2 provincie kan toegezegde win miljoen biet betalen Scouting Leiden noemt subsidiestop onredelijk ?ue Nieuw bureau politie alle Leidse ondernemers... GINj IDEN/REGIO CskbcSouTXitxt ZATERDAG 14 APRIL 1934 PAGINA 3 ering 1 mei i 't Spoortje 0DEN De viering van 1 k_ip van de Arbeid) heeft ..'jaar niet in het Volkshuis 1 miJbts, maar in buurthuis 't Amjortje aan de Bernardkade. tiet in verband met de verbou- ren. >6 van het Volkshuis. Er ïerikf door v'er verschillende "Iepen muziek gespeeld en jekers zullen het woord voe- ie ÏX\. Tevens is er een actie- eurtfrkt met stands van ver- ;e pljillende actiegroepen. De gez<fanSsPrÜs bedraagt ƒ3,50, 't "TA (,ortJe 6aat om ^alf acht [n. De viering is georgani- em0Vd door PvdA, PSP, PPR, noerfj. FNV en HTIB. «jes| Goekoop onthult Leidse Loeki LEIDEN Burgemeester C. Goekoop van Leiden onthult maandagavond het promotie-beeldmerk van het nieuwe ondernemersverband Leiden Leeft tijdens een feestelijke oprichtingsbijeenkomst in de Stadsge hoorzaal. Het nieuwe beeldmerk, waarmee de attrac tiviteit van Leiden ondersteund en geïllustreerd moet worden, is een sleutelfiguur, die dezelfde bindende rol moet gaan vervullen als de vermaarde Loeki de Leeuw dat doet bij de Ster-spots. De onthulling van de sleutelfiguur van Leiden Leeft is slechts een van de programmapunten van de bij eenkomst. De wethouders C. Waal en J. Fase voeren het woord, alsmede de voorzitter van de nieuwe vere niging H. Welling en voorzitter L. Palm van de win keliersvereniging Haarlemmerstraat. Het programma dat rond half negen aanvangt, bevat voorts een mo deshow en optredens van diverse artiesten. Voor de bijeenkomst zijn alle circa 1.500 ondernemers van de Leidse binnenstad uitgenodigd. IN BEROEP BIJ GEMEENTELIJKE COMMISSIE LEIDEN Vertegenwoordi gers van de Scoutinggroep Lei den hebben gistermiddag tijdens de commissie voor beroep en bezwaarschriften nog eens ge protesteerd tegen de beslissing van de gemeente om deze club geen subsidie meer te geven. De Scoutinggroep Leiden had een subsidie van ongeveer 6000 gul den gevraagd voor haar jeugd- en jongerenwerk. Het niet krijgen van de subsidie betekent dat de contributie met zeker een tientje verhoogd zou moeten worden en dat vinden de bestuursleden onaanvaard baar in deze tijd van economi sche recessie, waarin veel gezin nen het financieel niet te breed hebben. Kinderen zouden in verband met deze verhoging moeten afhaken en Scouting Leiden voelt zich sterk bena deeld ten opzichte van andere clubs in het jeugd- en jongeren werk die wel subsidie hebben gekregen. Verder vindt Scou ting dat het stopzetten van de subsidie in strijd is met de be leidsuitgangspunten van de ge meente en dat de stopzetting in het geheel niet zou zijn beargu menteerd. Wethouder J. Peters stelde tij dens de commissie voor de be roep- en bezwaarschriften gis termiddag, dat de bezuinigingen voor een ieder die het treft, zwaar vallen. Ook voor de ge meente, die minder kan uitge ven en daardoor prioriteiten moet stellen. Zo heeft de ge meente besloten de bezuinigin gen zo toe te passen, dat het geen arbeidsplaatsen hoeft te kosten. De vertegenwoordigers van Scouting Leiden stelden dat zij al heel goedkoop bezig zijn door alles met vrijwilligers te runnen en dat deze goedkope manier van werken nu nog eens extra wordt gestraft. De uit spraak of de subsidiestop te recht of onterecht was, is bin nen een maand te verwachten. EDEPUTEERDE BIJ OPENING WESTELIJKE carajtNDWEG LISSE: gere den*T| nt G geril Ie ai :ijn I iltrf een iolitj le vi jn £SE Gedeputeerde :t wF-J- Jansen heeft gister- lijk prgen de westelijke om- ter, jdingsweg van Lisse, de ;re<ptelijke Randweg, offi- geopend door via een Indlier een dwars op de s v?g geplaatste wagen vol te trekken. ^arna maakte de gede- inglteerde nog vrolijk een lijktie over de nieuwe weg een asfaltafwerkma- ine. Met deze handeling ken eind gekomen aan 00 h, jarenlange touwtrek- is, (rij tussen Lisse .en de 'vinciale overheid. Êljristappel was wie dat alle- j254ial moest gaan betalen en '|E*|nneer. Overigens maakte gedeputeerde gisteren min meer duidelijk, dat de ge- ringjente niet op meer geld van e di provincie moet rekenen. cJeloofd is beloofd. Wij zijn en jouden Lisse nog vijf mil- Dubbel feest Eén van de grote voorvech ters voor de Westelijke Randweg in Lisse is H.A. Smith, fractievoorzitter van het CDA in de gemeente raad. Hij was ook gisteren in volle glorie bij de opening van de weg aanwezig, maar velen wisten niet dat hij een dubbel feest vierde. De heer Smith was gisteren namelijk ook „koperen" raadslid, of tewel 12,5 jaar lid van de ge meenteraad. Met een grote taart vol kaarsjes is dat in besloten kring gevierd. Gedeputeerde Jansen rijdt in een asfaltafwerkmachine over de nieuwe weg. joen gul.den te betalen, maar de pot voor dit soort wegen is leeg. Als we Lisse zouden be talen, zouden we anderhalf jaar niets meer aan tertiaire wegen in Zuid-Holland kun nen doen", stelde Jansen die daarbij wees op noodzakelijke werken als de reconstructie van de Hoofdstraat in Valken burg en het doortrekken van de Mauritssingel in Leider dorp. De provincie zou 75 procent van de weg, de totale kosten bedragen 15,4 miljoen gulden, bekostigen. Tot op heden is er slechts vijf miljoen op tafel ge komen en de gemeente Lisse heeft de rest voorgefinancierd. De provincie kon niet meer zo diep in de geldbuidel tasten en schoof de weg op "de lange baan". Dat dat het Lisses ge meentebestuur niet zinde, blijkt uit het feit dat de weg nu geopend kon worden. Men startte met zelf grond aanko pen en in het voorjaar van 1980 was al 80 procent van de benodigde grond in handen. De analen over dit onderwerp beginnen overigens al in 1942. Het doel was toen al de rijks weg 8 (Heereweg) te verleggen langs de westkant van het dorp om daarmee de niet ge ringe verkeersintensiteit van ongeveer 8200 voertuigen per dag te verwerken zonder de bebouwde kom te zwaar te be lasten. Veranderende inzich ten, zoals, „bollengrond is kostbaar", schoven het plan op Overigens haakte loco-burge meester A. de Kort daar giste ren op in met de opmerking dat het onlangs gepubliceerde Regionaal-Economisch Onder zoek Duin- en Bollenstreek daar ook weer op wijst. In 1960 kwam de weg weer naar uit de ijskast en hij werd ze ven jaar later opgenomen in het wegenplan. In 1973 werd de noodzaak van de weg door de provincie onderkend, maar het geld was op. Omdat in het streekplan van 1978 de aanleg van de weg onduidelijk was, nam de gemeenteraad on geveer twee jaar later een mo tie aan waarin stond dat de weg er moest komen. Sinds die tijd is de discussie opnieuw sterk aangewakkerd. Lisse ging zelf de boer op om geld voor de weg bijeen te brengen. Dat lukte voor een deel. Ruim drie miljoen gulden kon bij de provincie losgepeu terd worden, twee miljoen uit het werkgelegenheidsfonds en ruim een miljoen vanwege de wet geluidshinder. Lisse zelf heeft het aanzienlijke bedrag van ruim negen miljoen gul den op tafel gelegd, waartege nover evenwel nog enige in komsten staan. Lisse zal echter aanspraken blijven maken op het geld van het eigenlijk door de provincie te bekostigen deel van 75 procent. Voor de centen die op tafel zijn gelegd, heeft Lisse nu een weg van 2,6 kilometer. In au gustus 1983 werd met het werk begonnen en inmiddels zijn de vier aansluitingen, tweemaal op de Heereweg, op de Spekkelaan en op de Keu- kerihofdreef, in orde en zijn er drie verkeerslicht-installaties die reageren op het verkeers aanbod. Langs de weg zijn geen fietspaden aangelegd en ook het wandelpad ontbreekt. Wel is een fikse geluidswal op geworpen. In de wandeling spreekt de Lisser bevolking dan ook over de eigen „Walle tjes". Op de Randweg geldt een maximum snelheid van 80 kilometer per uur. BECK EN VULCANO TREKPLEISTERS OP CORSOFESTIVAL .««se D? groepen Vul- UMino, tweede bij het natio- eek*le songfestival, en Ris- 1dele zullen met toppers als -fia Beck en The Millers 232f trekpleisters zijn tij- is het twee dagen du id Corsofestival op 26 27 april in de Hobaho- len in Lisse. De vol- ide dag, zaterdag 28 [ril rijdt het Bloemen- ;o door de streek. (t is nog de vraag of er vol- i"7#nde hyacinthen in ver- 'ïillende kleuren voorhande Hen zijn om de praalwagens uilen. Het bloeiseizoen van bollen valt dit jaar tien da- na dat van vorig jaar en arijjk dat was al aan de late 30Jnt. Als het weer zo blijft als nu is, kunnen de bloemen op tijd in bloei staan. Aan wonderaars zal het dit corso istr »t ontbreken. Bekend is al de VVV in Noordwijk zo ed als geen bedden meer te rhuren heeft. De Stichting (i oemencorso Bollenstreek hoopt dat een miljoen het corso zullen bekijken. Er zijn verschillende nieuwtjes te melden rond het 37ste Bol- bloemencorso dat op 28 april, twee dagen voor Koninginne dag en drie dagen voor de Dag van de Arbeid, van Haarlem naar Noordwijk rijdt. Het eer ste nieuwtje is dat de praalwa gens van het bloemencorso niet alleen zaterdag en zondag op de Koningin Wilhelmina- boulevard in Noordwijk blij ven staan, maar ook nog de maandag erna: Koninginne dag. Iets anders is dat niet de •wagen met het motto, „Kleur rijk Nederland" de corsostoet van 20 praalwagens, 21 ver sierde personenauto's en 28 muziekkorpsen zal openen. Dit jaar zal een praalwagen met de Nederlandse leeuw de rij aan voeren. Dit ter gelegenheid van de 75ste veijaardag van prinses Juliana. Overigens zal iedereen bijtijds op de hoogte worden gesteld van het hoe en wat van het corso, want een week tevoren wordt huis-aan- huis in het gebied van Leiden tot Haarlem een corsokrant Risque. verspreid. Het corso staat in het teken van verschillende jubilea: de 75ste verjaardag van prinses Juliana, het feit dat het corso voor de tiende keer helemaal doorrijdt naar Noordwijk, het 35-jarig. bestaan van de Keu kenhof, het 10-jarig bestaan van de Lions Club Bollen streek die al negen jaar tekent voor de organisatie van het Corsofestival en het 20-jarig bestaan van ESTEC/ESA, het Europese ruimtevaartcentrum in Noordwijk. Overigens zijn er dit keer voor het eerst har de afspraken gemaakt over de passeertijd van het corso door de gemeenten. De chauffeurs Vulcano. is opgedragen vijftig meter af stand te houden langs de hele route, zodat iedereen de stoet in veertig minuten langs kan zien komen. Het Corsofestival staat in het teken van de opbouw en het bloemensteken en vooral feest met veel muziek. Dit jaar zal ook te zien zijn hoe een corso wagen wordt opgebouwd met smeedwerk, stro en op het laatst het bloemsteken. Uiter aard is daarbij veel vertier met op donderdagavond Pia Beek en The Millers en vrijdag de American High School Band, Vulcano en Risque. Ook tre den tijdens deze dagen Lobo, The Carabian Disco Show en Fantasy op. Het festival is donderdag te bezoeken van twaalf tot twaalf uur en vrij dag van tien uur 's ochtends tot twee uur 's nachts. De toe gangsprijs bedraagt vijf gulden (op vrijdagavond vanaf 19.00 uur drie rijksdaalders) en kin deren en Pas 65-houders beta len de helft. De Lions Club Bollenstreek ondersteunt met de opbrengst verschillende goede doelen. Dit jaar gaat het geld in ieder geval naar de Stichting Mu seum Bloembollenstreek, die dringend geld nodig heeft voor de renovatie van het pand aan 't Vierkant in Lisse. Vorig jaar was de opbrengst 35.000 gulden. Iets anders is dat dit jaar een actie wordt ge houden op vrijdagmiddag on der het motto „kinderen lopen voor kinderen". Dit is een sponsortocht waarbij familie en bekenden een bepaald be drag per gelopen kilometer moeten inleggen. De opbrengst van deze loop is bestemd voor het Emma-kinderziekenhuis in Amsterdam voor kankeron derzoek. te* Dit is de maquette van het nieuwe politiebureau van Leiden, dat door de Leiderdorpse aannemer Noorlander b.v. wordt gebouwd aan de Langegracht naar een ontwerp van architect ir. W. Snie- der uit Oegstgeest. Op de foto de voorgevel van het bureau met rechts de ingang naar de Digros-parkeergarage. De Leiderdorp- se aannemer bleek bij de aanbesteding het laagst te hebben in geschreven en gisteren werd de bouw dan ook aan dit bedrijf gegund. Daarmee zegde de aannemer toe zo'n 70 procent lang durig werkloze bouwvakkers bij de werkzaamheden te betrek ken. Dit had minister Rietkerk van Binnenlandse Zaken als voor waarde gesteld. Deze bewindsman zal op 10 mei de eerste paal slaan. Afschaffen koopavond LEIDEN Wethouder C Waal heeft gisteravond al een beetje afscheid geno men van zijn Leidse partij genoten. Hij deed dat door tijdens een ledenvergade ring van zijn partij vrijuit mee te discussiëren over het meest controversiële deel van zijn portefeuille: het verkeer. De eindloze, al honderd keer aangehaalde argu menten gingen dus weer over tafel. Meer paaltjes en betere controle omdat dat de enige manier is om het verkeer op een ordelij ke manier in de binnen stad te regelen. Minder parkeerplaatsen, alleen be woners mogen er nog in, want de auto's ruïneren de stad al meer dan genoeg. Het openbaar vervoer moet gestimuleerd worden dus auto's moeten geweerd worden. Ontheffingen verlenen van parkeerver boden, dat moet je niet doen want dat geeft een enorme papierwinkel. Dat moet je juist wel doen, want een binnenstadbewo ner kan er ook niets aan doen, dat de winkels zo veel mensen van buiten aantrekken. En zo ging het heen en weer. Maar niet alle redenerin gen waren even oud en even bekend. Wat bijvoor beeld te denken van de opmerking, dat pleiten voor meer parkeerplaatsen onaanvaardbaar is, omdat meestal mannen rijden. Mannen geef je op die ma nier faciliteiten, waar vrouwen minder van pro fiteren, dus dergelijke ideeën dienen als niet fe ministisch van de hand te worden gewezen. Of van een redenering van Waal zelf. Aan de behoefte aan parkeerplaatsen is niet te voldoen. Je moet dus pro beren de behoefte aan par keerplaatsen te verminde ren. Hoe doe je dat. „Je zou kunnen denken aan het afschaffen van de koopavond". J.J. Gijsman nieuwe voorzitter Stichting Leidse Binnenstad LEIDEN De heer J.J. Gijsman is benoemd tót voorzitter van de Stichting Leidse Binnenstad. Daar mee is hij de opvolger ge worden van de heer J. van der Reyden, de huidi ge staatssecretaris van WVC, die al geruime tijd. geen voorzitter meer van de stichting is. Sinds 28 ja nuari 1982 (toen Van der Reyden staatssecretaris werd) was de Stichting „voorzitter-loos" „Het valt niet mee om iemand te vinden, die zowel politiek als commercieel in Leiden is geïnteresseerd. Je hebt echt een schaap met vijf poten no dig", verklaart N. Jünger, se cretaris van de stichting het feit dat het ruim twee jaar heeft geduurd, voordat er eeh nieuwe voorzitter kwam. Hij vertelt dat verschillende men sen voor de functie zijn bena derd, maar deze hebben alle-, maal voor de eer bedankt, „We zijn erg blij met de heer Gijsman, hij kent Leiden erg goed", aldus Jünger. De Stich ting hqeft de nieuwe voorzitter overigens niet uitgezocht. Dé heer Gijsman is door de Ka mer van Koophandel be: noemd. Gijsman is directeur van hef in Leiden gevestigde bedrijf Gijsman B.V. epoxy-produk- ten. Hij is zeer actief in hèt verenigingsleven; hij is voor zitter van buurtvereniging Ho- gewoerd. de roeivereniging Die Leythe en de Rotaryclub Leiden. De Stichting Leidse Binnenstad acht het noodzake lijk dat de contacten met het bedrijfsleven, het college en de gemeenteraad worden verste vigd, zodat de belangen van de economische sector in de Leid se binnenstad zo optimaal mo gelijk kunnen worden behar tigd. uit handel, industrie, dienstverlening, winkeliers, banken, vervoer, vestigingen van landelijke organisaties enz. enz., maar ook de pers. dé wethouder en de burgemeester zij die. met ons van mening zijn dat de promotie van Leiden noodzaak is. zijn a.s. maandagavond aanwezig bij het LEIDEN LEEFT FEEST in de Stadsgehoorzaal voor de oprichting van het nieuwe ondernemersverband "Leiden leeft".

Leidse Courant | 1984 | | pagina 3