Grote belangstelling voor de kerk verontrust Joegoslavische leiders Londen: Geen waarschuwing VS voor schietpartij Franse regering blijft overeind Ach ttienhonderd p kilometer in het zadel van Ferrara naar Rotterdam ®»SIJTHOFFPER BUITENLAND £cidóc6owuwt VRIJDAG 20 APRIL 1984 PAGIty Vietnam: Luchtbrug nodig voor Amerikaanse Aziaten BANGKOK Vietnam heeft er bij de Verenigde Staten op aangedrongen een speciale luchtcharterdienst in te stellen voor 35.000 Amerikaanse Aziaten en Viet- namezen die zich in de Verenigde Staten willen vestigen. Volgens een woordvoerder van de Vietnamese regering wil men tussen de duizend en tweeduizend mensen per maand uit Vietnam laten vertrekken. Het gaat daarbij vooral om kinderen met Ame rikaans bloed in de aderen. De Amerikaan se regering is voor hen verantwoordelijk, aldus de Vietnamese regering, die zegt dat zij gehoor wil geven aan de wens van deze Vietnamezen om te mogen vertrekken. De meeste Amerikaanse Aziaten in Vietnam worden veracht als kinderen van een ver slagen vijand. Madame Trudeau weer getrouwd Margaret Trudeau-Sinclair, op 2 april officieel gescheiden van pre mier Pierre E. Trudeau van Canada, is voor de burgerlijke stand in Otta wa hertrouwd met een Canadees van Duitse oorsprong, Fried Kem per, een makelaar met wie ze al vijf tien maanden bevriend is. De drie zoons uit haar eerste huwelijk woonden de plechtigheid bij. De laatste jaren was Margaret Trudeau (die 22 was toen zij met de 30 jaar oudere 'swingende' vrijgezel Trudeau trouwde) wat rustiger ge worden, maar in de jaren na haar vertrek uit de chtelijke woning, was ze herhaaldelijk in het nieuws door onorthodox gedrag, zoals toen ze een korte romance beleefde met Rolling Stone Mick Jagger. Begin Paasmarsen in Bondsrepubliek BONN In de Bondsrepubliek zijn op Witte Donderdag de Paasmarsen begonnen van vredesactivisten tegen de plaatsing van nieuwe Amerikaan se kernwapens op Westduits grond gebied. In de buurt van Aken blok keerden ongeveer 400 mensen tijde lijk de twee toegangswegen tot de Amerikaanse luchtmachtbasis in Geilenkirchen, omdat daar volgens hen tien radarspionagevliegtuigen van het type "AWACS" staan en kernkoppen liggen opgeslagen. In het noorden verspreidde de politie demonstranten die de ingang wilden blokkeren van de Generaal Lucius Clay-kazerne in Garlstedt bij Bre- Zweedse vergissing STOCKHOLM Het gerenommeer de seismologische instituut van Upp sala in Zweden heeft gisteren een aardbeving in het zuiden van de Sov jetunie versleten voor een kernproef, bekende een woordvoerder. Het insti tuut had om 05:00 uur gistermorgen onze tijd melding gemaakt van een krachtige ondergrondse explosie van 6,1 op de schaal van Richter ten noor den van de Kaspische Zee en het ver moeden uitgsproken dat zij was te weeggebracht om de loop van een ri vier te veranderen. Maar nadat het bericht was aangevochten door het ministerie van defensie, liet het insti tuut dat geregeld aardbevingen en kernexplosies optekent, weten dat het zich had vergist. BELGRADO De grote, Politiek protest glazen deur spatte in dui zenden splinters uiteen Tot hun spijt moeten de Joego- onder de druk van een Slavische leiders constateren dat godsdienst een steeds gro- grote menigte jongeren die allemaal tegelijk het gebouw in wilden. In te genstelling tot wat men zou denken was het geen club of discotheek die ze binnen wilden, maar de kathedraal van Belgrado. Belgrado is niet de enige stad in Joegoslavië waar de kerk zich kan verheugen in een massale belangstelling. Ook el ders in Joegoslavië zitten de kerken vol. Gewoonlijk plegen de autoriteiten de gelovigen ook niet veel in de weg te leg gen, want in dit communisti sche land is de godsdienstvrij heid tamelijk groot. Maar de ongekend heftige opleving van de godsdienstige beleving on der de jeugd begint het regi me, dat uitgaat van een atheïs tische ideologie, nu toch zor gen te baren. tere rol begint te spelen leven van de gewone Joego slaaf. Ze zouden zich hier ove rigens niet zoveel zorgen om maken als ze niet bang waren dat de jeugd, gefrustreerd door de toenemende economische en sociale crisis, de kerkgang begint te beschouwen als een daad van politiek protest. De jeugd maakt momenteel bijna tweederde uit van de miljoen werklozen in Joegoslavië. Ondertussen is de orthodoxe kerk in Belgrado druk bezig voorbereidingen te treffen voor het Paasfeest. Men ver wacht een enorme opkomt. „Voor het eerst dit jaar zullen we de kerk ook openen voor de nachtmis; daarnaast wordt natuurlijk de gewone ochtend mis gelezen", aldus een katho liek priester. Pasen wordt aanstaande zon dag zowel door de katholieke als door de orthodoxe kerk ge vierd, een uitzonderlijke s tie situatie, want het komt niet veel voor dat deze feestdagen in beide kerken op dezelfde dagen vallen. De katholieken, die de op een na grootste ge loofsgemeenschap vormen in Joegoslavië, wonen voorname lijk in de westelijke republie ken Kroatië en Slovenië, ter wijl de orthodoxe kerk haar aanhang voornamelijk in het oosten en zuiden heeft zitten. Platteland Bij een onderzoek dat onlangs werd uitgevoerd door een me dewerker van de Universiteit van Zagreb, hoofdstad van Kroatië, zei 45 procent van de ondervraagden gelovig te zijn. Vergeleken met 1970 was dit een achteruitgang van 5 pro cent, maar „voor degenen die geloven, betekent de kerk nu veel meer dan vroeger", zei Srdjan Vrcan, juridische do cent in Split, eveneens een ka tholiek centrum. Volgens de katholieke pries ters ligt het percentage gelovi gen op het platteland veel ho- ,Er zijn dorpjes waar al leen de communistische partij bonzen zeggen dat ze atheïst zijn en zelfs zij benaderen vaak priesters om in het ge heim hun kinderen te dopen of de graven van dode familie leden te bezoeken na een be grafenis waarbij geen priester aanwezig was", aldus de hulp bisschop van Zagreb, Djuro Koksa. Geen obstakel In het wat liberalere klimaat dat de afgelopen jaren in Joe goslavië is ontstaan beginnen sommige mensen zich zelfs af te vragen of een godsdienstige overtuiging niet verenigd kan worden met het lidmaatschap van de communistische partij. De partijvoorzitter, Dragoslav Markovic, zei dat hij vond dat godsdienstige gevoelens geen obstakel mochten zijn voor mensen die trouw zijn aan het land. „Maar als een partijlid zoals ik plotseling gelovig zou worden, zou hij natuurlijk wel uit de partij moeten stappen", voegde hij eraan toe. de scheiding staat bij wet astgelegd en de autoriteiten de verschillende staten die s zijn niet erg gelukkig met kar dinaal Franjo Kuharic, de aartsbisschop van Zagreb, die zij beschuldigen van bemoeie nis met het politieke leven in het land. Zo zou de kardinaal eerder dit jaar toestemming hebben gegeven voor gods dienstonderwijs op school en zijn priesters opdracht hebben gegeven gevangenissen, zie kenhuizen en barakken te be zoeken. Kardinaal Kuharic wordt te vens beschuldigd listische gevoelens voor Kroa- de autoritei de Joegoslavische repu bliek vormen, is een nacht merrie voor de Joegoslavische leiders. Tijdens de Tweede Wereldoorlog is minstens een miljoen Joegoslaven omgeko men bij gevechten tussen ver schillende godsdienstige en na tionalistische groeperingen. De autoriteiten tonen zich dan ook bijzonder gevoelig voor al les dat de ene godsdienst tegen de andere zou kunnen opzet ten. Wellicht is dat ook de re- nationa- den dat een gepland bezoek van de paus dit jaar voor onbe kende tijd is uitgesteld. nóg minder aanvaardbaar paus werd confrontatie dan kerk en staat. „Het grootste jaar herhaald gevaar schuilt in de mogelijk- slavische minister heid dat de kerk, door natio nale en godsdienstige gevoe lens op één lijn te stellen, ver andert in een werktuig van het nationalisme", aldus pro fessor Vrcan. - Nachtmerrie Het vooruitzicht dat er een uitgenodigd de uitnodiging werd vorig de Joego- an buiten landse zaken, Lazar Mojsov, een bezoek bracht aan het Va- ticaan. Een nieuwe datum is nog niet vastgesteld. (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN Het bericht van de Amerikaanse om roeporganisatie ABC dat afluistersatellieten van de Verenigde Staten afgelo pen dinsdag een radio boodschap van Tripoli hadden opgevangen, waarin de Libische leider kolonel Khadaffy, zijn ambassade in Londen op dracht gaf alle vijandige betogers met geweld af te weren, heeft in Engeland scherpe reakties van de politie uitgelokt. Volgens ABC zouden de Ameri kaanse autoriteiten Lon den nog gewaarschuwd hebben, maar hun mede deling kwam te laat. Tijdens de anti-Khadaffy-de- monstratie van dinsdagmorgen voor de Libische ambassade in Londen, vuurde iemand met een licht machinegeweer op anti-Khadaffy-betogers. Oog getuigen hadden de indruk, dat geschoten werd vanuit een ambassadevenster. Elf perso nen tien demonstraten en een vrouwelijke politieagent vielen bloedend neer. De 25-jarige agente stierf enkele uren later. Het Foreign Office in Londen ontkent evenwel, dat het voor deze schietpartij een Ameri kaanse tip over mogelijke on geregeldheden gekregen had. De politiebond van Engeland en Wales dringt nu aan hier omtrent een onderzoek in te stellen. „Als het Amerikaanse bericht waar is", aldus de bond, „en de Britse autoritei ten hadden die informatie on middellijk aan de politie door gespeeld, dan zou deze de dood van agente Fletcher misschien hebben kunnen vermijden". In Londen gaf de voortgezette politionele belegering van de Libische ambassade inmiddels meer en meer de indruk, dat dit internationale conflict op gelost zou moeten worden door politici en diplomaten. Er gebeurde weinig; alleen werd weer een vracht mondvoor raad naar het belegerde am bassadegebouw gebracht. Dit keer kregen de Libiërs ook een pak Arabische kranten. Het bleef zo rustig, dat de Brit se minister van binnenlandse zaken en justitie, Leon Brittan, het zelfs aandurfde om even te komen kijken. De grote vellen blauwe plastic, die Saint Ja mes's Square verborgen hou den voor de allesziende tv-ca- mera's, werden even voor hem opgelicht. Minister Brittan sprak zich niet uit over de mo gelijke afloop van het Brits-Li bische incident. Hij zei alleen, dat de ambassadeur van Groot-Brittannië in Tripoli met de Libiïers zou gaan pra ten. Londen heeft Tripoli gevraagd om de 20 tot 30 personen, die zich nog steeds in de belegerde Libische ambassade bevinden, te mogen fouilleren en te on dervragen, wanneer zij het ge bouw verlaten. Daarna zou de Londense politie het ambassa degebouw doorzoeken, maar de Libiërs ontkennen dat zij in het bezit zijn van wapens en munitie. Tripoli had zich trouwens gis teravond nog niet verwaar digd, het Britse verzoek te be antwoorden. Door het Foreign Office in Londen werd wel ge reageerd op een verklaring van kolonel Khadaffy voor de Amerikaanse tv over de schietpartijen van afgelopen dinsdag. Khadaffy verklaarde, dat de politievrouw door de Britten zelf doodgeschoten was, maar het Foreign Office ontkende dit met klem. Kha daffy eiste verder dat het be leg rond de ambassade direct wordt opgeheven. „Onze men- Gistermiddag werd het Libi sche ambassadepersoneel van vers voedsel voorzien. Op de foto begeeft een politieman zich met zakken levensmidde len op weg naar het volksbu reau, terwijl een collega één en ander via een periscoop in de gaten houdt. sen hier zijn zeer, zeer boos en we hopen dat we de situatie in de hand kunnen houden", al dus Khadaffy. Groot-Brittannië en Libië pro beren nog steeds een vreedza me oplossing te vinden voor de affaire. In Tripoli (Libië) werd een eind gemaakt aan de omsingeling van de Britse am bassade, nadat enkele honder den Libiërs voor het gebouw hadden gedemonstreerd. RUITENHEER PARIJS De Franse communisten hebben gisteravond beslo ten hun vertrouwen te geven aan het kabinet van de Unie van Links van premier Pierre Mauroy, nadat deze in een overwe gend aan de economische politiek gewijde verklaring op zijn stuk was blijven staan. Na ruim een dag spanning en een langdurig debat in de Natio nale Vergadering, maakte Guy Hermier namens het communis tische blok in het parlement het besluit bekend, wel „plechtig betreurende dat het kabinet is doof gebleven voor het voorstel- van een constructieve dialoog". Premier Mauroy had tot de krachtmeting met zijn communisti sche bondgenoten besloten naar aanleiding van hun steeds hefti ger kritiek op, vooral, zijn economische politiek. Een negatieve stem of onthouding van de communisten zou tot een breuk in de regeringssolidariteit en het vertrek van de vier communistische ministers hebben geleid. KU KLUX KLAN: STEM REAGAN WASHINGTON De Ku Klux Klan heeft opgeroepen bij de Amerikaanse presidents verkiezingen op 6 november te stemmen op president Reagan. De oproep is gedaan door „Grote Tovenaar" Bill Wilkin son. De woordvoerder van het Witte Huis, Larry Speakes, verklaarde in reactie op de steunbetuiging van de Ku Klux Klan dat de opvatting van president Reagan sinds 1980 niet is veranderd. Reagan had tijdens de verkiezingscam pagne in dat jaar op een soort gelijke steunbetuiging van de Klan gereageerd met de op merking „niets te maken te willen hebben" met deze orga nisatie. Ook zei hij destijds het niet op prijs te stellen wanneer de KKK zijn naam gebruikt. Standard Oil aansprakelijk voor olieramp CHICAGO Een rechter in Chicago heeft gisteren bepaald dat de Amerikaanse oliemaat schappij Standard Oil en twee dochterbedrijven de Franse regering en een verzekerings bedrijf schadevergoedingen moeten betalen in verband met het vergaan van de super tanker Amoco Cadiz voor de kust van Bretagfne in 1978. De ondergang van de tanker leidde tot een van de grootste olierampen uit de geschiede nis, waarbij de kust van Bre- tagne over een lengte van 400 kilometer met olie werd be vuild. De preciese omvang van de schade langs de kust is nooit vastgesteld, maar de schattingen komen uit op on geveer negen miljard gulden. Volgens de rechter zijn Stan dard Oli en de twee dochters „volledig aansprakelijk" voor de schade. Er zal nog een apart proces komen over de hoogte van de vergoeding aan de ver zekeringsmaatschappij, die in 1978 de eigenaar van de olie, Shell Oil, voor een bedrag van 22,9 miljoen dollar schadeloos heeft gesteld. De rechter heeft zich onder meer laten leiden door de wetenschap, dat be wust op het onderhoud van de tanker was beknibbeld en de kapitein niet voldoende opge leid voor het besturen van een supertanker van het formaat van de Amoco. UNIEKE RALLY ZATERDAG VAN START: MS' Kteri iatie of ier t oekt «V. dooi iderr en di lft (Van onze correspondent Cees Manders) ROME Rijpaarden, huifkarren, auto's, motoren, bromfietsen, fietsen, boten en bootjes en zelfs lucht ballonnen. Dat zijn de transportmiddelen in een rally, die zaterdag 21 april in de Noord-Italiaanse stad Ferrara begint en op 29 mei in Rotterdam moet eindigen. De Italianen hebben deze unieke rally georganiseerd om hel belang van de Europese verkiezingen die enkele weken la ter gehouden zullen worden, te onderstrepen. Het geheel staat dan ook in het teken van Europa, van de Europeste eenheid, politiek maar vooral ook cultureel. Waarom Ferrara en waarom Rotterdam? Ferrara ligt aan rivier de Po en Rotterdam bevindt zich bij de mond van Rijn. Padus Rhenusque flumina pacis: de Po en de Rijn, vieren van de vrede, zo luidt de spreuk, die de organisatie p zich heeft aangeschaft. Beide rivieren hebben in de loop van ;n de geschiedenis ontzaglijk veel legers en oorlogstuig aan z voorbij zien trekken en zullen in de toekomst (hopel; slechts de vrede kennen. Aan de oevers van deze rivieren^, heeft zich de Europese cultuur ontwikkeld levensaders van Europa geworden. Ariosto en Erasmus De organisatie van deze Europa-rally heeft nog een recht vaardiging gevonden voor de tocht tussen beide steden. Fer rara is de stad van de beroemde dichter Ariosto en Rotter,- jsj dam heeft zijn naam onafscheidelijk verbonden aan Eras mus. Erasmus en Ariosto (ze leefden in dezelfde periode, be gin 16e eeuw) hebben beiden een „onschatbare bijdrage" leverd aan de Europese cultuur. De rally begint in feite het Ariostoplein in Ferrara en houdt op aan de voet van hetjVi Erasmusstandbeeld in het hart van Rotterdam. Halteplaatsen op de tocht door Europa zijn vooral die steden die Erasmus zelf bij zijn reizen heeft bezocht en waarin hftg geleefd heeft: Ferrara, Turijn, Bazel en uiteindelijk dus Rot- it, terdam. De tocht gaat ook naar Straatsburg, waar de deelpe mers ontvangen zullen worden door het Europees parle B] Initiatiefnemer van deze trans-Europa-rally is de commu )L nistische senator Mario Roffi, een van de belangrijke politie ging ke figuren in Ferrara. Zelf zal hij vanwege zijn gevorderfevelt leeftijd per vliegtuig moeten reizen. Maar dat vermoclïarcjst geenszins de geestdrift te verminderen, waarmee hij gisten lo. ren op de persconferentie in Rome de paarden en fietsen ajje in< rally-middelen verdedigde. fccessi „De paarden, vier rijpaarden en vier trekpaarden voor dtn al: huifkarren, vertrekken zaterdag de 21e april al. De ander» bon deelnemers gaan later. Het tijdstip van hun vertrek ligt aanmtisc het vervoermiddel, waarmee ze reizen. Paarden doen er 38pacht dagen over, de fietsers maar negen, en de auto's nog korter.sch c Het gaat erom dat we allemaal op hetzelfde ogenblik, 28 mei, rond vijf uur 's middags in Rotterdam arriveren. We verwachten dat in het totaal honderden mensen aan de rallyrjjf x zullen meedoen. De inschrijving is nog open. Uni' Europa te paard De paarden zijn de origineelste deelnemers („Erasmus deed* Europa te paard"), maar wel de traagste. Van de 1775 kilo meter doen de paarden er elke dag zo'n 40 of 50. Met behulp van de ruitersverenigingen van de verschillende landen zul len hun opvang en onderdak worden georganiseerd. De" paardenkaravaan komt op 26 mei bij Emmerik Nederlant binnen. Nijmegen is dan de eerste halteplaats. Zaltbomraef I wordt aangedaan op 27 mei, en tenslotte gaat de rit via Dor drecht naar Rotterdam. Het is de bedoeling dat alle tranportmiddelen zoveel moge lijk de rivieren volgen: de Po, de Ticino, en de Rijn. Var c Schaffhausen vaart een grote boot met „rally-rijders" naaijiandg Rotterdam. In vele plaatsen onderweg worden allerlei cultu '■•■v rele manifestaties gehouden, die Italiëe en vooral Eurppi moeten uitdragen. Ook kontakten met Italiaanse emigran geieg ten staan op het programma. voor« De rally wordt gesponsord door enkele Italiaanse en Necter SeanJ landse bedrijven, door de Italiaanse overheid, door het mi lrekk nisterie van buitenlandse zaken in Den Haag en vooral doo Ons i de stad Rotterdam. Senator Roffi was al in Rotterdam ernaar trof daar een gemeentebestuur aan, dat tot alle medewer sp"0( king bereid was. Roffi: „Ze waren zelfs erg enthousiast er Dins< hebben beloofd alles te zullen doen om van hun kant de ral hier 1 ly een succes te maken. Oorspronkelijk zou het gemeentëbe stuur de overnachtingskosten van de deelnemers voor zijijwoei rekening nemen. Maar nu is voor onderdak bij de Rotter nem; damse bevolking gezorgd. Dat is natuurlijk veel beter. Dajg^ past meer bij de gedachte van de Europese solidariteit, waar Voor voor we de rally juist houden. Rotterdam zal onze rally ee De pi groots onthaal bereiden, met een defilée van alle rally-deel bedr nemers en allerlei andere manifestaties. In de Laurentilis ^°°ar kerk zal de Petite Messe van Rossini worden opgedragerj |n de Een katholiek gebeuren in een protestantse kerk. Dat i ware Europese gedachte aldus de communistische s tor uit Italië. (ADVERTENTIE) Een nieuwe reisbestemming van uw krant 8-DAAGSE LUXE TOURINGCARREIS naar VENETIË, RIVA en DOLOMIETEN a Lege r. 070-190882 (van maandag t/m tan 9 tot 13 uurof persoonlijk in stiging Spuistraat 71, Den Haag POSTBUS 16050 2500 AA s-GRAVENHAGE TEL. 070-190882 (MAANDAG T/M VRIJDAG TUSSEN 9 EN 13 UUR) ]u£0L

Leidse Courant | 1984 | | pagina 14