V ogel vereniging jepleit behoud eeslouwerpolder Ibis-hotel Leiderdorp 123ste schakel in heten Wcnk Heine klusïes. ÊeïcLe Qounmd ansluitingskosten gas :n licht fors omhoog omroep Katwijk Massale aanplant in Leidse regio Belangstelling voor lokale Politie Zoetermeer wil discriminatie voor zijn "ÜIDEN/REGIO CeulieSouAa/nt DONDERDAG 29 MAART 1984 PAGINA 5 LEIDERDORP Aan de al zeer lange Ibis-ho telketen werd gisteren weer een stukje toege voegd. Robert Molinari, president van de Sphere Groep en vice-president van de Franse hotelgi gant Accor, waarvan Ibis een dochter is, opende in Elisabethhof Leiderdorp het 123ste Ibis-hotel. Hij deed dht in samenwer king met burgemeester M.A. van der Have van Leiderdorp. Door middel van het doorknippen van een lint met een giganti sche schaar werd een mechanisme in werking gesteld waardoor de on der een groen doek ver borgen entree van het hotel werd onthuld. Voor Molinari was dat een routineuze handeling, want hij opent zo ongeveer elke maand een Ibis-hotel. Vooral in Frankrijk, waar inmiddels 108 Ibissen zijn verrezen, maar ook Duitsland, Oosten rijk tot zelfs in het Afrikaan se Ivoorkust toe. In Neder land stonden er al vier, in Amsterdam (Schiphol), Til burg, Veenendaal en Zut- phen en in 1985 komt daar Utrecht bij. Volgens de plan ning moeten er in 1990 twaalf Ibis-hotels in Neder land staan. „Internationale hotels met een vleugje Fran se charme", aldus omschreef president Molinari de Neder landse Ibis-hotels in een zorgvuldig uitgesproken Ne derlands zinnetje in een ver der in het Engels gehouden betoog. Standaard Hoewel de Ibis-hotels in een standaarduitvoering worden neergezet zijn er per land toch verschillen. „Hotelbed den in Nederland zijn onge veer 10 centimeter langer dan in de meeste andere lan den omdat de mensen hier langer zijn. In Duitsland plaatsen we douches in plaats van badkuipen omdat de Duitsers dochen hygiënischer vinden dan baden. In Ivoor kust is een zwembad een spe ciale attractie, die als regel bij de andere Ibis-hotellen ontbreekt", aldus Robert Mo linari in een paar voorbeel den. De Sphere-president ging verder in op de filosofie achter de Ibis-hotels, die worden omschreven als een voudig, comfortabel en be taalbaar. De hotels richten zich vooral op families op va kantie en zakenmensen, waarvoor tevens vergader ruimte aanwezig is. Het Leiderdorpse Ibis-hotel ligt langs de rijksweg A4 (Amsterdam-Rotterdam). Het hotel telt 72 kamers, een res taurant met 70 zitplaatsen, een bar en enkele vergader zaaltjes. Directeur Willem Jan van den Dijssel verwacht dat zijn clientèle voor 70 pro cent uit zakenpubliek zal be staan, en verder uit toeristen. De kamers kosten respectie velijk 85 en 100 gulden voor één- en tweepersoonskamer. Door een uitgekiende bouw, waardoor de looproutes zoi kort mogelijk werden gehou den kan het hotel draaien met een minimum aan perso neel. Momenteel verschaft het hotel werkgelegenheid aan 15 personeelsleden, een aantal dat in het hoogseizoen tot 20 wordt opgevoerd. In de toekomst hoopt men de capa citeit van het hotel uit te breiden tot 130 kamers. De heer Molinari verricht, geassisteerd door burgemeester Van de Have, routineus de opening. taal ƒ900.- moeten neertellen, voordat zij de knop kunnen omdraaien of de kraan kun nen aanzetten. Indien slechts één afzonderlijke aansluiting moet worden gemaakt, geldt een tarief van respectievelijk ƒ150.- (in 1984), 275.- (in 1985) en ƒ400.- (in 1986). Tot nog toe gebeurde een en ander gratis. De verslechtering van de financiële positie van de al gemene dienst, wordt als argu ment aangevoerd om de bo- verïgenoemde bijdragen te vragen. Volgens het college is het algemeen gebruikelijk, dat Bewoners Emmaweg zij] NOORDWIJK De bewoners van de Emma weg en omgeving hebben bij burgemeester en wethouders aan de bel getrokken om een einde te maken aan de overlast en parkeerhinder, die zij in hun woonwijk ondervinden van bar-dan- cingbezoekers. Het is een plaag, die dit gebied reeds vele jaren teistert en tot nog toe bleek geen enkele maatregel voldoende effect te sor teren. In de vergadering van de gemeenteraad infor meerden Rubingh (VVD) en Verwey (PPR/PSP) hoe ver men was met de zogenaam de wegsleepregeling. In verschillende gemeen ten wordt deze regeling toegepast bij hinderlijk fout-parkeren. Behalve voor de parkeerbon, draait de overtreder ook op voor de kosten van het wegslepen. Al jaren achtereen wordt in de badplaats aangedrongen op het vaststellen van parkeeroverlast zat een wegsleepregeling, maar in bestuurlijke kring bleek men er weinig voor te voelen. Burgemeester mr. Bonnike deelde in de laatste raadsvergadering mee, dat aan zo'n regeling heel wat meer vast zit dan wel eens wordt ge dacht. Hij had er een uitvoerig rapport over ge kregen en daaruit was duidelijk geworden dat de toepassing van een wegsleepregeling veel geld en mankracht kost. De burgemeester vond het onderwerp niet geschikt om in de openbare raad te worden behandeld en stelde voor daar over te discussiëren in de (besloten) commissie voor algemene bestuurszaken. Willms (CDA) verzocht aan ieder raadslid een exemplaar van het rapport te verstrekken. Op een vraag van Smit (VVD) deelde mr. Bonnike mede, dat bij de behandeling van het verkeersplan Noord- wijk aan Zee ook de Emmaweg en omgeving zal worden betrokken. Rhijnsburg-schildje voor N. van Egmond RIJNSBURG De heer N. van Egmond heeft gisteravond tij dens de jaarvergadering van het Genootschap Oud Rijnsburg uit handen van architect S. v.d. Meij in de Voorhof een Rhijnsburg- schildje ontvangen. Hij krijgt de onderscheiding voor de wijze waarop hij de woningen Vliet N.Z. 11 en 12 heeft opgeknapt. Het gaat hier om een klein hofje achter het „Regthuis" aan de Vliet N.Z. Van de Meij was erg over dit werk te spreken en noemde het „juweeltjes". Voorzitter S.F. Buijze maakte gisteravond bekend, dat het ge nootschap er maar liefst dertig leden bij heeft gekregen. De jaar vergadering werd overigens druk bezocht. Ruim 90 mensen woonden de vergadering bij. De bestuursleden L. van Amerom en D. Lindhout werden herkozen. Na de pauze hield de heer J B. Glasbergen - geneoloog een bijzonder boeiende causerie over de „Onwaardige waarden" in Rijnsburg tussen 1600 en 1800. Te vens werd bekend gemaakt, dat het genootschap deze zomer to renbeklimmingen mag organiseren, zodat Rijnsburgers en ande re belangstellenden de gelegenheid krijgen Rijnsburg eens van bovenaf te bekijken. Leidse scholieren aan de slag. plantte een jonge paardekas- tanje in het park Rusthoff. Om hem heen plantten de leerlin gen van de zesde klassen van de lagere scholen 1175 elzen, hulsten, eiken, meidoorns, es doorns, ligusters en berken. Het park Rusthoff wordt mo menteel gerenoveerd. Gedepu teerde Jansen had een cheque van 1500 gulden bij zich als provinciale bijdrage voor deze opknapbeurt. Verder deelde hij boeken over bomen uit, be stemd voor de schoolbibliothe ken en de openbare biblio theek in Sassenheim. In Leiderdorp werd het gigan tische aantal van 6000 heesters en 200 bomen (populier, es doorn, iep, wilg, lijsterbes, els, es, beuk, sneeuwbes en bottel roos) geplant aan de Leijsloot en de Cor Gordijnsingel in Buitenhof. Op die plaats moet in de toekomst een bosplant soen komen. Dit handige miniatuur bankschroef je krijgt u toegestuurd als dank voor het opgeven van een nieuwe abonnee van de Leidse Courant Postcode/Plaats Betaald wordt per maand (met automatische afschrijving) per kwartaal Bank/gironummer: Stuur een miniatuur bankschroefje naar: Naam Plaats/Postcode Telefoon l(Stüyr deze bon in open envelop - geen postzegel plakken naar: Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag. verzcek Sj Expo Lisse geopend ^ckéstraat wordt éénrichtingsweg ■lORDWIJK Voor een gedeelte van de Pickéstraat (tussen ■Vinkenlaan en de Lijnbaanweg) wordt éénrichtingsverkeer Bjrgesteld. De straat is ter plaatse erg smal en in de huidige ®iatie blijft er nauwelijks ruimte over voor voetgangers. Van- ir dat de bewoners gevraagd hebben aan de zuidzijde een ;tpad aan te leggen. Dit kan alleen als in de straat enkelvou- wordt gereden. ewel de VVD-fractie in principe tegen éénrichtingverkeer is, zij in dit geval akkoord gaan met de verkeersmaatregel, deel- Rubingh in de gemeenteraad mee. In tegenstelling met het lege gaf hij echter de voorkeur aan het mogen inrijden van straat vanuit de kom van het dorp en niet vanaf de Lijnbaan- g. Wethouder Van Duijn zei hiervan geen halszaak te willen ken. Aan elk van beide mogelijkheden zijn voor- en nadelen ■bonden, meende de wethouder. In de opvatting van het col- e dient de weg naar het dorp gemakkelijk te vinden te zijn. gemeenteraad had verder geen bezwaar. :n haag/voor- ihoten De vereni- ;g voor vogelbescher- ing 's-Gravenhage en (ïstreken heeft de pro- Jicie gevraagd alle mo- J lijke stappen te nemen f p de Meeslouwerpolder, t zuidelijke gedeelte - In recreatiegebied Vliet- 1 iid tussen Leidschendam Voorschoten te behou- l "in als natuurgebied. Bij provincie bestaan ver- orderde plannen ook natuurgebied onder hiel te maken van het re- tatiegebied. In eerste instantie zal het echter ge bruikt worden voor zand winning. De vereniging voor vogelbe scherming wijst er in een aan de provincie gerichte motie op dat de Meeslouwerpolder zich de afgelopen vijftien jaar heeft ontwikkeld tot een natuurge bied van bijzonder grote waar de. Het zou zelfs voor een aan tal broedvogels, overwinteren de vogels en trekvogels van internationaal belang zijn. De natuurwaarden van dit gebied zullen vrijwel geheel verloren gaan als de provincie haar plannen, het te gebruiken voor zandwinning, doorzet. In de motie zegt de vereniging weinig te verwachten van de aanleg van een vervangend natuurgebied in de gecombi neerde Starrevaart- en Dam houderpolder. De provincie, die al enige jaren bezig is daar voor gronden te verwerven, komt daarmee nooit gereed voordat de zandwinning be-, gint. De vereniging komt daarom tot de conclusie dat al leen behoud van de Meeslou werpolder in aanmerking komt. Zolang dat nog niet is gebeurd, moet elke activiteit die een nadelige invloed heeft op de natuur en de vogels worden voorkomen, aldus de vereniging in de motie. lORDWIJK De fracties In de PvdA en de PPR/PSP [bben zich van stemming 'jthouden bij de behandeling een voorstel van burge- eester en wethouders om «■taan een min of meer fors w te heffen voor het aan- éngen van de huisaanslui- fgéri voor gas, water en elek- iciteit. Voor 1984 komt dit bij ïlijktijdige aanleg neer op 100.- per aansluiting, voor J85 wordt dat 200.- en voor 186 geldt een tarief van 400.- per aansluiting. De -oordwijkers zullen dan in to- voor het aanbrengen van aan sluitingen betaald wordt. Me vrouw Voorham zei geen las tenverzwaring voor de burgers te zullen accepteren, zolang geen toeristenbelasting is inge voerd. Ten behoeve van het toerisme zou de gemeente 1,2 miljoen uitgeven, zonder dat daarvan een cent terugkomt. Verwey sloot zich bij haar be toog aan. Burgemeester mr. Bonnike deelde mee, dat op de toeristenbelasting wordt gestu deerd. ZOETERMEER Als eerste politiekorps in ons land heeft Zoe termeer in haar nieuwe ambtinstructie een artikel opgenomen, waarin staat dat een politieambtenaar zich moet onthouden van discriminerend gedrag op discriminerende uitlatingen. Deze nieuwe, hoofdzakelijk intern te gebruiken instructie, treedt op 1 mei in werking. „Met deze passage over discriminatie hebben we willen inspelen op allerlei maatschappelijke tendenzen en opmerkingen over dit onderwerp. Wij vinden het belangrijk dat binnen het korps dui delijk onder de aandacht te brengen, ook al is discriminatie el ders - bij de wet - strafbaar gesteld", zegt de plaatsvervangend korpschef van de Zoetermeerse politie, J.Th.P. Nagel. Al dan niet vermeend discriminatoir gedrag binnen bijvoorbeeld het Amsterdamse en het Rotterdamse gemeentelijke politie korps, heeft de laatste maanden voor nogal wat discussie ge zorgd. Hetzelfde geldt voor een lidmaatschap van de Centrum Partij. „We hebben er hier gelukkig binnen het korps nog nooit mee te maken gehad, maar we wilden op voorhand iets hebben om er op te kunnen wijzen, als zich wel een keer een geval van discri minatie zou voordoen. Als je zulke dingen bespeurt in bijvoor beeld de richting van een gekleurde arrestant, vind ik dat je er intern over moet kunnen praten", aldus Nagel. „Het is een kwestie van prioriteiten stellen". De verhoging van het kabela bonnement (85 cent per maand) voor een lokale om roep vindt 75 procent in Kat wijk geen probleem; in Val kenburg wil 57 procent er meer geld voor betalen. In Katwijk zou 31 procent ook wel lid willen worden van een lokale omroep voor 15 gulden per jaar, in Valkenburg 20 procent. Een meerderheid ziet De ondervraagden hebben de voorkeur voor plaatselijk nieuws, gevolgd door sport en gemeentelijke voorlichting. Politiek, gemeenteraadsverga deringen en kerkelijke uitzen dingen zijn het minst favoriet. Dat kan volgens de VLOK veranderen als de lokale om roep met haar uitzendingen mag starten. Gezinsvervangend tehuis in Wassenaar WASSENAAR Wassenaar krijgt binnen afzienbare tijd een gezinsvervangend tehuis voor geestelijk gehandicapten. Het tehuis, dat zal worden on dergebracht in drie of vier premiehuur- of woningwetwo ningen, moet plaatsbieden aan vijftien mensen met een zeer laag intelligentiepeil. De bedoeling van het tehuis is de zelfstandigheid van deze groep te bevorderen. Momen teel wordt naarstig gezocht naar geschikte woningen voor het gezinsvervangend tehuis. cent) zou graag gemeentelijke voorlichting willen krijgen via een lokale omroep. Voor het merendeel kunnen vrijwilli gers de lokale omroep beman nen. Een niet gering deel zou ook daadwerkelijk willen meewerken: in Katwijk 18 procent en in Valkenburg zelfs 28 procent. Abonnement positieve aspecten aan een lo kale omroep: een functioneler gebruik van de kabel en een versterking van de identiteit en de communicatie. Voor het inleveren van een buitenland se zender ten behoeve van de lokale omroep bestaat minder enthousiasme, al is er wel een meerderheid voor te vinden: België Frans of een Engelse zender zouden dan worden op geofferd. LEIDEN Het groen in de Leidse regio heeft in één dag flink aan volume gewonnen. Duizenden kinderen waren gisteren druk in de weer om op verschillende plaatsen Leiden en omliggenden gemeenten bomen te planten. Een en ander ge beurde in het kader van de (landelijke) Boomfeest dag. In Leiden gaf wethouder C. Waal (ruimtelijke ordening) op het terrein van de Oude Mor- spoortkazerne het startsein. De wethouder plantte geen boom, maar metselde een steen met het opschrift „kastanje" in. Het is de bedoeling dat bij veel Leidse bomen een steen met daarop de naam van de boom komt. Op deze manier leert een leek bomen herkennen. Op het voormalige kazerneter rein werden vervolgens door leerlingen van de Lucas van Leydenschool bomen geplant. Kort daarop was het de beurt aan leerlingen van de Vier sprong en de Alphons Ariens- school. Zij voorzagen de buurt van de Driftstraat van bomen, 's Middags zorgden kinderen uit de Stevenshof ervoor dat deze nieuwe wijk er binnen kort wat groener zal uitzien. De leerlingen zijn overigens met kennis van zaken aan de slag gegaan. Voorafgaande aan de boomplantdag zijn zij door de schoolbioloog op de hoogte gebracht van onder meer de problemen die bomen in de stad tegenkomen. In Sassenheim gaf de gedepu teerde. Th. Jansen het startsein voor de boomplantdag. Hij Gedeputeerde Jansen overhandigt de Sassenheimse wethouder Westerbeek een cheque van 1500 gulden voor de renovatie van het park Rusthoff. Met het doorknippen van een lint dat door twee balletmeisjes werd vastgehouden, heeft loco-burgemeester A. de Kort van Lisse gistermiddag de der de beurs "Expo Lisse" geo pend. In zijn korte openings speech memoreerde de heer De Kort, dat het houden van beurzen, zoals de Expo Lisse een belangrijke zaak is in een regio die aan de weg timmert. De heer Cirkel, organisator van het gebeuren, deelde mee dat voor deze derde Expo grote belangstelling bestaat van de kant van de deelnemers. De standruimte was in korte tijd uitverkocht. De Expo Lisse is vandaag en mrogen open van twee tot tien uur, zaterdag van elf tot zes uur en maandag tot en met woensdag van twee tot tien uur. KATWIJK/VALKEN BURG Er bestaat veel belangstelling voor een lokale omroep in Katwijk en Valkenburg. Dat is de conclusie van de Vereni ging Lokale Omroep Kat wijk (VLOK) naar aanlei ding van de uitkomsten van een enquête die begin maart werd gehouden. In Katwijk werden 196 ge zinnen (1,5 procent van het totale aantal gezinnen) ondervraagd en in Val kenburg 54 gezinnen (5,5 procent van het totaal). In Katwijk bleek 70 procent sympathiek te staan tegenover een lokale omroep, in Valken burg 63 procent van de onder vraagden. Ook voor een regio nale omroep, die er hoogst waarschijnlijk komt, bestaat belangstelling, maar veel men sen willen daarnaast ook een lokale omroep. Het merendeel van de ondervraagden in bei de gemeenten (rond 80 pro-

Leidse Courant | 1984 | | pagina 5