„Minerva is een besmette naam, je draagt een gigantische erfenis mee" i leiden HET OUDSTE EN GROOTSTE LEIDSE STUDENTENBOLWERK IN OPSPRAAK £eldóc(3omcmt MAANDAG 2 APRIL 1984 PAGINA 3 Zondagavond, de grote zaal van Minerva klaar voor diner bij kaarslicht. Rechts praeses Paul Bijleveld en bestuurslid Tanja Wilmink. gebouwd uit jaarclubs, divisies, (streek)ge- zelschappen, subverenigingen en disputen. Men treft er acht tien recreatieve gezelschappen (zoals Pro Patria, Sempre Cre- sendo, Het Cineasten gezel schap) en negen sportclubs waarvan de roeivereniging Njord de bekendste is. Behalve negen streekgezelschappen vermeldt de almanak vijftien disputen en tien idealistische gezelschappen met studentiko ze namen als 'Studenten Zil verpoets Gezelschap', 'Het Koffieleut Gezelschap' en 'Het Illustere Geveltoeristische Ge zelschap' met het motto „Kom laten wij klimmen in dronken schap". „Wij voorzien in een behoefte waarin de universiteit niet voorziet. Zij houdt zich alleen met onderwijs bezig, wij van gen de studenten op. Als je uit Appingendam in Leiden komt studeren, leer je bij ons men sen kennen, heb je in drie we ken vrienden "gemaakt", aldus Bijleveld. Minerva is de laatste jaren gestaag groeiende. Een ledenstop is nog niet nodig ge weest al hangt het er elk jaar dicht tegenaan. „De eerstejaars vragen zich af 'waar kan ik het meeste doen' en dan ko men ze bij ons terecht. En waar veel mensen zijn, wor den veel activiteiten georgani seerd waar dan weer nieuwe mensen op afkomen", zo ver klaart Bijleveld de omvang van Minerva. De vicieuze cir kel van het succes heeft Mi nerva doen uitgroeien tot een oncontroleerbare grootheid. En in gevallen als Pro Patria en de Almanak schieten indi viduele leden in de fout waar op de hele vereniging wordt aangekeken, zo verklaart het bestuur de incidenten. Prins Bernhard Het omstreden gedicht in de Almanak wordt binnen Mi nerva als een kwalijke vergis sing gezien, het voorval met Pro Patria op de Harskamp was echter het zoveelste, waarmee het de druppel was die de emmer deed overlopen. Zo had het bestuur al een reeks waarschuwingen uitge deeld toen na een exercitie-in cident met eerstejaars op het strand van Wassenaar het pro gramma i Pro Patria voor de introductieda gen werd verboden. Overwo gen werd het gehele bestuur naar huis te sturen maar het bleef toen bij een dreigement. Na de gebeurtenissen in de Harskamp in november vorig jaar waarbij acht mensen ter observatie in het zieken huis moesten worden opgeno men nadat een Pro Patria lid een rookbom in een slaapzaal had gegooid werden verre gaande maatregelen genomen: de (financiële) band van Mi nerva met de weerbaarheids- vereniging werd verbroken. „We tolereren ze nog wel maar we stimuleren ze niet meer", aldus bestuurslid Tanja Wilmink. Het bezoek aan de Harskamp was niet de enige activiteit van Pro Patria vorig jaar. De weerbaarheid nam ondermeer deel aan de ere wacht bij de opening van de Staten Generaal en mocht op de borrel bij Prins Bernhard op paleis Soestdijk. „Het be stuur zal pogen in het komend jaar Pro Patria wederom tot vlaggeschip van Minerva te verheffen", zo wenste het be stuur van Pro Patria zichzelf nog toe in de Almanak. Het vlaggeschip werd een modder schuit. Beide incidenten deden bin nen kringen van Minerva nog al wat stof opwaaien. „Er is ontzettend veel over gepraat, iedereen voelt zich op deze voorvallen aangekeken. Maar het zijn van die 3000 leden maar een paar die er voor zor gen dat we negatief in de pu bliciteit komen. Die mensen van Pro Patria, je ziet ze nooit. Zo'n incident gebeurt ergens ver weg, maar wij worden er op aangekeken", reageert Mi- Robe rt van Noort. Als reactie op de beide voorvallen organiseert gezelschap 'Doctri- na' komende maand een bij eenkomst met het Comité Anti Fascisme. Het was de zoveelste maal dat de naam van Minerva door het Leidse slijk ging. De studen tenvereniging is niet zo erg ge liefd bij de Leidse bevolking, de regelmatig op de muren te rugkerende kreet 'ballen weg' getuigt daarvan. „Minerva is een besmette naam, je draagt een gigantische erfenis mee", aldus Wilmink: „Het corps was vroeger een heel elitair gebeu ren en studenten waren een bevoorrechte groep. Dat riep weerstanden bij de bevolking op". Bijleveld: „Studenten hebben een heel eigen levens gewoonte en zo'n grote groep bij elkaar, midden in de stad, dat geeft automatisch wrijvin gen. Wij willen helemaal geen overlast veroorzaken, we wil len als studentenvereniging niet meer doen dan andere mensen. Maar als een lid van Minerva dronken op straat loopt dan wordt heel Minerva daarop aangekeken. De bui tenwereld ziet alleen dat lid...". Wilmink: „Je moet als Miner va met zo'n erfenis juist bij zonder goed uitkijken". Wat wordt genoemd 'De uitwendi ge eer' (zeg maar het gedrag buiten de veilige muren van de sociëteit) krijgt dan ook de nodige aandacht in de intro ductiedagen. Leden die de uit wendige eer schenden, kun nen worden geschorst of wanneer de persoon in kwes tie het erg bont heeft gemaakt geroyeerd. Het afgelopen jaar is dit laatste overigens nog niet voorgekomen. Bijleveld: „Hoe ver mag je gaan met je controle, waar ligt de grens „Als lid van deze vereniging sta je natuurlijk ontzet tend geïsoleerd in deze maatschappij", luidt het af en toe in Algemeen Bekakt Nederlands als één van onze leden in een geëngageerde bui verdwaald is. Gelukkig duren zulke momenten niet lang. Het algemeen mense lijk gevoel dat het fijn is om het beter te hebben dan de ander, overheerst snel de opwelling tot het koeste ren van beschouwende gedachten omtrent de eigen welstand. Het is nu eenmaal rustgevender zich met de eigen kring bezig te houden.... (een cynische kijk van een Minervaan op het gebeuren in de eigen vereniging, overgenomen uit de Almanak) tussen de vrijheid dividu en groep. Op die grensvlakken, kom je dan. En daarbij, vaak weten wij niet eens wat er ge beurt". Studentikoos Een oude vereniging kent zijn tradities. Door de buitenwe reld vaak ervaren als studenti koze, soms irritatie oproepen de ongein, voor de leden van de sociëteit een vrolijke herin nering die elk jaar opnieuw wordt beleefd. Zo heeft elke jaarclub het recht om een ei gen outfit aan te schaffen. Wanneer men een uitgelaten, in carnavaleske kleding gehul de, groep studenten op straat tegenkomt, heeft men vermoe delijk te maken met zo'n jaar club. Het uiterlijk speelt so- wie-so een belangrijke rol bij de Minervanen. De eerstejaars dragen ter herkenning in de introductieweek allen eenzelf de T-shirt; de leden van de zaalcommissie zijn herkenbaar aan de wijnrode das en wee degene die een zelfde kleur das draagt. Traditie is ook dat een afgestudeerde met de mo tor de trap van Minerva mag beklimmen en een rondje door de grote zaal mag rijden. Of dat het de eerste- en tweejaars verboden is om in de venster bank plaats te nemen. De be dienden in de sociëteit dienen door de studenten te worden aangesproken met de voor naam, omgekeerd moeten de Minervanen met „u" worden benaderd. En zo zijn er ook de terugke rende feesten en partijen, het Collation (het jaarlijkse diës- diner) waarbij het Collegium een met champagne gevulde bokaal leeg moet drinken; of de Vuuravond waarop de com missie zich presenteert en elk jaar mag constateren dat haar eigen tafeltje is verstopt (de commissie wordt niet erkend voordat zij haar tafeltje heeft gevonden); het jaarlijkse bor reluur waarvoor ieder lid zijn meest-geliefde Leidenaar uit mag nodigen. De vader en moederdagen, etcetera, etctera. De meeste activiteiten zijn slechts toegankelijk voor le den, enkele sportverenigingen zijn openbaar. Een enkele maal wordt er ook iets voor de Leidse burgerij georganiseerd zoals bejaarden- en kleuterac tiviteiten. Zo was de sociëteit van oudsher op de avond voor 3 oktober geopend, een vecht partij in '79 maakte aan deze traditie een eind. Ook bij het lustrumfeest zullen de Leide- naren gedurende drie dagen nadrukkelijk betrokken wor- deh. Als hoogtepunt van het feest zullen er boven de stad vijftien luchtballonnen zwe- Ontgroend wordt er in Miner va niet meer. „Ontgroenen ge beurde vroeger op basis van ongelijkheid", aldus de prae ses. „Nu kennen we de kennis- makingsweken die worden ge houden op basis van gelijk heid". Een wellicht uit groentijd overgebleven v schijnsel is de hindernisbaan die de pas gestichte jaarclubs moeten afleggen, voordat zij geïnaugereerd kunnen wor den. Kruipend over een paar meter boven de grond han gend net, daarbij zoveel moge lijk gehinderd door de oudere Minervanen, op weg naar er kenning. „We kunnen natuur lijk nooit garanderen dat er nooit wat fout gaat. We garan deren echter wel dat er nooit wat onbehoorlijks gebeurt", al dus Bijleveld. Virtus Concordia Fides, de lijf spreuk van Minerva. Deugd, saamhorigheid en trouw en vooral aan het tweede zal nie mand twijfelen. Het is ook juist deze saamhorigheid die bij Leidenaren weerstanden oproept. Het beeld van VVD-stemmende student (,je zou er van staan te kijken hoe veel andersdenkenden hier rondlopen") in zijn blauwe blazer, die in een ietwat be kakt taalgebruik met zijn col legae rechtenstudenten con verseert. Een bolwerk van his torie en tradities dat dagelijks wordt geconfronteerd met zijn verleden en de vooroordelen die daarin zijn ontstaan. Een apart wereldje in de Leidse binnenstad dat argwanend wordt bekeken maar dat feite lijk niet anders is dan een goedbezocht, liberaal jongeren centrum of een met een fan tastische ledentoeloop begiftig de padvindersgroep. GERT VISSER MARCEL GELAUFF Renovatiepand gedeeltelijk uitgebrand Bij een brand is vannacht een woning aan de Parkstraat gedeel telijk uitgebrand. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. Toen twee agenten bij de woning die momenteel wordt gerenoveerd arriveerden, sloegen de vlammen al uit de ra men. Even later sloegen de vlammen ook uit het dak. Een be jaarde buurvrouw werd elders ondergebracht. De brandweer had de brand snel onder controle. Het pand van de buurvrouw liep geen water- of rookschade op. Politie en brandweer hebben van morgen een nader onderzoek naar de oorzaak van de brand in gesteld en brandstichting wordt daarbij niet uitgesloten. Noordwijkerhouters bekennen tweede overval LEIDEN/SASSENHEIM Een 20-jarige en een 22-jarige Noordwijkerhouter, die afgelopen vrijdag een gewapende over val pleegden op een uitzendbureau aan het Kort Rapenburg, hebben tegenover de poltie bekend vorige week dinsdag een benzinestation in Sassenheim te hebben overvallen. Het gaat om een benzinestation aan de Parklaan. Het tweetal bedreigde het personeel van het benzinestation met een zwaar geladen pistool en ze schoten in het plafond. Ze gingen er van door met 1.200 gulden. De twee mannen hebben ook een in braak in een woning aan Noordwijkerhout bekend, waar twee weken geleden voor 10.000 gulden aan sieraden werd gestolen. De sieraden werden voor 500 gulden verkocht. Het tweetal be kende tenslotte twee poging tot inbraak in Noordwijkerhout. De twee mannen konden vrijdag in Leiden worden aangehou den, nadat een toevallige passerende brigadier hen door de Breestraat zag rennen met een geldkistje. Goed bezochte rommelmarkt In de Groenoordhallen had dit weekend voor de «achtste maal de 'Rom- I ;melmarkt Sport In' i .plaats. Maar liefst 109 sportverenigingen uit Lei den en de regiogemeen ten hadden de zolders leeggehaald en brachten onder muzikale begelei ding hun 'rommel' aan de man. Evenals andere ja ren konden zij rekenen op een grote publieke belangstelling. De op brengst van de rommel- t markt is bestemd voor de sportverenigingen V oetbalwedstrijd gestaakt na vechtparij LEIDEN Een voetbalwed strijd tussen twee elftallen van UVS en Roodenburg is gistermorgen gestaakt, nadat één van de spelers een stomp in het gezicht had gekregen van een tegenstander. Daar bij begaf een prothese het. De besturen van beide vere nigingen zullen proberen tot een schaderegeling te ko- Ezels ontsnapt LEIDEN Uit de kinderboerderij in de Merenwijk zijn gisteren een paar ezels ontsnapt. De dieren werden gis termorgen aan de Broekweg aange troffen en konden tenslotte in een weiland aan de Zijl worden ge pakt. De ezels zijn ontsnapt, doordat er een hek van de boerderij open stond. Leidse Kunstijsbaan had goed seizoen LEIDEN De Leidse Kunstijsbaan aan de Vondellaan heeft het afgelopen jaar zo'n 240.000 bezoekers gehad. De belangstelling van het publiek voor de schaatsport is toegenomen. Dit stelt de Exploitatie Maatschappij Ijsbanen b.v. die ook de Leidse ijshal beheert. De belangstelling voor het jeugdschaatsen is ge lijk gebleven ten opzichte van voorgaande ja ren, maar de belangstelling voor het regionale marathonschaatsen nam in de loop van het af gelopen seizoen toe. Ook grote belangstelling was er voor de speciale recreatieve beginners cursussen voor volwassenen. Het shorttrack- schaatsen kende successen. De Leidse vereni ging I.H.C.L. veroverde met dit shorttrack- schaatsen een derde plaats in het Open Neder lands Kampioenschap. Ook het kunstrijden en het ijshockey kunnen tenslotte terugzien op een groeiende belangstelling. LEIDEN Het omvangrijke gebouw van studentenvereni ging Minerva aan de Bree straat is een imponerend bol werk. De in 1965 opgetrokken kolos maakt van binnen een enigszins verveloze indruk, die doet denken aan het interieur van een veel bezocht jongeren centrum. De statige, blauwe kamer van het 'Collegium Ci- vitatis Academicae Lugduno- Batavae Supremum' (het be stuur), de rode kamer van de 'Commissie voor de sociëteit Minerva' (de zaalcommissie, het op één na belangrijkste or gaan binnen de vereniging) en het meubilair in de grote eet zaal ademen een sfeer van I voorbije jaren en herinneren aan de lange historie van de sociëteit Minerva. De vaandels van de verenigingen achter glas aan de wand en boven de open haard de beeltenis van Minerva, de Griekse godin der wijsheid die een ezel de bar wijst. Boven de mededelingen borden van de achttien sub- verenigingen is het bordje van 'Pro Patria' reeds verwijderd. De jeugd kan zich uitleven op flipperkasten en videospelen en vier biljarts en een heuse squashzaal completeren het aanbod van vertier en ver maak. Het balkon ligt nu nog bezaaid met houtskool van de laatste barbecue van de vorige zomer maar dat zal binnenkort zijn opgeruimd, zodat de stu denten hun middagmaal weer buiten kunnen gebruiken. Minerva is niet alleen de oud ste, maar met zo'n 3000 leden ook de grootste van de zeven studentenverenigingen, waar aan Leiden rijk is. De sociëteit Minerva dateert uit het begin van de vorige eeuw dit jaar wordt het 34e lustrum gevierd toen 'studentenverenigin gen' in Leiden nog een onbe kend begrip waren en studen ten slechts lid van het corps konden worden. De vereni ging Minerva is in 1972 offi cieel ontstaan na een fusie met de Vereniging voor Vrouwelij ke Studenten. In de geschiede nis van Minerva komt men klinkende namen tegen als Pieter van Vollenhoven, Gijs van Aardenne (nu minister van economische zaken), Chris van der Klaauw (oud-minister van buitenlandse zaken) en Cees Goekoop (burgemeester). De betonnen kolos aan de Breestraat waarin de studen tenvereniging schuil gaat, werd aan het begin van de ja ren zestig gebouwd, nadat een brand in 1959 het onderkomen van de sociëteit voor een be langrijk gedeelte verwoestte. Tussentijds vonden de Miner vanen onderdak in Het Gul den Vlies, tot een paar jaar ge leden een soort verzamelge bouw voor studentenvereni gingen. Nullen Tegen betaling van 270 gulden kunnen de Leidse eerstejaars lid worden van Minerva, een fiks bedrag dat echter zo'n 550 ni llen (zo worden binnen Mi nerva de eerstejaars aange duid, vroeger noemde men hen phoeten (spreek uit: feu ten)) er niet van weerhoudt zich aan te sluiten. Voor hen die het niet kunnen betalen, is een zogenaamd vrijstelling fonds in het leven geroepen „en daar wordt dan ook druk gebruik van gemaakt", aldus praeses Bijleveld. Naarmate men langer lid is van Minerva, bi hoeft er minder contributie tl worden betaald. „Voor de eerstejaars wordt verreweg het meeste georganiseerd, die zijn dus het duurst". Met een be groting die het miljoen ruim overschrijdt en met vijftien man personeel in dienst mag st jdentenvereniging Minerva .h als een flink bedrijf be schouwen. Over de preciese opvang van die begroting hult het bestuur zich liever in stil zwijgen. Duidelijk wordt wel dat het merendeel van de in komsten afkomstig is van de vèrteringen aan de bar. In die zin functioneert de studenten vereniging niet anders dan eèn gemiddelde voetbalclub of jongerencentrum. I Dè studentenvereniging is op- Minerva is in opspraak. De naar eigen zeggen door vooroordelen ge kwelde studentenvereniging haal de de landelijke pers door het ge drag van enkele leden; de redactie van de Minerva-almanak was ver antwoordelijk voor de plaatsing van een omstreden gedicht, terwijl leden van subvereniging Pro Pa tria zich onbehoorlijk gedroegen op de schietterreincn van de Hars kamp. Justitie zag voldoende aan leiding om in beide gevallen een onderzoek in te stellen. „Wij balen hier verschrikkelijk van", reageer de praeses Paul Bijleveld aange slagen. Op initiatief van het be stuur werd een poging gewaagd schoon schip te maken: de subsidie aan Pro Patria werd stopgezet en de contacten met de weerbaar heidsvereniging verbroken, binnen de vereniging zeer ongebruikelijke maatregelen. Ten aanzien van de racistische zinsneden in de Alma nak, maakte men publiekelijk ex cuses. Het kwaad was echter reeds ge schied, meerdere plaatselijke orga nisaties reageerden furieus en de slechte naam die de vereniging bij velen in Leiden geniet, werd nog eens bevestigd. „Ben jij lid van Minerva, dan willen we niets met je te maken hebben", kreeg een Mi nervaan op een faculteit toegebe ten. Een interview met enkele (be- stuurs)leden van de grootste Leid se studentenvereniging over erfe lijke belasting, haar succes en haar kwetsbaarheid. Groene economie Onder de titel „Links en de groene economie" houdt de werkgroep sociale economie van PSP, PPR en CPN donderdag 5 april een politieke discussieavond in het Leidse Volkshuis aan de Apothekersdijk 33. Onder groene economie wordt verstaan een economie geba seerd op een ander energiegebruik. Hans Beclit, mede werker van het Centrum voor Energiebesparing houdt een inleiding. Daarna is er discussie onder leiding van Anne van der Zande. De bijeenkomst begint om acht Open Podium Muzikanten die (eens) willen optreden kunnen vrij dagavond 6 april terecht op het Open Podium van Ani- ba's Muziekkamer aan de Heerenstraat 1. Belangstel lenden kunnen zich aanmelden op telefoonnummer 125548. Het Open Podium begint om negen uur. Bezoektijden De bezoektijdenregeling voor kinderen in het Diaconessen- ziekenhuis aan de Houtlaan is uitgebreid. De bezoektijden zijn nu van 10.30 tot 19.00 uur. Voor de jongeren-afdeling geldt dezelfde bezoekregeling als voor volwassenen, name lijk van 16.00 tot 17.00 en van 18.00 tot 19.30 uur. In forma tiedag De Nederlandse Vereniging Blinden en Slechtzienden (NVBS), afdeling Leiden en omstreken houdt op zater dag 7 april in het restaurant van de Hans Menken Bowling aan de Boshuizerlaan 1 een informatiedag die is bestemd voor mensen die te maken hebben met blin den en slechtzienden. Volgens de NVBS is er weinig bekend over de diverse hulpmiddelen, aanpassingen en randverschijnselen rondom de visuele handicap. Op de informatiedag kunnen belangstellenden onder meer kennis maken met de hulpmiddelen die deze handicap kunnen verlichten. Men kan van half elf 's ochtends tot vier uur 's middags in het restaurant terecht Drie Heren De formatie „Drie Heren" treedt donderdagavond 5 april op in de Waag aan de Aalmarkt. De groep bestaat uit Joost Belinfante, Friedrich Hlawatsch (alias Frits van Doorn) en Fred Pjek. Friedrich en Joost speelden vele jaren in de „Slumberland Band" en in „CCC inc. Fred maakte deel uit van Fungus. Deze band speelt „typische muziek". Het con cert begint om half negen.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 3