Urker schippers voelen zich tekort gedaan Ook Nijpels wil tien miljard bezuinigen Nederlandse ondernemers: China wil ons kansen bieden De nieuwe loten liggen niet klaar. Haha,één april! ELSEVIER-NDU ZOEKT AANTREKKELIJKE DOCHTER Slijterij voorspelt prijzenslag jenever BINNENLAND CcidaeCotnont MAANDAG 2 APRIL 1984 PAGINA 5 CDA-jongeren tegen plaatsing raketten ZWOLLE De CDJA-raad heeft zich zaterdag in Zwolle uitgespro ken tegen de plaatsing van kruis raketten in Nederland. De chris ten-democratische jongeren heb ben tegelijkertijd een dringend beroep gedaan op regering en par lement om bij de NAVO herope ning van de ontwapeningsonder handelingen te bepleiten, aldus een woordvoerder na afloop van de CDJA-raad. De CDJA-raad meent wel, dat de Nederlandse re gering bereid moet zijn om in NA- VO-verband in conventionele sfeer of op andere wijze zijn loya liteit als NAVO-bondgenoot te to- Arrestaties bij acties vliegbases WOENSDRECHT Rond de vliegbases van Volkel en Woensdrecht is het afgelo pen weekeinde actie gevoerd tegen de komst van kruisraketten naar Nederland. In Volkel werden achttien vrouwen aan gehouden die „voor een picknick" over het hek van de vliegbasis waren geklom men. De actievoerders waren afkomstig van het permanente vrouwenvredeskamp bij de vliegbasis. Bij de arrestatie zijn de vrouwen gefotografeerd, omdat zij vol gens de politie, weigerden hun naam te noemen. Ook in Woensdrecht hebben on geveer 250 vredesactivisten uit verschil lende delen van het land een poging ge daan op de luchtmachtbasis Woensdrecht te gaan picknicken. De actie heeft enkele uren geduurd. Groenen worden het niet eens LUIK Honderden Westeuropese „Groene" politici zijn het in 't weekeind niet eens geworden over een program waarmee zij zich bij de verkiezingen voor het Europese parlement kunnen presente ren als „De Groenen in Europa". De Westduitse „Grunen" stelden als voor waarde voor een gezamenlijk program, dat het Nederlandse Groen-Progressief- Akkoord, waarin PSP, CPN en PPR sa menwerken, er bij betrokken wordt. Ne derlandse, Belgische en Britse Groenen vinden dat maar niks, omdat dan twee verschillende groeperingen met hetzelfde program naar de gunsten van de Neder landse kiezer dingen. Dat geeft maar on duidelijkheid. Een compromis bleek niet haalbaar. Aan het eerste „Groene" con gres namen zo'n 500 afgevaardigden uit tien landen deel. Vernieuwd mengstation Gasunie WIERINGERMEER Minister van Aardenne van economische zaken heeft vandaag in de Wieringermeer een vernieuwd compressor- en mengstation van de Gasunie geopend. De bouw van het station kostte onge veer 90,3 miljoen gulden. Met de nieuwe installaties is het mogelijk om laag en hoog calorisch aardgas uit de Noordzeevelden te mengen tot gas van „Slochteren- -kwaliteit". Dat is noodzakelijk omdat het Nederlandse aardgasnet van oorsprong op aardgas uit de grote gasbel in Groningen is afgestemd. Mr. Kapteyn opperrechter Raad van State DEN HAAG Sedert vandaag is mr. P.J.G. Kapteyn voorzitter van de afdeling rechtspraak van de Raad van State. Hij volgt dr. M. Troostwijk op, die deze functie heeft neergelegd, omdat hij 70 jaar is geworden. Mr. Kapteyn (56) is sinds 1976 lid van de Raad van State. Daarvoor was hij achtereenvolgens hoogleraar in het recht van de internationale organisaties aan de univer siteiten van Utrecht en Leiden. Russen: Druk VS op Nederland steeds groter DEN HAAG Nu het moment na dert dat de Nederlandse regering en het parlement over het plaatsen van kruisraketten moeten beslissen wordt de druk van de Verenigde Staten en de NAVO op Nederland steeds groter. Nederlandse bewinds lieden worden om de haverklap „uitgenodigd" om in Washington be sprekingen over kruisraketten te Dit meldt het Sovjetblad >lad onderstreept nog maar eens dat als Nederland de „gift" uit de VS aanvaardt, ons land een be dreiging voor de veiligheid van de Sovjet-Unie en haar bondgenoten gaat vormen, „met alle gevolgen van dien". „Meer cursussen voor vrouwen bij overheid" DEN HAAG De Emancipatieraad pleit voor een forse uitbreiding van de opleidingsmogelijkheden voor vrouwen binnen de rijksdienst. Gebeurt dat niet, dan zal er van het streven naar een grotere deelname van vrouwelijke ambtenaren op alle niveaus van de rijksdienst weinig terecht komen. De Emancipatieraad zegt dat in een advies aan minister Rietkerk van Binnenland se Zaken. Het vormings- en opleidings beleid kan volgens de raad een belang rijke bijdrage leveren aan de bevorde ring van de mobiliteit van vrouwelijke ambtenaren en ter vergroting van hun kansen op herplaatsing. Dit is nodig omdat vooral vrouwen door de automa tisering hun baan verliezen. Braks over EG-akkoord: „Dit had niet mogen gebeuren''' (Vervolg van de voorpagina) - DEN HAAG/BRUSSEL Minister Braks heeft het bereikte akkoord over de Europese landbouw als „niet fraai" bestempeld. Beoogde bezuinigingen op korte termijn zijn niet be reikt, zo zei hij. Braks vond ook „teleurstellend" dat er wat de zuivel be treft voor Ierland (en ook J Italië) uitzonderingen zijn - gemaakt. Braks: „Dit had niet mogen gebeuren". In Nederland mag in het nieu- we melkseizoen maar 1 12.052.000 ton melk geprodu- ceerd worden in plaats van de i 12.850.000 ton vorig jaar. Een j jaar later gaat die hoeveelheid i weer naar beneden en wel j naar 11.929.000 ton. Een pro- j ducent die zich niet aan zijn i quantum houdt moet over wat hij te veel produceert een su- 1 perheffing van 56 cent per li ter betalen. In het nieuwe zuiveljaar blijft - de richtprijs voor melk op 74,97 gulden per 100 kilo. De j prijs voor boter daalt met 10,5 procent tot 873,83 gulden per 100 kilo en de prijs voor mage re melkpoeder stijgt met 10,9 - procent naar 453,40 gulden per 100 kilo. Andere, vooral voor Neder- landse produkten belangrijke "besluiten zijn de volgende: de "prijs voor rundvlees, varkens- 1 vlees, gerst, mais, gedroogde 'voedergewassen, erwten en ibonen, vlas en hennep, gaat 'imet één procent omlaag. JGat JDe EG komt met een gat in de na_ Jbegroting te zitten. EG-com- dj0_ unissaris Andriessen vindt dat het 'iacceptabel, omdat er in 1986 ge. een betere financiële positie eid- ^an de Europese kas in het Vooruitzicht is. Daarom is de 18e Europese Commissie bereid .met de overschrijding van de jera begroting van drie miljard gul- ge- ?len genoegen te nemen, 'aul Pe melkkwestie was bij het e.o. «lebat een erg belangrijke ;1 al taak. Overeenstemming werd tenslotte bereikt over het vol- urri {jende: de totale hoeveelheid rag. fnelk waarvoor gegarandeerde trof. prijzen worden betaald zal in ting 3e hele EG 98,7 miljoen, ton 'Ün- Maar in het seizoen 'Ö4-'85 zal dat nog 99,7 miljoen ton zijn. Vorig jaar werd er in nog Je EG 103,7 miljoen ton melk van JejDroduceerd. Tevens is be- )p 7 jaald dat Ierland en Italië hun con- nelkproduktie op die van het liveau van 1983 mogen hand- Javen, dat Ierland bovendien dé Mt jaar nog eens 245.000 ton be- fxtra mag produceren. ales- I )e agenda voor de leden van Iet Koninklijk Huis is als 'olgt: April /an toningin Beatrix doopt in j_a {otterdam de nieuwe redding- oot „Koningin Beatrix" van He Koninklijke Zuid-Holland- Maatschappij tot Redding jan Schipbreukelingen. De "oningin is beschermvrouwe ■an de maatschappij. „VINDERSLOON GIFVATEN TE LAAG" HARLINGERWIJK De drie Urker schippers die dit weekeinde totaal der tien vaten met het land bouwgif Dinoseb in Har- lingen aan land brachten zijn boos over het „scha mele vindersloontje" van tweehonderd gulden per vat dat het ministerie van landbouw en visserij heeft toegekend. „Je hebt kans dat de volgende vissers die vaten in de netten aantreffen de boel zo weer overboord zetten", zo zei schipper W. de Boer van de kotter UK56 („Ja- coba") zaterdag. Volgens De Boer, die elf van de dertien vaten opviste, be draagt de schade aan zijn net ten alleen al enkele tiendui zenden guldens. „Bovendien heb ik een aantal trekken vis- verlet opgelopen". Het minis terie heeft wel De Boers' la ding van 26.000 kilo platvis opgekocht, tegen de gemiddel de marktprijs. De vis was vol gens De Boer niet besmet, maar het zekere"werd voor het onzekere genomen. Volgens de Urker visser zou het ministerie er beter aan doen een hoger vindersloon uit te keren. „Dan zouden wij die tachtig vaten binnen de kortste keren met gerichte zoekacties boven water kun nen halen". Een zoekactie van de Nederlandse en Deense ma rine heeft tot dusverre nog weinig opgeleverd. Het ministerie heeft verklaard dat de verzekering in eerste instantie de verzekering voor de schade aan de netten zal De eerste vaten met het landbouwgif „Dinoseb" worden van boord gehesen bij de Urker kotter „Jacoba", die er totaal elf opviste. De vaten zijn zaterdag overge bracht naar een opslagplaats in Franeker, waar ze voorlopig worden opgeslagen. De platvis van de UK 56 is vandaag ver nietigd. opdraaien. Als de vis sers daar geen verhaal kunnen halen, zal geprobeerd worden schadeclaims in te dienen bij de Deense overheid, die voor de gifvaten aansprakelijk is. Zaterdag middag twee p uur: De Uiver wordt binnen geloodst. Uiver terug op Schiphol: Exportprijs voor KLM SCHIPHOL De Uiver is weer terug op Schiphol. Om precies twee uur zaterdagmid dag zette gezagvoerder Ples- man, onder het oog van dui zenden belangstellenden de DC-2 aan de grond, na het laatste stuk geëscorteerd te zijn door drie F-16-straaljagers van de Koninklijke Lucht macht. In de VIP-room van de lucht haven vond daarna een grote ontvangst plaats, waarbij o.a. staatssecretaris Van Zeil van economische zaken aanwezig Van Zeil overhandigde de KLM, in persoon van gezag voerder Plesman de allereer ste Holland Trade Award, een prijs van het economische zaken voor bij zondere verdiensten op het ge bied van exportpromotie. De KLM kreeg verder de eerste computeraansluiting op het za terdag gestarte Holland Trade System, een aansluiting die bij de prijs hoort. Met dit door EZ opgezette computersysteem is het mogelijk al vroeg stadium buitenlandse vraag en binnen lands aanbod sneller bij elkaar te brengen. Over drie weken gaat de DC-2 naar de Amerikaanse eigenaar terug op dezelfde wijze waarop het toestel vorig jaar in ons land arriveerde: per boot. (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG De politie ke leider van de VVD heeft zaterdag voor de Tros-radio zijn instem ming betuigd met het voornemen van minister Ruding van Financiën om op de begroting van 1985 tien miljard gulden te be zuinigen. Deze bezuinigingen moeten worden opgedeeld ten gunste van het financieringstekort van de overheid, van het be drijfsleven en van de burgers. Nijpels wilde zelfs „een aan zienlijk deel" van de ombui- de burgers be- .iet name in de belastingverlaging, ïen we op", zei hij. „Daar rekenen we op' Bij het opstellen van de rijks begroting moeten we ons ove rigens niet alleen richten op ombuigingen, zei Nijpels voorts, maar moet ook een frontale aanval op de werk loosheid worden ingezet. In politieke kringen werd Nij pels' instemming met een be zuiniging van tien miljard op merkelijk genoemd, omdat er de laatste tijd berichten waren volgens welke VVD en CDA samen tot de conclusie zouden zijn gekomen dat er minder bezuinigd zou moeten worden. Over verdere beperkingen ten de sociale uitkeringen deed Nijpels geen duidelijke uitspraak. Enerzijds gaf hij toe, dat zo langzamerhand het ein de van de weg is bereikt, aan de andere kant wilde hij voor 1985 nog niets uitsluiten. Hij vond voorts, dat bij de komen de herziening van het stelsel van sociale zakerheid ook het ziekengeld moet worden be trokken. Hij noemde in dit verband nog eens de eerdere gedachte van de liberalen om de eerste, eventueel ook de tweede ziektedag niet te beta len. In dezelfde uitzending verklaarde PvdA-leider Den Uyl zich „mordicus tegen" een verlaging van het ziekengeld tot 70 procent, zoals ook al eens is gesuggereerd. AMSTERDAM Na enkele jaren „pas op de plaats"-beleid wil de raad van be stuur van de uitgeversmaatschappij Else- vier-NDU weer gaan uitbreiden. Er is 315 miljoen gulden beschikbaar voor de eventuele overname van een grote Ame rikaanse uitgever. Maar tot dusverre is vergeefs naar een aantrekkelijke doch ter gezocht. „Winstgevende grotere uitgeverijen zijn nau welijks te koop, tenzij voor een extreem hoog bedrag. Het is duidelijk dat we daarom be dachtzaam te werk moeten gaan", zo heet het in het vandaag gepubliceerde jaarverslag. Door deze gedwongen terughoudendheid is de reserve aangegroeid van 194 min naar 315 miljoen gulden. De balansverhoudingen zijn bijgevolg sterk verbeterd. Voor het eerst in vijf jaar zijn de rentebaten van de onderneming ho ger dan de rentelasten. Ook voor dit jaar rekent Elsevier-NDU op betere resultaten. De betere resultaten hebben voor het perso neelsbeleid de druk wat van de ketel gehaald. April vorig jaar ontstond nog grote onrust on der de werknemers door de mededeling dat nog hetzelfde jaar het personeelsbestand met circa zeshonderd werknemers moest verminderen. Daarvan is uiteindelijk niet veel terecht geko men. Van „ingrijpende reorganisaties" is thans geen sprake meer. SCHIPHOL Nederland mag van de Chinese auto riteiten de achterstand in de handel met de Volks republiek ten opzichte van andere landen ver sneld inhalen, zo heeft de delegatie van de werkge versorganisaties VNO en NCW in Peking te horen gekregen. Bij terugkeer uit China zei delegatielei der mr.C. van Veen zater- dat het Chinese eco nomische beleid voor het Nederlandse bedrijfsleven tal van aanknopingspun ten biedt. Tegelijkertijd echter, zei Van Veen, mag men op korte ter mijn geen wonderen verwach ten. Het bewerken van de Chi nese markt eist een heel spe ciale benadering en daarvoor zal in Nederland eerst nog heel wat huiswerk moeten worden gedaan. De missie had tot doel de vriendschappelijke zakelijke relatie met de Volks republiek te bevestigen en nieuwe openingen te schep pen. Daarop is van Chinese zij de positief gereageerd en Van Veen noemde de missie dan ook volledig geslaagd. Juist op een aantal terreinen, die in het Chinese beleid voor rang hebben gekregen, heeft Nederland mogelijkheden, zo rapporteerde Van Veen: ener gievoorzieningen, infrastruc tuur (havens, rivieren, spoor wegen, autowegen), telecom municatie, landbouw, weten schap, techniek. Mogelijkhe den ook in de accentverschui ving van zware naar lichte in dustrie. Maar in het lopende zesde vijfjarenplan van China zijn veel projekten al ingevuld. Al valt in het kader van dat plan nog wel iets te bereiker. de aandacht zal toch voorai uitgaan naar het ze vende vijfjarenplan. Over pro jekten in dat kader moeten we zo snel mogelijk in gesprek zien te komen, aldus Van Veen. De Chinezen vinden verbetering van hun waterwe gen zeer urgent en daarbij wil len ze Nederland wel graag in schakelen. Volgens de onder nemersdelegatie zal het be drijfsleven gecoördineerd en als een eenheid China moeten benaderen en daarbij moeten samenwerken met de over heid. Die overheid brengt, in de persoon van staatssecretaris Bolkestein van economische zaken, volgende maand een officieel bezoek aan de Volks republiek China. PIEMELS LISSE Door de laatste accijnsverhoging en door concurrentie van eigen merken blijven de merk- distillateurs met grote voorraden zitten. Dit is al thans de mening van Dirck III Slijterijen BV in Lisse. De merkdistilla- teurs zijn daarom volgens Dirck III berëid extra kortingen te verlenen van f 0,50 tot f 1,50. Dirck III heeft besloten deze kor tingen door te géven aan de consument. Het bedrijf verwacht dat er de ko mende weken een jene verprijzenslag komt; op die manier zouden de merkdistillateurs hun overtollige voorraden wil len ruimen. Een woordvoerder van de Al gemene Vereniging van Distil lateurs en Likeurstokers in Den Haag reageerde op het optreden van Dirck III met het uitspreken van het ver moeden dat het bedrijf zelf met te grote voorraden zou zit ten. Bij de distillateurs is dat niet het geval. Hij sprak tegen dat de distillateurs extra kor tingen aanbieden op jenever. Gevaarlijke gifvaten opgeslagen in woonwijk OOSTERHOUT De ge meentepolitie van Ooster hout heeft zaterdag ruim 50 vaten, die voor het grootste deel gevuld wa ren met het gevaarlijk fluorwaterstofzuur, onder schept in een garagebox in de woonwijk Oosterhei- de. Enkele maanden gele den al klaagden bewoners van de flatwoningen bo ven de garage over stank en hoofdpijn. Toen werd niets gevonden. Het zuur kan onder meer schadelijke corrosieve dampen veroorzaken. Inademing van deze nevels kan ademnood veroorzaken. De politie greep zaterdag in naar aanleiding van meldingen uit de buurt, dat „vaten met waarschijnlijk dieselolie" op een aanhangwa gen geladen werden. Een aan tal vaten bleek te lekken. De politie stelt nu een onderzoek in naar herkomst en eigendom van de stoffen. i i Ze zijn er weer, de nieuwe staatsloten. Twee miljoen in totaal. En er zitten één miljoen prijzen in de pot. Van een tientje tot het half miljoen. Die kans mag u niet missen. Adressen van lotenverkopers vindt u in de Gouden Gids. Speelt u liever per bank of giro mee? Dat kan ook. Bel voor inlichtingen de Staatsloterij, 070 - 47 72 94 47 74 84. De meeste kans in de Staatsloterij,

Leidse Courant | 1984 | | pagina 5