f afeltennisdames chri jven historie Wouter Raaphorst eindelijk geklopt 'MATOU. SYSTEEM Zijspanduo ernstig gewond j BET0NREN0VATIE EN ONDERHOUD H MET VERZEKERDE KWALITEITSGARANTIE MAANDAG 16 APRIL 1984 impele zeges volleybalploegen e"3 'Pi7.ÏeINE Het Nederlands 23. hesvolleybalteam is de inyjSJrronde van het toernooi i Daie de Lentebeker begonnen ■kmj een ze8e van 3-1 op Oos- ooselrijk. Nederland speelde in ,aH Westduitse Rheine een Se) z>ige wedstrijd en kende nsdijkjrom onverwacht toch nog Me problemen met het Oos- rdj 'ifijkse team, dat het afgelo- °(ZuJ Jaar onrn'skenl)aar aa" mste^liteit gewonnen heeft. T de gewonnen eerste set i9i il 15-6, leed Nederland in de is (N^ede set een nederlaag van 1- Het was daarna in de Schojle en vierde set vooral aan de amper te stoppen opslag van Carolien Keulen te dan ken dat Nederland via 15-6 en 15-2 toch probleemloos kon ze gevieren. Bondscoach Peter Murphy startte tegen Oosten rijk met spelverdeelster Jac queline Schimmel en de aan- valsters Ingrid Piersma, Agnes Brunninkhuis, Irene Pelser, Irene Klunder en Carolien Keulen. Later moest alleen Irene Klunder met kramp ge wisseld worden voor Bianca Hooijmans. Heren Het Nederlands herenteam startte op Mallorca de strijd om de Lentebeker met een even simpele als degelijke zege op Noorwegen: 3-0 via 15-6, 15-7, 15-7. Interim-bondscoach Jur Kooien had zijn vertrou wen gegeven aan de basis met spelverdeler Pim Raterink en de aanvallers Marco Brouwers, Ad van der Velden, Bert Goedkoop, Henri Brouwhuis en Teun Buijs geposteerd. Ook de wissels, die Kooien gaande weg het eenzijdige duel toepas te, pakten prima uit. Jan Clar- dey voor Brouwhuis en Ron Boudrie voor Raterink waren geenszins een verzwakking. Drievoudig Nederlands racesucces op Zolder ZOLDER De autocoureurs Lammie van den Heuvel uit Eind hoven in een Reinard, zijn stadgenoot Peter Kox (Van Diemen) en Richard Weggelaar uit Tilburg (Reinard) hebben gistermid dag op het autocircuit van Zolder bij Terlaemen in België voor een drievoudig Nederlands succes gezorgd in de formule Ford-2000 klasse. De drie Brabanders finishten in die volgorde. Het was de derde wedstrijd in het Beneluxkampioenschap van de formule Ford-2000. Van den Heuvel leidt het klassement. Op Zolder werd Henny Vollenberg in een Tiga tweede in een wedstrijd voor de Sportscars Euroserie achter de Noor Thorkild Thyring, eveneens in een Tiga. Op de derde plaats eindigde eveneens een Noor: Knut Baken. In de race voor het Europees kampioenschap formule 3 reed Cor Euser acht ronden lang aan de leiding. Op het moment dat zijn voorsprong niet meer te overbruggen leek kreeg Euser proble men met de versnellingsbak van zijn Magnum en moest hij in de dertiende ronde de strijd staken. Yan Duimen naar achtste plaats MISANO Wereldkampioen Freddie Spen cer heeft gisteren op het circuit van Misano zijn favorietenrol in de koningsklasse (tot 500 cc) helemaal waargemaakt. De 22-jarige Amerikaan was op de nieuwe Honda zoals verwacht veel te snel voor alle concurrenten. Ook zijn landgenoot Eddie Lawson kon niet in het spoor blijven en kwam met ruim twin tig seconden achterstand als tweede over de eindstreep. De Yamaha-coureur blijft wel op de eerste plaats in de rangschikking van het wereldkampioenschap, want Spencer kwam bij de openingswedstrijd in Kyalami niet aan de start na een valpartij. Boet van Duimen kwam in Misano goed voor de dag. Hij stuur de de Suzuki naar de zevende plaats en ver zamelde daarmee opnieuw WK-punten. In de algemeen klassement deelt Van Duimen de vijfde plaats met De Radigues en Gard ner. De tweede Nederlandse vertegenwoor diger Rob Punt kon geen rol van betekenis spelen en eindigde in de achterhoede. Span nender was de race in de 250 cc-klasse, die verrassend werd gewonnen door de Italiaan Fausto Ricci. In de debuterende 80 cc-categorie won Pier Paolo Bianchi op opvallende wijze. De cou reur uit de nabij gelegen badplaats Rimini startte met de in Nederland geconstrueerde Casal als laatste, maar begon onmiddellijk aan een indrukwekkende opmars. Na vijf tien ronden had hij koploper Stefan Dörflin- ger al ingehaald. Met een reeks verbeterin gen van het ronderecord deklasseerde Bian chi de concurrenten van Zündapp, Dörflin- ger en Nederlander Hans Spaan. 1. söSKOU De Neder- i.i5°3|dse dames-taf eltennis- }a|'{j|eg heeft dit weekeinde oi op i Moskou historie ge- DantÜreven. Voor de eerste 711Yr slaagde de ploeg er n Beo op de Europese titel- Petejjd de halve finales van Lesel landentoernooi te be- 22osJcen. De ploeg dwong 'uTmSJ resultaat af door over- '^jhningen op titelverde- 3. jer Hongarije, Engeland Finland. De enige ne- flaag, gistermiddag te- 1 Zweden, hulde de örtocht even in neve- I, maar na een gecom- wideipeerde rekensom sloeg "^balans uiteindelijk toch 02.4; jr in het voordeel van fci'inje. s- 'opmars van het Nederland- en93tam is min of meer een di- t gevolg van de entree van J^^jam Kloppenburg. Op eer- e kampioenschappen was ;7a>loeg volledig afhankelijk de verrichtingen van Bet- 197e Vriesekoop, die weliswaar ReMfde uitslagen neerzette, 'an ear in haar eentje niet in ssier*01 was doorbraak naar Europese top te forceren. i ie* tiende plaats, twee jaar ge- z i jen in Boedapest, was dan i i tot nu toe het hoogst be- Subare. komst van Mirjam Klop- [j ^iburg gaf de ploeg meer in- izv i d- Al tijdens haar debuut, ig jaar op de wereldkampi oenschappen in Tokio, bleek toen 17-jarige speelster van fiskampioen De Torenstad, minst geïmponeerd door taties. Met haar nuchtere I I aanpak bezorgde ze de West duitse Kriiger de schrik van haar leven door een achter stand van 11-20 om te zetten in een zege van 22-20. Met die bijdrage en haar gelijkwaardi ge aandeel in het d ïbbel met Vriesekoop, eindigden de da mes in de Japanse hoofdstad met de achtste plaats hoger dan ooit. Op grond van die klassering behoorde Nederland in Mos kou in de A-poule van de eer ste categorie tot de kansheb bers voor een plaats bij de laatste vier. De rol werd zater dag direct waargemaakt door de zege (3-1) op titelverdediger Hongarije. De Hongaarse coach Volper bracht met Olah en Urban zijn zwaarste ge schut in stelling, maar het ver maarde duo was niet bij mach te de ontspannen spelende Vriesekoop van winst af te houden. Haar beide overwinn- ningen en de zege in het dub bel, waarin Kloppenburg uit stekend voor de dag kwam, vormden de basis voor de bij zonder knappe opening, die Nederland onmiddelijk een lu xueus uitzicht op de medailles g3f. Het optreden van Vriesekoop in dat cruciale duel was een aangename verrassing. Na een onvoltooide voorbereiding in eigen omgeving (griep) en door hogerhand opgelegde trainingsdagen in het Poolse Walcz (omslachtige reis, slecht voedsel, geen warm water) hield de Europees kampioene in de aanloop naar de indivi duele strijd van donderdag re kening met één of meer ver- liespartijen. Het landentoer- nooi had tot doel de scherpte in haar spel aan te brengen, waarbij elke overwinning „mooi meegenomen" was. Na haar uiterst bevredigende start tegen Hongarije bleef ze tegen Engeland eveneens on geslagen. De basis voor de zege op de Britse seksegenoten lag in het dubbelspel. De jeugdige Joy Grumdy en Lisa Bellinger brachten Vriesekoop en Klop penburg bij herhaling in 't nauw, maar verspeelden door nervositeit en onervarenheid Stencel verlaat tafeltennisteam MOSKOU Milan Stencel zal zijn contract als bonds coach van de nationale herentafeltennisploeg niet ver lengen. Enkele weken geleden is hij in het geheim een overeenkomst met de Belgische bond aangegaan, waar hij op 1 september voor de duur van drie jaar in dienst treedt als bonscoach. De 44-jarige Stencel, Joegoslaaf van geboorte en woonachtig in Luxemburg, volgde in oktober 1981 Bert Schoofs op als coach van de Neder landse ploeg. Zijn voornaamste succes was dit jaar de promotie van Oranje naar de superliga. Hij kwam tot zijn besluit, zo werd in Moskou bekend, om gezinsrede nen. De opvolger van Stencel staat volgens Welsink „in de wachtkamer". Alle voortekenen wijzen in de richting van Jan Vlieg, de huidige damescoach. in de derde game een veilige lijkende voorsprong van 19-15 (19-21). Karen Witt, twaalfde op de Europese ranglijst, raakte door die nederlaag dermate aange slagen, dat zij zich daarna ge willig door Kloppenburg liet slachtofferen. Zweden De euforie werd daarna wreed verstoord door Zweden. Vrie sekoop opende tegen de 19-ja- rige Mennie Weizades, haar eerste tegenstanster in de indi viduele titelstrijd, niet al te overtuigend, 21-16, 23-21. Kloppenburg leek de Oranje- -kar definitief in het juiste spoor te brengen door Marie Lindblad de eerste game in ontfustelen, 21-16. Maar de ge routineerde Zweedse kampioe ne maakte haar misstap met tweemaal 21-18 goed en bracht beide partijen op gelijke hoog te. Het dubbelspel werd Ne derland fataal. Het klikte niet tussen Vriesekoop en Klop penburg en de Zweedsen pro fiteerden met 22-20 en 21-12. Vriesekoop had de stand weer gelijk kunnen trekken tegen Lindblad, maar juist in die partij kreeg ze een enorme in zinking, die in de derde, be slissende game catastrofaal uit pakte, 9-21. In de eindstand van de poule bleef Nederland Zweden twee games voor en was dus halve- finalist. Heel even leek Finland nog voor problemen te zorgen, toen Sonja Grefberg Vriese koop op de drempel van een nederlaag plantte. Pas na moeizaam en voorzichtig ma noeuvreren wist de speelster van Avanti een achterstand Bettine Vriesekoop had een groot aandeel in het fraaie succes van de Nederlandse damesploeg bij het Europees kampioenschap in Moskou. van 16-19 in de derde game om te zetten in een zege van 22-20. Mirjam Kloppenburg in het dubbel maakte daarna het karwei zorgvuldig af (3-0). Het verlies tegen Zweden be tekende overigens wel, dat Nederland in de halve finales tegen de topfavoriet Sovjet- -Unie oploopt. Alleen als Hon garije in de laatste wedstrijd tegen Engeland verliest, ont wijkt Nederland de Sovjet- -Unie. Heren Het herenteam heeft nog wei nig zekerheid kunnen ver schaffen over de verwezenlij king van zijn doelstelling: pro motie naar de hoogste catego rie. Weliswaar behield de equipe van de vertrekkende coach Stencel door overwin ningen op zwakke broeders België en Luxemburg uitzich ten op de plaats bij de sterk- sten, door de overbodige ne derlaag tegen Oostenrijk (4-5), werden de kansen behoorlijk vertroebeld. In dat belangrijke duel bleef vooral Bob Potton ver onder de maat. De bij Valkenswaard spelende Brit incasseerde drie nederlagen en was min of meer verantwoordelijk voor de catastrofale afloop. Ook Henk van Spanje droeg een steen bij tot de deceptie. De nationale kampioen trok tegen Palmi zo onbesuisd van leer, dat hij de Oostenrijkse defen sie-specialist precies in de kaart speelde: 12-21, 17-21. Al leen Anne Vlieg voldeed tegen Oostenrijk aan de verwachtin gen. Door de nederlaag kan Neder land in de B-poule hooguit als tweede eindigen. Dat houdt in dat het in een rechstreeks duel met de winnaar in de A-groep (waarschijnlijk Roemenië) om promotie moet strijden. ■riTe water ip het Amsterdam-Rijnkanaal werden gisteren de arsity-roeiwedstrijden gehouden. Na het hoofdnu- ïer, de oude vier met stuurman, dat werd gewon- len door Njord, gingen de aanhangers al of niet ,,daiekleed te water. (ADVERTENTIE) wordt u geboden door de dealer IEL 070-663330 L Beton Renovatie en Afwerkingsbedrijf Heko BV, Zinkwerf 21-23,2544 EC DFNHAAG HOLTEN August Muller en bakkenist Henk van Heek zijn gisteren tijdens de zijspan-motocross in Holten ernstig gewond geraakt. Beide coureurs liepen een zware hersenschudding op. Muller heeft voorts een schouderblad gebroken en mogelijk een nek wervel beschadigd. Van Heek liep een bovenbeen- en een dubbele kaakbeenbreuk op. Muller en Van Heek wilden in eigen omgeving de 6000 toe schouwers laten zien, dat zij niet voor niets de Nederlandse kampioenen zijn in de zijspanklasse motocross. Op het circuit De Zuurberg in Holten, de woonplaats van Muller, ging het echter na 150 meter in de eerste manche mis. Door een stuurfout kwa men Muller en Van Heek ten val, waarna een aantal andere combinaties hen niet meer kon ontwijken. IJlings werd het tweetal, dat buiten bewustzijn was geraakt, naar het ziekenhuis in Zutphen vervoerd. Na onderzoek in het hospitaal bleken bei de coureurs niet in levensgevaar te verkeren. De verwondingen waren evenwel talrijk. De massale valpartij overschaduwde de tweede cross om het na tionale kampioenschap. Pas op het moment dat bekend werd, dat Muller en Van Heek buiten levensgevaar waren, besloot de wedstrijdleider de zijspancross doorgang te laten vinden. Rijn van Gastel was met bakkenist Erik Hurkmans een klasse apart. Hij zegevierde in beide manches. In de stand om het kampioen schap hebben Ton van Heugten en Frits Kiggen, die in Holten in totaal als tweede eindigden, de leiding met 105 punten. Georges Jobé heeft gisteren in Schwanenstadt (Oos) de eerste wedstrijd van de strijd om het WK in de 500 cc gewonnen. De Belg won de tweede manche nadat hij in de eerste als derde was geëindigd. WASSENAAR Sinds 1982 had Wouter Raaphorst niet meer verloren. Als driejarige bleef de volbloed van het jaar en derbywinnaar ongeslagen. Ook het eerste optreden in 1984, op 1 april op Duindigt, verliep voor de nu vierjarige zoon van Mummy's Pet uit Hand Signal succesvol. Gister middag ging het op dezelfde Wassenaarse renbaan evenwel fout. In een veld van slechts vijf paarden ging Wouter Raap horst in de Koninklijke Ne derlandse harddraverij- en Renvereniging over 1900 me ter terecht als de grote favo riet van start. Op papier werd 'aar verwacht van oud-der bywinnaar Ishamo en stalge- noot Arlington Girl. Na de start nam Wouter Raaphorst met Tony Manuel de leiding en kreeg Madrias mee. In de laatste meters werd een bik kelhard gevecht uitgevochten, waarbij Wouter Raaphorst de overwinning laten aan Madri- met Malcolm Riley moest laten. Madrias was de grote verras sing en bracht 17 gulden win nend. In de winnaarsring mocht de Limburgse Nel Kre- mers links en rechts de geluk wensen in ontvangst nemen. Madrias is niet alleen haar ei gendom, maar ze is ook train- ster van deze vijf jaar oude draver. Achter Wouter Raap horst werd Ishamo derde voor Arlingron Girl. Karei Woltman, de eigenaar van Wouter Raaphorst: „Ge klopt te worden is niet erg. Maar dan niet door Madrias. Wouter Raaphorst is niet hele maal fit. De ene dag staat hij met koude voeten en de ande re dag met warme. Is hij hon derd procent fit, dan ziet hij Madrias echt niet staan in de eindstrijd". Maar in de nabije toekomst zullen Madrias, Wouter Raap horst, Ishamo, Arlington Girl en Harveysfield elkaar nog vele keren ontmoeten. Ze vor men de Nederlandse top bij de volbloeds. Gisteren won Ma drias, straks, weer Wouter Raaphorst. Maar ook Ishamo liet gisteren zien met Terry Cain eens voor een overwin ning te kunnen zorgen. Op Duindigt zijn de paarden van beroepstrainer en jockey Eric Bloem in zeer goede vorm. Dit jaar is Bloem voor het eerst ook trainer van een sterke stal met paarden. Zater dag zegevierde Eric Bloem verrassend met Fine Painting in de Blackpool-prijs en giste ren won hij geheel volgens verwachting met Golfstar de Southend-prijs. Voor Golfstar was dit de tweede achtereen volgende overwinning. Met het paard van eigenaar John Frencken is men vorig jaar erg zuinig geweest. Dit gaat nu duidelijk zijn vruchten afwer pen. Bij de dravers was de over winning van Ossian met Jan Wagenaar een belangrijk wa penfeit. Aan de start nam Os sian een handicap achter de startauto, maar liep een erg sterke finale en won voor Ros Performer. Favoriet en Ame rikaanse import Greatest Ac tion moest genoegen nemen met een derde plaats. Supertrio In supertrio 17 van komende zondag, eerste Paasdag, op Duindigt komen zestien paar den aan de start over een af stand van 2040 meter. Onze fa vorieten zijn: Wonder Boy, Wellborn Dean en Uplicate Ashton. Onze outsiders: Vin cent Fortuna, Wicky Hazelaar en Vincent D. ARTHUR VAN RIJSWIJK Wouter Raaphorst redt het niet in de laatste meters tegen Madrias op Duindigt. Badmintontitels bij Frost/Troke LONDEN De Deen Morten Frost is zaterdag middag in Preston voor de eerste keer in zijn loop baan Europees badmin- tonkampioen geworden. Frost, die momenteel eer ste staat op de wereld ranglijst, rekende in de fi nale in 27 minuten af met zijn landgenoot en rege rend titelhouder Jens Pe ter Nierhoff. Nierhoff, die enkele maanden geleden het open Nederlands kam pioenschap won, kon zijn 26-jarige opponent tot hal verwege de eerste game bijhouden. Daarna walste Frost over hem heen: 15-8, 15-2. Frost, die vorige maand de al l-England titel veroverde, heeft bij belangrijke toernooi en al vier jaar niet meer verlo ren van een andere Europeaan en boekte tegen Nierhoff de 37e overwinning in het enkel spel dit jaar. Nierhoff verover de in 1982 de Europese titel, omdat Morten Frost na een meningsverschil over het te gebruiken merk racket van deelneming afzag. De als eerste geplaatste Engel se badmintonspeelster Helen Troke werd voigens verwach ting Europees kampioene. Ze had in de finale slechts twintig minuten nodig om haar land genote Sally Podger een illusie te ontnemen. Podger, die eer der Eline Coene uitschakelde, begon gesteund door haar overwinning in de halve eind strijd op de Deense favoriete Kirsten Larsen en geholpen door fouten van de zenuwach tige Troke hoopvol. Toen de titelverdigster zich echter her vond, was het snel gedaan met Podger, die tegen het superio- re spel van haar landgenote geen enkel verweer had: 11-5, 11-2. Finales herendubbelspel: Martin Dew/Mike Tredgett (Eng) - Morten Frost/Jens-Pe- ter Nierhoff (Den) 15-8 15-10, damesdubbelspel: Gillian Clark/Karen Chapman (Eng) - Gillian Gilks/Karen Beekman (Eng) 15-17 15-12 15-2, ge mengd-dubbelspel: Martin Dew/Gillian Gilks (Eng) - Thomas Kihlström/Maria Bengtsson (Zwe) 15-5 17-15. Hans Vultink de sterkste HARLINGEN Hans Vultink betrad vorig jaar mei in Uitgeest voorlopig voor de laatste maal de hoogste trede van het ere podium. Toen werd de Ei- bergenaar nationaal kam pioen anker-kader 47/1. Gistermiddag toonde Vul tink zich in Harlingen de sterkste all-rounder van dit seizoen door de per soonlijke vijfkamp op zijn naam te brengen. Vultink, thans in het bezit van 48 titels, moest tot en met het laatste carambole geconcen treerd blijven. Jan Arnouts, vrijwel het gehele toernooi toonaangevend, gaf pas in de laatste ronde terrein prijs. Te veel richtte Arnouts de aan dacht op het treffen tussen Vet en Vultink. Nadat de Braban der het libre van Bongers had gewonnen, ging hij fors onder uit in het 47/1. Die nederlaag zou Arnouts later opbreken. Het bandstoten, 71/2 en drie banden leverden geen proble men op en Arnouts kon der halve aan zijn totaal aantal partijpunten acht punten toe voegen hetgeen hem deed ein digen op 37. Vultink, die inmiddels niet meer kon verliezen van Vet dank zij een voorsprong van 6- 0 en dus qua matchpunten op gelijke hoogte bleef met Ar nouts, diende met 10-0 te win nen om Arnouts één partijpunt voor te blijven. Het ging hem uiterst moeizaam af. De zeer ongelukkig spelende Vet be greep dat zijn inzet belangrijk was. Vultink kwam in het driebanden niet echt los. Vet bleef in het spoor. Niettemin maakte Vultink de partij in de 32e beurt uit en startte Vet de gelijkmakende beurt met drie caramboles achterstand. Vet produceerde in die laatste beurt twee caramboles en zag zijn derde poging op een milli meter mislukken. Arnouts, die ingespannen toekeek, moest definitief genoegen nemen met zilver. Het brons ging uit eindelijk naar Bongers.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 17