Appels „Doctor Nero fraai plaatjestoneel Toen ik hier dacht ik: wat een knoerten die boxen Zegge &schrijve. 8" CeitLe Soutmt Springlevend koor in prima concert tTL "EK DIRECTRICE VANESSA Geen wilde feestjes voor Britse auteurs mmmnm KUNST £cid<ic Gouiant ZATERDAG 14 APRIL 1984 PAG1N1 Tentoonstelling handschriften verlengd UTRECHT In verband met de grote belangstel ling is de tentoonstelling „Handschriften en oude drukken van de Utrechtse Universiteitsbibliotheek" in het Centraal Museum in Utrecht verlengd tot en hiet Tweede Paasdag (23 april). De tentoonstelling heeft de afgelopen weken al 10.000 bezoekers getrok ken, aldus de Rijksuni versiteit Utrecht, die de expositie mede heeft geor ganiseerd. 555 sonaten van Scarlatti De Stichting Domenico Scarlatti viert dit jaar de 300e geboortedag van de Italiaanse componist Domenico Scarlatti. Alle 555 sonaten die Scar latti schreef, worden door een groot aantal prominente musici in de week van 26 oktober (geboortedag) op het toetsinstrument van hun voorkeur uitgevoerd. Ook kan men lezingen, interpretatielessen en discussies bijwonen. De Stichting Domenico Scarlatti is januari van dit jaar opgericht. Achter de schermen van Concertgebouw AMSTERDAM Op verzoek van velen worden deze zomer dagelijks in het Concertgebouw rondleidingen gegeven voor de genen die belangstelling hebben voor de geschiedenis van het ge bouw en eens willen weten wat zich achter de scharemen af speelt. De rondleidingen worden gegeven van 1 juni tot 1 septem ber, dagelijks om 11.00 uur. De rondleiding, die 3,50 kost, duurt maximaal een uur. De gidsen spreken Nederlands en Engels. Na overleg met het Concertge bouw n.v. kan de rondleiding ook in een andere taal worden ver- Gratis boek voor 53e bezoeker aan „Sophie" AMSTERDAM Elke 53e bezoeker van de film „Sophie's Choice" krijgt vanaf 19 april het gelijknamige boek van de Amerikaanse auteur William Styron cadeau waarop de film is geba seerd. Filmverhuurmaatschappij Nova film heeft in samenwerking met uitge verij Veen tot deze actie besloten om het feit te vieren dat „Sophie's choice", met Meryl Streep in de hoofdrol waar voor zij vorig jaar de Oscar kreeg, zijn 53ste draaiweek in gaat en dus aan een „tweede jaar" begint. „Sophie's choice" - over een vrouw met een tragisch ver leden in een Duits concentratiekamp - is inmiddels in Nederland door 400.000 mensen gezien. De film draait nog in vier theaters, te weten Metropole Den Haag, Tuschinski Amsterdam, Camera Groningen en The Movies Utrecht. „Aicha" in première in Haags Filmhuis AMSTERDAM De Marok- kaanse film „Aicha" (1981) van Jillali Ferhati beleeft op 3 mei, in het Amsterdamse De smet Theater en het Haagse Filmhuis, zijn Nederlandse première. De film geeft een beeld van de rituelen en cere monies, die in de traditionele Marokkaanse maatschappij be palend zijn voor het leven van een vrouw. Verder laat hij zien, aldus het feministisc- h-filmkollektief Cinemien, hoe een vrouw een minder waardige wordt als zij zich niet neerlegt bij het „bestem ming". gg§| Willick Square Jazz Band. Archie In Theater PePijn treedt zondag middag om 15.00 uur op het Archie Shepp Quartet, samengesteld uit Archie Shepp te norsaxofoon. Kenny Werner piano, Wilbur Little bas en King Mock drums. Shepp werd 24 mei 1937 geboren in Fort Lauderd- sale in Florida, waar hij tot zijn zevende jaar woonde. Daarna verhuisde hij naar Philadel phia, waar hij zijn eerste muziekles sen en een klari net kreeg. Lee Morgan bracht hem in contact met de muziek van Parker en Coltrane. Tijdens een vakantie in New York ont moette Shepp in 1957 John Coltra ne en The Five Spot, Coltrane werd Shepps eer ste grote invloed. Nadat hij was af gestudeerd aan het Goddard Col lege in Vernont, waar hij litera tuur en drama turgie studeerde, verhuisde Shepp naar New York. Hier vormde hij in 1961 met Bill Dixon het Archie Shepp/Bill Dixon Quartet en The New York Con temporary Five, met John Tchicai en Don Cherry. In 1965 speelde Shepp regelmatig met Coltrane en 'werkte hij mee als docent aan de universiteiten van Buffalo en Massach ussetts. In zijn muziek heeft Shepp altijd oppositie gevoerd tegen het onrecht van rassenschei ding. De laatste jaren is hij daarin wat milder ge worden. Voorronde In de Haagse Jazz Club aan de Pa pestraat 32 wordt zondagmiddag de derde en laatste voorronde gehou den voor het Haagse Jazz Club Jazzconcours 1984. In deze ron de treden drie or kesten op: Sweet- wood Dixie Stom pers uit Leiden, Sweet Papa Jazz band uit Kudel- staart, Willick Square Jazzband uit Den Haag en Daddy's Hobby Jazzband uit Eindhoven. Het muzikale treffen begint als gebrui kelijk om drie Benninh Komende don- derdag is in het Kijkhuis aan het Noordeinde 140 een optreden te verwachten van het trio Han Ben- nink, Luc Hout kamp en Ernst Reyseger. Het concert begint om 22.00 uur. Het gaat om een nieuw trio, met een aantal beken de Nederlandse impro visa toren. Hen Bennink is al meer dan 25 jaar een van de meest vooraanstaande slagwerkers ter wereld. Hij richt te met Mischa Mengelberg de Instant Compo sers Pool op en speelde behalve in heel Europa ook in Amerika en Japan. De cellist Reyse ger werkte in een groot aantal thea tergroepen. On der meer werkte hij samen in Amerika met De- rek Bailey. De saxofonist Hout kamp is met Gili- us van Bergeyk een centrale fi guur in muzikaal Den Haag. Hout kamp keerde zo juist terug van een toernee van drie weken door Australië. men, waaronder Ascension. Vier jaar later ging hij samen werken met Cal Massey en was hij in 1972 in de Brooklyn Acade my of Music te horen in Massey's musical Lady Day: a Brooklyn Tragedy. In de ja ren zeventig was Shepp verbonden Archie Shepp. Plaatjestoneel, mooie beelden, aardige scènes en fraaie mu ziek binnen een bijzonder de cor, dat is „Doctor Nero". Het theater van Lodewijk de Boer en Louis Andriessen heeft al lerhande referenties aan be kende verschijnselen in de kunst van heden en verleden. Er wordt uit de losse hand ge citeerd. Dat levert geen "stuk" op, maar zoals Lodewijk de Boer in het programmaboekje treffend schrijft: het gaat over een uit elkaar gevallen samen hang. De aanblik van de zaal is ge wijzigd. Wat in het verleden donkerbruin hout was, is nu bekleed met rood plastic. Het decor is zo omvattend, dat het merendeel van de stoelen uit de arena is gesloopt. Toeschou wers moeten op kussens zitten. Links achter de bezoekers doemen zuilen op, volgens een bordje het Acropolis. Rechts achter staat een pyramide. Het benedentoneel heeft een or kestbak en een discovloer. Dat toneel draagt crèmepanelen, die verschoven kunnen wor den en dan een jacuzzi prijsge ven. Het boventoneel is een moderne kamer met grijsleren bankstelelementen. Daar staat een groepje "kunstenaars". Deze personen, onder wie de plastisch chirurg Nero, een schrijver, een dichter, een mode-ontwerpster, een specu lant en nog wat van die „beau tiful people" bespreken kunst. Maar daar gaat het niet om. Telkens als er een lijn in de gebeurtenissen op het toneel ontstaat, wordt die afgebro ken. Soms door een overstapje naar die andere decadente tijd, toen de schrijver Petronius aan het hof van de Romeinse koning Nero zijn roman Saty- ricon schreef. Iedereen veinst iets, alle personages trachten hun hedonisme uit te leven, maar deinsen op het laatste moment daarvoor terug. Een driehoeksverhouding vol homo-liefde tussen de figuren Ascyltos, Encolpius en Giton ontwikkelt zich nog het meest. Na de pauze richt de belang stelling zich op de schrijver Encolpius die Giton tracht te veroveren. Encolpius is impo tent. Nero zegt over hem, dat hij een monument is geworden ter ere van de man die liefde bij man en vrouw dacht te vinden, maar niet vond en een boek dacht te schrijven dat al geschreven was, een kunstma tig mens, een man zonder voortplanting, verdoemd, een alchemist. Voor de trouwe Appelgangers zal Doctor Nero een grote om wenteling zijn. Je kijkt ernaar, je kan er niet echt om lachen, het stuk heeft geen verhaal lijn. Plaatjes die mooi en intri gerend zijn, komen vaak in de voorstelling voor. De muziek van Louis Andriessen door het Gamba Consort is kennelijk de basis geweest voor het stuk. De acteurs bevriezen soms in hun bewegingen als de muziek inzet. Toch overheerst deze muziek niet. En als erbij wordt gezongen, klinkt dat indruk wekkend. De Appel heeft met dit ambi tieuze stuk geprobeerd een an dere weg in te slaan. Dat is in teressant en het wordt nog goed gedaan ook. Toch boeide Doctor Nero mij niet voortdu rend. Dat komt, denk ik, om dat de constructie te duidelijk zichtbaar was. Het is iets te veel een zoekplaatje naar de geciteerde waar geworden. PETER SNEL 99 DELFT Ze zit er par mantig en onoverwinne lijk bij, Conny Zuiver, de 32-jarige directrice van Vanessa Sound Systems B.V. in Delft, of Vanessa, de Voorburgse zangeres, 't Is dezelfde. Maar nu in een voor haar fans totaal andere rol: niet in zwart leer en uitdagend, maar sinds 1 januari keurig ge kapt en gestrikt tot direc trice van een bedrijf dat wat meer vaart kan ge bruiken. Vanessa levert dat in haar directrices functie, niet opvallend ge remd door enige kennis van zaken. „Maar moet ik dan kennis van luidspre kerboxen hebben? Zodra ik daar tijd voor heb, zal ik me er zeker meer in gaan verdiepen, maar nu vraag ik alles wat ik niet weet, aan onze verkoop leider, want die weet al les". Drie maanden is de zangeres directrice van Vanessa Sound Systems B.V., een nieuwe on derneming die het importeur schap voor Nederland en Bel gië heeft van de Engelse luid sprekerboxen van het merk Tannoy. Vanessa: „Of het met het bedrijf sinds mijn komst beter gaat, zullen we over een jaar weten. En wat mij per soonlijk betreft: voorlopig in vesteer ik alleen, ik verdien er geen cent aan. In tegendeel. Kijk. Zolang ik boven in de Top Veertig te vinden ben, zo lang het goed gaat met het zin gen, ga ik er mee door. Op donderdag- vrijdag- en zater dagavond treed ik op. Maar 's morgens ben ik hier te vinden. Ik kan dat nu nog heel goed combineren, ook met mijn ge zinsleven dat vóór alles gaat. Maar als ik veertig ben, dan is dat zingen wel afgelopen en heb ik dit voor later, iets goeds, iets blijvends". Knoerten Een gesprek met huisvriend Wim Zegwaard leverde uitein delijk dit directriceschap op. Vanessa: „Wim zei, dat het veel verstandiger was, als ik voor mezelf zou beginnen. Al kon ik nog zo veel tv-recla- mespotjes maken. We besloten als compagnons die boxen,'te „Toen ik hier voor het eerst kwam, dacht ik: wat een knoerten..." importeren en ik zou er mijn naam aan geven. Maar toen ik hier voor het eerst kwam, dacht ik alleen maar: wat een knoerten, die boxen". Maar wel goeie knoerten. Va nessa: „Ik wist er toen hele maal nog niks van; pas later kwam ik erachter, dat ze twee aan twee gelijk waren, dat was al heel wat voor me. Maar ze zijn echt heel goed, dat wist ik ook al. Anders was ik er niet aan begonnen, ik wist precies wat ik deed; dom blondje hè? Vergeet het maar. Ik heb za kelijke ouders en een broer die in zaken zit. Ik had misschien ook wel iets met kleding wil len doen, maar dat zag ik toch niet zo zitten. Het is niet leuk als ze ruiten komen indruk ken, dat gevaar zit erin. Dan zit ik liever gewoon rustig op kantoor. En dat is natuurlijk ook wel leuk, er zijn genoeg vrouwen van mijn leeftijd die op kantoor zitten en dromen van een bestaan als zangeres. Nu heb ik dat omgedraaid",, Wit „Al weet ik dan niet hoe die boxen precies werken, ik kan wel horen of ze goed zijn en zien of ze mooi zijn. Persoon lijk zou ik ze ook in wit willen hebben en in mat-zwart. De boxen die ik thuis heb, heb ik wit laten spuiten. Met een an der doek over de frontplaat. Ik wil ook goedkopere modellen, en kleinere boxen. Zo voor de leeftijd tien tot twintig jaar. Ik wil niet alleen een goedlo pend bedrijf, ik wil ook plan nen maken. En andere dingen doen. Ik denk bijvoorbeeld aan poppen... Voor meisjes van rond de tien, poppen waar een grammofoonplaatje in zit. Als je op de buik drukt, gaat-ie spelen. De naam heb ik er al voor, dat ligt voor de hand. Als een meisje in een winkel komt, wil ik dat ze vraagt: mam, mag ik zo'n Vanessa- pop". Als ze dat zegt, staan de ogen van de zangeres/directri ce op dromen. FRITS BROMBERG LONDEN Begin van dit jaar hebben 6.000 Britse schrij vers per post een chèque van de regering gekregen als eer ste tegemoetkoming aan een oude eis. Het geld is bedoeld als compensatie voor royalties die de auteurs derven als le zers hun boeken lenen van openbare bibliotheken in plaats van ze te kopen in de boekhandel. De schrijvers hebben dertig jaar moeten vechten voor wat zij hun recht achtten, maar toen de eerste chèques arri veerden, waren er geen wilde feestjes of snel vertrek naar een fiscaal minder streng kli maat. Het rijk stelde dit jaar ruim 8 miljoen gulden ter be schikking, maar er waren 8.000 aanvragen en toen de be rekeningen op basis van de bi- bliotheekcijfers waren ge maakt en de kosten afgetrok ken, bleef er gemiddeld 1.100 over. De schrijfster Brigid Brophy gaf de stemming weer: „Alles wat men er in een verpauperd beroep van kan zeggen is, dat alles beter is dan niets". Brop- hy's vader John was in 1951 de eerste die uitleenrechten eiste en zij leidde de strijd er voor in de jaren zeventig met het argument dat auteurs de bibliotheken voor niets nie mendal een dienst bewezen. Zij is een van velen die pleiten voor een onmiddellijke verrui ming van de subsidie, omdat het huidige bedrag, vastgesteld in 1979, door de geldontwaar ding is ingehaald. Jeffrey Archer, een ex-politi- cus die nu de auteur is van een handvol best-sellers, heeft een andere klacht. Hij zegt: „Ie mand die het volle bedrag krijgt heeft het niet nodig". Hij stelt voor dat wie aan het maximum toe is, van subsidie wordt uitgesloten en zijn aan deel terugvloeit in de kas. LEIDEN Geboren: Dirk Cornelis, zv. D. K. van der Plas en D. Kuijt; Else Jeanette, dv. J. de Vos en J. Sloos; Niels Geoffrey, zv. G. L. J. M. van Luxemburg en P. J. C. M. Hendriks, Frans, zv. E. M. van Oosten en J. C. Siereveld; Matthias Harmen, zv. H. Groe- neveld en T. Kampman; Gaby Desirée dv. B. de Lange en G. W. E. M. van Kuijeren; Wille- mijn Louise dv. H. J. M. Dick- hoff en C. M. E. Pieterse; Bar- tholomeüs Thomas Arie, zv. H. J. T. van der Schatte Olivier en H. C. C. Kalis; Sabrina Na- tasja, dv. J. Tijssen en M. M. Wassink; Berend Johan David, zv. D. W. Diekhuis en J. H. Vrijenhoek; Jeanine Evaline, dv. J. Priem en E. M. M. van der Goes; Samantha, dv. J. Zwaan en A. van Dijk; Anna Gerdien, dv. A, J. van Schel ven en H. M. T. Holtmaat; Dennis Petrus Johannes, zv. J. A. P. Bel en M. J. van Zonne veld; Shirley dv. K. P. van Rossen en C. van Nieuwkoop; Cathelijne Fleur, dv. J. H. S. Timmermann en M. C. A. T. Duijnhoven; Maria Catharina, dv. H. M. M. van Tol en C. Lekx; Daniëlle Louise, dv. R. A. T. Muris; Leon, zv. M. van den Eijkel en M. Maat; Corne lis Arie Dirk, zv. P. van Dijk en G. van Duijn; Erwin Cor nelis, zv. A. Zuijderduijn en A. M. A. Brok; Alexander, zv. M. J. Bijleveld en J. M. Polder vaart; Nicolaas, zv. J. van der Plas en A. L. van der Plas; Re becca Therése, dv. G. Verdoes en C. E. van Duijvenvoorde; Edgar Roy Winston, zv. J. M. de Koning; Nicole Louise, dv. J. W. Rozema en C. E. Trap man; Stefano, v. G. Tomei en M. M. Noordermeer. Overleden: J. F. Fakkel, geb. 29—8—1918, vrl. geh. gew. met A. Deijn; J. M. Kasbergen, geb. 172 1893, vrl. echtg. van A. Rad der; F. van der Woerd, geb. 3—6—1912 man; J. G. van Eg- mond, geb. 1111903 man; H. G. Adriani, geb. 912 1890 vrl. geh. gew. met A. E. van Arkel; A. M. A. Gemen, geb. 1351910 vrl. echtg. van A. Bekooij; J. J. Schoone, geb. 17101914 man; Boelens, geb. 3081945 I geh. gew. met M. Moutaoua P. Docter, geb. 2111 vrl. geh. gew. met R. Dui ma; A. C. Gregoire, 71906 vrl. geh. gew. met Ponsen; W. A. J. van Roi geb. 1671919 vrl.; Richters, geb. 3041909 echtg. van J. van Egmond W. van Rooijen, geb. 11 1909 man; M. Ravensberj geb. 831898 vr. geh. g met m. J. H. van Hout; Ramp, geb. 2151902 geh. gew. met a. R. van Tuin; R. Blankesteijn, 31121901 vrl. echtg. vari Delfos; M. A. H. Hillebr geb. 25—1—1933 Le Large, geb. 2331 man; P. J. A. de Vrind, 23—12—1907 man; M. A Vis, geb. 8—10—1908 vrl. gew. met R. J. de Graaf; Nf Vries, geb. 2291896 geh. gew. met D. Endeveld W. Hoogerdijk, geb. 281 1913 man; G. A. Baljeu, 11—10—1894 man; H. Steenbergen, geb. 1271 man; P. van Winkel, 9—1899 man; M. M. Büch, L 28—6—1885 vrl. R. L. Pet geb. 25-3-1984 man; D. vers, geb. 18111914 echtg. van M. de Wit; W. der Lans, geb. 9111 man; J. Verdoes, l 1919 man; J. E. Hollander, j 741897 vrl. geh. gew. i K. G. Bron; C. H. van Vel] U), 5 geb. 981889 man; J. der Meij, geb. 1711 man; C. J. Schraven, 111897 man; A. M. Schaf* geb. 2741905 vrl. geh. g q met G. A. van Kempen; J. Rozier, geb. 2541893 geh. gew. met J. P. Ouwtomp kerk; M. Overduin, geb. 81934 vrl. echtg. van Kroesemeijer; J. Coert, 25—12—1893 man. Gehuwd T. Heemskerk en A. J. T. der Zwet; R. J. EscudLnt Apraiz en T. E. M. Lamboo prt L. P. van Dijk en C. J. M. F Kempen; F. Plazier en E, derkamp; B. Plazier en E, C. van Kalkeren; P. M. C. lemse en M. P. Beij; H. Sinj ling en S. Laman; B. H. P. Diemen en P. F. A. M. 1 voet; M. Bolamperti en e Massaar; A. I. Wierdsma en M. Bos. Amsterdam Fonds voor de kunst kent drie prijzen toe AMSTERDAM K. Schip- pers is onderscheiden met Multatuliprijs 1983 (proza) voor zijn boek „Beweegrede nen". Dit is één van de drie ïPDE ■ekei ualrr artac den ver koi arsc s ïdse rmcli jen mm de v nale prijzen die het Amsterda^|| Fonds voor de Kunst toegekend. De H.N. Werkn prijs voor grafische vornl vers voor 1983 is verleend^ Gert Dumbar voor zijn geh! oeuvre. De dichter Jan Eijt boom ontvangt voor zijn I del „De gouden man" man Gorterprijs. Zegge en schrijve vragen wij slechts één nieuwe abonnel voor een luxe Parker balpen als nieuwe abonne I van de Leidse Courant Naam_ I Adres_ Postcode/Plaats. Betaald wordt (Z per maand (met automatische afschrijving C per kwartaal Stuur een luxe Parker balpen naar: Postcode/Plaats_ Telefoon -W Stuur deze bon in open envelop -geen postzegel plakken- naar: Leidse Courant, Antwoordnummer 23! 2500 VG Den Haag gj] pd fde Concert door het Reeidentiekoor o.l.v. Jo Ivens met werken van Vaug- han Williams en Dvorak. Solisten Anne Marie Dur, Mildred Aikema, Joseph Cornwell en Ruud van der Meer. Begeleiding door het Gewes telijk Orkest. Nieuwe kerk. Over twee jaar wordt het Resi dentiekoor vijftig en er kan geen twijfel over bestaan dat dit jubileum gevierd zal gaan worden door een springle vend, bloeiend en enthousiast koor. Daarvan leverde dit en semble gisteravond in een vol gepakte Nieuwe kerk het overtuigend bewijs met niet- alledaagse werken uit het koorrepertoire: Five Mystical Songs van Ralph Vaughan Williams en het Stabat Mater van Dvorak.Met deze keuze bevestigden koor en dirigent Jo Ivens een vijftienjarige vruchtbare samenwerking. De Engelsman Vaughan Willi ams componeerde zijn Songs in dezelfde tijd als Strawinsky zijn Petrouchka en Schönberg zijn Pierrot Lunaire. Wat een onderscheid. Op het Europese vasteland trilden de concertza len op hun grondvesten, Vaug han Williams ging terug naar de traditie van harmonie en melodie, terug ook naar de folksong. Die elementen heb ben de Mystical Songs ge maakt tot een suikerzoete par tituur. Ruud v.d. Meer, koor en het Gewestelijk Orkest fijn] ïaai haalden er uit wat er in zit ;el De folklore, in dit geval ie^ Slavische erfenis, was ook r n n uitgangspunt bij Dvorak, ge koorcomponist bij uitstek. 'J* koorwerken die hij schn 'ktc zijn breedsprakig, de gekoz irriji motieven worden uitvoerig 1 handeld en daarvan is wool herhaling het gevolg. „Scl- bert. Beethoven en Han waren zijn voorbeelden en het Stabat Mater komt z( |-; een vrijwel letterlijk Berüi citaat voor. Jo Ivens en de nen geloofden in het werkt! loven in de woordbetekenis^ dat gaf aan de uitvoering dwingende kracht. ADR. HAC* w I ■sm T gI

Leidse Courant | 1984 | | pagina 10