Gelijke behandeling voor man en vrouw Overhaast besluit van kabinet onverstandig Actiecomité eist onderzoek Foster Parents Vijftien en tien jaar geëist in „Chilenenzaak" Philips wil personeel laten overwerken VW verwacht grote paasdrukte Computerfouten veroorzaken chaos bij sociale diensten jderland in irweegt Jzijdig tortverbod ndstoffen |rg'fgas tesoDftie.aE-isAc'N ha/uuft-iK WTT--2£U 2£ axs PÉNKQJCrtr IK HALF KMT BÊECELOS...9 V CcidócOotmmt ZATERDAG 14 APRIL 1984 PAGINA 5 AMBTENAREN OVER VERHUIZING PTT: (Vervolg van de voorpagina) DEN HAAG De ambtenarenbond Abvakabo vindt het onverstandig dat het kabinet nu al de beslissing heeft genomen om de top van de centrale directie van de FIT voorrang te verlenen bij de spreiding. De re gering had volgens woordvoerder S. Raaijmakers beter kunnen afwachten hoe het externe advies over de spreidingsoperatie uitvalt, en dan naar bevind van za ken handelen. De christelijke vakbond CFO heeft verontwaardigd gereageerd op de „schandalige" beslissing van het kabinet. Vakbondsbe stuurder Eldert Grootendorst noemt het volstrekt onverant woord om de spreiding voor 250 miljoen gulden te willen door zetten. „Voor dat bedrag kan het alleen als de kostenvergoedin gen omlaag gaan. Dat is chantage over de ruggen van de ambte naren." Een en ander zal een ongekende onrust binnen het be drijf teweeg brengen, zo voorspelt Grootendorst. Volgens de vakbondsbestuurder is het laatste woord er nog niet over ge zegd. „In feite heeft de Kamer ervoor gezorgd dat de spreiding in een later stadium vastloopt op de financiën". Premier Lubbers zei na de ministerraad dat de 50 miljoen gul den die het kabinet nu extra uittrekt voor de spreidingsoperatie een week geleden wilde het kabinet maar 200 miljoen gulden geven door de PTT zelf opgebracht moet worden. Dit zou moeten gebeuren door een tariefsverhoging of door efficiënter werken. Daarnaast verduidelijkte de premier dat in het bedrag van 250 miljoen gulden nog steeds 50 miljoen gulden is opgenomen die het Noorden zou krijgen als compensatie voor het wegvallen van de investeringspremie BRT. Het kabinet heeft die 50 mil joen gulden vrijgemaakt door de opbrengsten van het afschaffen van de BRT voor de schatkist over een langere periode te bere kenen. Lubbers noemde dit „de truc van minister Van Aarden- Als derde mogelijkheid opperde de premier het toch niet laten gaan van de top van de Centrale Directie indien anders op an der terreinen in de spreiding te grote concessies gedaan zouden moeten worden. Lubbers maakte duidelijk dat er in ieder geval niet meer dan 250 miljoen gulden voor het geheel op tafel komt De Beer en Eversdijk bleken niet zwaar te tillen aan het feit dat in de oplossing van het kabinet nog steeds de 50 miljoen gulden BRT-compensatie zit (waar de Kamer tegen is), een mogelijke tariefsverhoging van de PTT (waar de Kamer ook tegen is). „Over de financiële dekking zulken wij nog wel eens stoeien", aldus de Beer. „Pas als de top van de Centrale Directie in 1988 in Groningen zit zal blijken of het geld te weinig is. Dat zien we allemaal dan wel weer". De PvdA'er Van der Doef zei binnen enkele weken wel een de bat te willen over de financiering. Hij keerde zich tegen het ge bruik van de BRT-gelden en het verhogen van PTT tarieven. Ook wilde hij meer duidelijkheid over het vasthouden aan de 3000 PTT'ers en het jaar 1990. EINDHOVEN Philips heeft de vakbonden een plan voor gelegd om duizend werkne mers in twee machinefabrie ken in Eindhoven acht tot tien weken vijf uur per week te la ten overwerken. Dat zou moe ten gebeuren van af eind april. Dat heeft een woordvoerder van Philips gisteren meege deeld. De maatregel is volgens Phi lips nodig in verband met een sterke opleving van de orders. Omdat het om een conjuctuur- gevoelige produktie gaat, heeft Philips gekozen voor over werk. Bovendien wordt een deel van het werk uitbesteed, aldus de woordvoerder. De vakbonden Unie BLHP en Industrie- en Voedingsbond CNV hebben terughoudend gereageerd. Zij gaan de zaak voorleggen aan hun leden. De bonden vinden dat Philips het overwerk moet vergoeden door er vrije tijd tegenover te stellen. Verder vinden de bon den dat Philips er beter aan doet de alsmaar voortgaande inkrimping van het perso neelsbestand door het natuur lijk verloop in beide fabrieken niet aan te vullen, te stoppen. DEN HAAG Een comité van verontruste ouders van de orga nisatie Foster Parents vindt dat de officier van justitie in Am sterdam binnen twee weken moet komen met de uitslag van een onderzoek naar de financiële handel en wandel van het bestuur van de stichting Foster Parents Plan (FPP). Blijft het resultaat beneden de verwachtingen van de pleegouders dan dreigt een kort geding tegen de staat, aldus het comité gisteren. Volgens het comité gaat er veel meer geld aan onkosten op dan Foster Parents wil toegeven. De commissie Van Kemenade, die het be stuur kort geleden heeft gezuiverd van alle blaam die publika- ties over het FPP hadden uitgestort, wordt afgedaan als een „kluchtcommissie". Het comité heeft meer vertrouwen in de stichting onderzoek bedrijfsinformatie (SOBI), die donderdag meldde dat het bestuur van FPP het publiek heeft misleid met valse informatie ovef het percentage dat de hulporganisatie jaar lijks aan directe hulp besteedt. AMSTERDAM De officier van justitie bij de rechtbank in Amsterdam, mr R.W.M. Crae- mer, heeft gisteren- gevange nisstraffen van tien en vijftien jaar geëist tegen vier mannen die worden verdacht van moord en vrijheidsberoving en medeplichtigheid daaraan. „Het gaat hier om een vete tussen internationale gangsters in het op dat terrein godzij dank nog zo burgelijke Neder land. Deze vorm van geweld zullen we met alle middelen moeten bestrijden en daarbij horen ook lange gevangenis straffen", aldus de officier tij dens zijn requisitoir. Hij eiste tegen de 28-jarige Chileen M.V.G. „Charley" A.-S. en de 47-jarige Argentijn Miguel F. die ook onder diver se andere namen bekend is, gevangenisstraffen van vijf tien jaar. De andere twee ver dachten, de 23-jarige M. „Mit- chie" R.-M. uit Spanje en de 20-jarige J.G. „Pepito" L. uit Argentinië, hoorden straffen van tien jaar tegen zich eisen. Bendes De zaak waarvoor de mannen terecht stonden is bij de Am sterdamse politie bekend als de Ghilenenzaak, omdat er op 14 en 18 september en op 12 oktober van het vorig jaar in totaal drie Chilenen werden doodgeschoten. Onderzoek van de politie wees uit dat het ging om twee elkaar beconcur rerende bendes van cocaïne handelaren. De ene groep zou een partij van dertig kilo co caïne van de andere hebben gestolen. De vier verdachten stonden gisteren alleen terecht voor de moord op 12 oktober. De ande re twee moorden vertoonden hiermee grote gelijkenis, maar de politie beschikt over onvol doende bewijzen om de man nen ook hiervan te beschuldi gen. Die dag werd de 29-jarige Chi leen Eduardo Astudillo-Astu- dillo in de Uiterwaardenstraat in Amsterdam doodgeschoten. De dader reed achterop een motor de straat binnen, stapte af en schoot van dichtbij twee kogels op de Chileen af. Astu dillo was bij één van de eerde re aanslagen bestuurder ge weest van de auto waarop toen werd geschoten. Charley gaf tijdens de zitting toe dat hij degene was die had geschoten. Hij zou naar zijn zeggen een conflict met de man, bij wie hij in een bar had gewerkt, hebben gehad. „Hij wilde dat ik reizen naar Zuid- -Amerika zou maken om co caïne te smokkelen, en dat wilde ik niet", aldus Charley. Dit was overigens de enige keer dat één van d,e verdach ten over deze drug, waar vol gens cie politie alles om draait, sprak. De andere drie ver dachten hadden volgens Char ley met de moord niets te ma ken en wisten er niets van af. Verblijfplaats Zij hadden hem wel geholpen achter de verblijfplaats van het slachtoffer te komen, maar niet geweten dat hij de man wilde doden, zo zei Charley. Daartoe gijzelden de vier man nen op 11 oktober, de dag voor de moord, de zus van een com pagnon van Astudillo en haar vriend. De verdachten zelf be weerden dat daarbij geen ge weld was gebruikt of was ge dreigd. Wel waren zij tenslotte achter de verblijfplaats van de Chileen gekomen. De officier van justitie geloof de niets van de verhalen van de verdachten. Volgens hem ging het om koelbloedige exe cuties. Hij baseerde zich daar bij vooral op een telefoonge sprek tussen Miguel F. en de compagnon van de vermoorde Chileen op de avond voor de moord. De politie had dit gesprek ei genlijk toevallig opgevangen omdat de telefoon werd afge tapt in verband met een cocaï nezaak. Volgens Craemer laat dat gesprek er geen enkele twijfel over bestaan dat de vier van plan waren Astudillo te vermoorden, omdat hij ver raad zou hebben gepleegd. Omdat Miguel F. zoals Crae mer het uitdrukte „de prooi had gelokaliseerd" achtte hij die even schuldig als Charley, die de fatale schoten had ge lost. Die had bij verhoor ook nog tegen een politieman ge zegd dat hij de schuld wel op zich zou nemen, zodat de an deren er met lage straffen af zouden komen. „Ik zal er na dien rijkelijk voor worden be loond, want aan geld is er geen gebrek", aldus Cnarley. De andere twee verdachten achtte Craemer schuldig aan medeplichtigheid aan de moord en de vrijheidsbero ving. Hij wees er nog op dat drie van de vier verdachten al pogingen hadden gedaan uit de gevangenis te ontsnappen en dat er geruchten waren dat er tijdens de zitting iets zou ge beuren. In de rechtzaal waren dan ook opvallend veel politie mensen aanwezig. Jmdsdolheid nirg stabiel ENBURG De honds- idsepidemie in Zuid- lurg is vrijwel stabiel ge- n. Er is op dit moment r sprake van een lichte gang dan van uitbreiding, heeft een woordvoerder de veterinaire dienst in rg gisteren meegedeeld, t voorbije half jaar zijn in Limburg 40 gevallen van bolheid onder het wild istateerd, met name bij :n. Daarnaast zijn nog ne- gevallen van hondsdol- geconstateerd in veefok- jven. Deze cijfers geven jjens geen juist beeld van lituatie. Zij moeten met >ns vijf worden verme- lldigd, aldus de dienst. De 'inaire dienst vindt nog I waakzaamheid geboden v: r waarschuwt tevens tegen ff drijving van de gevaren, chten als zouden alle kat- in Zuid-Limburg moeten den afgemaakt worden het rijk der fabelen ge en. Of inenting voor hon- verplicht wordt, wordt jijende week besloten. f I ek Mussert i st 39,50 Vereenvoudiging beroeps zaken bedrijfsleven DEN HAAG Het kabinet wil zakèn voor het College van Beroep voor het bedrijfsleven eenvoudiger laten verlopen. Er zal een wetsont werp worden ingediend om de procedures meer in overeenstem ming te brengen met die van de Administratieve Rechtspraak Overheidsbeschikkingen (AROB) van de Raad van State. Het wets ontwerp van minister Korthals Al- tes (justitie) zal verder voorstellen bevatten om eenvoudige zaken door één lid van het College te la ten afdoen. Nu worden alle zaken nog behandeld door een kamer van drie „gewone" en twee bijzon dere leden. DEN HAAG Alles wijst erop dat het dit jaar een drukke Pasen wordt. Deze verwachting wordt nog versterkt door het feit dat Pasen dit jaar later valt dan in voorgaande jaren, aldus het Nationaal Bureau voor Toerisme (NBT) gisteren. De raming is geba seerd op een onderzoek bij de Nederlandse VVV-kantoren. Vorig jaar bezochten relatief weinig 600.000 buitenlandse toeristen Nederland tij dens de paasdagen, tegen 650.000 in 1982. Het ziet er volgens het NBT naar uit dat het mooi weer wordt en dan hebben attractiepunten zoals de Keukenhof een grote aantrekkingskracht. Hotels aan de kust, op de Waddeneilanden en in de grote steden zijn over het algemeen goed tot zeer goed bezet, aldus het NBT. In de grote steden is hier en daar nog wel een hotelkamer te krijgen. HAAG Nederland zal adllijk zeer binnenkort een t^jrtverbod afkondigen voor lische stoffen die kunnen :n gebruikt voor het ver- ligen van gifgas, zonder ichten op een Europese ing. ...^iilitieke wil om een derge- "J^perböd af te kondigen en >odzaak om het snel te zijn bijzonder groot, zo laarde de woordvoerder let ministerie van buiten zaken gisteren in Den Er zijn echter nog wat lische problemen: het is liet geheel duidelijk wel- offen onder een verbod •n vallen, en hoe het pro- i van doorvoer moet wor- ipgelost. x Van den Broek heeft idag in de EG-minister- aangedrongen op een de Europese Gemeenschap Ittend uitvoerverbod van iicaliën die ook voor de iardiging van strijdgassen len worden gebruikt, nu f VN-commissie heeft ge- tateerd dat Iraanse solda- aet slachtoffer zijn gewor- 1 'an dergelijke gassen. 1 omdat Nederland tradi- ;1 een belangrijke door- landel heeft, geeft de re- 'i verre de voorkeur aan fgeling in het kader van iropese Gemeenschap bo- .en nationaal uitvoerver- t Maar in navolging van 'and, dat gisteren eenzij- - uitvoer van acht chemi- naar Iran en Irak voor "f jaar heeft verboden, ook in Den Haag zui- nationale maatregelen ogen, in afwachting van igeling om in alle tien van de Europese Ge- :hap tot eensluidende ;elen te komen. Solidariteit Uit solidariteit met elf vredesactivisten die in Italië terecht stonden, betoogden een aantal vrouwen gisteren voor het Italiaanse consulaat in Amsterdam. De activisten, onder wie twee Nederlandse vrouwen, staan terecht voor een blokkade vorig jaar maart van de kruisrakettenbasis op Sicilië. Aan de consul werd een petitie overhandigd. „Engwirda niet automatisch lijsttrekker" DEN HAAG Maarten Engwirda, fractieleider van D'66 in de Tweede Kamer, is niet automatisch de lijsttrekker van D'66 bij de volgende kamer verkiezingen. Dit heeft D'66- voorzitter Kohn- stamm vanmorgen op het D'66-congres in Amers foort gezegd. Kohnstamm erkende dat het niet best gaat met D'66. „Langzaam maar gestaag loopt ons ledental terug en sinds ongeveer een jaar dui den de opiniepeilingen erop dat we nu op niet meer dan drie zetels in de Kamer mogen rekenen. D'66 is niet opgericht om de zoveelste kleine par tijtje te worden, dat te onbeduidend is voor de machtsvorming in de Nederlandse politiek. Dat betekent dat het congres te eniger tijd, hetzij bij vervroegde verkiezingen, hetzij begin 1986 voor de zware beslissing kan komen te staan: meedoen of niet meedoen", aldus Kohnstamm. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het kabi net heeft definitief beslo ten mannen en vrouwen vanaf 1 januari '85 gelijke rechten op aow te geven. Het betreft alleen nieuwe gevallen die zich na die datum voordoen. Met het besluit hoeven vrouwen niet meer te wachten tot dat de kostverdiener 65 jaar is geworden voordat men zelf aow krijgt. De aow wordt voor ongehuw- den 70 procent van het netto minimumloon. Een gehuwde krijgt in principe een aow ge lijk aan 50 procent van het netto minimumloon. Indien de gehuwde een partner heeft die jonger is dan 65 jaar komt bo venop de aow een toeslag van 20 tot 50 procent van het netto minimumloon afhankelijk van het inkomen van de jongere partner. Die toeslag vervalt als de partner 65 jaar wordt. Tegelijk met het geven van gelijke rechten op een aow- uitkering aan mannen en vrouwen, zal eenieder ook aow premie moeten gaan beta len evenals premies aww, akw, awbz en aaw. Hoe dit ge regeld gaat worden voor amb tenaren (waar de overheid nu de aow-premie voor betaalt) en zelfstandigen, wordt nog bezien. Het kabinet wil gehuwden en ongehuwd samenwonenden in beginsel gelijk gaan behande len. Dit niet alleen bij de aow maar bij alle sociale verzeke ringswetten. Daartoe is echter nog niet besloten omdat dit wordt meegenomen in een al gehele herziening van de soci- AOW GEHUWDE 50 PROCENT VAN MINIMUMLOON ale zekerheid waarvoor advie zen gevraagd zijn. Na het kabinetsberaad wilde premier Lubbers niet ingaan op de financiële gevolgen van de genomen besluiten. Naar verwachting levert het betalen van premies door mannen en vrouwen het kabinet 600 mil joen gulden per jaar meer op. Omdat vrouwen zelf een aow- uitkering krijgen zou daarvan weer 200 miljoen gulden per jaar afgaan. faalf verdachten na erzoek Vleeschmeesters HAAG Het omvangrijke onderzoek le officier van justitie in Den Haag naar ïeesfraude bij de Vleeschmeesters heeft idelijk twaalf verdachten opgeleverd. Zij i in mei èn juni terecht moeten staan op inking van valsheid in geschrifte. Tegen medewerkers van een accountantskan- oopt nog een gerechtelijk vooronderzoek, seft de Haagse persofficier, mevrouw mr ijn, gisteren meegedeeld. De twaalf ver en, onder wie verscheidene directeuren, en ervan verdacht feitelijk de leiding te en gehad bij het plegen van de vervalsin- Tussen 1979 en 1980 streek het bedrijf tien en gulden op door EEG-heffingen op de ir van Argentijns vlees te ontduiken. Vol- mr Couzijn is de schade inmiddels her- 1 iografie „Mussert, een po- i. .h leven" kost 39,50. In I beschouwing over deze x ie meldden wij donderdag abuis dat de prijs 13,90 ne aagt. Onze excuses voor verwarring die hieruit is tgevloeid. Redactie HAARLEM Bij de sociale diensten in Haarlem, Haarlemmer meer, Velzen, Zaanstad, Alkmaar, Wieringermeer en Diemen is een administratieve chaos ontstaan door fouten in het computer systeem van het Centrum voor Automatisering (CVA) in Haar lem. Het centrum regelt sinds 1 januari dit jaar de administratie ve verwerking van uitkeringen in de zeven gemeenten. De ge dupeerde diensten stellen het CVA aansprakelijk voor enkele tonnen extra kosten. Zo zouden uitzendkrachten moeten worden aangenomen om het vele extra werk bij de sociale diensten op te kunnen vangen. Ook moet er veel worden overgewerkt om de mensen met een uitkering op tijd geld te betalen. De directies van de sociale diensten hebben hun gemeentebesturen inmiddels op de hoogte gebracht van de chaotische situatie. Volgens een woordvoerder van het CVA is het onbegrijpelijk dat het systeem niet werkt. Het centrum regelt met succes al jaren de automatisering van 117 gemeenten in Noord-Holland en Utrecht, aldus de woordvoerder. Volgens hem is het falen van de geautomatiseerde administratie in de zeven gemeenten voor een groot deel te wijten aan de leverancier van de computerpro gramma's in Amersfoort. Herdenking Bij het monument van de Vrouwen van Ravensbrück in Amsterdam werden gisteren, bij de jaarlijk se herdenking van de oorlogslachtoffers van dit concentratiekamp, bloemen gelegd. In het kamp kwamen in de Tweede Wereldoorlog 87.000 vrouwen en kinderen om. Tijdens de herdenking werd gewaarschuwd voor opkomend fascisme.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 5