perenploeg van pe Spartaan ,moet terug" laar hoofdklasse Wat moet ik anders...? 'TLETIEKSEIZOEN 1984 IN EKEN VAN OLYMPISCHE SPELEN Onder redactie van Gert-Jan Onvlee en Maar' ert Mooter ZATERDAG 14 APRIL 1984 PAGINA 11 DEN HAAGS RON DE ROODE -tEKENT NOG EEN JAARTJE BIJ: 23J 'EIDEN Het is die dag p de kop af een jaar ge- ïden dat Ron de Roode en forse tegenvaller te Ticasseren kreeg. Hij die »g nooit een blessure ad gehad, liep in de wedstrijd tussen FC Den jaag en Heracles een 'ijnlijke enkelkwetsuur Gebroken, luidde de agnose een dag later. Dat was een dieptepunt i mijn loopbaan", stelt ie inmiddels weer geheel lerstelde 19-jarige Leide- 'aar. „Ik ben aan die en- zit el geopereerd. Tot juni 'eb ik met twee pennen ,e i mijn voet gelopen. Uit- J indelijk duurde het tot :hn 'ktober voor iK weer een Tijuit kon spelen". Sinds die tijd speelde De Roode, al dan niet als invaller, zo'n elf wedstrijden in het eerste team van de Haagse FC. De kans dat hij ook volgend seizoen in de residentie actief zal zijn, is groot. Niet zozeer omdat hij een vorstelijk contract voorgelegd heeft gekregen en daar gretig zijn handtekening onder zal zetten, maar veeleer omdat hij geen idee heeft wat-ie anders zou moeten doen. „Het contract wat me is aan geboden is zelfs lager dan dat wat ik nu heb. Ik ga-er op achteruit. Minimum loon. Voor 1 mei moet ik zeggen wat ik wil. Maar veel keus heb ik niet. Ik heb, zonder daar spijt van te hebben, mijn LTS niet afgemaakt, heb naast het voetballen geen baan en het is ook niet zo dat de clubs zich bij mij op de stoep staan te verdrin gen. Ik zal dus wel gewoon tekenen. Wat moet ik an ders...?". Het enige baantje Ron de Roode plakt er nog een jaartje FC Den Haag aan vast: „Wat moet ik anders...?" waarop hij zeker kan reke nen is dat van militair. Vo rig jaar al viel er een oproep in de brievenbus van het op een steenworp afstand van zijn voormalige club Rood- enburg gelegen ouderlijk huis. De Roode moest zich in Assen melden. Dat „feest" ging echter niet door omdat hij toen juist tegen die ver velende enkelblessure was opgelopen. „Eigenlijk vond ik het wel jammer, dat het niet doorging. Ik zie de dienst best wel zitten. Het lijkt me een belevenis, al hoor ik ook wel eens andere verhalen; bovendien, dan heb ik tenminste wat te doen". Vooralsnog bestaat het „iets te doen" louter uit trainen en voetballen bij FC Den Haag, de club die twee jaar geleden het touwtrekken om de gunsten van De Roode ten favoure van Ajax en Feijenoord won. „Ik speelde toen in het Neder lands jeugdteam voor 16- en 17-jarigen. Toen er in de krant stond dat Ajax en Feijenoord belangstelling hadden, belde Den Haag me op. En omdat ik daar meer kansen dacht te zullen krij gen en ze bovendien een be tere aanbieding deden dan die andere clubs tekende ik daar". Onder Cor van der Hart kreeg De Roode al spoedig gelegenheid zijn ta lenten te etaleren. „Mijn de buut maakte ik in een be kerwedstrijd tegen RCL. Het was de beste wedstrijd die ik tot nu toe speelde. Geen hoogtepunt. Dat was weliswaar ook een beker wedstrijd, maar dan tegen Ajax. In de Meer. Goh, wat was ik toen zenuwachtig. Ik kon niet eens mijn veters vastmaken. En in de wed strijd kwam ik er helemaal niet aan te pas. Ik stond te gen Boeve en die goser blééf gaan, ik kwam niet aan aan vallen toe", aldus de voor hoedespeler, die het naar ei gen zeggen moet hebben van zijn snelheid, zijn indi- vuele acties en zijn doelge richte wijze van voetballen. Een doelgerichtheid die tot toe vijf doelpunten oplever de. „Of dat genoeg is voor een rechtsbuiten? Ach, ik denk het wel, je moet niet vergeten dat ik weinig wed strijden heb gespeeld. In to taal zo'n 34 over twee sei zoenen. Dat lijkt veel, maar ik sta er natuurlijk lang niet altijd een hele wedstrijd in. Soms speel ik maar tien mi nuten, zoals afgelopen woensdag uit tegen Cam- buur. Dan baal je natuurlijk wel. Zes uur in de bus voor tien minuten voetbal, maar ja, dat hoort er nu eenmaal bij". Gevraagd naar zijn ambities als voetballer, antwoordt Ron de Roode zeer beschei den: „Ik zou graag in de ere divisie willen voetballen. Misschien bij een „grotere" club, al weet ik niet of ik daar wel goed genoeg voor ben. Bovendien ik ben nog iong, daarom denk ik nu al leen nog maar aan promotie met Den Haag. Wie weet lukt dat dit jaar al. Ik ben er zeker van dat we de nacom- petitie halen. Het gaat nu lekker, en ik denk dat het nog niet te laat is". MAARTEN NOOTER Vooruit zien Zelfs de grootste Leidse basketbal-optimist bekeek de adver tentie die het bestuur van Elmex Leiden afgelopen zaterdag in een wat ons betreft nauwelijks concurrerend dagblad had laten opnemen met enige scepsis. Het bestuur liet in die an nonce weten vol vertrouwen te zijn over de afloop van de derde die avond in Den Bosch te verspelen wedstrijd. Men ging zelfs zover door alvast maar aan te kondigen waar men op zondagmorgen kaartjes kon kopen voor de 's avonds te verspelen vierde wedstrijd. Wij van Hutspo(r)t voelden ons aangenaam getroffen door zoveel vertrouwen in eigen kun nen. „That's the spirit", mompelden we zachtjes, een glimlach onderdrukkend. Maar eens te meer bleek, dat besturen vooruit zien is. Want Leiden presteerde in Den Bosch inderdaad dat wat het be stuur vooraf al had ingezien. Wat wil je ook. In de Brabantse Maaspoort lagen de voor Den Bosch bedoelde bloemen, cham pagne en beker wel zo opzichtig te kijk dat dat gewoon om moeilijkheden vroeg. En die kregen ze. Leiden verstoorde het geplande Bossche feestje en de Leidse bestuurderen waren ,blij dat reeds voorzien te hebben. Ook blij was kapper en Vijf Meihal-stalmeester Nico Bosman. Na de zeker voor een zon dag ongewone drukte voor zijn als voorverkoopadres te boek staande winkel te hebben getrotseerd, haalde hij speciaal voor deze gelegenheid zijn vermaarde gifgroene pak uit de motte- ballen. Maar zelfs daarvoor schrokken de Bosschenaren die avond niet terug. Ze kwamen, zagen en overwonnen... Minder Nog even over de play offs. De finales tussen Leiden en Den Bosch trokken in totaal 10.000 toeschouwers. Dat is heel wat, denk je dan. Toch mooi gemiddeld 2500 toeschouwers per wedstrijd. Maar goed be schouwd, is het natuurlijk niet veel. Het is eerder een bewijs van het feit dat het allemaal minder wordt. Vroeger immers trof je een dergelijk aantal bij één en dezelfde basketbalwed strijd aan. Dat waren nog eens tijden. Weet u het nog? De Groenoordhallen afgeladen met basketballiefhebbers.... Afstoppen Er zijn in de loop der jaren allerlei manieren verzonnen om tegenstanders op het voetbalveld af te stoppen. En in zijn car rière heeft talentvolle Huug Aandewiel ook heel wat door verdedigers aangewende methodes aan den lijve „mogen" on dervinden. De wijze echter waarop de Katwijker in Rijns- burgse dienst zaterdag tegen Bennekom van een doorbraak werd afgehouden, moet ook door hem als betrekkelijk origi neel" zijn ervaren. Twee verdedigers met één Aandewiel- been. Inderdaad: dat is nog eens afstoppen. Hommage Clubbladen en al dan niet „vaste" columnis ten. Een beetje club blad kan niet zonder. Bij deze een homma ge aan een tweetal van hen. Te beginnen met... Henkie M Henkie M. houdt zich in zijn rubriek „Basis perikelen al een heel seizoen bezig met het volgen van ASC's wel, maar vooral wee. Wekelijks beschrijft Henkie M. op origine le wijze de lotgevallen van de roodzwarte se lectieteams. Geen prettige opdracht, omdat zowel ASC 1 als ASC 2 degradatie nauwelijks meer kan ontgaan. Maar Henkie M. slaat zich er als een echte clubman manmoedig doorheen. Voerde speciaal voor ASC de Engelse puntentelling in Van af nu tellen onze overwinningen voor drie punten, dan heb ben we nog een kans") en liet vorige week nog weten blij te zijn eindelijk weer iets vertrouwds te kunnen melden („Het eerste en het tweede hebben gewoon weer verloren Kort om: Henkie presenteert wekelijks een vorm van (galgen)hu- mor die er volgens de keer op keer meegenietende redactie van Hutspo(r)t mag zijn. Zelfs een verpletterende 0-4 neder laag tegen Hillegom doet hem niets, sterker nog. doet hem naar nog grotere hoogten groeien. Want laten we wel zijn, de inleiding van Henie's rubriek deze week, is toch echt af: „In geval er een doek kon vallen, is Fer van Du uren's complete tapijtassortiment neergestort". Iemand die de waarschijnlijk beslissende nederlaag van zijn club van een dergelijk com mentaar kan voorzien, verdient meer dan een plekje in deze rubriek. Die moet op de eerstkomende Algemene Leden Vergadering van ASC tot erelid worden benoemd, als-ie dat nog niet is, tenminste... Nico Bosman: gifgroen... Huug Aandewiel: afstoppen... n; J. IIDEN/ SPORT 'ui 3 IDEN Met de dit ekeinde te verwerken jalmeet" tussen De irtaan en De Bataven- den en die tussen AV iland en AAV'36 (28 Veijil), start voor de „Leid- verenigingen het nieu- atletiekseizoen. Een 2 kort seizoen, gezien de a van kampioenschap en competities. De be- augustus te houden Ouvfompische Spelen, en de arschijnlijke deelname i een enkele Neder- dse topper daar aan, rmde voor de KNAU de len het wedstrijdpro- T. i unma op dat evene- ;scudnt af te stemmen. Een M°fcct f?ev°lg van dat be is dat al aan het eind de maand juni de na- C. vlnale titelstrijd verwerkt Sini zal worden, terwijl de clubcompetitie al op 3 juni voor de meeste atleten tot het verleden zal behoren. Slechts de beste zes vere nigingen per klasse (hoofd- en eerste tot en met vierde) mogen in sep tember, als de toppers te rug zijn en uitgerust, uit vechten welke clubs de landelijke kampioensploe- gen zijn en welke teams mogen promoveren. Door het ver naar voren halen van de nationale kampioen schappen worden de atleten verplicht om in korte tijd (zo'n zeven weken) kwalificatie af te dwingen voor die kampi oenschappen. Prestaties tellen alleen als zij in wedstrijden ge realiseerd worden waardoor in de maand mei voor bijna elke dag een atletiekwedstrijd ge programmeerd staat. Voor de toeschouwer natuurlijk aan trekkelijk, voor de atleten die moeten jagen op de toelating voor de NK een uiterst slopen de zaak. Voor verenigingen die in de competitie een rol van betekenis willen spelen, houdt dit in dat hun toppers zullen proberen om op de eer ste dag een erg goede prestatie neer te zetten om zich daarna, tijdens de tweede dag, te kun nen sparen. Voorzichtig Bij AV Holland heerst een voorzichtige stemming met be trekking tot de competitie. De overstap van Nico van Noort, die weer naar „oude liefde" De Spartaan terugkeerde, is daar verantwoordelijk voor. En anders dan de bekende na men in de nationale atletiek (AAC, Sparta, V&LTC) heeft Holland geen mensen op de transfermarkt „gekocht", zo dat het met de eigen jeugd de fieidae (Sou/toni Menno Swier: een exponent van AV Holland's „eigen kweek". strijd tegen de overige „eigen kweek" verenigingen zal moe ten aanbinden. Individueel lij ken vooral Theo van der Veer en een aantal sprinters zich in de kijker te zullen lopen. Pret tig is het hersteld zijn van en kele langdurig geblesseerden, waarbij vooral de naam van Regina van Duyn opvalt. Zij zal een grote inbreng hebben in de damesploeg die dit jaar debuteert in de eerste klasse. De problemen van vorig jaar, met betrekking tot de bezet ting van de 3000 meter, lijken mede door de komst van een nieuw talent opgelost, zodat de Holland dames een nog meer uitgebalanceerd team op de been kunnen brengen. De Spartaan uit Lisse komt met haar damesploeg ook in die eerste klasse uit, maar lijkt door het vertrek van een vijf tal vaste krachten in moeilijk heden te zijn geraakt. Daarbij is bijna alle aandacht gericht op de terugkeer van de heren- ploeg in de hoofdklase. Na de degradatie vorig jaar, wil de Lissese atletiekvereniging een echt belangrijke rol gaan spe len in die eerste klasse. „De ploeg staat op scherp, maar niet krampachtig", volgens al gemeen coach Jan van Heek. „We hebben daarbij een enorm arsenaal aan jonge ta lenten achter de hand, dus de promotie zou ook volgend jaar gerealiseerd kunnen worden. Maar dat we terug moeten naar de hoofdklasse, dat is dui delijk". De belangrijkste indi viduele prestaties zullen onge twijfeld weer van Peter van Noort, Kees Toussain en de ge broeders De Koning komen, maar ook Peter Blokker en de aanstormende B- junioren lij ken gebrand op topprestaties. Evenaren In de finale van de competitie zal De Spartaan ongetwijfeld te maken krijgen met de ploeg van AAV '36, die nu de finale plaats van vorig jaar wil eve naren en zelfs verbeteren. De Alphense vereniging kan steu nen op een grote inbreng van de jeugd, die dit seizoen in kracht heeft gewonnen. Voor al bij de dames lijkt de door stroming van een flink aantal junioren goed voor een forse puntenwinst. Gecombineerd met het nu wel beschikbaar zijn van Marian Goedhart (vo rig jaar studerend in de VS), zit er misschien zelfs meer in dan de finaleplaats van vorig jaar. Echte toppers lopen en springen er in Alphen naast Goedhart, Ruud van Maurik en Ed van Gemeren nauwe lijks rond, maar: „Onze tweede en derde man zijn op alle nummers bijna even sterk," aldus Jan van Leeuwen, een van de trainers. Die tweede en derde man heeft de vereniging die in de laagste competitieklasse ac teert, de Bataven-Leiden, ei genlijk alleen op de middenaf stand. Zelfs een zesde of acht ste man kan daarop probleem loos ingezet worden, waarmee het probleem van de Bataven meteen aangestipt is. Het ont breken van hoogspringers en een tweede polststokspringer en de afhankelijkheid van en kele oude rotten bij de werp- nummers, maakt het voor de oudste Leidse atletiekvereni ging al jaren uitermate moei lijk om de tweede klasse status te behouden. Toch dit jaar bij Bataven een voorzichtig opti misme. Door het invoeren van de 400 meter horden in het tweede klasse programma, de definitieve thuiskomst van Wybo Lelieveld, het opvallend sterk optreden van de andere middenafstanders en het mo gelijk doorbreken van de sprinters, ziet de toekomst voor de herenploeg van de Ba taven er wat rooskleuriger uit. In de damesploeg, zo bleek op de jaarvergadering, zal ook dit jaar weer gebruik gemaakt moeten worden van de dien sten van enkele zeer ervaren krachten. Door het wegvallen van veel jonge atletes, wat bij erg veel sportclubs een pro bleem blijkt te zijn, zal men vooral op de werpnummers, ondanks eventueel grotere af standen, verder achterop ra ken. Op korte termijn lijkt dat niet te compenseren met de prestaties van de overgebleven jonge atletes. Voor de Bataven dames lijkt een plaats net on der of net in de top van de tweede klasse het hoogst haal baar met de huidige ploeg. GERT VELTHUIZEN Johnny Wée Johnny Wée is weer een heel ander figuur. Iemand die in het blad van DOSR ten eerste niet wekelijks „Vanuit de kanti ne... bericht (of hij moet regelmatig een andere naam hebben gebruikt), maar ook een figuur die de kolommen van DOSR anders benut dan Henkie M. zijn ASC-hoekje. Zo steekt John ny zijn afkeer van bepaalde spelpatronen niet onder stoelen of banken. Bij deze enkele fragmenten, waarbij het door Johnny verfoeide „Tikkie breed" wordt behandeld. Afgeven en breed spelen, zijn mijns inziens de ergste verwensingen die een aanvallende speler naar zijn hoofd ge slingerd kan krijgen. Na eenmaal het gehele middenveld te zijn overgestoken om in balbezit te komen, zal hij zich als een Jantje Peters in spé moeten gedragen om de bal onmiddellijk breed te leggen. Als we dan toch zo nodig breed moeten spelen, waarom verleggen we het speelveld dan niet door de doelen in plaats van op de achterlijnen op de zijlijnen neer te zetten. Voldoende ruimte, lijkt mij, om breed te spelen. Het enige nadeel daarbij is, dat de trouwe achter-het-doel-staande supporters een ander stekkie zullen moeten zoeken, die hen nog verder van de kantine verwijdert". Johnny Wée, het moge duidelijk zijn, houdt van aanvallend voetbal, waarin de dieptepass niet ontbreekt... o van Noort zorgde voor de enige opzienbarende transfer (van AV Holland naar De Spartaan) in regio Leiden.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 11