Horloges als computer Denken over dekken Wandelen langs leuke Amsterdamse plekjes ^Iedereen heeft Jecht op ïen mooi litteken" Katoen is er al duizenden jaren Braille op de wasautomaat ^NSUMENTENINFORMATIE £eidóc(2ou/iont VRIJDAG 30 MAART 1984 PAGINA 11 Opticiëns samen in „Oogmerk' Op 2 april gaat de vereniging van opticiëns, „Oogmerk" officieel van start. Rond de tweehonderd opticiëns die aan strenge selectie normen moeten voldoen, zijn in middels toegelaten. Belangrijkste doel van de vereniging ios de consument een kwalitatief hoog staande en duidelijk herkenbare service te verlenen, ondersteund door hoogwaardige produkten. OOGMERK OPTICIEN Hiertoe wordt een garantiesysteem ontwikkeld, dat een lande lijke service van de Oogmerk-opticiën gaat bieden. Er zijn on derhandelingen gaande met buitenlandse zusterorganisaties om die service ook in het buitenland te verlenen. Oogmerk-opti- ciëns zijn herkenbaar aan het bijgaande raamvignet. De VVV-Amsterdam heeft zeven wandelroutes uitgezet langs vele, vaak onbekende plekjes van de hoofdstad. Wandelen door Amsterdam wordt met zo'n routebeschrijving een ontdek kingstocht langs fraaie gevels, leuke winkeltjes en stille hofjes, waar men anders licht aan voorbij zou gaan. De wandelingen hebben elk hun eigen thema gekregen. Zo is er een ontdek kingstocht door het centrum en wandelingen door de Jordaan, langs architectuur van de „Amsterdamse School", door Joods Amsterdam, langs bekende standbeelden en wandelingen spe ciaal voor kinderen. De met foto's geïllustreerde routebeschrij vingen kosten twee kwartjes per stuk, inclusief een plattegrond van Amsterdam. Ze zijn in vier talen verkrijgbaar bij de infor matiekantoren van de VVV voor het Centraal Station en op het Leidseplein. De wandelingen nemen elk twee tot drie uur in beslag. I werkgroep „Zuiniger ge- het ziekenhuis zijn er (dus) van hechtmateriaal" ook: minder anesthesie plus a het Radboud-ziekenhuis een efficiënt werkende opera- ajNijmegen heeft het gewe- tiekamer, waar het operatie- ej. De publicatie in het huis- programma minder onder vjaan „Radbode" van 23 fe- druk staat, er minder overu- iari, waarin onder de kop ren gemaakt hoeven worden Jindjes aan elkaar knopen" en een betere planning moge- werd voor een zuini- lijk is. r beleid bij het dichten van oeratie)-wonden, haalde de t raai resulta&t adelijke pers. En zelfs ]}at zijn dus volgens prof. Rol- JRV's Farce Majeure be- land de economische voordè- ledde er een deel van de jen j)e andere zijn minstens tgste uitzending aan. De au- even belangrijk. Het gebruik natische weggooi-nietappa- van nietjes resulteert volgens in voor het hechten van de hem, en zijn collega Specken nd „zijn inderdaad erg ge- vah hem daarin bij, in een ikkelijk in het gebruik", snellere en betere wondgene- ireef de Radbode, „knopen zjng, resulterend in een fraai gen is niet meer nodig, cosmetisch resultaat. „Bij het ar voor de prijs van één hechten van een operatie- itje kun je een hele hecht- wond", zo doceert hij, „is het iad kopen, waarmee wel belangrijk dat de wondranden hechtingen te maken zo perfect mogelijk tegen el kaar komen te liggen, en dat if. dr. R. Rolland, gynaeco- han met de nietjes. Er komen j» in hetzelfde Radboud- twee kleine speldeprikjes in jkenhuis, is het met deze de huid, waardoor de kans op hplificatie absoluut oneens, blijvend zichtbare insteek- is lid van de werkgroep puntjes, zoals bij het gebruik iter Hechten'', waarin o.a. van naald en draad, zeer ge- k plastisch chirurg Y. Spec- rjng js Een gynaecoloog leert, in van het Elisabeth Zieken- juist zoals andere specialisten, 'is in Tilburg zitting heeft. wej een aantal standaardtech- Rolland: „Er worden nieken voor het hechten van rjjsvergelijkingen gemaakt een huidwond, maar die zijn i&sen naald en draad en de njet zo 'patiëntvriendelijk' en efetjes van roestvrij staal, hebben niet zo'n constant en vergelijkt de aanschaf- voorspelbaar resultaat als het en besluit soms te kiezen gebruik van een nietapparaat. z3or naald en draad, omdat Hechten is bovendien het d(t per patiënt, afhankelijk siuitsuk van orgaanspecialis- de ingreep, zo'n Vijftien men. En dan, een chirurg, die vijftig gulden goedkoper uren en uren achtereen heeft t staan opereren, zal meestal zo vervolgt hij, „zo'n njet nóg eens een uur beste- alsluit heeft kwaliteitsver- den aan een z0 optimaal mo- ïojndering tot gevolg, het is in gelijke wondhechting. dat ejt een terug naar af". mag meestal een assistent ïeiet duurder doen ilgens prof. Rolland moeten «Borduren ?t alleen de aanschafprijzen, piastisch chirurg Specken: aar ook andere kostenbepa- ZOgenaamde oppervlakte- 1 u6 *actoren,van ^et wond- chirurgie waar ik dagelijks enten worden bestudeerd mee te maken heb, is met de vergeleken. Dan zal men komst van het nietapparaat lgens hem tot de conclusie een stuk eenvoudiger gewor- a?m.en dat het mechanisch den Vroeger stond je twee .1chten van de wond niet uur achtereen te 'borduren' lurder en in bepaalde geval- om een onzichtbaar litteken af? ze., g°edkoper is dan het te bewerkstelligen. Dat is nu van naald en draad. niet meer nodig En je mag ee economische voordelen toch stenen dat in deze tijd, In het gebruik van nietjes, waarjn het lichaam zoveel ge- n)n volgens prof.Rolland niet toond wordt en getoond moet een exact, altijd geldend WOrden, iedereen recht heeft jfer uit te drukken, omdat een mooi htteken? Het j worden bepaald door o.m. komt nogal eens voor dat er ii aarcj van de ingreep, de een operatiewond, waarin gestand van de patiënt en de zjch een maSsa littekenweefs- ^ardigheid van de chirurg. ej heeft opgehoopt, moet wor- iirlwin«t den gerestaureerd. Dat kost rfJ óók geld. En die uitgaven zijn pn aantal voordelen wil hij te voorkomen door het nie- jhter wel noemen. Allereerst tapparaat te gebruiken". r<è tijdwinst. Die is bij gebruik Volgens de beide artsen we- ■ein een nietapparaat vijf tot gen de voordelen (voor pa- ie.fstig minuten per operatie, tiënt èn ziekenhuis) van het tijdwinst heeft per defini- gebruik van een nietapparaat b voordelen voor de patiënt: ruimschoots op tegen de hoge- 9T hoeven minder verdo- re aanschaffingskosten. te worden toe- De totale kosten van alle in gediend, de herstelperiode na wendige en uitwendige wond- 'Jfe operatie is korter (minder hechtingen (waarvan de huid- en er bestaat min- hechting slechts een klein on- tfer kans op wond-infectie, derdeel is) bedragen volgens '■yant bij langdurige operaties hen slechts één promille van i lijgt het infectiegevaar met de totale kosten van de ge- minuut. zondheidszorg, die vorig jaar Iconomische voordelen voor 32,8 miljard bedroegen. haar 110e verjaardag een mooie glasserie „Tuuli driet glazen met voet en drie turn-' blers, die cachet geven aan een (paas)brunch of welke an dere feestgelegenheid. Bizarre diner tafeldecoraties in de vorm van rare kippen van ondoorzichtig glas 32,50 tot f 113) zijn gemaakt onder toe zicht van de Finse designer Oiva Toikka, die ook al met een glasserie kwam voor een aangeklede borel; „Flora" be staat uit een karaf, een bor relglaasje en een schaal voor hapjes. De aloude firma Wedgwood heeft ter gelegen heid van haar 225e verjaardag een prachtige serie Wedg wood Crystal, „Brutus", ont worpen, waarbij ijsemmer en fruitschalen in originele hoe kige vormen. Ook nu in Hol land te krijgen en als geheel te bewonderen in de Wedg wood Showrooms, Wigmore Street 32-34 in Londen. Flessemand Wil men een wijn- en kaass feer scheppen tijdens een hui selijke bijeenkomst met wat oude vrienden, dient ook met sfeer te worden gespeeld. Een flessemand, rood pitriet mandje voor brood, hakmes, planken en plankjes dragen bij tot ongedwongen smullen. De nieuwe Camembert-doos van Curver bewijst daarbij aardige diensten. De kaas kan direkt na het tafelen in de doos worden weggeborgen, aangezien er een tussenschotje is ingebouwd dat het Franse produkt, waaruit enkele drie hoeken zijn gesneden, zijn ap petijtelijke ronde vorm be houdt. Ondertussen naderen we het paasfeest, waarbij de onont beerlijke eieren een goed heenkomen op tafel moeten vinden. In alle huishoudelijke winkels onopgesmukte, stevi ge kunststof eierdoppen (/"5.90) in wit, rood en trans parant, waarmee door het paasfeest opgewonden kleu ters en kinderen geen brok ken kunnen maken. Het zijn ware sta-caravans, pardon - doppen!. TINY FRANCIS Het bedienen en instellen van huishoudelijke apparatuur le vert voor blinden en visueel gehandicapten vaak problemen op, omdat de moderne apparaten vaak een zeer uitgebreid (was)-programma hebben. Daarom heeft Miele voor een aantal was- en droogautomaten doorzichtige braille-panelen ontwik keld, die over het bedieningspaneel kunnen worden geplakt, zodat voor voor de „ziende" de aanwijzingen zichtbaar blijven. Op het braillepaneel worden de verschillende programma's door middel van symbolen aangegeven; de symbolen worden verklaard in een afzonderlijke gebruiksaanwijzing in braille. De panelen plus gebruiksaanwijzing zijn in Nederland beschik baar voor de volgende modellen wasautomaten: Miele W751, W753, W756, W765 en W770. Voor de drogers de typen T368-C en T380. Een braillepaneel is met gebruiksaanwijzing gratis te verkrij gen bij Miele, afd. Consumentenbelangen, Postbus 166, 4130 ED, Vianen of telefonisch 03473 78887. Computerhorloge met beeldscherm Het uiterlijk en innerlijk van het polshorloge is drastich aan het veranderen. Ge-" woon tikkend de tijd aangeven is voorbije tijd. De consument ver langt meer van zijn trouwe klok je. In april komt Seiko op de markt met het „multidata- memory- polshorloge": Data 2000". Het bestaat en een key- kalender, alarm alsmede een ge- met 2000 tekens zitten Het panel (22 mm x 17 mm) is (voor wie dat weten wil) van een „full dot matrix systeem", hetgeen zoveel zegt als dat er 1400 beeldelemen ten en grafische vormen op kunnen verschijnen. Het key board heeft 61 toetsen voor input-gegevens in het horlo gegeheugen èn calculatie via het display van het klokje. De transmissie van informatie naar het horloge wordt door het keyboard electromagne- tisch doorgegeven. Daartoe legge men het horloge alleen maar op een daarvoor bestem de uitsparing in het keyboard. Kompashorloge De vakantie nadert. Voor eenzaamheid zoekende berg beklimmers of avonturiers die IJsland willen doorkruisen, komt er een kompashorloge op de markt met magnetisch kompas, dat eventueel ver wisseld kan worden voor een bijgeleverde kaartmeter. Lichtgevende wijzers voor donkere nachtelijke tochten en waterdicht {f 795). Handig voor amateurtopsporters: digi tale alarmchronograaf met speciale voorzieningen voor atleten, wielrenners, roeiers etc. Door een vinger op een sensor van het horloge te leg gen, wordt de polsslag nauw keurig gemeten. Tijdens het sporten kan de meting ook zonder onderbreking geschie den. Daarvoor moeten 2 sen soren met een band om de borst worden aangebracht. De polsslag is dan continue zicht baar. Bovendien heeft het wonderding een z.g. „pace- maker"-functie. Een zelf te bepalen ritme kan een signaal doen klinken dat aangeeft in welke snelheid gesport wil worden (f 575). Stopwatch Een nieuwe handstopwatch heeft een drie-rij-display voor de coach. Tussentijden ver schijnen op de eerste rij, ron detijden op de tweede en de totaaltijd op de derde rij. Door aan een bijgeleverde printer kunnen (via de stopwatch) ge meten tijden op een papier strook gedrukt worden. Met draagriem ƒ850. Met naam Voor fijnproevers het „In- dus"-horloge, waarvan de wij zerplaat is voorzien van de ei gen voornaam (f 98), terwijl van de „Aston Martij-horlo ges wereldwijd maar 3000 exemplaren bestaan, stuk voor stuk genummerd op een 14 karaats gouden plaatje bo ven de kast op de band. De aspirant-bezitter moet er wel bijna ƒ2000,- voor neertellen, maar dan heeft hij-zij ook klasse! Voordeliger dan is het nieuwe Zwitserse klokje: Swatch", geschikt voor alle soorten watersport, zeilen, zwemmen, surfen (maar ook tennis, lopen). Het kost 69 tot 80,-, werkt op batterij en weegt maar 20 gram, het is 100 procent waterdicht, ge schikt voor duikers en niet aan te tasten door corrosie, huidzuren en het zoute zee water (Ed Maassen horlogerie, tel. 043-111666). Rondetijden De „training timer" van Seiko komt deze maand met een quartzhorloge met roterende Stopwatch-horloge met printer ring en afstandsbediening, voor geavanceerde renners, dat met een hand bediend kan worden. Tijdens de run laat het horloge een „kreet" horen om te waarschuwen of men voor- of achterligt op het schema 350). „Moda"-horlo- ges van Barclay (nog geen 100) zijn er in alle kleuren te koop (Geert Eikelboom, Zwol le). Geen modeshow of er wordt steeds lovender over de draagkwaliteiten van katoen gesproken. Ook volgend sei zoen komt deze „eerlijke" stof, zoals ze vaak wordt ge noemd, extra in de belangstel ling. Het Nederlands Textiel museum, altijd op de bres om textiel in al haar varianten onder de aandacht te brengen, zal in de loop van 1984 een door de Archeologische Pers Nederland in samenwerking met haar aktiviteiten een reeks handzame schrifturen het licht laten zien, die o.m. verhalen over de geschiedenis der meest gebruikte katoen- soorten in mode, huishouden en binnenhuisarchitectuur. De katoennijverheid, zo staat te lezen in een publikatie van P.van Gorp uit deze serie, leidde al in de oudheid in Zuid-Amerika en Aziën een florissant bestaan. Het hoogte punt van de katoenproduktie lag hier in de periode 2000 tot 1500 voor Christus. Het is trouwens bekend dat Griekse wijsgeren en hoger geplaat sten aan het Romeinse hof vanaf 500 v.Chr. zich hulden in katoenen peplos, we zou den nu zeggen: shawlmantels uit een stuk. Hiervan stamt ook de toga af, het ambtsge waad van onze huidige advo catuur, die echter ook vaak van steviger stoffen is ge maakt. Katoen kreukt nogal en dat bevordert de waardig heid van de Vrouwe Justitia diendende heren en dames bij de rechterlijke macht niet. delijk deel van Europa, Vlaanderen, Engeland en West-Duitsland. Nederland kwam met katoen pas aan hobbelen in eind 16e eeuw, maar ons vaderland staat nu niet precies bekend als koplo per met „nieuwigheden". De komst van immigranten uit de zuidelijke Nederlanden zorgden echter voor doorstro ming van katoen in steden als Leiden, Amsterdam, Delft, Deventer en Amersfoort, tot dat ongeveer heel Twente met Almelo aan de kop in voorbije tijden leefde van de katoennijverheid. Voor de zo genaamde „indiennes", ikat bijvoorbeeld, leent katoen zich in de huidige mode erg goed en het mag genoegzaam bekend heten dat de mooiste jurken en pakken door Fran se en Italiaanse couturiers ge maakt worden van de aloude katoenvezel. Katoen, hoe raar een balletje rollen kan, wordt nu ook gebruikt voor een net ontdekt craguelé-jersey en een ouderwets aandoend ka toen met ingewezen streepje. De nieuwste sets voor jonge mensen moeten nu zelfs kreu ken; de kreukels zijn in de stof blijvend gebouwd. De in dustriële revolutie gaat voort; katoen is als stof voorlopig nog niet van de baan. Voor de reeks „Textiel histo rie" kan men bellen naar de Archeologische Pers, 04904- 4448 of schrijven: Leliestraat 3, 5582 GH Aalst-Waalre. T.F. Gedekte tafels verschillen van elkaar naar klasse en ka rakter. Het scheelt ook wat erop wordt geserveerd. Voor een provengaalse soep met stokbrood wordt ander servies en bestek gekozen dan voor rijst, spek, poulet, ham en uit jes met een heerlijke rode Bardolini in het glas. Ook de tafelversiering verschilt. Luc Lutz deelde op een bijeen komst in tafelschikken bij In- door Amsterdam dan ook mede, dat hij een bloemstuk als „pièce de milieu" haat. „Je kunt je overburen dan niet zien". Hij had dan ook als middenstuk van een door hem gedekte feesttafel een platte porceleinen forel ge legd, die mooi kleurde bij een grijsblauw-wit gestreept lin nen tafelkleed. Gerard Cox Gerard Cox, die vertelde met zijn Joke vaak voor de televi sie met kluif op de knie te eten, zette wel bloempjes op tafel, maar maakte als versie ring een groenteschotel met groene kolen, bietjes, venkel, etc. Wie niet over spruitjes of rozen beschikt, kan zijn tafel bij een beetje feestelijke gele- genheid opdoffen met de flo rissante veelzijdigheid van zij den Artfleur tafel-decoraties, om tijdens het genot van een hapje en een wijntje tussen de net echte bloemetjes te zitten. Een bekende gastvrouw dekte onlangs voor negen gasten drie verschillende ronde ta- apart tafeltje „in de verte" dekken met de nieuwe „weg werp" placemats, bedrukt met Mickey Mouse, de Pink Pan ther, Snoopy, Donald Duck. In de hoop dat ze zich amuse ren met deze voorstellingen en enige in het rond gestrooi de pistaches of papieren mut sen. Even terug naar de wijn. „Arabia" bracht ter ere van Het gemak dient de slechtziende mens Craquelé-set uit de nieuwe katoenen stof, die behoort te kreuken. De set bestaat uit een broek die „altijd past", een asymmetrisch geknoopt jasje, een oversized shirt en een hes met gekruiste banden. (Foto: Foxy Hashion), kleur: wit. In Griekse en Romeinse ge schriften komt katoen echter veelvuldig voor als stof en ook in China en Japan wordt zij bekend. In Egypte werden in de eerste meldingen ka toen-linnen weefsels „fustei- nen" genoemd, naar een tech niek die in Klein-Azië en Perzië zijn oorsprong vond. Stilaan dringt katoen door on der invloed van de Moham medanen, die de stof meena men naar Spanje, Sicilië en Malta. De bombazijnen (en ook fusteinen) zijn bombas tisch soms afgebeeld op Mid deleeuwse schilderijen, die door Italiaanse of Franse kunstenaars zijn vervaardigd. In de 16e eeuw drong katoen door in de Elzas en het noor- Rechts: Tijdens een rondje tafeldekken door bekende artiesten bij Indoor, Amsterdam: Luc Lutz met zijn creatie. fels, elk in een tint: geel, rose zachtblauw. Servies en bloe men kleurden er precies bij. Nieuw idee is een bijzondere fles wijn te serveren uit een plexiglas wijnzuil (66 cm hoog). Omdat het materiaal sterk isoleert, blijft de wijn (champagne?) langer gekoeld. Aan de buitenkant is slechts een klein laagje ijs voldoende 'voor de dronk op juiste tem peratuur. Snobistische toeslag: het etiket is duidelijk leesbaar door de vergrotende werking van het water. Jeugd Wie bij een f eestetentje van enige klasse ook genoegen moet nemen met twee jeugdi ge gasten (6 en 8) voor wie geen oppas te strikken was, kan het beste voor hen een

Leidse Courant | 1984 | | pagina 11