TAFEL Karl Rahner (80),belangrijk theoloog van tweede Vaticaans concilie, overleden HTïJTl „Dit is een belediging 1 voor alle nazi- slachtoffers" Onverhoedse viering van avondmaal/eucharistie gaf scheiding der geesten op dag Raad van Kerken DR. H. A. VAN MUNSTER NAM AFSCHEID VAN KTHU kerk vuèreld SS'ERS IN OBERAULA: ACHTERGROND CcidaeSomant MAANDAG 2 APRIL 1984 PAGINA 2 De bekende Duitse theo loog Karl Rahner, nog middelpunt van de pu bliciteit vanwege zijn tachtigste verjaardag, die hij op 5 maart vierde, is in de nacht van vrijdag op zaterdag in het zie kenhuis van Innsbruck overleden aan de gevol gen van een hartinfarct. Hij was onder meer een van de belangrijkste theologen tijdens het tweede Vaticaans conci lie. Karl Rahner geboren in Freiburg im Breisgau trad in 1922 in bij de jezuïeten. Zijn studies verrichtte hij onder meer in het Zuidlimburgse Valkenburg. In 1936 promo veerde hij in de theologie aan de universiteit van Inns bruck, waar hij wetenschap pelijk medewerker werd. Na in 1938 uit Tirol te zijn uitge wezen, kwam hij na de oor log terug naar Innsbruck, waar hij in 1949 tot hoogle raar in de dogmatiek en de geschiedenis van de dogma's werd benoemd. Paus Johan nes XXIII benoemde Rahner in 1963 tot theologisch advi seur van het tweede Vati caans concilie. In 1967 volgde hij de huidige prefect van de Vaticaanse congregatie voor de geloofsleer, kardinaal Jo seph Ratzinger, op als hoog leraar dogmatiek in Mün- chen. Tot zijn belangrijkste werken behoren „Geist in Welt" (over de metafysica van de eindige kennis bij Thomas van Aquino), „Hörer des Wortes" (over de uitgangs punten van een godsdienstfi losofie) en „Schriften zur Theologie". Van 1957 tot 1963 had Rahner de algemene lei ding van de tweede druk van het tiendelige standaardwerk „Lexikon für Theologie und Kirche". Uitgangspunt van Rahners denken is niet de theologi sche leerstelling, maar de manier waarop de mens zich zelf in de huidige wereld ziet. Hij maakte in zijn theolo gisch onderzoek niet alleen gebruik van theologische en filosofische opvattingen, maar ook van de inzichten van de natuurwetenschappen en vooral de moderne antro pologie. Daarbij is het ken merkend, dat Rahners theo logie in tegenstelling tot vele andere vooruitstrevende theologen het christendom niet probeert aan te passen aan modernistische opvattin gen. Rahner heeft nooit afstand genomen van de grondbegin selen van de katholieke kerk en het kerkelijk leergezag, ook al stuitte hij in het Vati- caan en in de kerk als geheel herhaaldelijk op kritiek en afwijzing. Het werd duide lijk, dat zijn voornaamste be doeling niet was om populair te worden toen hij instemde met de encycliek van paus Paulus VI over de celibaats verplichting. Waar het Rahner om begon nen was, wordt duidelijk in zijn boek over de grondbe ginselen van het geloof, dat in 1976 is gepubliceerd. In dit VPW Utrecht wil duidelijker dissidente groep binnen kerk zijn De Vereniging van Pastoraal Werkenden in het aartsbis dom Utrecht heeft een bu reau arbeidsverhoudingen opgericht, dat een betere be langenbehartiging van de le den moet garanderen. Verder zal zij in de toekomst meer aandacht besteden aan de kracht van haar eigen spiri tualiteit om haar identiteit als dissidente groep in de r.- k. kerk te versterken. De vereniging zal tenslotte meer energie steken in de verdere opbouw van de VPW dan in het steeds maar weer reage ren op het beleid van de lei ding van de kerk. De leden van de VPW, die dit jaar vijf jaar bestaat, con stateerden tijdens hun jaar vergadering, dat de toene mende druk in traditionele richting van de kant van de kerkelijke leiding de vereni ging nieuwe mogelijkheden biedt. De VPW begint steeds duidelijker een solidariteits beweging in de r.-k. kerk te worden, onder meer doordat het aantal leden groeit, zo werd gezegd. Een onverhoeds georgani seerde avondmaal/eucharis tieviering na afloop van het officiële programma gaf za terdag een even onverwacht als omstreden slot .aan de Vancouver-dag, die de Raad van Kerken te Utrecht hield ter bezinning op de resulta ten van de assemblee van de Wereldraad van Kerken, die afgelopen zomer in Vancou ver werd gehouden. De viering bracht in de volle Stephanuskerk, waar de bij eenkomst werd gehouden, een duidelijke scheiding der geesten teweeg. Een kwart van de zeshonderd aanwezi gen nam deel aan de viering, die werd geleid door de Ne derlandse hervormde ont- wikkelingseconoom drs. Ron Rote en de rooms-katholieke diaken Dirk Visser uit Alme- re. Driekwart, onder wie de leiding van de Raad van Kerken, keerde zich verrast af. Prof. dr. D. C. Mulder, voor zitter van de Raad van Ker ken, noemde de viering on juist. „De pijn die we allen beleven aan de scheiding, moeten we tot het einde sa men delen". Hij wees er ver der op, dat uitdrukkelijk was afgesproken geen avond maal/eucharistie te vieren. Op aandringen van de rooms-katholieke kerk had de raad hiertoe besloten, hoe wel degenen, die de assem blee in Vancouver hadden meegemaakt per brief hier om hadden gevraagd. In de Vesperdienst, die tij dens het officiële deel werd gehouden en waaraan werd. deelgenomen door bisschop Ernst van Breda, waren slechts delen verwerkt van de zg. Lima-liturgie, die is gebaseerd op de overeen stemming over doop, avond maal en ambt, waartoe de commissie voor „Geloof en Kerkorde" van de wereld raad in 1982 te Lima heeft besloten. De Lima-liturgie werd wel gevierd tijdens de zesde algemene vergadering de Wereldraad van Ker ken te Vancouver. De rooms-katholieke kerk erkent de avondmaalsopvat- tïng van de andere kerken niet. Dit leidde ook vorig jaar te Vancouver tot verschillen de reacties. Enerzijds nam de Nederlandse r.-k. waarne mer, dr. R. G. W. Huysmans, toen niet deel aan de geza menlijke viering. Anderzijds nam de secretaris van de Raad van Kerken, de katho lieke prof. dr. H. A. M. Fiolet er wel aan deel. Hij noemde in een tijdschriftartikel de oecumenische eucharistievie ring in Vancouver „een in drukwekkende expressie van de ervaringen van eenheid Het was de beleving van de geloofsovereenstemming die in de rapporten van Lima ligt uitgedrukt. Deze eucha ristieviering werd door allen ervaren als een absoluut hoogtepunt van de assem blee", aldus Fiolet in „Saam horig", het tijdschrift van de Raad van Kerken. In Utrecht sprak mevrouw drs. A. A. in 't Veld, voorzit ter van de Remonstrantse Broederschap, namens alle leden van de raad haar ver driet erover uit, dat om ker krechtelijke en theologische redenen een officiële avond maalsviering niet mogelijk Dr. H. A. van Munster heeft in de Janskerk in Utrecht af scheid genomen als voorzitter van het college van curato ren van de Katholieke Theo logische Hogeschool Utrecht (KTHU). Van Munster, secre taris-generaal van de bis schoppenconferentie, is vanaf de oprichting in 1967 verbon den geweest met de KTHU, eerst als hoogleraar wijsbe geerte en rector en sinds 1970 als voorzitter van het college van curatoren. Zijn opvolger als voorzitter van het bestuur is dr. A. J. Weiier, hoogleraar middeleeuwse geschiedenis in Nijmegen en voorzitter van de Katholieke Raad voor Kerk en Samenleving. Bij het afscheid pleitte de se cretaris van Pax Christi Ne derland, drs. J. J. ter Laak, in een toespraak voor meer theologische bezinning op het vredeswerk. Zo wilde hij meer aandacht voor het ver band tussen de reformatori sche en rooms-katholieke vi sie op het probleem van de kernbewapening. Verder be pleitte Ter Laak een nadere bestudering van de plaats van de kerk in de democrati sche samenleving en de ge volgen daarvan voor het spreken van de kerk over maatschappelijke vraagstuk ken. Onder de andere onder werpen die de secretaris van Pax Christi noemde, waren de burgerlijke ongehoor zaamheid, het verband tussen spiritualiteit en actie en de spanning tussen het christe lijk pacifisme en de leer van de rechtvaardige oorlog. Van Munster kreeg in Utrecht de eerste drie bun dels aangeboden van een reeks, waarin mensen die bij de KTHU werken of nauw met deze instelling verbon den zijn, maatschappelijke vraagstukken vanuit een theologische invalshoek be naderen. Komend najaar zal een tweede reeks van drie bundels uitkomen. boek geeft hij aan wat een christen naar zijn opvatting is en hoe iemand ook in de moderne tijd uit overtuiging christen kan zijn. Volgens de voorzitter van de Westduitse bisschoppencon ferentie, kardinaal Joseph Höffner, heeft Karl Rahner geen theologisch systeem en geen theologische school na gelaten, maar heeft hij de theologie „uit het hart van het mens-zijn" beoefend. Volgens hem was Rahner een van de meest geprofileer de en overtuigende theologen en priesters van de Duitse katholieke kerk en de we reldkerk. Höffner herinner de vooral aan de rol die Rah ner op het tweede Vaticaans concilie heeft gespeeld. Aan Rahner is het te danken, dat op het concilie en de decre- Boodschap Tsjernenko aan franciscanen Communisten en rooms-ka- tholieken hebben weliswaar een verschillende levensbe schouwing, maar kunnen toch samen voor de vrede strijden. Dat heeft de Russi sche partijleider Konstantin Tsjernenko laten weten in een persoonlijke boodschap aan twee franciscanen die voor een vredesmissie in Moskou verblijven. Het doel van de vredesmissie van de paters Gianmaria Po- lidoro en Michele Giura is om de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie weer aan de onderhandelingstafel te krij gen en een verzoenings bijeenkomst in Assisi, de ge boorteplaats van de H. Fran- ciscus, te organiseren. In het kader van hun vredesmissie hebben zij eerder dit jaar een ontmoeting gehad met presi dent Reagan in Washington. ten van het concilie vooral een pastoraal stempel werd gedrukt. Kardinaal Franz König, de aartsbisschop van Wenen, zei in een reactie, dat Rahner een bijzonder gevoel had voor de problemen van de moderne mens. Rahner is tij dens het concilie adviseur van König geweest. König legde de nadruk op het be lang, dat Rahner hechtte aan een dialoog tussen de theolo gie en de natuurwetenschap pen. De kritiek van Rahner op ontwikkelingen in de kerk was altijd de uitdruk king van zijn liefde voor de kerk, aldus König die het een bijzondere eigenschap van Rahner noemde, dat hij nooit het contact met de praktische zielzorg heeft verloren. Joods-katholiek gesprek eerde Willebrands In Amsterdam is de jaarlijkse ontmoeting gehouden tussai het internationale joodse co mité voor interconfessionele beraadslagingen en de pause lijke commissie voor gods dienstige betrekkingen me1, het jodendom. Ditmaal wa ren jeugdproblemen het on derwerp. Sprekers waren dr. Gordon Tucker, hoogleraar aan het Joods Theologisch Seminarie te New York en dr. Riccardo Tonelli, hoogle raar aan de pauselijke Salesi- anenuniversiteit te Rome. Hierop werd door vier jonge ren gereageerd, twee van joodse en twee van rooms-ka tholieke zijde. De bijeenkomst werd op ver zoek van de joodse deelne mers te Amsterdam gehou den om daarmee het werk te eren van kardinaal Wille brands, voorzitter van de pauselijke commissie. Ter gelegenheid van de twin tigste verjaardag van de ver klaring van het tweede Vati caanse concilie over de joden, „Nostra Aetate", zal op de volgende vergadering de vooruitgang in de joods-r.-k. betrekkingen ter sprake ko men alsmede plannen voor de toekomst. Pittig speklapje met prei en aardappelen karnemelkgruwel met sinaasappel Voor twee personen hebt u nodig: 200 g speklapjes, 25 g margarine, zout, 1 ui, knoflook, djahé, 1 theele pel bruine basterdsuiker, 1 theelepel azijn, 2 lepels ketjap; 750 g prei, zout, 5 g marga rine, peper, azijn; Vs tot 1 kg aardappelen; Vz liter karnemelk, 4 be schuiten, 1 grote of 2 klei ne sinaasappel(s), honing of basterdsuiker naar smaak. Verdeel de speklap in por ties. Bak het vlees in warme margarine met zout bruin met het deksel schuin op de pan. (Voorkom de narigheid van spatten door voor het omkeren van de speklappen eerst het vuur te temperen en even te wachten met het deksel van de pan te nemen). Bak op het laatst op een sterk getemperd vuur de kleingesneden ui en knof look mee tot ze lichtbruin zijn. Voeg vervolgens weinig water, djahé, bruine basterd suiker, azijn en ketjap toe en laat het vlees gaar sudderen in ongeveer drie kwartier. Snijd de worteltjes van de prei en deel de stengels één keer in de lengte. Verdeel de groente in stukken van circa drie centimeter en doe alleen de donkergroene delen weg. Was prei altijd na het snij den, maar laat ze niet lang in het water staan. Kook de groente gaar in weinig water met zout in ca tien minuten. Voeg margarine en naar smaak peper en azijn toe. Wie de groente té nat vindt, kan het kookvocht met wei nig maizena of aardappel meel binden. Meng de karnemelk met de fijngemaakte beschuiten en laat het mengsel een uurtje staan. Snijd de sinaasappel in dunne schijven, leg er daar van twee apart en verdeel de overige in vieren. Meng de kleine stukjes sinaasappel met honing of basterdsuiker door de karnemelkgruwel en garneer met de hele schijven. JEANNE OBERAULA Twee jaar hebben ze in Obe raula ongestoord herin neringen opgehaald en het glas geheven, de 'Alte Kammeraden' van de beruchte SS-Toten- kopf-divisie. Maar nu is het met de rust gedaan. Terwijl de ex-SS'ers in de gemeentelijke sport hal hun trefzekerheid testen bij het worstschie- ten, demonstreren buiten enkele duizenden men sen. „Wij begrijpen niet dat in een Duitse ge meente zoiets in 1984 nog mogelijk is. Dit is een be lediging van alle slacht offers van het nazi-regi me", zo verwoordt Stefan Rohrbacher van de Jood se Studentenbond de ge voelens van velen. Oberaula lijkt deze zaterdag een spookstadje. Alsof het af gesproken is volgen de mees te inwoners het voorbijtrek ken van de stoet vanachter het raam. Er worden veel fo to's gemaakt. Op sympathie van de plaatselijke bevolking hoeven de demonstranten niet te rekenen. Oberaula (1800 inwoners) neemt het op voor de SS'ers. „Wat een be langstelling van de pers voor zo'n onnozele zaak", zegt Karl Lepper van Hotel Zum Stern. „Laat die mensen toch met rust, die paar jaar die ze nog hebben. Ik ben in 1931 geboren meneer, ik heb het allemaal niet zo bewust mee gemaakt, maar niemand wil die tijd toch terug?" Lepper blijft solidair met zijn 'goede gasten' van de Toten- kopf-divisie. Hij is nog mild in zijn woordgebruik. Ande ren zouden de demonstran ten het liefst „met een knup- f>el te lijf gaan". Een winke- ier in het luchtkuuroord laat duister weten dat de langha- rigen rustig kunnen komen: „De jachtgeweren zijn al ge laden". Maar incidenten doen zich deze zaterdagmiddag niet voor. In tegenstelling tot vorige bijeenkomsten van ex- -SS'ers zijn er vrijwel geen neo-nazi's komen opdagen. De vele honderden mannen van de oproerpolitie hebben een rustige middag. In een indrukwekkende marsstoet vanaf het stationnetje door de straten. Vakbondsleden, Groenen, vredesgroepen, Jonge Socialisten, joodse groeperingen. Voorop oud- -concentratiekampgevange- nen, sommigen in hun ge streepte kampkleding. Ne derland is zeer goed verte genwoordigd. Met een bus of tien zijn de landgenoten aan- gereisd. In de stoet ook de Kamerleden Van de Bergh en Vos (PvdA), Van Vlijmen (CDA) en Van Rey (VVD). Onverbeterlijken Michael Arnon, voorzitter van de Joodse Studenten- bond in West-Duitsland: „Wij hebben nooit alle leden van de SS persoonlijk veroor deeld. Er waren er bij die heel jong waren toen ze bij de SS kwamen en die later tot het inzicht zijn gekomen wat voor een organisatie de SS eigenlijk was. Die hebben zich er van gedistancieerd. Maar hier in Oberaula dat zijn de onverbeterlijken, die er alles aan willen doen deze traditie levend te houden. De nationaal-socialistische idee ën worden hier verder uitge dragen". Het programma van het „voorjaarsfeest" geeft Arnon gelijk. Behalve voor een jeugdlied willen de vijfhon derd oudjes de keel ook schrapen voor het „Treue- lied", waarin trouw beleden wordt aan de idealen van het nazisme en de SS. De voor malige Hauptsturmführer Kurt Meyer had het in zijn feesttoespraak over 'de taak van de Duitse jeugd'. Daar naast wordt de gezelligheid niet vergeten, 's Avonds gaan de heren met de dames de vloer op voor een dansje op de muziek van „De vier Re servisten". En verder bijpra ten, herinneringen ophalen. Maar herinneringen aan wat? Aan de gruwelijke slachtpar tij bij Charkow bij voorbeeld waar de Totenkopf-divisie twintigduizend burgers en krijgsgevangenen afmaakte? Of aan de uitroeiing van het ghetto van Warschau, waar bij volgens eigen opgave van de SS ruim 56.000 mensen het leven verloren? Of aan de periode 1933-1939 toen de helft van de divisie als lid van de Totenkopf-eenheden belast was met de bewaking van de concentratiekampen? Taboe In 1933, toen Hitier de macht overnam, leefden er in Obe raula 98 joden. Ongeveer tachtig werden er in de con centratiekampen vermoord. De anderen gelden als ver mist. Daarover praten is in Oberaula taboe. Het plaatsje stond indertijd bekend als een bruin nest, de nazi's wa ren er erg sterk vertegen woordigd. Ds. Volkmar Hundhausen had de euvele moed te gaan roeren in het pijnlijke verleden van het plaatsje. Hij bad in het open baar voor de joodse families die door het nationaal-socia- lisme uit Oberaula werden verdwenen. Op de plek waar de synagoge had gestaan plaatste hij een Christus-fi guur met een gele Davidster. Maar de ongeliefde dominee werd uit Oberaula wegge jaagd door de man die hier de dienst uitmaakt: Hans-Ep- po Reichsfreiherr von Doernberg, grootgrondbezit ter en voorzitter van de plaatselijke CDU. Hij zorgde er voor dat „onruststoker Hundhausen" op non-actief werd gesteld. De Reichsfrei herr, die zelf nog in Rusland diende, was ook degene die de SS'ers vorig jaar „met tot het hart sprekende bewoor dingen begroette", zo meldde Ongeveer drieduizend mensen demonstreerden zaterdagmiddag in Oberaula te gen de omstreden bijeenkomst van oud-SS'ers. Vertegenwoordigers van diverse partijen, vakbonden, kerken en de joodse gemeenschappen waren naar de de monstratie gekomen. het Totenkopf-orgaan „De Vrijwilliger". De dominee, daar is Oberaula van over tuigd, heeft nu wraak geno men door de buitenwacht er op te attenderen dat achter de „Urlaubergemeinschaft II- mensee" Hitler's elitetroepen schuilgaan. Als de bevolking van Obe raula de SS-bijeenkomst toch met andere ogen gaat bekij ken heeft dat minder te ma ken met een verlaat inzicht in de aard van deze misdadi ge organisatie alswel met harde marken. Tijdens hun driedaagse bijeenkomst laten de SS'ers weliswaar zo'n kleine half miljoen in het luchtkuuroord, maar de scha de lijkt aanzienlijk groter. Een Nederlandse reisorgani sator heeft alle boekingen voor Oberaula geannuleerd. Een ook voor de Duitse bond van postbeambten hoeft het plaatsje niet meer. „Nog een keer zo'n bijeenkomst en het is met Oberaula als toeristen- stadje gedaan", jammert bur gemeester Hans-Jochen Schnuecker. Afrekening „Een echte afrekening met het fascistische verleden heeft in Duitsland nooit plaatsgevonden", zegt de 75-jarige Georg Merle uit Kassei, die in zijn oude con centratiekamp-plunje voor aan in de stoet loopt. „Zonder de steun van de adel en de grootgrondbezitters, mensen als Von Dörnberg hier, wa ren de nazi's nooit aan de macht gekomen. Deze groe pen zijn na de oorlog nooit ter verantwoording gekomen en ze spelen nu hun rol nog net zoals vroeger", zegt hij. Aan het einde van de tocht door Oberaula verzamelt de menigte zich op het dorps plein. Terwijl regen en hagel uit de hemel vallen wordt er gesproken door politici en oud-concentratiekampgevan genen. Geen van de sprekers wordt zo toegejuichd als de Nederlandse socialist Harry van de Bergh. „Gezien zijn verleden heeft West-Duits land een bijzondere verant woordelijkheid tegenover het fascisme. Daarom zeggen wij tegen de regering in Bonn: zorg dat dit soort bijeenkom sten verboden wordt", zegt de PvdA'er. Dan haalt hij hard uit naar zijn Westduitse collega's in Bonn: „Zonder een verbod bent u verant woordelijk voor deze bijeen komsten". Als Van de Bergh spreekt ligt het meest onthutsende gebeuren van de dag al weer uren terug. In de ochtend hebben de SS'ers, die anders de publiciteit mijden als de pest, een persconferentie ge geven. „Wij waren betrokken bij de bewaking van de con centratiekampen", wil Kurt Meyer bij die gelegenheid nog wel toegeven. „Maar wij kwamen er niet in. Wij de den buitendienst. Wij moes ten schieten op vluchtelin gen, maar pas na drie waar schuwingen". Meyer is met zijn 63 jaar een van de jongsten. Alsof zijn verleden daarmee gelegiti meerd wordt verteld hij dat hij een jaar in het hoofdbe stuur van de liberale FDP heeft gezeten, samen met ex- -president Walter Scheel. „Wij waren ontzet toen we na de oorlog vaststelden wat er in naam van Duitsland en in naam van de SS is gedaan. Daar hebben wij niets mee te maken gehad". Meyer probeert duidelijk te maken dat de SS'ers hier in Oberaula alleen bijeen zijn om vermiste wapenbroeders op te sporen, weduwen van gestorven kameraden te troosten en om de onderlinge vriendschap te verstevigen. Keurige heren allemaal, die na de oorlog goede burgers van de Bondsrepubliek zijn geworden. „Ik ben trots", zegt Kurt Hofmann uit Miin- chen-Gladbach, „dat ik onder deze mannen heb mogen die nen. Ik ben twintig jaar amb tenaar geweest en ik heb er nooit een geheim van ge maakt dat ik bij de Toten kopf-divisie was. Ik vond het een grote eer dat ik dit jaar de bijeenkomst in Oberaula mocht organiseren". Te koud voor april DE BILT In het huidige weerbeeld verandert nog maar weinig. Het blijft te koud voor de tijd van het jaar. Een hoge- drukgebied, dat morgenmid dag boven Scandinavië ligt en een gebied met lage barome terstanden boven Oostelijk- -Europa houden een noordoos telijke stroming in stand. Hier in wordt lucht aangevoerd, waarin de temperatuur over dag niet veel hoger wordt dan zeven graden. Vannacht daalt de temperatuur tot om het vriespunt. Rond de depressie drijven wolkenvelden ons land binnen. Uit deze bewol king kan regen of natte sneeuw vallen, maar dan voor namelijk in het oosten van het land. De noordoostenwind is matig, aan de kust en op het IJsselmeer af en toe krachtig. Weerrapporten van vanmorgen 07.00 uur. Weer Max Min Neer- temp temp slag Amsterdam onbew. 6 0 0 mm De Bilt onbew. 6 0 0 mm Deelen l.bew. 5 -1 0 mm Eelde onbew. 5-1 0 mm ïnte. ingen l.bew. 5 2 0 rr Z -Limburg geh.bew. 4 0 3 n Aberdeen onbew. 7 -2 0.1 rr Athene onbew. 18 9 0 n Barcelona mist 14 8 3 n Berlijn sneeuw 7 1 2 rr Bordeaux h.bew. 14 3 2 n Beurs van Amsterdam Dordtsche petr Idem petr pref Gist Brocades Nat. Ned. Nedlloyd Gr. NMB Oce v. Grinten id. div 84 v. Ommeren Pakhoed Holdin Pakh Hold, cert Robeco Rodamco 394.00 155.80 75,00 112,00 48.00 187,00 152,80 221,00 122,50 160,50 187,50 153,50 222,50 123,00 161,00 30.00 67,50 57,60 49.40 48.40 323.50d 133,40 Rore 257,00 93,70

Leidse Courant | 1984 | | pagina 2