tokoude Beatrix 3 leverde jgantisch werk: ruim 00.000liter melk in 13 jaar Voor Pieige Precies. la Leiden krijgt een nieuwe opleiding uiterlijke verzorging if* CckLe Souocmt Ludiek treintje in ere hersteld Zoeterwoude wil JAC subsidiëren Kritisch Noord wijk dringt aan op actiever monumentenbeleid ■IDEN/REGIO CctdaeSotntwl VRIJDAG 30 MAART 1984 PAGINA 5 Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. U kunt mij telefonisch ol' schriftelijk vértellen wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Ik ben bereikbaar via 071 - 12 22 44 op loeste.1 10. \EEST OP DE HEEMSKERKHOEVE BUITEN DE HAZERSWOUDSE RIJNDIJK Iet ging allemaal volko- |en langs haar zwart- >nte, geschrobde kouwe leren heen. De kop ig, een treurige blik ihoog. Een onverschil- doch goedmoedig >ebeest, dat me aan- larde met een air van rat kom jij hier eigen- ?jjk doen? Ga maar in de ?gen lopen". In de stal tas het droog, althans er [wam geen hemelwater 'iar binnen. Een con- ;nt van bijna vijftig leien, devoot in twee jjen tegenover elkaar, ls 'in zwijgend, soms wat rommerig, koorgebed irenigd. Aan het hoofd, een ere-plaats, „moe- ;r-overste", de jubila- ?sse van vandaag. Ze zei joe noch bah, deed wer- [elijk geen bek open. 'leen greintje zelfrespect, ïaar ze kan er wat van, leze melkfabriek op vier iten, pronkstuk van de imilie en van de hele treek. Iver drie weken wordt ze 15 lar. Dat is bar oud voor een joe, wier gemiddelde leeftijd iorgaans 5, 6 jaar is. Im- ers, 15 koeiejaren (maal 7) ijn 105 mensenjaren. Ik stel i voor: Beatrix 3, opgepoetst. |an de week overschreed ze iet verdrietige blik de magi- :he grens van 100.000 kilo- immen of liters melk; gis- en waren het er al weer 10.099. Die enorme hoeveel heid heeft ze sinds ze 2 1/2 was afgeleverd; geprodu ceerd. Gisteren was het even eest op de hoeve van de fa- nilie Heemskerk aan de tijndijk onder Hazerswoude: ïeneer Van der Sluijs, de ieuwe burgemeester met ge- oel voor P.R., was er zelfs, n hoge functionarissen van e Vereniging voor Veehou- erij Belangen „De Rijn streek". „Best beest; braaf zo", zeiden ze op de receptie allemaal, en klopten Beatrix op de flank of krabbelden haar vriendelijk over de on gevoelige logge kop, alvorens een neut te vatten. Familieleven In Hollands Midden, een eindweegs buiten de Groe nendijk het land in, staat de boerderij met bedrijfspanden van Gijsbertus S. Heemskerk, een levenslustige agrariër. Als kind noemden ze hem Bertus, maar toen kwamen er Gijs-zeggers die gaande weg gingen overheersen, al. zijn er nog die Gijs Bertus noemen. Uitstekend. Bertus alias Gijs Heemskerk werd 56 jaar geleden zonder veel omhaal ter plaatse geboren het gaat wel om Beatrix 3, maar ik wil de familieom standigheden niet veronacht zamen. De ouderlijke hoeve zonder naam is, te oordelen naar het soort handgevormde bakstenen, bijna 300 jaar oud. Dat heeft de gezaghebbende locale amateur-historicus Theo Kroon een keer uitge maakt. „Ja, er was hier vroe ger een oom Piet Heemskerk die ze „in het veld" noem den, maar volgens mij heet onze boerderij niet „In het Veld". Het mag dus geen naam hebben; hoeft ook niet. Het is gewoon Rijndijk 11, het gekkennummer. M'n be tovergrootvader kwam vroeg in de vorige eeuw vanuit De Zilk (waar het ritselt van de Heemskerken) naar Hazers woude, midden tussen de De Jongen en Wesselingen", vol gens Gijs Heemskerk, die zij delings sterke banden met Zoeterwoude onderhoudt. Ik noem maar wat: dochter Mie- ke zit er „op voetbal". Er kwamen eens Jehova's Getuigen met hun uitkijken de Wachttoren in de tas bij Heemskerk het erf op. Dat is, vanaf de Rijndijk, op de zon dagmorgen toch mooi een kwartiertje lopen, als je sjokt en mediteert, schat ik. Heemskerk achtte hun ideële en loopvaardige activiteiten hoog, maar was geen afne mer. Wel hoorde hij van de Getuigen, dat hij in een soort „aards paradijs" woonde. „Dat kan best", antwoordde hij, „maar dat kunnen jullie beter weten dan ik". Ik dacht, dat, in dit specifie ke geval, de Wachttorenmen sen 't bij het rechte eind had den. Ik zat gisteren binnen in het knusse huiskamertje, waar moeder Heemskerk nog steeds de kolenhaard met anthraciet stookt (Bertus: „Een gasleiding zou te duur zijn, we hebben LPG in een tank, en bovendien zou mijn vrouw voor geen geld van de wereld die kolenkachel kwijt willen"). In de spijker van het grote kruisbeeld tegen het behang, stak een verdor de palmtak, die over enkele weken weer aan gewijde ver nieuwing toe is. De oude ro mantische hangklok was welluidend, maar van slag af. Af en toe verplaatste de poes zich: Paco (bijnaam van Sja- kie Swart van, toen nog, Ajax), een bruinbonte lapjes kat, die slapen 't fijnste vond. Klein Jantje Hoewel ik geacht werd aan tekeningen te maken, keek ik meer door het raam naar buiten dan op de blocnote. Maar ik zag een heel frag ment van dat geschatte aards paradijs. Het drupte vanuit het riet dat het dak dekte. Een eindje verder stonden bomen met groen uitgeslagen bast wat triest te wezen. Maar daar leefde het, noch tans, volop. Van nog kale tak tot tak vlogen mezen, de meeste kool en een enkele pimpel, in vooijaarsstemming heen en weer. Als ik eksters zie, die rakkers in zwart-wit- blauw uitgaanstenue, moet ik steeds aan wiekende helikop ters denken. Waarom? Weet ik veel. Misschien omdat ze wentelwieken. Maar ze wa ren er, die nozems in Gods uitgedachte milieu. Net zo Ouwe hautaine moe Beatrix 3; prachtexemplaar en gok van de natuur, goed voor 100.090, nu alweer 100.130 liter melk, n bijna 13 jaar tijd. Arbeidster voor net zware werk, maar van klasse. Hoelang nogV Ze had voor de feestelijke gelegenheid net een schoonheidsbehandeling achter de rug. Hier samen met de haar toegewijde Mieke Heemskerk. Is het geen plaatje! goed als een stel zorgelijke houtduiven. Het mooiste, evenwel, vond ik het verruk kelijke plezier van een mira kels klein, parmantig bruin vogeltje met witte stipjes, een spits snaveltje en als-ie eenmaal zat opwippend staartje. Het koketteerde met trillertjes. „O ja, dat is Klein Jantje", zei boer Heemskerk, die er eer lijk voor uitkwam dat hij van vogels niet zoveel kaas had gegeten. „Klein Jantje", zo heeft het landvolk dit kwet- teraartje gedoopt. Ef zijn ook rustieke kenners die hem „muggenvretertje" noemen. Maar hij zal wel anders he ten, officieel. Wie, overigens, weet het fijne van „Klein Jantje", die zich in een gat van een boom thuisvoelt? Het paradijs van Heemskerk, begrensd door een wetering op „hoog water" (gelijk ni veau met de Oude Rijn, bij Utrecht de Hollandse Rijn, die vlak voor Leiden een af takking kreeg die ze Nieuwe Rijn noemden), wordt na tuurlijk ook gefrequenteerd door solitaire roodborsten en bosjes „mossen en spreeu wen". En aan de overkant van de watering, waar ook waterhoenen hun milieu hebben, pikken de tot de dood gedoemde kippen van een verre buurman hun voedsel uit het steeds groener wordende natte gras. Soms, een doodenkele keer, hoort en ziet men er een kloppen de, zeldzame specht. Is dit een aards paradijs, of niet soms? „Ach, het is wel leuk wonen zo; zeker", zou nuch tere Gijs-Bertus Heemskerk zeggen. Hij en z'n vrouw ge nieten er nog dagelijks van. Nog afgezien van Beatrix 3, die zich geen sodehannes aantrekt van wat rondom haar gebeurt. Maar daar is toch Beatrix 3, met d'r ton aan geleverde melk. Een vrij uitzonderlijke prestatie van waarde. Verder heeft Beatrix in haar lange leven elf maal gekalfd. Boer Heemskerk, met vóór zich een stapeltje gelukwensen: „Ik geloof dat ze de 31ste van Zuid-Holland was die over de 100.000 liter kwam. En er gens in Noord-Holland moet, meen ik, een koe zijn die aan de 138.000 schijnt te zijn ge komen. Wij hier hebben een heel goeie, jaarlijks wat stij gende, melkproduktie; de vierde van de ongeveer 120 veehoudersbedrijven die door de VVB „De Rijnstreek" ge controleerd worden". Van edele hom-af Bijna 15-jarige Beatrix, met volgnummer 3, is van goede FH-komaf. Niet Frederik Hendrik, maar Fries-Hol lands. Vader was een fiere edelman van een stier, Blit- saerd Sendy, die over het al gemeen formidabel werk le vert. De moeder was een ze kere Bietel. Ouders, die trots op zo'n kind zouden zijn ge weest, als ze nog in leven wa ren. Glorieuze Blitsaerds zul len er echter altijd blijven, al verzekerde Heemskerk zich, voor wat de twee dochters van FH-Beatrix 3 aangaat, van de medewerking van een Amerikaanse („Hol- stein"; en dus toch weer Eu ropese) stier van stand. Zo zijn deze twee, die naast moe in de stal stonden, zeg maar 50 pet. FH. „We hebben geluk gehad met onze Beatrix 3", vond me vrouw Heemskerk. „Het is toeval; geen kunst of weten schap", vulde Gijs haar aan. Mevrouw noemde het een „gruwelijke prestatie van het beest, zonder meer. Er wordt veel van deze beesten ge vergd; het is melk, melk en nog eens melk". Zo komen de meeste niet veel verder dan 5 levensjaren. Maar ze hebben het wel goed, bij de Heemskerken op de hoge weiden met dat paradijsje als bewoond eiland. Boer Heemskerk en zijn vrouw hebben vijf kinderen die al lemaal „ergens anders" te recht zijn gekomen. Behalve dochter Mieke 25 (wat dan op leeftijd duidt), die te zijner- tijd op de hoeve opvolgster van haar vader wordt. Ze is nu al een volbloed compag non die het boerenvak hele- gaar onder de knie heeft. Kom niet in haar handen, want ze maalt je fijn. „En nu vieren we feest", zei onaan gedane Bertus Heemskerk gisteren, met een klein beetje trots in zijn stem. uim 200 ïolens in de ppenmand IDEN Zeker een vijfde van alle Nederlandse mo- heeft dringend een op- ipbeurt nodig. Van de 1078 lens in ons land zijn er nu ter slechts vijftien in repa- e, aldus C. Stoker van de eling Molens van de Rijks- nst voor de Monumenten- g. Vaak wordt alleen maar buitenkant gerenoveerd. n het maalvaardig maken de molens wordt in ver- ïd met het gebrek aan fi- ïciële middelen tegenwoor- in bijna alle gevallen afge- afdeling Molens van de ksdienst voor Monumenten- heeft 150 uitgewerkte ifenrestauratieplannen be- kklaar in de la liggen. arvoor ontbreekt' het geld zegt Stoker. „Ons jaarlijks tauratiebudget bedraagt 2,5 jpen gulden. De helft daar- at op aan onderhoud- ;s en de rest gaat bijna ledig op aan verplichtingen via allerlei fondsen moeten rden nagekomen. De dienst a ft nog heel wat molenres- ^iratieplannen af te werken in het verleden zijn toege- 'd. Sommige plannen zijn fs al tien jaar oud. We zou- in feite één miljard gulden dig hebben om aan onze res- te vol- en", zegt Stoker. „Daarvoor dè plaats zouden heel wat aan het werk kun- n. In het noorden en ook in dere delen van ons land zit- molenmakers al een paar r duimen te draaien. We jbben ook diverse projecten ïgemeld in het kader van nieuwe terugploegregeling, larbij werklozen met behoud I,n uitkering aan de slag kun- I n bij de reparatie en renova- van molens, maar we heb- ,a in dit verband nog geen toezegging binnen", t(Jt Stoker, die vreest dat de 3istand van de Nederlandse j >lens door het geldgebrek in toekomst verder zal ver- chteren. Het Leidse Glippertje, een ludiek treintje dat enkele tientallen jaren geleden een vertrouwd beeld in de Leidse binnenstad was, heeft gistermorgen zijn eerste rit door de Leidse binnenstad weer ge maakt. Het treintje reed van het parkeerterrein bij Molen de Valk naar de Haarlemmerstraat. Het treintje is een idee van de Ondernemingsvereniging Haarlemmerstraat. De echte Leidse Glip- pertjes 1 en 2 zijn in de jaren vijftig stilgezet. Wat gisteren naar de Haarlemmerstraat tufte, leek een aardige reïncarnatie. Het treintje rijdt tot en met morgen bij wijze van proef. Is er veel belang stelling voor, dan wil de ondernemersvereniging het treintje in de toekomst vaker laten rijden als gratis service aan het winkelend publiek. Het treintje is ingezet in het kader van een aantal promo tie-activiteiten van de ondernemersvereniging. CDA WIL AANDACHT VOOR POSITIE OUDERS ZOETERWOUDE Het Jon geren Advies Centrum te Lei den kan subsidie tegemoet zien van de gemeente Zoeter woude, maar zal uiterst kri tisch worden gevolgd waar het gaat om de positie van de ou ders van kinderen die zich melden bij het JAC. Met name voor het CDA was dat van doorslaggevend belang om over te gaan tot subsidiëring. Progressief Zoeterwoude stem de volledig in met het voorstel om 730 gulden subsidie te ver strekken terwijl de VVD „het JAC het voordeel van de twij fel wil geven". CDA-fractievoorzitter Rob Ho- genelst stelde gisteravond tij dens de raadsvergadering als voorwaarde dat de afdeling so ciale zaken wordt gekend in de verblijfplaats van een jon gere die hulp zoekt bij het JAC, waarna sociale zaken contact kan opnemen met een maatschappelijk werker die vervolgens steun verleent aan de ouders. De christen demo craten benadrukten dit aspect zeer. statutair niet verplicht is om de opvang van een weggelo pen jongere te melden bij de ouders. Zij onderstreepte nog eens de taak van het JAC, na melijk het herstellen van de kloof tussen ouders en kind. „Men heeft daarvoor een eigen benadering en die blijkt te werken. Het is een tere, kwetsbare materie die nauw lettend gevolgd moet worden. Een kritische beoordeling van het JAC kan best gezond zijn" aldus de wethouder die uitein delijk, zij het schoorvoetend, "het voorstel gehonoreerd zag worden. LEIDEN/DEN HAAG In Leiden gaat in augustus een nieuwe opleiding da mes- en herenkappen, da- meskappen /schoonheids verzorging en schoon heidsspecialist van start. De Sleutelstad is een van de acht gemeenten, waar deze nieuwe opleiding te volgen is. Dit heeft staats secretaris Ginjaar-Maas van onderwijs gisteren in een beleidsnotitie bekend gemaakt. De opleiding schoonheidsspe cialist duurt twee jaar, de an dere twee duren drie jaar. Na twee jaar kan het einddiploma worden behaald, dat nu nog in de opleiding uiterlijke verzor ging in het kort middelbaar beroepsonderwijs (k-mbo) wordt verstrekt. Het diploma na drie jaar voldoet aan de ei sen van de Vestigingswet. Daarmee kan men zich als zelfstandig ondernemer vesti gen. Voor de ontwikkeling van de opleidingen krijgen de scholen en verzorgingsinstellingen de komende drie jaar een extra bedrag van 1,4 miljoen gulden per jaar. De opleidingen vallen onder het nieuwe middelbaar dienstverlenings- en gezond- heidsonderwijs (mdgo), dat het komende schooljaar van start gaat. Voor de nieuwe studierichtin gen worden opleidingen uiter lijke verzorging in het k-mbo en de particuliere kappersdag scholen overgeheveld naar scholen voor mdgo. De nieuwe opleidingen komen ook in Arnhem, Rotterdam, Veldho ven, Goes, Haarlem, Maas tricht en Groningen. Later volgen nog Amsterdam, Utrecht en Leeuwarden. NOORDWIJK Leefbaarheidsvereniging Kritisch Noordwijk kreeg gisteravond amper de kans om haar huishoudelijke zaken af te doen. Even over half negen stroomde het Buurthuis vol met geïnteresseerden voor de aangekondigde dia-serie van Noordwijkse monumenten. De dia's lieten zien hoe woonhuizen, villa's, gebouwen, kerken, pleinen, gevels, bomen en begroeiing het dorpsgezicht bepalen. Voorzitter Tim Boyenk noemde de zorg voor monumenten in Noordwijk een drama zonder einde. Ongeveer vijf jaar geleden begon Kritisch Noordwijk met de inventarisatie van oude pan den en dergelijke objecten in het dorp, die niet voorkwamen op de lijst van Monumentenzorg en als gevolg daarvan op geen en kele wijze bescherming genoten. Men kwam daarbij op veertig objecten. Op aandrang van Kritisch Noordwijk kwam er een monumentencommissie in Noordwijk, maar die heeft tot nu toe niets gedaan. Wel is een monumentenverordening toegezegd door burgemees ter Bonnike, maar die laat ook veel te lang op zich wachten, al dus de leefbaarheidsvereniging. Met een paar voorbeelden gaf Boyenk gisteravond aan dat men op het behoud van waardevolle panden en straten alert diende te zijn. Zo is het bijvoorbeeld dringend nodig om de Voorstraat en omgeving tot beschermd dorpsgezicht te verklaren. Als het oude postkantoor straks onverhoopt verkocht zou worden aan een particulier, die het gebouw gaat slopen, heeft de gemeente geen been om op te staan als zijn dit zou willen verijdelen. Kritisch lieten Boyenk en andere vergaderingbezoekers zich uit over een aantal zaken, die het karakter van Noordwijk aantas ten, zoals de grootschalige bouw op het Casinoterrein, de asfalte ring van de Oude Zeeweg, en de bebouwing van de Laiterie. Bij de bestuursverkiezing werd Tim Boyenk met algemene stem men herbenoemd. 3 mini schroevedraaiers, variërend in maat van 0,8 tot 3,8 mm, krijgt u toegestuurd als dank voor de moeite van het aanbrengen van een nieuwe abonnee. 1 als nieuwe abonnee van de Leidse Courant Naam_ Adres_ Postcode/Plaats I Betaald wordt per maand (met automatische afschrijving) per kwartaal Stuur een schroevedraaierset naar: NaamT Adres Plaats/Postcode I Telefoon Stuur deze bon in open envelop -geen postzegel plakken- naar: Leidse Courant, Antwoordnummer 232, 2500 VG Den Haag

Leidse Courant | 1984 | | pagina 5