-Bon $r£aidóe(Steua/nt; Nog altijd groei in „tennis met eierwekker" „Leidse Hout is deel van ons leven geworden" Ceidóe Sou/unit opnieuw De Leidse Courant brengt het nieuws van alledag rustig, weloverwogen en objectief. De Leidse Courant toont respect voor de menselijke waarden. Maar neemt -waar nodig- zeker stelling. Zonder pedant te zijn. Het is een komplete kwaliteitskrant voor het hele gezin. Met vele extra's. Zoals de 'Uit'bijlage die 's woensdags verschijnt. In deze bijlage vindt u alle informatie die u zich kunt wensen over het uitgaansleven in Leiden en omstreken. Aha, u wist dit allemaal al? Dan zult ut zeker met ons eens zijn, dat u met de Leidse Courant een krant in handen hebt die het niet zoekt in de sensatie, maar die redactioneel anders is! Wist u dat nog niet? Dan is dit het juiste moment om een proef op de som te ne- men.Stuur de bon ingevuld, in een open envelop naar: De I Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag Een postzegel plakken hoeft niet. U ontvangt de Leidse Courant dan 14 dagen gratis en zonder verplichtingen. Naam: Adres: Postcode: Plaats:Tel.nr.:I RIETJE EN NICO BRANDS: LEIDEN In eerste opzet was het de bedoeling om in één klap achter alle werkzaamheden een punt te zetten. Het was leuk geweest, de in Nijverdal neergezette stacaravan lonkte. Maar, de praktijk zal er dit tennisseizoen toch wal anders uitzien. De openingsavond kon eigenlijk nog wel worden „gedaan". En ach, waarom zouden die zes competitie-weekeinden er ook niet nog even bij kunnen worden genomen? En tja, eigenlijk kon Rietje de doordeweekse dagen tussen negen uur 's-ochtends en vijl uur 's-middags ook wel voor haar rekening nemen, 't Open toernooi? Goed, wel zo gezelligHet mag duidelijk zijn. Rietje (zij vooral) en Nico Brands zijn zeker nog niet helemaal van het tennispark van de Leidse Hout verdwenen. Het feit dat de vereniging er niet in slaagde een ander echtpaar te interesseren voor het clubhuis in dat Leidse Hout én het gegeven dat het sinds 1972 voor de vereniging zo „gezichtsbepalende" echtpaar Brands het in al die jaren enorm naar de zin heeft gehad, zorgen er voor dat met name Rietje Brands ook komend seizoen weer (de door de leden verzorgde avonduren en weekeinden daargelaten) heel wat uurtjes achter de bar op het tennispark te vinden zal zijn. Het zag er in 1972 overigens niet naar uit dat beide „Brandsen" juist tot het gezicht van de Leidse Hout zouden worden. In de advertentie waar de zich „vervelende" Rietje Brands PAGINA 5 VRIJDAG 30 MAART 1984. ervaring met het werk. We werden kortom voor de leeuwen gegooid. Aan het eind van die avond waren we afgedraaid, maar het was wel bevallen". Het werk wende al snel en ook de ledenkennis ontwikkelde zich in een dergelijk hoog tempo dat Rietje al spoedig als „de wandelende ledenlijst" van de Leidse Hout te boek stond. Het begin van een gezellige periode. Rietje: „Niet zo vreemd natuurlijk. Mensen komen voor hun lol naar de tennisbaan, niemand hoeft, in zo'n situatie is het al snel gezellig. Als dan blijkt dat iedereen ook nog eens hulpvaardig is, dan mag je toch niet mopperen?" Het echtpaar behoefde ook later nooit te mopperen. Kende ook nauwelijks problemen met de leden. Nico: „Als je wat langer bij een club bent, bestaat het gevaar dat je betrokken raakt bij, overal wel eens voorkomende meningsverschillen. Dat hebben Rietje en ik aardig kunnen afhouden. We fungeerden weliswaar regelmatig als een soort biechtmoeder en biechtvader, maar hielden die informatie wel voor ons. En daarbij hebben we nooit partij getrokken als er dan eens een echt meningsverschil was. Dat is naar ons idee de enige manier om voor iedereen goed te functioneren". Goed functioneren dat overigens ook alleen maar mogelijk bleek door 's zomers behalve de dagen, ook de nachten op het park door te brengen. Het eigen huis werd in die zomermaanden slechts voor de post én de planten bezocht, 't eigenlijke „woonhuis" van de „Brandsen" stond naast het clubhuis. Eerst een caravan, later een door de leden in elkaar gezette directiekeet. Het „vakantiehuisje" zal vanaf dit seizoen als bestuurskamer dienst doen, nu het Leidse Hout-leven door Rietje en Nico Brands op de oude basis („We hadden 's zomers geen enkele avond, geen enkel weekeinde vrij. Op een gegeven moment gaat dat gewoon te veel worden") als „te zwaar" moest worden bestempeld. Maar het feit dat het „huizenbezit" van de familie Brands met de helft is teruggebracht, betekent dus zeer zeker niet dat het hoofdstuk Leidse Hout volledig is afgesloten. Of er nu een stacaravan in Nijverdal staat of niet... belandde ook Nico vervolgens regelmatig achter de door hem ingerichte bar. Het feit dat Nico officieel nooit aan de club was verbonden, vormde voor de vereniging overigens geen enkel probleem om hem, op 21 januari 1984, toch als erelid te benoemen: „Een blijk van waardering die me erg veel. heeft gedaan". Waardering die het tweetal trouwens toch niet te kort is gekomen. Zo werd het echtpaar bijvoorbeeld een weekend naar Garderen „gestuurd" op het moment dat het tien jaar op het park werkzaam was. Terug naar het begin. Naar die openingsavond van het tennisseizoen '72. Rietje: „We kenden op twee leden na niemand van de club, hadden helemaal geen VOORSCHOTEN Voor het tweede achtereenvolgende jaar zit het eerste team van Forescate zonder het vereiste aantal spelers. Met Alice Mouwen en Liselotte van der Bijl waren er geen problemen, maar Bub van der Zee, die vorig jaar bij Roomburg speelde, had verzuimd voor 1 november overschrijving aan te vragen. Hij zou met Bob van Overbeeke het in de overgangsklasse B uitkomende eerste team van de Voorschotense vereniging completeren. Roomburg voelde er niets voor Bub van der Zee in het allerlaatste stadium nog aan Forescate af te staan. Forescate-bestuurslid Ruud Bitter: „Roomburg zegt, dat ze Bub zelf hard nodig hebben. Dat kan ik niet beoordelen. Als Roomburg hot eerste zou moeten terugtrekken, zou dat triest voor hen zijn. Ik kan de opstelling van Roomburg dan ook best begrijpen. Het is natuurlijk ook onze eigen schuld, hadden wij de zaken maar beter moeten regelen en de overschrijving voor 1 november moeten aanvragen". Man Nico eigenlijk niet. Maar het gegeven dat Rietje door de vereniging werd „aangetrokken", betekende wel dat Nico zich, na zijn werkzaamheden als freelance etaleur, 's-avonds onder het motto „Wie zijn vrouw liefheeft, die volgt gewoon", eveneens in het clubhuis meldde. Al snel in dat jaar op reageerde, werd immers niet door de Leidse Hout, maar door Unicum om mensen voor de kantinedienst gevraagd. „Unicum gaf toen de voorkeur aan een op dat gebied meer ervaren persoon", herinnert Rietje Brands zich, „maar mij werd wel verteld dat ook op het park van de Leidse Hout nog druk werd gezocht. En zo kwam ik, met herder Droes, bij die vereniging terecht". LEIDEN In 1970 kwam De Munnik-lid Mevrouw Ine van der Heuvel op het idee in het naseizoen een bescheiden huisvrouwencompetitie op te zetten. Met steun van het district Leiden werden de verenigingen aangeschreven; de oproep leverde 48 belangstellenden op, die elkaar in dubbelpartijen van een uur bestreden. De mogelijkheid om eens andere tegenstanders te ontmoeten sprak al gauw meer mensen aan. De twee volgende jaren verdubbelde het aantal deelnemers, in 1976 namen er al 500 vrouwen deel en komend seizoen komen er 1154 tennisters in deze competitie uit. Dit succes inspireerde de Commissie Recreatie van het district om ook een recreatieve herencompetitie in te stellen. Elf jaar na de dames, stapten ook de mannen met een eierwekker de baan op. Mevrouw Hilde Rost, die de organisatie in 1978 van Ine van der Heuvel overnam, besteedt vier a vijf uur per dag aan de organisatie van het geheel: „Ik zie het als sociaal werk, anders zou ik het ook niet kunnen. Er zijn zoveel dames, die aardig kunnen tennissen, maar niet aan de bak komen". Hoewel het resultaat niet belangrijk is, kent de huisvrouwencompetitie toch een bescheiden promotie/degradatieregeling. De beginnende tennissters gaan in de donderdagcompetitie van start en wanneer zij dan in twaalf partijen (zes thuis, zes uit) meer dan 150 games halen, kunnen zij doorschuiven naar de woensdag en uiteindelijk naar de dinsdag, voor de sterkste koppels. „Soms wordt er aardig fanatiek gespeeld", zegt Hilde Rost, „maar het gros komt toch voor de gezelligheid, voor de koffie en het borreltje na. Er zijn zelfs dames, die er een dagje van maken. Maar er zijn ook vrouwen, die na het spelen hard moeten wegrennen, omdat de kinderen om twaalf uur thuis komen. Dat is eigenlijk niet de bedoeling". Met het organiseren van de wedstrijden houden de activiteiten van de Rijnsburgse overigens niet op. Traditioneel is immers de „ladies-day", waar dit jaar acht tennisparken voor ingehuurd worden. Hilde Rost: „Vorig jaar moesten er nogal wat mensen afgezegd worden, daarom is besloten er meer parken bij te betrekken. Ook de kleinere parken kunnen dan in aanmerking komen". Onder de vlag van de sectie wedstrijdtennis wordt er op maandag een dubbelcompetitie georganiseerd. De eierwekkers blijven dan in een keukenkastje, er wordt om twee gewonnen sets gespeeld. Hilde Rost: „Er gaan stemmen op om er een echte competitie van te maken, vergelijkbaar met de hérencompetitie in het weekeinde. Dit jaar wordt bekeken, hoe de verenigingen daar tegenover staan". Bij de heren beginnen dit jaar 94 teams aan de avondcompetitie. Inspirator van het mannentennis is Ton Weenink: „Het voorziet in een behoefte. Bij de clubs gaan de mensen, die af en toe willen tennissen weg. Er komen steeds meer mensen die wedstrijden willen spelen. Eigenlijk moet het aantal spelers per baan ook omlaag. Het gevolg is dan weer, dat de sport duurder wordt en daardoor weer minder toegankelijk voor iedereen". „Er wordt mij ook gevraagd of er geen mogelijkheid tot single spelen bestaat. Daar is echt geen tijd voor, omdat er maar één baan ter beschikking wordt gesteld. Ook de werkende vrouwen willen nu, dat er iets op touw gezet wordt. Als je je aanmeldt bij een voetbalclub, doe je dat om wedstrijden te spelen. Ik vind, dat daar bij de tennisclubs op ingespeeld moet worden". Ook de heren hadden afgelopen jaar hun toernooi; de „gentlemen day" werd op de banen van Rijnkanters gehouden: „Ook die activiteit is weer sterk afhankelijk van het feit of er banen beschikbaar zijn". Hilde Rost: „Soms wordt er wel aardig fanatiek gespeeld". „Hetgros komt voor

Leidse Courant | 1984 | | pagina 24