„Universiteit moet eigen Computernetwerk behouden ■en lokaal vol muurtjes W aterbeheerders willen ruimere stort-mogelijkheden zuiveringsslib BURGERLIJKE /STAND ,EIDS REKENINSTITUUT TEGEN PLANNEN DEETMAN: riïgi^iii Digrosgarage voorlopig gratis li □rb< 'ud*,EIDEN De supercom- h uter, de personal of mi- :o-computer, optische thijven, het zijn ontwik- er elingen die het Leidse jentraal Reken Instituut !RI) van de Leidse uni versiteit op de voet volgt. [et wetenschappelijk en 1 ïaatschappelijk belang sp' an het Instituut neemt de 1 tatste jaren snel toe. Ook „Den Haag" wordt het elang van de informatica -frainderkend. Daarom iliedrachten de ministers van gesti iderwijs, economische vaniken en landbouw twee ;n 'naanden geleden een zo de eheten concept „stimule- •f v ngsplan informatica" uit. °f j>e rekencentra aan de hcejniversiteiten zouden teSieer samen moeten wer en ten. In de toekomstvisie yan de drie spelen de per- nt. pnalcomputer en de su- een grote eeipl. Ook zouden de centra zijnVch commerciëler moeten gnjpstellen. directeuren van de reken- itra hebben reeds een reac- gegeven op het concept- an. Onder hen ook de direc- van het CRI, ir. E.R. Ir.Kooi en drs. H.J. lanksma, van de afdeling ge- uikersondersteuning en jorlichting, vertellen over de ormachtige ontwikkelingen de Leidse computerwereld, zar P°g'ngen om de computer in de student te slijten, en 'er plannen die „Den Haag" eeft met de rekencentra. gebi chterhaald B e naam „Centraal Reken In- is eigenlijk al achter- oostpld. Er wordt al lang niet eer alleen gerekend en het ibouw aan het eind van de rassenaarseweg is geografisch et meer zo „centraal". Sinds oprichting in 1961 was we- nschappelijk rekenen wel de jofdbezigheid van het CRI. it werd gedaan door sterre- mdigen en theoretisch biolo- in oen. Iets later kwamen daar de psychologen bij, gevolgd door de overige sociale wetenschap pen die „telwerk" moesten verrichten. Ook theologen ont dekten de mogelijkheden van de computer: jaren geleden al is het hele Nieuwe Testament, in het Grieks, „ingevoerd" en is op tape bewaard. De lette renfaculteit heeft sinds een paar jaar een groeiend aandeel in het totale computergebruik. Met name van het vertalen per computer heeft men grote verwachtingen. Naast de we tenschappers doen tot slot ook de financiële en administratie ve afdelingen van zelfs meer dere universiteiten een beroep op het CRI. Ook op onderwijsgebied is het CRI actief. Drs.Blanksma: „We geven per jaar tientallen verschillende computercursus sen, ook aan mensen van bui ten de universiteit. Onder hen is bijvoorbeeld personeel van het Leidse gemeentelijke re kencentrum. Op de universi teit wordt bijvoorbeeld bij het onderwijs in scheikunde, bio logie en geneeskunde met een computer geweckt. Niet ratten en mensen hoeven als proef konijn te dienen, want dat kan de computer in veel gevallen. De student kan een ziektege val, dat in woorden en beelden is weergegeven op het beeld scherm, diagnosticeren en moet dan een voorstel tot be handeling geven. Is dat voor stel verkeerd dan zal de com puter dit vertellen. In het erg ste geval zullen de woorden: „patiënt overleden", op het scherm verschijnen", aldus Blanksma. Dienstverlening Ir. Kooi schat dat er op de to tale universiteit op het ogen blik 600 beeldschermaanslui tingen zijn. Die zijn gekoppeld aan de vier grote computers aan de Wassenaarseweg of op 10 middelgrote, die zijn gesta tioneerd bij de verschillende faculteiten en diensten. Voor het kleinere rekenwerk, dat ter plekke kan worden ver richt, zijn er tevens al een flink aantal personal compu ters op de faculteiten te vin den. Ir. Kooi: „Aan die grotere verspreiding van de computers is al te zien, dat onze rol de laatste jaren sterk is veran derd. Vroeger waren wij het, zeg maar almachtige reken centrum van de universiteit. Iedereen met rekenwerk moest naar de Wassenaarse weg komen. Nu zijn wij meer een dienstverlenend bedrijf geworden. Er is zelfs meer re kenkracht buiten dan binnen het CRI te vinden. Wel zijn wij een sturend instituut ge bleven. Op grond van onze specialistische kennis en de marktverkennende positie hebben wij een greep op de nieuwste ontwikkelingen en kunnen deze dan, als een dienstverlenend bedrijf, door geven aan de belanghebben den. Die belanghebbenden van hun kant zijn de laatste jaren „computeralfabeet" geworden. Veel meer wetenschappers kunnen nu met computers om gaan en dat betekent, dat zij niet meer alleen van het CRI afhankelijk zijn, maar met ei gen apparatuur aan de slag kunnen", aldus ir. Kooi. Het CRI weeft gestaag voort aan het lokale netwerk. Met de verscheidenheid aan appa ratuur en programmatuur wil men graag ieder van dienst zijn. Op het ogenblik is men druk doende om de personal computer te introduceren bin nen de universiteit. Met enige teleurstelling moet de heer Kooi constateren dat de Ne derlandse student aan de aan schaf van zo'n apparaat nog niet toe is. „Je kunt de student niet verplichten om zich een computer van 5000 gulden aan te schaffen. In Amerika ge beurt dat al wel. Maar, de prij zen zakken nog steeds", zo verzekert hij direct eropvol- gend. Over de zakelijke opstelling van het CRI vervolgt ir. Kooi: „De enige voorwaarde die we onszelf stellen is, dat de dien sten die we leveren een afge leide is van het werk dat we hier verrichten. We zullen de markt die buiten de universi teit ligt niet actief opzoeken. Echt commercieel kunnen we in de huidige vorm als insti tuut binnen de universiteit ook nooit worden". Zoals be kend is de Leidse universiteit al enige tijd bezig om betaald onderzoek aan te trekken. Dit moet gebeuren via een apart op te richten Academisch Be drijven Centrum. Het CRI is bij dit initiatief nauw betrok ken. Onmisbaar Op de mededeling in het con ceptplan van de drie ministers, dat de rekeninstituten zich commerciëler moeten opstel len, kan de heer Kooi dan ook zeggen: „dit idee steunen wij en daar zijn we al mee bezig". In het geheel niet eens is hij het met het idee om teveel na druk te leggen op enkel de su percomputer. Alle kleinere computers zouden daarop kun nen worden aangesloten. Dit met het idee dat in de toe komst het gebruik van de klei ne personal computers steeds meer zal toenemen. Kooi: „Dat er meer concentratie en sa menwerking moet komen, kan ik ondersteunen. Maar middel grote computers blijven plaat selijk onmisbaar. Ik denk dat de ministers de rol van de su percomputer overschatten. Deze apparaten zijn beslist niet efficiënt voor het administra tief en het overgrote deel van het wetenschappelijke werk, zoals bijvoorbeeld statistische toepassingen. Wat er zal ge beuren als we toch gedwongen worden om over te schakelen op de supercomputer? Dat is zo'n gigantisch karwei; ik denk dat de het hele gebied dat ligt tussen de personal en de supercomputer dan zal vastlopen hier in het CRI", al dus directeur Kooi. MARILOU DEN OUTER een lokaal van de Bedrijfs- schnische school (BTS) „C. weris" aan de Vondellaan errezen gisteren 32 kleine, ijna identieke muurtjes. Ze lerden gemetseld door 32 iGiimvjoii van technische uit Leiden en vérre omgeving die er allemaal naar streefden liet mooiste en tevens beste muurtje te metselen. Deze koortsachtige activitei ten vonden plaats in het ka der van de regionale voor wedstrijden in het metselen met baksteen. In totaal zijn de afgelopen dagen drie re gionale wedstrijden gehou den. Dinsdag was men in De venter, woensdag was Oss de plaats van handeling en gisteren waren de metselaars in spé actief in Leiden. Uit deze drie regionale ont moetingen, waaraan in totaal een kleine honderd jonge metselaars hebben deelge nomen, worden de twaalf' beste vaklui geselecteerd en op woensdag 9, donderdag 10 en vrijdag 11 mei gaat dit twaalftal in de slag om de ereprijs, de Zilveren Troffel. De hoofdprijs is overigens niet voor de leerling zelf, maar voor zijn school. Deze jaarlijkse strijd wordt georga niseerd door de Vereniging De Nederlandse Baksteenin dustrie. De heer J. Peters (wethouder van onderwijs) reikte gisteren op de BTS de (geld)prijzen uit aan de metselaars, die had den bewezen over het mees te vakmanschap te beschik ken. A. van Roon uit Gouda eindigde met 298 punten op de eerste plaats. Hij werd ge volgd door G. van Zuijdam (Gorinchem) 292, A. Essen- berg (Harderwijk) 283 en J. van Meer (Zwijndrecht) 282. Op de foto is Erno van Dijk, leerling van de Leidse BTS, geconcentreerd bezig met het metselen van zijn muur tje. Erno zag zijn prestatie met 278 punten beloond. LEIDEN De waterkwaliteitbeheerders in Zuid-Holland heb ben de provincie gevraagd de mogelijkheden voor het storten van zuiveringsslib uit te breiden. De provincie zou daarvoor een aantal stortplaatsen moeten aanwijzen. Een dergelijke oplossing verhoogt de flexibiliteit en verwerking in de afzet van het zui veringsslib. Dit heeft het hoogheemraadschap Rijnland met de hoogheem raadschappen van Delfland en Schieland en het Zuiverings schap Hollandse Eilanden en Waarden laten weten naar aanlei ding van een rapport dat zij door externe deskundigen hebben laten opstellen over de verwerkingsmogelijkheden van zuive ringsslib. Conclusie daarvan is dat het slib uit de afvalwaterzui vering in eerste instantie nuttig gebruikt kan worden als mest stof voor de landbouw en vervolgens als ophoog- en opvulmate- riaal (zwarte grond) in de bosbouw, bij de aanleg van wegber men en heester- en bomencultuur. Aanleiding van de studie is het voorlopig standpunt geweest van de provincie Zuid-Holland dat zuiveringsslib een afvalstof is en vanwege de verontreiniging een nuttige toepassing of eindbe stemming niet meer mogelijk is. De provincie geeft daarom de voorkeur aan verbranding van dit slib. Uit het door het adviesbureau DHV in Amersfoort opgestelde rapport blijkt dat bij de verbranding van de gehele hoeveelheid zuiveringsslib in Zuid-Holland de emissie van cadmium, arseen en kwik in 1990 respectievelijk 33, 22 en 5 procent van de huidi ge landelijke emissie zou bedragen. Verbranding is echter gun stiger wat ruimtebeslag en verwijdering van zieketekiemen be treft. Wanneer in Zuid-Holland niettemin tot slibverbranding zou moeten worden overgegaan zouden de heffingstarieven per gezin met gemiddeld 15 tot 24 gulden per jaar stijgen. De provinciale voorkeur voor slibverbranding komt voort uit onvoldoende gegevens over de kwaliteit van slib en de gevaren daarvan voor storten op land. LEIDEN Geboren: Jeroen, zv. J. A. van Kerkhof; Joerie. zv. A. Hout- huijsen en H. C. J. Tetteroo; Johan nes Leonardus Gerardus, zv. J. W. Verwer en E. J. M. Verbeek; Corne lls Johannes, zv. C. P. Plug en J. J. M. van der Linden; Aafke Hilda, dv. R J. Klaarwater en C. W. T. M. van der Voet; Harm, zv. J. J. Lok en C. J. C. Reigwein; Jansje Lueie Irene dv. J. P. D. M. van Berge Henegouwen en B. J. M. Bloemen, Judith, dv. J. van Kesteren en J. H. van Asten; Zeb, zv. C. J. Habraken en J. C. den Houdijker; Paul, zv. C. J. Habraken .EIDEN CcidócSowievnt Roofoverval lp Breestraat JIDEN De dagopbrengst, lim vijfduizend gulden, van een pinkel in de Haarlemmerstraat is jsteren geroofd door twee man- >n op een bromfiets. De diefstal rerd gepleegd toen twee perso- jelsleden van de winkel het ;ld in twee geldcassettes om ilf negen naar een bank in de •eestraat wilden brengen. Toen ien vanuit de Vrouwensteeg de |reestraat bereikte, werd de tas iet de cassettes plotseling weg grist door twee mannen op een [•omfiets. Een plotseling wegrij- ;nde personenauto ontnam de irsoneelsleden het zicht op de in richting van de Korevaar- raat vluchtende bromfiets. Diefstal uit schoenen winkel LEIDEN Een be- drag van duizend gul den is gisteren gesto len uit een schoenen winkel aan het Be vrijdingsplein. Het geld zat is een tas, die naast de toonbank stond. De diefstal werd gepleegd toen twee mannen en een vrouw de 37-jarige verkoopster mee naar buiten namen om iets in de etalage aan te wijzen. Gaatjesboorder slaat weer toe LEIDEN Voor de tweede maal in enkele dagen is vannacht een aantal inbraken ge pleegd in de omgeving van de Rijnsburger- weg. Het afgelopen weekeinde werd acht maal ingebroken; vannacht was het zes maal raak. De werkwijze is in alle gevallen hetzelfde: met een boor wordt een gaatje ge maakt bij de spanoletsluiting, om deze ver volgens simpelweg te openen. Vannacht werden vijf woningen en een kantoorpand bezocht. In één geval bleef het bij een poging. In de overige gevallen werd het gehele huis doorzocht. In totaal werden enkele tientallen betaalkaarten meegeno men alsmede een geldkistje met duizend gulden. Anjerfonds steunt Imperium LEIDEN Toneel- vereniging Imperium heeft van het Anjer fonds 5000 gulden ge kregen voor de aan schaf van een licht- en geluidsinstallatie. Im perium had vorig jaar met allerlei activitei ten zelf al 5000 gulden bijeengebracht. Hier mee werd aan de voorwaarde van het Anjerfonds (verenigin gen moeten over een beginkapitaal beschik ken, voordat ze geld krijgen van het fonds) voldaan. Eigenaar koffieshop krijgt 3 maanden DEN HAAG/LEIDEN De 29-jarige eigenaar van de aan de Beschuitsteeg gevestigde koffieshop High Times is gisteren we gens handel in softdrugs door de rechtbank veroordeeld tot een gevangenisstraf van 8 maanden, waarvan 5 voorwaardelijk. Te gen de man was veertien dagen geleden een straf van 12 maan den, waarvan 6 voorwaardelijk geëist. De Leidse politie trof bij een inval op 25 oktober 1983 in de bo ven de koffieshop gelegen woning bijna 2 kilo Nederlandse hen nep aan. In de koffieshop werd 65 gram hasj gevonden. In maart van het vorig jaar was de Leidenaar ook al aangehouden voor de handel in softdrugs. Tijdens de rechtszitting, veertien dagen geleden, ontkende de man niet dat in zijn koffieshop in soft drugs wordt gehandeld. „Maar ik hou de harddrugs buiten de deur", verklaarde de Leidenaar toen. De eigenaar van de kof fieshop krijgt de 1880 gulden, die tijdens de inval in beslag wer den genomen, terug. VRIJDAG 13 APRIL 1984 PAGINA.3 Breehuys In het Breehuys aan de Breestraat 19 worden in de paasvakantie diverse activiteiten voor de jeugd gehou den. Het Breehuys is iedere middag (behalve donder dag) van twee tot vijf uur open. Maandag 16 april is er een videomiddag, dinsdag een spelletjesmiddag, woensdag een hardrockmiddag en vrijdag een cafémid dag. Woensdagavond is er van zeven tot elf scholieren- café en vrijdagavond van acht tot twaalf wordt er har- drockmuziek gedraaid. Open podium In buurthuis Inde Vroolijcke Arke aan de Pieterskerk- choorsteeg 15 wordt woensdagavond 16 mei een open podi um gehouden. Hier kunnen amateurartiesten terecht die tegen een onkostenvergoeding willen optreden. Inlichtin gen worden verstrekt door Sylvia de Wit, telefoon 123271. Zuid-Afrika In de maanden april, mei en juni houdt BOA (Boycot Outspan Aktie) in samenwerking met een aantal Leid se studentenverenigingen een serie bijeenkomsten over Zuid Afrika. Verschillende aspecten komen aan de orde, zoals boycots, de vrijheidsstrijd en Namibië. Zo wordt op 17 april in het gebouw van Catena aan de Kaiserstraat en algemene inleiding op de cyclus ge houden en in het gebouw van LISC aan de le Binnen vestgracht wordt op 3 mei een film over Namibië ver toond. Nadere informatie over de cyclus is bij BOA aan de Oude Vest 45 verkrijgbaar, telefoonnummer 142124. Anti-fascisme Het „Breed-overleg" een samenwerkingsverband van ver schillende actiegroepen, houdt dinsdag 17 april in het Leids Volkshuis haar volgende bijeenkomst over het thema ver zet tegen het racisme en fascisme. Op een vorige bijeen komst zijn plannen gemaakt ter voorbereiding op de kara vaan, die in september door de buurten trekt om mensen bewust te maken van het thema „Onderdrukking en racis me". Voor de organisatie van die karavaan zijn nog mede werkers nodig. De bijeenkomst begint om acht uur. Jaarvergadering De Nederlandse Maatschappij voor Nijverheid en Han del houdt dinsdag 17 april in café-restaurant „Engel- bertha-hoeve" aan de Hoge Mors weg 140 haar jaarver gadering. De bijeenkomst begint om elf uur. Gastspre ker zal ir. W.J. ter Hart, voorzitter van F.M.E. en de Stichting Management Arbeid Nieuwe Stijl, zijn. Zijn voordracht is getiteld „Management en Arbeid Nieuwe Stijl". De kosten van de lunch met aperitief bedragen 25 gulden. K&O-fihn Volksuniversiteit K&O vertoont dinsdag 17 april in haar gebouw aan de Oude Vest de film „The romantic English womanGlenda Jackson speelt in de film de rol van Eli zabeth Fielding, vrouw van de schrijver Lewis Fielding. Zij breekt met haar beschermde bestaan en reist naar Ba den-Baden. Al spoedig ontmoet zij de gigolo Thomas. Fiel ding komt achter de verhouding, maar hij laat zijn vrouw begaan, om aan stof te komen voor een filmscenario. De film, die is geregisseerd door Joseph Losey, begint om acht uur. Kaarten zijn te krijgen op het bureau van K&O, Oude Vest 45, tel 141141. De eerste auto's reden gistermorgen de Digros- ot Krantzpar- keergarage aan de Langegracht binnen. Daarmee was de ope ning van de eerste parkeergarage in Leiden een feit. De garage biedt plaats aan 325 auto's en is gebouwd en wordt beheerd door de winkelketen Digros. Volgens directeur J. van den Broek zal de garage voorlopig („zeker een maand") gratis gebruikt kun nen worden. Hij hoopt daarmee klanten naar zijn winkel te lok ken en wil tevens de garage zoveel mogelijk bekendheid geven. Over de tarieven die voor het gebruik van de garage zullen gel den, wil hij nog niet veel kwijt. Dat wordt mogelijk een kwartje per half uur, laat hij weten en de eerste twee uur gratis. Van den Broek zal de tariefstelling mede laten afhangen van langparkeer- ders. Als de garage bomvol komt staan met mensen die alleen maar naar de binnenstad komen voor hun werk, zal dat via het tarief worden tegengegaan. Van den Broek wil nog overleg met de gemeente over de mogelijkheid de garage voor omwonenden open te stellen. en J. C. den Houdijker; Claudia Nata lie, dv. W. J, Lukkenaer en T. Nico- lai; Naomie Rosalina, dv. E F. King en W. C. J. J. Overdijk; Edward Da vid Julian, zv. A. J. Beddow en T. L. Haisma; Frédérique, dv. F. J. Gast- kemper en M. Lenshoek; Renée Eli- sah, dv. J. Simons en J. E. Brokaar; Esther, dv. W. van Belen en J. Ra- vensbergen; Joost, zv. D. Veenstra en L. van de Bor; Sandra, dv. H. Helfen- steijn en J. van Weeren; Floris Kees Martijn, zv. K. P. Bamhoorn en E. Plettenberg; Nicolaas, zv. N. J. C. van den Eijkel en C. B. Vooijs; Marcus Ja cob, zv. J. Korteweg en N. van der Linden; Mariene Martien, dv. H. P. van der Reiden en V. I. van Steen bergen, Kai Ming, zv. H. K. Cheung en K. K. Kan; Sigrid Inger, dv. J. A. Keuning en J. I. Mooijman; Johan Carsten Daniël, zv. H. J. Overdijk en W. de Raadt; Christiaan Karel Edu- ard, zv. K. J. Noordzij en S. R. M. Sassen; Wilhelmina Dickey Alida, dv, W. Sip en D. E. de Zeeuw; Marc Alwin Tshoen-Ngen, zv. J. A. Hillers en A. B. N. L. Tjin-A-Kiet; Andreia Wilhelmina Petra, dv. J. H O. HaZe- winkel en J. Schnetz; Stella Anne Maria, dv. R. B. D. Faure en M. B. H. Huisman; Richard Hendrik Lamber- tus, zv. L. Boom en S. J. van Hattum; Coenraad. zv. W J. Ouwerkerk en T. Oranje; Jan, zv. J. van Duijvenbode en G. van der Plas; Marieke Jessica, dv. J F M. van Hoek en P. J. van der Kerff; Adrian Ulrich, zv. H U. Seifert en C. M. Rordorf; Jeremias Cornelis Franciscus. zv. C. H. Buis en C. J. Kriek; Jester, zv. R. A. Hoek en M. J van der Horst; Arend, zv. M A. Kuijt en T. Verolme; Lidwina Maria, dv. L. J. van Schie en J. C. M. Kooi

Leidse Courant | 1984 | | pagina 3