Soepeler optreden tegen wanbetalers Zegge schrijve. it Plan voor emancipatie commissie afgewezen la ÊeicLcSommit Onenigheid over vertegenwoordiging van bewoners „Ons Belang" Drie jaar cel voor doodsteken Leiderdorper A/ink terug lin de raad Amerika bijna week centraal op Louise ■LEIDEN Ccidóc Qowvcmt DINSDAG 3 APRIL 1984 PAGINA 3 Jongetje angereden LEIDEN Een 7-ja- rig jongetje uit Lei den stak gisteren plotseling de darra^ms^aan over en Lubwerc* gegrePen door een auto, die werd bestuurd door een 33- voorjarige Leidenaar. De die een tand op dfcrak en schaafwon- opliep, is naar n vaihet AZL gebracht. ,kelij^et ongeluk gebeur- abinie ter hooSte van de ,rt,0Schubertlaan. Snorfietser overleden LEIDEN De 71-jarige heer J. Regeer uit Leiden is giste ren in het AZL overleden aan de verwondingen die hij op liep bij een aanrijding op de Churchilllaan op 31 januari van dit jaar. De bejaarde man reed op een snorfiets en wilde van de De Bazelstraat naar de Kennedylaan oversteken. Daarbij reed hij door rood licht zodat een 38-jarige auto mobilist uit Leiden, die over de Churchillaan in de richting Haagweg reed, hem niet meer kon ontwijken. Hond bijt man LEIDEN Een 58-jarige Leidenaar is gisteren in de Tulpenstraat enkele malen door een hond gebeten. Hij moest zich in het AZ1 wondingen laten behan delen. De man wilde twee vechten de honden uit elkaar trek ken. Amnesty-campagne tegen martelen LEIDEN De mensenrechtenorganisatie Amnesty Internatio nal start morgen een internationale campagne tegen het marte len in de wereld. Ter ondersteuning van de actie zal men in de Leidse regio op diverse plaatsen informatiestands inrichten. Op 7 april zijn er stands op het Vosholplein en het Kerkpad in Ter Aar en in het winkelcentrum Aarhof in Alphen aan den Rijn. Zaterdag 21 april is er een informatiestand op het Leidse Stad huisplein. In mei houdt Amnesty Leiden een aantal zogenaamde schrijfavonden waar belangstellenden brieven naar gevangenen kunnen schrijven. In juni wil Amnesty International een één- daagse manifestatie houden in het centrum van Leiden. Piet Kunst directeur Streekmuziehschool LEIDEN De heer P. Kunst is benoemd tot directeur van de Streekmuziekschool Leiden Omstreken aan het Rapenburg. Kunst was al adjunct-directeur van de school, die dit jaar het 150-jarig bestaan viert. Nieuwe cursussen bij Olga LEIDEN In opdracht van de Stichting Werkgelegen heid Leiden start er binnenkort weer een nieuwe serie cursussen voor personen, die met plannen rondlopen om een eigen bedrijf op te zetten of voor personen, die een dergelijk plan reeds ten uitvoer hebben gebracht. De cursussen worden in het Olga-bedrijfs-verzamelge- bouw aan de Evertsenstraat 99 gehouden. Behalve oriënterende cursussen, zoals de gratis oriënta tiebijeenkomsten, bedoeld voor personen die iets willen beginnen maar nog niet weten wat, of de ondernemers cursus, waarin uitgebreid wordt ingegaan op allerlei praktische problemen, die men tegenkomt in de be drijfsvoering, worden er ook cursussen gehouden die juist ingaan op specifieke onderwerpen. Zo wordt er een cursus boekhouden, marktbenaderingscursus en een vrouwencursus gegeven. De prijzen van de cursus sen zijn erg laag gehouden. Wie meer informatie wil kan contact opnemen met de beheerder van het Olga- bedrijfsverzamelgebouw tel. 071-219811. weet ceind| op hi nomi( VOORSTEL AAN EBR: liljai 1 twe< be e omLEIDEN PvdA, PSP en ailjardppR willen dat het ener- jt Rugiebedrijf Rijnland (EBR) tekoiisoepeler gaat optreden gulwanneer wanbetalers van n miligas en elektriciteit moeten ijn: diworden afgesloten. Zij het college van len tebestuur van het EBR een i/erdeivoorstel hierover gedaan. Uitgangspunt moet vol gens de drie partijen blij- dat iedere gebruiker ooizij" energiekosten moet •ctievibetalen, dit in tegenstel- bete ling tot voorstellen van n. Digebruikers om een nood- maat fonds voor wanbetalers in moe het leven te roepen. Het vorig jaar sloot het EBR bij 300 gezinnen de gas- en elektriciteitstoevoer af. Uitgangspunt van de drie par tijen is het aantal afsluitingen terug te dringen. Zij stellen voor in de tweede aanmaning die het EBR aan wanbetalers verstuurd, nadrukkelijk op te nemen dat er een mogelijk heid bestaat een betalingsrege ling te treffen. In overleg met het EBR moet een regeling ge troffen kunnen worden om in tien maanden het achterstalli ge bedrag terug te betalen. Overigens bestaat reeds de mogelijkheid tot het treffen van een betalingsregeling, hier maakten het vorig jaar 1800 afnemers gebruik van. In de huidige situatie gaat het EBR over tot afsluiting wan neer op deze tweede aanma ning (de rode kaart) niet wordt gereageerd. In de brief staat dat binnen zeven dagen tot afsluiting kan worden overgegaan, de praktijk komt er op neer dat dit soms nog wel maanden op zich kan la ten wachten. De afsluiters van het EBR komen onaangekon digd, wanneer betrokkene niet thuis is wordt in de straat af gesloten. In dit geval bedragen de kosten van heraansluiting 700 gulden. In het voorstel van de drie partijen wordt voorgesteld de wanbetaler na veertien dagen nog een brief te sturen waarin de datum van afsluiting wordt genoemd, alsmede de kosten ervan. Is de bewoner op de be trokken dag niet thuis dat die nen de voorrijkosten (50 gul den) in rekening te worden gebracht maar wordt een be richtje achtergelaten dat na veertien dagen echt afgesloten zal worden, desnoods in de straat. Volgens de ontwerpers van het voorstel garandeert het in rekening brengen van de voorrijkosten dat de bewo ners niet zonder goede reden afwezig zijn. Zij stellen boven dien dat pas tot afsluiting moet worden overgegaan indien de schuld meer dan 200 gulden bedraagt. Het initiatief-voor stel zal te zijner tijd in de Al gemene Raad van het energie bedrijf worden behandeld. t haarHet voormalige CDA-raadslid armee C. Vink is gisteravond op het [edaanoude nest weergekeerd. Vink, neerd.die geruime tijd deel uit maak- delenlte van de Leidse gemeente- werd door zijn partij bij laatste verkiezingen op een e hut-onverkiesbare plaats gezet, ils „de Doordat twee van zijn partijge en? noten tussentijds (H. Karstens tutges.en M. van Akkeren) opstapten, (AAG.kon Vink in de raad terugke ren. Hij werd gisteravond beë- mmm digd. LEIDEN Het aantal ad viescommissies van de ge meenteraad zal niet wor den uitgebreid met een aparte commissie voor emancipatiezaken. Een meerderheid van de ge meenteraad" wees gister avond. een dergelijk initia tiefvoorstel van het PPR- raadslid R. van Lint van de hand. Deze meerderheid was van oordeel dat vrouwenzaken in iedere bestaande commissie onderwerp van gesprek moet zijn. In het kader van dit geïn tegreerd beleid werd de eman cipatienota dan ook in drie ge zamenlijke vergaderingen van alle commissies behandeld ter wijl de gemeenteraad er ook nog eens twee avonden aan besteedde om de nota vast te stellen. Dit was meer het ge volg van de kennelijke me ning van de raad dat hét ge wicht van het onderwerp be paald wordt door het aantal woorden dat men er over be zigt dan dat er zo verschillend over emancipatie gedacht wordt. Op hoofdlijnen zijn alle partijen het roerend met el kaar eens. H. van Dongen (PvdA) verde digde het initiatiefvoorstel door er op te wijzen dat „de meeste politici niet overtuigd zijn van het belang om eman cipatie overal bij te betrek ken". Dit zou volgens haar mede het gevolg zijn van de samenstelling van de gemeen teraad die voor de meerder heid (28 van de 39) uit mannen bestaat. „Mannen in de poli tiek houden nog te weinig re kening met vrouwenbelan- gen", aldus van Dongen. Het emancipatiebeleid leidde tot dissidente geluiden in de PvdA- en de CDA-fractie. Zo stemde het socialistisch trio Van Dongen, T. Fallaux en A. Boot bij verschillende moties afwijkend van de meerderheid in hun fractie terwijl ook bij het CDA een enkele afvallige te bespeuren viel. Niettemin werd een voorstel om tot en met '87 niet te bezuinigen op het emancipatiewerk door een meerderheid afgewezen. Een zelfde lot onderging een motie waarin werd gevraagd bij bouwprojecten de voorkeur aan vrouwelijke architecten te geven. Wel gaat het college onderzoek op welke wijze vrouwengroepen proffesionele ondersteuning kan worden ge boden. Ook zal worden beke ken hoe de medische hulpver lening aan vrouwen verbeterd kan worden. Morsweg voor de zomer weer dicht Al maandenlang wordt er in Transvaal gewerkt aan het ver nieuwen van de riolering en het zal nog maanden duren voor dat de werkzaamheden echt achter de rug zijn. Na de zomer vakanties werd vorig jaar begonnen met het vernieuwen van de riolering in de Morsweg en in de zijstraten van de Mors weg. Zo wordt nu niet alleen aan de Morsweg gewerkt maar ook in De la Reystraat en de Pretoriusstraat. De Morsweg wordt in etappes gedaan om de overlast voor de omwonen den zoveel mogelijk te beperken. Eind mei wordt met de krui sing van de Morsweg en de Rijnzichtbrug begonnen en de bedoeling is dat de werkzaamheden nog voor de zomerva kantie zijn afgerond. Dan moeten alleen de Tasmanstraat en de Wolmaranstraat nog gedaan worden, maar wanneer daar begonnen wordt, staat nog niet vast. Probleem is dat een aantal bewoners van de Wolmaranstraat en de Van der Tas- straat niet mee wil werken aan het vernieuwen van de riole ring, terwijl de gemeente die medewerking wel noodzakelijk acht. Fiets infomarkt De ENFB (Echte Nederlandse Fietsersbond) houdt za terdag 7 april een „Fiets infomarkt" in het Antonius Clubhuis aan de Lange Mare. Dit voorjaar wil de ENFB gebruiken om meer aandacht te geven aan de fiets als vervoermiddel tijdens de vakantie en de markt in het Antonius Clubhuis maakt deel uit van die campagne. Er wordt informatie gegeven over de kwaliteiten waaraan een fiets moet voldoen om een fietsvakantie te kunnen doorstaan en over de moge lijkheden om een fiets te bepakken. Verder is informa tie verkrijgbaar over reizen per bus of per trein gecom bineerd met fietsen. De markt gaat om tien uur open en duurt tot vier uur. Rommelmarkt Om het ontbrekende bedrag voor de aankoop van een hieuw orgel bijeen te brengen, wordt zaterdag 7 april van 10.00 tot 16.00 uur een rommel/hobby-markt gehouden in en om het kerkelijk Centrum De Regenboog (naast de Ko permolen) in de Meren wijk. Er zijn diverse attrakties, waaronder een rad van avontuur. Kopenmolen winkeliers hebben hiervoor prijzen beschikbaar gesteld. Bakker Christiaan de Witt bakt „orgelpijpjes" en verder is er een tweedehands markt. Wie met oude rommelhet kerkelijk centrum wil helpen kan bellen naar tel. 144303, 215458, 892742 of 170405. Baby's Voor aanstaande ouders houdt de Stichting Interkruis een aantal bijeenkomsten. In groepjes van circa tien mensen komt men vier keer voor en drie keer na de bevalling bijeen. Deelname aan de cursus kost tien gulden. Voor inlichtingen: Kruisvereniging Leiden, tel. 071-121753 of 134604. Kledingworkshop Het Leids Vrijetijdscentrum is een kledingworkshop be gonnen. Elke maandag- en woensdagmiddag kan men een van de twee aanwezige naaimachines gebruiken om kle ding te maken of te vermaken. Per middag moeten de be langstellenden een gulden betalen. Wel moet met eigen materiaal j Open atelier Het LAK houdt met ingang van zondag 8 april een ,open atelier modeltekenen. Het is de bedoeling dat be langstellenden iedere zondagmiddag van twee tot vier uur kunnen werken met potlood, krijt en houtskool. Deelname kost vijf gulden per keer. Inlichtingen wor den verstrekt door het LAK, Cleveringaplaats 1, tele foon 124890. Volksdansinstuif Yvonne Knijnenburg presenteert zondag 8 april in het Leids Vrijetijds Centrum aan de Breestraat 66 een volks- dansinstuif. De instuif begint om zeven uur. De toegangs prijs is drie gulden vijftig. LEIDEN De Verenigde Sta ten van Amerika staan een week centraal op de Louise Coligny Scholengemeenschap aan de Kagerstraat en de Su- matrastraat. De docenten wil len de leerlingen van de school volgende week door een groot aantal activiteiten wat meer van de Amerikaanse samenleving te laten zien. Het project komt voort uit de gewoonte van de school om met thema's te werken. Zo kwam in de afgelopen jaren een aantal werelddelen aan de orde en dit keer heeft men voor Amerika gekozen, omdat eind dit jaar presidentsverkie zingen worden gehouden. In afgelopen weken is in de les sen al regelmatig aandacht aan Amerika besteed als voorbe reiding op de themaweek. Vooral de bovenbouw van de school zal bij het omvangrijke programma worden betrok ken, maar ook de lagere klas sen komen aan bod. Bij de the maweek zijn onder meer de Amerikaanse ambassade en de Amerikaanse School in Sche- veningen ingeschakeld. Het programma gaat volgende week maandag van start. In de loop van volgende week wor den de leerlingen vergast op sport, films, discussies en le zingen over etnische minder heden, kunst, de Amerikaanse i ruup- buitenlandse politiek tevaart. Volgende week vrijdag wordt een rommelmarkt gehouden waarvoor nog van alles welkom is en de opbrengst is bestemd voor een door de Louise geadopteerd weeshuis in Thailand en voor Indiaanse actiegroepen. De hele week is een tentoonstelling over Ame rikaanse fauna, ruimtevaart en de Indianen in de school ingericht. Zegge en schrijve vragen wij slechts één r voor een luxe Parker balpen de Leidse Courant Postcode/Plaats_ n Betaald wordt C per maand (met automatische afschrijving) n J C per kwartaal Stuur e Naam Adres Postcode/Plaats_ Telefoon a luxe Parker balpen e Stuur deze bon in open envelop -geen postzegel plakken- naar: Leidse Courant, Antwoordnummer 232, 2500 VG Den Haag Hasjdealers aangehouden LEIDEN Een 30-jarige Rotterdammer en een 21-jarige Am sterdammer zijn vannacht na een achtervolging op het Engelen- 1 daal in Leiderdorp aangehouden. De mannen waren in het bezit van 4,5 ons hasj. Het tweetal zat in een auto die op het parkeerterrein bij het Leidse station stond. Ze doken weg toen ze een politiewagen zagen en vervol gens gingen ze er vandoor, waarop de politie de achtervolging inzette. Het tweetal wordt vandaag verhoord. De hasj heeft een waarde van 2500 gulden. Nieuwe linden rond zonne wijzer Bij de Zonnewijzer aan de Molenwerf, in de schaduw van Molen de Valk, worden deze week zeventien linden geplaatst. De eerste bomen werden gisteren aangevoerd en op hun plaats gezet. De bomen moeten dertien andere linden vervangen, die als gevolg van een zwak en door ziekte beschadigd wortelstelsel de laatste jaren niet erg meer wilden groeien. Ook de werkzaamheden in de grond aan leidingen en kabels hebben aan deze slechte situatie meegewerkt. De zeventien nieuwe bomen zijn twintig jaar oud en afkomstig uit Delft. Het is een goede gewoonte dat gemeenten onderling bomen uitwisselen als daar behoefte aan is. Overdosis LEIDEN Een 19-jarige Leidenaar is gistermiddag met spoed naar het AZL ge bracht. De jongen, die met de trein uit Amsterdam kwam, was op het Stationsplein onwel geworden, vermoedelijk door een overdosis aan verdoven- ide middelen. Insluiper dreigt met mes LEIDEN Medewerkers van het Zoölogisch Laboratorium aan de Kaiserstraat zijn afgelopen vrijdag door een insluiper met een mes bedreigd. Een 41-jarige Rijnsburger, die op het laboratorium werkt, zag een jongen uit zijn kamer komen. In zijn kamer merkte de Rijnsburger dat zijn polstasje verdwenen was. Daarop zette hij met enkele collega's de achtervolging in. De insluiper werd ach terhaald, maar hij gooide het tasje weg en trok een mes. De jon- jjen ging er vervolgens vandoor. De politie beschikt over een igoed signalement van de insluipèr. LEIDEN Het bewo nerscomité van Plan 9, het renovatieproject van de woningbouwvereni ging in Leiden-Noord, is boos over het feit dat ze door Ons Belang is afge wezen als vertegenwoor diger van de bewoners. Het comité is ontstaan na dat gebreken aan de gere noveerde woningen aan het daglicht kwamen en de huur van de woningen f 48,50 hoger uitviel dan was afgesproken. De door de gemeente en 'Ons Belang' wel geaccepteerde be wonerscommissie hief zichzelf op omdat ze vond dat de in spraak niet voldoende was. Begin dit jaar ontstond het be wonerscomité dat de belan genbehartiging van de bewo ners van de 243 woningen op zich wilde nemen. 'Ons Be lang' heeft echter te kennen gegeven het comité niet te ac cepteren" als de officiële verte genwoordiger van de buuri omdat het comité niet aan de doelstellingen zou voldoen. Wel is de woningbouwvereni ging van plan een bewonersa vond te organiseren waarop over de vertegenwoordiging gesproken kan worden. Het comité heeft zich over de afwijzing beklaagd bij de ge meenteraad. „Gezien onze mre- de opzet, en ook gezien de be langstelling van de bewoners voor onze vergaderingen en ons spreekuur mogen we toch wel stellen dat we een goede vertegenwoordiging zijn van de bewoners. Het is overbodig en zonde van de tijd daar nog eens een bewonersavond over te houden", aldus het comité: „Er is veel werk te verzetten en we verbazen ons erover dat het bestuur van de woning bouwvereniging niets beter weet te doen dan ons dwars te zitten. Ook van de kant van de gemeente hebben we tot nu toe niet veel steun ontvan gen". LEIDEN/DEN HAAG Voor het neersteken van een 27-jarige Leiderdorper tijdens afgelopen nieuwjaarsnacht heeft de Haagse rechtbank vanmorgen een 33-jarige Lei denaar veroordeeld tot drie jaar gevangenisstraf. Dit ge beurde overeenkomstig de eis van de officier van justitie. Het slachtoffer verscheen in nieuwjaarsnacht voor het huis aan de Ververstraat, waar op dat ogenblik zijn vrouw en kinderen verbleven Hij wilde met zijn vrouw- praten over kwaad, dat hij naar buiten hun echtscheidingsproblemen, ging, waarop een vechtpartij Toen de Leiderdorper niet ontstond. Daarbij liep de Lei- binnen mocht komen, gooide derdorper enkele messteken hij enkele tegels door de rui- op. Aan de opgelopen verwon- ten. De bewoner, de 33-jarige dingen overleed hij enkele verdachte, werd hierop zo uren later in het ziekenhuis. Woning gekraakt LEIDEN Krakers hebben gisteren bezit genomen van de wo ning Van der Werfstraat 19a. Volgens de krakers is deze woning al sinds 1973 in gebruik als kantine/kantoortje van een bouwbe drijf. Ook is een woning in een van de Horsten in de Merenwijk gekraakt. Dit huis. dat pas sinds 25 maart leeg staat, is al aan andere gegadigden toegewezen.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 3