Duarte bij overwinning voor onmogelijke keus iHekken enknoppen ziinopen op Keukenhof. EG-commissie heeft voorschot Engeland niet meer „nodig VS zenden militair materieel naar Soedan Diana Olé! BI Rehadent b.v. Deff erre grendelt informatie af Clementie voor frauderende boekhouder van EG-parlement ITENLAND CcidócSotiafmt VRIJDAG 30 MAART 1984 PAGINA 15 }e\e regen zou bijenpoep zijn YORK Twee onlangs Zuidoost-Azie teruggekeer- Amerikaanse onderzoekers ervan overtuigd dat de in gebied geconstateerde „gele geen nieuw chemisch Ipen van de Sovjet-Unie is, aar dat het verschijnsel wordt roorzaakt door de uitwerpse- van miljoenen wilde bijen. Meselson, medewerker van de jiiversiteit van Harvard en des- jndig op het gebied van chemische oorlogvoering en dr. Seeley, een en tomoloog (insektendeskundige) van de Universiteit van Yale, kwamen tot deze conclusie tijdens een bezoek aan Thailand, waar zij bijenzwermen observeerden. Het tweetal is echter niet in Laos, Cambodja en Afghanis tan geweest, waar volgens medede lingen van vluchtelingen een chemi sche strijdmiddel wordt gebruikt dat gele vlekken op de bladeren van bo men en de huid van mensen veroor zaakt. De met die substantie in aan raking gekomen slachtoffers ver toonden zware vergiftigingsver schijnselen. Tanzaniaanse president Nyerere wil aftreden DAR ES SALAAM President Juli us Nyerere (62) van Tanzania wil in 1985 aftreden. Hij zal dan 23 jaar heb ben geregeerd over het 19 miljoen in woners tellende Oostafrikaanse land. Bij de verkiezingen in 1980 had Nye rere al laten doorschemeren, dat dit zijn laatste ambtstermijn zou zijn. Ju- lias Kambarage („regengeest") Nyere re behoort tot de markantste politici van Afrika. Hij voerde het toenmalige Tanganyika in december 1961 naar de onafhankelijkheid. Politieke waarne mers beschouwden premier Edward Sokoine (46) als de kandidaat-opvol ger met de beste papieren. Frankrijk wil geen Baskische vluchtelingen meer toelaten BAYONNE Frankrijk heeft besloten dat vluchtelingen uit Spaans Baskenland zich voortaan niet meer in het zuidwesten van het land mogen vestigen. De maatregel is bedoeld om een ein de te maken aan de uitbreiding van het Baskische geweld naar de Zuidwestfranse departemen ten. Daarbij zijn de laatste maan den zes mensen om het leven ge komen. Baskische vluchtelingen, die naar Frankrijk komen en de vluchtelingenstatus aanvragen, mogen zich wel in andere delen van Frankrijk vestigen. Britse hofcouturier trekt boetekleed aan LONDEN De^entwerper van de japonnen van de Britse koningin Elizabeth, Hardy Amies, heeft in zijn memoires toegegeven dat hij de vorstin vorig jaar verkeerd heeft geadviseerd bij de keuze van een japon voor een diner in San Francisco, ter gelegenheid van haar bezoek aan de FS. De Britse pers had de japon met zijn strikken en stroken aan stukken gescheurd. Zo had Lynda Lee- -Potter (Daily Mail) de japon omschreven als een afbetaling gekochte jurk uit een ca talogus vol in prijs verlaagde, onverkoopba re modellen. Hardy Amies schrijft nu dat de japon die de vorstin droeg tekort deed aan de schitterende juwelen die zij voor de gele genheid had gekozen. „Zoals gewoonlijk dacht de koningin aan de gelegenheid en niet aan de camera aldus Amies. D'Aubuisson erkent verlies )>AN SALVADOR De ultrarechtse kandidaat /oor het presidentschap, Roberto d'Aubuisson leeft gisteren zijn neder- aag in de eerste ronde van de presidentsverkie zingen toegegeven en Duarte gefeliciteerd met jpjn succesvolle campag ne. D'Aubuisson heeft gezegd een lijstverbin- jding aan te zullen gaan jet de kleine rechtse yerzoeningspartij om bij ie tweede ronde in mei alsnog aan een meerder heid te komen. SAN SALVADOR Twee dingen zijn duide lijk na de verkiezingen die afgelopen zondag in El Salvador zijn gehouden. Ten eerste: de Ameri kaanse favoriet, Jose Na poleon Duarte, heeft zich een uitstekende uitgangs positie verworven voor de tweede ronde begin mei. Ten tweede: het verzet heeft sinds de verkiezin gen voor een grondwetge vende vergadering twee jaar geleden veel terrein gewonnen. Konden de juarte, winnaar in de eerste ronde wordt op de schouders genomen door zijn aanhangers. verkiezingen in 1982 in 28 van de 261 kiesdistricten niet doorgaan, nu was dat het geval in 40 districten. Een derde, wat meer specula tieve conclusie kan iuiden dat de strijd tussen de christen-de mocraat Duarte en de ultra rechtse D'Aubuisson nog ve nijniger en rancuneuzer zal worden met als voornaamste inzet de gunst van de toch al zo zwaar geplaagde boeren. Er is vaak gezegd dat de Sal vadoraanse verkiezingen niet zozeer zijn bedoeld om de plaatselijke problemen op te lossen alswel om de publieke opinie in Amerika te beïnvloe den. Wel, wat dat betreft is de ronde van afgelopen zondag niet helemaal verlopen zoals Reagan had gehoopt. In tegen stelling tot 1982 besteedden de Amerikaanse media veel aan dacht aan het verplichte ka rakter van deze verkiezingen en de wens van de mensen om toch maar vooral een stempel tje op hun kiesbiljet te krijgen als bewijs dat ze hebben ge stemd. Dit heeft bij de meeste Amerikanen de indruk ge wekt dat het hier toch niet he lemaal vrije verkiezingen be trof. Daar komt bij dat de guerrilla beweging het deze keer slim mer heeft aangepakt door zich met name op verkiezingsdag zelf minder rechtsstreeks met het kiesproces te bemoeien. Deze beide factoren plus het besef dat het resultaat van 1982 de oorlog niet kon beëindigen hebben de scepsis bij het Ame rikaanse publiek vergroot. Maar desondanks is de Ameri kaanse ambassade in El Salva dor opgelucht dat Arena het niet beter heeft gedaan dan in 1982. Als D'Aubuisson met zijn reputatie van moordenaar als president uit de bus zou ko men, zou het Congres hoogst waarschijnlijk besluiten de Amerikaanse hulp stop te zet ten. De gematigde Duarte is voor de Amerikanen een veel aantrekkelijker kandidaat. Als president zal de historische verantwoordelijkheid die op zijn schouders neerdaalt enorm zijn. De meeste Salva- doranen beseffen dat de vier jaar oude burgeroorlog die al 40.000 slachtoffers heeft geëist, alleen maar kan worden be ëindigd door onderhandelin gen met de guerrilla's. De re- gering-Reagan heeft zich hier echter nog niet helemaal bij neergelegd en gezien de Ame rikaanse vrees voor het verlie zen van landen aan het com munisme is het zeer de vraag of een regering-Mondale of een regering-Hart dat wel zou doen. Arena en de doodseskaders hebben zich hier evenmin bij neergelegd en derhalve valt te verwachten dat een overwin ning van Duarte in de tweede ronde een rechtse terreurgolf tegen de christen-democraten zal ontketenen. Ook de strijd krachten met hun hechte con tacten met extreem-rechts vormen een obstakel voor een dialoog met de guerrilla's. Als hij op 1 juni als president wordt geinstalleerd, staat Du arte voor een moeilijke keuze. Hij kan links blijven uitsluiten en Amerikaanse hulp blijven aanvaarden. In dat geval zal de oorlog voortduren. Aan de andere kant kan hij een con frontatie riskeren met de Ver enigde Staten, de doodseska ders en het leger en de guer rilla's ministersposten aanbie den in een interim-regering. Het dilemma schetsen maakt onmiddellijk duidelijk hoe ge compliceerd het is. Afgaande op Duartes optreden van de laatste jaren wijst alles erop dat hij zal kiezen voor het eer ste. Gesprekken met zijn be langrijkste adviseurs tonen aan dat zij voor twee dingen bevreesd zijn: hun eerste ob sessie is Nicaragua. De les die ze daaruit trekken is dat een bondgenootschap met links in deze fase van de burgeroorlog onvermijdelijk zal leiden tot linkse overheersing. Hun tweede obsessie is Argentinië' en de overtuiging dat presi dent Alfonsin te ver en te snel gaat bij het zuiveren van de strijdkrachten. De christen-de mocraten zijn ervan overtuigd dat de Argentijnse strijdkrach ten spoedig een staatsgreep zullen ondernemen. Ondanks deze twee spookbeel den hopen de christen-Demo craten nog steeds een gulden middenweg te vinden. De tra gedie van El Salvador is ech ter dat het centrum is uitge hold door te veel bloedvergie ten en te veel haat. In feite gaat de keuze tussen rechts en links en alle tekenen wijzen erop dat Duarte zich veiliger zal voelen in een bondgenoot schap met rechts, dat wordt gesteund door de Verenigde Staten en de doodseskaders. Het lijden van El Salvador is nog lang niet ten einde. JONATHAN STEELE Copyright The Guardian V-raad veroordeelt gebruik chemische wapens ÏEW YORK De Veiligheidsraad heeft gisteravond tijdens jen besloten zitting een verklaring opgesteld waarin het gebruik (an chemische wapens in de oorlog tussen'Iran en Irak wordt (eroordeeld. De verklaring, die de vorm heeft van een notitie tan de voorzitter van de V-raad, de Peruaan Arias Stella, is het Wakste actiemiddel dat de V-raad ter beschikking staat, jet was aanvankelijk de bedoeling dat Nederland een ontwer presolutie zou indienen waarin het gebruik van strijdgassen tordt veroordeeld. Een resolutie heeft meer kracht dan een rerklaring, die niet bindend is. Onder meer de Sovjet-Unie pelde niets voor het indienen van een resolutie. Brigitte Bardot wint proces PARIJS De vroegere Franse filmactrice Brigitte I Bardot heeft een proces ge- I wonnen, dat zij wegens in breuk op haar privéleven had aangespannen tegen I kranten die in oktober '83 I bijzonderheden hadden ge publiceerd over haar be staan in haar villa in Saint Tropez. De rechtbank ver oordeelde negen Franse kranten tot boetes varië rend van 20.000 tot 25.000 frank. Bardot werd een smartegeld van 232.000 frank toegewezen. VASHINGTON De Verenigde Staten zullen de komende da- en radio's, kogelvrije vesten, munitie en ander militair mate- ieel naar Soedan zenden. Het besluit houdt verband met de Li- lische luchtaanval van 16 maart op een radiostation bij de Soe- lanese stad Omdoerman. )en woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van buiten- indse zaken verklaarde gisteren tevens dat een Amerikaans radór-reparatieteam in Soedan is om de luchtverdediging te erbeteren". De VS hebben al twee radarverkenningsvliegtui- en, Awacs-toestellen, naar Egypte gezonden om te waken tegen erdere aanvallen op het naburige Soedan. Onder schot S3 1 ^4 In de Spaans- Baskische havenstad San Sebasti an maakte de politie een eind aan een roof in een bank. Terwijl een politie man in een huis gren zend aan de bank de bankrover onder schot houdt, wordt hij door een andere poli tieman uit de bank verwij derd. Een tweede bankrover werd door de politie dood geschoten. S Jfli. Él li pi §r s jfeli] r*n lui Van leden van koninklijke huizen wordt verwacht, dat hun kle ding tot in de puntjes verzorgd is. De Britse prinses Diana vormt geen uitzondering op die regel, al heeft zij de afgelopen twee jaar herhaaldelijk bewezen dat zij zelf haar garderobe uitzoekt. Giste ren, tijdens een bezoek aan een politie-school, was de prinses ,,op z'n Spaans". De meest opvallende details van haar Spaanse uitmonstering: de zwarte Bolero-hoed en de strikjes op haar hie len. (ADVERTENTIE) Alvoorf395,- 'nkrvon-ofbrugdeel! füw natuurlijk gebit behouden: Het wordt nu voor bi)na iedereen mogelijk zijn eigen tanden en kiezen met kronen te behouden Rehadent BV levert u in samenwerking met ervaren Nederlandse tandartsen een kroon- o< brugdeel voor slechts f. 395,-. Ook in uw omgeving kunt u zich kosteloos en geheel vrijblij vend door één van deze tandartsen laten adviseren over een eventuele behandeling (Van onze correspondente) PARIJS Aan alle journalisten is deze week de toegang tot de prefectuur van politie in de Franse hoofdstad ontzegd. Na publi catie van een vertrouwelijk rapport van de prefect aan minister van Binnenlandse Zaken, de socialist Gaston Defferre, heeft de laatste met de vuist op tafel geslagen. Hij heeft het perscentrum op de prefectuur laten sluiten en een aantal hoge politieambte naren weggepromoveerd. Zij worden er kennelijk van verdacht geheime stukken door te spelen aan de pers, waardoor volgens Defferre de veiligheid van de staat in gevaar zouden kunnen worden gebracht. Het besluit van de minister heeft bij de vakbonden van journa listen grote verontwaardiging gewekt. De Franse pers had eer gisteren echter reden om te gniffelen toen een rechts weekblad Defferre lik op stuk gaf door een vertrouwelijke brief van de president van het Franse parlement te publiceren. In de brief bekritiseerde Defferre het wetsontwerp inzake het bijzonder on derwijs. Dit zou volgens hem „geen einde aan de schoolstrijd maken". Over het omstreden onderwerp bestaat dus zo blijkt nu binnen de regering ook verdeeldheid. STRAATSBURG De voorzitter van het Europees parlement, Dankert, is gisteren door de vice-voorzitters van het parlement teruggefloten. Zij hebben hem eenstemmig gevraagd de ontsla gen hoofdboekhouder van het parlement, Henri de Compte, cle mentie te verlenen. Dankert had deze boekhouder ontslagen, nadat hij geen bevredigende verklaring had kunnen geven voor het verdwijnen van ongeveer een kwart miljoen gulden in 1981. Dit ontslag, dat 15 april zou ingaan, was voor het personeel van het parlement aanleiding om tijdens de vorige vergadering, eer der deze maand, gedurende korte tijd het werk neer te leggen. Men meende dat De Compte te zwaar was gestraft. Voorzitter Dankert meent dat hij het verzoek van de zeven vice-voorzitters niet naast zich kan neerleggen, maar hij heeft nog niet besloten op welke wijze hij De Compte clementie zal verlenen. Het ligt voor de hand dat hij De Compte's ontslag ongedaan zal maken en hem zal degraderen van hoofdambtenaar. De kwestie van het ontslag van de hoofdboekhouder heeft door de binnenkort te houden Europese verkiezingen een politiek ac cent gekregen. Veel parlementariërs vrezen dat de berichten over mislukkingen in Brussel van ongunstige invloed zullen zijn op de opkomst van de kiezers. (ADVERTENTIE) Trein-toegang-biljetten en folders bij de meeste NS-stations verkrijgbaar. 28 ha. lente in Lisse wachten op U. Extra 5.000 m2 kleurenpracht in de kassen. Vragen? bel 02521-13841. Keukenhof is elfze dag anders. BUITENHEER BRUSSEL De EG-com- Haar eerder aan de tien heeft ze daarom ingetrok- missie in Brussel heeft EG-lidstaten gedane ver- ken. Ze is daarmee een niet langer op zeer korte zoek, namelijk om een ex- confrontatie met het Ver- termijn extra geld nodig, tra voorschot over te ma- erigd Koninkrijk uit de Tot die conclusie is het ken aan de gemeenschap- weg gegaan, gisteravond gekomen, pelijke kas in Brussel De eigen financiële middelen waarover de Europese Ge meenschap beschikt bestaan uit drie elementen: de op brengsten van douanerechten, van landbouwheffingen en maximaal één procent van de BTW-opbrengst in de lidsta ten. In het begin van elke maand maken de lidstaten een twaalfde deel naar"* Brussel over van wat ze aan BTW-op brengst aan de EG-kas ver schuldigd zijn. Aanvankelijk was de Europese Commissie van plan een aan maning naar de Britse rege ring te sturen, indien zij op 30 maart het gevraagde voorschot niet betaald zou hebben. De EG-commissie wil nu naar verluidt bestuderen of de eu- ropese Commissie alsnog een procedure zal beginnen bij het europese Hof»

Leidse Courant | 1984 | | pagina 15