„Nederlandse regering subsidieert drugstennislesen HelVs Angels" Ierse boeren niet r gelukkig met landbouw-akkoord 3 Minister Burg wil vergelding na Palestijnse aanslag BUITENLAND CcidócSotvuMtt J Amerikaans actualiteitenprogramma: Ongekende milieuramp in Indonesië Ruding tegen extra bijdrage aanEG-kas VS willen dit najaar eerste „satellietendoder" testen Veiligheidsgordel wordt verplicht in West-Duitsland BONN Het dragen van de veiligheidsgordel in de auto wordt binnenkort verplicht in West-Duitsland. Automobilis ten die de gordel niet dragen moeten ter plekke 40 mark boete betalen. Alle oproepen de Duitse automobilisten ik zonder wettelijke ver plichting gebruik te maken van de gordel hebben nauwe lijks resultaat gehad. Vorige week bleek nog bij een onder zoek dat slechts 58 procent van de automobilisten de gordel droeg. DINSDAG 3 APRIL 1984 PAGINA 11 om oo: Hoofdprijs Politieman Robert Cun ningham (rechts) houdt sa men met Phyllis Penza een lotto-briefje vast, dat goed is voor een hoofdprijs van bijna 18 miljoen gulden. Phyllis Penza, serveerster in een pizzeria in Dobbs Ferry in de Amerikaanse staat New York, hielp Cun ningham kort geleden met het invullen van zijn lotto formulier. Zij mocht daarna kiezen tussen een fooi of de helft van de prijs, als de aangestreepte cijfers de winnende reeks zouden blijken te zijn. Phyllis liet de fooi schieten. Niet ten onrechte zo bleek gisteren. Stroom Poolse vluchtelingen naar Oostenrijk komt op gang WENEN De afgelopen vier da gen hebben meer dan 60 Polen asiel gevraagd in Oostenrijk en daarmee worden verwachtingen bevestigd dat dit land een nieuwe golf van vluchtelingen uit Polen tegemoet kan zien. Dit verklaarde gisteren een woordvoerder van het Oosten rijkse ministerie van binnenlandse zaken. In de eerste drie maanden van dit jaar zijn in het vluchtelingenkamp Traiskirchen bij Wenen 500 Polen geregistreerd, tegen maar ongeveer 100 in hetzelfde tijdvak van vorig jaar. Opstandige papoea's stellen eisen na ontvoering PORT MORESBY Opstandelingen in de Indonesische provincie Irian Jaya (voormalig Nederland Nieuw- -Guinea) hebben eisen gesteld aan de Zwitserse regering in ruil voor vrijla ting van een Zwitserse piloot, die een week geleden werd ontvoerd. Dat heeft de consul van Zwitserland in het buurland Papoea Nieuw Guinea gisteren verklaard. De consul zei dat de OPM (Organisatie voor een Vrij Papua), die een piloot van de zending, Werner Wyder, ontvoerde bij een aanval op een Indonesische grenspost, een ultimatum heeft gesteld. Hij gaf geen nadere bijzonderheden. Canada legt beslag op armband van BB OTTAWA Een armband die de vroegere Franse filmactrice Brigitte Bardot naar Canada had gestuurd voor een liefdadigheidsverkoop, is door de douane in beslag genomen. De armband is waarschijnlijk van ivoor en Canada is een van de lan den die invoer van ivoor hebben verboden. Bardot, die zelf een hevig tegenstandster is van de jaarlijkse jacht op jonge zeehonden op New foundland, stuurde de armband naar een veiling waarvan de opbrengst ten goede komt aan de vereniging voor bescherming van dieren in Québec. De verkoop is nu uitgesteld totdat is vastgesteld of de armband onderdaad van ivoor is. (Van onze correspondent Mare de Koninck) WASHINGTON Ne derland moge dan al ja renlang zuchten onder een lawine van bezuini- i gingsmaatregelen, datge ne wat nog over is van het sociale voorzieningen- stelsel maakt ons land in Amerikaanse ogen nog altijd een Utopia. Met een commentaarstem die over een buitenaardse bescha ving leek te spreken, bracht het programma I „Sixty Minutes" een van de best bekeken ac tualiteitenprogramma's in de VS eergisteren „Het Hollands Feest" uit voerig in beeld. I Na de vastsstelling dat een ge- I middeld Nederlands werkne- mer al gauw het ongelooflijk totaal van 50 tot 60 procent 1 belasting en premies op zijn hoogste is in Europa, volgden opnamen van een opera-uit voering. „De kosten van deze voorstelling zouden een prijs van 175 gulden per kaartje rechtvaardigen. Maar een be zoeker betaalt slechts 20 gul den, want de overheid legt het verschil bij. De overheid in Nederland legt voor alles het verschil bij", aldus „Sixty Minutes". Daarna volgden opnamen van gesubsidieerde tennisles, ge subsidieerde jeugdcentra waar gesubsidieerde drugs worden verkocht, en al evenzeer door de overheid medegefinan- cieerde ontmoetingsgebouwen voor homosexuelen en Heli's Angels. De Amerikaanse kijkers za gen in het verloop van de uit zending violisten die twaalf maanden per jaar een over- heidssalaris incasseren voor maar acht weken optreden; ze zagen en hoorden gesubsi dieerd gekras in Amsterdams experimenteel muziekcen trum De IJsbreker en ze aan schouwden de bezoldigde le den van het „het comité voor niet-commerciële popmu ziek", het meest „raadselach tige gezelschap uit 's werelds muziekgeschiedenis". Wat volgens het Amerikaanse actualiteitenprogramma elke verbeelding tart is de wijze waarop Nederland zijn „mis lukte beeldende kunstenaars" verzorgt, door hun „beste werk" aan te kopen. „De schilderijen worden geselec teerd door ambtenaren en ar tiesten die zelf óók door de regering worden betaald", zo werd het Amerikaanse pu bliek verbluft. Rui Nederland is volgens „Sixty Minutes" het meest edelmoe dige land ter wereld voor ar beidsongeschikte mensen. „En het zal daarom niet verbazen dat het meer gehandicapten heeft dan welk ander land ook". Het programma stelde dat grootscheeps misbruik van so ciale voorzieningen geen le gende maar feit is en liet ter ondersteuning daarvan de Leidse econoom professor Vic Halberstadt aan het woord. „Het systeem wordt mis bruikt, want het is gemaakt om te misbruiken", aldus Hal berstadt. Hij zei dat de Neder landse jeugd is opgegroeid „met overal om zich heen wettelijk geoorloofde fraude door werknemers die sociale uitkeringen proberen te krij gen. Thans zitten we met hele generaties die denken dat het sociaal aanvaardbaar is om een uitkering te kriigen in plaats van te werkenaldus Halberstadt, die sprak van „een verschrikkelijke klap voor de maatschappelijke mo raal en de werk-ethiek". Op ongelovige toon meldde de Amerikaanse presentator dat in Nederland een ongeval niet „baan-gebonden" hoeft te zijn om toch levenslang „een knappe rijksuitkering" te kunnen krijgen. Zoals bij voorbeeld „de jongen die zijn rug bezeerd had bij het skiën en heeft weten te versieren dat hij tot aan zijn dood 60.000 gulden per jaar van de rege ring krijgt". In het programma vertelde een andere Nederlandse „rug patiënt" dat hij geen moeite heeft met urenlang in een vliegtuig zitten op weg naar zijn jaarlijkse vakantie-oord, maar dat het op den duur wel pijn gaat doen als hij achter een bureau zit. Daarom leeft hij van een uitkering. De r verdient overigens nog wat bij in een sexclub i Amsterdam. Pakistan Tenslotte gaf „Sixty Minute- s"een beeld van Nederlands vrijgevigheid jegens buiten landse werknemers. „Ook zij krijgen volledige sociale ze kerheid, inclusief voor hun gezinsleden die vaak nog nooit in Nederland zijn ge weest. Het systeem wordt massaal misbruikt. Men zegt meer kinderen te hebben dan het geval is. Soms wordt de uitkering gebruikt voor de aankoop van landbouwgrond in Turkije". Het programma toonde het Amerikaanse publiek een Pa kistaanse bordenwasser in Amsterdam, die behalve een goed salaris „een hele serie toelagen krijgt. Hij woont in een door de overheid gesubsi dieerd huis, waarin hij ille gaal kamers verhuurt aan landgenoten en krijgt van de Nederlandse regering nog 9.000 gulden per jaar om naar zijn gezin in Pakistan te stu ren. Alleen al die 9.000 gulden is negen maal het modale in komen in Pakistan". Halberstadt voegde daar als voorbeeld aan toe dat als een buitenlands werknemer in Nederland invalide wordt, hij een auto kan krijgen, die hij vervolgens mee naar zijn va derland mag nemen en aldaar op Nederlandse kosten na een paar jaar kan vervangen door den het normaal dat de rege ring voor bijna alles betaalt. Maar de Nederlanders ont dekken nu dat de regering niet een vreemd wezen is, maar dat ze het zelf zijn die betalen. Er is nog geen sprake van een revolte, maar wel van krachtig verzet tegen be lastingverhoging ter financie ring van uitkeringen aan niet-werkenden", aldus Hal berstadt. Van den Broek ontvangt „Grenzeloze Oorlog" Minister Van den Broek (Buitenlandse Zaken) ontving gisteren in Den Haag uit handen van mevrouw Marga Klompè het eerste exemplaar van het boek „Grenzeloze oorlog Zuid-Afrika's agressie tegen de buurlanden". Het boek bevat een samenvatting van de getuigeverklaringen, die in december zijn afgelegd tijdens de openbare hoorzitting in Amsterdam over de Zuidafrikaanse agressie. Mevrouw Klompé was voorzitter van het presidium van de hoorzitting en schreef het voorwoord van het boek. Bij de overhandiging van het boek wees zij Van den Broek op de aanbevelingen die er in staan over onder meer sanctiemaatrege len tegen Zuid-Afrika. GENEVE Op het Indonesische eiland Borneo heeft, naar nu pas bekend is geworden, een enorme bosbrand die vorig jaar van februari tot juni woedde, een gebied vernield dat net even kleiner is als Nederland. Het is een van de grootste milieuram pen van de eeuw. Hoe de brand is ontstaan, is niet bekend. Het vuur heeft miljoenen wilde dieren het leven gekost en planten vernield en daarnaast een onschatbare schade toegebracht aan de houtwinning, de belangrijkste bedrijvigheid in het gebied. De gevolgen van de brand zullen volgens deskundigen zeker 70 jaar voelbaar blijven. LONDEN Hoewel de Ierse premier, Fitzgerald, nogal in zijn schik is met de in Brussel overeenge komen regeling, waarbij de boeren van zijn land dit jaar hun melkproduk- tie mogen opvoeren met 4,65 procent, zijn deze landbouwers zelf hoogst ontevreden. Zij voorspel- len, dat de Europese over eenkomst hen wel twintig miljoen Ierse pond zou kunnen kosten in heffin gen op produktie-over- schotten. pe Ierse oppositieleider Haug- pey is het met de boeren eens. Hij noemt de melkovereen- komst van Brussel een grote achteruitgang voor de Ierse tuivelindustrie. Deze gaat nu volgens hem een zeer moeilij ke tijd tegemoet. Haar produc tiviteit, die lager is dan het fiuropese gemiddelde, zal nooit meer tot volledige bloei kun- 1ien komen. i|Het Europese melkakkoord 'jwordt ook sterk bekritiseerd idoor de Ierse leiders van land- bouwverenigingen. Zij verkla ren, dat in hun land de melk- produktie dit jaar zal toene men met 7 procent. Dit bete kent dat de Ierse boeren meer dan 20 miljoen Ierse pond zul len moeten betalen in heffin gen op het produktieoverschot. De Ierse landbouwers maken zich vooral bezorgd over de onzekere aspecten van hun toekomst. Hun premier, Fitz- Gerald, is er van uit gegaan dat aan Ierland jaarlijkse ver hogingen van ongeveer 5 pro cent toegestaan moeten wor den totdat het produktieni- veau het Europese gemiddelde bereikt heeft. Hij geeft toe, dat het volgend jaar erg moeilijk zal zijn om opnieuw een rede lijke verhoging af te dwingen. Ierland zal echter in vijf jaar toch nog verbeteringen krijgen die de moeite waard zijri, aldus FitzGerald. De zuivelindustrie van Ierland neemt 9 procent van het bruto nationale produkt voor haar rekening. Het einde van de onbeperkte groei van de melk- produktie betekent evenwel dat drastische veranderingen noodzakelijk worden. Er zijn nieuwe inspanningen nodig om bij voorbeeld meer kaas en andere op melk gebaseerde produkten te produceren. Op dit gebied heeft Ierland een grote achterstand. Zuivelindustrie Voor het kleine Ierland is deze nijverheid nochtans even be langrijk als de Noordzee-olie voor Groot-Brittannië. Toen Ierland nog geen lid was van de EG, hing zijn zuivelindus trie, die in die tijd al 80 pro cent van haar produkten (bo ter en kaas) exporteerde, vrij wel geheel af van de Britse markt. Na de toetreding van Ierland tot de Europese Gemeenschap duurde het nog een hele tijd voordat de Ierse boeren het door hadden dat zij meer kon den verdienen door hun pro- duktie op te voeren. Wanneer in 1970 een Ierse boer 2.513 li ter melk voortbracht, produ ceerde zij in 1975 nog maar 2.631 liter melk. In 1980 steeg haar produktiepeil tot 3.234 li ter. Pas in 1982 werd het voor de Ieren hoge cijfer van 3.547 liter bereikt. Datzelfde jaar produceerde een Nederlandse boer echter 5.230 liter melk. Over het algemeen hebben de Ierse boeren een kleine vee stapel. Een boer met veertig tot vijftig koeien is bijzonder belangrijk, maar in de meeste gevallen hebben Ierse land bouwers veel minder melkvee. Zij voeren hun koeien vrijwel uitsluitend met gras en hooi. Bij een slecht grasjaar is (zoals in 1981) gaat de Ierse melkpro- duktie dan ook gevoelig naar beneden. Links:;Een legerarts tracht een Palestijnse guerrilla strijder bij te brengen, nadat deze werd getroffen door kogels uit Even daarvoor had de Palestijn handgranaten gegooid naar het winkelend publiek in Jeruzalem. JERUZALEM De drie Palestijnen, die gisteren met handgranaten en een machinepistool een aan slag pleegden, hebben een grote ravage en paniek aangericht in het centrum van Jeruzalem. Bij de aan slag raakten 48 mensen gewond, van wie één zeer slecht aan toe is. Eén van de daders stierf op weg naar het ziekenhuis aan zijn verwondingen, de twee anderen zijn aange houden. Volgens minister Burg van binnenlandse zaken kwamen de daders uit Libanon. Het is volgens Burg nog niet duide lijk of zij behoren tot een Pale stijnse organisatie of dat zij volgelingen zijn van ayatollah Khomeini. Hij kondigde te vens aan dat Israël vergel dingsmaatregelen zal nemen. In Damascus het Democratisch Front voor de Bevrijding van Palestina gisteren de verant woordelijkheid op voor de aanslag. Het Front waar schuwde Israël geen vergel dingsacties te ondernemen. VN-secretraris-generaal, Perez de Cuellar, uitte zich geschokt over het gebeurde. „Deze jong ste tragedie legt eens te meer de nadruk op de dringende noodzaak ernstig te zoeken naar een rechtvaardige rege ling van het Midden-Oosten vraagstuk", aldus Perez de Cuellar. De Amerikaanse re gering „betreurde en veroor deelde" de aanslag eveneens. .Volgens de woordvoerder van het State Department heeft de aanslag nogeens duidelijk het dilemma aangetoond, waarin de Palestijnen verkeren. Zij moeten kiezen tussen geweld of onderhandelingen. In dit geval hebben zij gekozen voor de weg van het geweld, aldus de woordvoerder. LUXEMBURG De Neder landse minister van financiën. Ruding, voelt er erg weinig voor om dit jaar extra geld uit de Nederlandse schatkist naar de EG-kas over te maken. Zul ke nationale betalingen zullen hoogstwaarschijnlijk nodig zijn omdat de Europese landbouw, als gevolg van het zaterdag ge sloten landbouw-akkoord. dit jaar zo'n vijf tot zeven miljard gulden tekort zal komen. Ru ding erkende dat die besluiten „wel in de goede richting zijn gegaan", omdat ze in de toe komst besparingen gaan ople veren. Maar ze zullen in 1984 toch tot grote overschrijdingen van de EG-begroting leiden. Ruding meent dat het beno digde geld in eerste instantie moet komen uit andere delen van de gemeenschapsbegro ting. Maar hij erkende dat daarmee niet het gehele land- bouwtekort betaald kan wor den. Britse artsen organisatie adviseert: beleg in tabak LONDEN Een aantal Britse artsen heeft geschokt gerea geerd op een advies van hun belangenorganisatie om aande len in tabaksfirma's te kopen. Het advies van de British Me dical Association (BMA) is vol gens hen in strijd met de cam pagne die de artsenorganisatie voert tegen het roken. De pen ningmeester van de BMA tilt niet zo zwaar aan de zaak. Wanneer de BMA een stand punt zou moeten formuleren ten aanzien van tabaksfirma's, zouden ook bezwaren tegen andere investeringen komen te vervallen. Hij noemde met name alcohol. Zuidafrikaans goud en ondernemingen die actief zijn op defensie-gebied. RUITENHEER WASHINGTON De Verenigde Staten zullen waarschijnlijk het ko mend najaar een eerste proef gaan nemen met een raket, waarmee vijan delijke satellieten in de ruimte kunnen worden vernietigd. Het Congres heeft voor 'de ontwikke ling van deze „satellieten doder" een bedrag uitge trokken van 19,4 miljoen dollar. Het geld kwam vrij nadat president Reagan in een rapport aan het Congres zijn beleid op het terrein van de anti-sa tellietwapens had uiteen gezet. Bij de eerste proef zal een F-15 gevechtsvliegtuig een raket de ruimte in schieten, die vervol gens met behulp van een in- fraroodtelescoop zijn doel zoekt. In zijn rapport over anti-satel lietwapens verklaarde presi dent Reagan dat hij niet met Moskou over beperking van dezè wapens wil onderhande len, zolang de controle op na leving van een eventueel ak koord niet kan worden gere geld. De uitspraak van Reagan betekent ook een afwijzing van openingen die Moskou scheen te bieden, doordat het in augustus een verdrag inza ke wapens tegen satellieten voorstelde. De Sovjet-Unie heeft overigens al tien jaar een anti-satellietwapen in bedrijf. „Dat is een bedreiging, die de VS er toe noopt zelf ook een systeem te ontwikkelen", al dus r Het rapport van de president zal in het Congres overigens de nodige kritiek te verduren krijgen. Tegenstanders vrezen dat Reagans plannen zullen uitdraaien op een militarise ring van de ruimte. -

Leidse Courant | 1984 | | pagina 11