TAFEL kerk wereld BTTïïTi deÜPENE zeepost Hervormde synode schrijft brief aan ministerraad en Tweede Kamer Mgr. Gijsen wil ander godsdienstonderwijs op lagere scholen Mgr. Bar, als legerbisschop, bij soldatenbedevaart in Rome £eidóe@ommit Waar haal je mantelzorg vandaan als er geen mantel is Brood en spelen voor werklozen" I/O DE TIJD Ifw ACHTERGROND £cidAG Soutant DONDERDAG 5 APRIL 1984 PAGINA Kans op spoedig einde van kruisbeeldenoorlog in Polen Bisschop Jan Masur van Siedlce heeft bevestigd, dat er kans is op een spoedige oplossing van het conflict over kruisbeelden in de lokalen van Poolse scholen. Masur zei vorige week alleen brood te eten en water te drinken, totdat het probleem van de kruisbeelden opgelost zou zijn. In een preek voor meer dan 2000 mensen dinsdag in de Poolse plaats Garwolin ging Masur niet nader in op de eventuele in houd van het compromis tussen de RK Kerk en de staat. Hij zei alleen, dat het bij het conflict om de kruisbeelden om een zuiver godsdienstige kwestie gaat. Eerder was in welingelichte kerkelijke kringen in Polen verno men, dat het conflict in het dorp Mietne bij Warschau, waar de meeste leerlingen van een landbouwschool sinds een maand wegblijven uit protest tegen de verwijdering van de kruisbeel den uit hun klas, „waarschijnlijk binnenkort" wordt bijgelegd. Een aantal leerlingen van de school in Mietne, dat in het bisdom Siedlce ligt, was aanwezig bij de dienst in Garwolin. De synode van de Neder landse Hervormde Kerk heeft een brief geschreven aan de ministerraad en de Tweede Kamer, waarin de pastorale brief aan de Her vormde Gemeenten over de kernbewapening uit novem ber 1980 nader wordt toege licht. Volgens de brief doet zich een „bijzondere omstan digheid" voor, die de synode dwingt, zich tot overheid en volk te richten. Dat is het be sluit inzake kruisraketten in Nederland, dat regering en parlement binnenkort moeten nemen. De synode brengt in herinne ring, dat zij zich al sinds vele jaren heeft uitgesproken te gen de kernbewapening. Vol gens haar kunnen kernwa pens niet meer enig doel die nen, waarvoor wapengeweld wettig zou kunnen worden toegepast. De NHK sprak daarom een radicaal „nee" tegen die wapens uit. In de meegezonden pastorale brief staat, dat ook het bezit van kernwapens moet wor den beëindigd. Dat kan vol gens de synode slechts gebeu ren via de weg der geleide lijkheid. In dit verband deed zij inder tijd het voorstel eenzijdig be paalde stappen op de weg der ontwapening te doen. Con creet betekent dat denuclea- risering van Nederland „als een ondubbelzinnige stap op de weg der geleidelijkheid". Omdat de synode het van groot belang vindt, dat het getuigenis van de pastorale brief wordt gehoord door re gering en parlement, beveelt zij lezing hiervan aan als bij drage aan het goed functio neren van de politieke ver antwoordelijkheid van hen, die daartoe zijn geroepen. Prof. Karl Rahner in Innsbrück begraven Onder grote kerkelijke en wereldlijke belangstelling is gistermiddag het stoffelijk overschot van de wereldbe roemde roomskatholieke theoloog prof. dr. Karl Rah ner te Innsbrück ter aarde besteld. Het requiem voor de op 30 maart in zijn 81e le vensjaar overleden theoloog werd opgedragen door de diocesane bisschop uit Inns brück dr. Reinhold Stecher. De predikatie hield de pro vinciaal van de jezuïetenpro vincie Noord-Duitsland, pa- ter dr. Alfons Klein. Prof. Rahner was lid van deze or deprovincie. Na afloop van de dienst werd het stoffelijk overschot in kleine kring bijgezet in de crypte van de universiteits- kerk. Bisschop Karl Leh- mann, een leerling van Rah ner, verrichtte de absoute. De Oostenrijkse bondspresi dent dr. Rudolf Kirschschla- ger had een telegram van rouwbeklag gezonden aan de provinciaal van de jezuïeten uit Oostenrijk, waarin hij de verdiensten roemde die prof. Rahner voor de theologie heeft gehad. Het Europese geestelijk leven verliest in hem een persoonlijkheid van hoge spiritualiteit en ver rei kende invloed, aldus het tele gram. Volgens de bondspresi dent zal „het spoor van zijn aardse dagen zichtbaar blij ven". De Duitse bondspresi dent Cartens had een graf krans gezonden. GEESTELIJKEN WEER VOOR DE KLAS Op een onlangs gehou den dekensvergadering heeft de bisschop van Roermond, mgr. J. Gij sen, aangekondigd, dat hij aan een plan werkt voor een nieuwe wijze van godsdienstonderwijs op de rooms-katholieke lagere scholen in zijn bis dom. Hij liet er daarbij geen twijfel over be staan, onvrede te hebben met het huidige gods dienstonderwijs. Nadruk kelijk drong hij er bij de dekens op aan, -in hun dekenaten alvast te laten weten, dat parochiegees telijken (pastoors en ka pelaans) weer naar de la gere scholen moeten om daar godsdienstlessen te geven. Bisschop Gijsen wil zijn plan met ingang van het nieuwe schooljaar zien ingevoerd. Een en ander is gisteren door de dekens J. Schulpen van Kerkrade en J. Brounts van Schaesberg bevestigd. Vol gens hen is het nog te vroeg om commentaar te leveren, omdat het plan van de bis schop nog niet klaar is. Wel toonden zij zich bevreesd voor conflictsituaties en pola risatie, wanneer bisschop Gij sen de verantwoordelijkheid van de huidige godsdienstle-. raren, onder wie heel wat le ken, wil terugdringen. Leken kunnen in de visie van de bisschop wel gods dienstlessen geven, maar zij dienen dan wel een speciale opleiding te volgen en in te staan voor het geven van godsdienstlessen overeen komstig de richtlijnen van het r.-k. leergezag. De mededeling van bisschop Gijsen heeft intussen grote onrust veroorzaakt in krin gen van godsdienstleraren en districtskatecheten. Zij zeg gen, dat de besturen van rooms-katholieke scholen au tonoom zijn en een eigen ver antwoordelijkheid bezitten, evenals de ouders en de leer krachten. „Als de bisschop meent de enig verantwoordelijke te zijn voor het katholiek ge loofsonderricht en ook nog een bepaald boek verplicht wil stellen, draait hij de klok toch wel een kwarteeuw te rug", zo merkten enkele godsdienstleraren en dis trictskatecheten op. „Die si tuatie bestond vóór 1964, toen de catechismus als verplicht handboek was voorgeschre ven op de scholen, maar sindsien is veel veranderd bij zowel ouders als leerlingen". Ook zij zeggen zeer bevreesd te zijn voor tal van conflic ten. Woordvoerders van ou derverenigingen en schoolbe sturen wilden in dit stadium niet reageren, zolang het plan van bisschop Gijsen nog niet gereed is en op schrift gesteld. Op hetzelfde stand punt stelde zich de Katholie ke Onderwijs Vakorganisatie (KOV). Voorzitter J. Dezaire van het district Roermond, tevens hoofdbestuurslid van de KOV zei gisteravond, dat de KOV vóór de invoering van het plan-Gijsen overleg zal plegen met de onderwijs gevenden en de ouders. Mocht daarbij blijken dat be langen van leden in het ge drang komen, dan zal de KOV pal achter hen gaan staan. Zij zal opkomen voor de rechtspositionele voorzie ningen van de bij de KOV aangesloten godsdienstlera- Onder leiding van leger bisschop R. Ph. Bar en de tweede plaatsvervan gend secretaris-generaal van het ministerie van defensie, dr. C. Schaep- man, neemt een groep van ongeveer dertig Ne derlandse militairen deel aan de internationale be devaart van militairen in Rome. Deze bedevaart, waarvoor ten minste tienduizend militairen uit drieëntwintig landen in Rome worden ver wacht, staat in het teken van het Heilig Jaar van de Verlossing en duurt van morgen 6 april tot en met zondag. Op het programma staan niet alleen godsdienstige samen komsten, maar ook een reeks van ontmoetingen, waarin volgens de organisatoren de katholieke soldaten uiting kunnen geven aan hun wil om door hun werk in de krijgsmacht de vrede onder de volkeren te dienen. De bedevaart begint morgen met een avond van verbroe dering in de audiëntiehal van het Vaticaan. De bedevaart gangers zullen worden toege sproken door de Italiaanse le gerbisschop Gaetano Bonicel- li. Zaterdag staat onder meer een gezamenlijk concert op het programma van de vijf militaire kapellen in Italië op de paardenrenbaan „Tor di quinto". Zondag wordt een krans gelegd bij het graf van de onbekende soldaat in Rome. Vervolgens trekken de pelgrims naar het Sint- Pietersplein, waar de paus en alle bij de bedevaart aanwe zige legerbisschoppen voor gaan in een eucharistievie ring. In aansluiting op de bede vaart voor militairen wordt van maandag 9 tot en met woensdag 11 april in' het Va ticaan de tweede conferentie van legerbisschoppen uit de gehele wereld gehouden. Naar schatting zullen zestig vertegenwoordigers van vierentwintig militaire vica riaten daarbij zijn. De legerbisschoppen zullen zich bezinnen op de rol van de legerbisschop volgens het nieuwe kerkelijke wetboek. Verder zal mgr. Bar een toe spraak houden over de „ver antwoordelijkheid van de le gerbisschop en de geestelijke verzorger in de krijgsmacht inzake de grote problemen van deze tijd, in het bijzonder de discussie over oorlog en vrede". Uitstel uitgesloten? NAARMATE juni dichterbij komt, wordt de politieke span ning rond de besluitvorming over het al dan niet plaatsen van kruisraketten in ons land voortdurend groter. Het is im mers nog steeds de bedoeling van het kabinet-Lubbers in die maand een definitieve beslissing te nemen over de statione ring van de Amerikaanse wapens. Dat is over twee maanden, hooguit tien weken. De huidige situatie brengt met zich mee, dat met name premier Lubbers geen enkel woord meer over de kwestie van de raketten kan zeggen, of het wordt in de media in alle richtingen geïnterpreteerd. BlJ het bezoek vorige week van de Amerikaanse minister van defensie, Weinberger, aan ons land, veroorzaakten op zich oude en voorspelbare uitspraken grote deining in poli tieke kringen en de media. De uitspraak van de Russische ambassadeur Beletski, dat de Sovjet-Unie ons land niet met atoomwapens zal aanvallen indien er in Nederland geen kernraketten worden opgesteld, was op zich even voor de hand liggend als nietszeggend, maar niettemin was de con sternatie die er over ontstond vrij groot. Ook de aandrang van de in Turkije vergaderende NAVO-partners op Neder land om de 48 kruisraketten op ons grondgebied te accepte ren, hield in feite niets nieuws ook dat weer groot opzien. Het meer paniekachtige sfeer, die ei matiek dreigt te gaan ontstaan. niettemin baarde s tekenend voor de min of rond de kernwapenproble- EeN voorbeeld daarvan was ook de persconferentie vai minister-president eind vorige week, tijdens welke hij half uur lang door journalisten werd bestookt met bekende vragen, waarop de even bekende antwoorden volgden. De verslaggevers zullen ook niet anders hebben verwacht, n je weet maar nooit. En er wordt ondertussen kennelijk gelet op eventuele andere intonaties, of een komma op een andere plek in hetzelfde verhaal, dat Lubbers al vele malen heeft afgedraaid. Zoiets zou dan moeten wijzen op een koerswijzi ging, of een komende koerswijziging bij de premier. MEN kan het betreuren dat de spanning rond de beslissing om al dan niet te plaatsen sterk toeneemt, maar het was tuurlijk voorspelbaar dat dit zou gebeuren. En naarmate het Kabinet met de beslissing tot het laatste moment wacht zal die spanning nog groter worden. Dat zal te meer het geval zijn, wanneer tegelijkertijd de regeringspartijen en de minis ters blijven volhouden, dat zij er geen moment aan denken de beslissing nog tot na juni uit te stellen. Er zijn wel degelijk omstandigheden denkbaar, waarin een uitstel van de beslis sing internationaal gezien enig voordeel kan hebben. Maar ook vanuit nationaal standpunt gezien zou het zijn nut kun-, nen hebben als de coalitiepartners niet zo dapper zouden blij- ven verklaren, dat er uiterlijk in juni beslist moet worden. Met de houding die men thans inneemt wordt het politieke! klimaat er niet beter op en zal welk besluit dan ook alleen j maar nog grotere beroering tot gevolg hebben. Gebakken kabeljau wfilet, spinazie met champignons en macaroni bitterkoekjesvla Voor twee personen hebt u nodig: 250 g kabeljauwfi let, zout olie, 10 g margari ne, halve citroen; uitje, 10 g margarine, 100 g champignons, 600 g spina zie, zout, peper; 250 g macaroni, zout, 1 le pel olie, bieslook, 10 g mar garine, 50 g fijngeraspte kaas; V2 liter melk, 25 g custard, 30 g suiker, 4 a 6 bitter koekjes, (2 lepels rum), Frans vruchtje of jam. Spoel de vis af met koud wa ter, laat hem uitlekken, maak er twee porties van en strooi er zout over. Laat een laagje olie met de margarine in de koekepan warm wor den, wacht tot de margarine bruisend is gesmolten en leg er dan de vis in. Bak de stukjes filet al schuivend en optillend bruin en gaar in ca acht minuten. Garneer de vis met parten citroen. Fruit de kleingesneden ui goudgeel in een ruime braad pan. Bak vervolgens plakjes champignon mee en voeg als alle vocht verdampt is de goed uitgelekte en wat klei ner gesneden spinazie in ge deelten toe. Laat de groente steeds weer slinken voor de volgende portie er bij komt. Maak ze op smaak met peper en zout, zodra alle spinazie geslonken is. Laat de groente vooral niet langer opstaan. Strooi de macaroni in een ruime pan halfvol kokend water met zout en olie. de kooktijd staat op het pak of is ca tien minuten. Leeg de pan met gare macaroni in een vergiet dat in de goot steen staat. Doe de macaroni terug in de pan en schep er veel fijngeknipte bieslook en de margarine door. Strooi er in de schaal de geraspte kaas Week de bitterkoekjes in weinig melk of de rum, maak ze fijn en leg er een koude gele vla op. Garneer met een paar stukjes Franse vrucht of met jam. JEANNE Het omslagverhaal van de Haagse Post gaat over de handelsreizigers in politiek Den Haag ofwel de lobbyis ten die politici plat proberen te krijgen voor bepaalde be langen. „Wij moeten onder nemingen leren hoe je met de politiek omgaat. Arie van der Hek uit zijn bed bellen doe je niet. Ik weet bij wijze van spreken hoe laat Van der Hek uit bed komt en waar mee hij wel en niet gestoord kan worden. Maar onze macht is beperkt. Wij kun nen geen wetswijzigingen te genhouden, hoogstens kun nen we ervoor zorgen dat via gerichte en goed getimede in formatie enige verandering mogelijk is". Elders een gesprek met de Duitse socialistische defen siespecialist Egon Bahr, ooit de geestelijke vader van het Navo-dubbelbesluit, nu tegen plaatsing van kruisraketten in Nederland. „De Navo heeft al bewezen hoe fantas tisch sterk ze kan zijn. Ne derland hoeft op dit moment niet meer te bewijzen dat de Navo sterk is. Het oosten heeft ingezien dat het geen vetorecht heeft over Navo- beslissingen. Wat wil men verder nog bewijzen We hoeven toch niet alles te sta tioneren We moeten er mee stoppen, en dan kunnen we in een tweede fase proberen terug te keren tot de situatie waar de onderhandelingen werden afgebroken". Een ander artikel geat over Nederlandse studenten die door de numerus clausus naar Belgische universiteiten worden veijaagd. Prof. De- backere uit Gent: „Dit is voor Nederland een zeer lucratie ve zaak. Jullie krijgen hoog gekwalificeerde mensen voor de opbouw van jullie land bouw en economie. De oplei ding heeft Nederland geen cent gekost. Wij betalen die. Wij, de Belgische staat, die het al zo pover heeft. Dat vind ik toch te dol". AVRO-voorzitter Wallis de Vries in Elseviers Magazine aan het woord over het ru moer rond de benoeming van Wibo van de Linde. „Omdat de AVRO-leiding is vergrijsd en omdat niet tijdig voor op volging van binnenuit werd zorg gedragen, zullen nog meer vernieuwingsprocessen nodig zijn. Dat zal pijn doen In de afgelopen tijd is te vaak Egon Bahr in de Haagse Post: Nederland hoeft niet meer te bewijzen dat de Navo sterk is". Voorts een gesprek met de verrassende Amerikaanse presidentskandidaat Gary Hart. „De mensen die zeggen dat ik steeds meer op Kenne dy begin te lijken, hebben mijn politieke carrière niet goed gevolgd. IK ben nooit een begaafd spreker geweest. Ik geloof ook niet dat ik nu anders spreek dan vroeger. Ik kom niet spontaan over". Elders wordt gepraat met Nederlands eerste hoogleraar feminisme en christendom prof. Tine Halkes. „Voordat je zegt: het christendom is pa triarchaal en verder niets, moet je in de traditie delven, omdat daar waarschijnlijk ontzettend veel elementen zitten die veel dichter bij de bestaanswijze van vrouwen lagen en die gewoon onder de voet gelopen zijn. Wij heb ben het recht om die elemen ten op te zoeken, te herstel len of weer te geven in een vorm waar onze tijd naar vraagt". Oud-minister van defensie Hans van Mierlo ontzenuwt in Vrij Nederland het Haag se gerucht dat hij het kabinet zou adviseren over de plaat sing van kruisraketten en dat Lubbers hem zelf op de stoel van minister De Ruiter wil zetten. „We praten gewoon het probleem. Lubbers zie ik vrij regelmatig, maar mij is nog nooit een functie of een rol in dit verband aan geboden. Ik zou me er best mee willen bemoeien, maar als je dat te vroeg doet, word je toch afgebrand". Voorts wordt gepraat met (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG Het inter view dat minister Van Aar- denne (Economische Zaken) heeft weggegeven aan Else viers magazine van deze week, heeft in Den Haag veel kwaad bloed gezet bij de fractieleiders van CDA en PvdA: De Vries en Den Uyl. In zijn verhaal zegt Van Aar- denne ondermeer: „Kijk, ik denk toch dat degenen die wel willen werken, na enige tijd ook werk vinden; het duurt alleen iets langer. Bijna iedereen die iets meer oplei ding heeft dan mavo komt op een gegeven moment aan de slag. De anderen zijn toch Vice-premier Van Aar- denne waarschijnlijk minder ge- neigd om te werken, dus die vinden het wel mooi zo. Maar de grote meerderheid vindt gelukkig toch zijn draai". En verderop: „Het gekke is dat de werkloosheid zo veel mensen minder bezighoudt dan je zou verwachten. Zijn er nou zoveel tv-program- ma's voor werklozen Nee. Zijn er grote betogingen door werklozen Nee". De vice-premier zeget dat de oplossing van het vraagstuk zal moeten worden gezocht in een versterking van het bedrijfsleven. „Maar het zal nog wel even duren voordat er voor iedereen werk is. Daarom zullen we nog wel even blijven zitten in dezelf de situatie waarin het Ro meinse rijk de mensen brood en spelen gaf. Ook toen was er onvoldoende werk voor de mensen dus kregen zij eten, brood, en werden ze bezigge houden, spelen". CDA-voorman De Vries noemde de uitspraken van Van Aardenne „ongelukkig". Den Uyl vindt de benadering van Van Aardenne „het top punt van cynisme". „Een schaamteloze veronderstel ling dat 400.000 werklozen die langer dan een jaar zon der werk zitten, niet willen werken. Alleen iemand die eindeloos ver van de mensen afstaat kan zo'n opmerking maken", aldus Den Uyl. De VVD wilde men niet rea geren op de uitspraken van de eigen bewindsman. wielrenner Johan Lammerts die zo verrassend de Ronde van Vlaanderen won. „Kelly heeft me een profiteur ge noemd. Onzin. Als je weet hoeveel knechtenwerk ik heb verzet en als je dan na gaat dat ik tegen het einde fris in de kopgroep zit, ben ik geen profiteur, maar een te rechte winnaar". Een gesprek met de chemicus Ger Paulus die jarenlang in een opwerkingsfabriek voor radioactief materiaal heeft gewerkt. „Er gaat steeds iets mis. Het kan gewoon niet veilig. En ze mogen ook niet blijven zeggen: tegenover kernenergie staat zure regen. Tegen die stoffen is iets te doen, je kunt ze neutraliseren of verbranden. Radioactieve stoffen blijven radioactief tot ze uit elkaar vallen. Daar is niets tegen te doen". Elders een interview met de beroemde filmacteur Jack Nicholson. „Ik ben de uitda ging gaan zoeken van het moeilijke, het grensverleg gende. Ik vind dat je acteren voor de camera ook moet kunnen styleren, groter ma ken. Maar daarvoor word ie afgestraft door het publiek, omdat dat nog is blijven ste ken in 1900. Ze zijn alleen maar geinteresserd in net echt". Het omslagartikel van De Tijd bevat „een ontnuchte rend nachtgesprek" met pop fenomeen Herman Brood die het gat denkt te gaan vullen, ontstaan door het stoppen van Doe Maar. „Kijk, show bizz bestaat voor mij uit mu ziek en publiciteit. Als er een paar weken niks in de krant heeft gestaan, word ik wel in België opgepakt voor pedofi lie. In het begin moet je dat allemaal bedenken, later is het niet meer bij te houden". Een ander artikel zet vraag tekens bij de vele hartopera ties in Nederland. „Het is aannemelijk dat in andere sectoren van de gezondheids zorg met een deel van het geld dat nu naar hartopera ties gaat, meer winst aan kwaliteit van leven is te be halen. Dat is alleen daarom al aannemelijk omdat hartpa tiënten veel meer dan welke andere groepering ook aan de weg timmeren en voorzie ningen afdwingen. Het wordt tijd dat hierover een diep gaande discussie op gang komt". Ook aandacht voor de niet aflatende discussie over de middenschool. Een leraar die tegen is: „De mammoetwet heeft eigenlijk nooit zijn kans gehad. Als de school en niet de ouders of de kinderen het weer voor het zeggen krijgt bij de selectie, dan zal het een stuk beter gaan. Veel te veel kinderen zitten op een voor hen te hoog onderwijsniveau. Een ontwikkeling in de rich ting van de middenschool is rampzalig". De Groene Amsterdammer constateert dat de minderhe- dennota veel te weinig aan dacht besteed aan de proble matiek van de oude woon buurten en dat minister Riet kerk een rapport daarover ten onrechte heeft afgekeurd. „Hij vond dat de minderhe den te zielig werden voorge steld. Wat hij waarschijnlijk bedoelde, is dat de autochto nen niet zielig genoeg wer den afgeschilderd. Het beleid inzake de achterstandsgebie den moet immers het sym bool worden voor de niet af latende steun van de rege ring voor de kansarme Ne derlander in zijn eenzame strijd tegen de omringende vreemde culturen". Elders een interview met de echtgenote Cathrien van CPN-kopstuk Joop Wolff, of wel „een politica in de coulis sen van de macht". Citaat: „De partij is te oud. De derti gers zijn de jongste generatie in de CPN. Na hen komt er niets meer. Ik wil niet zeggen dat dertigers niet zijn opge wassen tegen de algemene crisis van dit moment, maar er zijn er wel de nodigen bij die de confrontatie ontwij ken". Met de deskundige op het ge bied van de geestelijke ge zondheidszorg prof. Trimbos wordt gepraat over de nieu we welzijnsideologie. „In de praktijk zie ik die hele man telzorg, het inschakelen van buren en zo, nog niet van de grond komen. Mantelzorg, ja, maar waar haal je die van daan als er geen mantel is? Ik denk dat de professionele hulp toch echt in de eerste plaats is ontstaan toen de zelfzorg te kort schoot. An ders hadden die professionals toch geen enkele kans gekre gen hervormd lil nectertanc De criminoloog Riekent Jongman („Buikhuizen en ik zijn uil elkaar gegroeid") spreekt in Hervormd Neder land zijn verontwaardiging uit over het feit dat werklo zen die voor de rechter ko men zwaarder worden ge straft dan verdachten die een baan hebben. Dat blijkt trou wens uit een onlangs gehou den onderzoek. Jongman, zelf afkomstig uit een gezin waarvan de sigaren makende vader door zijn militante op stelling vaak werkloos was, vindt zulks een grove on rechtvaardigheid. Hij meent dat het hoog tijd wordt dat de regering de ogen opent voor het feit dat (werkloze) jonge ren de gevestigde orde niet meer accepteren. Meer zon DE BILT Hoewel de lucht druk geleidelijk stijgt zullen we toch nog een dag met lage temperatuur en veel bewol king krijgen. Ook kan er mor gen nog wat regen vallen. De middagtemperatuur is morgen niet meer dan 8 graden. De hardnekkige bewolking van vandaag en morgen hangt sa men met een lagedrukgebied, dat van Polen naar onze om geving trekt. Wel stijgt de luchtdruk geleidelijk verder boven West-Europa. Een nieuw hogedrukgebied nadert vanuit de Atlantische Oceaan en hierdoor zal in het week einde een weersverbetering inzetten. Er komt dan meei zon "en eindelijk zal de tempe ratuur weer eens boven de tien graden komen. Vlissingen s volgende schepen kan strallë, ms „ACT 7", „Tuyuti", 10 april; Au- april; Ned. Antillen, r „S.A. Waterberg". 11 april

Leidse Courant | 1984 | | pagina 2