Ik moeilijk? Ik ben juist een heel aardig mens" Meer muziek in Amsterdam, maar cabaretbezoek daalt BARBRA STREISAND: kunst VERDACHT VAN MOORD Vader van Marvin Gaye in gevangenis CRISISIDEE VERVAAGT: Kastelein vier jaar cel in Weg lijkt vrij voor dieren opvang centrum Cc-ickw iSou/icmt DINSDAG 3 APRIL 1984 PAGINA 16j* Heinrich-Mann-Prijs voor Heinz Czechowski WEST-BERLJN De 49-jarige auteur en essayist Heinz Czechowski heeft gis teren in Oost-Berlijn de Heinrich-Mann- -Preis van 1984 van de Akademie der Künste van de DDR gekregen. Naar het Oostduitse persbureau ADN meedeelde werd Czechowski gehuldigd door de be giftigde van vorig jaar, Helmut H. Schulz. Hij zei dat in Czechowski's poë zie en proza de traditie op gelukkige wij ze werd verbonden met maatschappelij ke veranderingen. Czechowski's in 1983 verschenen boek „Herr Neidhardt geht durch die stadt", aldus ADN, heeft hem geprofileerd als prozaschrijver. Recordprijs voor een Boudin PARIJS Een schilderij van Eugène Louis Boudin (1824-1898) dat een gezicht voorstelt op het Canal Grande van Venetië, de Dogana en de Nostra Sig- nora della Salute, heeft op een veiling bij Drouot in Parijs de recordprijs van 1.330.000 frank opgele verd. Het doek, dat de da tum 30 juni 1895 draagt en 36 x 55,5 cm meet, is aan gekocht door een Britse particuliere verzamelaar. Abbado naar Wenen WENEN De toekomstige artistiek-directeur van de Weense Staatsopera, Claus Helmut Drese nu nog direc teur van de opera van Zürich heeft gisteren in Wenen bekendgemaakt dat de Ita liaanse, 50-jarige dirigent Claudio Abbado, met ingang van 1986 hoofddirigent van de Weense Staatsopera wordt als vervanger van Lorin Maazel. Abbado wordt daarnaast ook „persoonlijk muzikaal raads man" van de Oostenrijkse mi nister van onderwijs en cul tuur, Helmut Zilk, aldus Dre- Yoko Ono verliest miljoenenzaak NEW YORK Yoko Ono heeft giste ren een geding om miljoenen dollars verloren inzake rechten van een co-p roducer op een deel van de inkomsten uit het album .Double Fantasy'. Dit was het laatste album met haar man John Lennon dat werd uitgegeven voordat hij werd vermoord. Een jury in Manhattan verklaarde dat het con tract uit augustus 1980 nog geldt en dat co-producer Jack Douglas op grond daarvan recht heeft op 4 pro cent van de opbrengst van de eerst half miljoen verkochte platen en ban den en op vijf procent van wat meer is verkocht. In totaal gaat het daarbij om een bedrag van naar schatting ruim drie miljoen dollar. Jurgens vraagt meer zendtijd HILVERSUM NOS-voorzitter mr. Eric Jurgens heeft aan minister Brink man van WVC gevraagd met spoed een beslissing te nemen over de uitbreiding van zendtijd op radio en televisie. Nu de EO net als de VPRO de B-status heeft gekregen en Veronica volgend jaar de A-status gaat aanvragen, dreigt binnen het huidige schema een chaos te onstaan. De NOS-voorzitter gelooft dat met 13 uur meer zendtijd op televisie vanaf oktober de B-status van EO en VPRO gecompenseerd kunnen worden. De uitbreiding zal gezocht moeten wor den in de middaguren waarbij met een extra uitzending van het NOS-journaal de programmering in het vervolg zou kunnen doorlopen in het avondschema. Nieuwe primarius Orlando Kwartet DEN HAAG Het Orlando Kwar tet heeft als eerste violist aangetrok ken de jonge Fransman Charles-An- dré Linale, die zich in september bij de overige leden van het kwartet zal voegen. Linale werd 1958 in Nor- mandië geboren. Hij zette zich voor het eerst aan de viool op 5-jarige leeftijd; op zijn elfde studeerde hij reeds aan het Parijse conservatorium bij Jean Fournier en op zijn veer tiende behaalde hij de Premier Prix voor viool en kamermuziek. Linale studeerde voorts compositie. Hij is als concertmeester verbonden aan het Ensemble Inter-Contemporain van Piere Boulez in Parijs. Streisand: „Ik geef zelfs m'n chauffeur tijd om te lunchen". LONDEN Barbra Streisand, dezer dagen in Tel Aviv voor de Israëli sche première van haar film Yentl, kan zich het moment dat ze voor het eerst controle over haar leven begon te verliezen nog levendig herinneren. Nog steeds staat haar als de dag van gisteren voor ogen hoe de publiciteits- machine plotseling be gon te draaien en ze van de ene op de andere dag dekking moest zoeken tegen klikkende came ra's en de soms venijnige, kwetsende pen van de pers. Het begon met een interview in het Amerikaanse week blad Life. Voor de tweede keer in haar carrière stond haar foto op de omslag van dit over de hele wereld gele zen blad. Voor wat het alles zeggende interview over Streisand zou worden had ze het goed gevonden dat een vrouwelijke verslaggever van Life haar volgde op een rondreis door Europa en ze had de fout gemaakt eerlijk en open over zichzelf te pra ten. „Ik vertelde over mijn ang sten en kwetsbare punten. En weet je wat voor een re actie ik kreeg? Je hebt veel succes en je hebt het recht niet bang of kwetsbaar te zijn. Wie denk je eigenlijk dat je bent? Je mag geen hoofdpijn hebben; je mag niet bang zijn... En alleen maar omdat ik de waarheid vertel de. Maar zo zit ik als persoon nou eenmaal in elkaar. Ik kan niet niet de waarheid vertellen. En ik weet ook dat dat de reden is dat zoveel mensen mij als persoon inte ressant vinden, omdat het hen in staat stelt ook bang te zijn". Geen ster Je opwinden over dit soort zaken is iets dat iedereen die aan de weg timmert wel eens zal doen. Maar bij Barbra Streisand is het een obsessie geworden. „Ik ben géén ster", zegt ze niet voor het eerst tijdens het interview. „Noem me actrice, zangeres, het kan niet schelen wat, maar géén ster. Als ik foto's zie van Sophia Loren of Jac kie Onassis, dan denk ik, ja, dat zijn sterren. Als je van hen een foto in de krant ziet, is het altijd een lachende foto. Foto's van mij zijn altijd foto's waarop ik een hand voor mijn gezicht houd, weg loop en zeg dat ik met rust gelaten wil worden". Pratende met Streisand krijg je de indruk dat ze zich nu, zoveel jaren later, nog steeds niet erg op haar gemak voelt bij die zalvende belangstel ling van de pers. Wel enigs zins begrijpelijk, want het vreemde is dat niemand Bar bra Streisand serieus lijkt te nemen. De film Yentl is ver reweg het belangrijkste dat ze tot dusver heeft gedaan. Als eerste vrouw in Holly wood heeft ze een belangrij-" ke film voor een deel ge schreven en helemaal gepro duceerd en geregisseerd; bo vendien neemt ze de hoofd rol voor haar rekening. Maar ondanks deze niet te onder schatten prestatie lijkt het imago van Streisand als een moeilijke, koppige, verlegen vrouw met sterallures haar vooruit te blijven gaan. Niet moeilijk In werkelijkheid moet wor den vastgesteld dat Streisand moeilijk noch koppig is. Wel is ze fel als iemand kritiek durft te uiten op Yentl. Daar naast is ze bang verkeerd be grepen te worden en mis schien zou ze liever achter gesloten deuren in Beverly Hills zitten. Maar daar houdt het dan ook mee op. Yentl is de reden dat ze on danks alles toch weer naar Europa is gekomen. Ze las het boek van Isaac Bashevis Singer voor het eerst in 1968 toen ze 25 was. De eerste woorden van het boek - „na de dood van haar vader" achtervolgden haar ruim tien jaar. Pas in 1978 begon ze plannen te ontwikkelen om het boek te verfilmen. Wer kend aan het scenario kwam het idee bij haar op dat ze de film misschien ook zelf moest regisseren. Na geruime tijd te hebben nagedacht over wie de rol moest spelen van Yentl, het jonge, joodse meisje dat in op stand komt tegen de conven ties en zich verkleedt als man om geleerde te kunnen worden, kwam ze tot de con clusie dat ze dat het beste zelf kon doen. De film in Holly wood verkopen was geen ge makkelijk opgave. Alle maat schappijen van betekenis we zen de film af totdat MGM er brood in zag. Maar zelfs toen moesten nog vele obstakels worden overwonnen. Strei sand zette echter door met als resultaat een film die van be gin tot eind haar film is. Opgedragen aan haar vader is de film in de eerste plaats Barbra Streisand en de Israëlische zakenman Arnon Melchen, kort na de première van Streisands film Yentl. haar manier om zijn afwezig heid in haar leven hij stierf toen ze 17 maanden was te verwerken. Haar vader was, zegt ze, een ge leerde en een leraar. „Hij ge bruikte zijn lichaam en zijn geest; hij speelde tennis en squash en hij was dichter; hij maakte bijvoorbeeld een pla tenboek voor mijn moeder waarin hij zelf tekende en zelf de gedichtjes schreef. Hij was een kunstenaar en een denker en ik ben er trots op dat hij mijn vader was. Toen ik las hoe Yentl's vader haar allerlei dingen leerde, hoewel dat in die tijd als verwerpe lijk werd beschouwd voor een meisje, had ik het idee dat het boek in zekere zin over mijn vader ging". Tijdens haar jeugd in Brook lyn had ze zijn afwezigheid scherp gevoeld. Ze beschrijft zichzelf als een moeilijk, ex centriek kind dat nooit te vreden was met de werke lijkheid. „Ik ging borden wassen om met het kwartje dat ik daarmee verdiende op zaterdag naar de bioscoop te gaan. Ik verdwaalde in die fantasiewereld, zelfs als ik films van buitenlandse regis seurs zag waar ik niets van begreep". Droom Reeds als klein meisje droomde ze ervan actrice te worden, maar haar moeder had andere plannen met haar: trouwen, een baan als typiste en vaste vakanties. „Ik heb me als vrouw, zange res, actrice nooit echt gedis crimineerd gevoeld. Als je vermaakt, is het ver schil man-vrouw niet van be lang. Pas toen ik films begon te produceren en nu ook te regisseren, merkte ik dat mijn vrouw-zijn verschil maakte. Gek eigenlijk dat mannen dit allemaal kunnen doen en er om bewonderd worden. Niemand zegt dat het voor hen te veel is of dat zij te hoog grijpen. Maar als ik het doe..." Maar hoewel het feministi sche aspect van Yentl haar zeker aanspreekt, heeft ze toch in de eerste plaats een onderhoudende film willen maken en geen polemiek. „Ik vond het gewoon een heel mooi verhaal: wat het ver haal zegt over vriendschap, over de liefde tussen vrou wen, tussen mannen en vrou wen en ouders en kinderen, dat is belangrijk. Iedereen heeft wel dat heel speciale gevoel voor zijn vader. Be grijpt hij me? Zo ja, dan is het ontroerend. Zo nee, dan is het even ontroerend. Dus ik 'gaf gewoon uiting aan mijn eigen gevoelens". Met het maken van Yentl beeft Streisand ambities ver wezenlijkt die ze waarschijn lijk jarenlang heeft onder drukt. Al toen ze 19 was, voelde ze zich regisseur. Toen ze als beginnend actrice meedeed aan een auditie voor de musical I Can Get It For You Wholesale" had ze het lef om regisseur Her bert Ross voor te stellen dat ze haar liedje het beste half komisch kon zingen terwijl ze over het toneel reed op een kantoorstoel op wieletjes. Ross had het idee eerst van de hand gewezen, maar moest daar later wel op te rugkomen toen bleek dat dat de enige manier was waarop Streisand het liedje kon zin gen. „Helaas werd het de hit van de show. Nadien werd ik helemaal dood verklaard. En zo is het altijd gebleven. Als ik gelijk had, werden de mensen boos". Verbijsterd Ze zegt het met een menge ling van pijn en geamuseerd heid en reageert oprecht ver bijsterd op de beschuldigin gen dat ze moeilijk en zelfs dictatoriaal is, iemand die ie dereen wil kennen en alles onder controle wil hebben. „Ik wil helemaal niet alles zelf doen. Ik zou graag wer ken met grote regisseurs en grote producers. Er zijn een paar fantastische producers die hun acteurs beschermen. Prima, dan kunnen zij in de clinche liggen met de film maatschappijen. Je dacht toch niet dat ik dat leuk vond? Constant je werk moe ten verdedigen". „Ik moeilijk? Ik ben juist een heel aardig mens", besluit ze bijna smekend. „Ik vind het belangrijk dat mijn chauffeur ook tijd heeft om te lunchen, weet je". Kennelijk realiseert ze zich dat ze een doolhof binnengaat waaruit iemand in haar positie nooit meer kan ontsnappen. Ze beseft dat ze over dit soort dingen niet zou moeten praten. An dere regisseurs hebben haar geadviseerd: als je met de pers praat, lieg; als je studen ten les geeft, lieg. „Maar ik vind de waarheid belangrijk. Ik aanbid de waarheid..." Plotseling haalt ze onver schillig de schouders op. „Het probleem is en zal altijd wel hetzelfde blijven: in mijn werk heb ik alles onder con trole, in mijn leven helemaal niets", MICK BROWN Copyright The Guardian LOS ANGELES De 7Ó-jarige ziekelijke vader van soul-zanger Marvin Gaye zat gisteren in het hiiis van bewaring op ver denking van moord op zijn zoon. De zanger werd zondag, zoals gisteren ge meld, tijdens een familie ruzie twee keer in de borst geschoten. De twist ging volgens de politie over een feestje dat Gaye wilde geven ter gelegen heid van zijn 45e-veijaar- dag en over het posten van een brief aan de ver zekering. Rechercheur Robert Martin vertelde dat Gaye, die in zijn ouderlijk huis verbleef, zijn vader uit zijn slaapkamer werkte en hem in de gang-een pak slaag gdf. „Hij moet daar bij nogal hardhandig zijn opge treden". Toen Gaye's moeder Alberta tussenbeide kwam, ging Mar vin senior naar een andere ka mer. Toen hij terugkwam klonken enkele revolverscho ten, waarna de zanger op de grond viel. Martin: „De vader ging stille tjes naar beneden. Hij zat in de voortuin toen de politie arri veerde. Het vuurwapen lag in zijn buurt". De 71-jarige Alberta Gaye spoedde zich na het gebeuren naar haar jongere zoon Frank, die naast haar woont. Hij alar meerde de politie. „Voorzover wij kunnen na gaan mochten de vader en Marvin elkaar niet. In het ver leden hadden ze wel meer woorden gehad, maar was het nooit tot handgemeen geko men", aldus de politie-woord- voerder. Marvin Gaye sr. werd geboeid naar een plaatselijk politiebu reau gebracht, waar hij zonder mogelijkheid van borgtocht werd opgesloten op verden king van moord. Krachtens de wet van Californië kan een verdachte worden opgesloten zonder dat hij eerst officieel in staat van beschuldiging is ge steld. Volgens een woordvoer der van Marvins platenmaat schappij CBS was Gaye aan een nieuw album bezig voor dat hij stierf. J.H. Gottmerprijs 1983 voor Guillaume en Rietje Nivard AMSTERDAM De J.H. Gottmerprijs 1983, van de gelijknami ge uitgeverij in Bloemendaal, gaat deze keer naar Guillaume en Rietje Nivard. De Nivards zijn eigenaar van de Kinderboekwin kel in Amsterdam. De prijs, 3.000 gulden en een werk van een Haarlemse kunstenaar, wordt een keer in de twee jaar toege kend aan een persoon of instelling die een belangrijke bijdrage heeft geleverd aan de stimulering van het lezen en dat gericht op het proces van bewustwording. De jury prijst de Nivards voor „hun oorspronkelijk initiatief te komen tot het opzetten van een speciale boekwinkel voor kinder- en jeugdboeken en de conse quente uitbouw van die gedachte welke sedertdien veel navol ging heeft gevonden". De uitreiking is op 19 april in het jeugd theater De Krakeling in Amsterdam. AMSTERDAM In het april nummer van de Amsterdamse Uit-krant zegt de acteur Peter Faber: „Theater is oeroud. Waar mensen zijn, is er altijd wel een idioot die iets gaat vertonen". Maar Faber zegt daar niet bij of die vertonin gen zo op prijs worden gesteld. Het Amsterdamse publiek in elk geval laat weten nauwe lijks nog prijs te stellen op ca baret en andere vormen van amusement op het toneel. Twee jaar geleden deelden 27.700 Amsterdammers, of zij die in de hoofdstad vertoef den, nog deze vorm van ver maak, het afgelopen seizoen werd dit aantal gehalveerd: 14.350. Daar staat tegenover dat het muziekleven in Am sterdam een bijna ongekende bloei doormaakt. Het aantal operabezoekers verdubbelde: van ruim 4.000 naar ruim 8.000. Direkteur Arthur van Schendel van het Amsterdam se Uit Bureau (AUB), dat dit allemaal onderzocht: „We kunnen niet genoeg orkesten aanslepen, de zitplaatsen zijn lang tevoren al verkocht. Dat geldt voor symfonische mu ziek, maar ook voor kamer muziek; daarvoor is de groei en belangstelling drastisch te noemen. Het aantal mensen dat een strijkkwartet wilde horen, verdubbelde afgelopen seizoen. Ook de belangstelling voor het ballet neemt toe en ook de film maakt een groei door. De interesse voor toneel nam aanvankelijk sterk af, maar is thans redelijk stabiel". Waarom althans in Amster dam het toneelbezoek aan de matige kant is, lijkt V^n Schendel wel duidelijk: „De Carolien van den Berg met haar alter ego In de Nederlands-Belgische co-produktie „Song!", de musical die eind dit jaar in Nederland in Première gaat. mensen zien op televisie, zoals in de serie Dallas, voldoende echtparen-toneel. Daarmee be doel ik de stukken met een ou der echtpaar dat bezoek krijgt van een jong stel. En o, o, o, wanneer de jonge vrouw al leen in de kamer is met de man van het oudere echtpaar. Ik denk dat men in Nederland daar langzamerhand genoeg van heeft". De Nederlander, althans zo ziet direkteur Van Schendel dat, lijkt de crisis-idee te bo ven te zijn gekomen. Hij gaat meer uit. Maar zijn keus is be wuster geworden. Dat zou met name blijken uit de verkoop van abonnementen. Van Schendel: „Ze kopen geen pakketjes meer met van alles wat. En dat geldt ook voor to neel. Er is een duidelijke ten dens dat de mensen een serie vioolconcerten willen horen, een serie modern toneel. Ze kiezen duidelijker. En het is opvallend", aldus Van Schen del, „dat zoveel jongeren voor een abonnement kiezen, hoe wel wij altijd dachten dat het ouderen waren, die een abon nement kochten. Vijfendertig van de abonnementhouders is jonger dan 40. Eenzelfde per centage is tussen de 40 en 60 en slechts 26 pet. is ouder dan 60". NA DOODSTEKEN GRIEK NOORDWIJK/DEN HAAG;* In plaats van zes jaar ge-1 vangenisstraf, zoals de officier' van justitie had geëist, heeft de Haagse rechtbank vanmorgen]] een 30-jarige kastelein uit Noord wijk veroordeeld tot1 vier jaar celstraf. De man stond terecht voor het doodste-„' ken van een 21-jarige Griek J op dinsdag 27 december van]J het vorig jaar. 1 De caféhouder verkeerde na gebruik van alcohol en cocaï-j ne in een agressieve roestoes tand. Tijdens moeilijkheden rond twee meisjes in een bar. 1 nam het latere slachtoffer het op voor één van hen, omdat zij]1 zijn vriendin was. De Griek verliet na verloop van tijd weliswaar op aandrang van bezoekers de bar, maar hij werd achtervolgd en letterlijk en figuurlijk op de huid geze-', ten door de Noordwijkse kas--»! telein, die hem met een mes bewerkte. VNG op de bres voor vergoeding aan raadsleden DEN HAAG De Vereniging van Nederlandse Gemeenten heeft maandag verontwaar digd gereageerd op het rege-, ringsbesluit om de honorering voor gemeenteraadsleden met. ingang van 1 juli aanstaande met tien procent te verlagen. De VNG spreekt in een com-, muniqué van een „onverant woorde en niet goed doordach te beslissing, waardoor het nog moeilijker zal worden om goe de raadsleden te vinden." De Vereniging is van oordeel dat bij de vaststelling van de vergoeding de beleidslijn moet worden gehandhaafd, die sinds 1976 werd gevolgd. Die hield in dat de hoogte van het be drag jaarlijks door de minister- van Binnenlandse Zaken, wordt vastgesteld, aan de hand, van de loonontwikkeling in het bedrijfsleven. GRATIS ELKE WOENSDAG DE BIJLAGE BIJ UW KRANT MET INFORMATIE OVER FILMS,MUZIEK THEATER, RECREATIE,EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA NOORDWIJKERHOUT De weg lijkt vrij voor een nieuw te bouwen dierenopvangcen trum in Noordwijk. Na de col lega-commissies in Noordwijk heeft nu ook de commissie welzijn van Noordwijkerhout zich geschaard achter de plan nen. De leden toonden zich een voorstander om een be drag ineens, voor Noordwij- kerhout 62.000 gulden, bij te dragen en niet garant te staan voor een door de afdeling Noordwijk-Noordwijkerhout v van de Dierenbescherming aan te gane geldlening. Boven dien stemde de commissie in met een verhoging van de sub sidie van 15 naar 20 cent per inwoner. Vooral de dames Hulspas-Jor- daan (D'66) en Hof-Van Put ten (PvdA) toonden zich te^ vreden dat er eindelijk een be slissing in zicht is. Alleen de gemeenteraden van beide ge meenten moeten nu de plan nen nog goedkeuren. Het nieuwe opvangcentrum, dat bedoeld is voor de opvang vaq zwerfdieren uit Noordwijk, Noordwijkerhout en De Zilk, gaat ongeveer 162.000 guldep kosten en de gemeenten zullen dat naar rato van het aanta^ inwoners moeten betalen om dat de Dierenbescherming geen eigen geld heeft. j Al in 1982 werden de eerst^ plannen voor nieuwbou maakt, omdat het huidige on-A derkomen, een oud korfbal- kleedlokaal van vijf bij negqi^j meter, niet meer voldoet aap! de eisen van de wet. Voor 4 mei 1985 moet er wat zijn ge beurt, anders moet het een-'1 trum gesloten worden. D£| nieuwbouw gaat 18 bij 13 më^ ter meten en moet zeven hori-'i dehokken met buitenrenneri' vier quarantainehokken voor'l katten en acht kattenhokkélf met buitenverblijf gaan bevaf*! ten.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 16