Bonn ontgoocheld over houding Amerikanen inzake wapenbeheersing Radicalen onder mijnwerkers winnen het pleit Westduitse ex-minister speelde met miljoenen n 'remier hhamir vaarschuwt „alle erroristen Boer Maas verliest proces tegen Kalkar Congresleden willen onderzoek wetschendingen Strenger optreden tegen propaganda van neo-nazf s NAISUITENLAND QaidócQowuvnt VRIJDAG 13 APRIL 1984 PAGINA 15 1g eel Duitsers andaag zonder krant ,d )NN - orziDe' (Van onze correspondent) "*N Veel Duitsers zullen vandaag zonder krant ten doen. Bij 50 uitgeverij zijn geen kranten versche- 1 als gevolg van een staking i de grafische bond, die een -urige werkweek eist met i( houd van het volledige loon. grafici bijten in de Bonds- jubliek het spits af in de ijd om de 35-urige werk- ek. Volgende week dinsdag eft de IG Metall, de bond metaalarbeiders, een laat- topgesprek met de werkge- s. Levert dat niets op, dan ook in de metaal grote sta ngen te verwachten. gev( n grorn Premier Yitzhak Shamir Shamir lijsttrekker van Heroet-partij JERUZALEM De Israëlische premier Shamir is gekozen tot lijst trekker van de Heroet-partij voor de algemene verkiezingen van 23 juli. Het verschil tussen Shamir en zijn grootste rivaal, de vroegere mi nister van defensie Sharon, was kleiner dan werd verwacht. De He roet-partij is de grootste groepering binnen het regerende Likoedblok. Waarnemers in Jeruzalem menen dat het grote aantal stemmen dat op Sharon is uitgebracht diens posi tie heeft versterkt en dat Sharon, mocht de Likoed de verkiezingen winnen, moeilijk een sleutelpost in een nieuw kabinet kan worden ge weigerd. Omstreden startbaan vliegveld Frankfort in gebruik genomen FRANKFORT Een Airbus van de Luft hansa is gisteren als eerste vliegtuig opge stegen van de omstreden startbaan 18 west van het vliegveld van Frankfort. Ondanks een jarenlange procesgang en felle protest acties van omwonenden en milieu-activis ten is de vier kilometer lange en zestig me ter brede startbaan daarmee in gebruik ge nomen. Het verzet tegen de aanleg van de baan, waarvoor 200 hectare bos moest wij ken, leidde meerdere keren tot hevige ge vechten met de politie. De luchthaven Rhein-Main is met rond 220.000 starts en landingen de grootste op het Europese con tinent. In Europa is het alleen op het vlieg veld Heathrow bij Londen drukker. Chileense kranten onder censuur SANTIAGO De militaire regering in Chili heeft op nieuw vier oppositiebladen onder censuur gesteld. De bladen Hoy, Analisis, La Bicicleta en Apsi moeten hun kopij voor publicatie aan de autoriteiten voorleggen, zo is van journalisten van de bladen vernomen. Een van de hoofdredacteuren van Analisis, Juan Pablo Carde nas, die onlangs was gearresteerd, is in staat van be schuldiging gesteld. China: Opnieuw gevechten met Vietnam PEKING China heeft opnieuw melding gemaakt van hevige gevechten aan weerszijden van de grens met Vietnam. Daarbij zijn over en weer militaire in stallaties vernietigd en talrijke soldaten gedood. Sinds vorige week maken Peking en Hanoi melding van he vige beschietingen over de onderlinge grens. De ge melde gevechten vallen samen met een Vietnamees of fensief tegen door China gesteunde guerrillastrijders in Cambodja. Londen verbiedt uitvoer van chemicaliën naar Iran en Irak LONDEN Groot-Brittannië heeft de uit voer van acht chemicaliën, die kunnen wor den gebruikt voor de produktie van chemi sche wapens, naar Iran en Irak verboden. Alleen onder speciale voorwaarden kan voor de export van deze stoffen naar de oor logvoerende landen een vergunning worden verkregen. Het verbod is onmiddellijk inge gaan. De acht verboden chemicaliën zijn stoffen, die voor normale industriële doel einden te gebruiken zijn en in andere lan den gewoon kunnen worden gekocht. On langs werd bekend dat Britse bedrijven de afgelopen maanden zowel aan Iran als aan Irak chemicaliën hebben geleverd, die ge bruikt kunnen worden voor de aanmaak van strijdgassen. na zullen i G-parlement: l evolkingsgroei n Europa i loet worden evorderd \u de o h eft tol t bel it eiij,, an e reent jaar v< Kam 'oor 'RAATSBURG Het [Jropees Parlement heeft 0 h in Straatsburg uitge- 2 roken voor maatregelen de EG om de bevol- igsgroei te bevorderen, nneer de huidige ont- ckelingen doorgaan, ÏJrmt de bevolking van EG in het jaar 2000 nog ,|iar 4,5 procent van de ireldbevolking en in 15 nog maar 2,3 procent. 1950 was dit nog 8,8 ocent. Europese Commissie, het 'gelijks bestuur van de EG, ?lt niet veel voor de aanbe- ingen van het parlement, bevolkingsgroei moet vol- ïs de commissie aan de af- iderlijke lidstaten worden irgelaten. tr. (Van onze correspondent in Bonn, Gerard Kessels) BONN De Westduitse regering is teleurgesteld in Washington. De chris ten-democratische kanse lier Helmut Kohl, die zich graag ziet als de stut en toeverlaat van de Ameri kanen in Europa, is be zorgd over de onvermin derd harde koers van Washington tegenover Moskou. De braafste leer ling van de klas voelt zich in de hoek gezet. Kohl vindt dat Reagan bij hem in het krijt staat nu hij on danks luide protesten en mas sale demonstraties toch begon nen is met de uitvoering van het NAVO-dubbelbesluit. De eerste twee batterijen van elk negen Pershing 2-raketten zijn in stelling gebracht op de basis Mutlangen in Zuid-Duitsland en de afwikkeling van het sta- tioneringsprogramma loopt volgens plan. Kohl en zijn minister van Bui tenlandse Zaken, Hans-Die- trich Genscher, hebben de Amerikanen steeds bezworen alles te doen om de betrekkin gen met Moskou te verbeteren na het begin van de statione ring. Bonn hoopte op initiatie ven van de Amerikanen op een breed front. De Duitsers dachten daarbij onder anderen aan de onderhandelingen in Stockholm over de veiligheid in Europa, en die in Wenen over de troepenvermindering in Europa, nadat de Russen in Genève de besprekingen over de beperking van de middel lange afstandsraketten hadden afgebroken. Maar nergens wordt vooruit gang van betekenis geboekt. Integendeel, Duitse pogingen om in Wenen een nieuw voor stel op tafel te brengen, wor den in de Verenigde Staten geblokkeerd. Wat Genève be treft stellen de Amerikanen zich op het standpunt dat de Russen zijn weggelopen en dat zij dus terug moeten komen. Nieuwe voorstellen om de Russen zover te krijgen zijn vanuit Washington echter niet te verwachten. Ook met zijn oude stokpaardje komt Kohl geen stap vooruit. Sinds hij aan de macht is in Bonn wordt Kohl niet moe de noodzaak van een ontmoeting tussen de Amerikaanse presi dent en de Russische partijchef te onderstrepen. Zowel in Moskou als in Washington is Kohl vriendelijk aanhoord, maar daar is het bij gebleven. SCHULD Bonn beseft dat Moskou voor een belangrijk deel schuld is aan het trieste beeld dat de on derhandelingen voor wapen beheersing momenteel bieden. De Russen, die Reagan onlangs met Hitier vergeleken, willen alles vermijden wat de herver kiezing van de Amerikaanse president zou kunnen bevor deren. Maar toch wordt hier de indruk versterkt dat de halsstarrige houding van de Russen Washington niet onge legen komt. Sterke krachten in de Amerikaanse regering zijn in het geheel niet geïnte resseerd in akkoorden over wapenbeheersing met de Sov jets. Dat die momenteel de over hand hebben moet blijken uit de plannen van Reagan voor een militarisering van de ruimte. Het honderden miljar den dollars verslindende pro gramma voor de ontwikkeling van killer-satellieten en laser- -wapens in de ruimte luidt een nieuwe ronde in de wapen wedloop in. Toen de Ameri kaanse minister van Defensie, Weinberger, zijn Europese Na- vo-collega's onlangs in Turkije enthousiast probeerde te ma ken voor dit technologische toekomstperspectief, stuitte hij op grote twijfels en scepsis. Liever hadden de mininisters nieuwe initiatieven gezien om de bestaande overkill in Oost en West te verminderen, in plaats van de Amerikaanse plannen de wapenwedloop uit te breiden tot de ruimte. De Duitse regering heeft de Amerikanen nu opgeroepen besprekingen met de Sovjets te beginnen over een verbod voor militaire activiteiten in de ruimte. Veel zal dat niet uithalen, want de Amerikanen zijn vast van plan op deze weg verder te gaan. De oproep vanuit Bonn maakt echter het groeiende ongenoegen duide lijk dat in West-Duitsland ten aanzien van Washington ont staan is. Kohl had gehoopt dat een doorbraak in het overleg over wapenbeheersing de bin nenlandse oppositie de mond zou snoeren. Nu staat Kohl echter met lege handen, ter wijl de vredesbeweging zich opmaakt voor grote manifesta ties met de Paasdagen en in het najaar. Tegen de achter grond van Reagans 'Star Wars' mag het verzet tegen de kruis raketten en Pershings in Euro pa weliswaar een achterhoede gevecht lijken, de Duitse vre desbeweging is in elk geval niet van plan zich gewonnen te geven. or 40 n aarvp* 01 (Vervolg van de voorpagina) EL AVIV De Israëlische premier Shamir heeft de viping van de lijnbus een aanwijzing genoemd, dat het ilastêlestijnse terrorisme weer aan het toenemen is. Hij comekrschuwde „alle extremisten, dat Israël hen zal li- jnfreideren". i op f ilgens een van de bevrijde gijzelaars spraken de kapers, die als alende passsagiers de bus waren binnengekomen, perfect He- uws. Vermoed wordt dat de kapers, tussen de 17 en 20 jaar afkomstig zijn uit de strook van Gaza. „Het waren jonge innen. Zij behandelden ons goed, ma-ar ik ben heel blij dat ik ilig uit die bus ben gekomen en dat zij dood zijn", aldus een t de bevrijde gijzelaars. Israëlische minister van defensie, Moshe Arens, verklaarde er urenlang „voor de schijn" met de kapers is onderhandeld, die tijd werd het ingrijpen voorbereid. Het is nooit de bedoe- l geweest op de eisen van de kapers in te gaan. bevolking van Israël werd onkundig gehouden van het ge- irde. Noch de radio, noch de televisie hebben tot na bevrij- 1 igsactie berichten over de gijzeling verspreid. Ook de berich- i van de buitenlandse persbureaus werden aan censuur onder- rpen, ijkbi ',dNN (Van onze corrrespondent Gerard Kessels) Boer Jozef Maas heeft zijn proces tegen de snelle eekreactor in Kalkar verloren. Maas, die naast de kerncen- e woont, had stillegging van de bouw geëist omdat de snelle eekreactor onvoldoende beveiligd zou zijn tegen storingen, n!rstortende vliegtuigen en aardbevingen. De rechtbank in sseldorf stelde Maas gisteren in het ongelijk. Maas en zijn ad- aat Siegfried de Witt moesten in het proces optornen tegen experts, die de bouwer van Kalkar had opgeroepen. Maas zoor 00^ veroordeeld tot het betalen van de proceskosten, die leveer 200.000 Mark bedragen. Volgens de boer is in Neder- jd, dat ook deelneemt aan het Kalkarprojekt, inmiddels 40.000 ,Vk voor hem ingezameld. Maas heeft aangekondigd in hoger .^oep te gaan. «gel np-pliilt irippr pplrl "ieuwingsbudget moeten uit- itke gcltl geven aan oude bouwplan- 'idevprnipiinnnir nen' een zodanige financiële Mlbvernieuwing aanvulling te geven dat zij in ;f' 1 ÏTERDAM/DEN HAAG elk 8eval twintig procent ïtaatssecretaris Brokx van van dat budget overhouden kshuisvesting denkt er- v00r n'™we plannen. r om gemeenten die vol- De staatssecretaris heeft dit ci d jaar meer dan tachtig gisteren gezegd tijdens een „Jac cent van hun stadsver- bijeenkomst in Rotterdam. r&S» :*»- Gekooid Het Vrijheidsbeeld bij New York is tijdelijk gekooid, nu er vanwege de vervallen toestand van het monument reparatiewerk aan wordt verricht. In 1986, wanneer het beeld honderd jaar bestaat, moet het herstel klaar zijn. Links boven nuttigen werkmensen hun lunch. BONN De vroegere Westduitse minister voor de betrekkingen tussen beide Duitslanden, Egon Franke, moet terecht staan wegens oplichting. Tussen 1979 en 1982 zijn uit Franke's ministerie 5,6 miljoen mark spoorloos verdwenen. De socialist Franke was minister in de regering van bondskanse lier Helmut Schmidt. Franke heeft steeds volgehou den dat het geld gebruikt is voor het vrijkopen van vluch telingen uit de DDR. Voor een speciale onderzoekscommissie uit het parlement kon de ex- ministèr echter op geen enkele manier aantonen dat het geld daar inderdaad aan besteed is. Daarop schakelde de onder zoekscommissie de officier van justitie in. Ook de justitie heeft geen aanwijzingen gevonden dat het geld gebruikt is voor het vrijkopen van gevange nen. Centraal in de affaire staat de voormalige hoge ambtenaar Edgar Hirt. Deze heeft tegen over de onderzoekscommissie uiteenlopende verklaringen gegeven over de uitgave van de 5,6 miljoen. Aanvankelijk beweerde hij ook dat het geld gebruikt was om DDR-vluch- telingen naar het Westen te halen. Toen zei hij dat er een spionnenruil mee betaald was. De Rekenkamer kwam echter met afrekeningen voor de dag waaruit bleek dat niet het mi nisterie van Franke, maar de inlichtingendiensten de spio- nageruil betaald hadden. De justitie heeft intussen ont dekt dat Hirt in 27 gevallen bedragen tussen de 10.000 en 700.000 mark liet overboeken naar de Karitas-vereniging in Berlijn. Later eiste hij de be dragen terug. Het geld werd door een Berlijnse advocaat in contanten naar Hirt in het mi nisterie gebracht. Zodoende kreeg de ambtenaar de be schikking over middelen die hij ongecontroleerd uit kon ge ven. Alle papieren en docu menten over het verdere ge bruik van de miljoenen ver nietigde hij. Franke, die der tien jaar minister voor Inter- duitse Betrekkingen is ge weest, was van deze praktij ken op de hoogte. De justitie heeft niet vast kun nen stellen waar het geld is gebleven. Bij zijn verhoren is Hirt met steeds driestere ver halen op de proppen gekomen. Zo heeft hij onlangs verklaard dat het geld gebruikt is voor het omkopen van ambassade- functionarissen van Oostblok- staten om zodoende vluchte lingen te kunnen helpen. Om dat dergelijke zware onbewe zen beschuldigingen de Duitse betrekkingen met Oost-Europa en vooral de DDR ernstig kunnen schaden, weigert de officier van justitie in Bonn nadere informatie over de zaak te geven. Belgische meisjes in wapenrok BRUSSEL Belgische vrouwen kunnen binnen kort vrijwillig de militaire dienstplicht vervullen. En kele honderden vrouwen dienen al in het Belgische leger, zij het dan als be roeps. In de praktijk bete kent dit, dat per jaar 1.400 vrouwen de dienstplicht kunnen vervullen. De vrouwelijke vrijwilligers worden voor zover moge lijk over één kam gescho ren met hun mannelijke dienstplichtige collega's, ook wat het soldij betreft. Dat betekent dat zij de eerste zes maanden van hun diensttijd 75 francs per dag krijgen (ruim 4 gulden). "k JSKE EN WISKE HET DELTA-DUEL Ze heeft het onheil zien aankomen en... en ze is gevlucht 5nik... zonder on5 LZE HEEFT OtIS Itl DE 5TEEH CELUI SHEFFIELD De lei ders van de Britse mijn- werkersbond hebben gis teren een voorstel ver worpen om een stemming te houden over de voort zetting van de zich nu al vier weken aanslepende stakingen. De beslissing wordt beschouwd als een overwinning ,voor de radi cale vakbondsleden die willen dat de staking zich uitbreidt naar alle Britse mijnen. Terwijl de uitvoerende raad van de bond in Sheffield bij een kwam, ontstonden er bot singen tussen demonstrerende mijnwerkers en de politie. Minstens tien politiemensen raakten gewond en 25 werden gearresteerd. De radicale voorzitter van de mijnwerkersbond, Arthur Scargill, wil de stakingen doorzetten net zolang tot „Ian Mcgregor en Thatcher hun be dreigingen tegen onze mijnen en onze banen intrekken." Ian Mcgregor is de man die het sa neringsplan voor de Britse mijnen heeft opgezet, hetgeen de sluiting op termijn van een groot aantal betekent. (Vervolg van de voorpagina) WASHINGTON, DEN HAAG Dertien leden van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden willen dat een onderzoek wordt ingesteld naar mogelijke wetsschen- dingen door de regering-Reagan naar aanleiding van het leggen van mijnen door de CIA. De brief is gestuurd aan minister Smith van justitie. De Con gresleden vragen Smith een speciale aanklager te benoemen die moet uitzoeken of de regering, inclusief de president, de neutra- liteitswet heeft geschonden door Nicaraguaanse contra's te steu nen. De neutraliteitswet verbiedt het geven van steun aan groe pen die regeringen ten val willen brengen van landen waarmee de Verenigde Staten in vrede leven. De dertien parlementariërs willen dat de aanklager niet alleen de bevoegdheid krijgt de zaak te onderzoeken. Hij dient zonodig ook tot vervolging over te gaan. De Tweede Kamer heeft unaniem scherpe kritiek geleverd op de Verenigde Staten, omdat dit land heeft aangekondigd zich niet te zullen onderwerpen aan uitspraken van het Internationa le Hof van Justitie in Den Haag over de conflicten in Midden-A- merika. Op verzoek van de gehele kamer zal minister Van den Broek bekijken of Nederland op een of andere manier kan mee werken om de mijnen voor de Nicaraguaanse kust te verwijde ren. Verzoeken hebben hem daartoe nog niet bereikt. Nicaragua heeft gisteren het tot nu toe „grootste offensief" in twee jaar te verwerken gekregen van de tegenstanders van het Sandinistische bewind in Nicaragua. Achtduizend „oproerkraai ers", aldus Managua, namen er aan deel. BONN In West-Duitsland zal strenger worden opgetreden te gen het publiceren van en propaganda maken voor boeken en blaadjes die de door de nazi's gepleegde misdaden bagatelliseren of ronduit loochenen. De Duitse regering wil onder meer gevan genisstraf van ten hoogste één jaar opleggen aan die mensen, die in het openbaar verklaren dat het concentratiekamp Auschwitz nooit heeft bestaan. Maar minister van justitie Hans Engelhard wil geen stappen ondernemen tegen mensen die niet verder gaan dan het afleggen van mondelinge verklaringen over dit onderwerp, bij voorbeeld aan de bar van een dranklokaal.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 15