De vele gezichten van ARUBA TOERISME NAAR ARUBA De grootstop toeristischeaai Aruba is de iev natuurlijke lm brug, een dotfe/ het zeewateuit ZATERDAG 14 APRIL 19 Een typisch Arubaans huis: pastelkleurig en waar mogelijk van versieringen voorzien. De toeristenindustrie op de Nederlandse Antillen kreeg eind vorig jaar een zware klap te verwerken, toen de toeristen uit Venezuela (tussen de dertig en veertig procent van alle toeristen naar de Antillen) door de devaluatie van hun munt gedwongen werden thuis te blijven. Aruba, altijd slagvaardig als het om de ^conomie van het eiland gaat, richtte bij het zoeken naar nieuwe markten onder meer de aandacht op Nederland, omdat het aantal Nederlanders dat de vakantie op de resterende tropische delen van het Koninkrijk doorbrengt, nog steeds niet groot is. Het eiland ging samen met de KLM, zeven grote tour-operators en in een later stadium het zustereiland Bonaire om de tafel zitten, op zoek naar mogelijkheden om gezamenlijk meer Nederlanders vakantie te laten vieren op de Antillen in het algemeen en Aruba en Bonaire in het bijzonder. Het uiteindelijke resultaat van deze gesprekken was een reisarrangement, waarmee de toerist voor een bedrag van 1984 gulden per persoon verzekerd is van een vliegretour én zeven overnachtingen in een van de luxe hotels op Aruba (langer blijven, Aruba én op Bonaire, kan natuurlijk ook). Verslaggever Jos Timmers reisde de toeristen alvast vooruit en bezocht Aruba: een voor Nederlanders vooral door de dure dollar niet bepaald goedkoop, maar in veel opzichten toch heel bijzonder eiland. attractie op i f uitgesleten ORANJESTAD Aruba, het meest westelijke eiland van de drie Nederlandse Antillen die voor de kust van Venezuela uit de Caribi sche Zee omhoog steken, heeft, zo klein als het is, vele gezichten. Rond het middaguur, wanneer de lucht van hamburgers en steaks over het zwembad zweeft, lijken de grote hotels langs het blinkend wit te strand van Palm Beach net een klein stukje Amerika. Aan het eind van de dag, zodra het zachte licht van de snel zakkende zon de pas telkleuren van de huizen een extra glans meegeeft, ademt Oranjestad, de hoofdstad van Aruba, de geest van het koloniale Hollandse verle den. Naarmate de avond vordert, worden de casino's steeds meer het domein van vooral Zuidame rikanen, die er hun schijnbaar on uitputtelijke bezit komen vergok ken. Maar wie iets van het echte Aruba wil zien, moet de kuststrook verla ten en de Knoek, het woeste uitge droogde binnenland, ingaan. Daar toont het eiland zijn eigenlijke ka rakter: een woeste schoonheid vol cactussen, divi-divi-bomen, talrijke geiten én. overal waar je kijkt, dui zenden lege bierflesjes langs de kanten van de weg. Aruba, dat de eeuwen van Spaanse en Hollandse overheersing zonder grote schokken doorstond, heeft zich een jaar of twintig geleden met grote voortvarendheid tot het toerisme bekeerd. In 1961 opende het eerste toeristen hotel van for maat, Aruba Caribbean, zijn deu ren. Op een bord langs de weg die vanaf Oranjestad naar het Palm Beach voert, worden de toeristen er aan herinnerd dat Caribbean het hotel is, dat Aruba beroemd heeft gemaakt. Die bekendheid van Aruba heeft er echter tevens toe geleid, dat andere hotels Caribbean naar de kroon hebben gestoken. Enkele honder den meters verderop langs het door palmen omzoomde strand staat bij voorbeeld het imposante Concorde- hotel, het vlaggeschip van de ge lijknamige hotelketen. Met zijn 490 kamers, meerdere restaurants en vermaarde casino tegelijkertijd het symbool van de bloeiende toeris tenindustrie op Aruba. Geboren Rotterdammer Een man die de toeristische ont wikkeling van Aruba niet alleen op de voet heeft gevolgd, maar er zelf een belangrijke bijdrage aan heeft geleverd, is Ike Cohen. Hij is de ei genaar van hotel-restaurant Talk of the Town, gelegen aan de zee kant van Oranjestad. De wijze waarop hij van 's och tends vroeg tot 's avonds laat in zijn hotel in de weer is, doet ver moeden dat hij van jongs af aan in de hotel-business is grootgebracht. Maar niets is minder waar. De 73- jarige Cohen is een geboren en ge togen Rotterdammer, die voordat hij in 1964 hotelier op Aruba werd Twee Arubaanse bezienswaardigheden: enorme cactussen en grote, mysterieuze rotsformaties, waarvan niemand precies weet hoe die ooit op het eiland zijn terechtgekomen. al schilder, huizenbouwer en za kenman was geweest. In de Tweede Wereldoorlog heeft Cohen ondergedoken gezeten. „Om precies te zijn twee en een half jaar en veertien dagen. Toen we een maal bevrijd waren, barstte ik van de energie. En dat doe ik eigenlijk nog steeds". Na de oorlog begon Cohen een schildersbedrijf. „We werkten dag en nacht, totdat ik in 1951 eindelijk weer eens een krant las en me be-, wust werd van de dreiging van de Koude Oorlog, de kans dat de Rus sen mogelijk opeens aan de Noord zee zouden staan. Ik kon het idee niet verdragen dat ik mijn zaak voor niets zou hebben opgebouwd en besloot, eigenlijk van de ene op de andere dag, te vertrekken. „We gaan naar Aruba", zei ik tegen mijn vrouw. Waarom dit eiland? Het was een van de weinige plaat sen waar je je als Nederlander zon der veel moeilijkheden kon vesti gen". Allemaal anders gelopen Na drie jaar zei Ike Cohen Aruba weer vaarwel. Hij verhuisde naar de Verenigde Staten, waar hij als huizenbouwer goede zaken deed. In april 1964 keerde hij met zijn vrouw Grete naar het eiland terug. „We kwamen eigenlijk voor een korte vakantie. Maar het liep alle maal wat anders dan we gedacht hadden". Eenmaal terug op Aruba was Ike Cohen in korte tijd eigenaar van het in 1946 gebouwde Strand Hotel, dat al geruime tijd door een che misch bedrijf als kantoor werd ge bruikt. „Ik zag helemaal voor me hoe het moest worden en dacht „dat doe ik wel even". Maar dat viel tegen. Neem bijvoorbeeld het zwembad. De grond hier is zo ongelooflijk hard, dat veel bouwers de moed bij voorbaat opgeven. We gebruikten dynamiet. Maar omdat we de om liggende gebouwen niet wilden be schadigen, heeft het bijna een half jaar geduurd voordat we het gat voor het zwembad op de juiste diepte hadden". Op 1 januari 1965 was het 27 ka mers tellende hotel, toen nog Coral Strand geheten, gereed. In de daar opvolgende jaren is het de Cohens voor de wind gegaan. Het hotel werd met 38 kamers uitgebreid en naar het succesvolle restaurant van Cohen, Talk in the Town, ge noemd. Later werd Cohen ook mede-eigenaar van het Manchebo- hotel. „Hoe het komt dat we hier goede zaken doen? Niet doordat ik goud in de vingers heb", zegt Cohen tij dens een gesprek aan de rand van het zwembad. „Succes is op de eer ste plaats een zaak van heel hard werken. Je bent vaak 's avonds laat nog druk bezig, terwijl je de volgende morgen vroeg weer ge woon aan de slag moet. Het heeft wel meegespeeld denk ik, dat het in mijn aard ligt om als gastheer op te treden. Maar de belangrijkste ei genschap voor een hotelier is, dat hij in de huid van de gast kan krui pen. De mensen die hier komen, 'verwachten een klein paradijs. Daar hebben ze voor betaald. Het is onze taak er voor te zorgen, dat ze vinden wat ze zoeken. Het gaat er om dat je ie gasten zo behandelt, als je zelf behandeld zou willen wor den". Paradijselijke omgeving Aruba een klein paradijs op aarde? Het hangt er helemaal van af wat een toerist op dit eiland hoopt te vinden. Wie bijvoorbeeld een weel derig met planten en bomen be groeid eiland zoekt, is op Aruba duidelijk aan het verkeerde adres. Het is waarschijnlijk een combina tie van aantrekkelijkheden, met de zon en de zee als voornaamste trek pleisters, die maakt dat jaarlijks vele duizenden vooral Ameri kaanse toeristen Aruba als va kantiebestemming kiezen. Het Palm Beach is dan ook onbetwist baar hun domein. Europeanen voe len zich wellicht beter thuis in de dichter bij Oranjestad gelegen laag- bouw-hotels. Want als er op Aruba een paradijselijke omgeving be staat, dan is het daar. 's Morgens vroeg, als de zon nog boven de horizon moet komen, ver schijnen de eerste wandelaars en joggers op het strand. Slechts een enkeling begeeft zich op dat vroege uur al in het kalme, diep-blauwe water van de Caribische Zee. Naarmate de zon hoger klimt, wordt het steeds drukker op het strand en rond de zwembaden van de grote hotels aan het Palm Beach. Massaal languit in de, door de altijd waaiende wind heel verra derlijke, zon. Een zonnebrandmid del met een hoge beschermingsfac tor is hier onontbeerlijk. Toeristen die alle raadgevingen in de wind slaan, lopen met de minuut roder aan. Niet alleen op het strand, ook op en in het water is hét een drukte van belang. De hele dag door razen kleine speedbootjes langs het strand. Opvallend is dat er, on danks de constante wind, weinig surfers zijn. In het zwembad van het Palm Beach Hotel wordt 's ochtends duikles gegeven. Een paar uur later verdwijnt de nieuwe groep duikersonder deskundige leiding in zee. In Oranjestad lig gen speciale boten klaar voor sport vissers. Op Aruba is alle vertier mogelijk, als je er maar voor be taalt. De restaurants van de grote hotels zijn voornamelijk afgestemd op de Amerikaanse smaak. Maar wie de moeite neemt naar Oranjestad te gaan, heeft de keus uit talrijke eet-* gelegenheden met de meest uiteen lopende specialiteiten. Na het diner trekken de toeristen massaal naar de casino's. Onder de gasten bevinden zich opvallend veel Zuidamerikanen. Behalve Ve- nezolanen zijn het de laatste jaren in toenemende mate Colombianen die op Aruba komen gokken. Vol gens de geruchten heeft dat alles te maken met de positie van Aruba en Curagao als doorvoerhavens voor Colombiaanse cocaïne op weg naar de Verenigde Staten. Arubanen, die liever niet bij naam willen worden genoemd, bena drukken dat er behalve het blin kend witte strand nóg een reden is, waarom een deel van de Amerika nen Aruba verkiest boven de ove rige eilanden in het Caribisch ge bied. Zij wijzen daarbij op het feit dat de Arubaanse bevolking nooit gebukt is gegaan onder slavernij zodat er, in tegenstelling tot andere eilanden, geen „historische rancu ne" jegens blanken bestaat. In hoeverre dat waar is, valt niet snel te achterhalen. Feit is wel, dat de eilandbevolking erg vriendelijk is. Volgens Cohen „zijn de Aruba nen van huis uit zeer gastvrij", waarna hij met zichtbaar plezier verhaalt over een van zijn hotel gasten, die een keer bij een van zijn personeelsleden thuis op de koffie werd uitgenodigd. „Die bewuste gast is nog een aantal keren op Aruba teruggeweest. Niet in ons hotel, maar bij haar nieuwe Aru baanse vrienden". Eentonigheid doorbreken Voor de toeristen die de eentonig heid van het strand willen doorbre ken, heeft Aruba weinig echte be zienswaardigheden. Oranjestad is een geliefde aanloop haven voor cruise-schepen, die de Caribische Zee doorkruisen. De passagiers trekken en masse door de ene winkelstraat, die dit uit de kluiten gegroeide dorp rijk is. Al leen in achteraf gelegen straatjes zijn nog enkele voorbeelden te zien van de oude koloniale bebouwing. Een rondleiding per bus over het eiland voert langs grote mysterieu-. ze rotsformaties, waarvan niemand weet hoe ze ooit ontstaan zijn. In de talrijke grotten aan de noordoost kust zijn nog sporen te zien van de Arawak-Indianen, de vroegste be woners van het eiland. En elke tocht voert onvermijdelijk naar Aruba's grootste attractie, de na tuurlijke brug, een door het water uitgesleten overspanning. Veel leuker dan een rondleiding per bus, is het om zelf op ontdek kingsreis te gaan. Met een auto of een brommer, op de fiets, te voet of te paard. Als zo'n tocht door het stoffige „binnenland" van Aruba dorstig maakt, bieden de talrijke rumshops uitkomst, want daar staat het bier altijd koud. Wie zich helemaal één wil voelen met de Arubanen brengt zijn flesjes niet terug, maar deponeert ze on derweg langs de kant van de weg. Het zijn de bergen lege flesjes (maar nooit Amstel, want daar staat statiegeld op), de enorme cac tussen, de vele autowrakken en de pastelkleurige huisjes, die kleur brengen in het dorre Arubaanse landschap. Die droogte is de prijs die het eiland moet betalen voor zijn con stante klimaat zonder tropische stormen en met een minimum aan regen. De prachtige tuinen rondber huizen en hotels bewiizen echi1 dat het eiland kan worden omgeft verd in één grote bloementuin, er maar meer water zou zijn. Carnaval op Aruba Terug aan het Palm Beach, maandagavond rond het zwembl van het Holiday Inn Hotel. Wè| neer de hotelgasten zich te gof hebben gedaan aan de spare-ribs t steaks, wordt de carnavalsshf aangekondigd. Op de muziek vf een steelband schuifelen de moois creaties uit de carnavalsoptod van dit jaar voorbij. Carnaval is onmiskenbaar hét jaJlr lijkse festijn van Aruba, waarvalH duizenden toeristen al lang tevorke hotels en appartementen reserv^ ren. In de etalage van een fotozaj" in Oranjestad hangen honderd(__ foto's van deelnemers aan de gr<^ optocht van dit jaar, die urenla&€ door de straten van OranjestEjf trok. Volgens sommige notoiL. feestvierders is het carnaval Aruba, op dat van Rio de JaneiL( na, het beste ter wereld. In het vliegtuig naar Curasao een verpleegster uit Utrecht nog te genieten. Zij heeft vier wekj vakantie opgenomen, om het c naval op Aruba van begin tot eiij^ mee te kunnen maken. „Het is echt ongelooflijk wat er d allemaal gebeurt. Het hele eilai swingt. Als ie de muziek hoort, kfl Je niet stil blijven staan. We hebbf iet een keer meegemaakt, dat t tot even na middernacht feest hal den gevierd. Toen iedereen goed I wel lag te slapen, begon iemaf opeens weer muziek te maken. 1 dereen kwam zijn huis uit, hij aangekleed of in pyjama. Zo we nog uren doorgegaan". JOS TIMMEl Hotelhouder Ike Cohen: „Succes is of de eerste plaats een zaak van het hard werken

Leidse Courant | 1984 | | pagina 16