'T WERK LIGT NIET VOOR HET OPSCHEPPEN. DUS MOETJE AIS SCHOOLVERLATER SNEL AAN DE SLAG Geduld Snelle veilti jd groot voordeel EMM-veiling Leerlingen Nederlands Lyceum naar Straatsburg C 3» k la: BEGIN BIJ HET ARBEIDSBUREAU. Vier scholen worden één in Voorschoten Ex-vriend verkracht vrouw tweemaal en doet wurgpoging BINNENLAND. CeidaeSomfl/nt MAANDAG 2 APRIL 1984 PAGINA 6' I ROELOFARENDSVEEN „Veiling EMM heeft aan de verwachtingen voldaan" dit zei directeur J. van Zaal tij dens de vrijdagavond gehou den jaarvergadering. Een van de belangrijkste pluspunten van de Veense veiling is vol gens hem de snelle veiltijd. Deze is het afgelopen jaar te ruggebracht naar een gemid delde van twee uur per dag. Waarschijnlik de kortste in de omgeving. Direct na de veiling wordt altijd alles afgedeeld. „Dit mag „uniek" genoemd worden" aldus directeur Van Zaal. De steeds snellere afhande- lingswijze is vooral te danken aan het gebruik van stapelkar ren en een nieuwe computer. Omdat de Veense veiling met slechts één klok werkt, blijkt de snelle veiltijd aantrekkelijk te zijn voor kleine kopers. Zij kunnen in korte tijd aan een breed scala van bloemen en planten komen, zonder van de ene klok naar de andere te hoeven „racen". Over de spiksplinternieuwe koelhal waren veel positieve geluiden te horen tijdens de jaarverga dering. Vooral in het weekend wordt er een goed gebruik ge maakt van deze hal. „Door de week zou het gebruik echter best intensiever mogen zijn" meende directeur J. van Zaal. Het financiële resultaat oogstte veel lof. In de afgelopen twee jaar heeft EMM voor 1.6 mil joen gulden geïnvesteerd, zon der de bank daarbij nodig te hebben. Voorzitter A.H. Ver del meende dan ook dat de Veense coöperatieve veiling zich in een bevoorrechte posi tie bevindt. In totaal werkt EMM met slechts viereneen- halve ton aan „vreemd" geld. Het veilingpercentage be draagt al jarenlang 4.9 procent. Verdel meende dat men de kwekers geen betere dienst kan bewijzen dan het finan cieel resultaat van hun veiling zo gezond mogelijk te houden. De veiling heeft thans een re serve van rond een half mil joen gulden, maar „eens zal deze reserve goed van pas ko men" voorspelde de voorzitter. Verdel eindigde zijn betoog met het dringende advies aan de leden om met problemen bij de veilingdirecteur of om budsman Dré Akerboom aan te komen en niet „elders". „Pas dan kan er ingespeeld worden op eventuele proble men. Ieder van ons is te allen tijde bereid tot het geven van verduidelijking. Prijsproble- men zijn er binnen iedere vei ling. Kom er dus mee op de proppen", luidde zijn advies. Zilveren onderwijs- jubileum HAZERSWOUDE De heer B.C. Poot is morgen vijfen twintig jaar aan het protes tants-christelijk onderwijs in Hazerswoude-dorp verbonden. Het bestuur van de „Vereni ging voor Protestants-Christe lijk Schoolonderwijs" biedt hem komende vrijdag een re ceptie aan. Deze bijeenkomst wordt vanaf acht uur in de ds. Dirk Arie van de Bosch-mavo gehouden. De Delftenaar Bert Poot werd op 3 april 1959 onderwijzer aan de christelijke nationale school in Hazerswoude-dorp, voordat hij twee jaar later aan de ulo-school van bovenstaan de vereniging werd benoemd. In 1969 werd Poot directeur van deze school, die intussen de naam van ds. D.A. van de Bosch-mavo had gekregen. Als leraar Engels (hij heeft de ak ten LO en MO) heeft hij zijn sporen daar ruimschoots ver diend. Op het politieke front was Poot actief als lid van de CDA-fractie in de gemeente raad. Zeven jaar maakte hij hiervan deel uit. Voetbalver eniging Hazerswoudse Boys kent hem de laatste jaren als actief voorzitter, die zich waar nodig voor zijn club met alle enthousiasme inzet. Spijkerbroeken gestolen LISSE Een 45-jarige in woonster van Den Haag is za terdagmiddag aangehouden in Lisse nadat zij vijf spijkerbroe ken had gestolen bij een kle dingzaak in Blokhuis. De dief stal werd gezien door omstan ders en deze waarschuwden de politie, die toevallig in de buurt was. De vrouw is na verhoor heengezonden. Blokland 23 blijft mogelijk monument NIEUWVEEN De gemeen- teraad van Nieuwveen buigt zich morgen opnieuw over de vraag of boerderij Nieuw Am sterdam aan het Blokland 23 monument moet blijven of niet. Eigenaar K.J. van Rijn wil dit predikaat af om de boerderij goedkoper te kunnen verbouwen. Monumentenzorg is bereid ƒ100.000 bij te dragen in de restauratie van het pand. Voor dit bedrag kan het rieten dak worden vervangen. Volgens de heer Van Rijn moet er ech ter veel meer gebeuren. Zo verkeren bijvoorbeeld de mu ren in een zeer slechte staat. Tijdens de vorige raadsverga dering stelde burgemeester G.J. van der Kroft voor op kosten van de gemeente een deskundige in te schakelen die zou kunnen beoordelen, of na restauratie volgens plannen van Monumentenzorg weer sprake is van een bouwkundig goed pand, dat weer jaren ge schikt is voor bewoning. Van Rijn heeft gezegd géén des kundige op zijn erf toe te la ten. De raadsleden zullen nu zelf moeten beoordelen of de boerderij van groot landschap pelijk belang moet worden ge acht en ondanks diverse lelij ke aanbouwsels voor Nieuw veen behouden dient te blij ven. Opnieuw transport naar Polen LISSE Vanmiddag rond de klok van twee uur is wederom een transport met velerlei goederen vanuit Lisse naar Polen vertrokken. Een en ander is op stapel gezet door de zusters Kampschoer en van der Meide, terwijl de stichting „Lisse helpt Polen" in de gelegenheid werd gesteld om met dit transport le vensmiddelen mee te geven voor de door de stichting geadop teerde weeshuizen in Ostrow en Kalisz. De stichting heeft acties gehouden op de gereformeerde lagere school en de kleuterschool, alsmede de Poeleway en Woeleway en de R.K. lagere school Swanenburgh. Via deze scholen wer den levensmiddelen ingezameld, die in Polen zeer schaars zijn. Door in totaal 710 leerlingen en de oudercommissie van de Swa- nenburghschool werd een bedrag van ruim tweeduizend gulden binnengehaald, maar ook materiële zaken. De werkgevers staan niet te dringen bij de schooldeur. Die tijd is geweest, en het zal nog wel even duren voordat-ie terugkomt. Ben je dus helemaal kansloos als je van school komt? Dat valt gelukkig nog wel een beetje mee. Van de laatste twee lichtingen schoolverlaters is 3/4 toch onder de pannen gekomen op de een of andere manier. Dat ging niet zomaar, ze hebben daar zelf vaak een heleboel aan gedaan. Kun jij ook. Weet je niet precies hoe je dat aan moet pakken, ga dan langs 't arbeidsbureau. Daar ligt een Werk-VoorWerk Map voor je klaar. Gebruik 'm, want het is een goed begin. Heb je hulp nodig bij 't zoeken en solliciteren, dan kun je die krijgen. Bovendien weten ze er veel over aanvullende opleidingen, die je kansen groter kunnen maken. Je moet toch langs 't arbeidsbureau om je in te laten schrijven (eventueel voor de kinderbijslag of een uitkering). Goeie gelegenheid om meteen maar de handen uit de mouwen te steken. DEN HAAG Als enige school in Nederland ver tegenwoordigt het Neder lands Lyceum uit Den Haag ons land in mei met vijfentwintig leerlingen op een ontmoeting in Straatsburg tussen de Raad van Europa en door haar uitgenodigde scholie ren uit alle Europese lan den. Het is de bedoeling dat de Europese politici met de jon geren uitgebreid discussiëren over het behoud van de de mocratie. Met een politiek forum hebben de toekomsti ge reizigers zich inmiddels voorbereid op de komende ontmoeting. In de aula van het Nederlands Lyceum was politiek Nederland op merkelijk eensgezind ver tegenwoordigd door de da mes J. Boogaard (D'66), L. Rensman (PvdA) en S. Heemskerck (VVD) en de heer T. Pocorni (CDA). Ge sproken werd over allerlei politieke zaken, maar vooral over de democratie en de ge varen die haar (kunnen) be dreigen. Daarbij brachten de aanwezige leerlingen natuur lijk onmiddellijk de Cen trumpartij ter sprake, het enige gespreksonderwerp dat de anders zo spraakzame volksvertegenwoordigers zichtbaar in verlegenheid bracht. De discussieleidster moest herhaaldelijk om een ander gespreksthema vragen „aangezien het forum zich steeds ongemakkelijker gaat voelen". Andere politieke twistpunten bleken gemak kelijker af te handelen, zoals de overheidsbemoeienis die volgens de meeste aanwezi gen niet te ver moest gaan en het terrorisme dat in Eu ropees verband aangepakt moest worden. Overigens gaan de 25 uitverkorenen in Straatsburg niet alleen poli tiek bedrijven. Na hun spreekbeurt op 4 mei is er nog genoeg tijd voor een nachtwandeling door de stad en een bezoek aan allerlei straatfeesten. Dief betrapt SASSENHEIM Een 27-jari- ge Leidenaar is vannacht op heterdaad betrapt bij een in braak bij een bedrijf aan de Prins Hendriklaah in Sassen- heim. De man had een ruitje van de firma, een importeur van motoronderdelen uit de sponning gelicht en was daar door binnengekomen. De gea larmeerde politie was echter ook ter plaatse en kon de man, die zich aanvankelijk verstop te toen hij de agenten hoorde, aanhouden. De Leidenaar, een goede bekende van de politie, is ingesloten. SUSKE EN WISKE HET DELTA-DUEL Operette-uitvoering in Sassenheim SASSENHEIM Het Lissese muziekgezelschap Kunst En Volharding brengt morgen in de zaal van Cees en Ineke een uitvoering van de operette „Grafin Mariza". Het is dan voor de vijfde achtereenvol gende keer dat het grote gezel schap van KEV met deze ope rette de planken betreedt, na uitvoeringen in Lisse en Hille- gom. De deze maand 35 jaar be staande vereniging groeit en bloeit nog immer. Zoals elke vereniging heeft men vele ups en downs meegemaakt, maar de opgaande lijn zit er al heel lang in sinds men besloot om voortaan complete operettes in te gaan studeren en uit te voe ren. Voor een amateur-gezel- schap als KEV bestaat het in studeren en uitvoeren van een operette overigens niet alleen uit muziek maken en zingen. Er komen nog heel veel ande re zaken om de hoek kijken, want alles wat voor de opvoe ring van een operette noodza kelijk is, wordt binnen de ver eniging zelf ontworpen en ge maakt: verlichting, kleding en de decors. Morgen kan ieder een in de zaal van Cees en Ineke aan de Hoofdstraat in Sassenheim het resultaat ko men bekijken. De uitvoering begint om acht uur, kaarten kosten zeven gulden. In de voorverkoop zijn die verkrijg baar bij boekhandel Wagner en sigarenmagazijn Vink. Metaaldetectoren gestolen LISSE Dieven hebben zon dagavond 20 metaaldetectoren gestolen bij een stukadoorsbe- drijf aan de Herenweg in Lis se. Zij verschaften zich toe gang door het breken van een ruit. De waarde van de appa raten bedraagt ongeveer 90.000 gulden. Fietspad langs Bloklandse weg NIEUWVEEN Het college van B en W van Nieuwveen is bereid mee te betalen aan de aanleg van een fietspad langs de Hogendijk en Blokland. Voorlopig gaat het nog om de vaststelling, waar het pad pre cies moet komen. Het rijwiel pad is dringend noodzakelijk omdat het voor fietsers tijdens het spitsuur door het vele pen delverkeer vaak levensgevaar lijk is op die wegen. De raads commissie openbare werken en verkeer heeft geadviseerd het fietspad door te trekken tot aan het bestaande verharde gedeelte van de Hogendijk. Morgen spreekt de gemeente raad zich hierover uit. Buurtvereniging krijgt geen geld NIEUWVEEN De Nieuw- veense buurtgroep Schoter- veld-Zuid krijgt geen subsidie voor de aanschaf van materia len en het organiseren van een aantal festiviteiten. Dit had de gemeenteraad reeds eerder be sloten, maar de buurtgroep had hiertegen geprotesteerd. Noch B en W, noch de raads commissie welzijn vinden dat op het verzoek van de buurt groep alsnog ingegaan moet worden. Het college stelt dat er voldoende verenigingsacti viteiten worden georganiseerd in Nieuwveen. Subsidie per wijk is „niet wenselijk". Groenteveiling LEIDEN Noteringen groente- en fruitveiling, 2 april: aardappelen: 27; andijvie: 165-230; snijbonen: 750- 920; prei: 122-163; spinazie: 160-225; spruiten a: 292; spruiten b: 231; uien: 73-143; witlof: 285-355; sla: 20-39; peterselie: 89-101; radijs: 32-53; sel derij: 21-85; paprika st.: 70-84. DE LIER Delft-Westerlee, maandag 2 april: Andijvie 195-260. Aubergines 460-660. Bloemkool 75-425. Chinese kool 105-170. Courgettes 44-161. Komkommers 41-132. Komkommers mini 35-49. Koolrabi 30-134. Paksoi 175. Paprika rood 640-950, groen 420-690, geel 620-1180, paars 590- 930. Pepers groen 920-1000. Peter selie 56-78. Postelein 475-505. Raap stelen 34-42. Rabarber 170-185. Ra dijs 43-74. Rettich 18-63. Selderij 18- 47. Sla 19-32. Snijbonen 820-890. Sperziebonen 1060-1300. Spinazie 175-195. Spruiten 210-420. Tomaten 1500-2100. Vleestomaten 1960-2450. Witlof 250-430. Ijspegels 110-127. VOORSCHOTEN De Voor- schotense kleuterscholen Boschgeest en De Woelwaters en de lagere scholen Adegeest en Parkschool worden samen gevoegd tot een school voor openbaar lager onderwijs. Daartoe wordt een nieuwe school gebouwd op het terrein van de voormalige ulo aan de Prinses Marijkelaan. Dat is het voorstel dat woensdag in de raadscommissie voor onderwijs wordt behandeld. In januari was al een dergelijk voorstel ter tafel gekomen, maar dat is door het college van b en w terug genomen, aangezien op dat moment nog richtlijnen van het ministerie waren te verwachten. Aange zien de Wet op het Basisonder wijs geen ruimte laat voor sa- menvoeging van scholen, wordt in het raadsvoorstel ge sproken van een opheffing van Boschgeest en en Ade geest. Maar Voorschoten beoogt een samenvoeging. De nieuwbouw van de school is inmiddels wel doorgegaan en waarschijnlijk wordt het gebouw in juni opgeleverd, zo dat het met ingang van het nieuwe schooljaar (1984/1985) in gebruik kan worden geno men. De heer J. de Visser, te genwoordig hoofd van de Ade- geestschool en de leidster van kleuterschool Boschgeest me vrouw A.T.C. Leeuwenburgh- Hoogeveen worden respectie-- velijk hoofd en leidster óp d« school. „Lerarenopleiding moet bij universiteit blijven" gen van leraren moet bij universiteiten en hogescholen "blijven! Deze opleidingen onderbrengen bij instituten voor hoger be roepsonderwijs, de nieuwe lerarenopleidingen, moet ernstig, worden ontraden vooral vanwege de eisen die aan de eerste- S/ graads lerarenopleiding gesteld worden, aldus een advies van de c- Onderwijsraad aan minister Deetman. i Zoals bekend wil Deetman dat de instellingen die tweede- er derdegraadsleraren opleiden ook de eerstegraads opleidingen N; verzorgen voor degenen die doctoraal examen hebben gedaan, re De Onderwijsraad vindt echter dat Deetman in zijn beleidsnott to een belangrijke zaak veronachtzaamt. Het zijn namelijk de uni- w versitair gevormde leraren die beter dan wie ook bij leerlingen j belangstelling en waardering kunnen wekken voor wat univerj siteiten en hogescholen sinds jaar en dag beweegt, zo meent dr raad. De Onderwijsraad wijst er verder op, dat in andere landen steeds meer wordt gekozen voor het opnemen van lerarenopo- !u' leidingen in de universiteiten. ha >tr hy DEN HAAG Een 30-jarige projectleider heeft in de nacht van donderdag op vrijdag zijn 20-jarige ex-vriendin getracht te wurgen, nadat hij haar twee maal had verkracht en het slachtoffer met een hamer had bewerkt. De vrouw was even na 's a- vonds twaalf uur samen met haar broer en schoonzus in haar woning in het Haagse Re- gentessekwartier thuisgeko men. Na nog wat te hebben gepraat verdween het tweetal naar huis. Toen de deur in het slot was gevallen, kwam de 30- jarige man onder het bed van daan. Naar achteraf bleek, was hij met een sleutel de woning binnengekomen en had lang op zijn ex-vriendin moeten wachten. Daar zij met twet ve! andere mensen thuis kwan Wl was hij onder het bed gedo bu ken. se Tot tweemaal toe werd d. vrouw verkracht. Vervolger sloeg hij het slachtoffer enke malen met een hamer op h hoofd. Daarna pakte hij e< i sjaal en trachtte haar te wu gen. Zij wist de man echter t bedaren te brengen en wit hem zelfs zover te krijgen dj hij haar naar het ziekenhui Leyenburg bracht. Hieri reed hij weg. De vrouw beid)' haar familie die onmiddellijk de politie inschakelde. De ver krachter werd vrijdagavond i'1 een woning in Zoetermed aangehouden. DEN HAAG In haar woning in Rotterdam heeft de politie vrijdag middag een 31-jarige vrouw aangehouden, die wordt verdacht van de verduistering van een be drag van 200.000 gulden van een 49-jarige kunst handelaar uit New York. Van het geld is nog niets terugevonden. De kunsthandelaar, die Neder land op zijn reizen dikwijls aandoet, ging donderdagavond in een restaurant aan de Dr. Lelykade eten met een vrouw, die 27 jaar oud zou zijn, die hij een half jaar eerder voor het eerst had ontmoet. Tijdens het eten gaf hij de vrouw 200 briefjes van duizend, die hij 's morgens van de bank had gehaald, in bewaring. Op ze ker moment tijdens het diner- tje ging de vrouw zich even opfrissen op het toilet. De handtas, waarin het geld zat. •me< 41,1 Vrouw mo< aangehouden^ wegens verduisteren dB^< socij van twee ton nam ze daarbij mee. De vroii*at keerde niet terug en de m#3rac was het geld, dat hij had opgfel" nomen voor de aankoop vjBem kunst, kwijt. Agenten, cFen ogenblikkelijk waren gewaar schuwd, vermoedden dat t vrouw een taxi naar static O' Hollands Spoor heeft genome en daar op de trein is gestaf Onderzoek door de spoorwej politie in tal van treinen leve de niets op. De nu aangehoi den vrouw verblijft momei teel op het Haagse hoofdbi^^* reau van politie. XJ Geduld hebt u nodig om dit spel tot een goed einde te brengen. Graag belonen wij de (kleine) moeite van het aanbrengen var een nieuw abonnement met dit behendigheidsspel. a de Leidse Courant mas ■teen _als nieuwe abonned^fa( •nier van desr kun "ken -wee Adres I Postcode/Plaats Betaald wordt per maand (met automatische afschrijving) per kwartaal Bank/gironummer: Stuur een 'labyrinth'-spel naar: RU Plaats/Postcode_ Telefoon Stuur deze bon in open envelop - geen postzegel plakken - naar: Leidse Courant, Antwoordnummer 998, ^2500 VD Den Haag.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 6