gedenksteen Jacob Geel XATEXPO TREKT 2500BEZOEKERS ÜSImïIP 'De culturele schok van een koud toilet' Ililtl LEIDSE STUDENTEN CULTURELE ANTROPOLOGIE OP ONDERZOEK IN DE PROVINCIE QtidóaQowiant MAANDAG 16 APRIL 1984 PAGINA 3 EN Bij een (k in een café e Hooglandse bhoorsteeg is inacht van za- "aP V op zondag wee fgulden gesto lde q voor ongveer dcrlai gulden aan ppenL°Vtvreemd' .inbrekers zijn menaafé binnenge- mersL door de id. Dfeur te force- Eenacters bij Imperium LEIDEN Het Leidse toneel amateurge zelschap „Un peu bleu" brengt woensdag 18 april in het microtheater Imperium aan de Oude Vest 33e de twee éénakters „Re genwormen" van Yvonne Keuls en „Het verhaal van de dierentuin" van Edward Albee. Al eerder liet „Un peu bleu" van zich horen met stukken als „Kasteel in Zweden" van Francoise Sagan en „De dood van Bessie Smith" van Edward Al bee. In de beide stukken die het amateur- gezelschap woensdag brengt, staat het on vermogen om echt menselijk contact te maken centraal. Confrontatie hiermee kan onder andere leiden tot verbondenheid, maar ook tot afschrikking. De voorstelling begint om half negen. De regie is in han den van Ron Wendel. De voorverkoop is geregeld via K&O, Oude Vest 45, tel. 141141. Dronken man zwaait met geladen pistool LEIDEN Een dronken man, een 25-jarige Leidenaar, heeft gisteravond omstreeks kwart voor elf voor de nodige conster natie gezorgd door op de Beesten markt met een geladen pistool rond te zwaaien. Toen de politie arriveerde gooide de man het pi stool onder een auto, maar de agenten zagen dit en pakten het weer op. Het bleek dat het pistool zeven scherpe patronen bevatte. De man is ter ontnuchtering meegenomen naar het bureau. Gaatjesboorder opnieuw actief LEIDEN De gaatjesboorder die de afgelope. n week al in 14 wo ningen heeft ingebroken heeft het afgelopen weekend wederom 6 inbraken gepleegd. In maar liefst vijf woningen aan de Johan de Witstraat en één aan de Van Slm- gerlandtlaan boorde de inbreker weer gaatjes in deuren om de hendel van de spanjoletsluiting geruisloos te openen. Bij één wo ning had men een spijker in de ij zeren spanjoletsluiting geslagen en daarmee weten te voorkomen dat de man het huis binnen kon dringen. Uit de andere woningen nam hij girocheques, geld, pas poort en andere spullen mee. Dronken automobolist na race in sloot LEIDEN Een 21-jarige dronken man uit Valken burg heeft zaterdagnacht voor een levensgevaarlijke situatie gezorgd, door met snelheden tussen de 80 en 110 kilometer per uur door de stad te rijden. Dat er zich geen ongelukken hebben voorgedaan mag een wonder genoemd worden. De met een noodvaart rij dende man werd op het Noordeinde door de Leidse politie gesignaleerd. Deze zette de achtervolging in om de man tot bedaren te brengen, maar in plaats daarvan gaf de man alleen maar meer gas. Via de Haagweg en Rijndijk raakte de man op de Rhijnhof- weg de macht over het stuur kwijt en belandde in een sloot. De brandweer en de Eerste Hulp Dienst moest er aan te pas komen om de man, die klem zat in zijn auto, te bevrijden. De automobilist is naar het Academisch Ziekenhuis in Leiden overgebracht. Hij liep een lichte hersenschudding op. irl 'n EN „Hier woonde Geel (1822-1835)". ns het Leidse Rapen- loopt en het pand 95 (nabij de pm ling met de Kaiser- passeert kan voort- Jeze in een gevelsteen ^"^aveerde tekst lezen. ,e Tlopen zaterdag werd t„8? steen onthuld door '.'Tk Visser, voorzitter 1 k" 'n Leiden gevestig- 1 ^'Maatschappij der Ne- 1 eindse Letterkunde. deze onthulling werd een vanjde auteur Jacob Geel ge- ;n inpn voordracht herdacht. 3eveP aPr'l 1834 droeg Jacob in de Leidse Stadsge hoorzaal zijn „Gesprek op de Drachenfels" voor, een ge beurtenis die als het hoogte punt van de Nederlandse dis cussie over de romantiek wordt beschouwd. Precies 150 jaar later zat afgelopen zater dag een aantal liefhebbers van deze romantische belletrie in dezelfde Stadsgehoorzaal te luisteren naar twee lezingen over de Drachenfels en de Ro mantische Club. Deze Roman tische Club heette eigenlijk de „Rederijkerskamer voor Uiter lijke Welsprekendheid", en Leidse student-auteurs als Beets, Hasebroek en Kneppel- hout waren er actief. In de negentiende eeuw waren er heel wat van deze rederij kerskamers, waarvan de leden meestal gedichten voordroe gen. De Leidse Romantische Club kwam meestal bijeen in het Heerenlogement aan de voet van de Leidse Bucht, en organiseerde grote buitenge wone vergaderingen in de Stadsgehoorzaal. D~ 'eden van de Maatschappij der Neder landse Letterkunde traden gis teren in de voetsporen van deze club, want zij bezochten tevens een receptie in 't Koets huis naast de Burcht. Voor wat betreft de Maatschappij wor den deze literaire hoogtepun ten niet licht vergeten; „Dit is pas de tweede steen die we plaatsen, maar ik hoop dat we heel Nederland kunnen pla veien met deze herinnerings tekens", aldus voorzitter Rienk Visser afgelopen zater- De heer Visser bij de door hem onthulde steen. LEIDEN De belang stelling voor de 28e inter nationale Kat Expo in de Groenoordhallen was af gelopen zondag met 2500 bezoekers redelijk te noe men. De organisatie is daarmee in ieder geval uit de kosten. De Nederland se Kattenfokkersvereni ging had ruim 600 van de allermooiste raskatten van Nederland naar Leiden gehaald, waarmee één helft van de oorspronke lijke Groenoordhal was gevuld. zal 1 deelnemers volgen nauwlettend hetgeen rond hen gaande is. Een beeld van de tentoonstelling. De katten stonden in hun kooitjes in carrévorm opge steld, met de eigenaren er ach ter binnen de vierkanten. De katten werden grof onderver deeld in kortharigen, halflang- harigen en langharigen, en bij een verdere onderverdeling komt men dan onder meer Chinchilla's, Siamezen, Heilige Birmanen en Balinezen, Kar tuizers en de zeldzame Korat tegen. Alle zeer sereen soe zend in de kooitjes, zoals het katten van stand betaamt, op wat speelse jongeren na. De rust werd alleen verstoord door de in grauwwitte jassen gehulde keurmeesters, die zo nu en dan katten meesleepten naar de galerij ter verdere be oordeling. Deze kortstondige ontvoering werd niet altijd op prijs gesteld en regelmatig werd er blazend geprotesteerd. Maar uiteindelijk kwam er voor elke kat een deskundig oordeel uit de bus, en de fok kers van de meest geslaagde exemplaren kregen aan het eind van de dag een beker uit gereikt. Filmhuis LVC In het kader van het thema horror en griezel draait woensdag 18 april de film „Possession"van Andrej Zu- lawski in het Filmhuis van het Leids Vrijetijds Cen trum. De film wordt tweemaal vertoond en wel om acht uur en om kwart over tien. De film gaat over een echtpaar dat elkaar niet meer begrijpt Een detective ontdekt dat de vrouw een dubbelleven leidt. Zij laat zich beminnen door een veelarmig monster. De vrouw is bezeten door het kwade en dat moet eruit gedreven worden. Het is een harde film met veel bloederige ta- frelen. Donderdag 19 april draait in het Filmhuis „Era- serhead" van David Lynch. De film is erg broeierig met veel weerzinwekkende ideeën en vol met bovenna tuurlijke, nachtmerrie-achtige wendingen. De film wordt tweemaal vertoond en wel om acht uur en om kwart over tien. Matthaifs Passion De christelijke oratoriumvereniging „Ex Animo" geeft woensdag 18 april haar jaarlijkse uitvoering van de Matt- hdus Passion van J.S. Bach. Bij deze uitvoering wordt het koor begeleid door het Gewestelijk Orkest van Zuid-Hol land en het geheel staat onder leiding van dirigent Wim de Ru. De tenor Chris van Woerkom vertolkt woensdag 18 april voor de 25ste keer de evangelistpartij. Het traditione le concert wordt gehouden in de Stadsgehoorzaal aan de Breestraat 60 in Leiden. De uitvoering begint om kwart over zeven. Kinderfilm Volksuniversiteit K&O vertoont woensdag 18 april vanaf half drie in haar gebouw aan de Oude Vest we derom kinderfilms. Gestart wordt met de vertoning van een komische film, waarin Spanky met zijn vriendjes de gekste avonturen beleven. Voorts is er een uitgebreide serie tekenfilms te zien. Kaarten zijn te krijgen bij K&O, Oude Vest 45. Telefonisch reserveren is mogelijk via nummer: 141141. Lezing In het Rijksherbarium aan de Schelpenkade 6 houdt J. van Hoek woensdag 18 april een lezing over het 'Hoogheem raadschap van Rijnland met zijn polders en molens'. De le zing begint om acht uur. Klef Het theater voor kinderen „Klef" treedt woensdagmid dag 18 april op in het Waaggebouw aan de Aalmarkt 21 in Leiden. De voorstelling begint om twee uur en de toegangsprijs bedraagt 3 gulden. Het stuk dat „Klef" speelt heet „Jullie kunnen me wat" en gaat over drie kinderen die vanwege een buurtfeest een popgroep wil len oprichten. Eén van hen wil een echte popster wor den en wordt steeds eigenwijzer. Ze gaan uit elkaar maar ook dat is geen succes en na wat omzwervingen komen ze toch weer bij elkaar. Het kindertheater „Klef". hetfe stU(^enten culturele antropologie heb- bnlangs enkele weken in Drenthe doorge- hf. Zij hadden de opdracht gegevens over khje/ onderwerpen in Drenthe te verzame- ini daarvan een verslag te maken. Een cul- J antropoloog bestudeert de ontwikke- i irocessen van vreemde volkeren", bij- J weid van ontwikkelingslanden. De mees- - 41denten bleken echter nog niet eens op de hoogte van de ontwikkelingen in eigen land. Daarom heeft de Leidse universiteit hen er maar eens op uit gestuurd in eigen land. De Achterhoek en Drenthe zijn al geruime tijd van die „studiegebieden" voor de culturele an tropologen. Over de ervaringen van enkele studenten in Drenthe schrijft Geert Voskamp, zelf student culturele antropologie. 1 )EN „Een stads- heeft over boeren vooroordelen. Die ik tijdens mijn ver in Drenthe kwijtge- ^t. Een boer heeft ge verstand, zakelijk in- en veel kennis no- Zo laat een student irele antropologie zijn :ht zien in een onder- sverslag uit Drenthe. 1 s 1963 wordt er elk een groep Leidse stu- en op Drenthe „losge- Tussen 1974 en was de Achterhoek onderzoeksproject, wonen kennelijk mensen, van wie de enten in het kader hun studie naar ont- 1 ielingsprocessen in emde gebieden" nog wat kunnen leren, studenten, meestal kinderen, hebben, zo ^^bleken, er geen notie fooe „het leeft" in de de rincie. talenten „bestormden" in V onderzoeksmaand duizen- I bewoners van Drenthe I een lange vragenlijst over I lei onderwerpen. Aan de [ET kwamen de ontwikkelin- UZJf in de landbouw, de ver- 5ITU fen tussen de oorspronke- bewoners en de „import" ^iisser. mensen uit de veen- ^^anddorpen. Soms namen de studenten de relaties tussen bevolking en bestuurders van een gemeente onder de loep. Initiatiefnemer van het Dren- the-onderzoek voor de studen ten is de hoogleraar dr. J. D. Speckmann. Hij heeft zich in gezet om de studenten deze praktijkervaringen te laten doen. In de jaren zestig was zo'n initiatief niet erg popu lair, want men ging er van uit dat die ervaring wel na het af studeren zou komen. Speck mann vond die ervaring on ontbeerlijk voor de studenten, omdat zij slecht op de hoogte waren van bijvoorbeeld de ontwikkelingen in de land bouw in eigen land. Hoe kun nen zij zich dan later oriënte ren op de landbouw in ont wikkelingslanden. Schok Dr. W. Shadid begeleidde dit jaar voor het elfde achtereen volgende jaar studenten bij hun onderzoek. Hij kent Dren the nog uit zijn eigen studen tentijd. Voor hem is de con frontatie „met een wat andere cultuur" de belangrijkste erva ring van het onderzoek. Stu denten kunnen zich zo leren stadskinderen worden op het platteland gezet om „de cultu rele schok" te ervaren. Sommige studenten krijgen in derdaad gedurende hun ver blijf in Drenthe last van wat heimwee. „In een vreemde omgeving heb je eigenlijk niets te doen. Je handen zijn gebon den. Dat maakt je duf. Alles is onbekend, je kan niets aan pakken, je kan je niet bewij zen", schrijft een student in zijn onderzoeksverslag na drie weken Drenthe. Dat is een soort culturele schok, die je moet hebben doorgemaakt, tenminste dat wordt eerstejaars studenten in geprent. „De enige schok die ik heb gekregen was toen ik ontdekte dat ik midden in de nacht naar een onverwarmd toilet moest. Dat is me het zwaarste gevallen gedurende de gehele stage", schrijft een student in zijn "verslag. Zo'n soort schok maken anderen mee als ze in de Randstad een toilet bezoeken, dat is ontsierd met allerlei kreten en schut tingtaai. Aangepast Shadid heeft in zijn studietijd drie maanden doorgebracht in Gieten. Hij had Drenthe ook gekozen voor zijn afstudeer project. „Ik zat op een onver warmde kamer bij een boeren gezin in huis. Vreselijk vond ik dat, maar het is goed dat ook te hebben meegemaakt. Nu zitten de studenten in bun galows. Ze wonen meestal luxer dan op hun kamer in Leiden". Behalve de huisves ting is er in de afgelopen jaren nog meer veranderd voor de studenten. De opzet van het onderzoek is aangepast. Het landbouwaspect heeft steeds minder aandacht gekregen. Studenten culturele antropologie uit Leiden op onderzoek in Drenthe. Studenten houden zich niet meer alleen met de ontwikke lingen in de landbouw bezig. Dat komt omdat er meer stu denten naar Drenthe zijn ge komen, maar ook omdat ze zelf meer inspraak kregen in de keuze van hun studieobjec ten. Bovendien heeft Drenthe nog wel meer te bieden dan onderwerpen genoeg waarvan landbouw alleen. Gemeenten gemeenten zelf wel eens meer klopten bij de Leidse universi- wetenschappelijke gegevens Gastvrij teit aan Van7plf<;nrf»WpnH hnupn tafol urillon Kohkon ir. J het woonwagenkamp in Hoo- geveen. Haar ogen zijn geo pend. Haar vooroordelen over deze mensen zijn voorgoed van de baan. „Je bent natuur lijk niet overal direct welkom, maar als je eenmaal binnen wordt gelaten, zijn woonwa genbewoners heel gastvrij. We moesten direct meeëten". Til- leke heeft een leuke tijd gehad in Drenthe. „Ik voelde me di rect op mijn gemak op het kamp". Dorrit van Dalen heeft met een collega-studente drie we ken gewerkt en geleefd in het klooster van de zusters van Onze Lieve Vrouw in Emmer- Compascuum. „Meewerken was heel leerzaam. Hoe de nonnen echt zijn leer je wan neer je met hen samenwerkt. Je werd wel eens wat kritisch, vooral wanneer je bijbeltek sten als antwoord kreeg. Ik heb in die drie weken toch enorm veel waardering gekre gen voor zusters en hun wijze van leven. Ik begrijp er nu wel meer van. Het leven in een klooster is niet zo gemak kelijk. Wij denken wel eens dat die nonnen mooi voor de werkelijkheid vluchten, maar dat is niet zo. Je moet voor zo'n leven veel opgeven". Vanzelfsprekend boven tafel willen hebben, zo- kwamen ze op de gedachte als de bejaardenhuisvesting, nuttig gebruik van de activi- het buurthuiswerk, minder- teiten van de studenten te ma- heidsgroepen. ken. Als ze toch willen onder zoeken in Drenthe, dan zijn er Tilleke Kiewiet was gaste op Andere studenten zijn gast ge weest in een gezin. Daarnaast trokken ze met vragenlijsten langs de deur. Elk jaar komen ze enthousiast terug in Leiden met verhalen over de gastvrij heid in Drenthe. Wat stagebe geleider Shadid betreft, zou het wel wat minder gastvrij kunnen worden. Studenten hoeven zo veel te weinig moei te te doen om ergens binnen te komen. Misschien zijn Dren ten aan hen gewend geraakt. Bij alles moetsteeds beseft worden, dat het enige nut van het werk vooral voor de stu denten zelf is. Uit die onder zoeken zelf komen natuurlijk geen opzienbarende gegevens. Het gaat erom dat de studen ten leren wat hun werk in de praktijk kan betekenen. Hun rapporten hoeven geen wetenschappelijke waarde te hebben, maar een deel is toch ook op de burelen van ambte naren van enkele gemeenten terecht gekomen. Het is niet zeker dat ze daar dan verdwij nen in een la. Soms kan zo'n eerste stap van een onderzoek een stimulans voor een ge meente zijn dat onderwerp eens wat dieper uit te werken. Concrete voorbeelden van zo'n resultaat zijn er niet. Volgend jaar januari gaat de laatste groep studenten uit Leiden een kijkje nemen in Drenthe. In de nieuwe studie- opzet is geen ruimte meer voor plaats van vijf jaar nog maar vier jaar. Prof. Speckmann is niet gelukkig met die ontwik keling. „De stage in Drenthe biedt studenten de kans in een andere samenleving te kijken. Ze steken daar wat van op, ook los van het onderzoek".

Leidse Courant | 1984 | | pagina 3