Kelly in voetsporen Merckx DavyStrijbosch (16) schrijft historie bij motorcrossers icidócSomcmt RUST TERUG IN DE DAMWERELD Lambregts en Verriet weigeren lopen van nóg een marathon )la Budd voldoet in limiet Spelen acobs joos op l Zeist" Noordkoreaanse sportploeg niet welkom LONDEN Het Britse ministerie van binnen landse zaken heeft een groep van vijftien Noord koreaanse sportlieden een inreisvisum geweigerd. De Noordkoreanen waren van plan mee te doen aan de wereldkampioenschappen taekwondo, volgende week in Glasgow. De be trokken minister ver klaarde dat de visa zijn ge weigerd, omdat Groot- -Brittannie Noord-Korea niet erkent. JIK Sean Kelly beter Eddy Merckx? Sinds Hdy de Grote" begin |8 voorgoed van zijn stapte, kon geen ren- t in zijn voetsporen tre il- Zelfs Bernard Hi- ylt in zijn beste dagen ït. De Breton doseerde ji inspanningen immers, •wijl de Belg een niet te ippen zucht naar over- nningen had. Het beste Dijaar van Eddy frckx is dezer dagen 'n beetje geëvenaard or Sean Kelly, boeren- 9n uit het Ierse Tippera- met 27 jaar in de acht van zijn leven en itermiddag winnaar van iik-Bastenaken-Luik. 1969 won Merckx na een Oerwinning in de voorberei- 93 gs-etappewedstrijd Parijs- ce de klassiekers Milaan- |n Remo, Ronde van Vlaan- •en en Luik-Bastenaken- f*" aik. De serie van Sean Kel- van dit jaar is nauwelijks ^Ipder te noemen: eerste in ^^rijs-Nice, tweede in Milaan- ^^n Remo, tweede in de Ron- ^^van Vlaanderen en nu dan rste in Luik-Bastenaken- uik. ïlly's derde grote succes van dit voorjaar kwam enigszins fortuinlijk tot stand. Phil An derson en Tour-winnaar Lau rent Fignon waren ditmaal de uitblinkers in de koers door de Ardennen. De Fransman, wiens geestelijke conditie ken nelijk groter dan zijn fysieke, kreeg in de slotfase last van kramp. Fignon had het beste van zichzelf gegeven toen hij alleen voorop was. In feite le verde Fignon in Luik-Baste naken-Luik zijn eerste presta tie van het jaar. Hij was ziek, geblesseerd en uit vorm. Bekroond Hij kon Anderson, de Austra liër uit de ploeg Post die aan een uitstekend seizoen bezig is dat bekroond moet worden in de Ronde van Frankrijk, niet meer assisteren met het beuls werk op kop in de ontsnap ping, die hijzelf op gang had gebracht. Hierdoor werd het duo nog geen drie kilometer voor de eindstreep in Luik in gelopen door zeven achtervol gers en kon Kelly zijn on overtroffen sprintkracht aan wenden voor een nieuwe triomf. Met Kelly kreeg Luik-Baste naken-Luik toch een „voor jaarsrenner" als winnaar. Het had er in de finale van de oud ste klassieker eerder alle schijn van dat een „ronde-ren ner" de winst zou grijpen. De tienduizenden kijkers op de heuvels in het zonnige Wallo nië kregen bij het zien van Hi- nault, Fignon, Madiot, Zoete melk, Anderson en Criquielion een voorproefje van de aan staande Ronde van Frankrijk. Zestig kilometer voor het ein de kwam de eerste belangrijke schifting tot stand. Negentien renners bleven vooraan over. Tien kilometer lang joeg een groep met onder meer Lubber- ding en Van de Velde vergeefs achter de koplopers aan. Zorgelijke blik Vooraan was wel Bernard Hi- nault. In de Waalse Pijl van donderdag kon hij niet bewij zen binnen afzienbare tijd te rug te keren aan de wereldtop, in Luik-Bastenaken-Luik al evenmin. Hinault peddelde* met zorgelijke blik in de ogen vrij krachteloos mee in de kopgroep. Hij moest afhaken toen op de Mont Theux de kopgroep uiteen viel. Hinault bleef achter en kon alleen nog figureren in het gezelschap van Versluys, Baronchelli, Waalse Pijl-winnaar Anders- en, Simon, Millar, Bazzo, Boy- er, Prim en Beccia. Hinault had zelf bepaald dat zijn eerste topprestaties in de Waalse klassiekers geleverd zouden worden. Hij werd twee keer negentiende in plaats van eer ste. De twee Nederlanders in de groep van negentien, Steven Rooks (de winnaar van vorig jaar) en veteraan Joop Zoete- Onder leiding van de verbeten kijkende Joop Zoetemelk gaan Sean Kelly, Steven Rooks en i&BSfifi 1 Mare Madiot de finale van &11É1 Luik-Bastenaken-Luik in. Kelly T JlËgl (zie inzet) won- melk, waren sterk genoeg om ven in een succes. Zoetemelk in de kopgroep te blijven. Bei- toen hij, zich uitstekend voe- de renners hebben slechts eh- lend, soepel pedalerend de fi- kele ogenblikken durven gelo- nale introk op de Mont Theux; Rooks anderhalve kilometer voor het einde, kort nadat zijn ploegmakker Anderson met Fignon was ingelopen. Rooks' ging net als in 1983 als eerste de laatste bocht in. Kelly had zich op dat moment al lang voorgenomen de zege niet te laten glippen en sprintte hem gemakkelijk voorbij om met lengten verschil te winnen. Oud- toptennisser Fillol bankroet SANTIAGO Jaime Fillol, Chili's meest succesvolle tennisser van de laat ste jaren, heeft zaterdag verteld bank roet te zijn en een schuldenlast te tor sen van ongeveer 4.5 miljoen gulden. De 38-jarige Fillol, de aanvoerder van het Chileense Davis Cupteam, geeft niemand de schuld van zijn zakelijk fa len. „Ik heb altijd gedacht, dat het goed was het geld dat ik met tennis verdien de in eigen land te investeren. Ik heb er ook geen spijt van, maar ben door de opeenvolgende devaluaties van de peso ten opzichte van de dollar nu wel hele maal blut", verklaarde Fillol, die de le ningen voor zijn tenniscomplex en hui zen niet meer kan aflossen. pTFORD Zola Budd heeft bij haar eerste optreden als En- e burgeres voldaan aan de olympische limiet op de 3000 me- I In Dartford zegevierde de uit Zuid-Afrika afkomstige ze- Jtienjarige atlete in een tijd van 9 minuten en 2,6 seconden. *rmee bleef zij 2,4 seconden onder de limiet die de Britse atle- ffederatie heeft gesteld voor deelneming aan de Olympische jlen in Los Angeles. Budd werd tot Engelse genaturaliseerd I te kunnen deelnemen aan internationale wedstrijden. De jdafrikaanse atletiekfederatie is wegens de apartheidpolitiek t opgenomen in de IAAF. Zola Budd liep in Darford, waar 0 mensen haar verrichtingen bekeken, voor de eerste keer op oenen. In Zuid-Afrika leverde zij haar prestaties blootsvoets. is overigens nog niet zeker of de wereldrecordhoudster op 6000 meter mag meedoen aan de Olympische Spelen. Op 27 til buigt de toelatingscommissie van het Internationaal Olym- ph Comité zich over „het geval-Budd". Zola Budd liep voor het eerst op schoenen en haalde met een de olympische limiet. MAANDAG 16 APRIL 1984 ROTTERDAM De vre de in de damwereld is ge tekend. Na twee diep gaande gedachtenwisse- lingen hebben zaterdag middag in Rotterdam de vertegenwoordigers van de werelddambond, de Russische Damfederatie en KNDB een akkoord ondertekend waarin alle tot dusver gespeeld heb bende kwesties rond de wereldtitel zijn geregeld. Alle partijen gaan nu diep gaande studie maken van het systeem om te komen tot de wereldkampioen. De conclu sies van die studie en daaruit voortvloeiende voorstellen moeten met spoed aan de FMJD worden gepresenteerd. De rechten, die sinds 1982 door de FMJD aan diverse spelers waren toegekend, blij ven onaangetast. Dat betekent dat zowel de Nederlandse grootmeesters Jannes van der Wal en Rob Clerc als de Russi sche grootmeesters Vadim Wirny en Anatoli Gantwarg zullen kunnen deelnemen aan het wereldkampioenschap- stoernooi eind dit jaar. Daar voor hebben zich inmiddels uit de zónetoernooien ook al twaalf spelers geplaatst. Uit het Russische zónetoernoo», dat eind april in Archangelsk begint, plaatsen zich nog drie kandidaten. Het veld wordt gecompleteerd door de kam pioen van het land waarin het toernooi wordt gehouden. STEVENSBEEK Een 16-jarige schooljongen, Davy Strijbosch, heeft gisteren in Stevensbeek de 125 cc-motocross om de Grote Prijs van Ne derland gewonnen. In de wereldtitelstrijd deelt de jeugdige Nederlander de eerste positie met zijn ge routineerde landgenoot Kees van der Ven. Dit sprookje naar Ameri kaans voorbeeld is het uit vloeisel van de begeleiding van motocross-talent in Ne derland. Strijbosch, gisteren voor de tweede keer in zijn prille internationale loopbaan in een grand prix actief, zat al op negenjarige leeftijd in het zadel en doorliep in de mini- en jeugdcross een leer school, die getuige de oogst aan talent (Strijbosch, Van der Berk en Van Asten) ge rust als uitstekend mag wor den gekenschetst. Van de nieuwe generatie is Strijbosch, vorig jaar nog derde in de nationale titel strijd, veruit de beste. Zijn coach, oud-kampioen Gerrit Wolsink, was daar vóór giste ren al van overtuigd. „Davy moet vele grote kwaliteiten hebben, anders win je zo'n grand prix niet. Een hoofdrol voor de jeugdige rijders is voor Nederland een nieuwe ontwikkeling. In het buiten land zijn ze al jaren zo ver. Erik Geboers, de wereldkam pioen in de 125 cc-klasse van vorig jaar, was op dezelfde leeftijd als Strijbosch ook al grand prix-winnaar". Davy Strijbosch heeft buiten grote stuurkwaliteiten ook karakter in het uiterst fragie le lijf. Na een forse koprol in de slotfase van de eerste manche maakte hij met een geblesseerde schouder het verloren terrein op de Ita liaan Maddii weer goed. Kees van der Ven was in die eer ste heat niet meer te achter halen voor de als tweede ein digende Strijbosch. In de tweede manche zette Strijbosch ondanks zijn bles sure stevig door, toen door een val van Van der Ven de kansen op het eerste grand prix-succes uit zijn carrière plots huizenhoog stegen. Al in de eerste ronde wees Strij bosch op zijn pijnlijke arm, maar in de euforie over de aanstaande overwinning en niet echt bedreigd door zijn leeftijdgenoot John van de Berk werd dat leed de laatste zestien ronden van zijn triomftocht door het Oostbra bantse land vergeten. De tienduizend mensen in Stevensbeek vergaten door de inbreng van de jeugdige coureur uit Oss de pech, die Kees van der Ven al snel te pakken had in de tweede heat. In de openingsronde •werd de regionale favoriet aangereden en beschadigde daarbij zijn neus zo lelijk, dat hij duizelig de kant opzocht. Voor Van der Ven was de mogelijkheid om voorlopig zijn ongeslagen status te handhaven meteen verke ken. Vorige week in Italië bleef de coureur in Oosten rijkse fabrieksdienst de vele Italiaanse favorieten voor de opvolging van Geboers (Ri- naldi, Maddii en Contini) al lemaal voor. In het zand van Stevensbeek kwam de con currentie voor Van der Ven slechts van zijn tien jaar jon gere landgenoot Strijbosch. In de eerste manche kon de coureur uit Bakel die redelijk gemakkelijk aan. De valpartij in de tweede reeks kostte de grootste favoriet voor de we reldtitel een zekere score van 20 punten voor de titelstrijd. Die tegenslag was relatief ge ring in vergelijking met de pech, die zijn voornaamste tegenstander, Michele Rinal- di, trof. De Italiaan werd de afgelopen week aan een schouderblessure geopereerd en kan zijn kansen op het wereldkampioenschap in de lichte klasse vergeten. Voor lopig hebben Van der Ven en Strijbosch het voortouw in die WK-strijd. rorospe etrapt op ppegebruik kDRID De Spaanse be- fps wiel renner Julian Goros- één van de favorieten voor van Spanje, die mor- is betrapt op het van verboden spier- middelen. De het dopingonderzoek be- 3ij de Ronde van maakte zaterdag Gorospe positief is tijdens de laatste op 6 april. In zijn uri- zijn sporen van het nortestosteron aange- De 24-jarige Gorospe een tegenonderzoek aan- De renner uit de van Jose Miguel Eche- moet rekening houden een voorwaardelijke van een maand met van twee jaar. kansen voor de „Vuelta", wel kan starten, lij aanzienlijk af- Niet alleen door de tik (Gorospe: „Als ik is dat op voorschrift i arts"), maar ook is de groot dat het gewraakte nog enige tijd in zijn aantoonbaar blijft. in de Ronde als tweede ongenaakbare Ier OTTERDAM Trainer Bert jcobs van Sparta heeft zich ^rst verbolgen getoond over wijze waarop de Spartanen nd en Holverda voor de mpische selectie voor de 'strijd tegen Italië zijn uit lozen. „Normaal is", aldus >bs, „dat zo'n keuzeheer 't mij telefonisch contact op- emt alvorens de spelers te ezen. Ik heb het in de krant oeten lezen. Wij gaan met de ïdstrijden tegen Feyenoord i Haarlem een zwaar Paas- teekeinde tegemoet. Die wed- rijd tegen Italië heeft niets te L* ïkenen. Enfin, Holverda toch moeten afhaken. Die vanwege een vandaag opge- pen forse enkelblessure oensdag zeker niet beschik- >ar". L tel t Opvolger Kasparov dient zich aan MOSKOU De opvolger van schaker Gary Kasparov, de uit dager van wereldkampioen Anatoli Karpov, heeft zich al aange diend in de Sovjet-Unie in de persoon van de pas zesjarige Emil Soetovsky. Het wonderkind uit Bakoe (Azerbaidzjan) heeft al een indrukwekkende staat van dienst opgebouwd. Hij is in de Sovjet-Unie schier onverslaanbaar in toernooien voor schakers tot veertien jaar en is nog slechts twee stappen verwijderd van de titel nationaal meester. Onlangs versloeg hij in een simul- taanpartij acht concurrenten, terwijl slechts één opponent een remise in de wacht sleepte. Soetovsky heeft het spel geleerd van zijn vader, een internationaal meester, die steeds meer moeite krijgt zijn zoon de baas te blijven aan het schaakbord. Het jeug dige talent bezoekt de schaakschool in Bakoe, waar ook Kaspa rov zijn eerste zetten deed. Over de aanwijzing van Nij- boer, die in Moskou het zilver op de marathon veroverde, in 1982 Europees kampioen werd en met 2.10,53 de beste kwali- ficatietijd heeft, en Cor Vriend, die dit jaar in persoon lijke records de marathons van Beppu en Maassluis op zijn naam bracht, zal geen discus sie bestaan. Anders ligt het met de keuze tussen Vernet en Lambregts. Verriet voldeed ruim een week geleden in Maassluis met 2.12,41 aan de eis en Lambregts bleef op 12 februari in Tokio slechts zeven seconden bij de arts uit Nijme gen achter. „Laat de bond maar beslissen", is de opvatting van het tweetal Lambregts/Ver riet. Lam bregts: „Ik pieker er niet over nog een keer een marathon te lopen". De Limburger kwalifi ceerde zich een jaar geleden in Rotterdam voor de eerste we reldtitelstrijd in Helsinki, maar zag zijn uitzending niet doorgaan wegens een blessure. Het selectieprobleem kan nog gecompliceerder worden, wan neer Jacques Valentin, die waarschijnlijk op 12 mei in Amsterdam nog een poging waagt bij de strijd om de natio nale titel, zich kwalificeert. Bondscoach Wim Verhoorn laat zich nog nergens over uit. „Na Amsterdam gaan we de zaak op èen rijtje zetten". Amateur-arbiters fluiten in Portugal LISSABON Het merendeel van de wedstrijden in de eer ste divisie van de Portugese voetbalcompetitie is het afge lopen weekeinde geleid door scheidsrechters uit het ama teurvoetbal. De Portugese ar biters uit het betaalde voetbal staakten uit protest tegen het geweld op de velden. De direc te aanleiding was het moleste ren van een scheidsrechter door publiek afgelopen week bij een wedstrijd in Porto. ROTTERDAM Mara thonlopers Cor Lambregts en Rudi Verriet hebben zaterdag in Rotterdam verklaard zich voor Los Angeles niet meer aan de 42 kilometer en 195 meter te zullen wagen. Het wordt daarom de komen de weken een moeilijke keuze voor het Neder lands Olympisch Ccmité en de Koninklijke Neder landse Atletiek Unie, wie bij de heren op de mara thon naar Los Angeles zal worden afgevaardigd. Met Europees kampioen Ge rard Nijboer, nationaal ti telhouder Cor Vriend, Rudi Verriet en Cor Lam bregts hebben vier Neder landers voldaan aan de olympische eis van 2 uur en 13 minuten.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 13