•assenheim wil snel jedrijventerrein Jagtlustkade GEERPOLDER BLIJFT GROEN Geringe buitenlandse deelnameTulipTimeFestival Katwijk Brandweeroefening in Leiderdorp Record-dagomzet bij veiling Flora jJDEN Qsidóa Qowuvnt WOENSDAG 18 APRIL 1984 PAGINA 7 rijd om titel terksteman van Lisse SE De wedstrijden waaruit de sterkste van Lisse tevoorschijn zal komen wor- '.aterdag 5 mei gehouden aan de le Poel- 66a. De onderdelen van de wedstrijd zijn |r meer: vrachtwagen-trekken, zandzak- kruien, het optrekken van een zwaar ge it via een katrol, vaten bier sjouwen, ka lf van 13 kilo) tillen en de Deadlift van JA'en. Men kan zich tot 21 april inschrij- Ivoor deze strijd bij sportschool Aarts en \W in Lisse. Deelnemers moeten inwo- \zijn van Lisse en lid zijn van een sport- I of schoolvereniging in Lisse. Leeftijd ij/f geen rol, maar bij veel inschrijvingen \vel een voorselectie worden gehouden. Wedstrijden beginnen 5 mei in en rond school Aarts om twee uur. Stadsvernieuwingsfonds voor meer creativiteit DEN HAAG Het provinciaal bestuur vindt dat er bij de stadsvernieuwing wat meer creativiteit aan de dag gelegd zou kunnen worden. Vandaar de instel ling van een stadsvernieuwingsfonds, dat prijzen gaat uitreiken voor creatie ve ideeën. Er komt een hoofdprijs van 15.000 gul den, en vier aanmoedigingsprijzen, elk 5000 gulden groot. Het is de bedoeling dat die prijzen al in 1984 worden uitge reikt, en daarna bijvoorbeeld om de twee jaar. De stadsvernieuwingsideeën moeten toepasbaar zijn op de Zuidhol landse steden en dorpen, maar mogen worden ingediend door mensen uit heel Nederland. Streven naar buurt centrum in Haaswijk OEGSTGEEST De vereniging Haas- wijk, die de belangen behartigt van de toekomstige en huidige bewoners op het gebied van wonen in de ruimste zin des woords én de Buurtgroep Haaswijk die het leefklimaat wil veraangenamen door het organiseren van sport en spel, zijn rond de tafel gaan zitten. Het gaat om een geval waarbij de belangen van beide groepen elkaar raken namelijk het in de wijk te stichten multifunctio- neelcentrum. B en W Oegstgeest heb ben de wens geuit vanuit Haaswijk hieromtrent ideeën te vernemen over de aard en opzet van een dergelijk cen trum. Beide groepen hebben besloten binnenkort gezamenlijk het college voorstellen te doen. 5 titeIfSENHEIM „Het en do voor de hand de ont- llem Ikeling van het bedrij- 0 90S.terrein in Sassenheim en'l!J voorrang geven zoJ" *n Lisse", schrij- bé B en W van Sassen- m in een commentaar het regionaal-econo- hadch onderzoek Duin- en Twee indus- een'terre^nen Lisse en al vaÜassenheim) tegelijk in- iten, zou leiden tot icurrerende en dus la- na eie prijzen. Vandaar dat doorse beter de aanleg van punt^r terrein kan vertra- er Mi, ook al omdat de ont- V wcfekeling daar nog een e achter ligt vergele ken bij Sassenheim. Bo vendien is de infrastruc tuur, de ligging van het Sassenheimse industriege bied langs de rijksweg, veel strategischer, aldus de toelichting van burge meester Kret in de raads vergadering gisteravond. Nadat het CDA en de VVD hadden meegedeeld dat het terrein aan de Jagtlustkade verre verkiesbaar is boven de terreinen in Lisse en Hille- gom, benadrukte de burge meester dat de opvattingen over de superioriteit van het Sassenheimse gebied niet zo maar chauvinistisch was. „Het gaat er niet om dat wij even eerst ons terrein willen verko pen. Onze betrekkingen met de andere gemeenten zijn uit stekend. Het is niet de bedoe ling om Lisse met een rente verlies (en een leeg terrein) te laten zitten. Maar de infra structuur van Sassenheim is nu eenmaal beter met de drie aansluitingen op de rijksweg." Omdat bovendien het Jagtlust- gebied als eerste in ontwikke ling is genomen en nu direct al uitgeefbaar is, zou Lisse het bedrijfsklaar maken van haar terrein moeten vertragen, vond burgemeester Kret. Handelscentrum De verschillende partijen on derschreven gisteravond ook het commentaar van het colle ge dat men niet bang is dat de Bollenstreek zijn centrum functie zal verliezen. De heer Rotteveel (VVD) formuleede het aldus: „De produktie mag gerust in de Markerwaard plaatsvinden. De veilingen zijn hier. Maar Sassenheim is het verplicht aan zijn stand en zijn historie om andere bedrijven in de bollensector gastvrijheid te bieden". Ook burgemeester Kret vond dat de handelsfunctie van de bollen door kennis, ervaring en investeringen muurvast in deze streek zal blijven zitten. Maar in het gemeentelijk com mentaar wijst het college erop dat de werkgelegenheid in de agrarische sector zorgwekkend is, met name voor de toe komst. Daarom zal dus aanvul lende werkgelegenheid ge zocht moeten worden in ande re sectoren. srkdiensten op >nderdag 19 april 'itte Donderdag) en Noord: Herv. Geref.: Goede er: 19.30 u. ds. Moll. De Bron: •.vj) u. ds. Verheul. agraven: Herv. Gem. Salvator- 19.30 u. ds. J. Richter (H.A.). stgeest: Herv. Gem.: Groene :jje: 19.30 u. ds. K. Vegter. Ende- it: 19.30 u. pater J. W. M. Bos- vers, ds. L. H. C. Friederich en P. Dercksen. Agepe-viering. lenheim: Ned. Prot. Bond: 19.30 v. M. Driessen, Leiden, mchoten: Herv./Geref. De Ont- ting: 19.30 u. ds. De Zwart (H.A.). senaar-Zuid: Geref. Kerk Bloem- p: 19.30 u. dr. G. C. v.d. Kamp. en: Herv. Kerk: De Regenboog: 0 u. pastoor J. A. A. van Well, •.diensten op zaterdag 21 april e zaterdag) tschoten: Herv./Geref. De Ont- ting: 21.00 u. ds. De Zwart en ds. Schpot. Paaswake en H.A. •olgens heeft het Groene Kerkje egstgeest diensten op: pdag 16 april: 19.30 u. pastor D. |er. Avondgebed. dag 17 april: 19.30 u. ds. R. E. da ia, Avondgebed. insdag 18 april: 19.30 u. ds. K. Ier, Avondgebed. -K. Vieringen op inderdag 19 april I84 (Witte )nderdag) I Leiden: O.L.Vr. Hemelvaart: 20 ■ames- en herenkoor. H. Leonar- 19.30 u. H. Middelares: 19.30 u. ingen). H. Lodewijk: 17 u. en 20 'lechtige Viering). St. Anthonius Padua: 16 u. Gezinsviering: 19.30 Wondmaalsviering. H. Petrus: O.L.Vr. Onbev. Ontv.: 19 u ïtige Hoogmis (gemengd koor). Katholieke Kerk: 19.30 u. Hoog- Aarlanderveen: 19.30 u. Alphen den Rijn: H. Pius: 19.30 u. H. Bo- 10 en 20 u. De Heilige Geest: Boskoop: 19.30 u. Hazers- le Dorp: 19.30 u. (jongerenkoor). irswoude-RIjndijk: Bernardus- 19.30 u. Dep. Het Anker: 19 u. gom: St. Jozef: 19.30 u. m.m.v. eskoor. H. Martinus: 16 u. Ge- iering (kinderkoor): 19.30 u. her ring laatste av.maal (dameskoor), bidding in dagkapel tot 23 oogmade: 19.30 u. Katwijk a.d. 19.30 u. Plechtige Witte Donder- viering. Dep. Rijnsburg: geen ei- viering, zie hoofdkerk. (Buiten) )/Abbenes: 19 u. Langeraar: 19 iering v. Laatste Avondmaal (ge en). Leiderdorp (H. Menswor- 19.15 u. Euch. viering met da- in herenkoor. Leimuiden: 19.30 >e: Agathakerk: 19.15 u. Dep. polder: 20.30 u. Mariakerk: 20 u. Engelbewaarder (Beekbrug): 19 Avondmaal Viering. Nieuwkoop: u. Nieuwveen: 19.30 u. Nieuw- X 20 u. Noorden: 15 u. Kinde- s; 19 u. Plechtigheden. Noord- nnen: 19 u. Noordwijk aan Zee: u. Noordwijkerhout: St. Victor: j. dames/herenkoor. St. Jozef: Oegstgeest: St. Willibrord: 20 u. Ade: 15.30 u. Kinder Euch. 19.30 Eucharistie. Oude Wetering: u. Avondmis. Roelofarends- 19 u. Plechtigheden met H. Mis. 'etrusbanden: 19.30 u. Rijpwete- 19.30 u. Gedachtenis v.h. Laat- Avondmaal. Sassenheim: 19.30 u. ing van het laatste avondmaal Jezus. Stompwijk: 20 u. Gezon- Eucharistieviering. Voorhout: u. Dames- en herenkoor. Voor- Iten: 19.30 u. Euch.viering met en jeugdkoor, ld. Moeder 19.30 u. viering met gem. koor. )nd: 15 u. Kinderviering: 19.30 üechtige Avondmis. Woubrugge: "u. met King's Kombo. Zevenho- 19.30 u. Zoeterwoude-Rijndijk irgparochie): 10.30 u. H. Mis; van Jezus' Avond- Zoeterwoude: St. Jan: 15 u. is. ld. Chr. Dienaarkerk: 19.30 De Zilk (Noordwijker- Negen reservisten van de rijkspolitie in Leiderdorp arresteerden na een achtervolging gister avond twee pyromanen. De twee vuuraanbidders hadden een auto in brand gestoken op het parkeerterrein van RCL in De Bloemerd. De vrijwillige brandweer van Leiderdorp bluste deze brand snel. De daders werden gesignaleerd bij de LOI, achtervolgd over de provinciale weg en de rijksweg en uiteindelijk klemgereden, gearresteerd en voorgeleid. Eén van de pyromanen, met coltrui en een muts diep over het hoofd getrokken bleek niemand minder te zijn dan bur gemeester M.A. van der Have. Hij verleende medewerking aan deze oefening voor reservisten, die achteraf geslaagd genoemd kon worden. Jeugdvoetbalweek lokt velen naar Koudekerk KOUDEKERK Wat aan vankelijk een klein (finan cieel) debacle dreigde te wor den, groeit thans uit tot een groot succes. Zowel financieel als sportief gezien is de Kou- dekerkse Jeugdvoetbalweek nu reeds een geslaagd evene ment te noemen. Ook gisteren, op de tweede dag van het door Koudekerk opgezette voetbalgebeuren, had men over belangstelling niet te klagen. Naar schatting 2000 mensen, meer dan maan dag toen er zo'n 1500 belang stellenden waren, woonden de wedstrijden die de Rijn en Veenstreek A en B junioren tegen Ajax speelden bij. En vooral bij de wedstrijd tussen de regionale en de hoofdstede lijke A-junioren kwam men aan zijn trekken. Dat eerst de regionale B-junioren met 8-1 en vervolgens de A-tjes met 7- 0 van hun Amsterdamse leef tijdsgenoten verloren, deed daarom ook niet zoveel ter zake. Overdag overigens hadden de deelnemers aan de voetbal- week het een en ander kun nen opsteken van Johnny Rep (PEC Zwolle), Gerrie Milhren (DS'79), Wouter Holverda en Louis van Gaal (beiden Spar ta). Vanmorgen gaven Frank Rijkaard (Ajax) en Ruud Gul- lit (Feijenoord) acte de présan- ce, vanmiddag konden de jeugdige voetballers uit de Rijn- en Veenstreek genieten van oefenstof van Feijenoor- der Joop Hiele en de Ajaxcie- den Edwin Godee, Marco van Basten en Johnny van 't Schip. Vanavond staan wed strijden tegen de A- en B- jeugd van Sparta op het pro gramma. De eerste wedstrijd begint om half zeven, de twee de om kwart over acht. De veilinghal. RIJNSBURG Voor het eerst in de geschiedenis zijn de veilingklokken bij de veiling Flora gisteren op één dag boven de drie miljoen gulden gekomen. Nog nooit presteerde men het op een dag meer dan drie miljoen gulden om te zetten. Als reden voor de florissante gang van zaken noemt het Florabestuur de goede prijzen en de be hoorlijke aanvoer. Volgens het veilingbestuur heeft een en ander tot gevolg dat de bloemen voor de consu ment zeer betaalbaar blijven. Toch had men, ondanks de grote variëteit van aangevoer de bloemen nog niet zo vroeg in het seizoen gerekend op een dergelijk record. Wel geeft het een feestelijk tintje aan de 70- ste verjaardag van de Flora die dit jaar in stilte wordt ge vierd. pas over vijf jaar wil de veilingvereniging groot feest vieren. Dit jaar zal slechts een klein feest worden gevierd rond de uitbreiding van de ge koelde neerzetruimte, die mor gen officieel wordt geopend. Kroon verklaart beroep Zoetermeer ongegrond ZOETERWOUDE De drooggemaakte Kleine Geer- en Blankaardpolder (in de volksmond bekend als „Geerpolder". red.) in Zoeterwoude verandert niet opnieuw in een grote waterpartij. De Kroon heeft het beroep van de gemeente Zoetermeer te gen de weigering van Ge deputeerde Staten van Zuid-Holland een ont grondingsvergunning te verstrekken, ongegrond verklaard. De gemeente Zoetermeer, een belangrijke groeikern, had het zand dat uit de Geerpolder zou komen, willen gebruiken voor realisatie van nieuwe woon wijken. Immers als het zand „dicht bij huis" gehaald zou kunnen worden zou dat een aanzienlijk financieel voordeel kunnen opleveren. Het be trekken van zand uit de Geer polder betekent een kostenbe sparing van ruim twee gulden per m3. Becijferd was voorts dat uit de Drooggemaakte Kleine Geer- en Blankaard polder 3,23 miljoen m3 zand gewonnen zou kunnen het geen een besparing zou bete kenen van circa 6,5 miljoen gulden. Het gemeentebëstuur van Zoe terwoude heeft altijd de plan nen van buurgemeente Zoeter meer bestreden. In 1971 al heeft Zoeterwoude het bestem mingsplan „Landelijk Gebied" vastgesteld. Dat plan voorzag in de bestemming „Landbouw, veeteelt en koude tuinbouw". Hoewel G.S. grotendeels goed keuring aan dit plan hebben onthouden is later bij Konink lijk Besluit bepaald dat de Geerpolder een recreatieve be stemming zou moeten krijgen. Later is dat vertaald in recrea tie met een zogenaamd exten sief karakter. In dat kader zijn onder meer diverse bomen en andere groenvoorzieningen aangebracht. Zoeterwoude kon zich daarmee, al werden de di verse ontwikkelingen angst vallig gevolgd, verenigen. De gemeente Zoetermeer daarentegen bleef zich sterk maken voor de totale ontgron ding. Enerzijds vanwege de goedkope zandwinning en an derzijds om één groot recrea tiegebied te maken dat zich zou uitstrekken over de ge meenten Zoetermeer, Zoeter woude en Leidschendam. Zoe termeer voerde tevens aan dat voor een afgewogen water huishouding de ontgronding van de Geerpolder dringend noodzakelijk is. Zo hoog is de nood evenwel niet, blijkens de reactie daarop in de beschik king van de Kroon. Een ver kleining van de waterbergen- de oppervlakte ten opzichte van het door de hoogheem raadschappen van Rijnland en Schieland, Zoetermeer en Pro vinciale Waterstaat opgestelde beheersplan kan slechts van invloed zijn op de wijk „Buy- tenwegh de Leyens" te Zoeter meer. Door het opvoeren van de bemalingscapaciteit kunnen echter peilstijgingen eenvou dig worden opgevangen. Daarbij komt nog dat het Streekplan Zuid Holland West van 1978 dat de Geerpolder de bestemming „landrecreatie met vooral dagrecreatie" heeft gekregen. De uitspraak van de Kroon is tot stand gekomen na diverse overwegingen. Een van de be langrijkste is het „ontbreken van voldoende zekerheid om trent de aard van de bestem ming van het gebied". Ander zijds is het een gegeven dat de behoefte aan zand voor op- hoogdoeleinden de laatste ja ren opmerkelijk is vermin derd. De exploitatie van be staande zandwinputten is daardoor vertraagd en voor de nog winbare hoeveelheden op- hoogzand zijn géén directe be stemmingen aanwezig. Nieuwe zandwinprojekten komen dan ook nauwelijks in aanmerking voor uitwerking. Om financië le motieven zien gedeputeerde staten niets liever dat de be staande putten van het projekt Vlietland optimaal worden be nut. De noodzaak van zand winning uit de Geerpolder wordt dan ook onvoldoende aangetoond. Vernieuwde Lindehoeve feestelijk geopend VOORSCHOTEN Jonge rencentrum De Lindehoeve aan het Burgemeester van der Haarplein in Voorschoten wordt momenteel verbouwd. De grote stal. de „ouderwetse hippieruimte" krijgt een uiter lijk dat beter bij de tachtiger jaren past. Op zaterdag 21 april, in de paasvakantie wordt de vernieuwde stal fees telijk heropend met een optre den van de rockzanger Mare Foggo. Het optreden begint om negen uur, de toegang is vier gulden. Maandag 23 april is er een groepenpresentatie. Beginnen de bands kunnen dan optre den. De toegangsprijs is drie gulden. De presentatie begint om negen uur. Belangstellen den moeten even bellen, tel. 01717-5357. Dinsdag 24 april worden er dartkampioen schappen gehouden met mooie prijzen. Inschrijven kost ƒ1,50 per persoon (bij voorkeur tele fonisch aanmelden). Aanvang twee uur. Op dezelfde dag wordt de eerste van een serie van drie themabijeenkomsten gehouden over „Poen en Werk". Deze eerste bijeen komst staat in het teken van jongeren en regeringsbeleid. Er worden dia's vertoond en er zijn sprekers uit de politiek, van de vakbonden en de jon gerenorganisaties. Aanvang acht uur. Woensdag 25 april treedt to neelgroep PLOK op voor kin deren. Het optreden begint om twee uur. De toegangsprijs is twee gulden. Dezelfde dag zijn er de open Voorschotense kla- veijaskampioenschappen met diverse prijzen. Inschrijven kost ƒ1,50 per persoon. De wedstrijden beginnen om acht De feestweek wordt besloten met een optreden van de Son of Tarzan op donderdag 26 april. Tarzan's zoon, het meest complete éénmansorkest brengt een show met film, theater, magie, vuur, striptease en nog veel meer ongebruike lijke zaken. Het optreden be gint om negen uur. De toe gangsprijs is drie gulden vijf tig- Samenwerking zwakzinnigenzorg NOORDWIJK Sancta Ma- ria in Noordwijk, Huize Ursula in Nieuwveen en de Noletver- eniging in Schiedam gaan voortaan samen door het leven in de Stichting Zwakzinnigen zorg Rijnmond Noord. De op richting van de stichting is een direct gevolg van het over heidsbesluit dat zwakzinnigen zorg en psychiatrie gescheiden moeten worden. Eind 1981 kreeg Sancta Maria al te horen van het rijk dat voor de zwak zinnige pupillen naar andere huisvesting buiten het Sancta- terrein moet worden uitgezien. Het ministerie van volksge zondheid en milieuhygiëne, te genwoordig welzijn, volksge zondheid en cultuur (WVC) genaamd, stelde echter wel een oplossing voor. Sancta Ma ria zou samen met Huize Ursu la en de Noletstichting moeten denken aan een gezamenlijk nieuw te bouwen voorziening voor de zwakzinnigenzorg in het Rijnmondgebied, waar een tekort aan plaatsen voor zwak zinnigenzorg bestaat. Daarop volgde bijna twee jaar van overleg met de eigen, in terne organisaties en diverse instanties in het Rijnmondge bied. Dat overleg heeft uitein delijk geleid tot de oprichting van de nieuwe stichting. Deze zal binnenkort bij het ministe rie van WVC subsidie vragen voor de bouw van een onder komen voor de zwakzinnigen. Sancta Maria heeft wel uit drukkelijk de voorwaarde ge steld dat de Sancta-pupillen al leen op vrijwillige basis naar de nieuwe voorziening in Rijn mond zullen gaan. Sancta wil deel uit blijven maken van het bestuur van de nieuwe stich ting totdat alle belangen van de Sancta-pupillen en -mede werkers van de zwakzinnige nafdeling zijn veiliggesteld. GEEN INREISVISUM VOOR ZUIDAFRIKAANSE GROEPEN KATWIJK Het is aan de hoge dollarkoers, de harde gulden en de anti- apartheidspolitiek van de Nederlandse regering te wijten dat de buitenlandse deelname aan het twaalf de Tulip Time Internatio nal Music Festival dit jaar op een laag pitje staat. Be langstellende gezelschap pen uit Portugal en de La- tiinc- A mprilrparïcn IqnHen moesten om financiële re denen afhaken terwijl po tentiële gegadigden uit Zuid-Afrika bericht werd dat ze, in tegenstelling tot vorige jaren toen dat veel beroering wekte, geen in- reis-visum konden krij gen. Twee groepen uit Canada en twee uit Zweden prijken nu op negenenveertig vaderlandse gezelschappen omvat. Het aan tal jonge muzikanten komt hiermee op rond de 2000. De geringe buitenlandse deelna me is vooral een financiële te genvaller voor de VVV, die al vanaf '73 het festival organi seert. Het zijn juist de gasten die voor een meerdaags ver blijf naar Katwijk komen die bepalen of het muziekfestival uit de rode cijfers komt en de nffTolnnpn iorpn i<? Hat steeds goed gelukt. Nog in '83 werd een winst van 18.000 gulden geboekt. VVV-directeur Kees Ver- plancke is nu echter al blij wanneer men uit de kosten komt. „In principe is dat dan nog geen slecht resultaat", re lativeert hij, „want je brengt toch een zeer gewaardeerd muziekfestival dat in binnen- en buitenland erkenning heeft wijk betekent". Het Tulip Time Festival is oor spronkelijk bedoeld om in de rustige weken na Pasen en voor het blóemencorsoweek- end de nodige activiteiten in Katwijk te ontplooien en in dat opzicht schiet het dit jaar zijn doel wat voorbij. Het paas weekend valt bijzonder laat waarmee het festival in een toch al drukke periode inge klemd zit. Desondanks rekent Hp VVV wppr on vpp! helanp- stelling voor het meerdaagse muziekevenement dat op Mie jureringsavonden de deuren voor het publiek (toegangsprijs 2,50) geopend heeft. Ook dit jaar is het festival weer gesplitst in een binnen- gebeuren, dat in Tripodia ge houden wordt, en een „buiten- gebeuren" waarvoor als loka- tie de sporthal Cleijn Duin is gekozen. Van dinsdag 24 april tot en met donderdag 26 april «itriiHpn hier Ho drieënvijftig gezelschappen voor een plaats op het erepodium. In Tripodia (waar op dinsdag, woensdag en donderdag gemusiceerd wordt) begint men steeds om 19.30 uur, terwijl in de sporthal (waar alleen op woensdag het showgedeelte wordt afge werkt) van 15.00 tot 22.30 uur muziek te horen is, met slechts een onderbreking van 17.05 tot 18.30 uur. Op vrijdagavond is de prijsuitreiking, die een be sloten karaktpr heeft

Leidse Courant | 1984 | | pagina 7