Keukenhof Lisse zet tuindeuren open Katwijk aarzelt over bijdrage aan sanering van vuilnisbelt Kans op uitstel voor Alphense volkstuinders Edah-vestiging aan Dorpsstraat Tweede openbare basisschool noodzakelijk in Noordwijkerhout üancta Maria krijgt hostel Bibliotheek in dorpskern uitgebreid Slordigheid provincie maakt meubelboulevard Leiderdorp mogelijk EIDEN CetdaeCotnqtvt VRIJDAG 30 MAART 1984 PAGINA 7 [OORDWIJKERHOUT Psychiatrisch ziekenhuis Sancta Ma- ia in Noordwijkerhout heeft van de staatssecretaris van Volks- ezondheid toestemming gekregen voor de bouw van een zoge- aamd „Hostel" en een dagziekenhuis. Het gaat om complexen iet elk 12 bedden. ancta Maria is gevraagd een schetsontwerp te maken, dat ter oedkeuring naar het ministerie moet worden gestuurd. De taatssecretaris heeft al wel gezegd dat de plannen niet inhou- en, dat het aantal bedden mag toenemen. De 12 plaatsen die nen erbij krijgt, moeten van een andere afdeling worden weg- ehaald. ancta Maria diende al in '80 een aanvraag in voor een dagzie- enhuis. Een jaar later volgde nog een aanvraag voor een hostel. >en hostel is een voorziening voor patiënten die nog niet hele- laal zijn voorbereid op terugkeer naar de maatschappij. Het agziekenhuis is voor patiënten die nog niet in het ziekenhuis oeven worden opgenomen, maar toch prijs stellen op een in- •nsieve begeleiding. Kleurrijk Noord wijk rijdt mee in corso NOORDWIJK In het bloemencorso van de Bollenstreek dat zaterdag 28 april van Haarlem naar Noordwijk rijdt, is Noordwijk vertegenwoordigd met een bijzonder fraaie praalwagen. Het is namelijk voor de tiende maal, dat Noordwijk in de route van het cor so is betrokken en dit lustrum wil men met een extra-mooie wagen vieren. Op speciaal verzoek van de VVV-Noord- wijk heeft de ontwerper van het corso, Kees van Driel, een model gemaakt dat de recreatieve mogelijkheden van de badplaats uitbeeldt. Zwemmen, fietsen, wandelen, zeilen, surfen, vissen en paardrijden, het moet allemaal te zien zijn op de wagen die de titel „Kleurrijk Noordwijk" heeft meegekregen. Woningbouw in augustus van start HOOGMADE In tegenstelling tot wat verwacht werd, heeft de gemeente voor Hoogmade toch een contingent woningen toe gewezen gekregen om te bouwen in Hoogmade. Gisteravond was in de raadscommissie financiën het voorstel van B en W aan de orde om het maken van de bestekken van de woningen uit te besteden. Het betreft zes Van Dam-eenheden, vier wo ningwetwoningen en zeven premie-koopwoningen. B en W van Woubrugge willen dit werk uitbesteden, omdat het op het bureau Gemeentewerken al zo druk is. Raadslid Van der Nagel had daar zo zijn twijfels over. Hij rekende voor dat het slechts drie weken werk is voor één man. Het raadslid Hendriks vroeg zich af waarom men in Woubrugge nou altijd in tijdnood komt als er gebouwd moet worden. Volgens burgemeester Brou wer de Koning ligt dat aan de late toewijzing. De raadscommis sie toonde zich verder gelukkig met het feit, dat er na vele jaren weer eens huurwoningen in Hoogmade gebouwd kunnen wor den, al was het aantal gezien in het licht van de lange lijst wo ningzoekenden veel te klein. HCG start bedrijfsschool LEIDEN De HCG, de Hollandse Con structie Groep BV de Zoeterwoudseweg, heeft besloten tot het oprichten van een be drijfsschool met vijf tien opleidingsplaatsen in het kader van de Stichting Opleiding Metaalindustrie. In deze bedrijfsschool worden jongeren voor diverse beroepen in de metaal- en electro- technische industrie opgeleid. Deze vak school wordt op 6 april Keukenhof is voer voor toe risten, vooral voor de buiten landse. Ondanks een volko men verregende lente (vier Kassen De Keukenhofse kassen lo pen traditioneel voor op het van de zestig dagen die de buitengebeuren. De honder- bloemenexpositie duurt was den soorten tulpen bezoekers. „Wij hebben vorig deze kas wordt van 10 tot 20 Een kijkje in een warme kas. LISSE Willem de Zwijger, de vader des va derlands werd gisteren geëerd op Europa's grootste bolbloementen- toonstelling, de Keuken hof in Lisse. Mr. J.F.A. de Soet, plaatsvervan gend president-directeur van de KLM verrichtte namelijk de opening door het planten van een aantal „Prins Willem van Oranje"-tulpen, een naar de prins genoemde variëteit, en legde daar mee de laatste hand aan de Keukenhof 1984. Tot en met 20 mei is de bloe menpracht op het voor malige landgoed van gravin Jacoba van Beie ren te aanschouwen. De heer De Soet ging in zijn openingstoespraak in op de overeenkomsten tussen de 35 jaar oude Keukenhof en de 65 jaar oude KLM. „Of we het nu leuk vinden of niet, i de molens, de klompen en de tulpen blijven symbolen voor ons land. De tulp, die hier zo rijkelijk vertegenwoordigd is is eveneens een belangrijk symbool voor de KLM en je vindt hem dan ook overal in 3 ons materieel terug". De pre- e sident-directeur wees ook s nog op de hoge vlucht die het exporteren van bloemen per vliegtuig heeft genomen, ge- tuige de miljardenomzetten van de laatste jaren. „Keu kenhof is op een unieke wijze bezig. De KLM zal dit won der van pure natuur warm bij haar reizigers aanbeve len", aldus de heer De Soet. Regen jaar een onderzoek laten in stellen naar de nationaliteit van de bezoekers van Keu kenhof", vertelde de heer F. Benningen, voorzitter van de propagandacommissie giste ren. „Daaruit is gebleken dat 34 procent van de bezoekers toen de Nederlandse nationa liteit bezat. Van de 66 pro cent buitenlandse bezoekers was 20 procent Duits, en de rest kwam voor een belang rijk deel uit Engeland, België en Frankrijk, Canada en de Verenigde Staten. Uit het on derzoek bleek verder dat Fransen het kortst blijven op de Keukenhof, en Belgen het langst", aldus Benningen die verder meldde dat het onder zoek dit jaar en volgende jaar zal worden herhaald. Het aanzien van Keukenhof verandert ieder jaar. Eén van de meest opvallende wijzigin gen betreft dit jaar de plaat sing van 36 hardhouten „wandelschijven" in de grote vijver van het park. Deze no digen uit de bloemenpracht vanaf het water te bekijken of te fotograferen. „Deze wandeling in het water moet vooral de mensen met een christelijke achtergrond aan spreken veronderstelde de heer Benningen gisteren. De modeltuinen in het Smal le Bos hebben een nieuw ge zicht gekregen. De bestaande drie tuinen werden gewijzigd in een typisch Duitse, een Franse en een Engelse tuin. Verder werd ook een grote Nederlandse tuin aangelegd met houten vlonders en zit gelegenheden. De Heidetuin nabij de rngang van het Pa viljoen is aanzienlijk uitge breid, met onder meer een „verwilderde narcissentuin" met honderden soorten nar cissen. In de Groningse Koren molen wordt weer een broodexpositie gehouden. Op diverse plaatsen zijn beeldhouwwerken ge plaatst. Ook dit jaar zijn er weer zwanen en fla mingo's die een mooie achtergrond vormen voor de foto's. De „Bolle bozen-route", speurtocht voor de jeugd is weder om uitgezet. En zo zijn er meer fleurige attracties. Keukenhof is elke dag van 8.00 tot 19.30 uur ge opend. De entree be draagt ƒ8 per persoon, kinderen van 4 tot en met 12 jaar, 65-plussers en CJPers betalen ƒ4. De heer De Soet, omringd door bloemendames, plant de „Prins Willem van Oranje-tulpen". mei ook de Lelietuin met een oppervlakte van 2500 vier kante meter opgebouwd en verder is hier kunstig bloem- sierwerk te zien. In de Show- kas zijn alle soorten bloeien de bolbloemen op een speelse manier in een decor van fleurige heesters en water partijen verwerkt. Verder hebben de Koude Kas en de Amarylliskas een nieuw ge zicht gekregen. Het Koningin Juliana Paviljoen staat bol van de exposities. Bloemsier- werk, de grootste dia van Ne derland, gouden en zilveren voorwerpen in vitrines en bijvoorbeeld een collectie van 22 Marokkaanse prenten van Anton Pieck. Verder speciale binnententoonstellingen in het paviljoen met freesia's en irissen, narcissen en speciale bolgewassen. NOORDWIJKERHOUT Het ziet er naar uit dat de Edah-vestiging in het gat van de Dorpsstraat er inder daad zal komen. Er is weliswaar nog geen vergunning uitgegeven, maar de eerste bouwputten zijn in dit ter rein al gegraven. Enkele ondernemers doen nog pogin gen om de vestiging te verhinderen via het vakcen trum van levensmiddelendetaillisten maar veel hoop hebben ze niet. Al jaren wordt de ruimte in de Dorpsstraat gebruikt als parkeer plaats. Er zijn verschillende bedrijven geweest die plannen had den zich op dit terrein te vestigen, maar uiteindelijk lijkt de Edah een zeer serieuze kandidaat, tot grote schrik van een aan tal ondernemers. Want er zijn in Noordwijkerhout al te veel winkels en nu komt de Edah daar nog eens bij. is hun redene ring. „Gezonde concurrentie," oordeelt wethouder Heemskerk. Omdat de tekeningen voor de bouw lijken te voldoen aan de eisen van het bestemmingsplan, zal een vergunning niet gewei gerd kunnen worden, aldus wethouder Van der Klaauw: „En als het past in dat bestemmingsplan kan de gemeente er niets aan doen wat voor zaak daarin gevestigd zal worden." Landbouwplein De bouw van de Edah zal ook gevolgen hebben voor het Land bouwplein, de parkeerplaats in het winkelcentrum van Noord wijkerhout. Tot nog toe kwamen vooral de vrachtwagens via het gat naast Waasdorp op de grote parkeerplaats. Daar bevinden zich aan het plein ook de uitgangen van de ondernemingen die via deze weg aan de achterzije bevoorraad worden. Daarvoor hebben de winkeliers elk 5000,- aan de gemeente betaald. Nu zullen die vrachtwagens via de smalle doorgangen via de Hoog straat en de Havendwarsstraat hun weg moeten zoeken, omdat het gat wordt dichtgebouwd. Bovendien kan het winkelende pu bliek er met name op de vrijdag en de zaterdag niet meer zeker van zijn dat er parkeerruimte op het Landbouwplein zal zijn. De Edah zelf zal zeker een zware claim gaan leggen op de beschik bare ruimte voor de klanten die met de auto komen. Ook de twintig tot dertig wagens die vroeger in dat gat van de Dorps straat stonden zullen nu op het plein een plaats moeten zoeken. Een eventuele oplossing ligt misschien in de aankoop van het terrein van Rietvink aan de Havendwarsstraat, waartoe de ge meenteraad juist gisteravond besloot. Er zijn plannèn om van dit terrein een parkeerplaats te maken. ZOETERWOUDE De bibliotheek in de dorpskern van Zoeterwoude zal worden uitgebreid met een tijde lijke voorziening. Het gaat daarbij om een houten ge bouw van 5 bij 12 meter dat zal worden gekoppeld aan de bestaande bibliotheek. Dat heeft de gemeenteraad gisteravond besloten met 9 tegen 4 stemmen. De fractie van Progressief Zoeterwoude stemde tegen deze oplos sing. Met de tijdelijke oplossing, gesproken wordt over maximaal vijf jaar, is een bedrag gemoeid van 45.000 gulden. De woordvoerder van de progressie ven, de heer Wil Ooijendijk, motiveerde het standpunt van zijn fractie als volgt: „Hoewel we veel sympathie hebben voor het werk dat binnen de bibliotheek door vrijwilligers wordt verricht, vinden wij deze oplossing slechts een lapmiddel. Er zijn in het dorp al veel accommodaties waarvan er enkelen moeilijk draaien. We moeten eerst kijken naar bestaande accommodaties alvorens weer iets nieuws te rea liseren. Inklusief renteverlies komen we aanzienlijk hoger uit dan die 45 mille. Wij als P.Z. zien liever over 2 a 3 jaar een defi nitieve oplossing. Daarbij komt dat wij noodwoningen proberen te weren terwijl de gemeente zelf wèl noodvoorzieningen treft" aldus Ooijendijk. Wethouder mevrouw H. S. Graniewski-Wijnands wees op de ur gentie bij de bibliotheek die feitelijk al enkele jaren „om meer ruimte zit te springen". Naar andere mogelijkheden is wel dege lijk gezocht maar die is niet gevonden. De wethouder was even wel van mening dat geen sprake is van een nieuwe voorziening doch slechts van „vergroting van de oppervlakte". Daarbij komt, zo stelde de wethouder, dat een permanente behuizing voor de bibliotheek in dit stadium niet (financieel) verantwoord is. CDA-man Jac. van der Geest voerde nog aan dat een oplossong op korte térmijn dringend noodzakelijk is om de motivatie bij de vrijwilligers niet weg te nemen. Uiteindelijk gingen CDA en VVD akkoord en bleef het „neen" bibliotheek, gehandhaafd. KATWIJK Op het al lerlaatste ogenblik is gis teravond de toekenning van een bijdrage aan de gemeente Noordwijk voor een saneringsonderzoek naar de vervuilling van de belt aan de 's-Graven- dijkseweg van de agenda van de raadsvergadering afgevoerd. Nog niet be kend is of het voorstel volgende maand wel weer op de agenda zal prijken. Het voorstel dat B en W oor spronkelijk aan de raad wil den voorleggen ging uit van het verlenen van een bijdrage van 200.000 gulden aan de buurgemeente voor een gron dig onderzoek naar de aard van de vervuiling van de op Noordwijks grondgebied gele gen belt. Katwijk is, als de ge meente die zeker voor 60% verantwoordelijk is voor wat er aan de 's-Gravendijkse weg gestort werd, zeer nauw be trokken bij deze vuilnisbelt en in dat licht moet ook de bijdra ge aan Noordwijk worden ge zien. Formeel is de gemeente echter niet verplicht om te be talen omdat de Interimwet Bo demsverontreiniging stoelt op het principe dat een gemeente bestuur verantwoordelijk is voor de binnen het eigen grondgebied aangetroffen ver ontreinigingsbronnen. Behalve 'dat Katwijk zich als „vervuiler" bij de belt betrok De provincie wordt daardoor nu opgescheept met een plan waartegen grote bezwaren bestaan. Behalve Leiderdorp hebben ook Zoeterwoude, Leiden en Den Haag plan nen ingediend voor meubel boulevards. Er stond nog maandenlang overleg op het programma: een ambtelijke werkgroep buigt zich mo menteel over de meubelbou levards en zou dan advies uitbrengen aan Gedeputeer de Staten. GS zou dan een standpunt innemen en ver volgens zou dan nog een hoorzitting over de bezwaren worden gehouden op 20 juni. Dat lijkt nu allemaal overbo dig te zijn geworden. Overi gens moet de provincie wel nog een verklaring van geen bezwaar afgeven, maar die lijkt moeilijk meer te kun nen worden geweigerd. ken voelt, bestaat er ook een relatie tussen het verlenen van de bijdrage en de „zaken" die Katwijk in deze omgeving nog met de buurgemeente heeft te doen. Zeer onlangs is Noord wijk akkoord gegaan met de aanleg van voetbalvelden in dit zogenaamde Tussengebied en Katwijk zal in de toekomst opnieuw met plannen aan kloppen om Noordwijks toe stemming te verkrijgen. „De verhouding tussen de beide plaatsen is momenteel heel be NOORDWIJKERHOUT Uit onderwijskundig oogpunt gezien had in Noordwijkerhout beter wel een tweede openbare school kunnen komen. Maar uit een enquête van de medezeggenschapsraad van de Regenboogschool bleek dat tachtig procent van de ouders van deze openbare Jenaplanschool geen splitsing wilde. Volgens de heer De Haas (PvdA) in de raadsvergadering gisteravond in De Schelft had den bij deze keuze andere dan onderwijskundige aspecten een rol gespeeld. De ouders hadden niet voor splitsing ge hoorlijk," aldus burgemeester Bos eerder deze week, „en we voelen er niets voor dit kli maat te verslechteren door een starre houding in deze kwes tie." Bij die opstelling speelt ook mee dat Katwijk uiteindelijk toch aangesproken zal worden voor (althans een deel van) de kosten wanneer de landsadvo caat na afloop van het onder zoek en de eventueel getroffen maatregelen op zoek gaat naar „de vervuiler". De kosten voor een saneringsonderzoek bedra gen voor een gemeente tien gulden per inwoner, met eem maximum van twee ton. Als er naar aanleiding van dit onder zoek maatregelen moeten wor den getroffen betaalt de ge meente hiervan 10%. De rest komt voor rekening van het rijk dat, middels de landsadvo caat, deze rekening weer bij de vervuiler probeert te innen. kozen omdat het oude Prin senhofgebouw het enige alter natief was. Dat gebouw vol doet niet aan de eisen van de tijd en bovendien is het voe- dingsgebied in de Boekhors- twijk niet goed. Volgens de heer Van Schie (EZP) zouden ook persoonlijke motieven een rol hebben gespeeld. De heer De Haas benadrukte dat er wel degelijk behoefte was aan een tweede openbare school, maar dan in de nieuwe wijk Zeeburg. Bovendien verwacht te het PvdA-raadslid dat het aantal leerlingen aan het openbaar onderwijs in de toe komst nog zou toenemen. D'66 sloot zich bij deze standpunten aan, maar wethouder Van de Klaauw en de heren Knapp (VVD) en Van Duin (CDA) ALPHEN AAN DEN RIJN Wethouder D. van Leeuwen heeft toegezegd te zullen bekij ken of het mogelijk is dat de illegale tuinders bij de boerde rij van Den Hertog nog een jaar uitstel krijgen. Op 1 april zouden deze illegale volkstui nen ontruimd worden, omdat zij in strijd met het bestem mingsplan daar en de boer ook in hoger beroep zijn zaak ver loren heeft. Dit antwoordde de wethouder op vragen die hem over de bestreden de standpunten van de heer De Haas. Volgens de heer Van der Klaauw waren de ouders van drieëndertig leerlingen voor een splitsing, en wettelijk zijn er tachtig no dig. Maar de enquête was wel voorafgegaan door een nega tief advies van diezelfde me problematiek van de volkstui nen gesteld waren door Kort man (CDA), Dolhoff (PPR) en Bosman (CPN). In eerste in stantie zei hij dat de ontrui ming per 1 april doorgang zou moeten vinden, maar nadat de diverse fracties tijdens een commissievergadering te ken nen hadden gegeven, dat er zonder een oplossing voor de volkstuinders geen golfbaan zou komen, kwam hij met een ander antwoord. Op de plek waar de gemeente de golfbaan wil aanleggen zouden immers dezeggenschapsraad, waardoor de keuze beïnvloed was. Het voorstel van de heer De Haas om toch tot splitsing van de Regenoog over te gaan als de school in de toekomst mocht groeien, werd niet in stem ming gebracht. De raad wilde zich daar niet op vast leggen. volkstuinen komen. De volk stuinders hebben inmiddels al laten weten bezwaarschriften tegen het golfcomplex in te dienen als zij moeten verdwij nen. De gemeente heeft de be voegdheid nog een jaar uitstel te geven als er nog geen ande re oplossing voor de tuinders voorhanden is. Die is er niet, hoewel de gemeente zegt druk doende te zijn. Het gaat daarbij om- een groep volkstuinders die niet in verenigingsverband willen tuinen. Tweede vrouw in raadvan Rijnsburg RIJNSBURG Sinds gister avond telt de gemeenteraad van Rijnsburg twee vrouwen. Behalve mevrouw De Haas- Kromhout (PvdA) heeft nu ook mevrouw E.M. Bubbers- Reimering voor het CDA zit ting in de gemeenteraad. Mevrouw Bubbers volgt de heer Van der Zwet op, die een functie van direkteur van een academie voor Gezondheids zorg in Breda heeft aanvaard. Mevrouw Bubbers is afkomstig uit de KVP, evenals haar voorganger. Zij zette zich on der meer in voor het Vrou- wenberaad en fungeerde als voorzitster. Aan het einde van de raadsvergadering werd af scheid genomen van de heer Van der Zwet. LEIDERDORP Het ziet er naar uit dat de veelbe sproken meubelboulevard toch in Leiderdorp kan komen. De provincie heeft namelijk het be stemmingsplan Elisabeth- hof, het plan waarin het meubelcentrum is opgeno men onbewust goedge keurd. De provincie moet binnen zes maanden een beslissing nemen over een bestemmingsplan. Die ter mijn kan indien noodza kelijk nog met een half jaar worden verlengd door middel van een ver- dagingsbesluit. Dat was bij het plan Elisa- bethhof ook de bedoeling, gezien de discussie die is ont staan over de wenselijkheid van meubelcentra en de plaats waar een dergelijk centrum zou moeten komen. Door een slordigheid bij de afdeling die over dit soort za ken gaat is er geen officieel verdagingsbesluit genomen. NIEUWE COMPUTER KOST BIJNA VIER TON NOORDWIJKERHOUT De aanschaf van een Philips P320 office-compüter voor de administratie van de gemeente Noord wijkerhout gaat ƒ350.000,- kosten. Daar komt nog een bedrag van 70.000,- bij omdat de gemeente uit het systeem moet wor den gehaald van het „Gemeentelijk centrum voor Automatise ring van Midden-West Nederland". Die tegenvaller van ƒ70.000,- kwam nogal onverwachts. Desondanks vond de ge meenteraad gisteravond dat de voordelen van deze automatise ring financieel en praktisch gezien ruimschoots opwogen tegen dit nadeel. Overigens geldt deze uittreding alleen voor het auto matische centrum van Midden-West Nederland.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 7