Met isoleren van spouwmuren op de verkeerde weg? Of niet? Jeans als „haute couture" Gordijnen uitzoeken in een rolstoel kan óók Zuinig zijn op uw ogen CONSUMENTENINFORMATIE VRUDAG6APRILI984pagina^ „Als spouwmuren in huizen geïsoleerd zijn en er daarom geen droging meer is door af valwarmte zoals dat vroeger het geval was, gaat, afhanke lijk van het materiaal, de bui tenmuur er onherroepelijk aan. Met het isoleren van spouwmuren zijn we dus op de verkeerde weg". Aldus prof. ir. Gout, hoogleraar bouwkunde aan de TH in Delft, onlangs in Apeldoorn. Hij hield daar een toespraak op een symposium over moge lijkheden voor energiebespa ring in de bouw. Spouwmuur isolatie werd zelfs vergeleken met betonrot. Prof. Gout noemde Rotterdam als voor beeld, waar nieuwe huizen door foute isolatie binnen een paar jaar slooprijp zouden zijn geworden. Prof. Gout heeft het geweten. Van alle kanten is men over hem heen gevallen, zoals bij voorbeeld de Stichting Voor lichting Energiebesparing Ne derland (SVEN). Stafcoördi nator bouwfysica B. Vos: „Ik snap niet hoe zo'n man als Gout zoiets kan zeggen. Dit soort kreten duikt jaarlijks op. Bij de SVEN heboen we na zo n rede van een uur een maand nodig om allerlei on geruste mensen te kalmeren. Laten we wel zijn: isoleren van spouwmuren doet de hui zen niet wegrotten. We zijn niet op de verkeerde weg zo als Gout beweert". Desgevraagd brengt de Delft- se hoogleraar enkele nuance ringen aan in zijn betoog. „De vergelijking met betonrot gaat helemaal niet op. Wat ik be weer is dat een werkelijk ge sloten gevel en een dakcon structie zonder kieren alleen maar mogelijk zijn bij de gra tie van ventilatie". Ventileren en luchten Hierbij vindt prof. Gout SVEN-medewerker Vos wèl aan zijn zijde: „Het grootste probleem is dat bewoners van goed geïsoleerde huizen (pot dichte panden) niet weten hoe ze in zo'n hermetisch gesloten huis moeten leven. Grote mis vatting is dat ventileren het hele effect van de isolatie te niet zou doen. Ventileren is noodzaak in een geïsoleerd huis. En daar hoeven hele maal geen ingewikkelde ap paraten aan te pas te komen. Ventilatieschuifjes of -luikjes kunnen een huis uitstekend op een natuurlijke wijze ven tileren. Het belangrijkste is dat een huis geventileerd wordt. Daarbij dient ventile ren vooral niet verward te worden met luchten. Ventile ren moet een permanent ge beuren zijn. Luchten is een incidentele handeling met de bedoeling even een frisse wind door de (slaap)kamers te laten waaien". Onderste uit de kan Ventileren kost warmte Prof. Gout: Uitspraken weerlegd. (energie). De heer Vos: „Me tingen hebben uitgewezen dat de verhouding tussen warm teverlies via ramen, muren, dak, vloeren en schoorstenen in een ongeïsoleerd huis 75 procent bedraagt en dat venti latie 25 procent „kost". Wat er bij woningisolatie gebeurt is dat die 75 procent wordt te ruggedrongen naar de helft tot zelfs een derde van het oorspronkelijke verlies. Maar het verlies door ventilatie blijft 25 procent. Behoort dat althans te blijven. Maar veel mensen willen het onderste uit de kan en sluiten zichzelf op in hun geïsoleerde huis en doen vrijwel niets meer aan ventilatie". „De waterdamp die in een huis nu eenmaal altijd ont staat door de uitwaseming van de mensen, door koken, baden en wassen en eventueel wasdrogen, kan nergens meer heen; beslaat ook niet meer op de dubbele ramen en zoekt dus een uitweg. Poreuze plek ken worden daarvan het slachtoffer en plekken die zo genaamde koude-bruggen (een brug tussen het binnen werk van een woning en de koude buitenlucht) vormen. Betonnen lateien zijn vaak zulke koude-bruggen". Voorlichting „Soms zitten huizen zó pot dicht en worden ze zó slecht geventileerd dat de water damp op de dubbele ramen beslaat. Nou dan is het wel heel goed mis met de vocht huishouding en de ventilatie in zo'n huis". „Wat de mensen dus moeten leren in dit geïsoleerde tijd perk is, hoe ze hun woningen moeten ventileren". De SVEN verstrekt daartoe aan bedrijfsleven, woning bouwcorporaties, particulie ren en bouwwereld gratis voorlichtingsmateriaal.(Post- bus 503, 7300 AM Apeldoorn, tel. 055-33.07.50). Bewoners van huizen met in de spouw een isolatie van kunststof, behoeven zich vol gens de SVEN niet ongerust te maken, al heeft de Delftse hoogleraar niet veel met kunststof op en is hij meer ge porteerd voor het gebruik van minerale wol, zoals in de Scandinavische landen ge beurt. De heer Vos: „Gout is ondeskundig op het gebied van isolatiemateriaal. We hebben geprobeerd zijn Rot terdamse voorbeeld te achter halen, maar de tragische voorbeelden die hij noemt be staan niet. Let wel, we zeggen niet dat alle isolatie feilloos is, maar het aantal werkelijke schadegevallen ligt onder de 1 pro mille. En dan gaat het om fouten die niet veroorzaakt zijn door de vulling, maar door andere, technische fou ten". Fabeltjes De heer Vos heeft in verschil lende publikaties afgerekend met een aantal fabels in isola- tieland. Een paar grepen daaruit: De kleur van verwar mingsradiatoren heeft geen invloed op het energiege bruik; warmteverlies door dubbel glas is globaal de helft van dat door enkel glas; luchtspouwen isoleren niet; spouwen mogen bijna altijd volledig gevuld worden, mits door een deskundige firma en met een voor dit doel goedge keurd materiaal en tenslotte: isolatie van woningen heeft geen invloed op de vochtig heidsgraad en kan dus niet tot condens op muren leiden. In tegendeel: de kans op condens neemt af. De kortgeleden in gebruik genomen geïntegreerde showroom, waar rolstoelers zich vrij kunnen bewegen in om hun keus te bepalen uit een groot assortiment. De verschillende stalenboeken stevig verankerd op de in vier delen gesplitste tafels, waarheen het makkelijk zwenken is. De woninginrichter verstrekt zijn klant een introductiekaart. Het werken met beeldscher men of televisie kijken, en vooral lezen bij onvoldoende licht, vergt veel van de ogen. Een goede verlichting is dan ook heel belangrijk, en het is raadzaam de ogen eens per jaar te laten controleren door een erkend opticien of oog arts. Als men met beeldschermen werkt, is het aan te raden re gelmatig naar een verwijderd punt te kijken, daardoor ont spannen de oogspieren zich. Zeer verzachtend is dan het spoelen met een steriele oog wassing als bijvoorbeeld Op- trex, ook heel geschikt voor degenen die contactlenzen draagt. Als dat zachte lezen zijn, na het spoelen een uurtje wachten voor men ze weer in doet. Wrijven over vermoeide ogen helpt niet, de iritatie neemt alleen maar toe en er kan zelfs infectie worden veroor zaakt. Ook bij zwemmen in gechlo reerd water raken de ogen vaak geïrriteerd. Spoelen met een oogwassing en de ogen ontspannen is bij dat soort ir ritaties vaak de beste oplos sing. Rozijnen: gemakkelijk, J smakelijk en voedzaam Rozijknen zijn gemakkelijk, Nfi smakelijk en voedzaam, maar ze moeten wel op de juiste manier worden be waard. Rozijnen drogen uit als 2e aan warmte en lucht zijn blootgesteld en vocht laat de suiker in de rozijnen kristal liseren. De rozijnen moeten dan ook, nadat de verpak king is geopend, in een goed gesloten doos of plastic zak worden gedaan en in de koelkast worden bewaard. In de koelkast behouden ze namelijk zo'n twee jaar hun smaak, kleur en voedings waarde. Ze kunnen nog lan ger worden bewaard in het vriesvak. Ze ontdooien weer snel bij kamertemperatuur. Als de rozijnen suikerkris tallen hebben gevormd, of zijn uitgedroogd door vet- keerd bewaren, spoel ze dan met heet water uit de kraan om de kristallen op te lossen en het vochtgehalte te her stellen. Rozijnen, wat doe je er mee Enkele manieren om ze te verwerken zijn: Hakken: Dat wordt voor veeel bak-recepten aanbevo len, om de rozijnen beter door het deeg of beslag te verdelen. Hakken doet ook de smaak ten volle uitko men. Meng 1 kopje rozijnen met 1 eetlepel olie en hak ze vervolgens fijn. Als een re cept gemalen rozijnen aan geeft, gebruik dan een met olie ingevette mixer of vleesmolen. Wellen: Laat de benodigde hoeveelheid rozijnen twee tot vijf minuten onderge dompeld staan in gloeiend heet water. Langer niet, want dan treedt smaakver- lies op en vermindert de voedingswaarde. De smaak van gebak, sauzen en veel desserts wordt ver hoogd door de rozijnen te weken in koffie, vruchten sap of gedistilleerd. Het bes te resultaat krijgt men door de rozijnen onder te dompe len in de vloeistof en ze een nacht te laten staan. Toepassingen van rozijnen: Geroerd door yoghurt of vla. Gestrooid over cornflakes of, gemengd met gehakte noten over ijs. Gemengd door salades, of appeltaartvulling, bij bij ge- grilld varkensvlees, of met mintsaus en azijn bij lams vlees. Gekneed door brooddeeg. Geweekt in rum of cognac, asi en zo geflambeerd bij crêpes of ijs. Gestoofd, met gedroogde abrikozen, appels en prui men. Geweld in vruchtensap, rum, cognac of likeur, en ge serveerd op cake of ijs. Gemixed, door kwark en abrikozenjam en op toast ge serveerd. Verhit, met chocoladesaus, over ijs. Ay Gekookt, met havermout Jom voor het ontbijt of met een bouillonblokje meegekookt in de rijst. programma's, rolgordijnen en vloerbedekking. Men rolt met zijn stoel naar binnen en kan aan op hoogte ingestelde ta fels (stoel kan eronder wor den geschoven) bladeren in tot bundels geniete stalen, die met een schroef op de tafels vastzitten. Er kan niets weg glijden of op de grond vallen. Maximum gemak ook in de aangepaste toiletten en voor lichting door de gespeciali seerde krachten. De gehandi capte wordt er niet als „uit zonderlijk" gezien. „Het zijn gewone mensen, die toevallig in een rolstoel zit ten", verklaart een woord voerder. „We hebben conces sies aan onze showroom ge daan om hen makkelijker te laten winkelen met een intro ductiekaart van hun woning inrichter. We hopen op deze manier service te verlenen aan cliënten die nu de ruimte hebben gekregen". De ruimte tussen de tafels is dan ook groot genoeg om te zwenken en te draaien met de stoel. De collectie voor de lente '84 voor vernieuwing in kamers en huizen is onderverdeeld in een aantal „lijnen", uitgaande van dragende kleuren voor tapijt, gordijnen, harde en zachte vloerbedekkingen. Er is „progressief" als thema, „ouderwets", alternatief", „disco", etc. De dessins zijn verschillend, elegant groot- bloemig, in velours, polyester- katoen, golvende lijnen, bre dere balken in groot kleuras- sortiment, die soms als ver schillend dessin, soms in gra fische motieven of anderszins terugkomen in (zo men wil) andere manifestaties van een der „lijnen". In de rolgordijnensector zijn alle breedtes te koop, zodat zelfs het kleinste wc-raampje van zo'n gordijn naar maat kan worden voorzien. De assortimenten in tapijt, gordijnstoffen, bekleding, vi nyl en behang worden enorm uitgebreid. Hierop speelt de groothandel toenemend in. Ook particulieren zijn er wel kom om te grasduinen. Deh- nert en Jansen, Rotterdam, doet nog meer voor de cliënt. De showroom op de parterre werd eind februari 1984 volle dig gerestaureerd, zodat ook gehandicapten er naar harte lust kunnen kiezen uit de dui zelingwekkende hoeveeldheid gordijnen, vitrage, zonwering- Gordijn „Maestro" (120 cm breed), leverbaar in drie kleurstel lingen en te koop via woninginrichtingszaken voor 17,95 per meter. Honderd procent viscose, In bruin, nougat, grijs, oudro- se. donderbruin en beige; maar ook in marine-beige. Links op de foto eveneens een nieuw dessin „Monde", zelfde stof, zelfde kleur en dooreenlopende strepen. Beide stoffen zijn uitgevoerd in gedekte tinten. Spouwmuurisolatie: als het goed gebeurt en er wordt goed geventileerd: geen probleem. Een mode zonder jeans is als chili con came zonder chilipe per, een aquarium zónder vis sen of een café zonder bier. Jeans is het uniform van de supersnob, de intellectueel en de scholier. De vrouw draagt jeans (en wat daar in vrije- tijdskleding voor doorgaat) ,i«près la robe", als ze geen zin meer heeft in een jurk, en bij het tuinieren. De hoog- geprzen en superzakelijke Fong Leng, die behendig steeds de financiële onder gang weet te vermijden en nu rondwaart in de confectie, heeft voor het grote concern Levi's een fantastische collec tie ,jeans"-broeken, -blousons en -tailleurs ontworpen. Na tuurlijk met eigen stempel van couturier, die zelfs uit jute een creatie maakt. Daar bij inspireerde haar mode-ar- chitecte Anne-Marie Beretta uit Parijs voor het „zakken- werk": grote borstzakken, blaasbalgen en steekzakken in driehoekvorm, alsmede de „grande ceintuur" rond de heupen. Zoals Castelbajac, die motie ven uit de film „The Kid" op een jurk drukte (of keramieks uit Ravenna) komt Fong Leng met een toegeknoopt shirt met linkszijdig geplaatste re clametekst op een uitgelopen vlek. Modellen met bijvoor beeld op de rug toegeknoopte mouwen en leerwerk zijn Heus niet te klein dit ruime t-shirt in wit met rode opdruk. Enorme als een drie hoek uitstulpende steekzakken, duidelijk opgestikt met brede naden op de gerim pelde rok. Leren ceintuur. Fong Leng voor Levi. Uit deze dracht blijkt Chinese invloed: ruime multicolour blouse met vleermuis mouwen op jeans met diagonale sierban- den met „spijkers". Brede leren ceintuur op één knoop. Étf Fong Leng: „Kom maar op" zou dit over sized jack met opstroopbare mouwen, losse sierbanden door lussen en vleer muismouwen kunnen heten. Blinde ritss luiting, epauletten. Materiaal lichtgewicht denim. Kleur: stone-washed. Netwerk hes. De nieuwe vriendin van de Engelse prins Andrew: Kathe Rabett In een Lee „Fit for Girls" canvas „Victor Cord" model. Het is een driedelig linnen pak: broek met ceintuursluiting, blazer met plooien, blouse met driekwart mouw. In zonnekleuren als abri koos, warm geel, oranje. oversized en van een rijk ge schakeerd stofbeeld: nieuw lichtgewicht gabardine-can vas en een linnen structuur- stof. De kleuren gaan van kalme aardetinten tot kermis- zuurstok-rose, waarop de wil de elementen goed uitkomen. Voor avonturiers is er „rebel" met ruige riemlussen en klep pen, zelfs als een venster te openen op het rugpand. Stad se kleren hebben twintiger-ja ren aspecten en werkkleding is uitgevoerd in gestreepte en gebleekte denim. De tweede grote L in deze stijl staat voor Lee, verdeeld in vier groepen: „Western", „Casual" (voor de mannen bij vakantiesport), „Fit for Girls" en „Youth Wear". Exclusief voor Lee naast thema's als „de Ameri kaanse postbode" met flane lachtige geblokte shirts, pilo- tenjacks in denim Nordic blue en de „Canadese boswachter", is de „Vector Cord"-serie voor hem in zilver, navy, teak, zwart, voor haar in helder rood, blauw en groen, boven- en onderzijde zijn op elkaar afgestemd met vaak resp. ver ticale streepdessins en Lee- Logo gedrukt op de schouder partij. Voor najaar en winter heeft het concern het gordijn al wat weggetrokken. Door de kier zien we inspiratie op het uit gangspunt van alle uiteenlo pende varianten: de eerlijke jeans, zacht van binnen, ruig van buiten, heerlijk bij warme jaquard pullovers in de streep- en blokmotieven der truien, die James Herriot en good old Triss dragen in de populaire televisieserie van drie jolige dierenartsen in Yorkshire. Uit het kleurengamma: tun dra en moonstone, icy blue. T.F.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 10