ma Is Ondernemer- lieuwe-stijl laait VS lit recessie Tieners van thans rE JENERATIE VAN MAATSCHAPPELIJK VERKERS STAPT rlVER NAAR HET ZAKENLEVEN ZATERDAG 14 APRIL 1984 WASHINGTON Dat de jeugd in het Westen weer gezellig conservatief is geworden en de voorkeur is gaan geven aan traditionele leefpatronen boven rebelse experimenten zal ook u niet zijn ontgaan. Niet langer zijn idealistische maatschappij-hervormers de helden van de teenagers. Nee, succesvolle zakenvrouwen, computerbollebozen en stijlvolle miljonairs zijn vandaag van de opgroeiende generatie de idolen. Geld is het lange haar van de jaren tachtig. We hebben het onheil zich zowel in Europa als in Amerika zien voltrekken. Maar dat het zo erg is als een gedegen opinie-onderzoek in de VS nu uitwijst, dat moge toch verrassend heten. Dat onderzoek is gedaan bij een wetenschappelijke dwars-doorsnede (1500) van Amerika 's middelbare scholieren tussen twaalf en zeventien jaar. De uitkomst is zo belangwekkend omdat ze kan worden afgezet tegen het resultaat van precies dezelfde peiling die precies tien jaar geleden in eenzelfde leeftijdsgroep is verricht. Als meest onthutsende feit springt uit de vergelijking naar voren dat de tieners van thans veel beter met hun ouders kunnen opschieten dan de tieners van tien jaar geleden. Begrijpelijkerwijs tonen de huidige ouders zich daarover blijkens hun ingezonden brieven in Amerikaanse kranten erg ongerust. Het is dan ook niet niks wat de scholieren er tegenwoordig voor opvattingei op na houden. Liefst drie kwart van hen zegt dat er zich binnen hun gezin geen ernstige conflicten tussen ouders en kinderen voordoen en dat ze moeiteloos al hun persoonlijke problemen met hun ouwelui kunnen bespreken. In 1974 lag dat allemaal heel wat gezonder. Toen was minder dan de helft van de kinderen tevreden over hun ouders en wilde meer dan 40 procent van de twaalf- tot zeventienjarigen liever het huis uit en op kamers gaan wonen. Heden schroomt 70 procent van de Amerikaanse pubers niet zelfs „veel respect" te hebben voor vader en moeder. Even verbluffende percentages iongeren getuigen van „over het algemeen dezelfde opvattingen als mijn ouders" over aangelegenheden als het gevaar van druggebruik en de waarde van onderwijs en werk. Als klap op de vuurpijl wijkt vandaag de dag ook „mijn houding tegenover sex" niet of nauwelijks af van ma en pa 's attitude ter zake. Voor wie dit alles weet te verwerken kan er ook nog wel bij dat 65 procent van de dwars doorgesneden jeugd in de Verenigde Staten tegenwoordig geregeld naar de kerk gaat. Een decennium terug bezondigde nog maar 25 procent zich aan die gewoonte. Verder wordt wat school aangaat huiswerk maken een steeds populairder tijdverdrijf en is de leerling doorgaans bijzonder ingenomen met het onderwijzend personeel dat voor hem verschijnt. De enige rimpeling die zich nog tussen de generaties voordoet betreft de avondklok. De meeste jongens en meisjes zouden liever wat later thuis mogen komen. Maar ze hebben overigens alle begrip voor ouderlijke ongerustheid. Al deze gegevens zijn gemakkelijker op elkaar te stapelen dan te ontleden. Zielsanalysten vragen zich af hoe een enorme generatiekloof in zo korte tijd kon worden gedempt. Is de jeugd veranderd of zijn de ouders veranderdPraten ze gemakkelijker met elkaar omdat hun ideeën meer overeenkomen, of komen hun ideeën meer overeen omdat ze gemakkelijker met elkaar praten? Zeker is dat alleen de ouders het er moeilijk mee hebben. Dat ze zelf ten prooi zijn aan het sluipende gif van het materialisme is tot daar aan toe. Maar dat dat hun de waardering in plaats van de afschuw van hun kinderen oplevert, bezorgde een briefschrijfster naar een Washingtonse krant een heuse nachtmerrie waarin ze in het diepst van de hel werd verwelkomd door een kring van schaterende satannetjes. Twee van de duiveltjes leken ondanks hun iets te lange hoektanden als vier druppels water op haar lieve zoon van vijftien en leuke dochter van dertien. Natuurlijk is er in Amerika altijd de psychiater, die een ouder als deze graag in therapie neemt en haar tegen een reusachtig dollarbedrag pet zitting (of ligging) poogt wijs te maken dat ze helemaal geen schuldgevoel hoeft te hebben. Ze behoort immers tot de fantastische lichting ouders, die in tegenstelling tot haar eigen ouders opvoeding niet ziet als het opleggen van regels één, maar het aangaan van een relatie mét de kinderen. Gelukkig creëert in de psychiatrie (die zoals wij uit de iaren zeventig weten geen wetenschap is maar een samenzwering tegen aardige mensen) elke school weer een nieuwe winstgevende markt voor een tegenschool. De nieuwste leer benadrukt de enorm positieve waarde van het schuldgevoel als basis voor het zelfrespect en als voorwaarde voor een ordelijke samenleving. De nog heel jonge psychiatertjes uit deze school schijnen vooral grootouders op visite te krijgen, die immers verantwoordelijk zijn voor liefst twee verpeste generaties. MARC DE KONINCK DS ANGELES Wat het t worden is nog geheim. it het gaat kosten ook. Maar het in zowel astronomi- RapAe sferen als bedragen zal T)lopen, valt af te leiden uit mensen die zijn ingehuurd de openings- en slotcere- •nies van de komende J'mpische Spelen in Los An- es in elkaar te draaien. alve kleurrijke, massale en 1UNG ematische beweging in de atle- piste van het Coliseum, zal dit- 1 muziek een hoofdrol spelen, vid Wolper, producer van de chtigheden. wil er nog niet veel er over kwijt dan dat er een en fpfonie-orkest van 100 musici aan pas zal komen, een „olympisch .fir" van niet minder dan 1000 |crs^nmen en een superfanfare met instrumenten. creatief directeur van de begin- eindmanifestaties (achtereenvol- is op zaterdag 28 juli en zondag augustus) is Tommy Walker ~ï~~2i '8ezocht. een man die lange tijd Walt Disney heeft gewerkt en luxt icrika's meest gevraagde regis-- iranAr is van de in zijn land zo gelief- 1 "erl extravagante muziek- en dans- inementen voor en tijdens de 5656;t Van grote sportgebeurtenissen, i een mPonist John Williams is ge- een agd speciale muziek voor de ica)| 'mpiade te schrijven. Williams is To' 1 lerika's meest gedecoreerde nponist van filmmuziek, met ie voor science-fictionproduk- als ET, Star-Wars, Superman, tarn of the Jedi, enzovoort, lere door het organiserend tnpisch Comité (LAOOC) inge- "rde Hollywood-bonzen zijn Ré Lagler voor de regie van de 'egingspatronen en Phil Hette- ma, voormalig kostuumontwerper van Disneyland. Aanvankelijk wilde het LAOOC het hele ceremoniegedeelte in han den geven van Walt Disney Pro ductions. Maar de vraagprijs daar voor was onaanvaardbaar hoog voor het organiserend comité, dat daarom is uitgeweken naar afzon derlijke maar niet minder ver maarde free-lancers. De openings- en slotfeestelijkfaeden. zullen in het Coliseum van Los An geles worden bijgewoond door een publiek van 100.000 koppen. Bij het eerste evenement zullen 18.000 mensen, onder wie 9000 deelne mende atleten, zijn ingeschakeld bij de artistieke uitvoering op het veld. Aan het sluitingsfeest komen nog maar 4000 uitvoerders te pas. „De opzet is de stemming van de atleten te weerspiegelen. De ope ningsceremonie wordt een emotio- Venture John Williams, Amerika's meest ge ziek, is aangezocht speciale muzi< Spelen. neel en inspirerend gebeuren, dat ten behoeve van de atleten een ge laden atmosfeer zal scheppen voor de uitdaging van de Spelen", zegt David Wolper. „Het slotgebeuren wordt een vrolijk, wild feest. De at leten hebben hun prestaties gele verd en zullen zichzelf kunnen la ten gaan". Met gebruikmaking van laserstralen zullen de volgende Spelen van 1988 tegen de die mid dag hopelijk niet al te vervuilde icoreerde componist voor filmmu- te schrijven voor de Olympische hemel boven Los Angeles worden aangekondigd. Pers en „veiligheid" Achtduizend journalisten uit 150 landen zullen er op de Zomerspe len afkomen. Dat is bijna één jour nalist (fotograaf en cameraman weliswaar inbegrepen) per atleet. Er worden immers 10.000 sportlui verwacht. De pers maakt het nog niet zo erg als de „veiligheid", die 17000 al dan niet geüniformeerde bewakers in Los Angeles op de been brengt. Dat is 1,7 agent per at leet. De schrijvende journalisten krijgen als werkplaats aangeboden het reusachtige Los Angeles Conven tion Center in „down town". Ze hebben daar alleen al op de begane grond een totaal van 19.500 vier kante meter ter beschikking. Een aantal „trotse sponsors" van de 1984 Olympics zal er onafzienbare rijen Brother-typemachines, AT and T-telefoons, Atari-computers („elektronische verzendterminals"), Xerox-kopieermachines, enzovoort, hebben klaargezet. Op de bovenetages bevinden zich 70 grote en kleine zalen, waar het organiserend comité en in beginsel alle atleten en begeleiders op alle gewenste momenten persconferen ties kunnen beleggen. Radio- en televisiejournalisten zul len voornamelijk zijn aangewezen op het speciaal door de omroep- maatschappij ABC gebouwde Inter national Broadcast Center in Holly wood. ABC heeft voor de som van 840 miljoen gulden alle tv-uitzend- rechten voor de Spelen gekocht. De omroep biedt die op zijn beurt aan aan nationale en internationale tv-organisaties overal ter wereld. In totaal zullen binnen de Verenig de Staten gedurende de 16 olympi sche dagen 207,5 tv-uren aan het sportminnend Amerikaans publiek worden aangeboden. De Europese stations zullen kunnen kiezen uit een totaal aanbod van 450 uur tv-verslag. Tezamen zullen 2.5 mil jard mensen, dat is meer dan de helft van de wereldbevolking, rechtstreeks op Los Angeles kun nen afstemmen. MARC DE KONINCK Lieft 160 universiteiten in de VS bieden thans cursussen „onderne merschap" aan. In 1970 waren dat er slechts zestien. Tachtig procent van de eerstejaars Harvard-studen- ten zegt na de studie zelf een be drijf te willen stichten en leiden. Tien jaar geleden dacht 80 procent nog aan een carrière op stafniveau in een grote nv. Wat de jeugdige „entrepreneurs" (de Amerikanen spreken uit: entre- prenoers) zeer van pas komt, is de explosieve ontwikkeling van de Venture-financiering. Vorig jaar alleen al is het beschikbare ventu re-kapitaal met twaalf miljard ge stegen naar een totaal van 35 mil jard gulden. Venture-kapitalisten zijn geldschieters veelal ban ken die jonge ondernemers-met- een-goed-idee het benodigde in- vesteringsgeld ter beschikbaar stel len in ruil voor een tijdelijk aan deel (meestal ongeveer fifty-fifty) in diens nieuwe bedrijf (vennoot schap). Als na een aantal jaren de Zaak op poten, staat, trekt de inves teerder zich volgens het venture contract terug door verkoop (als het goed is met flinke winst) van diens aandelen aan de eigenlijke ondernemer of op de beurs. In toe nemende mate bieden ook pensi oenfondsen, grote bedrijven, stich tingen en rijke individuen zich als venture-kapitaalverschaffers aan. Essentieel is dat de investeerder zijn financieel-economische erva ring door middel van intensieve begeleiding deelt met de jonge am bitieuze zakenmensen. Op deze wij ze is in de VS in 1983 het record van 600.000 nieuwe bedrijven ge sticht. Twee op elke drie gestarte onder nemingen zal binnen vijf jaar weer Men probeert parkeerterreinen doi gestrand zijn, maar dat tempert geenszins het algehele business- enthousiasme. „Vroeger werd ie dereen die ooit bankroet is geweest, door investeerders gemeden. Dat is helemaal niet meer zo. Er hoeft in Californië geen prijs te worden be taald voor mislukking. Integendeel, wie het heeft geprobeerd stijgt bij na altijd in waarde. Na je faillisse ment staan de venture-investeer ders in de rij om je opnieuw te hel pen", zegt Kevin Landry, directeur van een van de grootste venture firma's in Amerika. Europa Hoelang de „new wave" van entre- peneurschap door de VS zal blijven gaan is moeilijk te voorspellen. Ze ker is dat Amerika er zich een ge weldige economische voorsprong mee aan het opbouwen is op West- Europa. „Het verval van Europa" Imatiger in te delen was twee weken geleden de specia le bijlage van het gezaghebbende weekblad Newsweek. Het blad stelt dat Europa de jongste micro-elek tronische revolutie heeft gemist, dat het oude continent vanwege aanhoudende groeistagnatie elke dag economisch verder achterop raakt op de VS en Japan, onderling te sterk verdeeld blijft om de EG concurrerend te houden op de we reldmarkt en bovenal motivatie mist om uit het dal te klimmen. „In West-Duitsland rekken studenten hun studietijd uit tot gemiddeld acht jaar. En in Nederland blijft da gelijks 15 procent van de werkende bevolking thuis met vage klach ten", zo licht Newsweek de misère in Europa toe, „een Europa dat 2000 jaar lang de wereld heeft ge domineerd in wetenschap, handel en cultuur en nu misschien voor altijd het leiderschap zomaar overgeeft aan Amerika en Azië". MARC DE KONINCK roei JrQ ASHINGTON Hij is jong peellet in de 30), schrander en atasierijk, heeft een hogere leiding en een luxueuze gd gehad, is gevoelig voor problemen van zijn werk- ^mers, is gek op computers leest alles wat los en vast Van Rolling Stone tot allstreet Journal. Maar bo- nal bemint de Amerikaanse eig dernemer-nieuwe-stijl zijn rsoonlijke vrijheid en barst a,j van de energie. 3 HHÉpiflBpHpii hij-vorm is maar bij wijze van eken. Sedert 1980 besluiten veel er jonge Amerikaanse vrouwen mannen tot een carrière als fstandig ondernemer. Een eigen lrijf(je) blijkt een snelle en aan- kkelijke weg naar volledige latschappelijke emancipatie. Be- Ive de vijf miljoen zelfstandige innelijke ondernemers in de VS n er nu al zo'n twee en een half ljoen vrouwelijke bedrijfseige- ars. Het huwelijk blijkt een aan- kkelijk partnership voor twee komen gescheiden onderne- I rs, die binnen de echtelijke staat risico van een bedrijfsfaillisse- 'onnint minder duchten. ».ve< jamen zijn de ongeveer 400.000 ge mensen die vanaf begin 1980 [i eigen zaak zijn begonnen, vol- verantwoordelijk voor de i groei van het aantal arbeids- ten in de Amerikaanse econo- De sedert een jaar dalende ïiloosheid komt eveneens in het andel van de kleine moderne be- jes. De grote Amerikaanse on- rnemingen hebben alleen maar rknemers afgestoten, zijn de ondernemers-nieuwe- die de Amerikaanse bedrijvig- zulk een vitaliteit hebben ge- bMd "en ^at economen z*cb zorgen 1 r"'r| ken over mogelijke oververhit- g van het herstel. De economi- le groei bedroeg vorig jaar 6,1 ncent. Het eerste kwartaal van j— 14 liet een jaarritme van zelfs 7,2 6kk6^bcent zien. De regering neemt vKn lAatregelen om de expansie af te finnen tot niet meer dan 4,5 pro- it. De behoefte aan investerings- pitaal en arbeidskrachten dreigt orn3 rners de inflatie en het rentepeil ihoog te stuwen. Landelijk is de r kH rkloosheid in Amerika in ruim jaar tijd van 11,8 naar 7,8 pro- it gedoken. Vijf miljoen mensen daarmee weer aan de slag ge- men. ondenkbare is gebeurd: De I van de revolutionaire jaren wanitig, die er destijds niet aan dacht lenman of -vrouw te worden, Men gaat in de mode maar maatschappelijk werker wil de zijn of een werknemersloopbaan in een technisch of dienstverlenend beroep voor zich zag, trekt vrij massaal en vol zelfvertrouwen on dernemersland binnen. Ze zijn op straat gezet door of onte vreden geworden bij grote traditio neel opgezette bedrijven. Ze heb ben daar afgekeken wat goed en slecht is en ze hebben voldoende gestudeerd om de reusachtige in formatiestroom te kunnen verwer ken die in de VS beschikbaar is over zakendoen en hoe nieuwe ideeën te gelde te maken. Ze zijn sinds de jaren dertig de eerste ge neratie voor wie het materiele wel vaartspeil van hun ouders niet meer haalbaar leek „De business-schools rijzen als pad destoelen uit de grond. In korte tijd leren de studenten er veelal in de avonduren de allernieuwste technieken van ondernemen, fi nancieren, management, organisa tie en reclame. De nieuwe onderne mers zijn niet rechts of conserva tief. Ze nemen niet zozeer hun ide alen maar wel hun morele waarden mee uit hun jeugd. Ze willen geen geld verdienen aan wapens of din gen die kanker veroorzaken. Hun grootste angst is dat ze autoritair zouden worden tegenover de men sen die ze in dienst nemen. Weinig is belangrijker dan een vriend schappelijke onderlinge sfeer in het bedrijf. Ze houden niet van vak bonden maar blijven graag nog een uur napraten met een van de (meestal weinige) werknemers, over beider persoonlijke proble men", zegt professor John Kao van de vermaarde Harvard Business School. De jonge zakenlui doen in compu ters met gespecialiseerde toepassin gen, communicatietechnieken, vi deo en robots, waarvan ze zomaar thuis de geheimen hebben geleerd of toen ze nog werkten bij IBM. Ze creëren nieuwe trends en daar mee enorme winstmogelijkhe den in de technologie. Maar het is lang niet alleen high-tech wat de klok slaat. Men opent allerlei ad viesbureaus, gaat in de mode en de makelaardij, begint een bibliotheek of een fitheidscentrum en verzint lucratieve bezigheden als een plan- tenverhuurbedrijf, een stop-met-ro- ken-kliniek of het doelmatig inde len van parkeerterreinen. „De in houd van het vak hoeft niet altijd de belangstelling te hebben van de jonge ondernemer. Vooral het on- dernemen^zelf, het overeind probe- ren te blijven tussen de economi sche krachten, is voor heel veel mensen opwindend geworden. En het is vooral weer maatschappelijk aanvaardbaar. Tien jaar geleden had men het idee hooguit een buurtcafé of een Derde-Wereld winkel te mogen beginnen. Nu is het een sportieve uitdaging om winst te maken en de weg te leren op de effectenbeurs", aldus prof. Vester van de Universiteit van Washington.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 19