'Een volgende cycloon? Dan moetik huis misschien weer opbouwen" Mugabe ontkent gruwel daden in Matabeleland Al voor f395,- h kroon-ofbrugdeel! Amerikaanse senator verlaat CIA-commissie ATUURGEWELD RICHT GROTE SCHADE AAN OP MADAGASCAR Hevige rellen bij demonstratie tegen startbaan Frankfort Opnieuw felle gevechten in Beiroet en Tripoli Geen grote opkomst bij Iraanse verkiezingen fUw natuurlijk gebit behouden: Het wordt nu voor bijna iedereen mogelijk zijn eigen tanden en kiezen met kronen te behouden Rehadent BV levert u in samenwerking met ervaren Nederlandse tandartsen een kroon- of brugdeel voor slechts 1.395.-. Ook in uw omgeving kunt u zich kosteloos en geheel vnjblij- vend door één van deze tandartsen laten adviseren over een eventuele behandeling Vtaaguitgebre.deinformatie gj |^y Al acht maanden in coma Franse vrijwilligers zijn al een week intensief bezig om de twee-en-een-half jaar oude peuter Charles-Alban uit zijn coma te halen, waarin hij al acht maanden verkeert. De peuter raakte vorig jaar in een coma, nadat hij per ongeluk in een privé-zwembad was gevallen en.geruime tijd onder water was gebleven. Artsen slaagden er na acht maanden niet in om het kind uit zijn coma te halen. Vorige week is men overgegaan op de methode van de Amerikaanse arts Dormann. Volgens deze methode wordt het kind aan de benen vastgehouden en heen een weer geschud. Gisteren gaf de peuter uiteindelijk een klein teken van leven. JITENLAND CeidocSoiMCMit MAANDAG 16 APRIL 1984 PAGINA 7 ~~lhs stichten ^ind in 31 ^orwegstations DELHI Extremistische 1 hebben afgelopen weekeinde Indiase deelstaat Poenjab 31 kvegstations in brand gestoken. rns het Indiase persbureau PTI j en de aanvallen vrijwel gelijk- plaats. Hoewel de schade aan •bouwen groot is, ondervonden geinen geen hinder van de ^stichtingen. Persoonlijke on- Jten hebben zich niet voorge- -*j| In Amritsar, de heilige stad de sikhs, is zaterdag op koel- f /f6e wijze een sikh-leider ver- die door de politie wordt be- van een reeks aanslagen. Schoo praat in Indonesië over mensenrechten JAKARTA De Nederlandse mi nister voor ontwikkelingssamen werking, mevrouw Schoo, is zater dag in Indonesië aangekomen. Met leden van de Indonesische regering voert zij overleg over onder meer de Nederlandse ontwikkelingshulp en de naleving van de mensenrech ten in Indonesië. Het bezoek van mevrouw Schoo is mede bedoeld als voorbereiding voor de eerstvolgen de bijeenkomst van de Intergouver nementele Groep voor Indonesië (IGGI), waarvan onder andere Ne derland, Japan en de Verenigde Staten deel uitmaken. Massale vlucht Cambodjanen naar Thailand BANGKOK Meer dan 70.000 Cambodjaanse burgers zijn afgelo pen weekeinde naar Thailand ge vlucht, nadat Vietnamese militairen een offensief waren begonnen tegen de troepen van het Cambodjaanse verzet in het wetsen van Cambodja. Dit heeft een medewerker van het VN-bureau voor de coördinatie van de hulpverlening (UNBRO) in Bangkok meegedeeld. Hij zei dat alle „bewoners" van vier vluchte lingenkampen geëvacueerd waren, nadat de Vietnamese luchtmacht za terdag begonnen was met intensieve bombardementen langs de grens. Jackson en Hart boeken kleine winst WASHINGTON Senator Gary Hart heeft in de staat Arizona een nipte overwinning behaald op Walter Mondale. Bij partijvergaderingen kreeg Hart 45,4 procent van de stem men tegen Mondale 39,8 procent. Het was de eerste keer sinds enkele we ken dat Hart weer een overwinning boekte op Mondale. Ook dominee Jes se Jackson heeft zijn eerste winst in een voorverkiezing binnen. Hij won de primary in zijn thuisstaat Zuid-Ca- rolina. In Alaska lijkt Mondale op de overwinning af te stevenen. Overi gens leggen de resultaten van deze voorverkiezingen weinig gewicht in de schaal. De eerstkomende belangrij ke primary is die in Texas, begin mei. Israël blaast woningen van terroristen op TEL AVIV Israëlische troepen hebben de woningen van de vier guerrillastrijders, die vorige week vrijdag een bus met Israë liërs kaapten, met de grond gelijkgemaakt. De bewoners van de woningen zijn bij fami lieleden ondergebracht. Bij de kaping kwam een Israëlische vrouw om het leven en werden zeven inzittenden gewond. Ook de vier kapers werden gedood. Palestijnen, die vorig jaar november waren vrijgelaten uit een Israëlisch gevangenen kamp in Zuid-Libanon, hebben Israël be schuldigd van moord en martelingen. Een groep van 57 PLO-strijders, die na vrijlating naar Algiers was overgebracht, arriveerde gisteren in de Jordaanse hoofdstad Amman. Volgens hen zijn tijdens hun verblijf in het kamp gevangenen doodgeschoten. MAUROY: COMMUNISTEN ONDERMIJNEN REGERING PARIJS Premier Mauroy van Frankrijk heeft de communisten gisteren verweten dat zij de regeringscoali tie, waar ook zij deel van uitmaken, ondermijnen. In een vraaggesprek met de radio zei Mauroy opheldering te wensen over de houding van de communisten. De opmerkingen van Mauroy geven aan dat het geduld van de socialisten op begint te raken met hun communis tische regeringspartner, die herhaaldelijk kritiek heeft geleverd op de regeringsplannen de belangrijkste staat- sindustrieen te reorganiseren. De socialistische premier verklaarde dat in de loop van deze week een beslissing genomen zou worden over de vorm die de opheldering zou moeten krijgen. Mauroy benadrukte dat de samen werking met de vier communistische ministers in de re gering positief was en dat tot begin dit jaar de communis tische partij een „constante en loyale bijdrage" had gele verd. (Vervolg van de voorpagina) WASHINGTON, MANAGUA De Amerikaanse sena tor Daniel Moynihan heeft gisteren gezegd dat hij zich terugtrekt als plaatsvervangend voorzitter van de se naatscommissie voor de geheime dienst. Hij doet dit uit protest tegen het feit dat de CIA de commissie niet goed had voorgelicht over het legen van mijnen in Ni caraguaanse havens. De Amerikaanse ambassadrice bij de Verenigde Naties, Jeane Kirkpatrick en de voormalige minister van buitenlandse zaken, Henry Kissinger, hebben gisteren voor.de televisie het plaatsen van mijnen van mijnen verdedigd. Kirkpatrick zei dat het wet tig is „omdat Nicaragua verwikkeld is in een proces van gewa pende aggressie tegen zijn buren. Kissinger zei in hetzelfde pro gramma dat de noodzaak het communisme in Midden-Amerika tegen te houden het plaatsen van de mijnen rechtvaardigt. Wannneer het niet lukt een communistische machtsovername in Midden-Amerika tegen te houden, zou er een ernstige bedrei ging ontstaan voor de Amerikaanse nationale veiligheid, aldus Kissinger. Amerikaanse juristen hebben het feit gelaakt dat de Amerikaan se regering de rechtsbevoegdheid vn het Internationale Ge rechtshof van Justitie in Den Haag inzake het leggen van mij nen in Nicaraguaanse havens niet erkent. Daarmee wekken de VS de indruk dat zij zich alleen aan gerechtelijke uitspraken houden als die in haar voordeel uivallen. Daarmee brengen de VS schade toe aan het internationale recht, aldus de juristen. BULAWAYO Premier Robert Mugabe van Zim babwe heeft de katholie ke bisschoppen in zijn land gewaarschuwd zich niet te mengen in de za ken van de regering. Hij reageerde daarmee op nieuwe beschuldigingen van de kerk, dat het leger gruweldaden begaat tegen de bevolking in Matabele- land, het bolwerk van op positieleider Nkomo. Gis teren schreef ook het Britse zondagsblad „Ob server", dat het leger van Zimbabwe zich in Matabe leland schuldig maakt aan „moordpartijen en marte lingen op grote schaal". Donald Trelford, hoofdredac teur van de „Observer", reisde onlangs door Matabeleland. In een paginagroot verhaal in zijn krant schrijft hij uit de eerste hand bewijzen te hebben van de terreur tegen de bevolking. Trelford haalt daarbij voor beelden aan van martelingen en massamoorden. De bisschoppen van Zimbabwe hebben gisteren nadere bijzon derheden verstrekt over hun rapport over de wreedheden die het leger zou hebben be gaan. Door officieren is de in druk gewekt, aldus de kerk, dat het het beleid van het le ger is alle mensen in Matabe leland te laten lijden omdat er opstandelingen zijn. De solda ten zeiden de mensen dat zij pas voedsel zouden krijgen, als ze de dissidenten hebben uit geleverd. Premier Mugabe beschuldigde de bisschoppen er van, dat zij de opstandelingen in Matabe leland steunen. De kerk, aldus Mugabe, wil de „succesvolle acties tegen rebellen" onder graven. Vorig jaar werd het leger er ook van beschuldigd honderden onschuldige bur gers te hebben gedood. In een woedende reactie verwierp premier Mugabe die brief toen als het werk van „schijnheilige prelaten". (Van onze correspondent Gerard Kessels) BONN Een demonstratie tegen de ingebruikname van de nieuwe startbaan van het vliegveld van Frankfort is zaterdag volkomen uit de hand gelopen. Bij de ongereldheden liepen 26 politiemannen en 10 demonstranten letsel op. Een demonstrant werd zwaar gewond. Ook vrijdag waren er al klappen gevallen bij een betoging in het centrum van Frankfort tegen de omstreden baan. Zaterdag trok ken ongeveer vijfduizend demonstranten naar het vliegveld. Een aantal van hen zaagde bomen af, die vervolgens gebruikt werden om de muur die rond de startbaan gebouwd is te ram men. Anderen probeerden via de boomstammen over de sloot en de muur te komen. De politie ging de demonstranten met water kanonnen en gummiknuppels te lijf. Veertig betogers werden opgepakt. Ook gisteren hebben zich ongeregeldheden voorgedaan. Onge veer 150 demonstranten wierpen brandende fakkels naar de po litie. Volgens de politie keerde de rust in de loop van de middag terug. a4dat img' Ie el Op het Madagascar (voor elejostkust van Afrika) is uw; nog nauwelijks in ,eV\ de balans op te ma- Dajvan de schade die de reep00 „Kamisy" vorige antk heeft aangericht. De ica-bon raasde met snel- tot 280 kilometer ^uur over het eiland. In ®Jle uren tijd viel ruim millimeter regen, aantallen slachtof- is weinig bekend, de telefoonver- jingen zijn verbroken elektriciteit is uitge- bn. Duidelijk is echter dat de materiële de enorm is. Op het ld is een Nederlands e Kruisteam aanwezig de internationale d^verlening te coördi- ■retn. op jjanga, de havenstad in de incie Boina in het noord- _en van Madagascar, is het irst getroffen. Vooral de >eiten onder de 80.000 inwo- n*J zijn ernstig gedupeerd. eni hun zelfgebouwde krot- veelal weinig meer over. ■nn hopen gebroken hout MJerwrongen ijzer zoeken en naar wat nog bruik- gascar wordt overigens el elk jaar door cyclonen (fen. Alle inspanningen Ondanks de verwoestingen die de cycloon „Kamisy" heeft aangericht, gaat het leven op Madagas car gewoon door. Tussen de puinhopen van wat eens hun huis was, doen twee vrouwen in een emmer de was. die nu worden gedaan, kun nen volgend jaar in één klap weer ongedaan worden ge maakt. Geld om stevigere hui zen te bouwen heeft het eiland niet. „We moeten maar blijven hopen. Ik zouNvel een steviger huis willen bouwen, maar dat is voor de rijken. Na de vol gende cycloon? Dan zal ik mijn huis misschien opnieuw moeten bouwen", aldus een man in Mahajanga. In de landbouw is vooral de rijstbouw, en daarmee de voedselvoorziening, getroffen. De rijstgebieden in Boina zijn de afgelopen week volkomen blank komen te staan. In ge bieden waar het water al is ge zakt, is de pas enkele weken geleden ingezaaide rijst volle dig bedekt met zand en slib. Een oogst is dit seizoen daar om niet meer mogelijk. Rijst, het hoofdvoedsel van Mada gascar, zal nu van elders naar de provincie Boina moeten worden gebracht. Ook dat ver voer levert grote problemen op. De wegen naar het getrof fen gebied zijn onbegaanbaar, de havens verwoest en de wei nige vliegvelden onbruikbaar. Het Nederlandse Rode Kruis team, dat in opdracht van de Internationale Liga van Rode Kruisverenigingen op Mada gascar aan het werk is gegaan, staat niet alleen voor een moe- lijke, maar ook voor een ge heel nieuwe taak. De meesten van de vier leden hebben wel „rampenervaring", maar het is voor het eerst dat een Neder lands Rode Kruisteam als pio nier naar een rampgebied wordt gestuurd om daar de schade op te nemen. Sinds vorig jaar september heeft het Rode Kruis de aan pak van de hulpvoorbereiding veranderd. Er werden „stand- by-teams" van vier man ge vormd uit negen landen, waaronder Nederland. Elk land moet een maand lang met zijn team „standby" zijn. Dat wil zeggen dat ze direct moe ten kunnen uitvliegen naar elk land van de wereld waar zich een natuurramp heeft voltrokken. Voordat het nieu we systeem in werking trad, deed het hoofdkwartier van het Rode Kruis in Genève de inventarisatie en de voorberei ding van hulpacties zelf. Op basis van de rapporten van de Nederlanders zal de hulp aan Madagascar worden ge coördineerd. „Er is niets be kend en niets geregeld. Wij moeten zelf eerst de behoefte aan hulp inventariseren", zegt arts Ad Corver (36). De leider Van het Nederlandse Rode-K- ruisteam, Pieter Tjittes (45), gelooft dat op deze manier be ter hulp kan worden geboden. „Met de nieuwe „standby- teams" bevorder je de snel heid. Ik denk ook dat de in ventarisatie ter plekke nauw keuriger zal zijn. Hierdoor kunnen we beter voldoen aan de hulpbehoefte". Ben Kalverboer, die het trans port van de hulpgoederen moet gaan regelen: „Bij ram pen kom je altijd gelijksoortige behoeften tegen. De mensen gaan steeds op de loop. Ze heb ben geen huisvesting meer. Kleding en simpele beschut ting is hard nodig. Of het nou om overstromingen of aardbe vingen gaat, altijd zie je dat de mensen zich gaan verplaat sen". Volgens de eerste in drukken van de hulpverleners is er vooral behoefte aan pro visorisch onderdak, voedsel, dekens, medicijnen, lampen en kaarsen. Het is nog niet duide lijk of ook voedselhulp nood zakelijk zal zijn. „Madagascar is te arm om deze klap zelf standig te boven te komen. Maar het Rode Kruis kan dat evenmin. Wij kunnen het leed allen wat draaglijker maken", aldus de Nederlandse hulpver leners. -diplomaten lood bij aanslag lsjVamibië 'h^NNESBURG Bij een roijxplosie in het noorden a (lamibië zijn gisteren twee vrfikaanse diplomaten en napamibische burger omge- !n. Dit heeft de Zuidafri- R<fce bestuurder van Nami- |fan Niekerk, bekend ge- t jplomaten waren verbon- vjan het Amerikaanse ver- tefigskantoor in Windhoek, nfaren onderweg naar het ip^en van Namibië voor he ldingen met leden van de frikaans-Angolese com- die toezicht houdt op itand in het zuiden van Volgens Van Niekerk Swapo verantwoordelijk de aanslag. De Swapo voor de onafhankelijk van Namibië, dat in van VN-resoluties, door Zuid-Afrika 't bestuurd. Ie Spaanse lonels schuldig couppoging RID De krijgsraad in id heeft drie Spaanse ko- p schuldig bevonden aan joging tot staatsgreep. Een militair werd vrijge- n. De drie officieren ieroordeeld tot 12 jaar ge- jfenisstraf. Zij zullen uit Beger worden ontslagen houden wel alle militaire [en, inclusief hun rang en loldij. Als de straf hoger jeweest dan 12 jaar, dan n zij die voorzieningen zijn geraakt. De kolonels tn een staatsgreep uitvoe- an de vooravond van de mentsverkiezingen in ok- 1982. BEIROET Langs de Groene Lijn, de scheidslijn tussen Oost en West-Beiroet, zijn afgelopen weekeinde weer felle gevechten uitgebroken. Het paleis van president Gemayel is getroffen door een raket, zo meldde het Libanese staatspersbureau. In de nacht van vrijdag op zaterdag werd het presidentieel pa leis, dat even buiten Beiroet ligt, bestookt met raketten van Rus sische makelij. Eén raket trof zijn doel en veroorzaakte een gro te brand in het paleis. Het is nog niet duidelijk wie de raketten afvuurde. Tijdens de gevechten in Beiroet zijn gisteren minstens 25 men sen gedood. Door het oplaaien van de strijd moesten regerings plannen worden uitgesteld om een bufferzone tussen de strijden de partijen te creëren. Ook in de Noordlibanese havenstad Tri poli braken gisteren weer gevechten uit, waarbij diverse doden vielen. In Tripoli strijden islamitische milities tegen de aanwe zigheid van het Syrische leger in hun land. In Beiroet zijn gisteren een Amerikaanse hoogleraar en een Franse ingenieur weer vrijgelaten, die in februari werden ont voerd. De leider van de sji'itische Amal-beweging, Berri, heeft zich persoonlijk voor de vrijlating ingezet. NICOSIA Miljoenen Iraniërs hebben gisteren hun stem uitge bracht voor een nieuw 270 leden tellend parlement. De verkie zingen zullen echter geen enkele wezenlijke.verandering bren gen in het theocratische bestuur van Iran. Het islamitische regi me had zorgvuldig 1.500 kandidaten aangewezen, waaruit de stemgerechtigde Iraniërs 270 parlementafgevaardigden mochten kiezen. Volgens waarnemers was de opkomst in Teheran minder groot dan de geestelijke leiders hadden gehoopt. Vooral in de zuidelij ke armenwijken van de Iraanse hoofdstad, waar in 1979 de re volutie was begonnen en een belangrijk steunpunt voor de aya tollahs, bleef het de gehele dag betrekkelijk rustig bij de stemlo kalen. De eerste uitslagen worden pas in de loop van vandaag verwacht, omdat de stembureau's langer zijn opengebleven dan aanvankelijk gepland was. De kleine legale oppositiepartij „Vrijheidsbeweging" heeft er van afgezien aan de verkiezingen mee te doen. Haar leider Ba- zargan, die een vijfmansfractie leidde in het parlement, ver klaarde dat zijn organisatie niet de gelegenheid had gekregen om een verkiezingscampagne te kunnen voeren. ITENHEER Gemaskerde demonstranten probeerden vrijdag, zaterdag en zondag door te dringen tot de omstreden nieuwe startbaan van het vliegveld van Frankfort. Daarbij kwam het tot hevige gevech ten met de politie.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 7