Keukenhof en KLM vieren samen ieest \>r~< ZATERDAG 14 APRIL 1984 .Marokko als onderwerp. Minder bekend is, dat men in 't Noordhollandse Limmen de „Hortus Bulborum" kan bezoeken, waarin zeer oude tulpenrassen, zo'n duizend in totaal, nog altijd tot bloei worden gebracht. Gratis entree van half april tot 10 mei na telefonische aanmelding: 02205-1253. Niet ver vandaar vindt men nabij Heiloo het museum van de bloembollenteelt. BIJ DE FOTO'S: Links boven: De Keukenhof gros siert in fraaie, fotogenieke door kijkjes op al wat leeft en kortston dig groeit. Als er dan ook nog een molen aan het decor is toege voegd, is het Hollandse plaatje compleet. Rechts boven: Als toeristische at tractie zonder weerga in de Lage Landen, trok de Keukenhof vorig jaar ruim 830.000 bezoekers. Links onder: Kodak toont de grootste dia ter wereld: een «ge zicht op het dorpje Piaam in Fries land. Rechts onder: Lenzen blinken, sluiters klikken Wildgroei is er niet meer bij in dit majesteitelijke park, afgezien van wat narcissen die men gelegenheid geeft om hun grillen bot te vieren. De natuur verrijkt met toege voegde elementen als vijvers en bruggetjes, sculpturen (dit jaar zo'n 25), pergola's, kassen, fonteinen, een dierenweitje, banken, een door de Holland Amerika Lijn geschon ken korenmolen, waarin het vier- granenbrood over de toonbank gaat heeft het ordelijke aanzien van een compositie, waarin men de hand van een tuinarchitect her kent. Nergens ter wereld kunnen mooiere kleuropnamen gemaakt worden dan op de Keukenhof. Lenzen blinken en sluiters klikken er in een adembenemend tempo, filmcamera's zoemen en micro foons regisreren het opgetogen jui chen van de kleintjes als die de roze flamingo's in het vizier krij gen. Er gaat iets af en er komt wat bij, maar in wezen wordt er niet ge sleuteld aan de succesformule. Dit jaar waagden de eerste genodigden zich op de 36 hardhouten schijven in een vijver, die men sprongsge wijs kan bewandelen, als spoedde men zich voort op het water. De aanwinst inspireerde Keukenhofs tafelredenaar Jan Roelf uiteraard tot bespiegelingen over de wonde ren uit het Nieuwe Testament. Deze journalist behoort tot de vele senioren, die elk jaar als eersten aan de bloemen komen ruiken, een dag waarop Lisse het soort reünies te zien geeft, waarop de veteranen domineren. De oudere garde er vaart het nog steeds als een mira kel, dat de tuin een internationale topattractie voor het toerisme is ge worden. De hoogbejaarde mevrouw Muller-Idzerda legde er haar nieuwste eigen werk over tuinen in het algemeen op de lessenaar, toen zij een kwiek toespraakje hield. Er is veel bereikt in deze 35 jaren, zodat een gevoel van innige tevre denheid niet misplaatst mag wor den genoemd. Met een bloem in het knoopsgat blijven de pioniers om zien in verwondering naar jaren als 1967, toen er voor het eerst meer dan 800.000 kaartjes werden ver kocht. Sindsdien is er eigenlijk sprake van een stabilisatie. Óver de toekomst schijnt men zich geen zorgen te maken, ondanks de toenemende concurrentie van at tractieparken en andere beziens waardigheden. De prilheid van het jaarlijks ontluiken weerspiegelt zich niet in het gezelschap bestuur ders, voornamelijk gerecruteerd uit de middelbare regionen. Mannen, die de Keukenhof-stropdas dragen als een onderscheidingsteken, maar nog altijd even potig zijn als voor heen. Misschien is het traditie geworden om eerst flink wat ervaring op te doen, alvorens medebeheerder te worden van de fameuze bollentuin. Blijkens een oude foto behoorden ook de veertien leden van het eer ste bestuur in 1950, hun grote ener gie ten spijt, qua leeftijd al vrijwel uitsluitend tot de laatbloeiers. LEO J. LEEUWIS Vijfentachtig landen Men is er ooit al dichtbij geweest met ruim 960.000, maar in 1982 zorgde het Floriade-effect voor een behoorliike duikeling. Het is toch niet helemaal geworden wat de heer J. Strijkers, directeur van het Nationaal Bureau voor Toerisme hoopte, toen in 1974 het zilveren ju bileum werd gevierd. Hij zag dat miljoen al binnen enkele jaren in het verschiet, te meer omdat men toen ook al ver boven de 800.000 scoorde en rekende zelfs op een verdubbeling van het aantal gasten uit het buitenland. De Keukenhof is een troetelkind gebleven van de N.B.T., dat veel bijdraagt aan de promotie, samen met de KLM. die in maar liefst 85 landen dit tulpen van 14 t/m 28 april, speciale bolgewassen van 17 t/m 20 mei, de lelietuin van 10 t/m 20 mei. Keukenhof biedt meer dan een weelde aan bloemen en struiken, geboomte, waterpartijen en dieren. Er is bijvoorbeeld ook een beeldentuin, er kan een molen worden bezichtigd en verder diverse exposities, onder meer van Hollands zilver en 22 tekeningen van Anton Pieck uit 1937, met paradijs audio-visueel en op papier onder de aandacht brengt. Op de een of andere manier is men er bij de Keukenhoi altijd in ge slaagd de allerhoogste personages binnen de poorten te krijgen. Geen lid van ons koninklijk huis of het- heeft hier al de knie gebogen om de geur van een narcis of zo'n geu rende tulp als „Generaal de Wet" op te snuiven. Koningin Juliana en prins Bern- hard leidden tal van andere ge kroonde hoofden naar de Keuken hof, toen zij hun zilveren huwe lijksfeest vierden. De landsvrouwe opende ook het naar haar genoem de expositiepaviljoen, waar men bloemschiksters aan het werk kan zien en waar Kodak, alomtegen woordig in het toerisme, de groot ste dia ter wereld toont: een gezicht op het dorpje Piaam in Friesland. De Oranjes zijn dus kind aan huis in Lisse, zich heugend wellicht dat, tulpen al in de zeventiende eeuw de grote mode waren aan vele vor stenhoven in Europa. Het idee om deze bloem te begifti gen met namen van hooggeplaat- sten is een onbetaalbare vondst ge bleken. Wie voelt zich niet ge streeld in zijn ijdelheid, als zijn tulp ten doop wordt gehouden? Zelfs de grote Dwight D. Eisenhower kwam er voor naar Lisse. Hoewel deze hommage nog op zich laat wachten voor mrs. Weinberger reed ook zij spoorslags naar de „Keukenhof", toen haar echtgenoot Caspar, Rea- gans minister van defensie, hier kwam praten over de kruisraket ten. Het is tekenend voor de situatie. De robuuste mannen van Lisse en omstreken hebben bereikt wat veel gesoigneerde heren uit de toeris tenindustrie als hun mooiste ideaal beschouwen. Tot in de hoogste re gionen verwaardigt men zich de expositie van 90 kwekers te komen bezichtigen, drentelend over slin gerpaden en langs waterpartijen waarin zwanen in blankheid wedij veren met de witte tulpjes, zoals die vroeger op de Krim in het wild groeiden. ir het eerst kan dit jaar en Katwijk en Lisse de c WB-bollenstreekroute lp manent worden bereden, is zowel een vervanging C\ ais een aanvulling op het e bollentraject, vroeger >en uitgezet zolang de ikenhof was geopend. Een wblad Verwijst naar de ienswaardigheden lerweg, monumenten en uurlijk de bollen. Het blad •erkrijgbaar bij ANWB- en n Bel )nmae o] t d; p ijsheic n zijn hristu VV V-kantoren. De voorjaarsparade van de bollenstreek is dit jaar, zoals wij begin deze week reeds berichtten, maar graag nog even willen herhalen, in opbouw te zien op 26 en 27 april in de Hobaho-hallen in Lisse, waar 40 praal- en luxe wagens in gereedheid worden gebracht voor het jaarlijkse bloemencorso. Dit gebeuren wordt omlijst door het optreden van onder anderen Pia Beck en The Millers, de Dolly Dots en de fameuze American Highschool Band en andere festiviteiten. Zaterdag 28 april trekt dan het corso van Haarlem naar Noordwijk, dwars door de bollenstreek en gadegeslagen door naar raming een miljoen toeschouwers. Informatie: Corso-secretariaat, Postbus 115, 2160 AC Lisse, telefoon 02521-13913, op welk adres ook een folder verkrijgbaar is. De „Keukenhof" is tot en met 20 mei dagelijks geopend van 's mprgens acht tot 's avonds zeven uqr. Volwassenen betalen een entreeprijs van f 8,- en kinderen van vier tot twaalf jaar, 65-plussers en CJP-houders 4,-. De woensdag is uitgeroepen tot gezinsdag. De wel betalende ouders mogen dan kinderen tot en met twaalf jaar gratis meenemen. Het parkeertarief (altijd plaats) is twee gulden 's o i C| ezel i hem ijn hbSE Het was niet Jeroen bbé aan wie de eer te beurt viel noch ïieuwe tulp „Prins Willem van nje" toe te mogen voegen aan pllectie 1984 van onze nationale entuin. Dit ceremonieel het yen van een kuiltje werd richt door de plaatsvervangend iident van de KLM, mr. J. F. A. volk ;n h< Soet, die daarmee het sein gaf de openstelling van de Keuken- er hart zwol van trots bij deze aagde landing van de zoveelste atie op dit bolgewas, als een ge- ink des hemels toegevoegd aan flora. Vijfhonderd jaar gele had nog nooit iemand een tulp voor ms land zien bloeien. Pas toen {kruisvaarders en andere zwer- de eerste bollen hadden mee- welz racht uit oriëntaalse gewesten, eke et zoeken naar de schat goed op auto g gekomen. een goudkoorts overal tot een gewveus delven en spitten, Neder- werd een volk van poters en veerllat gebleven tot op de huidige vant Pas later wordt de oogst bin- spre gehaald. Puur goud levert dit :n onyroet in de bodem niet op, maar lei rendement van jaarlijks zo'n 'miljoen bollen op de Keuken- grenst toch aan het ongelooflij- Niemand kan precies becijferen e bal dit pronken met andersmans (men situeert de oertulp na- 't gel het Himalayage.bergte) de kwe- tans s en het toerisme oplevert. Keu enhofs raad van bestuur is zo ge- ersta en als een bus over de financië- tUNIy-esultaten voor onder anderen legentig „bollenboeren" die hier eigen stekjes hebben, voorzien rtuij een bordje met naam en adres, noemt de opzet niet-c'omm en presenteert zich ais ting die het best kan stellen der subsidies. De lusthof van 28 taren, onder nog geen eeuwen- ir toch wel honderd vijftig jaar e beuken en eiken, heeft een ihtige achterban. sitekaartje ïastieën, hof houdend op de «gronden, leveren hun aandeel jjat het kweken van jaarlijks jjajf 10.000.000 bloembollen met een ham lrc*e van c'rca een miljard gul- De Keukenhof is niet alleen ncjeJ visitekaartje van de ongeveer bedrijven die deze bollen pro- ven :eren, verhandelen en exporte- maar levert als vaktentoon- ling een forse bijdrage in de ne- 'e" toeristische attractie zon- weerga in de Lage Landen en s op beide halfronden (men ge- 'n de promotie van „The latest Flower Show On Earth") t de hof vorig jaar ook nog eens lleeil"1 830.000 minder ervaren be- kers. gk i publiek levert ook wel enige jl ndizie op en misschien zo'n vier ïdse v'jf miljoen aan entreegelden, •en ar keert bovendien veelal huis- aat arts met het voornemen eens - meer bloemen in huis te halen mogelijk zelf eens het poot- ipje te gaan hanteren. Zo 'ekt men in Lisse (en omge- >g) niet alleen bollen, maar ook goodwill die zich over heel Eu- 'a en tot in andere werelddelen verspreidt, want 66 procent van de bezoekers kwam vorig jaar uit an dere landen dan het onze. Jacoba's keuken De tulp „Arabian Mysterie" illu streert op treffende wijze, hoezeer de Keukenhof, vijfendertig jaar ge leden op een ernstig verwaarloosde buitenplaats gesticht door tien mannen van het type ruwe-bolster- blanke-pit, aan zichzelf is ontste gen. Graaf van Lynden zag hoe zijn domein „Zandvliet" in de jaren 1949 en 1950 geknipt en geschoren werd door bollenjongens, die van aanpakken wisten. Hij is nog altijd de verhuurder van het landgoed, waarop eens eenden geschoten en kruiden geplukt zouden zijn voor de keuken van Jacoba van Beieren (1401-1436), vandaar de voor buiten landers zo onuitsprekelijke naam Keukenhof. Het contract met de graaf loopt tot 1987. Het is ondenkbaar, dat er een einde zou komen aan dit magisch centrum, want er zijn zoveel belan gen mee gemoeid, dat er dan spra ke zou zijn van een nationale cata strofe. Het vooijaarstoerisme in ons land is sterk afhankelijk geworden van de Raad van Elf in Lisse, be stuurders met als voorzitter de bur gemeester van dit dorp, drs. A. J. Berends, bijgestaan door imagebuil- der F. Benningen, wiens propagan- dacommissie er nog altijd flink te genaan gaat. De heerlijke bollen, aldus bezongen door Louis Davids, overtreffen de waarde van diamanten en parels voor wie een goede belegging zoekt, zo geloofde men in de zeven tiende eeuw. Een jammerlijke windhandel dreef de prijzen op tot duizenden guldens per bol en ooit zou iemand een hele boerderij ver kocht hebben om één zeldzaam exemplaar te kunnen bemachtigen. Pas in 1673 kwam er een einde aan deze speculaties en het zou bijna twee eeuwen duren, alvorens de miljoenendans om de (tulpen)bol werkelijk een profijt opleverde, waarbij de glans van diamanten verbleekt. De Keukenhof zorgt, in combinatie met de geometrische bollenvelden, bloemencorso's en andere shows, voor een toeristische invasie zonder weerga in een periode die verder aan de bezoekers nog weinig te bie den heeft. Koos van Rijnen (afde ling public relations) becijfert, dat de parkeerterreinen nu plaats bie den aan 12.000 auto's en 1500 tou ringcars. Soms dreigt nog ruimte gebrek, omdat deze colonnes zich hier concentreren gedurende slechts twee maanden, dit jaar van 30 maart tot en met 20 mei. In 1983 hebben 12.000 bussen hun passa giers aangevoerd, ongeveer voor een derde afkomstig uit West- Duitsland, de natie die het meest ontvankelijk is voor de periodieke bollenkoorts. Japanners Marleen Kurokawa-Stapels zit als een van de vier informatrices in haar huisje, speciaal om Japanners wegwijs te maken. Zij is met een zoon van dit volk getrouwd en heeft elf jaar in Tokio gewoond. Men hoort er verder tekst en uitleg geven in zowel de Scandinavische talen als in Grieks en Spaans. Als gevolg van deze schoktherapie voor het toerisme beginnen tot ver buiten Lisse de kassa's te rinkelen. Afgezien van het dagbezoek is de Keukenhof het stralende middel punt van allerlei arrangementen, leidend vooral met Pasen tot een overbezetting van de hotels in de grote steden en zelfs op de Velu- we, waar veel touringcaronderne mers hun gasten onderbrengen. Al lerlei andere bezienswaardigheden in ons land en in de rest van Euro pa danken het bezoek aan de werf kracht van de kleuren en geuren op de Keukenhof. Wat deze stimu lans tot half mei oplevert aan de horeca, enzovoort, is niet te becijfe ren, maar wel staat vast dat Jacoba- van Beierens domein een domine rend staatje is geworden in het gro te rijk van ons toerisme, waar VV V-directeuren, hotelmanagers, reisorganisatoren en zelfs de KLM, als belanghebbenden een groot res pect voor tonen. De tijd dat een Engelse touropera tor een luchtbrug onderhield met Zestienhoven en in één seizoen 65.000 Britten naar de Keukenhof bracht, behoort tot het verleden. De bus heeft het pleit gewonnen. Niettemin kwam mr. De Soet van de KLM graag de nieuwe tulp do pen en bloeit er al jarenlang een variëteit onder de naam „The Fly ing Dutchman". Voor onze Vliegende Hollanders is de tulp een symbool geworden, dat in het buitenland kracht bijzet aan de werving van pasagiers, in com binatie met klomp en molen. Het bloemmotief is zelfs verwerkt in KLM-tapijten, stoelbekleding, wanddecoraties en reclamemateri aal. Nadat in 1922 het eerste vrach tje snijbloemen als vrachtgoed naar Londen was gebracht, zag men de omzet in deze sector een grote' vlucht nemen. De Keukenhof kan geen kwaad doen bij de KLM, dat is wel duidelijk, als suggestieve va riatie op de tapisserie in Lisse, Hil- legom, Sassenheim, enzovoort. Meer dan ooit kan men dit jaar ge wagen van twee handen op één buik, omdat zowel deze hof als de KLM jubileren en samen een eeuw oud zijn, respectievelijk 35 en 65 jaar. Vandaar dat mr. De Soet de „Prins Willem van Oranje" aan de aarde mocht toevertrouwen. De weerman In een wolk van bedwelmende geuren en publiciteit gaat de Keu kenhof het achtste lustrum tege moet. maar zoals altijd ook sterk af hankelijk van de weersomstandig heden. Tot in Frankrijk, Duitsland en België zijn de voorspellingen van de weerman van invloed op het weekendbezoek. Dit jaar laat het ontbotten van bloem en plant per auto. Voor de vier binnententoonstellingen wordt geen extra entree geheven. De N.S. verkoopt op veel stations de zogenaamde TT-biljetten met bestemming de stations Haarlem of Leiden. Vandaar reist men per bus naar de speciale halte bij de ingang van de Keukenhof. Op de binnenexposities zijn te bewonderen: fresia's en irissen van 5 t/m 9 april, narcissen lang op zich wachten, zodat voor alsnog in (warme) kassen de bloe menpracht is te bewonderen. Maar het kan nooit zo erg worden als vo rig jaar, toen van de zestig dagen Keukenhofplezier er zesenvijftig vergald werden door regen of de dreiging daarvan gedurende de openingstijden. Niettemin werden ook toen nog die ruim 830.000 bezoekers genoteerd, genietend van de nieuwe arrange menten waar tuinarchitect H. N. T. Koster en zijn 40 hoveniers voor gezorgd hadden. Ongeveer een do zijn „Haarlemse Bloemenmeisjes", doorgaans achttien jaar oud, spoedt zich als ambassadrices van Jacoba naar Parijs, Londen of waar dan ook om de blijde mare van Keu kenhofs heropening wereldkundig te maken. Die lieftallige feeën waren er al, toen de minimode hun gebood het rokje tot ver boven de knie te dra gen, maar de lichting van dit jaar hulde zich in blauwe gewaden (als hommage aan het blauw van de KLM?), droeg rode hoedjes en zag er een beetje tuttig uit. Deze lieftal lige delegatie ten spijt durft men in Lisse niet te voorspellen dat de mijlpaal van een miljoen bezoekers dit jaar gepasseerd zal worden.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 15