President Honduras stuurt militaire top de laan uit Vaticaanse bank weer in opspraak door nieuw financieel schandaal QeidteOowiant Duarte officieel winnaar eerste ronde verkiezingen hl Overwinning SPD in München gevoelige klap voor Strauss len Zesde vloot hervat normale activiteiten Kerk verwoest Napels kan telefoon niet meer betalen Mark Thatcher vertrekt naar VS om in vergeetboek te belanden BUITENLAND MAANDAG 2 APRIL 1984 PAGINA 7 Machinistenbond steunt n stakende mijnwerkers LONDEN Een belangrijke Britse spoorwegbond, die van de machinis ten, heeft gisteren aangekondigd dat vanaf vanochtend geen kolen zullen 5nder- WOI"den opgehaald bij de laatste nog ior sa- 'n wer"king zijnde kolenmijnen. Die holen aankondiging betekent een enorme tel ge' sleun voor de stakende mijnwerkers. De nu al drie weken durende mijn staking lijkt daarmee alsnog uit te kunnen draaien op een ernstige con frontatie met de conservatieve rege ring van mevrouw Thatcher. De Na tionale Kolenraad, een overheidsin stelling, is van plan 20 niet-rendabe- le mijnen te sluiten, waarbij 20.00C arbeidsplaatsen verloren zuller ïeffing AdeJ choteij g- school het Amnesty: martelingen in Suriname DEN HAAG Surinaamse gevangenen in Fort Zeelandia in Paramaribo worden blootgesteld aan martelpraktijken. Dit constateert Amnesty International in een rapport. Volgens Amnesty onderwerpen de militairen in Suriname het regi me onwelgevallige landgenoten in Fort Zeelan dia aan bedreiging, in sommige gevallen vermin king, het onthouden van voedsel, drank en slaap. Het Amnesty-rapport, dat martelpraktijken be schrijft in 98 landen, wordt overmorgen gepubli ceerd. Het rapport dringt er op aan dat het VN-verdrag tegen martelen snel wordt aangeno men. „Het bestaan van concentratiekampen tij dens de Tweede Wereldoorlog leidde tot een ver drag waarin volkerenmoord wordt omschreven als een misdaad tegen de menselijkheid, aldus Amnesty. „De martelkamers van vandaag vra gen om een soortgelijk internationaal antwoord". Geen compromis over Poolse kruisbeelden WARSCHAU De leider van de ver- boden Poolse vakbond, Walesa, heeft gisteren gezegd dat de Polen zich met' alle beschikbare middelen zullen ver zetten tegen het streven van de rege ring om alle kruisbeelden uit de open bare gebouwen te verwijderen. De Poolse katholieke bisschoppen heb ben gisteren in alle kerken een pastora le brief laten voorlezen, waarin zij zeg gen dat „het kruis het belangrijkste symbool in het menselijke leven is'De bisschoppen achten de aanwezigheid van kruisbeelden in scholen een nood zaak. De actie van de autoriteiten bracht de staat aan de rand van een open confrontatie met de onafhankelijk opererende kerk. Elf doden door lawines SAAS-FEE Twee la- wines in de Zwitserse Alpen hebben het afge lopen weekeinde aan elf mensen het leven gekost. Gisteren werden bij Saas-Fee vier skiërs door een lawine bedol ven. Eerder vielen er slachtoffers onder een groep skiërs, die een tocht maakte van Zer- matt (Zwitserland) naar Chamonix (Frankrijk). Onder de elf doden be vinden zich geen Ne derlanders. Geheimzinnige dood Roemeen in Parijs PARIJS Op de stoep voor een ge bouw van de Roemeense ambassade in Parijs is gisteren een dode man gevonden. Volgens de politie gaat het om een 52-jarige Roemeense in genieur. De man is overleden aan een steekwond in de hartstreek. De politie acht het niet waarschijnlijk dat de dode Roemeen bij de kansela rij is neergelegd. Zij gelooft eerder dat hij in het gebouw is vermoord en vervolgens uit het raam werd ge gooid. Er is ook een getuige, die heeft verklaard dat de man uit een raam van de derde etage is gevallen. Doordat het gebouw een diplomatie ke status heeft, kan de politie binnen geen nader onderzoek instellen. Kraan tilt dode man uit huis LONDEN Een kraan moest er dit weekeinde aan te pas komen om het lichaam van de in zijn huis overleden 35-jarige horlogemaker Peter Yarnell naar een Londense rouwkamer te brengen. De zwaar gewicht woog 375 kilo gram. Politie en brandweer verleenden assistentie. Gedurende de hele ope ratie, die vijf uur duur de, was de straat vooi verkeer afgesloten. Westduitse politie slaags met artsen MUTLANGEN De Westduitse politie is gsiteren slaags geraakt met honderden artsen en verple gers die onder het motto „Artsen tegen kernoorlog" de ingang blok keerden van een Amerikaanse ba sis in de Bondsrepubliek waar Pershing-2's staan opgesteld. Het kwam tot stenengooien en vuistgevechten toen tientallen poli tiemensen demonstranten probeer den weg te halen bij drie politie- busjes die het terrein van de basis Mutlangen in Baden-Württemberg wilden oprijden. Er zijn twee arrestaties verricht; enkele mensen werden licht ge wond. ;de- er. dinger i erd d volger). enke». SAN SALVADOR De Salvadoraanse christen democratische leider, José Napoleon Duarte, is giste ren officieel uitgeroepen tot winnaar van de vorige week gehouden presi dentsverkiezingen. Maar omdat Duarte geen abso lute meerderheid heeft be haald, zal op 29 april of op 6 mei een tweede ronde worden gehouden, waaraan Duarte en de extreem-rechtse leider D'Aubuisson (tweede in de strijd van vorige week) mee doen. Op die tweede ronde van de presidentsverkiezingen werd zaterdag al een zware hypotheek gelegd door de moord op Rafaelo Hasbun (58), een naaste medewerker van D'Aubuisson. Volgens Duarte is de moord het werk van rechtse doodseskaders, die het verzet in een kwaad daglicht willen stellen. Volgens D'Au buisson zelf en de Amerikaan se ambassadeur in El Salvador, Thomas Pickering, is de moord een nieuwe poging van het verzet het politieke proces in El Salvador TCGUCICALPA/MANA- GJA In Honduras, de belangrijkste Amerikaan se bondgenoot tegenover Ncaragua in Midden- Amerika, is dit weekeinde vijwel de gehele legertop oitslagen. Het opperbevel ever de strijdkrachten is o/ergenomen door bur- Éprpresident Suazo Cordo va. Voor het ontslag van gneraal Alvarez werd gen reden opgegeven, naar uit diplomatieke king werd vernomen dat e sprake was van toene- nende spanning tussen de gneraal en de president. Ii een legercommuniqué stond dit „het de plicht is van de pesident er op toe te zien, dat d: strijdkrachten zich niet-po- liiek opstellen, dat zij zich net op oorlog richten en dat zj zich volgens de regels tot hun eigenlijke taak beperken", /lvarez, die bekend staat als en felle anti-communist, had ii het verleden herhaaldelijk \erklaard, dat de enige moge lijke oplossing van de conflic ten in Midden-Amerika een militaire is. Daarmee doelde hij op het voeren van oorlog tegen Nicaragua. De zaterdag uitgewezen opper bevelhebber van de Hondure- se strijdkrachten, generaal Gustavo Alvarez, bleek zich gisteren in Costa Rica te be vinden. Als zijn opvolger noemden waarnemers in Hon duras luchtmachtchef Walter Lopez. De Nicaraguaanse regering heeft gisteren verklaard, dat het verdwijnen van generaal Alvarez uit Honduras de hoop vergroot op een oplossing door middel Van onderhandelingen van de spanningen tussen bei de landen. Vanuit Honduras wordt al enkele jaren een guerrilla gevoerd tegen het Sandinistisch regime. De rechtse guerrillastrijders wor den gesteund en deels gefinan cierd door de VS. Westelijke diplomaten in Honduras lieten weten dat de verdwijning van Alvarez waarschijnlijk geen verandering teweeg zal bren gen in de nauwe militaire sa menwerking tussen Honduras en de VS. Vier Nicaraguaanse soldaten, President Cordova verlaat zijn kantoor, nadat hij even daarvoor in een televisierede het ontslag van de legertop had aangekondigd. 24 anti-sandinistische opstan- Managua delingen en twee Miskito-indi- v«i. »u>. i «%«<*"- "•»"=- anen zijn eind vorige week bij «et aftreden van de legertop rikaanse zijde werd evenwel heftige schermutselingen in gebeurde een dag voor het be- verklaard, dat de jongste ont- Oost-Nicaragua om het leven gin van de nieuwe grote lege- wikkelingen in Honduras de gekomen. Dit is gisteren op roefening, die gisteren samen oefeningen niet zouden versto- het ministerie van defensie in met Amerikaanse troepen on- ren. hij e& te wuv tl dj kenhu: Hiern w beid iddellij' De a (Van c i corresponded Gerard Kessels) 3n 3n BONN De Duitse socialister hebben de christen- de mocratische CSU van de Baerse minister-president Franz-Josef Strauss een gevoelige nederlaag toege bracht. Bij de burgemeesterverkiezing in München versloeg SPD-kandidaat Getrg Kronawitter burge meester Erich Kiesl van de CSU royaal met 58,3 tegen 41,7 procent van de stemmen. Bij de gemeenteraadsverkiezingen ii Beieren, twee weken gele den, was de SPD ook al succesvol, "\ooral in de steden wisten de socialisten de CSU terug te dringen In de gemeenteraad van München lebben SPD en CSU nu elk '35 zetels, de Groenen 6 en de liberaen 4. Het is niet uitgesloten lUdat in die verdeling nog enige ktine veranderingen aange bracht worden, omdat de stemmen ©nieuw moeten worden ge- .gjteld. Kronawitter kon gisteravond ni?t zeggen of zijn partij in de gemeenteraad aansluiting zoekt bij ce Groenen of aanstuurt op epen grote coalitie met de CSU. 1 REAGAN: joorwei ?n leve WASHINGTON De Amerikaanse vloot voor de kust van Libanon moét „haar normale activiteit" in de Middenlandse Zee hervatten. Dit staat in een rapport dat president Reagan aan het Congres llglll^heeft gestuurd en dat eind Bpillvorige week door het Wit- jp§1É&jte Huis openbaar is ge- pP^rnaakt. Het besluit bete- tevens de officiële beëindiging van de op- bonne^rac^^ van mari niers die deel uitmaakten van de internationale vre- desmacht in Beiroet. Deze kunnen hun gewone ta- ken met de Zesde Vloot -weer opnemen. De laatste Franse militairen van de inmiddels niet meer bestaande internationale vre desmacht hebben zaterdag Beiroet verlaten. Daarmee is een einde gekomen aan negen tien maanden westerse militai re aanwezigheid in de Libane se hoofdstad. Reagin wees erop dat Was- hingbn „Libanon niet in de steek heeft gelaten", aldus de woorivoerder van het Witte Huis Robert Sims over het rappirt. „De buitenlandse po litiële belangen van de Vere- nigd< Staten in Libanon zijn niet gewijzigd", zo schrijft Reagin. De VS hebben nog steed tot doel het „herstel van een soeverein, onafhankelijk en v?renigd Libanon, de te- rugtrkking van alle buiten lands: troepen en de veiligd- heid 'an de noordelijke grens van Irael". De wervelstormen die eind vorige week een spoor van verwoestingen trokken door de Ameri kaanse staten Noord- en Zuid-Carolina, hebben de kerken daarbij niet onge schonden gelaten. In het plaatsje Newberry (Zuid- Carolina) werd de katho lieke kerk geheel ver woest, zodat pastoor Stanley Carter de H. Mis gisteren noodgedwongen op het grasveld, vlak naast de ruïne van zijn kerk, moest opdragen. RUITENHEER NAPELS Het stadhuis van Napels was zaterdag telefo nisch niet te bereiken. Ook een aantal andere gemeentelijke instellingen werd door dat lot getroffen. De Italiaanse PTT had de helft van alle aansluitingen verbroken, omdat de ge meente Napels al enkele maanden de rekeningen niet heeft betaald. De stad kampt met een tekort van ruim 20 miljoen gulden. Ook het ophalen van huisvuil begint in Napels moeilijk te worden. Er zijn te weinig wagens beschikbaar om alle huisvuil te verwerken. Voor de noodzakelijke repa raties van de wagens is geen geld. „Candyman" terechtgesteld HUNTSVILLE De Ameri kaan Ronald O'Bryan, de zo geheten „Candyman" die ter dood was veroordeeld omdat hij in 1974 zijn 8-jarige zoon met een vergiftigde lolly om het leven heeft gebracht, is za terdagochtend geëxecuteerd. Juridische pogingen de te rechtstelling uit te stellen lie pen op niets uit. De 39 jarige O'Bryan kreeg een injectie met een dodelijke dosis gif in de gevangenis van Huntsville (Texas). (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN Mark Thatcher (30), de enige zoon van de Brit se premier, heeft in de kranten van zijn land wereldkundig gemaakt dat hij niet meer in de kijkert wil lopen. Hij is van plan alle zaakjes die zijn moeder in opspraak zouden kun nen brengen, voortaan ver uit de weg te gaan. Om die reden vertrekt hij binnenkort naar de Verenigde Staten, om zich daar volledig te wijden aan de commerciële belangen van de firma Lotus en British Car Auctions. Mark Thatcher wordt al weken door de Britse kranten ach tervolgd omdat aan het licht is gekomen, dat hij overal zaakjes gedaan heeft als zoon van zijn bekende moeder. Voor het bedrijf Cementation International bracht hij op die manier in de Golfstaat Oman een bouwcontract van 300 mil joen pond tot stand. Hoewel bijna alle Amerikanen premier Thatcher kennen, beweert Mark nu dat hij in de Verenigde Staten Lotus-sportwagens zal verkopen als gewezen autora cer en niet als zoon van de Britse regeringsleidster. In een interview met „The Mail on Sunday" vertelde de jon ge Thatcher gisteren, dat hij zijn contract met Cementation International opgezegd had. „Ik heb op een erg naïeve ma nier zaken gedaan", aldus Mark Thatcher, „en het spijt me geweldig dat dit voor mijn moeder tot allerlei narigheden heeft geleid". Premier Thatcher en haar politieke adviseurs zijn naar ver luidt niet erg gelukkig met het feit dat Mark een uitvoerig vraaggesprek heeft toegestaan. The Mail on Sunday, het zondagsblad van de Daily Mail, is wel sterk Conservatief ge zind, maar hoe langer de openbare aandacht op die lieve zoon gevestigd blijft, hoe schadelijker voor het politieke imago van zijn moeder. Het vertrek van Mark Thatcher uit Engeland wordt dan ook beschouwd als een poging er voor te zorgen dat hij zo gauw mogelijk in het vergeetboek raakt. VATICAANSTAD Het Vaticaan is opnieuw bij een financieel schandaal betrokken geraakt. Eerst was er de Ambrosiano-af- faire, waar het Vaticaan voor ongeveer een kwart miljard dollar bij zal in schieten. Nu is er een duistere transactie aan het licht gekomen tussen het IOR, de Vaticaanse bank, en de bekende Italiaanse financier Pesenti. Daarbij zou het Vaticaan een enorme woekerwinst heb ben gemaakt. Maurizio Grigo, onderzoeks rechter in Milaan, heeft dezer dagen drie dagvaardingen in het Vaticaan laten bezorgen. Een bij monseigneur Marcin- cus, directeur van het IOR, en de twee andere bij diens mede bestuurders Mennini en De Stroebei, twee leken met de Vaticaanse nationaliteit. Het gaat om een bevel zich te mel den voor verhoor in verband met een geval van ongeoor loofde verrijking, een straf rechtszaak dus. Het schandaal dat nu is losge barsten verdient nog veel op heldering. Pesenti leende in 1972 een bedrag van 50 miljard lires van de Vaticaanse bank, maar hield die lening voor de aandeelhouders van zijn be drijf verborgen. De reden daarvoor was waarschijnlijk de uitzonderlijke voorwaarden die Pesenti en monseigneur Marcincus waren overeenge komen. De 50 miljard lires (toen ongeveer 200 miljoen gulden) zouden binnen acht jaar worden terugbetaald in Zwitserse franken, ongeacht de waardevermeerdering van deze munteenheid. De Zwit sers frank ging in die acht jaar bijna 300 procent in waarde omhoog. Dat kwam er op neer dat Pesenti aan het Vaticaan niet 50 miljard plus rente moest terugbetalen, maar 160 miljard plus rente, in totaal 185 miljard lires (toen onge veer 430 miljoen gulden). Pesenti (of liever zijn vennoot schap Italmobiliare) betaalde. Maar de aandeelhouders sloe gen alarm, vooral omdat Pe senti in de aandeelhoudersver gadering niet wilde zeggen aan welke geldschieter deze onge bruikelijke winst wel zou zijn betaald. Later moest hij toege ven dat het om de Vaticaanse bank ging, maar het originele contract van geldlening, waar in die supercondities dan zou den zijn vermeld, kon hij niet overleggen. De Italiaanse justitie is al enige jaren met het onderzoek bezig en wil nu van monseigneur Marcincus zelf horen hoe de vork aan de steel zit. Vermoed wordt dat de Vaticaanse bank en de Italiaanse financier con dities ziin overeengekomen die het daglicht niet kunnen ver dragen, en die wellicht na het sluiten van de overeenkomst nog zouden zijn gewijzigd zon der dat aan de grote klok te hangen. Van het verdachte contract zijn alleen maar foto- copieën gevonden, zonder de originele handtekeningen. Deze nieuwe Marcincus-affai- re komt op een voor het Vati caan uiterst ongelegen mo ment. Nog steeds zijn er (ove rigens zeer gevoelige) onder handelingen gaande met een groot aantal banken over de mogelijkheid de Vaticaanse verantwoordelijkheid in het faillissement van de Banco Ambrosiano af te kopen. Het Vaticaan is bereid te betalen (ruim 250 miljoen dollar) op voorwaarde dat betaling geen „schuld" betekent. Het Vati caan schuwt schandalen en wil vooral niet dat zijn bank te boek staat als woekeraar of als roekeloos financier van onbe stemde ondernemingen. Het nieuwe schandaal is overi gens juist bekend geworden op het moment waarop de armste en nederigste dienaren van de kerk, de broederschappen, zich in Rome verzamelden voor hun heilig jaar-jubileum, een feest dat zondag in gezel schap van de paus is gevierd. De paus heeft hen geprezen voor hun offervaardigheid en voor hun bereidheid zich de materiële geneugten van dit aardse leven te ontzeggen. Dit schandaal komt ook kort na dat de paus alle religieuzen in de wereld in een speciaal do cument (de exhortatio) nog eens goed op het hart heeft ge drukt de gelofte van armoede serieus te nemen.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 7