Cup aarlem content met herhaling League voor Liverpool FC Groningen de grote verliezer iSPORT £eidóe@owamt DONDERDAG 29 MAART 1984 PAGINA 9 Geen schorsing Van de Korput ondanks rood ROTTERDAM Michel van de Korput kreeg gis teravond in de laatste minuut van de wedstrijd Feyenoord-Haarlem van scheidsrechter Egbert Mulder de rode kaart, maar zal niet worden ge schorst. Dit opvallende feit is mogelijk, omdat de Feyenoorder twee gele kaarten (en dus au tomatisch rood) ontving, maar nog geen aanteke ningen op zijn huidige straflijst had staan. Van de Korput, die zijn rode kaart incasseerde na een smerige overtreding con tra de doorbrekende in valler Van der Waart, heeft nu dus slechts twee gele kaarten op zijn con duitestaat en kan blij ven spelen. Scheidsrech ter Mulder, die ook geel uitdeelde aan de Haar lemmers Kleton en Böc- kling, gaf na afloop te kennen dat de charge van Van de Korput (die eerder geel had gekregen voor een niet zo ernstige overtreding tegen Leys- ner) voor hem slechts geel „waard" was ge weest. Die mening werd niet door iedereen ge deeld. Zeker niet door die kijkers, die Mulder meer fouten hebben zien maken. Van de Korput kan dus zaterdag in Eindhoven meespelen in de topper tegen PSV. Of dat ook geldt voor Gullit en Cruijff, is twijfelach tig. Gullit viel gisteren met een enkelblessure uit en Cruijff speelde he lemaal niet vanwege een dijbeenblessure. ORTUNA OOPT OP UROPEES DETBAL TTARD Voor FC Gro- igen is gisteravond een fei- jk einde aan een kommer voetbalseizoen gekomen, ploeg van trainer Han Ber- verloor in Sittard met 2-0 Fortuna via twee treffers middenvelder Arthur yer. De Limburgers mogen hierdoor bekerfinalist imen. Het met zo hoge ver- chtingen aan dit seizoen be- men FC Groningen daaren- en is de grote verliezer ge- rden. Europees voetbal was uitgangspunt, maar dat zal niet meer van komen. For- i, dat bepaald andere zor- heeft, mag nu wellicht dat trrecht genieten. or zowel Fortuna als FC oningen was het duel in de ive finale van de bekerstrijd i buitengewoon groot be- ig. In beide gevallen zou >rdringen tot de eindstrijd l iets van een bijna verloren zoen kunnen redden, omdat i de vooruitzichten op Eu- >ees voetbal bij winst van de igelijke kampioen Feye- ard erg groot zouden wor- n. Gelet op de matige ver- htingen van beide clubs in competitie wellicht te veel Fortuna zal zich geen fias- s meer kunnen veroorloven t het oog op degradatie, om- het na de winterstop totaal its meer heeft gepresteerd, de laatste acht competitie- dstrijden werd slechts één lamel puntje (overigens te- FC Groningen) behaald, problemen van de Gronin- ■s liggen op een totaal ander ik. Voor aanvang van het zoen zei voorzitter Rinze de ies het zo mooi: „Wij creë- ti weliswaar een hoog ver- 'ichtingspatroon, maar dat ook. Wij hebben een uit- |£ende trainer aangetrokken de spelersgroep versterkt, tor mij staat het vast dat wij vijfde plaats van het sei- '82-'83 kunnen verbete- De huidige elfde plaats de ranglijst spreekt boekde- i. Trainer Han Berger is het mikpunt van kritiek gewor den, hetgeen deels onterecht is omdat niet hij, maar De Vries- hoog van de toren heeft gebla zen. Feit is wel dat dringend een succesje in de vorm van een finaleplaats nodig was om in ieder geval naar buiten toe de schijn van rust in de eigen gelederen op te houden. Halverwege de tweede helft nam Fortuna een voorsprong. Voorstopper Eleveld trok het Groningse strafschopgebied binnen en werd door Jan van Dijk geraakt. Scheidsrechter Gerard Geurds kende een strafschop toe, die door Hoyer koeltjes werd benut: 1-0. Van af dat moment werd het duel boeiend. FC Groningen, dat het seizoeneinde voelde nade ren, probeerde een tandje ho ger te schakelen. Een echt slo- toffensief kwam er evenwel niet meer uit. Fortuna, dat kort na de strafschop nog eens via Maessen de paal had ge raakt, controleerde de wed strijd. De definitieve genadeklap voor FC Groningen werd in blessuretijd toegediend. Doel man Schellekens ging zijn aanval versterken, maar werd daarvoor met een tegentreffer bestraft. Hoyer schoot vanaf zeker veertig meter raak. Han Berger maakte het slot niet mee. Hij vluchtte, toen het tweede doelpunt in aantocht was, voortijdig naar de kleed kamer. Sittard vierde onder tussen feest. Het in de compe titie zo zielige Fortuna kijkt met belangstelling uit naar tweede ontmoeting tussen Haarlem en Feyenoord. DIRK VAN DER KAAP Fortuna S-FC Groningen 2-0 (0-0): 65. Hoyer (strafschop) 1-0, 90. Hoyer 2-0. Scheidsrechter: Geurds. Toe schouwers: 9000. Gele kaart: Bux (Fortuna). Fortuna S: Van Gerven; Suvrijn, Dekker. Eleveld, Maessen; Hoyer, Bux, Koevermans; Van Well, Smeets, Ruys (Reijners). FC Groningen: Schellekens, Steen- ge, Waalderbos, Mulder, Van Tigge- len; Van Dijk (Jans), Broeken, Koe man; Roossien, McDonald, Wiebing. Jan van Dijk (FC Groningen) legt de opgerukte voor stopper Mario Eleveld neer. STANDARD EN GENT BELGISCHE BEKERFINALISTEN miljoen voor 'terbetering stadions HAAG Er is geen twintig, x vijftig miljoen gulden beschik- voor de verbetering van de sta- s van de betaalde voetbalclubs, heeft staatssecretaris drs. Joop der Reijden van WVC gisteren de NCRV-radio-rubriek Hier en verklaard. Het ministerie van C heeft twintig miljoen beschik- gesteld uit de zogenaamde te- •loeggelden. Dat is het geld van ;eringen, dat wordt gebruikt om e4rklozen tijdelijk aan een baan te itflpen. De overige dertig miljoen tjrden bijgedragen door gemeen- n en provincies. Tot de projecten poren niet alleen alle 35 voetbal- maar ook een zwembad. Michels maakt zich niet druk ROTTERDAM Rinus Michels lijkt vooralsnog niet van plan zich al te druk te maken over de mogelijk heid per 1 juli aan de slag te gaan als technisch direc teur bij de KNVB. Na afloop van het bekerduel Feye noord-Haarlem meldde Michels gisteravond de ont wikkelingen rustig op zich af te willen laten komen. ,,Een half jaar geleden ben ik tot de conclusie geko men, dat het niet onwenselijk zou zijn eens van het front weg te gaan om in de tweede lijn te gaan werken bij de KNVB. Later is me gebleken, dat die houding voorbarig was. Daarom wacht ik maar rustig af, wat er gebeurt, en laat ik de situatie beslissen wat ik doe. Ik neem aan, dat er op korte tijd een gesprek met de KNVB zal plaatsvinden. Daarbij gaat het mij minder om het woord dat men aan een te creëren functie geeft, dan aan de inhoud er van", aldus Michels, die zich voor de zekerheid voor niét langer dan twee maanden aan eerste-divisieclub MVV heeft gebonden. Joegoslaven te agressief BELGRADO De Europese Voetbal Unie heeft de Joego slavische voetballers „aangera den" zich sportiever en min der agressief te gedragen. De UEFA herinnert de Joegosla vische bond er aan dat in de laatste zes jaar 204 spelers een waarschuwing hebben ontvan gen en 14 spelers uit het veld werden gestuurd tijdens wed strijden in de Europese beker toernooien. De UEFA heeft sinds 1980 wegens onsportief gedrag van verenigingen, of van supporters, Joegoslavische clubs beboet tot een totaal van iets meer dan 70.000 gulden. Ruud Gullit zorg de met een kop bal voor het eni ge doelpunt van Feyenoord. OTTERDAM Haar- Jjin is de contente partij m de, 1-1, die het treffen iet Feyenoord gister- ^ond in de halve finales in het nationale beker- -Jernooi opleverde. De Dordhollanders wacht jn lucratieve herhaling n de confrontatie op ei- n terrein. Die naast fi- nciële revenuen boven- en sportief behoorlijk it perspectief oplevert, int Feyenoord bevindt :h in een cruciale fase n het seizoen. imend weekeinde ontmoe- 1 de Rotterdammers PSV in i rechtstreeks duel om de idstitel. Een week later lakt het voor Europees voet- 1 knokkende Roda JC zijn wachting in de Kuip en ee dagen later zou dan op- iuw tegen Haarlem aange- iden dienen te worden. Die itste marge van twee dagen it de technische leiding van yenoord te kort om verant- iord in de „replay" te kun- n aantreden. Competitielei- r Jan Huybregts, gister- ond afwezig in de Kuip, had dinsdag 10 april vastgesteld, lar Feyenoord wil een dag er spelen. Haarlem, dat on- nks toch redelijk aantrekke- k voetbal nauwelijks publiek ïkt, vreest op die dag even- fel concurrentie van de tele- sie in verband met Europa upwedstrijden en wil om ndelijk wellicht eens een vol te hebben vasthouden De Haarlemse doelman Edward Metgod blijft de situatie meester bij een luchtgevecht met Peter Houtman en An- drej Jeliazkov. ijftien jaar aar terug naar gisteravond, yenoord had graag het be- rgebeuren voor wat betreft halve finales afgesloten met i zege op Haarlem om daar- :e tevens de kans op de voor het eetst sinds vijftien jaar te realiseren „dubbel" in tact te houden. Het pakte anders uit. Haarlem wenste zich niet net als half februari in de Kuip, toen met maar liefst 7-2 werd verloren, als een schaap naar de slachtbank te laten leiden. Trainer Van Doorneveld, die in dat duel dat hij later om schreef als een hoofdprijs in het fair playcup-gebeuren niet kon beschikken over Huyg en Kleton, had de nodige tacti sche aanpassingen gedaan. Zonder zich nu direct geheel in te graven en vanuit de loop graven de opponent te besto ken was wel het hele strijd plan er op afgestemd om Feye- noords offensieve drang te be teugelen. Zo kregen de Rotter damse vleugelverdedigers Troost en Wijnstekers in voor al Leysner en Böckling kle vers, die de angel uit die aan vallende neigingen moesten trekken. En dat lukte over het algemeen behoorlijk. Op één keer na toen Leysner Troost dank zij een genereus gebaar van scheidsrechter Mulder moest laten gaan, waarna Gul lit via de handen van doelman Metgod voor 1-0 kon zorgen. Eerste blunder Dat was de eerste blunder van Mulder, die nadien nog enige keren in de fout zou gaan. De Groninger, die voordien op elke slak zout had gelegd, had namelijk de overtreding waar door Troost in balbezit kon blijven laten passeren. Zo doende kon deze ongehinderd voorzetten, waarna Gullit dus kon scoren. „Het was een on gelukkige goal om het voor zichtig te zeggen", sprak Van Doorneveld later, doelend op de foute beslissing van scheidsrechter Mulder. Maar Mulder realiseerde zich kennelijk dat hij zich had ver galoppeerd, want tien minuten na de treffer van Gullit ging hij wel erg nadrukkelijk op de compensatie-toer. Na wat sjor ren en trekken tussen Wijnste kers en Böckling, waarbij bei de spelers op de grond terecht kwamen wees Mulder naar de strafschopstip. Na de nodige vijven en zessen kon Balm, die overigens zijn inmiddels opge bouwde faam nauwelijks kon/ waarmaken, raak schieten: 1- 1. Erbarmelijk niveau Op dat moment was het be- kertreffen, dat overigens nog geen 15.000 toeschouwers naar de Kuip had getrokken, al op een erbarmelijk niveau be land. Waar Feyenoord in de eerste helft een half uur een overwicht had gehad en Haar lem het laatste kwartier op zijn naam bracht met een nog redelijk schouwspel daalde het niveau vervolgens tot een zeer bedenkelijk peil. Waaraan gro tendeels de kwaliteit van de door vele regenval geteisterde grasmat debet was, maar ook voor wat betreft Feyenoord de factor van de absente Cruijff geducht meetelde. Cruijff, die afgelopen zondag al licht ge blesseerd was geraakt, had zich tijdens de training nog ernstiger aan het bijbeen ver wond zodat trainer Libregts van zijn spelmaker moest af zien. Jeliazkov was zijn ver vanger, maar de Bulgaar is geen dirigent en raakte boven dien halverwege de eerste helft nog geblesseerd. Hij kon wel verder in tegenstelling tot Gullit na de pauze, maar Feye noord mankeerde toch te veel de inbreng van Cruijff. Volle sterkte Hetgeen overigens ook voor Haarlem, dat wel op volle sterkte kon aantreden, aanpas singen tot gevolg had. Van Doorneveld, die afgelopen weekeinde Nijholt had gepas seerd om hem geconcentreer der tegenover Cruijff te laten spelen, daarover: „Jeliazkov is in de lucht natuurlijk sterker dan Nijholt. Maar Jeliazkov liet zich in het strafschopge bied nauwelijks zien, dus dat was in ons voordeel". Zoals ook vóór Haarlem sprak, dat de Noordhollanders zich erg goed aan de tactische opdrach ten hielden. „Dat bleek al in de eerste helft", vervolgde Van Doorneveld, „toen we ook het centrum van de verdedi ging van Feyenoord goed af stopten. Feyenoord moest toen erg veel terugspelen op de doelman". Dat was inderdaad in die fase al de zwakte van de Rotter dammers, bij wie veel te wei nig beweging viel te bespeuren om effectief ten aanval te kunnen trekken. En doordat bovendien de passes van Cruijff nu door anderen moes ten worden verzonden was op die manier ook al weinig eer te behalen. De enigen, die zich dank zij persoonlijke acties nog enigszins onderscheidden waren Gullit en Wijnstekers, maar ze kregen toch te weinig vrijheid om effect te sorteren. Waarbij Haarlem in die door Feyenoord enigszins gedomi neerde eerste helft het voor deel aan zijn zijde had dat het gladde veld meterslange sli dings mogelijk maakte, waar door correcties eenvoudiger waren te maken dan het pre senteren van hoogstandjes. Viermaal geel Scheidsrechter Mulder, die in totaal viermaal geel trok (waarbij tweemaal voor Van de Korput), had de grasmat tweemaal aan een inspectie onderworpen voor hij zijn fiat gaf aan de wedstrijd. Die ech ter onder deze omstandighe den nimmer kon uitgroeien tot een sprankelende krachtme ting. Van Doorneveld gewaag de na afloop nog wel van een „echte bekerwedstrijd", maar dat was slechts van toepassing op het kader waarin de partij werd gespeeld en niet op de kijkwaarde. Wat dat betreft had zijn collega Libregts, die in gebrek aan persoonlijkheid bij zijn eigen manschappen de oorzaak zocht voor het slechte optreden, meer het gelijk aan zijn zijde. „Deze wedstrijd ver diende geen winnaar. Wij speelden te weinig gericht op het creëren van doelkansen. Het was meer toevalsvoetbal". Dat van beide kampen nog een inzet op het houtwerk (Keur voor Haarlem en Gullit voor Feyenoord) opleverde, maar verder nauwelijks boei ende momenten kende. Hope lijk is de herhaling over een kleine veertien dagen beter. FRANK WERKMAN Feyenoord-Haarlem 1-1 (0-0): 53. Gullit 1-0, 63. Balm (strafschop) 1-1. Scheidsrechter: Mulder. Toeschou wers: 14.589. Gele kaarten: tweemaal Van de Korput (Feyenoord) Kleton en Böckling (beiden Haarlem). Feyenoord: Hiele; Troost. Van de Korput. Nielsen, Wijnstekers; Hoek stra, Jeliazkov, Duut; Gullit (Carbo), Houtman, Brard. Haarlem: Metgod; Masefield, Ver schoor, Huyg, Verkaik; Nijholt, Kle ton (Van der Waart), Balm, Leysner; Böckling, Keur (Van der Kuyl). DEN HAAG Aanvoerder Graeme Souness heeft gister avond een briljant optreden in de tweede finalewedstrijd van, het toernooi om de Lea gue Cup tegen Everton be kroond met een opportunis tisch doelpunt. Liverpool ze gevierde daardoor met 1-0. Drie dagen eerder waren bei de teams in hun 132e onder linge treffen na 120 minuten op 0-0 blijven steken. Sou ness kreeg in Manchester in de 22e minuut de bal toege speeld van verdediger Phil Neal, draaide om zijn as en schoot met links van meer dan twintig meter ineens in. Daarmee was Liverpool voor de vierde achtereenvolgende maal winnaar van de League Cup. verschil ontstaan over het fi nanciële beleid. Allison wei gerde spelers te verkopen om de financiële zorgen van de club te verlichten, voorzitter Mike McCullagh zag daarin de enige uitweg. Eder De Braziliaanse international Eder wordt door zijn club, Atletico Mineiro, voor vijf miljoen dollar (bijna vijftien miljoen gulden) te koop aan geboden. De verkoop van de linkerspits zal de verliezen van Mineiro, dat in de strijd om het Braziliaanse kampi oenschap voortijdig werd uit geschakeld, moeten dekken. Eder eiste voor een nieuwe overeenkomst met Mineiro een maandsalaris van 30.000 dollar, tien keer zoveel als zijn huidige inkomen. RKC De Waalwijkse amateur hoofdklasser RKC dient deze Kenny Dalglish week een aanvraag in voor (links) en J'in? 'ot he' b"aald v°et" L. -bal. De leden stemden gister- matchwinnaar avond tijdens een speciaal Graeme daarvoor gehouden vergade- Souness zijn rins in met het voorstel het bestuur. De stemverhou- DliJ met de ding was 121 voor en 86 te- dOOr Li verpool sen De KNVB heeft ook een aanvraag voor toelating tot gewonnen de eerste divisie gekregen League. Cup. 'van Emmen. dag en hadden de grootste moeite de onbevangen, hard spelende Russen van het lijf te houden. De Westduitse lin kerspits Klaus Allofs hield aan een overtreding van de Rus Joepikov een gebroken rib over. Frankrijk Ook zonaer sterspeler Michel Platini won Frankrijk in Bordeaux met 1-0 van Oos tenrijk. De regie van de veel scorende middenvelder, die voor deze vriendschappelijke wedstrijd niet wérd vrijgege ven door zijn Italiaanse club Juventus, werd overigens wel gemist. Pas zes minuten voor het einde maakte Ro- cheteau hét winnende doel punt. Middlesbrough De Engelse tweede-divisie club Middlesbrough heeft gis teren manager Malcolm Alli son ontslagen. Tussen hem en de directie van de club, waar de Nederlander Heini Otto voetbalt, was een menings- UEFA-jeugd Het Nederlands UEFA-jeug- delftal speelde in Velsen met 2-2 gelijk tegen eerste-divi sieclub Telstar. Voor de UE- FA-jeugd scoorden Janssen (Haarlem) en Demeijer (Ajax), voor Telstar deden dat Fahrenhorst en Wild schut. In de Schotse eerste divisie won Dundee gisteravond de uitwedstrijd tegen Mother well met 4-2. Stadgenoot Dundee United verloor in de kwartfinales van de Schotse beker met 1-0 van Aberdeen. Landbouwpolitiek Het Engelse bekervoetbal dreigt door de nieuwe voor stellen van de landbouwcom- missie van de Europese Ge meenschap zijn sponsor te verliezen. De bekerstrijd wordt mede gefinanciërd door de Britse nationale mel kunie, die een vierjarig recla- mekontrakt bezit tegen twee miljoen pond (negen miljoen gulden). De Raad van Beheer van de melkunie waarschuwt echter, dat de verbintenis niet verlengd wordt, indien de voorstellen van de EG worden aangenomen. België De finale van het toernooi om de Belgische voetbalbe ker gaat op 6 mei in Brussel tussen Standard Luik en AA Gent. Beide ploegen kwalifi ceerden zich gisteravond in de returns van de halve fina les tegen respectievelijk Be- veren en Lierse SK. Vooral de prestatie van Standard was van formaat. De ploeg won met 3-1 bij de lijstaan voerder in de Belgische com petitie. Dit ondanks het feit dat de gasten na 40 minuten met tien man kwamen te staan wegens een rode kaart voor Poel. AA Gent speelde bij Lierse SK met 1-1 gelijk. West-Duitsland Door een doelpunt van inval ler Brehme in de laatste mi nuut behaalde het Westduitse elftal in Hannover een for tuinlijke zege van 2-1 op de Sovjet-Unie. De Westduit sers, die Rummenigge, Stieli- ke en Schuster misten, kwa men voor 40.000 toeschou wers gênant slecht voor de

Leidse Courant | 1984 | | pagina 9