WD: woonlasten moeten omhoog i „Omroep Holland" vraagt zendmachtiging AZL-team start in mei opvang vangemartelden I I FRACTIE VALT COLLEGE AF Weer transport naar Polen Leerlingen Rembrandt leren over gehandicapten Documentatiecentrum voor Japan en Korea in Leiden -LEIDEN CeidócSoiwant DONDERDAG S APRIL 1984 PAGINA 3 Drie ziekenwagens voor één gewonde LEIDEN Er waren gisterochtend rond half twaalf maar liefst drie ziekenwagens nodig om een 16-jarige Leidse jongen naar het AZL te brengen. De jongen was op de Diepenbrocklaan wat te ruim uit de bocht gekomen en tegen een auto, bestuurd door een 37-jarige Leidenaar, opgebotst. Hij liep daarbij borstletsel op. Het slachtoffer werd in een ziekenwagen gelegd, maar toen de chauffeur wilde wegrijden weigerde de ambulance wegens een de fecte versnellingsbak dienst. Daarop werd de chauffeur door de politie naar de garage gebracht om een reserve-auto te halen. Ondertussen ver scheen een ziekenwagen ter plaatse die was uitge rukt naar een ongeluk op de Verdistraat. Niemand hoefde daar naar het ziekenhuis worden gebracht, zodat deze wagen doorreed naar de Diepenbroc klaan. Toen het slachtoffer in deze wagen werd gelegd, verscheen de reserve-auto. Radiatoren gestolen LEIDEN Uit vier nieuwbouwwoningen in de Stevenshofjes- polder zijn in de nacht van dinsdag op woens dag 31 nog niet ge monteerde radiatoren gestolen. De dieven kwamen de woningen binnen door stenen door de ruiten te gooi en. Tevens werden systeembouw van een steiger, waarde 13.000 gulden, en steigeron derdelen ter waarde van 2500 gulden, ge stolen. Katten vergiftigd in Merenwijk LEIDEN De gifstrooier is weer actief in de Merenwijk. Twee kat ten, eigendom van bewoners van de Eikenrode, zijn gisteren overle den aan de gevolgen van strychni ne (mollengif). Dat de katten zijn vergiftigd is bevestigd door dieren arts Helder. Hij onderzocht gisteren een van de katten en trof strychni ne in de maag aan. Op het pad tus sen de Beuken- en Eikenrode is vlees met het gif gevonden. De po litie heeft de bewoners van de Me renwijk gisteren met éen geluids wagen gewaarschuwd om hun huisdieren binnen te houden. Aan geraden wordt om honden alleen aan de lijn uit te laten. Tien jaar LOK in Leiden LEIDEN De Leidse Middelbare Be roepsopleiding de LOK viert in de ko mende maanden het 10-jarig bestaan. In die jaren is de Lok van een kleine dagopleiding cultureel werk uitge groeid tot een onderwijsinstituut met 750 leerlingen en 180 personeelsleden. Het einde van de Lok is overigens na bij: in augustus fuseert de school met enkele andere opleidingen zodat de Emilie Knappert ontstaat, een scholen gemeenschap voor het Middelbaar Dienstverlenings- en Gezondheidszorg Onderwijs. De Lok is ontstaan als de dagopleiding cultureel werk van de in januari '74 op gerichte stichting MSPO (middelbaar sociaal pedagogisch onderwijs. Na aan vankelijk gehuisvest te zijn in diverse gebouwen, verspreid over de stad, va riërend van een vierkamerflat in de Merenwijk tot verouderde schoolgebou wen in de binnenstad, betrok de Lok in januari '79 een eigen gebouw aan de Storm Buysingstraat. Door de snelle groei werd het gebouw al ras te klein en moest een dépendance aan de Vijf Meilaan/hoek Churchilllaan geopend worden. De viering van het tienjarig bestaan be gint met een receptie morgen om vier uur in het gebouw aan de Storm Buy singstraat. Op 12 mei wordt een reünie gehouden voor oud-leerlingen en oud docenten. De festiviteiten worden be sloten met een groots opgezet leerlin- genfeest op 6 juli. Aansluitkosten EBR omlaag LEIDEN De kosten die het EBR (Energiebedrijf Rijn land) rekent voor het aansluiten van nieuwe woningen op het gas- en het elektriciteitsnet worden per 1 januari van dit jaar verlaagd van 400 naar 230 gulden. Dit besluit zal het college van beheer van het EBR voorleggen aan de algemene raad van het energiebedrijf. Een woordvoer der van het EBR laat een en ander weten naar aanleiding van de behandeling van de Woonlastennota gisteravond door een aantal raadscommissies. Dit besluit van het EBR lijkt indrukwekkender dan het is, want de aansluit kosten werden per 1 januari verhoogd van 208 naar 400 gulden. De VVD wees gisteravond op die extreme verho ging. De liberalen zouden zich daar binnen het EBR „zwaar" tegen verzetten. Volgens de woordvoerder van het EBR kwam de oorspronkelijke verhoging voort uit richtlijnen van het ministerie, maar wordt daar nu door het EBR vanaf geweken. >lij- LEIDEN De woonlas ten moeten omhoog. Het financieringstekort van de overheid dwingt daartoe. De mensen moeten meer gaan bijdragen in de wer kelijke kosten van het wonen. Huurders zou ook duidelijk gemaakt moeten worden wat het bouwen van een huis feitelijk, zon der subsidies, kost. Er moet een andere mentali teit gekweekt worden ten aanzien van de woonlas ten. Nederland heeft ge middeld op Italië en Ier land na de laagste woon lasten in Europa, wanneer wordt uitgegaan van een percentage van het inko men. De jaren zestig en zeventig zijn voorbij, men zal daar aan moeten wen nen. Dat zei het VVD-raadslid L. Jansen gisteravond in een commentaar op de Woonlas tennota van het college van B en W tijdens een vergadering van een aantal raadscommis sies. Ze deed daarmee een felle aanval op haar eigen wethou ders. Hoewel de woonlasten volgens de VVD verhoogd zouden moeten worden, sprak mevrouw Jansen even iater toch haar teleurstelling uit over het feit dat de aanvangs- huren in onder meer de Ste venshof in opdracht van het ministerie flink worden ver hoogd. In de woonlastennota hebben B en W op een rijtje gezet, hoe het met de woonlasten in Lei den gesteld is. Het college komt onder meer tot de con clusie, dat met name voor de groepen met de laagste inko mens de woonlasten tot onaan vaardbare hoogten zijn geste gen en dat het rijk daarvoor voor verreweg het grootste deel verantwoordelijk is. De PvdA- maar dus ook de VVD- wethouders doen in het stuk een felle aanval op het kabi netsbeleid en stellen dat dit voor de woningbouw desas treus is. Volgens mevrouw Jansen past een aantal opmerkingen in de collegenota „beter in een pro- pagandablaadje" van de PvdA dan in een door het Leidse col lege van B en W ondertekende nota. Op de vraag van de PSP of mevrouw Jansen bedoelde dat de VVD-wethouders pro paganda maken voor PvdA- standpunten ging het liberale raadslid niet in. Mevrouw Jan sen zei wel dat de woonlasten nota feitelijke overbodig is: „Bij de nota is gebruik ge maakt van een soortgelijke nota van de VNG (Vereniging van Nederlandse Gemeenten). Het had een hoop tijd en geld bespaard, wanneer het college van deze VNG-nota veertig copietjes had laten maken en deze had rondgedeeld". De VVD pleitte voor de aan stelling van een isolatieconsu lent, die voorlichting zou moe ten geven over de mogelijkhe den van het isoleren van wo ningen. Huurders zouden bo vendien, volgens de liberalen, meer vrijheid moeten krijgen bij het laten uitvoeren van re novatie. Op de VVD en de PvdA na wezen alle partijen erop dat de gemeentelijke heffingen en belastingen in Leiden in ver1 gelijking met veel andere ge meenten erg hoog zijn en dat daar wat aan gedaan zou moe ten worden. Pleidooien van klein links om de gemeentelij ke heffingen in elk geval voor de groepen met de laagste in komens te verlagen of kwijt te schelden, maakten bij de PvdA geen indruk. PvdA- raadslid R. Eikerhout wees erop, dat de gemeentelijke hef fingen maar vijf procent van de totale woonlasten bedragen. Een verlaging zou dus niet veel uitmaken en alleen maar negatieve gevolgen hebben: een gat in de gemeentelijke begroting dat door verdere be zuinigingen gedekt zou moe ten worden. Het CDA bena drukte dat het hier en daar een klein beetje verhogen van verschillende gemeentelijke heffingen en belastingen bij elkaar toch grote gevolgen kan hebben. Het college zou jaar lijks die gevolgen op een rijtje Vooral de SP pleitte voor een veel actievere rol van het col lege van B en W bij het terug dringen van de woonlasten. Het college zou bij het Hoog heemraadschap Rijnland, bij het Energiebedrijf Rijnland en bij de belastingen moeten aan dringen op (meer) mogelijkhe den van het kwijtschelden van de heffingen voor de laagst be taalden. De gemeente zou zelf een dergelijke mogelijkheid moeten creëren ten aanzien van het reinigingsrecht. „Van alleen een mooie nota waarin staat, dat het rijk alles doet, worden we niet wijzer", aldus SP-raadslid C. Vergeer. De CPN vroeg om een over zicht van de huurachterstan den in Leiden en de PSP be nadrukte dat de gemeente meer zou kunnen doen aan het verlagen van de bouwkosten onder meer door lagere aan- neemsommen. In hoeverre het college van B en W bereid is voorstellen van de raadsleden over te nemen is nog niet duidelijk. De raadsle den hadden de hele avond no dig om hun vragen en opmer kingen te formuleren, zodat wethouder D. Tesselaar pas tij dens een volgende vergade ring antwoord kan geven. LEIDEN, KATWIJK EN NOORDWIJK SLUITEN ZICH AAN LEIDEN De regionale initiatieven voor lokale omroepen in Zuid-Hol land gaan in federatief verband samenwerken onder de naam „Omroep Holland". Deze federatie wil stappen ondernemen om op korte termijn bij de minister van WVC een re gionale zendmachtiging te krijgen voor de hele pro vincie behalve het gedeel te dat al door de regionale omroep Rijnmond wordt bediend. De regionale om roep in Den Haag, beter bekend als Omroep West, heeft zich nog niet bij de federatie aangesloten. In de federatie zijn vertegen woordigd de initatieven voor regionale en lokale omroepen van de gemeenten Katwijk, Noordwijk en Leiden (geza menlijk Omroep Rijnland), Delft en De Lier (samen West- land en Delfland), Bodegraven en Alphen (samen Omroep Al phen) en Waddinxveen, Nieu- werkerk a.d. IJssel, Woerden en Gouda (samen omroep Gouwestad). Knelpunt in de besprekingen is de rol van Den Haag en Zoetermeer (ver enigd in Omroep West). Deze organisatie heeft destijds het intiatief genomen om te ko men tot een regionale omroep organisatie. Daarbij ging men uit van een centrale, vanuit Den Haag opererende omroep organisatie die een standaard programma zou verzorgen van drie uur radio per dag. De lo kale omroepen uit de regio zouden daar dan telkens een half uur op kunnen invullen. Onder aanvoering van Leide naar J. Walenkamp hebben de overige omroeporganisaties in Zuid-Holland zich tegen deze organisatievorm afgezet. Tij dens een onlangs gehouden bijeenkomst verklaarde Wa lenkamp, dat in de door Den Haag voorgestelde structuur de andere omroepen in de re gio zich niet meer zouden kun nen herkennen. Hij bepleitte de vorming van een federatie, waarbij de individuele lokale organisaties zelf hun deel van de beschikbare drie miljoen zouden ontvangen om daarvan een deel weer af te staan voor het maken van programma's die voor de gehele regio van belang zouden zijn. Behalve Den Haag kon iedereen zich in het voorstel van Walenkamp vinden. Aangezien er behalve voor de omroep Rijnmond nog slechts één zendvergunning in Zuid- Holland wordt verstrekt, lijkt het aannemelijk, dat de fede ratie als eerste voor de ver gunning in aanmerking zal komen en dat het Haagse/Zoe- termeerse initiatief wel ge dwongen wordt zich ook bij de federatie aan te sluiten. Voor alsnog heeft de kersverse fede ratie al het Haagse gemeente bestuur benaderd en om me dewerking gevraagd. ENFB protesteert tegen opbrekingen LEIDEN De ENFB (Echte Nederlandse Fietsersbond) heeft in een brief aan het col lege van B en W van Leiden geprotesteerd tegen het opbre ken van het fietspad aan de Plesmanlaan, zonder dat er een noodvoorziening voor de fietsers is aangelegd. Het pad is opgebroken in verband met de aanleg van een busbaan van de Plesmanlaan naar het universiteitsterrein aan de W assenaarse weg. De ENFB stelt dat door de op brekingen zeker 2000 fietsers per dag gedupeerd worden door het ontbreken van de noodvoorziening en dat men nu al gauw 5 kilometer moet omrijden. De fietsersbond is van mening dat gezien de duur van de werkzaamheden (vijf weken) en de intensiteit van het fietsverkeer het alles zins verantwoord zou zijn een noodvoorziening aan te leggen. Verder zegt de ENFB zeer verbaasd te zijn over de wijze waarop het afsluiten van het fietpad bekend is gemaakt. De fietsersbond verwijt de ge meente één en ander niet be sproken te hebben in de Raad van Advies voor Verkeer en Vervoer. Ouderengymnastiek Onder leiding van een docent, die speciaal is opgeleid om aan ouderen les te geven wordt op woensdag- en donderdagmorgen een gymclub voor ouderen gehou den. Deze gymclub, bestemd voor ouderen boven de 55 jaar, wordt woensdagmorgen van half tien tot half elf in het Volkshuis aan de Apothekersdijk 33 gehouden en op donderdagmorgen van elf tot twaalf uur in het Huis op de Waard aan de Kaarsemakerstraat 2. Twij felaars kunnen gerust eens komen kijken om de sfeer te proeven. De kosten voor deelname aan de gymclub bedragen 3,50 gulden per maand. Repelsteel Het vegetarisch restaurant Repelsteel aan de Breestraat 19 heeft twee vegetarische kookcursussen op het programma staan. Aanmelden kan telefonisch (121296) of in het restau rant. Jan en Achmed Prof. dr. Douwe Jongmans houdt maandagavond 9 april de lezing „Jan en Achmed" in het Museum voor Volkenkunde aan de Steenstraat 1. De lezing beschrijft de manier waarop in Nederland de communicatie plaats heeft tussen Nederlanders en buitenlanders. De lezing begint om acht uur, leden van de Vereniging van Vrienden van het Rijksmuseum hebben gratis toe gang, niet-leden betalen twee gulden. Viool-concert Het internationaal vermaarde viool-pianoduo Mark Lubot- sky en Danièle Dechenne, geeft maandag 9 april het laatste concert uit de serie „Romantische Vioolmuziek". Het con cert begint om kwart over acht en wordt gegeven in de Kapelzaal van het K&O-gebouw aan de Oude Vest 45. Voor de pauze wordt het Duo in A opus 162 van Franz Schubert en de Sonate opus 134 van Dimitri Sjostakovitsj uitgevoerd. Na de pauze zijn Lubotsky en Dechenne te be luisteren in een uitvoering van de grote Sonate in A van César Franck. Toegangskaarten zijn dagelijks tussen negen en vijf uur verkrijgbaar bij K&O en maandag vanaf half acht aan de kassa van de Kapelzaal (ingang Hazewind- steeg). Jubileumconcert Het mannenkoor „Kunst na arbeid" geeft maandag een jubileumconcert in de Hartebrugkerk. Het koor be staat negentig jaar. Aan het concert, dat om kwart over acht begint, verlenen Marijke Derksen (alt). Jan de Vries (tenor), Jacques Timmers (piano), Nico de Raad (orgel) en Delftshavense cantorij hun medewer king. Het jubileum wordt voorts gevierd met een re ceptie 10 april in het repetitielokaal van het koor aan de Rooseveltstraat 5. Ruilavond Postzegelvereniging „De Postzegelvrienden houdt maan dag in de kantine van HCG aan de Vijf Meilaan een ruil- contact- en veilingavond. De zaal is vanaf zeven uur al open. Na half acht is er gelegenheid tot het bezichtigen van Vanmorgen om vijf uur is opnieuw een door de stichting Re gio Leiden helpt Polen georganiseerd transport naar Polen vertrokken. Het gaat dit keer om één vrachtwagen en drie busjes, die met name levensmiddelen en verbandmiddelen naar de Poolse stad Torun zullen brengen. De goederen vertegenwoordigen een waarde van 50.000 gul den en zijn bestemd voor een kindertehuis, een bejaardente huis en een ziekenhuis en een kinderziekenhuis. Men hoopt dinsdag weer in Nederland terug te zijn. De wagens zijn gis termiddag op het terrein van de Flora in Rijnsburg geladen. LEIDEN De eerste slachtoffers van martelin gen kunnen over een maand door het AZL- team voor Vluchtelingen hulp worden geholpen. Dit zei professor A. Th. Schweizer, directeur ge zondheidszorg van het Academisch Ziekenhuis Leiden gisteren. Verwacht wordt dat het uit tien spe cialisten bestaande team jaarlijks 70 tot 100 gemar- telden zal opvangen. Het gaat hier om tweedelijns hulp op zowel lichamelijk als geestelijk gebied. Schweizer spreekt overi gens niet over gemartel- den, maar over slachtof fers van geweldsmisdrij ven. De eerstelijns hulp (primaire hulp) aan deze slachtoffers wordt verleend door het Cen trum Vluchtelingenhulp in Den Haag, dat sinds 1980 ope reert. Dit centrum heeft in de afgelopen jaren gemerkt dat het hier om zeer specifieke hulp, met speciale medische problemen gaat en dat er be hoefte is aan tweedelijnsop- vang. Het AZL is gevraagd om deze tweedelijns hulp op zich te nemen. Dit ziekenhuis is ondermeer benaderd omdat men er ervaring heeft met de hulp aan slachtoffers uit bij voorbeeld de tweede wereld oorlog. Slachtoffers van mar telingen hebben geestelijke problemen die goed vergelijk baar zijn met het concentratie kamp-syndroom. Er is een team van tien specia listen gevormd. Zij zullen zich, met behulp van het Centrum Vluchtelingenhulp, specialise ren op het gebied van de op vang van slachtoffers van martelingen. In het team zit ten specialisten op het gebied van radiodiagnostiek, psychia trie, chirurgie (een traumato- loog), neurologie en gynacolo- gie. Tevens zitten er een fysio therapeut en een internist in. Het tiental zal zich overigens niet fulltime met de opvang van de gemiddeld 100 vluchte lingen per jaar bezighouden. De vluchtelingen worden zo veel mogelijk thuis behandeld. Voor mensen die zijn geipar- teld en gevangen hebben geze ten, kan het verblijf in een ziekenhuis een traumatische ervaring zijn. Moet men wel worden opgenomen, dan wordt het verblijf in het hospi taal zo kort mogelijk gehou den. In het AZL wordt geen aparte afdeling voor de vluch telingen ingericht. Zij komen tussen de andere patiënten te recht, maar worden natuurlijk wel door leden van het team begeleid. In Denemarken is wel een speciaal centrum voor vluchtelingen, waar deze men sen vaak maanden verblijven. Volgens Schweizer „komt De nemarken terug van deze me thode". De kosten van de opvang wor den voor een groot gedeelte door het ziekenfonds gedra gen. Vluchtelingen die de zo genaamde vluchtelingenstatus krijgen, komen automatisch in het ziekenfonds terecht. Voorts is er een stichting in het leven geroepen die kan bijspringen als de patiënt niet in het ziekenfonds zit. Amnes ty International heeft 100.000 gulden aan deze stichting toe gezegd. Jaarlijks komen ongeveer 4Q0 vluchtelingen die martelingen hebben ondergaan naar Ne derland. Volgens Schweizer hebben 150 hiervan medische hulp nodig en 75 tot 100 perso nen komen uiteindelijk bij het AZL-team terecht. Volgens de arts Bakker, coördinator van het team. gaat het vaak om angstige mensen die zeer wan trouwend zijn. Hij geeft een voorbeeld van specifieke pro blemen. „Bij wijze van marte ling worden mensen wel on der hun voetzolen geslagen. Dit levert kleine fracturen op die met röntgenfoto's niet te zien zijn, maar er wel voor zorgen dat men veel pijn bij het lopen heeft. Als je dit een maal weet, dan kun je wat aan dit probleem doen". Leerlingen van de bovenbouw van de Rembrandt Scholenge meenschap houden zich momenteel bezig met een drie we ken durend integratieproject gehandicapten. Dit project staat onder leiding van Kees Korswagen, leraar maatschappijleer. Hij wil aantonen dat zodra je meer weet van een minderheids groepering (in dit geval de gehandicapten) je houding ten op zichte van deze groep verandert. Ook hoopt Korswagen een bijdrage te leveren aan de integratie van de gehandicapten in de samenleving. In de Rembrandt is integratie in principe geen probleem omdat dit nieuwe gebouw goed toegankelijk is voor gehandicapten in een rolstoel. Dat is deze week ge bleken toen onder andere rolstoelers een bezoek aan de school brachten. De leerlingen van de Rembrandt nemen vol gende week een kijkje in dagverblijven voor geestelijk gehan dicapten. Het project wordt donderdag 12 april afgesloten met een groot integratiefeest voor geestelijk en lichamelijk gehandi capten en leerlingen van de school. Dit feest wordt gehouden in de aula van de school. LEIDEN De Leidse Univer siteit gaat naast haar docu mentatiecentrum voor het he dendaagse China ook een soortgelijk centrum opzetten voor Japan en Korea. Het do cumentatiecentrum zal een landelijke functie als informa tiebron over Japan en Korea vervullen. De Izaak Alfred Ai- lion Foundation heeft hiervoor Het documentatiecentrum sluit aan bij de al bestaande, op de praktijk gerichte, managemen topleiding voor het Midden Oosten (Arabisch en Turks) en het Verre Oosten (Chinees). Vanaf september nemen nu ook Japanologie en Koreanis- tiek hieraan deel. Met deze vierjarige managementoplei dingen krijgt men kennis van de taal, geschiedenis en huidi ge cultuur van het Midden of Verre Oosten en de politieke, sociale, economische en juridi sche structuur van deze gebie den alsmede het functioneren van (internationale) onderne mingen. NZH WIJZIGT LIJNDIENSTEN LEIDEN De NZH gaat per 3 juni het buslijnennet in de gemeente Leiden en de rand gemeenten Leiderdorp, Oegst- geest en Voorschoten wijzigen. De Stevenshof krijgt een half- uursdienst via lijn 30. De di recte lijn Merenwijk-Station via de Schipholweg gaat vaker rijden. De wijk Haaswijk in Oegstgeest krijgt een busver binding met Leiden krijgt. Tussen Voorschoten Nood- Hofland en Leiden gaan meer bussen rijden. Er komt een verbinding tussen het oude dorp en het ziekenhuis en Winkelhof in Leiderdorp. Tenslotte behelst de gewijzigde dienstregeling een nieuwe route van de „Ringlijn" 13/14, die via de Burgravenlaan en de Churchillbrug gaat rijden. Met de wijzigingen worden te- de aansluitingen op de verbeterd.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 3