Thijs Kroon bromt de duurzame klaagzang van het plaatselijke horeea-koor Buurtvereniging moet weer opnieuw beginnen Boete en rijbewijs drie maanden kwijt U LEIDEN/REGIO EiidaeSotncwi DINSDAG 3 APRIL 1984 PAGINA 5 Corpus delicti Zelden zal iemand zo be reidwillig hebben meege werkt aan zijn eigen ver oordeling als de wat oudere Katwijker die gisteren te recht stond, omdat twee banden van zijn auto glad waren bevonden. In eerste instantie leek het daar ech ter helemaal niet op. De man leek zelfs regelrecht op een vrijspraak af te steve nen toen hij kantonrechter Morshuis een verklaring van zijn garage overhandig de waarin stond dat de be wuste banden een profiel van respectievelijk 3 en 4 millimeter hadden. „Tja", zei Morshuis. „Ik vind dat de agenten het profiel had den moeten meten. Nu staat er alleen in het proces ver baal dat de banden glad wa ren". Officier van justitie Van Ek had daar wel een verklaring voor. „Niet alles hoeft glad te zijn, het kan zijn dat de banden op be paalde plaatsen zijn afgesle ten", aldus Van Ek die een boete van 120 gulden eiste. De zaak leek in een impasse te geraken, totdat de ver dachte een hoogst opmerke lijke mededeling deed. Hij vertelde, dat hij de bewuste banden had meegenomen. Ze stonden op de gang, hij hoefde ze alleen maar even te pakken. Rechter Mors huis reageerde niet erg en thousiast. „Het is helemaal niet zeker dat dat de ban den zijn", sprak hij zijn twijfel uit. De rechter had waarschijnlijk het vermoe den dat er een paar fonkel nieuwe bandjes op de gang stonden. Maar omdat de man een zeer oprechte in druk maakte, gaf Morshuis toch toestemming om de banden te halen. „Misschien r wel een glad plekje op dan zijn we klaar", merkte de rechter hoopvol op toen de man de zaai uit was om het corpus delicti te halen. Misschien wat over dreven om in dit geval over corpus delicti (voorwerp waarmee het misdrijf is ge pleegd) te spreken, er is im mers niemand met deze banden vermoord. Nadat de Katwijker de ban den in een hoekje had gezet, bogen rechter, officier van justitie en griffier zich over het corpus delicti en al gauw riep Morshuis: „Ik zie het al, de zijkanten zijn glad". Inderdaad, de ene helft van de banden was af gesleten, terwijl de andere helft een keurig profiel ver toonde. Hoe dan ook, de man had niet gelogen toen hij vertelde dat er profiel van 3 en 4 millimeter op de banden zat. „Het moet wel allemaal 4 millimeter zijn", zei Morshuis tegen de eerlij ke verdachte die zijn neder laag zeer sportief opvatte. Vonnissen was nu geen pro bleem meer voor Morshuis. „U heeft het wettig en over tuigend bewijs zelf gele verd", sprak hij waarde rend. De boete werd op 100 gulden bepaald. De Katwij ker nam de banden onder zijn arm en verliet de zaal. Talenknobbel Rechter Morshuis moest gis teren weer eens een beroep doen op zijn talenknobbel. Eerst verscheen er een Pool, die na een verblijf van 2,5 jaar in deze contreien al heel aardig Nederlands sprak, zodat Morshuis de zaak kon afdoen met een. beetje Engels en zeer duide lijk en langzaam uitgespro ken Nederlands. Vervol gens stond er een Fransman voor het hekje die „Un petit peu" zei op de vraag van de rechter of hij Nederlands sprak. Daarop ging Mors huis in het Engels aan de slag. ak_'De Fransman, die langer 'van dan zes maanden in Neder- aan_ land woont, kon geen rij- en Zo_ kentekenbewijs tonen aan n(je_ de politie. „When you are dje longer then six months in the Netherlands you have n jn to have a, hm hm, kente- kenbewijs", zei een naar -jj.aj_ woorden zoekende Mors- ible- kuis- Van Ek eiste een boete men van 135 gulden. De Frans- >r te man keek als geïnteres- 'n en seerd, maar blijkbaar niet rden begrijpend toeschouwer toe. irin- Ineens was de rechter het men23*- "^e moeten de zaak n dg maar aanhouden en er een wor. tolk bijhalen", vond hij. Daarop werd de Fransman wakker en vroeg, terwijl hij pp Van Ek wees, „hoeviel heeft die meneer gevra- gen?". Rechter Morshuis keek verrast op. „U spreekt dus wel Nederlands. Die meneer heeft 135 gulden ge vraagd". „I agree", zei de Fransman, waarop de rech ter zei: „In six weeks you ge. become a hm hm, acceptgi- 8 °P n EEN GETERGDE HAZERSWOUDSE MIDDENSTANDER STOPT ERMEE De leegte van de buffet- annex prijzenshowkast, boven spoelbak en aan recht, duidde al enige tijd op de sombere, nade rende algehele ontman teling: een paar onderbe zette planken met een flesje prik, een flesje pils, een doos met kauwgom, wat pakjes sigaretten en buideltjes „zware van de weduwe", plus vloe; een paar eenzame prestatie- trofeeën: het overschot van een verre van los bandig horecaleven. Nee, de sfeer was er goed uit. Het was toch al nooit een bruine kroeg geweest, maar nu was de aardigheid er hele maal af. Een koekblik in een vitrine, een geslonken voor raadje slaatjes. Een transis torradiootje onder de kraan van een biertappunt. Een geel, inwendig leeg, torenge bouw van bierkratten. En het gezicht van de baas op storm achtig. Afgelopen zaterdag was het zover: Mathijs (Thijs) Kroon, dorpeling van Ha- zerswoude, sloot de poorten van zijn cafetaria „De Oase" aan het Raadhuisplein zeg het woord „raadhuis" en hij kijkt grimmiger dan ooit. Zijn „Oase" (een vlaag van een vlag die de lading van natjes en droogjes niet dekt) heeft Thijs Kroon (64) daar 22 jaar aan de consument aangeboden. De goede hore- castrijd is nu gestreden. Thijs Kroon praat er nog even over door. Veel gedragen Nu ken ik Kroon natuurlijk niet zo best; slechts van de laatste manoeuvres binnen De Oase. Maar ik kan me niet voorstellen dat hij zijn alledaagse toeleveringen heeft begeleid met een opge wekt gelaat, of zingend en fluitend in zijn groene schortjas op sluitingstijd af stevende. Thijs Kroon maakt zonder meer de indruk van een gekwelde, die evenwel zijn schaapjes en de gespoel de, omgekeerde glazen op het droge heeft. Hij duidt aan, wat er wel en wat er niet in het verhaal moet komen. Ma thijs, de „Multatuli" van Ha- zerswoudes horeca-jungle: „Ik heb veel gedragen". En hij vertelt zijn eigen „Max Havelaar" onder het gestern te van een falende gemeente politiek. Hij zal nooit zeggen: „Ik weet, lezer, dat mijn ver haal eentonig is". Maar het wordt 't wel. Dat beloof ik u. Het pand van Kroon is over gegaan in handen van het waterschap Noordwoude, tot uitbreiding der burelen. „Vanwege de besparing", schampert Thijs; „en de pol- derlasten maar weer om hoog". Noordwoude maalt door. Het is Kroon om het even. „Kijk eens, ik ben het hier niet zat, maar er is een tijd, dat je moet stoppen. Mijn vrouw en ik verhuizen naar de Dorpstraat in Benthuizen. Fijn hoor. Ik heb hier op Ha- zerswoude dorp bijna 32 jaar een cafetaria gedreven; de eerste 9 jaar aan de Dorps traat. Daar had ik, samen met twee broers, 's morgens ook nog een melkzaak. Maar dat was 't niet hè. Toen ben ik op het Raadhuisplein voor mezelf begonnen". Kroon gaat er, boven in de huiska mer, even voor zitten en steekt met z'n destroyer van wal, de vuurmond dreigend op de vijand gericht. En dan komt het eerste salvo. „Ik heb altijd hard moeten werken, zonder medewer king van de gemeente. Al die jaren tegenwerking. Tien jaar geleden is men bezig ge weest met sportaccommoda- tieregels op te stellen, wat de horeca betreft. De burge meester, Ten Heuvelhof nog, beloofde koeien met gouden horens". De naam Ten Heu velhof bezorgt de goede Thijs nog rillingen van afgrijzen; zijn „oorlogsschip" siddert onder het afvuren van de met wrok geladen granaten die op de secretarie moeten inslaan: „clandestiene tentjes, daar wordt niet naar geke ken. Ik heb eens een brief naar Van Agt geschreven toen die nog minister van justitie was. Van Agt vond, dat de gemeente zelf die za ken moest regelen. Maar B en W lachten erom; de secre taris ook". Bij Kroon is „hij" de secretaris, de boze genius die de gevestigde horeca een kwaad hart toedraagt. „Op het moment zijn er in de hele gemeente 33 plaatsen drank wordt verkocht. Er zijn gebouwen bij die levens gevaarlijk zijn bij brand en dergelijke. De gemeente is Thijs Kroon, geruggesteund door een halflege genotsmiddelen- en prijzenkast: te wapen tegen gemeentelijk wanbeleid. Op mijnomwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. U kunt mij telefonisch of schriftelijk vertellen wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Ik ben bereikbaar via 071 - 12 22 44 op toestel 10. verantwoordelijk voor als er iets gebeurt. Er is een tijd ge weest, dat sommige clandes tiene tentjes door de politie voor een „razzia" gewaar schuwd werden: „morgen avond is er een controle, jon gens"; of: „zet een kistje bier neer en een trommeltje erbij waar de jongens wat centen in kunnen gooien; dan is er niets aan de hand". Zo is het doorgesukkeld. Bij het af scheid van een hoge ambte naar (dat was Ten Heuvel hof; en hij hield wel van een glaasje) zei die tegen de con cierge van het oude raadhuis hier op het dorp: „Ik heb lek ker gegeten en gedronken bij je, maar laat Kroon 't maar niet horen!" Nou, dat noem ik natrappen. Ik heb Ten Heuvelhof daarna opgebeld en ik zei tegen hem: kom naar me toe als je wat hebt, maar niet achter m'n rug om", vertelt Thijs, die toch een brede rug zegt te hebben. Overlast „Regels zijn er nooit geweest in Hazerswoude. Daar wilden ze niks en niks van weten, nog steeds niet. Je hebt hier een bar aan het Ambachts plein. Die jongen, De Jong, wilde daar een disco. Geen kans. Maar ga eens luisteren naar de vreselijke herrie die de jeugdsocieteit in 't West einde, bij de katholieke kerk, produceert. De oudere men sen daar kunnen 's nachts geen oog dicht doen door die geluidsoverlast. Er wordt niet op gelet. De politie probeert enkel de horecamensen een loer te draaien met bekeurin gen en zo. Mensen, die er zit ten voor hun boterham; dat zijn op het dorp zo ongeveer zes man in de horeca die met de rug tegen de muur staan. Sportkantines, voetbal, aan de Rijndijk, daar kun je kro ketten kopen en zo meene men. Waar is het end dan?" Voor Thijs Kroon is de aar digheid er al lang af: „Voor ons allemaal, in de horeca. De kantines hebben alles voor 't zeggen, ze slokken al les op. De middenstand wordt door de gemeente ge dupeerd. Dat houd ik staan de. Cash and carry-bedrijven leveren aan scholen, voor feestjes. Vroeger kwamen die scholen daarvoor bij onze middenstand. Ik durf te zeg gen. dat op sommige plaatsen (niet op 't dorp, maar ergens anders) meer meegenomen wordt uit kantines dan er in menige snackbar verkocht wordt. Dat noem ik regel rechte broodroof". Broodroof Kroon briest ingehouden: „Schrijf dat maar op. Maar praat me niet van het ge meentebeleid, dat de midden stand vijandig gezind is". Er kan geen lachje af, bij sombe re Thijs, die achter de brille- glazen best wel pretoogjes zou kunnen hebben; en wie weet hoe hij is, zo onder el kaar, als Ten Heuvelhof even niet ter sprake komt. „Ik heb me kunnen redden, maar heb er wel voor moeten vechten. Lange dagen ma ken, en maar knokken". Kroon's „asdic" heeft menige „onderzeese actie" kunnen lokaliseren, maar hij is er geen cent mee opgeschoten: „Het plezier in je werk heeft er wel een knauw door ge kregen". „Heeft u ook wel prettige dingen in uw loopbaan mee gemaakt?", waag ik nog even, onzeker. Thijs' punc tuele blik klaart nauwelijks op: „O jawel, ook wel. Het was wel leuk, vroeger, met die scholen. Maar op een ge geven moment gingen de ou ders naar super-leveranciers, en dan waren wij de klandi zie kwijt. Plezierig was het ooit weieens, jaren geleden, maar dit, deze willekeur, stuit me tegen de borst Dat mag je gerust weten". Thijs Kroon heeft enkele decennia lang, in het verwarmende bezit van vergunningen, een trieste eenmanspost in de sta tische frontlinie der Hazers- woudse zwak-alcoholische sector bemand. Hij verkende de situatie en kwam onder vuur te liggen, bestookt door broodrovende vrijbuiters, door kantine-sluipschutters in hun egelstellingen. Onbe schermd gelaten door („op portunistische", vindt Thijs) gemeentebazen, die zich geen sier aantrekken van het lot van beroepsmatig verkregen verworvenheden. Een loop gravenoorlog die nog steeds voortduurt. Je begint een (sport)vereniging en opent een kantine met vrijheden. In dat opzicht heeft Thijs nooit de kroon op z'n werk kunnen zetten. En dat is fnuikend voor iemand die zich, briesend, aan het terug trekken is. Ach, en wee ook. Er borrelt veel narigheid on der de consumptieve opper vlakte in het Hazerswoudse. Wie heeft 't ooit zo rauw ge geten! Zeker Thijs Kroon. Laurentius- school bestaat 25 jaar VOORSCHOTEN Deze week is het iedere dag feest in en om de Lauren- tiusschool in de Vlietwijk in Voorschoten. Met het onderwijsteam en ouders gaan de kinderen herden ken dat 25 jaar geleden het rooms-katholiek on derwijs startte in de toen nieuwe uitbreidingswijk van Voorschoten. De school heette in de begin jaren Bethanië-school. Pastoor J. van Bemmelen vertrouwde 25 jaar gele den het onderwijs toe aan enkele leden van de con gregatie De Vrouwen van Bethanië. De naam werd veranderd in Laurentius- school bij de fusie met de Paus Johannesschool aan de Molenlaan. Bij de Laurentiusschool is het klasse-systeem vervangen door individueel onderwijs. De leerlingen zijn in vijf groepen verdeeld. Ze krijgen de kans om zich allereerst uit te leven in hun lievelingsvakken, maar daarnaast moeten zij ook de „nare" en „moeilijke" vakken beoefenen. Doordat iedere leerling individuele steun krijgt, is zitten blijven er in principe niet meer bij. Tijdens de schooltijd komen, zo is al thans de bedoeling, op een na tuurlijke wijze de mogelijkhe den van het kind naar boven. De feestweek is zondagmorgen geopend met een speciale fees telijke eucharistieviering in de St. Laurentiuskerk. Iedere dag is er een ander feestprogram ma en de feestweek wordt vrijdagmiddag afgesloten met een receptie voor ouders en genodigden in aula van de school. INVENTARIS GROTENDEELS VERBRAND VOORSCHOTEN De buurthuisvereniging Boschgeest/ Bloemen wijk in Voorschoten heeft waarschijnlijk voor rond de 15.000 gulden schade opgelopen bij de brand die het buurthuis aan de Baron Schimmelpenninck van der Oyelaan/Sixlaan zondagavond in de as leg de. De inventaris ging voor een belangrijk deel verloren. Alleen de ge luidsinstallatie en de sten cilmachine bleven ge spaard omdat zij in een stalen brandvrije kast wa ren opgeborgen. Het buurthuis zelf, een houten noodgebouw stond toch op de nominatie om binnen enkele maanden te wor den gesloopt. Het gebouw was eigendom van de ge meente. Het vermoeden bestaat dat de brand is aangestoken. Het was de bedoeling dat de buurtvereniging en de peuter speelzaal De Bosfluiters in de zomer zouden verhuizen naar twee grote stacaravans aan de Sixlaan. De peuterspeelzaal grenst aan het verwoeste buurthuis en liep veel rook- en waterschade op. Daarom ver huisde de speelzaal gisteren al naar één van de caravans. De andere caravan is nog in ge bruik als lokaal voor de kleu terschool Boschgeest. Die ver huist in augustus naar het Cul tureel Centrum om op te gaan in de nieuwe openbare basis school Elkerlyc. Tot die tijd zal er gezocht moe ten worden naar een alterna tief voor de buurtvereniging. Vice-voorzitter mevrouw M.J. van der Peet, die vier jaar ge leden de vereniging oprichtte zag de toekomst gisteren ech ter somber in. „Ik ben er ka pot van. Er is zoveel bij de brand verloren gegaan, een ijs kast, een flipperbak, een voet balspel, de bar, tafels en stoe len om maar een paar dingen verzekerd. De verzekerings premie voor dit soort gebou wen is zo hoog, dat was ge woon niet op te brengen. Ik ben nog blij dat er geen slacht offers zijn gevallen. Als er zondagavond 40 tot 50 jongens ingezeten hadden was de el lende niet te overzien ge weest". Van de gemeente Voorschoten verwacht de vice-voorzitter Voorzitter Van der Zwet tussen de brokstukken van het buurthuis. het het kunstgrasvelden voor de hoc- keyvereniging of een peper duur zwembad met allerlei zottigheid zijn ze bereid diep in de beurs te tasten, maar voor een goed lopend buurt huis hebben ze niets over", al dus mevrouw Van der Peet. „We draaiden 20 activiteiten per week met 200 tot 250 men- Ik heb vandaag wel 150 ïsen gebeld om te melden dat de geplande activiteiten geen doorgang meer kunnen vinden. Bij de oprichting kon den we nauwelijks geld los krijgen omdat de gemeente dacht dat er geen behoefte aan zou zijn. Hoe het nou verder moet, weet ik niet. Als er geen forse hulp komt, zie ik er geen heil meer in". Bij de gemeente wordt mo menteel nog overlegd hoe de buurtvereniging Boschgeest- Bloemen wijk het beste gehol pen kan worden. De vereni ging heeft in afwachting daar van een „Rampenfonds' opge richt waarin particulieren een bijdrage kunnen storten. Dat kan dan op rekening 366108964 van de Rabobank Voorschoten, ten name van buurthuisvereniging Bosch geest Bloemen wijk. WEGENS DODELIJK ONGEVAL IN NOORDWIJK DEN HAAG Tweeduizend gulden boete en drie maanden het rijbewijs kwijt, alsmede voorwaardelijk vier maanden celstraf en negen maanden ontzegging van de rijbevoegd heid. Dat was gisteren de uitspraak van het Haagse gerechts hof, waar een 21-jarige Leidenaar in hoger beroep was ge gaan. De Leidenaar werd veroordeeld vanwege een ongeval in Noordwijk waarbij vier personen gedood werden. Een deel van zijn door de rechtbank in eerste instantie opgelegde straf had hij al ondergaan: een alternatieve straf van 150 uur werken in het Academisch Ziekenhuis. Eerder had de rechtbank de man veroordeeld tot vier maan den gevangenis, waartegen hij in beroep was gegaan. Het ge rechtshof ging akkoord met de bijkomende alternatieve straf. De alternatieve straf is inmiddels uitgevoerd en procureur- generaal van het gerechtshof eist* twee wekén geleden daar op nog eens vier maanden voorwaardelijke gevangenisstraf, een boete van 1000 gulden en twaalf maanden ontzegging van de rijbevoegdheid. Dit alles als gevolg van het feit dat de Leidenaar op een nacht in november 1981 op de Herenweg in Noordwijk door een foutieve inhaalmanoevre een botsing veroorzaakte waarbij vier doden, drie volwassen en een baby, vielen. Alle slachtoffers waren familie van elkaar en alleen de moeder van de baby overleefde de frontale botsing. De advocaat van de Leidenaar pleitte voor een voorwaarde lijke intrekking van het rijbewijs omdat zijn cliënt een ver- huurbedrijfje heeft waardoor hij vaak zelf machines en aan hangwagens moet wegbrengen. De man, die voor het gebeu ren nog nooit met justitie in aanraking was geweest, heeft het bedrijfje opgezet, omdat hijaan het ongeluk zelf een kor ter been heeft overgehouden. Daardoor kon hij zijn werk als machinist niet meer doen. Glasboeren in Leiderdorp, Oegstgeest en Voorschoten LEIDERDORP/OEGSTGEEST/VOORSCHOTEN Glasboe ren beginnen óp 5 april met het huis-aan-huis ophalen van glas. Het gaat hierbij om een experiment in delen van Oegstgeest, Voorschoten en Leiderdorp. De glasboeren zullen met ingang van 5 april op een bepaalde dag in de wijken overal aanbellen. Gehoopt wordt dat het glas potten, flessen en scherven niet buiten klaar worden gezet, maar echt worden aangeboden. Daarmee zou overlast van ge broken glas op straat voorkomen worden. Over een half jaar zou bekeken moeten worden, wat er van het experiment terecht is gekomen. De gemeente Leiderdorp schat dat jaarlijks 651.000 kilo glasafval wordt geproduceerd en dat ongeveer 55 procent daarvan in de glasbakken terecht komt. Het werk van de glas boeren moet gezien worden als een aanvulling op de glasbak ken. Het ophalen van het glas wordt gedaan door werklozen die hun uitkering behouden.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 5