De honderd dagen van Chiesa IN EN OM DE KAS Invoerheffing voortomaten gaat in AANVOER GLASSLA WORDT RUIMER binnen de perken -:T£K. O, Gezond Nieuwe generaties Zonder kunstmest Simpel genoeg FILM CeidaeSowiant VRIJDAG 30 MAART 1984 PAGINA 8l Ciske terug Piet Bakker's Ciske de rat" is weer terug in de Neder landse bioscopen. Niet de versie uit de jaren vijftig on der regie van Wolfgang Staudte er werd ook nog gelijktijdig een Duitse versie gemaakt maar dit keer een geheel Nederlandse pro ductie van Matthijs van Heij- ningen. Guido Pieters voerde de regie en de hoofdrollen worden vervuld door Willeke van Ammelrooy als de moe der Peter Faber als de va der Herman van Veen, Wil lem Nijholt, Rijk de Gooijer en Linda van Dyck. Ciske wordt gespeeld door Danny de Munk foto die niet de pech heeft van zijn voorgan- gertje uit de jaren vijftig, die toen „zijn" film niet mocht zien, omdat hij nog geen veertien was. Deze Ciske is voor alle leeftijden. ROME Carabinieri-ge- neraal Dalla Chiesa werd in het voorjaar van 1982 naar Palermo gestuurd om af te rekenen met de mafia. Hij was de enige die daartoe in staat werd geacht na zijn succesvolle strijd tegen de Rode Bri gades. Zijn Siciliaanse veldtocht duurde maar 126 dagen, tot vrijdaga vond 3 september 1982, om heel precies te zijn. Want toen werd hij, in ge zelschap van zijn bruid- -van-twee-maanden, door twintig, dertig kogels doorzeefd. Van die opwindende dagen in het leven van de generaal („signor Prefetto", heette hij officieel) is nu een Italiaans- -Franse speelfilm gemaakt. Die film heet om esthetische redenen niet „126 dagen in Pa lermo", maar mooier: „Cento Giorni a Palermo", 100 dagen dus maar. De kogels uit de Ka- lashnikovs, de mitra's of hoe al die moordwapens van de ma fia ook mogen heten, vliegen de onschuldige bioscoopbezoe kers rond de oren. Het is dus een verhaal over die tientallen mafia-aanslagen die de aanlei ding waren voor Dalla Chie- sa's missie in Palermo en die hem ook tijdens zijn verblijf daar niet bespaard zijn geble ven. Het is een verhaal van de absolute verlatenheid, van de eenzaamheid van een goedbe doelende Italiaanse gezagsdra ger die in het wespennest Pa lermo wordt neergeplant zon der de juiste wapens of be voegdheden om de wespen (de mafia) te bestrijden. De film is ook een verhaal van de liefde tussen Carlo (Dalla Chiesa) en Emanuela, zijn 25 jaar jongere echtgenote. Emanuela blijft hem letterlijk trouw tot in de De film eindigt met die ver schrikkelijke aanslag in Via Carini, in Palermo-Centrum, waarbij Dalla Chiesa en zijn vrouw werden gedood. Alles is zoveel mogelijk gebaseerd op de waarheid, fictie is tot het uiterste vermeden. En dat maakt het allemaal nog wre der, bloediger, ook al geeft de regisseur Giuseppe Ferrara toe dat hij de liters bloed, de weg geschoten kaken en de gefol terde ledematen belangrijk in aantal heeft moeten beperken. „Voor de film hebben we alle politiefoto's mogen bestuderen die van de aanslag zijn ge maakt. Maar die zijn echt te gruwelijk om in een film na te bootsen. Dalla Chiesa's gelaat was eigenlijk helemaal ver nield. Een van zijn ogen lag op zijn buik. In de film heb ik het maar kalm aangedaan. Er is nog niet eens een kind in ver moord". Dalla Chiesa heeft zijn executie van zeer nabij meegemaakt. Samen met zijn vrouw (zij zat achter het stuur) was hij 's avonds van kantoor op weg naar huis. Hun auto ging voor, gevolgd door die van hun lijfwacht. De mafia nam eerst de volgauto onder vuur. Het echtpaar Dalla Chie sa zag dat en moet begrepen hebben dat hun laatste uur ge slagen was. Paniek dus en een wanhopige poging om weg te komen. Maar de executiepelo- Een foto van generaal Carlo Alberto Dalla Chiesa in vol ornaat, genomen een paar dagen voordat hij door de maffia werd ver moord. tons van de mafia die elkaar in een razend tempo op moto ren en in auto's opvolgden, maakten geen fouten. De ge neraal sterft en met hem de enige serieuze poging die de Italiaanse staat de laatste jaren heeft ondernomen om de ma fia aan te pakken. Dalla Chiesa wordt gespeeld door de Franse acteur Lino Ventura, bekend van de Fran se gangsterfilms. Ventura heeft dan ook wat minder buik, wat meer uiterlijke hardheid dan de generaal, maar volgens degenen die Dal la Chiesa gekend hebben speelt hij de generaal zoals hij werkelijk was. Ventura en Dalla Chiesa zijn trouwens beide geboren in de Noordita- liaanse stad Parma en wellicht heeft dat het inlevingsvermo gen van de Franse acteur be vorderd. Overigens was het Italiaans van Ventura niet goed genoeg meer en moest hij worden nagesynchroniseerd. De Italianen hebben dat per fect gedaan. De film is commercieel en moet dus geld verdienen voor de producenten, maar heeft desondanks de pretentie meer te zijn dan een kroniek van het permanente bloedbad, daar op Sicilië. Het gaat om de ma fia, die criminele subcultuur die steeds vastere greep krijgt op de Italiaanse samenleving. Het gaat er vooral om het pu bliek, de maatschappij, duide lijk te maken hoe gevaarlijk het is een zo kwaadaardige kanker onder de leden te heb ben. De film toont de directieka mers van de publieke macht, van de overheid dus, waar grote ontreddering heerst on danks Dalla Chiesa's serieuze pogingen orde op zaken te stellen. Even later komt de vergaderzaal van de padroni van de mafia in beeld. Daar wordt rustig en efficiënt ver gaderd en beleid gemaakt. Dalla Chiesa's aanwezigheid in Palermo is een punt op de agenda. En na enig overleg be sluit de vergadering hem uit de weg te laten ruimen. „Vol gende agendapunt". Deze almacht van de mafia blijkt uit elke scene uit de film en als zodanig kan de „Hon derd dagen in Palermo" dus geen happy end hebben. Maar toch zégt regisseur Ferrara dat er de laatste jaren iets op Sici lië veranderd is, hetgeen enige hoop geeft voor de toekomst. „In het verleden heb ik al eens een mafia-film gedraaid op Sicilië. Daarbij had ik een heel dorp om medewerking gevraagd. De volgende och tend, toen ik wilde beginnen bleek het dorp volkomen ver laten. De mafia had het parool doen uitgaan de opnames te boycotten. Vorig jaar, bij de opname voor deze film, had ik opnieuw figuranten nodig. Ik was nota bene aan het draaien in de „Driehoek van de dood", even buiten Palermo, waar ontzettend veel mafia-moor- den worden gepleegd. Ik vroeg de inwoners van die plaatsen als publiek op te tre den en enkele kerken waarin ik acteur- priesters anti-mafia- -preken wilde laten houden voor de film. Nu kwamen ze allemaal en bleken juist bij zonder behulpzaam. De men sen op Sicilië hebben nu ken nelijk minder angst voor de mafia dan jaren geleden. Mis schien is het Dalla Chiesa die hun moed heeft gegeven". De mafia heeft de filmmakers dit keer niets in de weg ge legd. „Er was geen sprake van intimidatie. Misschien vindt de mafia het wel goed dat deze film wordt gemaakt. Je kunt die namelijk ook uitleggen als een bewijs van hun macht, van hun overwinning". Tenslotte nog iets over de bij zondere wijze waarop de film is gefinancieerd. De produk- tiekosten bedroegen vier mil joen gulden. Een miljoen is be taald door de Siciliaanse over heid. „Aan hun bijdrage heb ben ze geen enkele voorwaar de gesteld. Het draaiboek had den ze nog niet eens vantevo- ren gelezen en ook hebben ze op geen enkele manier de pro- duktie beïnvloed. Ze hebben alleen tien kopieën van mijn film gevraagd om in de Sici liaanse scholen te kunnen draaien". Honderd dagen in Palermo draait nu met veel succes in Italië en gaat binnenkort uit in Frankrijk. Volgens de regis seur beslist de Franse ver spreidingsfirma over zijn ex port naar Nederland. Als de film in Nederland komt zal hij waarschijnlijk als een gewone misdaadfilm („met Lino Ven tura in de hoofdrol") worden gepresenteerd. Maar de film verdient een veel beter lot. De Italianen („de eerlijke" ten minste) zien in deze film eer der een aanklacht tegen hun eigen overheid, tegen hun par lement, tegen hun justitie, die stuk voor stuk falen of juist niet willen slagen in de strijd tegen de mafia, „het grootste gevaar dat Italië bedreigt". In het buitenland wordt dat wel licht niet direct zo begrepen. Maar moet je eigenlijk ook niet Italiaan of liever Siciliaan zijn om aan te voelen wat de mafia betekent? CEES MANDERS GOMBRO WICZ In het Kijkhuis aan he Noordeinde is deze week eet programma te zien rond dt van oorsprong Poolse, in '69 it Frankrijk overleden au teut Witold („Ferdydurke") Gom browicz. Het gaat om een ten toonstelling van foto's en zeef drukken over Gom browicz er een aantal films gebaseerd o/ werk van de Pool. Het ex tri aardige van deze Gombrowicz week is dat er twee Neder landse cineasten te zien zijn Orlow Seunke en Ben Ver bong. Van Verbong - wiem speelfilm „De schorpioen" wt nog tegoed hebben - draai „De Vitusdans", van Seunke „Met voorbedachten rade" Die film is mooi te vergelijken met „Verbrechen mit Vorbe- dacht" van de Duitser Petet Lilienthal, die hetzelfde ver-I haal verfilmde. Eveneens van Lilienthal is „Ich, Montag/Ich] Dienstag/Ich, Mittwoch/Ichi Donnerstag". Het festival draait overigens de hele weekJ tot en met 4 april. Ter intro] ductie vanavond een lezing vban Paul Beers over Gom\ browicz om 20.0 JOAN Joan Collins is niet op haar', mondje gevallen is. Ze is dat\ niet als de Grote Boze Mooie Vrouw in de tv-serie „Dynas-j ty", privé evenmin. Ze heeft al een paar boeken geschreven,' waaronder „The past imper-j fect" waarin ze onder meer al\ haar huwelijken en liefdesre-J la ties te boek stelt. Warren Pe-j atty, Sydney Chaplin, Antho-J ny Newley, Harry Bel af on té, j miljonairszoon Nick Hilton als\ minnaars, echtgenoten of bij- na-echtgenoten en daartussen door nog wat pogingen tot sexueel handgemeen van o.m. filmmogul Darryl F. Zanuck, die er zijn sigaar niet voor uit z'n mond liet vallen. Ze speelt geen films meer, „I'm in tee vee" zegt ze in een interview in Playboy. Maar in datzelfde interview: „Ik kan geen tele visie zien. Het is zo'n rotzooi. En tv-acteurs zien er allemaal hetzelfde uit. Allemaal droog- geföhnde kapseltjes". LAND EN TUINBOUW Kassen wagenwijd open in Rijnsburg en Duinstreek De gastvrije traditie van de glastuinbouw om in april hun kassen wagenwijd voor iedereen open te zetten, wordt ook dit i'aar voortgezet. De bloemenstudieclub Rijnsburg en omstre- cen heeft weer een interessant en leuk dagprogramma sa mengesteld. Dit jaar zal de bekende bloembindcursus Rijns burg meewerken. Dat is de grootste cursus op dit gebied in Nederland en er zijn 180 cursisten die hun werk op deze Open Dag in Flora tentoonstellen. Op veiling „Flora" (parkeerruimte in overvloed) worden za terdag tussen negen en vier uur bezoekers ontvangen en zijn er schitterende bloemstukken te zien. Daaraan wordt een wedstrijd verbonden. Leden van de studieclub geven inlich tingen over de routes voor het kassenbezoek. Er zijn route kaartjes en beschrijvingen beschikbaar. Verder zijn er rond leidingen door de veiling en wordt een fraaie film vertoond. Daarnaast is er gratis koffie. De deelnemende kwekerijen zijn: de Proeftuin Rijnsburg met een aantal interessante cultures, en het verkoopcentrum van veiling Boskoop, waar bomen, heesters en veel tuinplanten te zien zijn. Deze twee deelnemers zijn gevestigd aan de Laan van Verhof direct naast veiling „Flora". Daar is ook te berei ken de kwekerij Van der Haak, waar strelitzia en fresia te zien zijn. De overige kwekerijen in Rijnsburg zijn aan de Val- kenburgerweg 50, de fa. H.P. van Klaveren orchideeën, de firma C. van Duyn, Kanaalpad N.O., alstroemeria en stek- kwekerij, fa. Winco, cactussen, Kloosterschuurweg 14. Ook in De Zilk is een aantal bloemkwekerijen te bezichtigen. Het startpunt in De Zilk is in het Dorpshuis „De Duinpan" aan de Sportlaan. De Zilk ligt ten noorden van Noordwijker- hout. Dit zijn de firma's: D. van Kampen, Delfweg 23 - cymbidium; N.V. Haaster en Zn., Zilkerduinweg 394 - anthuriums; M. Meyland, Zilkerduinweg 348 - duizendschoon en spirea; E. Weyers, Zilkerduinweg 404 - tulpen en lelies; W. van Saase, Zilkerbinnenweg 69 - tulpen volle grond; J. van Saase, Zilkerbinnenweg 79 - tulpen op broeikisten. Alle deelnemende kwekers zijn via richtingsborden, posters en vlaggen te vinden. Iedere kweker kan u de weg wijzen naar zijn collega's. Er zijn bijzonder fraaie bloemen en plan ten- te zien. Iedereen hoopt op mooi weer, maar is het kil dan is het in elk geval in de kassen behaaglijk. Open dag rond Aalsmeer In het kassengebied bij Aalsmeer is een tiental moderne bloe- menbedrijven te bezichtigen. De kwekerijen zijn te vinden in Rijsenhout, waar de laatste jaren een nieuw glastuindersge- bied is ontstaan. Rijsenhout is te bereiken door op de weg naar Aalsmeer (komende uit de richting Den Haag-Leiden) vóór het dorp Aalsmeer de richtingsborden Rijsenhout te vol gen. De deelnemende bloemenkwekers zijn daar dicht bij el kaar gevestigd. Ze zijn te vinden aan de Heermanszwet en Den Adelszwet. Maar ook hier voeren richtingswijzers en vlaggen de belangstellenden naar de kassen. De invoerheffingen voor to maten, geteeld in kassen bui ten de EEG, worden aan staande maandag weer van kracht. Dit is beslist geen overbodige luxe, gezien de zeer slechte prijzen waarmee het seizoen is begonnen. Het heeft menig vroege tomaten- teler al tienduizenden gulden gekost, want een negatief prijsverschil van tien gulden per kistje tikt wel aan. Er valt dus nog wel wat in te halen, vooral ook omdat de gasrekeningen ook weer niet bepaald gunstig uitvallen. Daarnaast wordt menig teler ook nog geconfronteerd met kwaliteitsproblemen, name lijk- kanterige tomaten als ge volg van een onvoldoende zetting. Voor de maand april is er een heffing vastgesteld van 530,88 per honderd kilo. Dit is ten opzichte van vorig jaar een verhoging van 6,5%. Voor mei is de invoer heffing vastgesteld op f 345,31 per honderd kilo. In de daaropvolgende periode, tot 10 juli komt de heffing uit op 249,19. Voor de volle- grondstomaten is er vanaf 11 juli tot en met 31 augustus een heffing van 102,81. In september gaat de heffing met tien gulden omhoog en na september komt daar nog eens vijf gulden bij. Tot op heden is de concurrentie van Marokko en de Canarische Eilanden aanmerkelijk groter dan vorig jaar. Dit betekende in de derde week van maart op de Westduitse markt dat het concurrerend aanbod 600 ton groter uitviel dan vorig jaar. Daarnaast was het Hol landse aanbod in dezelfde week ook nog eens 1150 ton groter dan vorig seizoen. In de afgelopen week bleef het aanbod verder groeien. De ronde tomaten daalden met 27 cent per kilo en de gemid delde prijs kwam uit op 3,50. Bij de vleestomaten kwam het prijsverval in de afgelopen week tot stilstand. Op donderdag 29 maart lag de gemiddelde prijs een dub beltje boven de prijs in de er aan voorafgaande week, er werd op die dag 3,93 per kilo betaald. Het aanbod blijft groeien, maar met de invoerheffing in het vooruit zicht lijkt het prijsvervaltot staan te komen. Komkommers Het concurrerend aanbod van komkommers op de Westduitse markt is sterk af genomen. De Griekse export viel met ruim 700 ton terug. Hierdoor werd de positie van de Hollandse komkommer op de Westduitse markt sterker. In de derde week van maart was de produktie van Hol landse komkommers groter dan vorig seizoen, dit na een lange periode waarin dit niet het geval was. Dit groeiende aanbod is er de oorzaak van dat de prijzen geen stand konden houden. De lichte sorteringen (van 26 tot en met 41) brachten gemiddeld 48 cent per stuk op. Het ziet ernaar uit dat het aanbod iets groter zal worden, maar naar verwacht is dat niet veel. Daarnaast heeft de Europese Commissie op 27 maart in voerheffingen voor kom kommers uit Griekenland en de Canarische Eilanden inge steld. Voor de Canarische komkommers komt dit neer op 41,70 per honderd kilo en voor de Griekse op 15,33 per honderd kilo. Voor de komende week wordt er op een vrij vaste prijsvorming gerekend. Tot half maart is de aanvoer van glassla duidelijk achter gebleven bij de aanvoer van vorig jaar. Na half maart is hier duidelijk verandering in gekomen en het ziet ernaar uit dat het aanbod in de ko mende weken ruimer zal zijn dan vorig seizoen. Dat dit niet zonder gevolgen voor de prijs zal zijn werd vorige week al duidelijk. Ook in de afgelopen week bleef de prijs onder druk, gemiddeld werd er 31 cent per krop betaald (vorig seizoen 41 cent). Voor de komende week wordt er op een groter aanbod gere kend, de prijzen zullen waar schijnlijk niet veel verande ren. Het aanbod van rode pa prika's is nog steeds groter dan vorig jaar. Maar in de af gelopen week bleef het prijs verval beperkt tot achttien cent per kilo. Gemiddeld werd er 6,20 betaald tegen vorig seizoen 6,11. Als er op de paprikamarkt naar de concurrentie wordt gekeken, dan valt het op dat de con currentie van de Canarische Eilanden niet gering is. Dit land wist in de derde week van maart bijna 700 ton naar West-Duitsland te exporteren (vorig seizoen 124 ton). De to tale concurrentie op de West duitse markt was in die week ruim 100 ton tegen vorig sei zoen 250 ton. Het aanbod van groen blijft nog achter bij dat van vorig jaar. De prijs liep met een dubbeltje per kilo op en kwam op f 5,30 uit (vorig seizoen 6,70). Zoals reeds vorige week opgemerkt valt het op dat er een nieuwe markt in Noord-Amerika aan het ontstaan is. In de eerste week van maart werd er 6 ton geëxporteerd, in de week van 12 tot en met 17 maart groeide dit naar 21 ton. Als deze hoeveelheid vergeleken wordt met andere afnemers dan is dit een opvallende ont wikkeling. In dezelfde week ging er 17 ton naar Engeland en 15 ton naar Scandinavië. Het aanbod van zowel rood als groen blijft groeien. Ge zien de prijsvorming in de af gelopen weelj lijken de prij zen in de komende week nauwelijks te veranderen. Naast de groene en rode pa prika's worden er nog een aantal andere kleuren aange voerd. De witte puntpaprika bracht 8,40 per kilo op, paarse paprika's noteerden f 13,85 per kilo en de gele paprika's brachten een tientje per kilo op. De vraag naar aubergines werd sterker, dit had tot gevolg dat de handel hogere prijzen betaalde. De prijs trok aan naar 5,10 per kilo. Het is niet uitgesloten dat de prijs in de komende week verder oploopt, lagere De paprikaplant wordt in gedraaid. prijzen lijken zeer onwaar schijnlijk. De aanvoer van koolrabi neemt nog steeds toe. Toch is het aanbod klei ner dan vorig seizoen. De ge middelde prijs is nagenoeg gelijk aan die van vorig jaar in dezelfde verslagweek. Er werd gemiddeld 96 cent per stuk betaald. De prijzen da len in de komende week ver der. De prijsdruk bij andijvie bleef beperkt, er werd vier cent minder betaald dan in de week ervoor, dit beteken de een kiloprijs van f 2,17. Naast het aanbod van Hol landse andijvie is er ook Ita liaanse andijvie op de markt, die voor 1,35 per kilo ver handeld wordt. Dit concurre rend aanbod neemt af en dit kan weer tot gevolg hebben dat het Hollandse produkt niet veel in prijs zal verande ren. Het is niet uitgesloten dat de prijs in de komende week oploopt. Door het gro ter wordende aanbod van spinazie zakte de prijs weg naar 1,59 per kilo. Door de periode van nachtvorst in de derde week van maart kan er door het uitblijven van vollegrondsspinazie, een gat in de markt ontstaan waar door de prijzen tijdelijk oplo pen. De vraag naar radijs nam toe, hierdoor werd het mogelijk dat de prijs opliep naar 76 cent per bos. Gezien de ontwikkelingen van vorig seizoen, een met de aanvoer meegroeiende vraag, ligt het in de lijn der verwachtingen dat de prijzen niet veel zullen veranderen. Het aanbod van spruiten is nog maar beperkt, er werd 3,83 per kilo be taald. Prei werd iets goedko per en bracht 1,76 op. Dit gewas lijkt goedkoper te wor den. Witlof werd weer duur der, de sortering I bracht 3,90 per kilo op (vorig jaar 2,82) en de sortering II no teerde 2,90 (vorig jaar 2,20). Het aanbod wordt kleiner en witlof blijft duur. Natuurlijk weten velen van ons al lang dat er niets beter is dan zelf groenten en fruit te kweken. Wie dat zelf doet weet wat hij1 binnen krijgt, welke risico's hij wel en welke hij niet kant lopen. Bijvoorbeeld met ontsmettingsmiddelen, groeistoffen, kunstmest j en ga zo maar even door. Het is bekend dat lang niet alle biologisch-dynamische winkel-1 tjes even zorgvuldig op de kwaliteit van het door hun verkochte waren letten. Het verhaal dat op kroppen sla in zo'n winkel meer resten bacudine wérden gevonden dan in de groenteafde ling van Albert Heyn is onuitroeibaar. f?.n Toch komen er steeds weer nieuwe generaties die ontdekken dat gezond leven vooral natuurlijk leven is. Natuurlijk leven is gebruik maken van de mogelijkheden die de natuur beidt zon- 1 der dat daar chemische troep aan te pas komt. Voor de nieuwe generatie is de antroposofie van Rudolf Steiner nog een soort hemelse leer. De vrije school, al vanaf het prille begin van deze eeuw bekend, wordt door deze generatie op- j nieuw ontdekt en overal in het land steken initiatieven voor deze vorm van leven de kop (opnieuw) op. I In die sfeer past ook het streven van De Kleine Aarde die aller- lei natuurlijke zaken niet alleen in praktijk brengt maar ook driftig bezig is met het maken van boekjes over gezonde en eer- lijke teelt van planten waar wij ons mee kunnen voeden. Een nieuw uitgave van De Kleine Aarde vraagt onze aandacht: j „Kiemen". Kiemen gaat over het kweken van groenten in de keukenkast. We hebben in onze jeugd (wie is er oud genoeg om i nog te weten dat dat vroeger gebeurde in een sponsendoosje) al lemaal wel eens bonen laten kiemen. En ons daarbij kinderlijk, verwonderd over de plotselinge ontluikende levenskracht vap.j zo'n domme bruine of witte boon. i Voor onze voeding kunnen we echter heel goed gebruik maken van kiemkrachtige zaden die we kennen. Zodra een zaad gaat kiemen vinden er allerlei omzettingen plaats waarbij vitamines j en goed verteerbare eiwitten en koolhydraten ontstaan. Ge- kiemde zaden van eetbare planten vormen dan ook een zeer goede en gezonde groente. We kennen erg veel zaden die hiervoor geschikt zijn. Daaronder zeer bekende als taugé, maar ook minder bekende als alfalafa, kikkererwt, tenegriek, lijnzaad, zonnepitten en nog veel meer. I Ongewone huis-tuin-en-keuken peulvruchten leveren eetbare en zeer smakelijke kiemen. Allemaal zonder kunstmest en be strijdingsmiddelen. Vooral als er weinig groenten op de markt zijn in de winter en in het vroege voorjaar, kunnen deze kiemen een aardige bijdra- ge aan ons menu leveren. De kiemen zijn vrijwel in allerlei voe- I dingsmiddelen te gebruiken. Te denken valt aan soep, saus, j rauwkostsalades, warme schotels, toetjes, broodbeleg. De techniek, zo lezen we in het boekje „Kiemen" van De Kleine i Aarde, is simpel genoeg. Een paar jampotten met zaden, een goe- de vochtigheidsgraad en een redelijke temperatuur. Dat is eigen- lijk alles. Een plankruimte in de keukenkast is voldoende. Wie j dit soort tuinieren ook wil proberen heeft veel hulp aan het boekje van De Kleine Aarde wat voor 5,- in de ecologische gezonde winkels te koop is.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 8