Controle bij overheid chiet vaak tekort Logeerkamers koningin niet meer nodig Weinberger dringt aan op plaatsing van 48 raketten CeidócSomtmt ilSY gebruikte marinegeld niet voor fregatbouw Srote opruiming kunstvoorwerpen lanbevolen Bedrijf mag uitkering 57-plussers niet korten Kappeyne koppig in conflict 33 gast arbeiders SIJTHOFF PERS INNENLAND VRIJDAG 30 MAART 1984 PAGINA 13 jtlevering verdachten niet op bnd van ontvoering Heineken N HAAG De twee in Frankrijk vast zittende dachten van de ontvoering van Heineken en chauffeur Doderer kunnen niet aan Nederland den uitgeleverd op grond van ontvoering. Op ere gronden zal dat uiteindelijk wel gebeuren, oorbeeld wegens verboden wapenbezit. Het etal zal in dat geval in Nederland niet veroor- ld kunnen worden voor de ontvoering. Volgens advocaat Moskowicz hebben de 26-jarige C. H. en de 25-jarige W. H. een beroep gedaan op ('Franse wet uit 1895 waarin niet is voorzien in bvering op grond van ontvoering. Een woord- rster van het ministerie van Justitie bevestigde het delict ontvoering niet genoemd wordt in uitleveringsverdrag met Frankrijk. Een ver- c om uitlevering gaat volgens haar gepaard met omschrijving van wat feitelijk gebeurd is. Het an aan de rechter in Frankrijk om vast te stel- op welke gronden al dan niet tot uitwijzing zal den overgegaan. Zit je als passagier op je gemak naar buiten te kijken, komt daar plotseling een man uit het binnenste van de vliegtuigmotor kruipen. Met bonzend hart snoer je je veiligheidsgordels nog eens extra vast. Toch is er niets aan de hand. Op Schiphol worden regelmatig korte inspecties uitgevoerd en een kijkje in het inwen dige van een motor hoort daar gewoon bij. Goedkoop sporen door Benelux met nieuw weekendretour UTRECHT Vanaf 10 april beginnen de Nederlandse, Belgische en Luxemburgse spoorwegmaatschappijen met de verkoop van het zogeheten Benelux-weekendretour. Het is vier dagen geldig voor reizen naar alle stations in de Benelux. De eerste persoon van een groepje reizigers dat samen op stap gaat, krijgt twintig procent kor ting. De rest van de groep krijgt tot en met de zesde reiziger elk' vijftig procent korting; kinderen 75 procent. De A VRO-radio verzorgt op de eerste dag dat dit retour te koop is, een marathonuitzending (7.00 tot 24.00 uur) vanuit een tot radiostu dio omgebouwde trein die door de Benelux rijdt. Dat gebeurt in samenwerking met NOS, BRT, RTBF en RTL. In het programma zullen amusement en informatie elkaar afwisselen. Het uitgangs punt van de uitzending en het nieuwe retour is dat de Benelux een gebied is met veel aantrekkelijke vakantiemogelijkheden, zowel op recreatief als gastronomisch gebied. De laatste jaren is het aantal zomervakanties dat Nederlanders in de Benelux houden overigens al gestegen van 341.000 in 1980 naar 518.000 in 1982. Weer gifvat gevonden door Urker visser DEN HAAG De Urker trawler „Fokke Grietje" heeft gisteren één van de 80 va ten geborgen met het gevaarlijke gif dino- seb, die in januari tijdens een storm Van het dek van een Deense vrachtboot waren geslagen. Disndag had een andere Urker visser ook al één van de vermiste vaten gevonden, waarnaar tot voor kort ver geefs was gezocht door Nederlandse en Deense marineschepen. Beide vissersbo ten vonden de vaten ongeveer driehon derd kilometer ten noord-noordwesten van Den Helder, zo'n dertig kilometer van de plaats waar ze overboord waren gesalgen. Deskundigen vrezen een milieu ramp als de vaten binnen een jaar niet worden gevonden, omdat ze dan gaan doorroesten. Benzine over vrouw: achttien maanden cel DEN BOSCH De 52-jarige L. van W. uit Dussen is gisteren door de recht bank in Den Bosch veroordeeld tot achttien maanden gevangenisstraf, om dat hij op 17 november vorig jaar op het kantoor van de notaris in zijn woonplaats benzine sprenkelde over zijn vrouw, die van hem wilde schei den. De officier had vier jaar geëist. Bij de behandeling van de zaak op 15 maart zei de man dat hij niet de bedoe ling had gehad zijn vrouw in brand te steken, maar dat hij haar alleen had willen intimideren. Op het kantoor wa ren echter bij hem „de stoppen doorge slagen". Zijn vrouw bezat 99% van de aandelen van zijn bv, een autohandel- en reparatiebedrijfje. tervolg van de voorpagina) |k schort het bij de 'irheid soms ook aan in- ]ne controles, ook al br personeelsgebrek jn. bij deaccountants- jnsten). Bij O.en W. bij- prbeeld werden ettelij- miljoen guldens te veel ijbetaald aan wachtgel- h omdat voorschriften ■puist werden toegepast j controle erop tekort poot. Aan de andere Int laat men de zaken jk soms gewoon sloffen. diende Landbouw bij de pas in 1981'een declaratie er 1972 in en in 1982 over Rekenkamer stelt kt?, dat dit geen toonbeeld p voortvarend handelen is", b een andere plaats in het verslag wordt gezegd, dat ne gen jaar nadat de Rekenkamer een bepaalde zaak had aange kaart en zeven jaar nadat een bewindsman had aangekon digd erwat aan te zullen doen de regeling er nog niet was. Onderkoeld als de Rekenka mer haar zaken formuleert wordt eraan toegevoegd: Een zeer teleurstellende gang van zaken. Dure bouw Ook wordt gewag gemaakt van een vreemde gang van za ken rond de bouw van een op leidingsinstituut voor leraren. Er werd 5 ha terrein aange schaft terwijl twee genoeg was, de huur van de oude huisvesting werd zo snel opge zegd, dat iedereen onder hoge druk kwam te staan: de archi tect werkte zonder program van eisen, er werd geen bestek gemaakt, het ministerie werd niet om goedkeuring gevraagd en tijdens de bouw werd van systeembouw op traditionele bouw overgeschakeld door een aannemer, die alleen maar op systeembouw was ingesteld. Hierdoor ging alles vele mil joenen meer kosten dan de be doeling was. En toen het ge bouw in gebruik was genomen bleek het aan alle kanten te lekken en moesten nog weer tonnen worden uitgegeven om de geluidshinder te bestrij den.... Hoe iets uit de hand kan lopen blijkt ook uit een affaire met een commissie van het Onder wijscentrum Zeist. Daar was een onderwijsexperiment afge sloten. De minister van O.en W. zei, dat ter gelegenheid daarvan iets passends georga niseerd zou moeten worden en dat liet men zich geen twee keer zeggen. Op eigen houtje organiseerde men een twee daagse conferentie en de reke ning liet men sloffen, zodat er ook nog eens een aanzienlijke rente-opslag kwam. „De secre- trais van de commissie is veel te royaal met rijksgelden om gesprongen". Verderop in het verslag blijkt, dat die secreta ris van zijn administratie een rommeltje maakte. „Hij was moeilijk in de hand te hou den", verweerde de minister zich. Later is die secretaris trouwens door toedoen van de Rekenkamer gearresteerd. Maar ook hier spreekt de Re kenkamer van „een opeensta peling van tekortkomingen in het toezicht". Niet betaald Langzaam draaiende molens werden ook aangetroffen bij de financiële afdeling van de Rijkspolitie. Rekeningen en declaraties men kreeg er zo'n 275.000 per jaar werden bepaald niet snel betaald, zo dat er jaarlijks honderden aan maningen binnenkwamen en afsluiting van gas, water en elektriciteit van de politiebu reaus nauwelijks kon worden voorkomen. Opgegeven oor zaak onder meer: krappe per soneelsbezetting. De PTT is ook dit jaar niet aan kritiek ontkomen. In de eerste plaats omdat er na een fraude met buitenlandse postwissels (131.000 gulden) nog steeds on voldoende is gedaan aan de administratieve organisatie om een dergelijke fraude onmoge lijk te maken. In de tweede plaats omdat de rijkspostspaar bank contractueel een stuk grond verkocht, dat geen ei gendom was. Dit kostte uitein delijk een schadeloosstelling van anderhalf miljoen gul den.... :N HAAG De Alge- ne Rekenkamer heeft [stgesteld, dat het eepsbouwconcern RSV lim 400 miljoen gulden, het van het rijk had itvangen als deelbeta- !g voor de bouw van jegatten, voor andere oeleinden heeft ge- ruikt. De Rekenkamer wijt de regering, dat zij fivoldoende zekerheden ^eft geschapen voor dat ?drag. Het ministerie ■in Financiën heeft hier- I gereageerd met de me edeling, dat het hiermee el kan instemmen maar it het ministerie van De- nsie willens en wetens ït grote risico heeft geac- jpteerd. et gaat hier over twee fregat- n, die de tot RSV behorende Schelde voor de Ne- rlgpdse marine in aanbouw iren. Op dat moment had iekenland ook belangstel- g en vanwege de mooie ex- rtorder en de werkgelegen- id stond Defensie toe, dat de ;gatten voor Griekenland uden worden afgebouwd; de Nederlandse marine wilde nog wel even wachten. Voorwaar de was, dat de later te bouwen fregatten niet duurder moch ten zijn. Om dat te bereiken zou RSV 280 miljoen gulden, door Nederland al betaald en nu door de Grieken te vol doen, op de bank moeten zet ten. Van de rente zou dan de kostenstijging, geraamd op 125 miljoen, kunnen worden be taald. Er werd door Defensie genoe gen genomen met een labiele zekerheid, onder meer in de vorm van een tweede hypo theek op onroerende goederen. Volgens de Rekenkamer en Financiën is het hiermee wel eens had een bankgarantie moeten worden geëist. Dan zou de staat financieel gedekt zijn geweest of zij zou als de bank had geweigerd meer duidelijkheid hebben gekregen over de financiën van het con cern. De Griekse marine heeft in tussen de fregatten al geleverd gekregen. De vervangende fregatten komen volgend jaar of in 1986 gereeed. In de fi nanciering van de bouw ervan is door het gebruiken van het marinegeld voor andere doel einden wel een gat ontstaan van 400 miljoen gulden. EN HAAG De overheid krijgt een dusdanige hoeveelheid instvoorwerpën in bezit, voornamelijk als gevolg van de Beel- nde Kunstenaars Regeling (BKR), dat de zaak haar boven het lofd dreigt te groeien. De Algemene Rekenkamer, die belast is et de controle op de overheidsuitgaven, maakt zich dan ook rgen over de grote financiële last, die dit veroorzaakt. Zij ieft dan ook cultuurminister Brinkman geadviseerd een grote iruiming te houden. 2 Dienst Verspreide Rijkscollecties, die belast is met het beheer i dè'uitlening vhn de aan het rijk toebehorende kunstvoorwer- •n Voorzover ze zich niet in musea bevinden (beheerskosten n miljoen gulden per jaar) had vorig jaar 230.000 kunstvoor- erp'en onder zich. Hiervan waren er 200.000 verkregen uit de KR, de regeling waarbij de overheid zich verplicht produkten in kunstenaars aan te kopen. De toevloed daarvan stijgt jaar- ks sterk: 12.500 bijvoorbeeld in 1982. Van die 200.000 zijn er imft90.000 uitgeleend aan (semi-)overheidsdiensten door het k gesubsidieerde instellingen. Van de rest komt er nog nauwe- ks iets in aanmerking om uitgeleend te worden. Rekenkamer heeft de minister aangeraden partijen over te gen aan gemeenten en provincies, weg te schenken aan pu- ieke en particuliere instellingen, terug te geven aan de kunste- larissen te verkopen. Aan slechts één van deze suggesties is tot isver door de overheid voldaan: Kunstvoorwerpen waaraan jen^passende' bestemming kan worden gegeven gaan gratis de BKR-kunstenaar terug. De scheepswerf van De Schelde in Vlissingen, waar het RSV-concern voor fregatten- bouw bestemd geld in andere zaken investeerde. DEN HAAG De Alge mene Rekenkamer is van mening, dat het niet meer nodig is in de ambtswo ningen van de commissa rissen van de koningin af zonderlijke ruimten voor de koningin aan te hou den. Het reserveren van dergelijke logeeruimten gebeurt sinds het begin van de vorige eeuw. De reden ervoor is echter achterhaald, meent de Re kenkamer, gelet op de thans ten dienste staande middelen van vervoer. Het controle-orgaan van de overheid vraagt zich trouwens af, of het echt wel nodig is dat de commissarissen een ambts woning krijgen. Die vraag komt temeer op omdat steeds meer autoriteiten hun repre sentatieve verplichtingen in andere gelegenheden vervul len. Ook de minister van bui tenlandse zaken beschikt niet meer over een ambtswoning, zo wordt aangevoerd door de Rekenkamer, die in haar jaar verslag in het algemeen nogal kritiek heeft op de royale wij ze waarop aan wensen van commissarissen op het gebied van huisvesting wordt tege moet gekomen. Met name wordt genoemd een geval, waarin voor een woning an derhalve ton boven de taxatie waarde werd betaald (koop prijs 1,3 miljoen excl. kosten), waarna er nog eens voor een miljoen gulden aan vertim merd moest worden. Miljoenensteun hielp Bruynzeel naar ondergang DEN HAAG De Algemene Rekenkamer richt hevige ver wijten gericht aan het adres van de overheid, die 67 mil joen gulden heeft gestoken in het houtverwerkende bedrijf Bruynzeel te Zaandam zonder dat dit de in moeilijkheden verkerende onderneming heeft kunnen redden. Eerder nog heeft de staat door haar wijze van steunverlening aan de ondergang van Bruynzeel meegewerkt. Het eerste verwijt van de Re kenkamer is, dat overheid ja renlang haar steunverlening heeft gebaseerd op te optimis tische rapporten van de Natio nale Investeringsbank. Door het gespreid betalen van be dragen op kritieke momenten, zo wordt voorts gezegd, werd de levensduur van het con wel verlengd, maar aan de werkelijke oorzaken van de problemen, die om een ingrij pende sanering vroegen, werd voorbijgegaan. Het verstrek ken van leenkapitaal heeft het bedrijf voor onoverkomelijke en blijvende rentelasten en af lossingsverplichtingen gesteld. RIEMELS K ZOU BS" 6EN CCMpACT- 2ISA SpELCfZ VJlTbSN ROTTERDAM Het Rotterdamse stuwadoorsbedrijf Muller Thomsen moet een korting van drie procent op de uitkering van 210 in 1981 uitgetreden werknemers van 57'/2 jaar en ouder on gedaan maken. Dit heeft de president van de Rotterdamse rechtbank, mr. F. Nivard, vandaag bepaald in een kort geding dat de Vervoersbonden FNV en CNV tegen Muller Thomsen hadden aangespannen. Het bedrijf voerde de korting per 1 janu ari '84 in als gevolg van de drie procent korting die de regering had doorgevoerd op de sociale uitkeringen. Muller Thomsen is nu dus verplicht het door de regering gekorte bedrag zelf aan te vullen en te garanderen dat de werknemers de overeengekomen 85 procent van hun laatstgenoten nettoloon krijgen. De Amerikaanse minister Weinberger. Kamerlid in greep hermandad DEN HAAG Het PvdA- Tweede Kamerlid Henk Knol is gistermiddag op het Binnen hof door twee Haagse agenten hardhandig aangepakt. Knol kwam het kamergebouw uit om te kijken naar het vertrek van de Amerikaanse minister van defensie Weinberger. Op het Binnenhof waren drang-» hekken geplaatst teneinde een groep betogers op een afstand te houden. De agenten som meerden Knol eveneens ach ter de hekken te gaan staan, maar de parlementariër wei gerde dit met de mededeling dat hij lid van de Tweede Ka mer is. Toen de agenten ble-» ven aandringen, besloot Knol er verder geen punt meer van te maken en het kamergebouw weer in te gaan. Op dat mc(» ment werd hij door de politie mensen beetgepakt en met de handen op de rug naar een plek achter de dranghekken geduwd. DEN HAAG De Ameri kaanse minister van defensie, Weinberger, heeft gisteren te genover zijn Nederlandse ambtgenoot De Ruiter nadruk kelijk de wens geuit dat het kabinet-Lubbers zal besluiten tot plaatsing van 48 kruisra ketten in Woensdrecht. Tege lijkertijd beklemtoonde hij echter, dat een dergelijk be sluit een interne Nederlandse kwestie is, waarvoor alleen de Nederlanders verantwoorde lijk zijn. Tijdens een persconferentie verklaarde Weinberger dat hij met De Ruiter niet heeft ge sproken over een eventuele vermindering van het aantal te plaatsen raketten. Hij wees er verder op dat de dreiging van de Russische SS-20-raket- ten „nog altijd reëel is en bo vendien nog toeneemt omdat de Sovjet-Unie doorgaat met het opstellen van die wapens". De Amerikaan nam enigszins afstand van de deze week door een hoge politieke functionaris in Washington gedane uit spraak, dat een Nederlands „nee" de kans op hernieuwde Amerikaans-Russische onder handelingen in Genève een zware klap zal toebrengen. „In die uitspraak zit een element van speculatie", aldus Wein berger. Minister Van den Broek (Bui tenlandse Zaken) heeft giste ren in de Tweede Kamer ge zegd, dat de uitlating van de anonieme functionaris in Was hington beslist niet moet wor den opgevat als een poging van de Amerikanen, ons onder druk te zetten. Minister Wein berger voerde gistermiddag een vertrouwelijke bespreking met de Defensiecommissie uit de Tweede Kamer. De verte genwoordigers van CPN, PPR en EVP hebben deze bijeen komst geboycot. De betrokken fracties verklaarden geen be hoefte te hebben aan informa tie die ze toch niet in het openbaar mogen gebruiken. Oprichting stichting Gala-Salvador Dali MADRID De Spaanse sur realistische schilder Salvador Dali, markies van Pubol, heeft een boodschap laten overhan digen aan het Spaanse ko ningspaar, waarmee de oprich ting van een „Stichting Gala- -Salvador Dali" met zetel in de geboorte- en woonplaats van de schilder, Figueras, haar be slag kreeg. De stichting, zo vertelde Dali's zaakwaarne mer en huisvriend Miguel Do- menech, stelt zich ten doel „de verspreiding van werk en ge- dachtenwereld van Dali". De surrealist, die op 11 mei 80 jaar wordt en volgens zijn vrien den sinds de dood van zijn vrouw Gala in juni 1982 in zijn kasteel Pubol bij Gerona min of meer op zijn eigen dood wacht, stuurde als erevoorzit ter van de stichting de volgen de boodschap aan de koning: „Majesteit, ook Spanje is een „bloedende" kroon, de koning een verheven doornenkroon. DEN HAAG Staatssecreta ris Kappeyne van de Coppello van Sociale Zaken en Werkge legenheid houdt tegen de wens van de Tweede Kamer vast aan haar voornemen bij stop zetting van subsidies voor de terugkeerprojekten geen uit zondering te maken voor 33 gastarbeiders met reeds verge vorderde plannen. Dit bleek gisteren tijdens een door de PvdA aangevraagd spoeddebat over deze zaak. De staatsecretaris weerstond de Kamer, omdat anders ook een groot aantal andere buiten landse werknemers een terug- keersubsidie wil hebben. Een meerderheid in de Tweede Kamer vindt echter dat de overheid alsnog de subsidie aan deze mensen moet geven, Kappeyne die bij de plotselinge stopzet ting van de projekten vorig jaar al te veel schepen achter zich zouden hebben verbrand. De staatssecretaris trok zich weinig van deze wens aan, waarop PvdA-woordvoerder Buurmeijer betoogde dat de staatssecretaris dan maar op moet stappen. Alleen in de VVD vond me vrouw Kappeyne een bondge noot. „Maar als de Kamer vindt dat de staatssecretaris maar heen moet gaan vanwe ge een slecht beleid, moet die zich daarover beraden. Dit is echter ook een zaak van het kabinet", zo zei Kappeyne. Uw krant biedt tegen een aantrekkelijke prijs een comfortabele en goed verzorgde reis per luxe touringcar naar Spanje. 10 DAGEN MALGRAT DE MAR voor 455.- terugreis. Interessante excursies in Spanje. En afscheidsdiner ir Malgrat is gelegen aan de Costa Dorada, een gedeelte van de kust dat minder bergachtig Brava. Het lange strand van Malgrat maakte het mogelijk dat hier een niet al te drukke ma Een vakantieplaats waar zowel 's avonds als overdag veel te beleven valt. Tijdens de tiendaagse reis zullen een drietal interessante excursies worden gemaakt en wel een dagexcursie naar BARCE LONA. een middagtocht naar BLANES, LLORET en TOSSAen een zondagmorgenbezoek aan de markt van TORDERA. U logeert in het op slechts 30 meter van het strand gelegen moderne hotel SORRA DAURADA. Een gemoedelijk hotel met vele mogelijkheden. Zo zijn er twee bars, een discotheek, een spellenkamer, een televisiehoek, een ping-pongtafel en een kinderkamer met -speelplaats. Achter het hotel ligt het zwembad met zonneterras. Voor de kleintjes is er een kinderbad. De ruime kamers met balkon hebben douche of bad. U verblijft in Sorra Daurada op basis van volpenslon. U vertrekt per luxe touringcar op maandagmorgen uit Den Haag/Rotterdam en komt dinsdag tegen de avond in Malgrat aan. De terugreis is de dinsdag d.a.v. en u bent dan woensdagavond weer thuis. De vertrekdata zijn op maandag 30 april, 7,14, 21 en 28 mei a.s. voor de prijs van 455.- per persoon incl. excursies, verlen ging tot 17 dagen 180.-. De toeslag voor een 1-persoonskamer bedraagt 65 - per week. Gecombineerde reisverzekering voor 10 dagen 20.» per persoon 5.- pollskosten. Annuleringsverzekering 3 1/2% van de reissom 6.- pollskosten. Inlichtingen en boekingen: teletonisch onder nr. 070-190882 (van maandag l/m vrijdag van 9 tol 13 uur) of persoonlijk in onze vestiging Spuistraat 71, Den Haag op de hoek van het Spul. •j POSTBUS 18050 2500 AA 'a-GRAVENHAGE TEL. 070-190682

Leidse Courant | 1984 | | pagina 13