droom van Kasparov inaie Ruzies en compromissen begeleiden Vriesekoop Ider&SKOU Gary Kasparov i, hopt kans dat hij wereld- pipioen wordt op vijftig cale?cent Kasparov acht de jitine van wereldkampioen iatoli Karpov weliswaar jter, maar vindt het een fchologisch voordeel, dat hij finale, waarvan de eerste [tij op 10 september wordt [ewerkt, ingaat als uitdager en niet als titelverdediger. .Karpov heeft duidelijk meer ervaring, maar als het op ver beeldingskracht aankomt dan ben ik zeker niet de minde re", vertelde de 21-jarige scha ker uit Azerbeidzjan in een in terview met het blad Sovjet- sky Sport. De jeugdige scha ker bereikte een duel met Karpov, na in het kandidaten toernooi deze week resoluut te hebben afgerekend met zijn laatste tegenstander, Vassili Smislov. Kasparov won de tweekamp met zijn 63-jarige landgenoot overtuigend (81/i-41/4). Waar de confrontatie met Karpov plaats heeft, wordt binnen twee maanden beslist. Dat het Rusland wordt is waarschijnlijk. DEN HAAG Heel lang ge leden was in Nederland de gaarkeuken met uitgeschoven eettafel de meest gebruikelij ke accommodatie voor de ta feltennissers in Nederland. Het eigen knutselwerk werd een Jumbo-spel en vanaf de sportieve gloriejaren van Cor du Buy maakte de markt ken nis met gespecialiseerde wed- strijdprodukten. Pas met de komst van de twee-eenheid Bettine Vriesekoop-Gerard Bakker kreeg de laaglandse pingpóng-dynastie zijn in vloedrijkste leden. De speel ster uit Hazerswoude en haar privé-trainer/coach uit Leiden lieten tronen van kampioe nen, maar ook van bestuursle den, competitieleiders en bondscoaches wankelen of omvallen. Het tweetal voer zijn eigen koers, met elk jaar meer tegenstroom van bonds- zijde (NTTB). Uit angst voor zelfs de meest be grijpelijke vorm van klasse-justitie neemt de sportcommissie van de Nederlandse tafeltennisbond af en toe beslissingen die zelfs volkomen onheus zijn. Bettine Vriesekoop en Bakkers dochter Ellen nemen van af dit weekeinde gelukkig wel deel aan de Europese kampioenschap pen in Moskou, maar daaraan is een groot aantal ruzies en compro missen voorafgegaan. Staatssecreta ris Van der Reijden moest zelfs zijn ministerie van WVC een bemidde lende rol laten spelen, omdat de NTTB in eerste instantie geen ge noegen nam met serieuze medische verklaringen over beide dames, waarin een extra verblijf in Polen ten stelligste werd afgeraden. In plaats van een week meetrainen of thuis blijven, werd overeengeko men dat Bettine Vriesekoop en El len Baker nu slechts twee dagen hoefden door te brengen in het tus senstation naar Rusland. Tussenbalans Rellen hebben steeds als een rode draad door de loopbanen van Vrie sekoop en haar coach Bakker gelo pen, reden genoeg voor een histori sche tussenbalans. Bettine Vriesekoop is pas 22 jaar oud en regerend Europees tafelten- niskampioene. Enkele weken gele den behaalde zij met 3-0 haar acht ste nationale enkelspeltitel. De eer ste lauwerkrans uit die categorie gleed de door Bakker als een prof behandelde speelster al in 1977 om de ranke schouders. Bij de tafelten nisbond likte men zich direct de vingers af bij zo'n veelbelovend ta lent, eindelijk zou de NTTB volop in de publiciteit kunnen komen. Nou, dat hebben de bestuurderen geweten. Elke triomf Top-12, open lan- denstrijd en EK van de in het begin als hun troetelkind omschre ven Vriesekoop zorgde weliswaar voor veel positieve berichtgeving in de maandagkranten, maar ook vaak al in die edities én in de door deweekse uitgaven slurpte het randgebeuren de meeste inkt uit de potten. Voer voor de onwennige critici was aanvankelijk de bijna Spartaanse trainingsmethode van Gerard Bak ker, waarmee zijn pupil overigens zelf helemaal geen problemen had. Na twee keer aankloppen bij de NTTB mocht de voor de dames competitie te sterk geworden Betti ne Vriesekoop eindelijk meespelen in de hoogste herenafdeling, waar op competitieleider Karei Stappers boos opstapte. Vriesekoops eerste mannelijke tegenstander, van wie zij ook prompt won, zei: .Gefelici teerd met je dispensatie". Ook na haar unieke stage ia China was Vriesekoop heet nieuws. Tij dens haar afwezigheid brandde de ouderlijke woning af, met inbegrip van al haar trofeeën. Uitgeput door de gewelddadige Chinese aanpak en eenzijdige voeding (men eet er enkel Chinees) kon zij die gebeur tenis geestelijk eventjes slecht ver werken. „Stoppen" In 1981 riep Gerard Bakker: „Als we een grote titel binnen hebben, stoppen we meteen". Dergelijke kreten zouden nog vaak volgen, maar dan meestal uit onvrede. In september '81 versloeg Vriesekoop de regerend, drievoudig herenkam pioen Nico van Slobbe in een com petitieduel. Nederland smulde van deze doorbraak. Ook in deze partij viel echter een incident(je) te note ren: de bal viel een keer dood van Vriesekoops batje, waarop zij Van Slobbe toeriep: „Jij hebt het balletje nat gemaakt". Het eerste kwartaal van 1982 lever de twee hoogtepunten op: Bettine Vriesekoop won in Nantes het Top 12-toernooi, maar verzuimde uit blijdschap haar laatste tegenstand ster Jill Hammersley een hand te geven, en in Boedapest werd zij Europees kampioene in het enkel spel en gemengd-dubbelspel. Vijf maanden later ging bondscoach Gerard Bakker even in de fout met een kopstoot tegen Ron van Spanje. De bond schorste Bakker voor twee jaar en Bettine Vriesekoop riep ten einde raad: „Ik stop". Maar in okto ber schoven zij en Gerard Bakker, die tot een boete van 500 gulden was veroordeeld, Nora Bakker als damescoach naar voren. Tijdens het Top 12-toernooi in Thornaby (Engeland) viel Gerard Bakker uit zijn rol als toeschouwer. Hij wilde Vriesekoop uit haar partij tegen Olga Nemes halen en bracht zowel Vriesekoop als coach Nora Bakker tot tranen, toen hij hen in het openbaar hun falen verweet. Vriesekoop zelf kreeg later van de bond nog een 'waarschuwing omdat zij in Thornaby niet met shirtrecla me van de bondssponsor had gelo pen. Nora Bakker haakte ontmoe digd af en Theo Bakker, Gerards broer, werd tijdelijk bondscoach om Vriesekoop naar de wereldkampi oenschappen in Tokio (laatste zes tien) te begeleiden. Vijf maanden later liet de Europees kampioene weer eens een bomme-: tje los onder de sportcommissie van de tafeltennisbond: ze verklaarde dat zij professional was geworden. Zo'n status zou haar bepaalde voor delen in behandeling geven. Nauwelijks een maand prof kon Vriesekoop tafeltennis geruime tijd op haar buik schrijven. De ziekte van Pfeiffer bleek de tol, die zij moest betalen voor de voortduren de belasting van haar frêle li chaam. Jan Vlieg was toen net een week damescoach en veel kans tot een controverse tussen beide perso nen was er dus nog niet geweest. Die kwam wel in het begin van dit jaar, toen Vlieg in een noordelijk dagblad zijn halve damesploeg be ledigde. Hij noemde Bettine „de Lady" en Gerard Bakker „Jezus". Bakker zei daarvan: „Als ik ooit zo'n interview had gegeven, was ik zes jaar geleden al ontslagen". De gepikeerde kernploegdames wilden toen niet meer met Jan Vlieg naar toernooien toe.De scherpe kantjes zijn ook van dit conflict weer iets gesleten, maar in Moskou zal Vlieg Vriesekoop niet mogen coachen tijdens de indivi duele strijd, die volgt op de landen- wedstrijden. Dat is een deel van het compromis: ex-bondscoach Du- san Tigerman zal Vriesekoop bij staan in haar poging haar titel te prolongeren. En Gerard Bakker dan? Hij zal er waarschijnlijk in Moskou niet bij zijn, ook niet als „toeschouwer". De Leidenaar lag deze week met griep in bed. HERMAN JANSEN een hardere strijd dan anders, een lange strijd ook". Ervaring Sosonko is erg voorzichtig, wil zich niet over de kansen van beide par tijen uitlaten: „Kasparov heeft kan sen, Karpov heeft kansen". Dus fif- ty-fifty? „Dat hebt u mij niet horen zeggen". Jan Timman en John van der Wiel geven Karpov nu nog de beste kansen. Zestig procent kans voor Karpov, veertig voor Kaspa rov zeggen ze. Timman: „Karpov is meer allround en heeft meer erva ring. Bovendien is zijn openingsre pertoire meer solide". Van der Wiel meent dat ook de kwaliteit van de helpers (secondan ten), die afgebroken partijen moe ten analyseren, belangrijk kan zijn. Het valt te verwachten dat Karpov de beste secondanten zal hebben, en Kasparov de meest gemotiveer de. Sosonko betwijfelt overigens of Karpov's helpers beter zijn en Tim man denkt dat dit nauwelijks een rol zal spelen. Kasparov, die overal wordt bijge staan door zijn moeder Klara, „bulldozert" zijn tegenstanders weg. Die indruk krijg je als je zijn partijen ziet. Hij blaast ze van 't bord en verlost ze meestal snel uit hun lijden. Gary kreeg in 1983 de Oscar voor de beste scaker en hij is de wereldkampioen op de ELO-lijst (zeg maar de officieuze wereld ranglijst) voorbijgestreefd (2710 te gen 2700 punten), al zal hij het „on- gemogeliike" getal dat Fischer had, 2780, wel nooit kunnen halen. Zeldzaam Anatoli Karpov is een goeie we reldkampioen, die bijna alle toer nooien waar hij aan deelneemt wint. En die bovendien aan vrij veel toernooien deelneemt, iets wat zeldzaam is onder wereldkampioe nen. Immers, na het behalen van Het Hoogste hebben veel wereld kampioenen zich nauwelijks ver waardigd in „ordinaire" toernooien te verschijnen. Karpov speelt dus wél veel. Maar de resultaten van de man die zowel in als buiten het schaken enigszins saai lijkt, komen de laatste tijd wat moeizaam tot stand. Wordt het een lange match dan kan Karpovs niet al te rooskleurige lichamelijke ge steldheid mee gaan spelen. „Tolja", vertoont vermoeidheidsverschijnse len, roestplekjes. Maar misschien is hij, nu er niet nóg meer te bereiken valt, minder gemotiveerd. De gretige Kasparov echter heeft in zijn matches tegen Beljavski, Kortjsnoj en Smislov indruk ge maakt. Hij heeft de oude maestro Smislov (63) dan wel niet wegge vaagd, maar het was overduidelijk dat hij zich heeft ingehouden. Gary vond het niet nodig Smislov te ver nederen. Misschien als eerbetoon aan de man die op bijna bejaarde leeftijd nog zó goed speelt. Het regime zou Karpov liever zien winnen, zo luiden de geruchten. Karpov is, met een riant landhuis en een trits privileges als beloning voor zijn niet geringe prestaties, geen dwarsligger. Hij is bovendien zeer evenwichtig, zal zich niet be zondigen aan „ondoordachte" of voor het regime onwelgevallige uit spraken. En hij heeft een hechte basis in het partij-apparaat opge bouwd. Overigens is ook Kasparov van plan partijlid te worden, aldus Timman. Agressief In de Sovjet-Unie staat het schaken torenhoog in aanzien. En het Russi sche sc'haakpubliek, dat uit ruim vijf miljoen mensen bestaat, zou best wel eens op Kasparovs hand kunnen zijn. Gary's agressieve stijl en zijn partijen spreken veel meer aan dan die van Karpov. Schakers verkiezen de scherpe aanpak van Kasparov boven het ijzersterke, maar ogenschijnlijk onaantrekkelij ke positionele schaak van de we reldkampioen. Denken de mensen dat Kasparov gaat winnen of hopen ze het? Het is niet bepaald onmogelijk dat hier de wens de vader van de gedachte is. De stijl van Kasparov spreekt na tuurlijk meer aan. Bovendien zien de meeste mensen liever de jeugd op de troon. En: verandering van spijs doet eten, een nieuwe wereld kampioen op z'n tijd, prima, waar om niet? Karpov heeft, nadat hij eenmaal wereldkampioen was, sterk ge leund op goede helpers. Toen de Russische ex-wereldkampioen Mi- chaël Tal eens van een toernooi in het buitenland terugkwam, moest hij meteen mee. „Het is niet goed gesteld met Karpovs Franse ope ning", zo werd hem meegedeeld. Tal hielp, wat kon hij anders? Vol gens Timman krijgt Karpov die steun van sterke Russen dit keer weer. Maar veel belangrijker acht Tim man de schaakervaring, die bij Kasparov nu eenmaal een stuk kleiner is dan bij Karpov. Ook vindt Jan Timman dat Karpovs goede openingsrepertoire bij uitstek geschikt is' om de tegenstander niet al te veel spel te gunnen. Een ope ningsrepertoire dat dus prima bruikbaar is tegen Kasparov. Tim man geeft echter toe dat de meeste andere experts Kasparov zien win nen. Gary dus wereldkampioen? Wat kan de jongen die de middelbare school afsloot met maximale cijfers, eigenlijk nog stoppen. Zenuwen? Misschien. Tegenslagen, kan ook, mentaal is hij nog niet helemaal rijp. Zijn schaakmentor Botwinnik meent dat Gary zich nog niet altijd in de hand heeft, zijn temperament speelt hem parten: „Hij barst van de energie en moet dat kwijt". „Maar", zo stelt Botwinnik, „Kas parov heeft zo'n grote reserve aan schaakkracht, dat dit voldoende compensatie biedt". Hij is zo sterk en hij groeit zo snel, werkt spijker hard aan z'n fouten, dat de kans dat hij zich straks tot wereldkam pioen mag kronen, niet gering lijkt. En dat betekent dan weer een in jectie voor de schaaksport, die toch een beetje aan bloedarmoede lijdt. De schaakwereld is sinds Fischer in 1972 de Rus Boris Spasski in een tumultueuze match versloeg im mers in rustig vaarwater terechtge komen. Fischer, die voor een enorm aantal spectaculaire inciden ten zorgde en de daarbij behorende publiciteit, heeft na die tijd geen se rieuze partij meer gespeeld. Het hoogste was. bereikt, het hoefde voor hem niet meer. Hij had de Russen op hun nummer gezet. Zelfs een aanbod van de Filippijnse dictator Marcos, die schaken als vreedzame hobby heeft, om vopr tien miljoen gulden te komen spe len, sloeg hij af. Het is jammer, maar de tijd van enfant terrible Fi scher zal nooit meer terugkeren. Oök niet met Kasparov. Zelfs niet met wereldkampioen Kasparov, al speelt hij de sterren van de hemel. MARTIN VOORN 5KOU Hij schaakt soms nog ;en jong veulen in de wei zei de irige ex-wereldkampioen Mi jl Botwinnik over zijn ex-leer- de gisteren 21 jaar geworden ry Kasparov. Maar veel mensen ken dat hij wereldkampioen ptoli Karpov straks opvolgt, jt wordt in elk geval de boei- ste match in de schaakgeschie- Jis", aldus Genna Sosonko, ex-, [en na Jan Timman de sterkste erlandse schaker. De (zoveel- 90 match van de eeuw? Mis- en, ook Botwinnik gelooft dat een hoogtepunt in de geschie- is van de schaaksport wordt. Bi, i frontale botsing tussen twee jl verschillende stijlen. )man en de Leidse grootmeester Icjin van der Wiel denken dat rpov, vooral door zijn grotere aring, toch nog aan het langste [l zal trekken. Van der Wiel: ^ar over drie jaar wordt Kaspa- I.' zeker kampioen". Als Gary nu I Karpov wint is hij de jongste feldkampioen aller tijden. Sinds I prille jeugd heeft Kasparov jir één droom, zo meldt Botwin- in een interview: een match jen om de wereldtitel en die |ch winnen. Obstakels op weg r verwezenlijking van die om móeten uit de weg worden Botwinnik zei in van „wonderkind" Kaspa- „dat de toekomst van het scha- in de handen van deze jongen Gary, die vroeger Harry heette, maar die moe- aannam sinds in 1975 r stierf, is vol zelfvertrou- heeft er immers net een winst tegen zijn land- Vassili Smislov opzitten, de Zwitser (ex-Rus) Vik- en de Rus Alexander ook vrij simpel op- wereldkampioen Karpov, die in -1975 de titel van de nu al legendari- imerikaan Bobby Fischer, is ook niet gerust op. De derti- regeert al bijna tien een in fluwelen hand ijzeren hand, maar laat hij geen echt achter. Soson- nu staat de sterkste tegen in die tien jaar klaar. Kar- is onzeker, het wordt beslist ZATERDAG 14 APRIL 1934 Opportunisme Hoe komt het toch dat ik zo'n he-y kei heb aan Rinus Michels? Ligt dat aan dat norse, vrijwel nimmer J tot een spontane glimlach te bewe-J gen gezicht? Komt het door daf staccato stemgeluid, dat geen tegen spraak duldt, terwijl soms de meest baarlijke nonsens wordt uitge kraamd? Of wordt het veroorzaakt door de doordringende geur van gebruikte bankbiljetten die om hem heen hangt? Ik ben er nóg_ niet uit, maar dat het een combina tie van die drie elementen is lijkt mij zeer wel tot de mogelijkheden te behoren. Rinus Michels. Bij het horen van de naam alleen al krijg ik te maken met allerlei lichte vormen van li chamelijk ongemak. Zoals samen knijpende tenen, opspelende maag- spieren, rillingen op de rug, klam- me handen en een bezweet voor hoofd. Sinds kort vertoeft MichelsJ* in de Geusselt, het stadion van MVV, waar naar verluidt onder de hoofdtribune een hoekje is afge- schot en voorzien van een stevige deur. Daar zetelt de adviseur van Melchiors laatste hobby, een voet balclubje in één van de meest zui delijke plekken van ons landop een steenworp afstand van de grau we industriestad Luik, waar laat stelijk zoals bekend ook het nodige J spectaculaire voetbalnieuws van- daan is gekomen. Hielden die berichten uit Luik een ~- nogal onfris verband met geld, bo- ven de Geusselt begint zich ook een dergelijke atmosfeer af te tekenen, p Veroorzaakt door het duo Mei- yj chior-Michels. Ooit koesterde de eerste prachtige plannetjes omtrent L de opbloei van ons vaderlandse volbloed bestel. Dat had dan óver de grens, in België, niet ver van 3a Luik moeten gebeuren. Hij hield daar een kater aan over. Ooit koes- terde de tweede een verzameling löj raspaardjes in de Watergraafsmeer, die werd omgetoverd tot één van.T* de meest bewonderde voetbalbol- werken ter wereld. Hij hield er een p reputatie aan over. En nu zijn die kater en die reputa- tie dus samengevoegd en zit Mi- chels voor twee maanden in Maas- tricht. Voor wie die stad niet kent lijkt die stap misschien een beetje - moeilijk te begrijpen. Wie echter de - Bourgondische sfeer van het Vrijt- hof en directe omgeving eens heeft geproefd erkent dat het leef- - klimaat daar langs de Maas heel wel te genieten is. Zeker nu het.-; voorjaar eindelijk de gedaante heeft aangenomen van wat een le- venskunstenaar zich daarbij voor- stelt. Ik kan dus heel best begrijpen waarom Michels daar in het verre Zuiden is neergestreken. Het bier is - daar best en de terrasjes eveneens, y Bovendien ligt Maastricht een stuk dichter bij Zeist dan Barcelona, waar Michels sinds zijn congé bij FC Köln geruime tijd heeft ver- toefd. Weliswaar bleef Michels ook in die Spaanse afzondering zijn vi sitekaartje in ons land afgeven via een column in een landelijk och- tendblad, maar het is in sommige gevallen toch raadzamer wat dich ter bij het vuur te zitten. En MVV' mag dan een bescheiden clubje zijn,- - het is een uitstekende springplank om de vaderlandse velden weer eens af te stropen. En er is altijd wel een bereidwillige fotograaf, die van zo'n bezoekje een, plaatje wil schieten en een krant om dat dan af te drukken. Op zo 'n manier blijf je in beeld en dat is in de voetballe rij belangrijk. Zelfs voor een man met zo'n reputatie als Michels. MVV kon de oud-gymnastiekon- derwiizer, die dank zij Cruijffs ta lent het imago van wereldtrainer kon opbouwen, met behulp van Melchior bovendien een niet on- aanzienlijke onkostenvergoeding aanbieden. Dus het op zich toch al niet onplezierige verblijf in Maas tricht werd op die wijze nóg wat aangenamer gemaakt. Bovendien kan Michels straks als MVV pro moveert. en daar behoeft nauwe lijks aan te worden getwijfeld, een graantje van de publicitaire roem Z* meepikken. Weliswaar is hij aangetrokken om -* aan het eind van dit seizoen een rapport te presenteren waarin een toekomstplan voor de club staat, het zal een kleine moeite zijn om ook een deeltje van de promotie- glans op te eisen. Een verwijzinkje in zijn column naar een wat min- der goede eigenschap van MVV's trainer Westerhof en de vermei- ding van een tactisch gesprekje dat - tussen beiden zou hebben plaatsge- -- vonden doet wonderen. Toen hij met Melchior over een overeen- komst praatte was er overigens ook g sprake van enige deining rond die y~ Westerhof. Waardoor het toen niet f uitgesloten moest worden geacht, dat deze nog voortijdig het veld zou ruimen. Michels had dan kunnen inspringen, promoveren en êlle ft roem opeisen. Zie daar de van een prachtige reputatie voorziene trai- k ner, die echter veeleer opnieuw heeft blijk gegeven van opportunis- y me van het zuiverste water. Hoe >1 komt het toch dat ik zo'n hekel heb aan die man? BUW'

Leidse Courant | 1984 | | pagina 21