^entrumplan Katwijk oept weerstand op nkkens opent weer ieuwlaboratorium Wijkvereniging gaat speel toestellen zelf onderhouden odemsanering in Zuid-Holland zeven keer zo duur als elders na 4.LEIDEN Ceidóc Gomant DONDERDAG 5 APRIL 1984 PAGINA 5 Minder ongevallen in Sassenheim VSSENHEIM Uit het jaarverslag van de rijkspolitie Sassen- »im blijkt dat in 1983 minder aanrijdingen en vooral ook min- >r verkeersslachtoffers veroorzaakt zijn. Geregistreerd werden 0 aanrijdingen tegen 286 het jaar ervoor. Het aantal dodelijke achtoffers bleeg gelijk op twee maar het aantal gewonden nam lidelijk af van 54 naar 43. t de cijfers blijkt ook dat fietsers en bromfietsers verreweg in meerderheid zijn als het gewonden betreft, wat betreft leef- dscategorie blijken de mensen tussen de 16 en 30 jaar de meest retsbare groep. Nog twee andere gegevens uit het jaarverslag: meeste aanrijdingen gebeurden op donderdag en vrijdag en a tijdstip scoort het daggedeelte tussen zeven en zes uur het ogst: 190 van de 270 aanrijdingen. Verreweg de meeste onge- llen werden veroorzaakt door het maken van voorrangsfou- door kop-staart botsingen. Uit het jaarverslag blijkt ook t de meest ongeval-gevoelige punten in het dorp liggen op de uisingen van de Hoofdstraat en de Rijksstraatweg. Daar ge urden in totaal 124 van de 270 aanrijdingen. lEWONERS EMMASTRAAT BOOS OP PROVINCIE Zilker breekt arm DE ZILK Een 40- jarige man uit De Zilk brak zijn arm toen hij gisteravond op de Hoogduinweg werd aangereden. Het slachtoffer fietste omstreeks zeven uur richting Hillegom. Opeens stak hij over zonder uit te kijken. Een 27-jarige Noord- wijkse automobilist kon hem niet meer ontwijken. Wateroverlast Quick Boys spoedig verholpen KATWIJK De wateroverlast waarmee de voetbalvereniging Quick Boys de afgelopen weken te maken heeft gehad zal spoe dig tot het verleden behoren. De gemeente heeft in overleg met de Leidsche Duinwater Maatschappij (LDM) naar een oplossing gezocht en zij heeft deze gevonden in de aanleg van een draina geleiding rondom het hoofdveld. Met de aanleg hiervan zal al volgende week begonnen worden zodat de vereniging de zater dag daarop weer „thuis" zal kunnen spelen. Het hoofdveld is wekenlang onbespeelbaar geweest doordat in het aangrenzende waterwingebied een aantal waterputten wa ren dichtgeslibd. De grondwaterstand steeg hierdoor enorm. Het leggen van een drainageleiding gekoppeld aan een pomp, die ge zamenlijk door de LDM en de gemeente zal worden gefinan cierd, biedt op korte termijn soulaas en de duinwatermaatschap pij heeft verder op zich genmen de vereniging ook op lange ter mijn te vrijwaren van wateroverlast. De putten zullen weer worden vrijgemaakt, zodat ze in het najaar het water weer kun nen opvangen. Eerste fase Rijnsoever-west dit najaar van start KATWIJK De twee architectenbureaus die zijn aangetrok ken voor het ontwerpen van de wijk Rijnsoever-West hebben gistermiddag tijdens een gecombineerde commissievergadering hun eerste plannen ontvouwd. Het bureau Leo de Jonge heeft de eerste fase van deze wijk ontwikkeld waar in totaal zo'n 123 woningen komen te staan, onderverdeeld in 45 premie-A wo ningen, 5 premie-B woningen, 37 vrije sectorwoningen en 36 wooneenheden voor één- en twee persoonshuishoudens. Voor de realisering van dit plan zal gebruik worden gemaakt van het contingent '84 en met de bouw zal waarschijnlijk nog in oktober/november van dit jaar gestart worden. Het bureau Tref fers en Polgar heeft zich op de tweede fase van Rijnsoever-West gestort. Gedacht is hier 116 woningen te bouwen, waarvan 45 in de woningwetsfeer, 51 in de premiekoopsfeer en 20 in de vrije sektor. Voor deze woningaantallen zal, naar wordt gehoopt, het contingent '85 gebruik kunnen worden. Ia Rijnsoever-West zul len in totaal zo'n 520 woningen worden gebouwd. EN HAAG/KATWIJK Een groot aantal bewo- irs van de Katwijkse oningin Emmastraat aakte gistermiddag op ;t provinciehuis bezwa- n tegen het bouwplan een ondergrondse irkeergarage, winkels en oningen tussen die straat de boulevard. De om- onenden vrezen stank-, irkeers- en geluidsover- st. Verder zal de bouw in de garage volgens hen ;rzakkingen bij de wo ngen veroorzaken. Ook »bben de bezwaarma- ers uit laten rekenen dat door de hoge nieuw- duw in de winter in de haduw komen te zitten, it zou dan de energiere- ening weer opjagen. De atvvijkse wethouder J. tergman bleek weinig ider de indruk van de ;zwaren tegen het „Cen- umplan Katwijk aan Als het aan hem begint de bouw zo spoedig mogelijk. „Tien jaar lang heeft mijn man z'n vrije tijd opgeofferd om ons huis op te knappen. In to taal heeft daar zo'n 50.000 gul den ingezeten. En al dat werk is voor niets geweest als er vlak achter onze woning ge heid gaat worden voor de par keergarage", aldus de boze be woonster, mevrouw A. Bin nendijk-Verdoes. Wethouder Bergman zegde toe dat de aan sprakelijkheid geregeld zal worden. De gemeente neemt tevoren foto's van de omlig gende huizen. De aannemer zal zich moeten verzekeren te gen mogelijke schade. Maar, aldus Bergman, „De bouwer zegt dat het plan goed uitvoer baar is. In andere binnenste den is het op nog veel kleinere oppervlakten gelukt zulke grote bouwwerken neer te zet ten zonder de omgeving scha de werd berokkend". De parkeergarage (160 plaat sen) is zonder twijfel het grootste obstakel voor de be woners. Mevrouw Binnendijk- Verdoes die 2,5 meter van de geplande in- en uitgang van de parkeergarage woont: „Ik neem dit niet. We hebben al veel overlast van een café aan de overkant van mijn huis., Daar komt nog eens een inrit en een parkeergarage achter bij". Volgens haar gaat het rustige Katwijk steeds meer op Scheveningen of Noordwijk lijken. Een andere belangheb bende is de heer G.J. Minnee. Zijn huis annex kapperszaak grenst aan de pijp waar het af gezogen uitlaatgas uit de gara ge wordt uitgestoten. Hij is bang een loodvergiftiging op te lopen als de garage van twee ondergrondse verdiepin gen in vol bedrijf is. Ook de mogelijkheden voor horecabedrijven om zich in het nieuwe complex te vestigen, zien de bewoners met angst en beven tegemoet. Al zijn er aan de kant van de huizen geen ramen of uitgangen, toch vin den de Katwijkers de komst van dancings onaanvaardbaar. De gemeente vindt dat de om wonenden pas moeten klagen als de horeca overlast bezorgt. De dancings komen zijn de bezwaren van de om wonenden al verschillende ke ren behandeld. Aanleiding voor de beroepsprocedure gis teren bij de provincie, is de toestemming die de gemeente Katwijk heeft gekregen om met het project te beginnen omdat Gedeputeerde Staten de bezwaren van de te Niet belangrijk plan van de gemeente overigens veel groter van op zet. Op papier was zelfs een groot cultureel centrum en een bovengrondse parkeergarage getekend. Na de vele bezwa ren en uit financiële overwe gingen besloot de gemeente het plan aan te passen. Deze aanpassing is de bewoners ech ter nooit onder ogen gekomen. Zij voelden zich dan ook „ge passeerd" en zijn bij GS in be roep gegaan. Volgens de bewoners hadden GS alleen toestemming mogen geven voor de bouw als het plan en met name de bouw van de woningen dringend noodzakelijk zijn. Het animo voor de 29 dure huurhuizen in het project is volgens de be zwaarmakers gering. Wethou der Bergman bestreed dat. NIEUWE VERFKLEUREN IN STRIJD TEGEN BETONRROT tSSENHEIM De Sikkens verf en lakfa- wieken in Sassenheim jn uitgebreid met een researchlaborato- um. De ruim zes mil- kostende nieuw- )uw, waardoor Sikkens op deze plaats 10.000 vierkante meter in be slag neemt, is gisteren officieel geopend en te gelijkertijd heeft Sikkens een nieuwe kleurcollec- tie voor binnen- en bui tenverven gepresenteerd. In de loop der jaren is Sik kens aardig uitgebreid, zo te kende C. Zaal, president van Akzo Coatings, de verfdivisie van Akzo waartoe ook Sik kens hoort. Begonnen werd in Groningen in 1792. Daar bleef het bedrijf geruime tijd gevestigd en met research werd pas rond 1920 begon- In 1939 werd verhuisd naar Sassenheim en daar kwam het eerste laborato rium dat na de oorlog werd uitgebreid met een apart la boratorium voor kunsthar sen, het begin van het nu in Bergen op Zoom gevestigde Synthese. In 1960 werd een geheel nieuw laboratorium ge bouwd. dat had een vloerop pervlak van 3500 vierkante meter. Hier kwam in 1970 bij een uitbreiding nog vierkante meter bij ren is daar nog e vierkante meter aa voegd. Die laboratoria senheim bieden momenteel werk aan 230 research-mede- werkers. Het nieuwe „lab" beslaat drie verdiepingen. Het nieuwe, geïsoleerde en energiezuinige gebouw biedt onderdak aan drie afdelin gen: een voor de ontwikke ling van grond- en aflakken voor vliegtuigen en tijdelijke beschermlakken, een labora torium voor de ontwikkeling van kustharsen (een belang rijke grondstof van verf en lak) en een afdeling waarin produkten voor de automo- 4500 i giste- s 2000 bielindustrie worden ontwik keld. Research is een belangrijke poot van Sikkens en men houdt zich continu bezig met vernieuwingen. Een voor beeld daarvan werd gister middag getoond met twee nieuwe kleurenwaaiers met 172 kleuren voor buitenver ven en -lakken en 140 voor het binnenwerk. Nieuwe trends zijn daarin verwerkt en bij de buitenverven is veel aandacht besteed aan het re- /an door „betonrot" beton van onder meer flats, die nu ook met lichte, pastelachtige kleuren kunnen worden opgeknapt. Zaterdag houdt Sikkens open dag voor het grote publiek en bovendien wordt dan een marathon-estafetteploeg uit Groningen verwacht. De open dag is van negen tot één uur in het gebouw aan de Rijksstraatweg open. Kinde ren van bezoekers kunnen eventueel bij de crèche wor den afgeleverd. Om een zo goed mogelijk beeld te geven, zal een aantal afdelingen in produktie zijn. De marathon estafette wordt gelopen door leden van de voetbalvereni ging GWS die 50 jaar geleden in Groningen werd opge richt. De letter staan voor G.W. Sikkens, de lakfabriek die destijds in Groningen was gevestigd. Ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan en de open dag wordt de estafet te gehouden. Elke loper legt acht kilometer af en gestart wordt vrijdag om elf uur in Groningen. Via Assen, Mep-' pel, Zwolle gaat het naar Wa penveld, waar ook een Sik- kens-vestiging is. Vandaaruit loopt de tocht 's nachts via Apeldoorn, Amersfoort, Hil versum, Aalsmeer en Ring vaart naar Sassenheim. Alle lopers verzamelen zich daar in De Oude Tol aan de Hoofdstraat om gezamenlijk de laatste kilometers naar Sikkens af te leggen. Men hoopt hen daar om elf uur 's morgens te ontvangen. De speeltuigen in het centrum van de wijk. GEMEENTE HEEFT GEEN GELD NOORDWIJK „Wij ho pen een voorbeeld voor anderen te zijn. het is toch zonde. Er is veel gemeen schapsgeld in die speel- werktuigen gestopt en als die kapot gaan, worden ze niet meer gerepareerd", aldus de verklaring van voorzitter mr. D. ten Holt van de Noordwijkse wijk vereniging De Grashoek. Hij heeft het daarbij over de overname van de speeltoestellen van de ge meente door de wijkvere niging. Enkele enthousias te vaders willen er zelf voor gaan zorgen dat hun kinderen op deugdelijk materiaal bezig kunnen zijn. Ongeveer vijf jaar geleden be trokken de eerste bewoners de huizen in de Gras- hoek, de wijk achter het Noordwijk-sportcomplex tus sen Boerenburg en Duinpark in. De nieuwe wijk werd toen volgezet met speeltoestellen, zoals dat in nieuwbouwwijken met veel jonge gezinnen ge bruikelijk is. De klimrekken, touwbanen, wipplanken en andere toestellen waren de ou ders echter al snel een doorn in het oog: veel gebreken en dus veel gewonde kinderen na het spelen. De wijkvereniging, die in 1981 werd opgericht, besloot daar wat aan te doen. Voor het eerst kwamen de speeltoestel len ter sprake in september van dat jaar, maar alle pogin gen om met de gemeente iets te regelen liepen vast op de papierwinkel in het gemeente huis. Op verzoek van de wijk vereniging maakte de gemeen te vorig jaar tussen april en november een contract voor de overname van de speeltoe stellen door de wijkvereniging. Dat contract werd echter door de vereniging afgekeurd en nu is er een nieuw exemplaar dat wel voldoet. De gemeente zal dinsdag offi cieel de speeltoestellen over dragen aan de wijkvereniging. Die dag zullen de voorzitter van de vereniging en de bur gemeester het contract teke nen. Een van de bijzonderhe den in het contract is een ver zekering voor Wettelijke Aan sprakelijkheid. Die zal de ge meente afsluiten en betalen, omdat een vereniging niet aansprakelijk kan worden ge steld als er onverhoopt onge lukken gebeuren. Dat is echter wat de wijkvereniging juist •wil voorkomen door zelf het onderhoud ter hand te nemen. Van gemeentezijde is al toege geven dat er nu niets gebeurt omdat er gebrek aan man kracht is. „Wij leveren nu de werkkracht, dat is een bespa ring voor de gemeente, maar die betaalt wel de onderhouds kosten zoals voor nieuwe on derdelen", legt Ten Holt uit. AMTELUKE WERKGROEP KIEST VOOR DEN HAAG Provincie schuift meubelboulevard voor zich uit DEN HAAG/LEIDEN Het provinci aal bestuur wil pas na de zomer een be sluit nemen over de vestigingsplaats van de omstreden meubelboulevard. Dat lieten Gedeputeerde Staten weten, nadat het bekend werd dat een door de provincie ingestelde amtelijke werk groep van mening is, dat de meubel boulevard in Den Haag moet komen. Tot dusver leek het erop dat de provincie nog voor de zo mer een besluit zou nemen. De ambtelijke werkgroep blijkt van mening dat de om streden meubelboulevard in de Haagse binnenstad (aan de Fluwelen Burgwal) moet ko men. Als dat niet doorgaat is Leiderdorp de tweede keus, licht favoriet vóór Leiden, om dat het Leiderdorpse plan in Elisabethhof zich strikt be perkt tot meubels, terwijl aan de Leidse Plesmanlaan alles wat met woninginrichting sa menhangt mogelijk zou zijn. Leiden en Leiderdorp hebben alle voorbereidingen voor ves tiging van meubelboulevards in hun plaatsen gereed. De be stemmingsplannen zijn klaar en hebben inmiddels de ter mijn waarbinnen GS goedkeu ring dienen te verlenen ruim schoots overschreden. De meu belhandelaar Stoutenbeek heeft in zowel Leiden als Lei derdorp al een optie op de grond genomen. Zoeterwoude staat onderaan het lijstje van de werkgroep. De plannen van de meubelbe drijven Cashba en Leski voor een meubelconcentratie aan de Hoge Rijndijk zouden het het landelijk gebied aantasten. De provincie heeft voor 10 mei in het provinciehuis een hoor zitting belegd over de beide vestigingsmogelijkheden. Wassenaar wijst bezwaren tegen Backershagen af WASSENAAR De dertien bezwaarschriften die bewoners van de Backershagenlaan bij Wassenaar hebben ingediend tegen de plannen tot woning bouw op de plek van het hui dige vervallen landhuis „Bac kershagen", moeten volgens B en W van Wassenaar onge grond worden verklaard. De bezwaren richten zich met name tegen de toename van het verkeer door de woning bouw aldaar. Op het terrein van Backershagen wordt het landhuis weer opgebouwd en komen twee „koetshuizen", met in totaal 35 appartemen ten, aan weerskanten van het huis. De gemeente zegt de be zorgdheid van de omwonen den niet te delen. Volgens de gemeente zou de toename nau welijks merkbaar zijn. Ook de naar voren gebrachte bezwa ren dat het bouwplan te groot schalig is geworden legt de ge meente naast zich neer. De omwonenden krijgen nog gele genheid hun bezwaren monde ling toe te lichten. NISTER LAAT NADER ONDERZOEK INSTELLEN fIDEN Minister Winsemius van VROM laat onderzoeken het komt dat de kosten voor bodemsanering in Zuid-Hol- zes tot zeven keer hoger liggen dan elders in ons land en i twee keer zo hoog dan ze volgens het ministerie zouden kten zijn. De minister noemde de verschillen gisteren tijdens b werkbezoek aan Zuid-Holland „veel te groot en niet alleen verklaren door de grote bodemverontreinigingen in Zuid- ■I onderzoeken door het ministerie van VROM is gebleken dat kosten voor nader onderzoek naar een al bekende verontrei- fngszaak landelijk gezien, gemiddeld 62.000 gulden per geval nfiragen. De provincie Zuid-Holland heeft berekend dat de ver- ■llingszaken op haar grondgebied gemiddeld 378.000 gulden leten kosten. Het ministerie, dat erkent dat Zuid-Holland een fgiëne voerde hierover gisteren overleg met de Zuidholland- iilieugedeputeerde dr. J. Hekkelman, waarbij werd besloten ambtelijke werkgroep te laten onderzoeken waar de ver schillen in berekening liggen. De heer Hekkelman liet weten dat ook het openbaar lichaam Rijnmond, dat een onafhankelijk milieubeleid voert, tot cijfers komt die vergelijkbaar zijn met die van Zuid-Holland. Minister Winsemius verklaarde gisteren na afloop van het werkbezoek dat de berekeningen die de provin cie voor de bodemsanering heeft gemaakt de begroting van zijn ministerie ver te boven gaan. Hij sloot niet uit dat de sanering meer fasegewijs moet worden uitgevoerd, wat vermoedelijk be tekent dat de gevallen die niet direct gevaar opleveren voor de volksgezondheid later worden aangepakt. Een definitief stand punt hierover verwacht hij binnen vier tot zes weken aan de Tweede Kamer te kunnen mededelen. Hij zal dan ook mededelen of de bedragen die gemeenten moe ten bijdragen aan vervuilingszaken kunnen worden verlaagd, zoals meermalen is bepleit. De gemeenten betalen een vast be drag per geval plus tien procent van de kosten die nog boven dat drempelbedrag worden gemaakt. Een aantal kleine gemeen ten met meerdere gevallen van bodemverontreiniging dreigt daardoor in financiële problemen te komen. Gevolg is dat de werkzaamheden aan de bodem op de lange baan worden gescho ven. Minister Winsemius sprak tijdens zijn bezoek aan Zuid-Hol land verder over een aantal milieuprojecten in het Westland, zo als een terrein voor centrale compostering van tuinbouwafval. Het ministerie van VROM is een van de subsidiegevers aan dit project, maar stelt daarbij de voorwaarde dat ook de op de vei ling doorgedraaide tuinbouwproducten op deze hele grote com- posthoop terecht komen. De onderhandelingen daarover zijn nog in volle gang. De minister bezocht gisteren in gezelschap van commissaris der koningin mr. M. Vrolijk, enkele gedepu teerden en bestuurders uit het Westland een centrale opslag plaats voor het in de tuinbouw gebruikte methylbromide en de regionale milieudienst centrum Randstad (Remicera) in Rijswijk. r sub- Laatste woning centrum Wassenaar overgedragen De overhandiging van eerste en laatste sleutels blijft een feestelijke gebeurtenis. Aan de Achterweg in Wassenaar kreeg de familie H. Prins gisteren de sleutel van de laatste woning in het zogenaamde centrumplan overhandigd. Het ging hier om een project van 41 woningen, gelegen aan de Luifelweg, de Achterweg en de Schoolstraat. De familie Prins, die de sleutel kreeg uit handen van de heer E. van der Luijt, hoofd afdeling huisvesting in Wassenaar, betrok in dit plan een zogenaamde maisonnette. De woningen zijn neergezet in opdracht van de wo ningbouwvereniging St. Willibrordus. Op de foto overhandigt de heer Van der Luijt (links), de sleutel aan meneer en mevrouw Prins,

Leidse Courant | 1984 | | pagina 5