Iart en Mondale hengelen ïaar gunst van joodse kiezers Automatische melding naar fiscus van inkomsten en kosten lukman sreekt iet paus ver kerk federland Grote besparing woonlasten in oude wijken mogelijk Europa moet grotere rol spelen in NAVO NNENLAND/BUITENLAND fozidaeSoiyiani DINSDAG 3 APRIL 1984 PAGINA 13 Iirinaamse tv toont film n training verzet jlAMARIBO De Surinaamse televisie heeft eer- Éren een korte reportage getoond van de training een groepje Surinamers, onder leiding van ex-of- ir Roy Bottse, in Frans Guyana zouden hebben tegen! Bottse en de zijnen werden vorige week t Frans Guyana uitgewezen, omdat zij een coup in iname zou hebben voorbereid. In de reportage, V de Amerikaanse maatschappij CNN in Frans fana opgenomen, waren onder meer schietoefe- gen te zien. De training werd geleid door twee Irikanen, die verklaarden gevechtservaring te ben in onder meer Nicaragua. Het lid van de y voor de Bevrijding van Suriname G. Tjon et, die met Bottse en veertien anderen uit Frans *ana werd uitgewezen, verklaarde gisteren desge- jgd dat hij met een van de Amerikanen heeft ge- 8een, maar ontkende dat dit betekent dat de Be- ingsraad zich inlaat met huurlingen. Gevangenisstraffen voor Molukkers in Capelle ROTTERDAM De rechtbank in Rot terdam heeft vanmorgen zes Zuid-Mo- lukkers, die betrokken waren bij de on geregeldheden rond de huisuitzettingen in de Molukse wijk van Capelle aan den IJssel, veroordeeld tot gevangenisstraf fen variërend van twaalf tot achttien maanden. In de meeste gevallen kwa men de straffen lager uit dan die de of ficier van justitie twee weken geleden vorderde. Volgens president mr J.H. Heijnen heeft de rechtbank geen reke ning gehouden met de gevoelens van ongenoegen die in de Molukse gemeen schap leven, maar vindt de rechtbank dat de bewezen feiten een lagere straf verdienen. BACH MOEST ALSNOG BELASTING BETALEN HONG KONG Een inspecteur van de belastingen in Hong Kong heeft geprobeerd belasting te heffen over de inkomsten van een aantal buitenlandse musici en compo nisten, die echter allang dood zijn en nooit of te nimmer in Hong Kong zijn opgetre den. Tot de „belastingplichtigen" behoorde onder anderen Johann Sebastian Bach. De inspecteur ging af op de aanplakbiljetten waarop hij de namen had gezien van com ponisten van wie werken werden uitge voerd. In een brief aan de organisator van het concert wees de inspecteur er op, dat belasting was verschuldigd over „het hono rarium dat Bach, Camille Saint-Saëns, Jac ques Ibert en Giovanni Bottesini in Hong Kong hadden gekregen voor concerten". Bach overleed in 1750, Bottesini in 1770, Saint-Saëns in 1921 en Ibert in 1962. Bonn ontkent levering van zenuwgas aan Irak BONN De Westduitse regering heeft met grote stel ligheid Israëlische beschuldigingen verworpen dat uit de Bondsrepubliek zenuwgas aan Irak is geleverd. Re geringswoordvoerder Peter Bönisch zei gisteren in Bonn, dat zijn regering een mededeling daarover aan de Israëlische regering had doen toekomen. Volgens Böning heeft de Westduitse regering tevens uiteenge zet dat geen gas kan worden gemaakt in een proefin stallatie voor beschermingsmiddelen voor planten, die aan Irak is geleverd. De Israëlische regering had haar ambassade in Bonn opdracht gegeven te onderzoeken of Westduitse chemische industrieën betrokken zijn bij de produktie van zenuw- en mosterdgas in Irak. Dit verzoek volgde na recente berichten in de New York Times, dat Israël en de Verenigde Staten onlangs had den overlegd over een mogelijke Israëlische aanval op chemische industrieën in Irak, die daar onder meer met Westduitse steun worden gebouwd. AMNESTY-INTERNATIONAL: Ook in Europa wordt gemarteld DEN HAAG In een omvangrijk rapport over mar telingen in de jaren '80, dat Amnesty International deze week publiceert, worden ook een aantal Europe se landen wegens marteling van gevangenen aan de kaak gesteld. Daaronder zijn drie lidstaten van de Eu ropese Gemeenschap: Italië, Griekenland en Groot- -Brittannie. Voorts noemt het rapport ook Spanje en Turkije en in Oost-Europa de Sovjet-Unie, Albanië, Polen, Roemenië, Joegoslavië, Bulgarije en Tsjecho- slowakije. Het rapport "martelen is mensenwerk, maar de bestrijding ervan ook" stelt dat over de gehe le wereld in éen op drie landen wordt gemarteld. Ook Suriname wordt genoemd, zoals zaterdag reeds is be richt. In Groot-Brittannië zijn martelpraktijken bij Noordierse gevangenen geconstateerd. Wel is de situa tie in Noord-Ierland de afgelopen jaren verbeterd. |fan onze correspondent Mare de Koninck) jSHINGTON Van- ht om vier uur Neder- flse tijd sluiten in de (erikaanse deelstaat v York de stembureaus i de op één na belang- Bte voorverkiezing nen de Democratische iij om het president- ap van de Verenigde ten. De opiniepeilingen jn een spannende race i tussen Walter Mon- en Gary Hart, waarin hdale tot dusver een ine voorsprong heeft. Se Jackson kan reke- l op massale steun van krte Democratische lijleden, maar zou rmee op een derde its blijven. de vijftig Amerikaanse ktaten is New York de 27e r voorverkiezingen plaats- ken. Nu Mondale en Hart jtelings successen hebben feekt in de voorgaande Imaries" zou New York be slissend kunnen worden voor de uiteindelijke Democratische nominatie tot uitdager van president Reagan, die zich in middels voor de Republikeinse Partij opnieuw verkiesbaar heeft gesteld. Na Californië (waar pas op 5 juni voorver kiezingen zijn) is New York de dichtstbevolkte deelstaat. De Democratische presidentskan didaten strijden er om 252 ge delegeerden naar het nationale partijcongres (conventie) in juli in San Francisco, waar het totaal van 1967 gedelegeerden de Democratische presidents kandidaat formeel zal aanwij- De tot nog toe gehouden voor verkiezingen hebben Mondale verzekerd van 699 gedelegeer den, Hart van 427 en Jackson van 93. Twijfelende kiezers hebben tot dusver 300 gedele geerden aangewezen, die tij dens de conventie nog alle kanten op mogen. Deze situa tie maakt dat als Mondale een flinke overwinning boekt in New York, hij moeilijk in te halen wordt voor Gary Hart. Wint Hart, dan zal hij zijn ach terstand in gedelegeerden nog lang niet hebben ingelopen, maar kan hij (met New York in zijn prijzenkast) aan een mogelijk succesvolle eind sprint beginnen. Sommige en quêtes tonen negerpredikant Jackson op schootsafstand van Hart. Als de laatste het niet al leen van Mondale, maar ook van Jackson zou verliezen, dan kan dit het einde van „wonderkind" Gary Hart bete kenen. Ergernis Jesse Jackson heeft zich her steld van een inzinking in zijn populariteit. Van de drie over gebleven Democratische Witte Huis-gegadigden is hij degene die zich het minst angstvallig hoeft te gedragen. In debatten tussen de drie weet Jackson meestal als enige de lachers op zijn hand te krijgen en applaus uit te lokken, omdat zowel Mondale als Hart op de gemid delde Democratische kiezer mikken en daarom elke con troversiële uitspraak of daad proberen te vermijden. Jackson bezocht eind vorige week bij voorbeeld een servi ce-centrum voor homosexuele en lesbische mensen op Man hattan, iets waaraan zijn beide mededingers zich uit angst voor burgerlijke reacties niet zouden wagen. Voor Jackson wordt de voorverkiezing in New York een nieuwe test of hij ook andere minderheden dan het zwarte bevolkingsdeel achter zich kan krijgen. Voor Mondale en Hart geldt dat zij elkaar met steeds zicht baarder ergernis en vijandig heid bekampen, maar dat hun politieke boodschappen steeds meer op elkaar gaan lijken. Zodra de een zich al te sterk dreigt te vereenzelvigen met bij voorbeeld het idee van de „bevriezing" (freeze) van alle atoombewapening in Oost en West, haast de ander zich naar hoofdkantoren van lokale vre desbewegingen om de indruk weg te nemen dat hij minder voor de freeze-beweging is. Zo waren Mondale en Hart ook afwisselend te vinden in de armste wijk van New York City, de Bronx, en is hun standpunt over de Amerikaan se militaire rol in Midden-A- merika tijdens de afgelopen dagen van sterk verschillend tot vrijwel identiek geworden. Beiden willen nu wel militaire instructeurs handhaven in El Salvador en Honduras, maar in dat laatste land een eind maken aan de semi-permanen- te massale oefeningen van het VS-leger. Joodse kiezers Wat veel Amerikaanse com mentatoren beschamend noe men, is de wijze waarop Mon dale en Hart hebben gehen geld naar de steun van joodse kiezers, die zo'n dertig procent uitmaken van de Democrati sche aanhang in New York. De vertoning heeft zich toege spitst op het verlangen van Is raël om de Amerikaanse am bassade in dat land te ver plaatsen van Tel Aviv naar de Hart heeft zijn eerdere verzet tegen de verhuizing van de VS-ambassade plotseling laten varen en is nu zoals Mon dale altijd al was ook voor inwilliging van de Israëlische eis. Zo pro-Israëlisch zijn Hart en Mondale zich in New York gaan tonen, dat de zo mogelijk nog Israël-vriendelijkere pre sident Reagan zich geroepen voelde om het enthousiastme te temperen en te waarschu wen dat de verhuizing van de Amerikaanse ambassade naar Jeruzalem „thans niet verstan dig zou zijn" en de kans op vrede in het Midden-Oosten De strijd om de kiezersgunst in New York. Tijdens een wandeling door de stad omarmt Walter Mondale een oudere dame, die hem precies vertelt wat zij van een eventuele president Mondale verwacht. zou verkleinen. kers beloofd dat hij als presi- conflict gebracht met zijn ach- Voor het overige spelen de ge- dent het privé-bezit van vuur- terban in Colorado, zijn deel- bruikelijke typisch Ameri- wapens aan banden zal leggen, staat van herkomst, waar pri- kaanse politieke kwesties ook teneinde de bloedige misdadig- vé-wapenbezit als een grond- in de New Yorkse voorverkie- heid in grote steden te bestrij- recht en eigen aan de Ameri- zing een belangrijk rol. Zo den. Dit standpunt heeft Hart kaanse cultuur wordt be- heeft Gary Hart ae Newyor- bijvoorbeeld weer in hevig schouwd. KOVkomt met lesbrieven over vrede DEN HAAG De Katho lieke Onderwijs Vakorga nisatie (KOV) maakt les brieven om op school aan dacht te besteden aan „het gigantische probleem: hoe de zo kostbare vrede te be waren". De bezinning op dit vraagstuk moet overi gens niet tot de actieweek tegen plaatsing van kruis raketten worden beperkt. Het bestuur van de KOV zal de leden niet oproepen mee te doen aan de de monstratieve werkonder breking die het „Komitee kruisraketten nee" heeft voorgesteld. Het bestuur van de KOV wijst op grote verschillen van mening als het erom gaat de vrede te handhaven. De een zou willen demonstreren tegen het verschrikkelijke wa pen, de ander ziet er juist een middel in om de vrede te bewaren. Wel kunnen bijzondere scholen, in sa menspraak met de ouders, tot werkonderbreking als vorm van demonstratie besluiten. Dat kan niet op openbare, aldus de KOV. De Algemene Bond van Onderwijzend Personeel (ABOP) heeft alle scholen opgeroepen met de actie mee te doen. Staatssecreta ris Ginjaar-Maas van on derwijs heeft zich daar fel tegen gekeerd. foïE De voorzitter l het CDA, drs. P. Buk- h, is gisteren door paus jannes Paulus II in pri- fiudiëntie ontvangen, heer Bukman, die ge- frmeerd is, had het ini- ief tot het gesprek ge nen. Hij is in Rome ir het verkiezingscon- s van de Europese (kspartij, het blok van lopese christen-demo ten. iman heeft als „buiten- hder" tegenover de paus oordeel willen geven f de ontwikkeling van de iolieke kerk in Neder- i, waarover naar zijn me- I in Rome een verkeerde [uk bestaat. Rome heeft Ie visie van Bukman te nig oog voor de eigen Intwoordelijkheid van de jolieken in ons land. ëns het onderhoud is ook gedachten gewisseld t de rol van de christen- hocraten in de Europese liek en over een rol van ISKEEN WISKE- .hoor! 5, l wdi mddr etn GRAPPERHAUS ONTWERPT TIENJARENPLAN AMSTERDAM Door isolatie en kierdichting kan in etagewo ningen, die zijn gebouwd in de periode 1906 tot 1940, gemiddeld per jaar achthonderd kubieke meter aardgas bespaard worden. Als de isolatiemaatregelen gelijk met het achterstallig onder houd uitgevoerd worden, leidt dit tot een woonlastenverlaging van ruim twintig gulden per maand. Dit staat in het vandaag gepresenteerde rapport „Stookkosten verlaging vooroorlogse etagewoningen", dat is opgesteld door de vakgroep Milieukunde van de Universiteit van Amsterdam.In Nederland zijn ongeveer 300.000 vooroorlogse etagewoningen. Volgens de onderzoekers is gebleken dat forse besparingen op stookkosten bereikt kunnen worden tegen relatief lage kosten. Zo is het aanbrengen van isolatie aan de buitenkant van de meestal massieve buitenmuren van de etagwoningen vrij duur, maar levert ook hoge besparingen op, gemiddeld 350 kubieke meter gas per jaar, ofwel 215 gulden. Isoleren van de binnen kant van de muren bespaart 240 kubieke meter per jaar, onge veer 150 gulden. De kosten van dubbel glas zijn veel lager als dit wordt aangebracht bij de vaak toch noodzakelijke vernieuwing de kozijnen. Indiaas parlementslid vermoord door Sikhs NIEUW DELHI Extremis tische Sikhs hebben vanmor gen een Hogerhuislid van de regerende Congres-(I)-partij van de Indiase premier Indira Gandhi doodgeschoten. De po liticus, dr. V.N. Tiwari, werd in zijn woning in Chandigarh, hoofdstad van de deelstaat Punjab, door twee mannen on der vuur genomen. De Sikhs strijden voor meer politieke en religieuze zelfstandigheid van Punjab. De afgelopen zeven weken zijn bij het geweld tus sen Sikhs en Hindoes in Pun jab en de buurstaat Haryana in totaal meer dan honderd per sonen om het leven gekomen. In Punjab vormen de Sikhs een meerderheid ten opzichte van de Hindoes. VAN DEN BROEK: parlementaire redactie) DEN HAAG De Europese lidstaten moeten een gro tere rol gaan spelen in de NAVO. Dit heeft minister Van den Broek (Buitenlandse Zaken) gisteren gezegd in Den Haag. „Europa dient zijn eigen identiteit meer te benadrukken", aldus de bewindsman tijdens een conferentie van de Stichting Jason. Deze organisatie wil jongeren in staat stellen te discussiëren over inter nationale vraagstukken. Volgens Van den Broek is er een aantal misvattingen ontstaan, bijvoorbeeld dat „West-Europa zich niet langer op defensiege bied wenst te begeven en zijn verdediging liever aan anderen overlaat". Steeds meer Amerikanen zouden denken dat Europa neutraal of pacifistisch aan het worden is. De Sovjet-Unie zou de indruk hebben dat de NAVO bestaat uit een „Amerikaanse loco motief met daarachter een stel Eurpese wagons". Deze opvattin gen, „die niet door de feiten gerechtvaardigd worden", zijn zo wijdverbreid dat zij een bedreiging kunnen vormen voor de NAVO, aldus Van den Broek. CDA-voorzitter Bukman ontvani de kerken in het maatschap pelijke en politieke leven, zo werd na afloop van het ge sprek meegedeeld. Een mas sale audiëntie bij de paus van de vijfhonderd nationale ge delegeerden uit acht van de tien EG-lidstaten naar het congres, ging niet door. Zij was te laat aangevraagd. Bukman was de enige chris- uit handen van de paus een m< ten-democratische leider die bij de paus op privé-bezoek ging- Het verkiezingscongres van de verzamelde Europese christen-democraten heeft een felicitatietelegram ge stuurd aan Napoleon Duarte, de leider van de christen-de mocraten in El Salvador. Het congres feliciteerde de Salva doraanse leider met het win nen van de eerste ronde van de presidentsverkiezingen in zijn land. Bukman stelde dat de Europese christen-demo craten als één man achter Duarte moeten staan omdat hij „de hoop van de gewone man in El Salvador is op vrede, democratie en sociale hervormingen". (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Als de politiek het wil kan er in tien jaar een totaal nieuw stelsel voor de in komstenbelasting worden ont worpen dat vele malen simpe ler is dan het huidige en waar schijnlijk ook veel minder fraudegevoelig. Prof. dr. F.H.M. Grapperhaus, oud-staatssecretaris van Fi nanciën en tegenwoordig hoogleraar in het belasting recht in Leiden heeft daartoe i blauwdruk ontworpen die hij aan staatssecretaris Koning (Financiën) heeft aangeboden. Voornaamste kenmerken van zijn stelsel zijn: een op draagkrachtbeginsel afgestemd eenduidig tarief van ongeveer 40 procent, waarin de premies volksverzekerin gen zijn opgenomen en dat voor 95 procent van de Neder landers zou gelden; een extra belasting voor de paar procent van de Nederlan ders die meer dan een ton per jaar verdienen; elke drie maanden wordt tussen fiscus en belastingplich tige de financiële balans opge maakt. In Grapperhaus' nieuwe belas tingstelsel nemen de werkge- s een centrale plaats in. Zij dragen niet alleen belasting af, maar ook informatie waarvoor ze overigens van de fiscus een onkostenvergoeding krijgen. Werkgevers zorgen nu al voor de jaaropgave aan de werkne mer van het loon dat is betaald en de belasting die is ingehou den. Dat principe wil Grap perhaus op grote schaal toe passen en uitbreiden door ge bruik te maken van de talloze nieuwe mogelijkheden die de automatisering biedt. Van alle inkomsten van een belastingplichtige wordt dan met behulp van zijn fiscaal nummer opgave aan de fiscus gedaan, maar ook het overgro te deel van zijn mogelijke af trekposten gaat via een volau tomatische melding naar het belastingkantoor. Om een voorbeeld te noemen: de arts stuurt een kopie van ziin reke ning naar de fiscus, die deze bij de driemaandelijkse balans verrekent bij de post ziekte kostenaftrek. Rente en rente kosten worden op dezelfde manier afgehandeld, -doordat banken worden verplicht de rente voorzien van het fiscaal nummer van de cliënt bij de belastingdienst te melden. An derzijds kan de belastingplich tige die een voor hem aftrek baar bedrag aan een ander heeft betaald, dit aftrekken door melding te maken van het fiscale nummer van de be gunstigde, die op zijn beurt voor dit bedrag wordt aange slagen. Door middel van een soort lot toformulier met kruisjes dat door een computer gelezen kan worden, meldt de belas tingplichtige eens per kwar taal zijn persoonlijke omstan digheden (huwelijkse staat, al dan niet tweeverdiener etc.) bij de belastingdienst die daar bij de volgende kwartaalbalans weer rekening mee houdt. Het jaarlijkse zwoegen op de a gifte voor de inkomstenbelas ting behoort daarmee in het systeem-Grapperhaus tot het verleden. Alleen voor z speciale gevallen zou nog i aangifte met de hand kunnen blijven bestaan. De ver door gevoerde automatisering zou een enorme verlichting van het ambtelijk apparaat beteke nen dat zich daardoor meer kan toeleggen op controles en fraudebestrijding. Prof. dr. F.H.M. Grapper haus, Blauwdruk voor een nieuwe Inkomstenbelasting, 100 pagina's. Uitgeverij Klu- wer, Deventer; prijs: 22,50 gulden. HET DELTA-DUEL iiqinifflrnr stirmmTj

Leidse Courant | 1984 | | pagina 13