V oedselvergiftiging thuis wordt zelden gemeld CDA kiest eieren voor zijn geld, PvdA in mediadebat buiten spel Christen-democraten zijn het roerend eens over „opbouw Europa'* Tezien: Sanitair Na plaatsingsbesluit verstommen protesten <am BINNENLAND/BUITENLAND CcidócSomtmt DONDERDAG 5 APRIL 1984 PAGINA 15 Veel onbetaald werk in gezinsverzorging AMSTERDAM Door de bezuinigingen op de gezinsverzorging wordt in deze sector noodgedwongen veel onbetaald werk ge daan. Bij de instellingen waar het meest wordt be zuinigd, krijgt slechts elf procent van de ge zinsverzorgsters het werk binnen de daar voor vastgestelde tijd klaar. De overigen krijgen hun werk alleen af door onbetaald werk te verrichten. Dit blijkt uit een onder zoek van de Universiteit van Amsterdam. jim 3500 gezinsverzorgsters in Amster dam voelen zich opgejaagd. Het ziekteper centage ligt rond de 20 procent, maar drie kwart van de verzorgsters zegt bij ziekte toch door te werken. Sovjet-vliegtuigen hinderen luchtverkeer naar West-Berlijn BERLIJN De Verenigde Staten, Frankrijk en Groot- Brittannië hebben bij de Sovjet-Unie geklaagd over het hinderen van westerse vliegtuigen op weg naar West-Ber- lijn. Russische gevechtsvliegtuigen en helikopters hebben de afgelopen tijd bijna dagelijks westerse vliegtuigen (bur ger en militaire) op gevaarlijke wijze genaderd of gedwon gen hun koers te wijzigen, waarbij in enkele gevallen een gevaarlijke landing moest worden uitgevoerd. Over het waarom van dit Russische optreden tasten westerse des kundigen in het duister. „Waarschijnlijk te veel vliegtui gen in een te kleine vliegruimte", aldus een woordvoerder van het Pentagon. Na de Tweede Wereldoorlog werd be paald dat de westelijke geallieerden voor het burger en mi litaire luchtverkeer van en naar West-Berlijn drie lucht- corridors zouden kunnen gebruiken. De Sovjet-Unie heeft nimmer laten blijken dat zij die afspraken wil opzeggen. Een Russische woordvoerder noemde de westerse protes ten „ongerechtvaardigd". Europese vakbonden buigen zich over economische crisis STRAATSBURG Ondanks de grote verschillen, die in Europa bestaan over de wijze waarop de eco nomische crisis bestreden moet worden, tracht een min of meer eensgezinde Europese vakbeweging (EVV) deze week in Straatsburg een helder alter natief te ontwikkelen. Het EVV wil een stimule ringsplan op tafel leggen, waarin de werkloosheid op grote schaal wordt tegemoet getreden. Met dit alternatief wil het EVV een hernieuwde poging doen om een gezamenlijk internationaal antwoord op de crisis dichterbij te brengen. „Indien men de tegenwoordige ontwikkelingen laat voortgaan en het beleid niet wijzigt, zal het totaal aantal mensen dat werk zoekt (thans 19 miljoen) blijven toenemen en in 1990 de 25 miljoen in West-Europa ruim schoots overschrijden", zo vreest het EVV. Schoo: Mensenrechten niet op IGGI-agenda DEN HAAG Minister Schoo (Ont wikkelingssamenwerking) is niet be reid de kwestie van de mensenrech ten in Indonesië op de agenda te zet ten van de eerstvolgende IGGI-confe- rentie: de jaarlijkse bijeenkomst van westerse landen die Indonesië ont wikkelingshulp verlenen. De minister is als voorzitter van de IGGI-confe- rentie slechts bereid de mensenrech ten in de marge van de vergadering ter sprake te brengen. Minister Schoo zei dit gisteren tijdens het overleg met de Kamercommissie voor Ontwikke lingssamenwerking over haar reis volgende week naar Indonesië. Antillen willen meer geld van Nederland WILLEMSTAD Het topoverleg van de Antilliaanse re gering met Bonaire, Curacao, Saba, St. Eustatius en St. Maarten over een staatsverband van vijf eilanden na de uittreding van Aruba op 1 januari 1986, is op de tweede dag van de conferentie geschorst. De eilanden hebben het Ne derlandse standpunt afgewezen over de bijdrage in het So lidariteitsfonds, waaruit begrotingssteun moet worden be taald aan de kleine eilanden na de Arubaanse uittreding. Nederland heeft gezegd hierin slechts tien procent te wil len storten. De rest zou door de Antillen zelf moeten wor den opgebracht. Het Solidariteitsfonds is een heet hangijzer op de Antillen. Politici van de kleine eilanden hebben al verklaard niet te willen meewerken aan een aparte status voor Aruba, indien over het fonds geen duidelijkheid komt. Zij vrezen de financiële consequenties van een Aru baanse uittreding, omdat Curacao in zijn eentje niet in staat is aan de kleine eilanden financiële garanties te geven. EDE Jaarlijks sterven 25 tot 30 mensen tenge volge van een voedselver giftiging. Bij de Keurings dienst van Waren worden aarlijks tienduizend ge- allen van voedselvergif tiging of -infectie gemeld. Het werkelijke aantal ligt vele tienduizenden keren hoger, maar vergiftiging thuis opgelopen, wordt vaak niet als zodanig her kend. Bijna de helft van de vergiftigingsgevallen wordt veroorzaakt door het nuttigen van vlees en vleeswaren, vis en schelp dieren. Dit zei ir.H.J.Beckers van het rijksinstituut voor de volksge zondheid gisteren in Ede op een symposium van de Neder landse Vereniging voor Voe dingsleer en Levensmiddelen. De jaarvergadering van deze vereniging werd gehouden rond het thema „Hoe veilig is ons voedsel". „Chinese voedingsmiddelen staan ook hoog op de ranglijst van oorzaken van vergiftiging. Ondanks het feit dat de consu ment betrekkelijk vaak in een Chinees restaurant eet, ver trouwt men het voedsel daar toch niet. Zodra men ervan ziek wordt, wordt dat ook di- rekt gemeld. Wordt men van het eigen eten ziek, dan wordt de Keuringsdienst van Waren niet altijd gebeld. Die mensen behandelen zich zelf, zij gaan meestal niet naar de dokter", aldus Beckers. Volgens ir.Beckers gaat voed selvergiftiging gepaard met enorme kosten. „De medische kosten, het ziekteverzuim ten gevolge van de voedselinfec- ties en de schade, die de indus trie door deze incidenten moet verwerken, lopen in Neder land op tot 100 miljoen per jaar". Hij hield een pleidooi voor een scherpere controle op de hygiëne in instellingen, maar ook op die van de parti culiere huishoudens. C.A.van der Heijden van het rijksinstituut voor de volksge zondheid ging in op de relatie tussen voedsel en kanker. De rol die kleurstoffen in het voedsel daarbij spelen noemde Van der Heijden van geen en kele betekenis. Veel meer on derzoek moet er volgens hem worden gedaan naar de rol van natuurlijke kankerver wekkende stoffen in het eten. Zo komt in zwarte peper het kankerverwekkende piperine voor. Een hoeveel van vier gram per dag veroorzaakt al tumoren bij witte muizen. Volgens Van der Heijden heeft onderzoek aangetoond, dat toegevoegde chemische midde len in ons voedsel nog geen enkele aanleiding tot onrust geven. Definitieve conclusies kunnen daaruit echter pas over 10 of 20 jaar worden ge trokken. ÏOME De Europese christen-democraten, verenigd n de Europese Volks Partij (EVP), zijn klaar voor de verkiezingen voor het Europees parlement. Op de laat- dag van hun partijcongres in Rome namen de deel nemende partijen unaniem een actieprogramma aan. Dat was een aanmerkelijk beter resultaat dan het Ne derlandse delegatielid Oostlander (de „vader" van het EVP-programma) van te voren had durven hopen. ,Toen ik hier kwam dacht ik dat vooral de Duitse CSU )de partij van F.J. Strauss -red) wel weer problemen :ou maken. Maar dat is niet gebeurd". Dp de laatste dag van het congres waren het vooral de nationale jolitieke kopstukken die het woord voerden, onder wie ook TSU-leider Strauss. Zijn rede was het meest strijdlustig en ont- okte aan de congresgangers verreweg het meeste applaus. Jtrauss had niets meer aan te merken op het actieprogramma, naar zoveel te meer op de „treurige realiteit" van de Europese samenwerking anno 1984. )ok premier voerde het woord, maar hij beperkte zich tot het litspreken van een verklaring van „geloof, hoop en liefde" in ien (beter) Europa. Lubbers pleitte onder meer voor het toeken- ïen van meer bevoegdheden aan het Europees parlement, voor neer technologische samenwerking, voor het terugdringen van le bureaucratie, voor het nemen van besluiten in de minister- aad op basis van de meerderheid. Het vetorecht kan niet meer, ildus Lubbers. Tenslotte riep hij de EVP op, het vertrouwen in üuropa te herstellen. „De lente van Europa binnen handbereik", ei hij. let als Lubbers hield de Westduitse bondskanselier Kohl een ileidooi voor een drastische vermindering van de bureaucrati- che praktijken in de gemeenschap, onder meer met betrekking ot het (vracht)verkeer tussen de lidstaten. "■ongresvoorzitter Tindemans tenslotte sprak de hoop uit dat het 'oortaan afgelopen is met het „gekibbel en de steriele discus- ies", die de politieke eenmaking van Europa de laatste jaren in e weg hebben gestaan. Hij vond dat de Europese christen-de- ïocratie, zeker nu men als enige groepering een echt gezamen- ijk verkiezingsprogramma heeft, zich in de komende verkie- ingsstrijd vooral moest richten op de burgers omdat „Europa 1 iet de huidige crisis eigenlijk nog belangrijker is dan in 1979". Opstandelingen Irian eisen vijf niljoen voor ontvoerde piloot AKARTA De Organisatie voor een Vrij Papua (OPM) heeft en losprijs geëist van vijf miljoen gulden voor de vrijlating van e Zwitserse piloot, die vorige maand in de Indonesische provin- ie Irian Jaya (voormalig Nederlands Nieuw-Guinea) werd ont- oerd. Dit is gisteren uit diplomatieke bron in Jakarta verno- len. De termijn voor het betalen van de losprijs aan de opstan dingen loopt morgenochtend af. Indien dan aan de eis niet is ildaan wordt de piloot geëxecuteerd, aldus de bronnen. ADVERTENTIE Op zoek naar een toilet, badkamer of douche? Bij Braat vindt u bekende merken Sphinx VILLEROY& BOCH Ook douchewanden en badkamer meubelen in elke maat. Braat kan alles badklaar voor u plaatsen. BRAAT Maa'nweoïoo"dÏohÏm BOUWSTOFFEN Ht Telefoon.070>81 457. WEINBERGER TOT DE RUITER: SHANNON De Amerikaan se minister van defensie, Weinberger, heeft gisteren ge zegd dat de NAVO bang is dat in de andere lidstaten de dis cussie over de raketten weer zal worden geopend als Neder land besluit de kruisraketten niet te plaatsen. Weinberger zei dit tegen jour nalisten aan boord van het vliegtuig, waarmee hij op weg was naar de Verenigde Staten na in Turkije een NAVO-ver- ADVERTENTIE ETERNA 'S WERELDS VOORDELIGSTE KWALITEITSPIANO VAN YAMAHA... Leidse Piano- en Urgel- handel W. Barning B.V. sinds 1921 Stationsweg II-17 Leiden 071-122858 gadering te hebben bijge woond. Het vliegtuig maakte in Ierland een tussenlanding om bij te tanken. Weinberger wilde niet ontkennen dat een Nederlands besluit tot statio nering van de raketten wordt bemoeilijkt door het optreden van de vredesbeweging. Maar hij hield zijn Nederlandse ambtgenoot De Ruiter voor, dat het verzet geleidelijk ver dwijnt als het besluit eenmaal is gevallen. Minister De Ruiter zei gisteren na afloop van de NAVO-bijeenkomst, dat de druk die de overige NAVO- ministers op Nederland uitoe fenen om tot plaatsing van de raketten over te gaan „niet te veronachtzamen is". Hoofdagent 'trekt' lijst Centrumpartij ROTTERDAM Een hoofdagent van de Rotter damse politie treedt op als lijsttrekker van de Cen trumpartij tijdens de deel gemeenteraadsverkiezin gen die in mei in Rotter dam worden gehouden. De politieman W. Sparreboom voert de CP-lijst aan in de deelgemeente IJsselmonde. Sparreboom's kandidaatstel ling valt samen met uitspra ken van burgemeester Peper van Rotterdam over politie mensen die actief kaderlid zijn voor de Centrumpartij. In antwoord op vragen uit de raad zegt de burgemeester dat er geen sprake kan zijn van een beroepsverbod voor agen ten op grond van hun sympa thie voor of lidmaatschappij van welke legale politieke par tij dan ook. Pas als discrimine rend handelen tegen mensen vast komt te staan of als op een andere manier van hun „partijdigheid" blijkt, zullen tegen politiemensen maatrege len worden genomen. Een grote ravage gistermiddag in Manhattan (New York) waar bij de plotselinge in storting van een vier verdiepingen hoog gebouw twee mensen om het leven kwa men en zeker ne gentien anderen gewond raakten. Over de oorzaak van de instorting is nog niets be kend. Op de foto boven is te zien hoe reddingsploegen op zoek zijn naar slachtoffers die mogelijk nog on der het puin be graven liggen. Op de foto links het verdriet van twee bouwvakkers, die hebben gehoord dat hun collega, met wie zij in het gebouw aan het werk waren, bij de instorting om het leven is geko men. Kolonel Lansana Conté president van Guinee DAKAR Kolonel Lansana Volgens Radio-Conakry is er Uit een verklaring, die door Conté is benoemd tot president ook een nieuwe regering ge- Radio-Conakry werd ver van de Westafrikaaanse staat vormd, die bestaat uit dertig spreid, blijkt verder dat 25 le- Guinee. Afgelopen dinsdag ministers en twee staatssecre- den van de regering militairen kwamen de militairen middels tarissen. Premier is kolonel zijn. In het nieuwe kabinet zit een staatsgreep aan de macht. Diara Traore. een vrouw. Zij is minister van sociale zaken. DEN HAAG „We wor den beide even slecht door de minister be diend", stelde PvdA-me- diaspecialist Aad Kosto te leurgesteld vast, daarbij doelend op de moties van CDA en PvdA over het besluit tot een derde net en de deelname van om roepen aan abonnee-tv. Hoewel minister Brink man gisteren hardnekkig bleef volhouden dat hij de door de Kamer aangeno men motie zal uitvoeren, is gisteren wel vast komen te staan dat hierover te twisten valt. De PvdA, die met steun van de christen-democraten haar motie door de Kamer wist te wringen (omroepen moeten op enigerlei wijze bij abonnee-tv worden betrokken) kreeg gis teren keihard de rekening ge presenteerd voor het wankele compromis met het CDA. De tekst van Kosto's motie was dermate vaag gehouden dat het Brinkman èn het CDA alle gelegenheid bood er weer on deruit te komen. Brinkman kon gisteren dan ook vrij en blij verkondigen dat hij de mo tie van de PvdA uitvoert, als hij de omroepen en bedrijfsle ven rond de tafel brengt. Die moeten dan samen maar bekij ken of ze het ergens over eens kunnen worden. Een volkomen loze toezegging aan de socialisten, want ook in zijn eigen medianota sloot Brinkman al niet uit dat om roepen programma's mogen toeleveren aan abonnee-tv. Die moesten dan wel eerst door de omroepen zelf zijn uit gezonden en aan die voor waarde heeft de minister ook gisteren vastgehouden. Zeker is ook dat het CDA hiermee genoegen neemt. „Ik voel er niets voor om de mi nister nog meer hierover te prikkelen. Ik vrees dat dat al leen maar een averechts effect heeft", zo lichtte CDA'er Van der Sanden toe. In feite heeft de CDA-fractie zich gisteren gedistantieerd van de uitleg die de PvdA'er Kosto aan de (door het CDA gesteunde) mo tie heeft gegeven, door weer eens hardop te zeggen dat om roepen niet op abonnee-tv thuishoren. Bakzeil De christen-democraten heb ben zelf eigenlijk ook bakzeil moeten halen ten aanzien van hun motie over het derde net. Ook die motie zal ik uitvoeren, zo waagde Brinkman de Ka mer toe te spreken. Zeker, er komt een gedegen studie naar de programmatische, techni sche en financiële gevolgen van zo'n derde net. Maar dat was maar één deel van de CDA-wens. Politiek gezien was het belangrijkste element van die motie het principebe sluit om in '86 een derde net in de ether te jagen. En die be slissing heeft het Kabinet dui delijk niet genomen en niet willen nemen. Het CDA heeft uiteindelijk ei eren voor zijn geld gekozen en nu alle hoop gevestigd op de bewuste studie. Zeer waar schijnlijk valse hoop, want dat derde net mag niet meer dan een tientje per jaar aan extra omroepbijdragen gaan kosten. Daar heeft ook het CDA zich al op vastgelegd. Globale bere keningen, die nog aan de opti- mische kant zijn gebleven, hebben al uitgewezen dat ze ker het dubbele nodig is om een technisch en programma tisch volwaardig NED 3 op g>ten te zetten. e conclusie bij de voorlopige afronding van de parlementai re discussie over de medianota moet luiden dat minister Brinkman uiteindelijk toch ge lijk heeft gekregen. De media nota het oorspronkelijke compromis tussen CDA en VVD is geheel overeind ge bleven. De strikte „water scheiding" tussen het non- commerciële omroepbestel en de commerciële abonnee-tv blijft gehandhaafd. Het derde net zal er zo goed als zeker niet komen. „Wisseltruc" Het moet deze bewindsman nagegeven worden dat hij de vele slopende' debatten over deze kwestie vrijwel zonder kleerscheuren heeft doorstaan. Hier en daar werd hem wel verweten dat hij het parle ment te weinig serieus nam, maar dat overkomt wel meer dere bewindslieden. Feit is dat hij een „zakelijk compromis" door de Kamer heeft geloodst over het mediabeleid. Mede door het het crisisgevoelige karakter van deze materie is dat zijn voorgangers in eerdere kabinetten niet gelukt. Vooral de „wisseltruc" met de geplande 20 uur zendtijduit breiding op de beide tv-zen- ders mag een briljante politie ke zet van deze bewindsman worden genoemd. Toen hij aankondigde dat bij invoering van een derde net die- 20 uur uitbreiding weieens niet door zou kunnen gaan, ging er een golf van verontwaardiging door de Kamer en in Hilver sum schreeuwde men even eens moord en brand. Daar mee verlegde Brinkman het zwaartepunt van het mediade bat van het derde net (dat nog ver weg is) naar het lot van NED 1 en 2, die beide hunke ren naar meer tv-zendtijd in de middaguren. Dilemma Brinkman speelde daarmee in feite de bal terug naar het par lement (en vooral naar het CDA), dat zich voor een di lemma geplaatst zag. De Twee de Kamer haastte zich dan ook met het aannemen van een motie, waarin werd uitgespro ken dat die 20 uur zendtijduit breiding hoe dan ook door moest gaan. Vooruit dan maar, liet minis ter Brinkman gisteren weten. En de Tweede Kamer haalde opgelucht adem. Ook CDA'er Van der Sanden, want ook zijn fractie wil onder geen beding de zendtijduitbreiding voor dit jaar op het spel zetten. Het derde net is de christen-demo craten wel iets waard, maar zeker geen ruzie met de om roepen. Want Hilversum kan al in oktober meer tv-zendtijd krijgen, terwijl een eventueel derde net (mocht dit er ko men) pas in '86 van start zou kunnen gaan. Het onderzoek naar de haal baarheid van NED 3 moet nog worden gestart en het zal en kele maanden in beslag ne men. In Den Haag en Hilver sum zal men ongetwijfeld reikhalzend uitkijken naar de resultaten van die studie, zij het met zeer uiteenlopende verwachtingen over de uitslag. FRANS WEERTS

Leidse Courant | 1984 | | pagina 15