EXTRA PRUZEN IN CIJFERSPE Geen akkoord in broedertwist Bom contra Consumentenbond Vijf-urendag lost niets op „Huisvredebreuk ja, maar moet je er soms een helikopter op afsturen?" binnenland QeidocQowuvnt fy&jSMKfc V. MMB. piET, ^eajri2jm! Leuk werk belangrijker dan goed salaris DINSDAG 3 APRIL 1984 PAGINA 9. „Meer alternatieve straffen bespaart veel ellende" NIJMEGEN De alternatieve straf moet meer toegepast worden. Dat be spaart veel ellende. Het is dan ook teleurstellend dat de minister van ustitie onlangs heeft besloten om 00 extra cellen te realiseren. Dit heeft prof. mr. G.J.M. Corstens, hoogleraar strafrecht aan de Katho lieke Universiteit van Nijmegen, gis teren gezegd tijdens een actualitei tencollege aan de Nijmeegse univer siteit. Eén cel kost per jaar 60.000 gulden aan exploitatie en perso neelskosten. 100 Cellen kosten dus per jaar zo'n zes miljoen gulden. Van dat geld hadden heel wat men- aangesteld kunnen worden om alternatieve straffen te begeleiden, aldus Corstens. Regering op de vingers getikt AMSTERDAM De Internationale Arbeidsorga nisatie (IAO) van de Verenigde Naties heeft de Ne derlandse regering berispt vanwege haar loon maatregelen, in het bijzonder wat betreft haar in grepen in de arbeidsvoorwaarden van de trendvol gers. Nederland heeft, zo wordt gesteld, in strijd gehandeld met een IAÓ-verdrag inzake de vrijheid van onderhandelen, De regering heeft aangekon digd alleen in uiterste noodzaak te zullen ingrijpen in de loonvorming. Maar, zo voegt de IAO er met een aan toe, die terughoudendheid van het kabinet slaat alleen op het bedrijfsleven. Ze moet echter ook gelden voor de non-profit-sector, voor de trendvolgers dus ook. De commissie laakt de ruime bevoegdheden, die de minister van sociale zaken nog onlangs heeft gekregen om in cao-onderhan delingen in te grijpen en afgesloten cao's onverbin dend te verklaren. Deze bevoegdheden zijn in strijd met een verdrag, dat ook door Nederland is getekend. Acht jaar en tbr voor moord op ex-echtgenote MAASTRICHT De rechtbank in Maastricht heeft gisteren de 36-jari- ge M.N. uit Maastricht veroordeeld tot acht jaar gevangenisstraf met af trek van voorarrest en terbeschik kingstelling van de regering. De man heeft op 28 maart vorig jaar zijn ex-vrouw Marjo Otten ontvoerd en in de bossen bij het Belgische plaatsje As gewurgd. Daarbij waren twee 18-jarige scholieren aanwezig. Zij zijn voor hun aandeel al eerder veroordeeld tot ieder vier jaar cel straf. Volgens Pijls is N. „ongetwij feld gevaarlijk en geestesziek". Te gen N. werd veertien dagen geleden door de officier van justitie vijftien jaar onvoorwaardelijke gevangenis straf geëist. Foto rechts: Drie actie voerders van de mi lieu-organisatie Green peace hebben gister morgen een 110 meter hoge schoorsteen van de BP-raffinaderij bij Oostvoorne beklom men. Met veel moeite ontrolden zij na uren lange pogingen een groot spandoek, waar op „Stop zure regen" staat. De actievoerders zijn van plan er nog een paar dagen te blij ven zitten. RECHTBANK MOET UITSPRAAK DOEN AMSTERDAM „Het gaat toch niet om persoon lijke reputaties, maar om het belang van de consu ment Een gerechtelijke procedure als deze doet dat belang zeker geen goed. Is het daarom niet mogelijk tot een vergelijk ite komen Ooit zal u toch weer om de tafel moeten gaan zitten". Deze dringende oproep van de «Amsterdamse rechtbankpresi dent mr. B. Asscher, kon gis teravond na ruim vier uur procederen VAR A's Konsu- mentenman Frits Bom en de lonsumentenbond toch niet nader tot elkaar brengen. Deze strijdende partijen in een „vernijnige broedertwist", zo als één van de raadslieden het uitdrukte, slaagden er niet in ;n vergelijk te komen. De Consumentenbond had het kort geding aangespannen r aanleiding van een inter- v van Frits Bom in het weekblad Vrij Nederland van 24 maart. In dit vraaggesprek beschuldigde Bom de Consu- nentenbond er onder meer zich afhankelijk te hebben gemaakt van overheidssubsi dies en onaanvaardbare ban den te hebben met het be drijfsleven, in de geschillen commissies en in de wijze waarop onderzoek wordt ge pleegd. ,Een bewuste poging de Con sumentenbond in diskrediet te jfengen", zo vond de advocaat van de bond, mr. W. Taekema. „Dergelijke uitlatingen tasten je Consumentenbond in zijn jestaansrecht aan", aldus de schetsen idvocaat die een rectificatie ia een advertentie Nederland, op straffe v iwangsom van 100.000 gulden. Voor de aanvang van het kort geding konden de heer Westendorp van de Consumentenbond en VARA's Konsumentenman Frits Bom nog vriendelijk naar elkaar glimlachen, maar tijdens de recht zitting bleken de beide heren onverzoenlijk. Rancuneus de achtergronden de drastisch verslechterde Vrij verhouding tussen Frits Bom een en de Consumentenbond. De Consumentenbond verweet VARA's Konsumentenman ,,rancuneusi handelen", nadat de bond sa'men met nog vier andere consumentenorganisa ties „zakelijke kritiek" had ge- het leverd op het televisiepro gramma van Frits Bom. De verklaarden het conflict in elk raadsman van Frits Bom op geval niet te hebben gezocht, zijn beurt meende, dat de Con sumentenbond een venijnig Bemiddeling interview van Bom in Vrij Ne derland kon verwachten, na dat de consumentenorganisa ties met hun kritiek op de Konsumentenman een „Actie beschadiging Frits Bom" wa ren begonnen. Beide partijen Aanvankelijk leek het er op dat de bemiddelingspoging van rechtbankpresident As scher' succes zou hebben. Na een schorsing bleek Frits Bom breid zijn interview met Vrij Nederland terug te nemen en uitdrukkelijk te verklaren dat hij nooit heeft getwijfeld aan de integriteit van de bond. Het terugnemen van het VN-inter- view zou overigens nog niets zeggen over de rechtmatigheid van de gedane uitlatingen. As scher: „We beschouwen het in terview als het ware als niet bestaand waarna jullie weer om de tafel kunnen gaan zit ten". De Consumentenbond eiste echter tevens een verklaring van Bom waarin hij zegt niet te twijfelen aan de onafhanke lijke opstelling van de bond te genover de overheid en het bedrijfsleven. Dat ging de raadsman van Bom. mr. Gros heide, te ver. „De Konsumen tenman heeft er nooit een ge heim van gemaakt dat hij het niet eens is met de manier waarop de geschillencommis sies zijn georganiseerd. Dat hij het gevaarlijk vindt als een consumentenorganisatie ge bruik maakt van subsidies. Deze uitlatingen wil hij niet terugnemen", aldus Grosheide. De advocaat van de Consu mentenbond, mr Taekema, be streed in zijn pleidooi dat de bond afhankelijk is van subsi dies van de overheid en onder één hoedje zou spelen met het bedrijfsleven, zoals Frits Bom, suggereert in het omstreden VN-interview. Taekema wees er onder meer op dat van het totale budget van 19,8 miljoen gulden slechts twee procent afkomstig is van subsidies, die in het algemeen zonder voor waarden worden gesteld. Tae kema: „Ook zonder deze subsi dies kan het werk van de Con sumentenbond worden voor- Van banden met het bedrijfs leven is volgens Taekema ook geen sprake. „Wel stuurt de Consumentenbond uit oogpunt van de zorgvuldigheid zeer kritische beschouwingen die zijn gewijd aan een bedrijf of een produkt toe aan de betrok kene voor commentaar". De uitspraak is op 12 april. BOUWBOND FNV: «MEKSFUUKT Voof- bleek te zijn, dat dit niet o fitter Bram Buys van de gaat in de vele sectoren die a pouw- en Houtbond FNV beidsintensief zijn cJ vijf-urenwerkdag, die de bouw. Hij vroeg zich het socialistische kamerlid vervolgens af of Marcel van Dam heeft ge- hogere produktie propageerd tegen de hoge gelijkheden zijn als werkloosheid. „Van de ,kor.teï werken, bruikbaarheid van zijn Idee zijn wij nog niet over tuigd", zei Buys gisteren het begin van de delen", bondsraadsvergadering. Tij had met name proble- hogere produktie wel afzetmo- en, door loon en bestedingsmogelijkheden ach teruit gaat. „Het zou beteke nen dat we alleen maar bezig zijn de armoe eerlijker te ver- ien met de wijze van fi- teien het toenemende werken lancieren een dergelijke rbeidstijdverkorting. Dam meent, dat die ar beidstijdverkorting zichzelf létaalt omdat er dan per dag totaal langer gewerkt kan gorden en gebouwen en ma- beter benut worden, bovendien neemt dan de pro- uktie toe. Buys' probleem uitkering. Dit begint volgens hem te lijken op de werkverschaffingspolitiek uit de jaren dertig. Van de men sen die hetzelfde werk doen, krijgt de één loon volgens de cao, de ander een uitkering. „Niet het belang van de werk loze staat voorop maar de vraag hoe zo goedkoop moge lijk activiteiten uitgevoerd kunnen worden". Over het voorgenomen verzet van de vakbeweging tegen het 1-juli-pakket van de regering, volgens hem nog maar het be gin van het voortdurend ver lagen van de sociale uitkerin gen, zei Buys weinig te zien in stakingen, onderfrankering van brieven, dichtplakken van ponsgaatjes e.d. De enige ma nier om de politici, die verant woordelijk zijn voor de verla gingen, is hen te treffen via de stembus, te beginnen bij de Europese verkiezingen van 14 juni. De vakbeweging moet volgens Buys zich richten op het doorbreken van de toene mende politieke ongeïnteres seerdheid en de leden opwek ken massaal het vertrouwen in de verantwoordelijke politieke partijen op te zeggen. Bij de stembureaus zou gepost moe ten worden om ook andere kiezers over te halen niet te stemmen op de partijen die het kortingsbeleid van de regering steunen. Want het enige waar voor politici volgens Buys ge voelig zijn is stemmenverlies. FRIEMELS FNV BEREIDT ACTIES VOOR TEGEN LAGERE UITKERINGEN (Van onze sociaal-economische redactie) AMSTERDAM De vakcentrale FNV maakt dezer dagen een begin met een uitgebreide campagne tegen het kabinetsbesluit tot verdere verlaging van de sociale uitkeringen per 1 juli. Uitkeringsgerechtigden en werkende leden krijgen een flinke warming-up voor een massale demonstratie rond de regerings gebouwen als daar het parlement gaat beslissen over het rege ringsplan. Stakingen en bezettingen waarover hier en daar wel wordt gesproken staan nu nog niet op het programma. Welis waar gaat het kabinet in zijn kortingsplan niet zover als het eerst van plan was, maar ook met de nu geplande korting van drie procent kon de Federatieraad van de FNV gisteren „op geen enkele wijze instemmen", zo verklaarde vice-voorzitter Herman Bode. „Er wordt opnieuw een zware last gelegd op het deel van het Nederlandse volk dat al grote offers heeft gebracht. Bovendien werkt de korting averechts omdat er minder besteed zal wor den, wat in 't nadeel is van de afzet van de industrie", aldus de FNV. De vakbond gaat bij de Vaste Kamercommissie voor socia le zaken een hoorzitting aanvragen over de bezuinigingen op de sociale uitkeringen. De FNV heeft alternatieve plannen ge maakt om te bezuinigen, maar die zijn door het kabinet, volgens Bode zonder opgaaf van redenen, van de hand gewezen. NIJMEGEN Havo- en vwo- economische wetenschappen, leerlingen in het laatste jaar richtingen die meer perspec- van hun opleiding kiezen niet tief op werk zouden bieden. verdei'e studie meer kans te maken op een goed salaris, maar omdat dit uitzicht biedt op interessant werk. Dit blijkt uit een rap port van de katholieke univer siteit in Nijmegen, dat binnen kort verschijnt. De leerlingen schatten de kans op werk, na hun studie, op bijna 70 pro cent. Bij het onderzoek werden ruim vijftienduizend leerlin gen uit de eindexamenklas van havo en vwo ondervraagd op drie tijdstippen: aan het be gin van het schooljaar, halver wege en na het examen. Uit het onderzoek kwam verder naar voren dat meisjes een voorkeur vertonen voor stu dierichtingen die, volgens de onderzoekers, weinig uitzicht op werk bieden, zoals letteren, rechten en sociale wetenschap pen. Jongens kiezen meer voor medische, technische en Tsjechische politie schiet op schoorsteen- klimmers FRANKFURT Tsjecho- Slowaakse politiemensen hebben gisteren geschoten op drie leden van de milieu actiegroep Greenpeace die in Karlovy Vary op een fa brieksschoorsteen waren geklommen om tegen de zure regen te protesteren. Niemand werd geraakt. De actievoerders werden gear resteerd en het land uitge zet, toen ze na ongeveer een uur hun actie beëindigden en naar beneden kwamen. Zij waren afkomstig uit Zweden, Frankrijk en De nemarken. Hun actie is door collega's van Green peace op de foto vastgelegd. Bij de bezetting van een schoorsteen in het Engelse Sheffield, eveneens in het kader van de „protestweek tegen de zuren regen", werd gisteren de 29-jarige Aloys de Vries uit Leeu warden gearresteerd. Bij soortgelijke acties in West- Duitsland, België, Oosten rijk, Frankrijk en Dene marken deden zich geen noemenswaardige inciden- MILIEU-ACTIVISTEN BEZETTEN SCHOORSTENEN AMSTERDAM OOST VOORNE De weg van Rotterdam naar de kale Maasvlakte is eentonig en ook een beetje treurig: De cilindervormige opslag tanks van de grote olie maatschappijen en de on aantastbare, rokende, ver zurende, schoorstenen overheersen het spaarza me groen. Zeelucht legt het af tegen de onfrisse walmen. Op Oostvoorne, aan het eind van de Maas vlakte, staat de raffinade rij van British Petroleum. Een bestelbusje vol Greenpeace-mensen zit voor de poort te kleumen. Een in een deken gewik keld meisje kijkt door een verrekijker naar boven, naar de schoorsteen die door drie mensen van Greenpeace is „bezet". Bezet uit protest tegen de zure regen. tenrijk en Tsjecho-Slowakije „veroverd". De actie leidt de internationale week tegen de zure regen in. De bezetting van de schoor steen van de Amercentrale is gisteren na een periode van acht uur weer opgeheven. Eenmaal weer met beide be nen op de grond, werden de veertien leden van Milieude fensie stuk voor stuk op een proces-verbaal getracteerd en verhoord. Monumenten De bezetting van de BP-raffi naderij gaat volgens de plan nen nog door. Er komen deze week geen nieuwe bezettin gen, maar wel andere acties. In Amsterdam bijvoorbeeld gaat men de, door zure regen aangetaste, monumenten langs. En een aantal daarvan wordt met plastic ingepakt, om ze te beschermen tegen het De De Sint Janskerk in Den Bosch wordt, nadrukkelijk met toestemming van de kerk, opgefleurd met het dertig me ter lange spandoek dat „Stop zure regen" spelt. En in navol van de PvdA gaan de mi- activisten door zure regen hoge schoor- besmette bossen bezoeken. niet te De directies van British Petro leum en de Amer-centrale hebben gisteren, evenals de politie, beheerst gereageerd op de acties van de milieu-verde digers. Wat moet je ook als hebben: In 't holst nacht een niet ongevaarlijke ging en duizelingwekkende klim in lieu- een 110 mete steen. In guur vergeten in stinkende walmen van zwavel- en stikstofoxyde, die alleen met een gasmasker op nog een klein beetje te har den zijn. hébben het er voor over. Drie van hen klommen zondag nacht in de schoorsteen van de BP-raffinaderij bij Oostvoorne. Uit protest tegen de zure re gen, die onder andere door deze schoorsteen veroorzaakt wordt. De zure regen die het milieu meer en meer dreigt te verpesten. Ook in Geertruidenberg zijn veertien mensen van Milieu defensie, sommigen na een spoedcursus bergbeklimmen, in een hoge schoorsteen ge klommen. Hier gaat het om het 180 meter hoge gevaarte van de kolengestookte Amer centrale. Een centrale die vol gens Milieudefensie per jaar 45.000 ton zwavelzuur' en 25.000 ton stikstofoxyde uit braakt. Een protest tegen de verzuring in Nederland dus. Maar ons land alleen kan de zure regen niet stoppen. Behalve in Ne derland zijn daarom ook schoorstenen in Engeland, West-Duitsland, België, Frankrijk, Denemarken, Oos- Greenpeace je schoorsteen bezetten? W.G. Hart, hoofd Public Relations heeft staan, van BP: „Het is wel huisvrede breuk, maar ja, moet je er soms met een helikopter op af?" Hart blijft er nuchter onder. Biedt de milieu-activisten zelfs koffie aan, „want het is hart stikke koud daar boven". En koud is het inderdaad, daar op die kale Maasvlakte. Hart: „We laten deze mensen op ei gen verantwoordelijkheid worstelen daarboven". De BP-man heeft begrip voor de actie, maar vindt dat de mensen eerst eens bij zichzelf moeten beginnen. Hij bedoelt: Bij onze heilige koe. de auto. „Laten, de mensen zich eerst BP-raffinaderij uitgekozen heeft. Dat is overigens gebeurd omdat het beklimmen van de BP-schoorsteen minder ge vaarlijk is dan die van Shell, volgens Milieudefensie de grootste vervuiler in Neder land. Hart: „Wij van BP worden nu juist de milieuvriendelijke oliemaatschappij genoemd". Op een persconferentie zetten Greenpeace, Milieudefensie en de Stichting Natuur en Milieu uiteen waarom ze het hebben gedaan. Daar blijkt dan ook hoe mensen van mening kun nen verschillen. Volgens Greenpeace is BP namelijk he lemaal geen milieuvriendelijke maatschappij. Integendeel zelfs. Het gaat de drie organisaties er vooral om duidelijk te ma ken dat er nou eindelijk eens wat aan de veroorzakers van zure regen gedaan moet wor den. Druk uitoefenen op de politiek en dan met name op het CDA. Alle ogen zijn dus maar weer eens gericht op Kwatta, want de VVD lijkt te rughoudend ten opzichte van drastische maatregelen, de PvdA voor. Volgens de organisaties is het bitterhard nodig de uitstoot van giftige stoffen als zwavel dioxide, stikstofoxyde en am moniak drastisch terug te brengen. Binnen tien jaar met 75 procent. Dat is veel meer dan minister Winsemius van milieu op zijn programma Voor wat betreft de auto ge ven de milieu-activisten de BP-man gelijk. De maximums nelheid moet van 100 naar 90 kilometer per uur. Maar er moet veel meer gebeuren. Er moet loodvrije benzine komen, om een voorbeeld te geven. Maar ook moeten de vijf ko lengestookte centrales in Ne derland in totaal goed voor 100.000 ton zwavel- en stiksto foxyde en de zes raffinade rijen 90.000 ton veld. i de i mumsnelheid houden". Inder daad is het wagenpark in Ne derland, vijf miljoen stuks, ook medeplichtig aan de zure re gen. Niet aardig Toch vindt Hart 't niet aardig dat Greenpeace nou juist de Terug naar één van die raffi naderijen, die van British Pe troleum, in de Maasvlakte. Een Greenpeace-meisje geeft toe: „Toch wel indrukwek kend, die rpkende kolossen". Indrukwekkend ja. „De pei lers waarop onze economie draait", stelt Hart. „Als we Rotterdam niet hadden, met al z'n industrieën, dan waren we nergens". MARTIN VOORN ADVERTENTIE 60EERSTE KLAS FIETSEN! LOTTO- EN TOTO-SPELERS: DEZE WEEK INLEVEREN! Deze week hebben Lotto- en Toto-spelers gratis extra kans op een dames- of herenfiets door mee te doen aan het Cijferspel. Trekking: 8 april. Natuurlijk is er ook de gebruikelijke Cijferspel- pnjzenpot: hoofdprijs f 100.000,-. Vraag naar de speciale folder. En wat voor een fiets. Metallic bruin, trommelrem- men voor en achter, 3-speed Sturmey Archer- naaf, lamp, jas- beschermers, pompje. Winkeladvies- pnjs: I 595,-. Lotto-inleveradressen staan in de Gouden Gids.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 9