Gemeente mede schuldig aan debacle Groenhazengracht Bouw Kantorenhuis gaat in mei van start Universiteitsraad mist elke realiteitszin fiaidae6outq/nt Vrouw gewond op Langegracht ONDERZOEK NAAR SCHEUREN EN VERZAKKINGEN WIJST UIT: 9? Rijverbod voordronken taxi chauffeur LEIDEN DONDERDAG 29 MAART 1984 PAGINA 3 Cabaretfestival in Waaggebouw LEIDEN De derde voorronde van het zesde Leidse cabaretfestival wordt zaterdag 7 april in het Waaggebouw aan de Aalmarkt gehouden. Het festival bleek in het verleden vaak startpunt van carrières. Zoals bijvoor beeld bij „Dubbel en Dwars" en „Paul van Soest" en „1983". Het biedt nieuw talent een eerste stap op het theaterpo dium. Op 7 april treedt in de Waag het Cabaret 4/4 uit Amsterdam, Cabaret Facade uit Leiden/Amsterdam en De Meester 'M' B.V. uit Utrecht op. Drie door de jury gekozen finalisten zullen uiteindelijk op 19 mei in de Leidse Schouwburg optreden. De voorronde begint om half negen. Verslaafde rooft auto's leeg LEIDEN Een 27-jarige Lei- denaar werd gisteravond kort na elf uur op heterdaad be trapt toen hij probeerde een radio/cassetterecorder te ste len uit een geparkeerde auto op de Pieterskerkgracht. De man bleek al twee andere au to's van geluidsapparatuur te hebben ontdaan. Hij verkeerde onder invloed van verdovende middelen en is ingesloten op het politiebureau. Vakantie voor Berli jnse jeugd LEIDEN De stichting Pax Christi Kinderhulp is op zoek naar gastgezin nen die Berlijnse kinderen in de perio de van 24 juli tot en met 30 augustus willen opnemen. Het gaat daarbij vooral om kinderen uit pleeggezinnen, die normaal de gehele zomervakantie in hun met prikkel draad en mijnenvelden omgeven stad zouden moeten blijven. Via Pax Christi worden jaarlijks vele honderden West- berlijnertjes in leeftijd variërend van acht tot twaalf jaar tijdelijk bij Neder landse gezinnen ondergebracht. Voor inlichtingen: J. Beijer 071-890129. LEIDEN Een 51-jarige Leidse vrouw is gisteren met onbekend letsel opgenomen in het Academisch Zieken huis. Zij was om half vier op de Langegracht door een perso nenauto, bestuurd door een 53-jarige man uit Oegstgeest, aangereden toen zij op de fiets op het zebrapad over stak. KLUWERPRUS VOOR LEIDSE JURISTE LEIDEN/DEVENTER De juriste mr. Gwen Sebus uit Leiden heeft gistermiddag in Amster dam de aanmoedigingsprijs Kluwer's Post Scriptum ontvangen. Het is een door de Klu- wergroep Rechtswetenschappen ingestelde aan moedigingsprijs voor studenten in de afstudeer fase en pas afgestudeerden. De prijs, die bestaat uit een bedrag van 10.000 gulden, is in februari 1981 voor de eerste maal uitgereikt. Volgens het juryrapport is mr. Gwen Sebiis erin geslaagd om aan de hand van illus tratieve praktijkvoorbeelden aan te geven, in hoeverre de wetgeving kan worden verbeterd op het gebied van wetstaal, opbouw, indeling en bekendmaking. Hierdoor kan een voor bur gers (en juristen) zo herkenbaar en toegankelijk mogelijke wetgeving worden bereikt, aldus de jury. LEIDEN De verzak kingen bij nagenoeg alle woningen aan de Groen hazengracht waren niet nodig geweest wanneer er een goed vooronderzoek naar de staat van de hui zen was uitgevoerd. Dit is de belangrijkste conclusie van een rapport van het bureau 'De Straat' uit Delft dat op initiatief van de bewoners en met be hulp van de Technisch Bewoners Adviseurs is uitgevoerd. Het bureau is tot de conclusie gekomen dat het funderingsonder- zoek dat destijds werd uit gevoerd, onvolledig is ge weest. Tevens wordt er op gewezen dat er betere hei methoden gebruikt had den kunnen worden. De gemeente was destijds van mening dat voldoende maatregelen waren geno men om verzakkingen te voorkomen. Een door de op verzoek van de bewo ners aangestelde deskun dige concludeerde toen overigens ook dat de ge meente zorgvuldig was opgetreden. Op de gevol gen van de verzakkingen en welke blijvende schade deze tot gevolg kunnen hebben, gaat het rapport nauwelijks in. Dit kan pas vastgesteld worden wan neer de werkzaamheden voltooid zijn. Wel houdt het onderzoeksbureau er rekening mee dat enkele woningen gedeeltelijk op nieuw opgebouwd moeten worden. Wie dezer dagen langs de Groenhazengracht loopt, moet zich een weg wringen tussen palen en ijzeren balken. Zij stutten de gevels van vrijwel alle woningen aan de Groen hazengracht en behoeden de woningen voor grotere schade dan tot op heden al werd, aan gericht. De woningen zijn, als vele oude woningen in de bin nenstad, nauwelijks gefun deerd. Toen in januari '83 werd begonnen met de werk zaamheden aan de kademuren en palen de grond in werden geheid, schoven de woningen van hun gebrekkige funde ring. Voorgevels scheurden van de huizen los waardoor kieren zijn ontstaan waar men met gemak een hand in kwijt kan. Enkele woningen moes ten zelfs geheel rondom gestut worden. Stutten waarvan het onderzoeksbureau 'De Straat' overigens meent dat ze niet voldoende functioneren. Ze zouden speling toestaan waar door niet uitgesloten wordt dat muren niet verder wijken. De Groenhazengracht maakt deel uit van het beschermd stadsgezicht, vier woningen (waaronder drie uit de 17e Stutten houden de woningen aan de Groenhazengracht bijeen. Op de achtergrond (links) het gloednieuwe universiteitsgebouw. eeuw) staan op de monumen tenlijst. De schade is het grootst aan het huisje op de hoek van de Oude Varken markt waaraan het laatste bo vengrondse pothuisje in Lei den is gebouwd. Verwacht wordt dat dit huis geheel zal moeten worden afgebroken om steen voor steen weer op gebouwd te worden. Van de tegenover gelegen bakkerij kan de deur van de broodoven niet meer dicht omdat de vloer is verzakt en de oven niet meer waterpas te stellen is. Van een pas gerenoveerd pandje vertonen de muren centimeters brede scheuren. Vanochtend is het rapport door de vertegenwoordiger van de bewoners, de heer F. Heijbroek, aan de gemeente aangeboden. In een bijbeho rende brief vragen de bewo ners welke maatregelen de ge meente denkt te nemen „wan neer de stutten verwijderd worden" en welke gevolgen worden voorzien „wanneer de panden deze steun moeten ontberen". Heijbroek: „Wie weet wat er gebeurt wanneer hier weer verkeer gaat rijden. De grond, die eeuwenlang in rust is geweest, is in beweging gekomen en de gevolgen daar van zijn niet te voorspellen". De bewoners dringen er op aan dat de gemeente de zaak met de verzekering regelt zo dat niet de situatie ontstaat „dat de bewoners het maar verder zelf met de verzekering uit moet zoeken". Zij willen bovendien dat bij de bouw van de Rembrandtbrug de palen niet in de grond geheid wor den maar geschroefd, ook één van de adviezen van 'De Straat'. Dat deze methode doeltreffend is, werd bewezen bij de bouw van het universi teitsgebouw aan de Groenha zengracht. Hier werden alle palen de grond in geschroefd waarvan de huizen dan ook niet hebben geleden. De ervaringen van de bewo ners met de gemeente waren tot op heden niet erg positief. Zo bleven brieven onbeant woord en moest de rechter er aan te pas komen voordat hun woningen aan het oostelijk ge deelte van de gracht werden gestut. „Wij hebben niets tegen de stadsvernieuwing", aldus Heijbroek: „Wij zijn er bij ge baat dat het er goed uitziet. Maar er wordt te makkelijk aan de bewoners voorbijge gaan". „De gemeente gaat er vanuit: zo lang er niemand piept, raggen wij gewoon door", aldus buurman H. Scheltus. De grote angst van de bewoners is dat wanneer het werk voltooid is „de ge meente van niets meer weet en wij met de brokken blijven zitten". Heijbroek: „Wij reali seren ons ook wel dat overal waar gewerkt wordt zaken fout kunnen gaan. Maar het zou plezierig zijn wanneer de gemeente zou zeggen 'oké, wij zijn de mist ingegaan, laten we met elkaar een plan gaan ma ken om alles te regelen'. Dat hoeft toch helemaal geen ge zichtsverlies voor de gemeente te betekenen". Zo zou het kantorenhuis aan de Schipholweg eruit moeten gaan zien. BU VOLDOENDE BELANGSTELLING LEIDEN Eind mei moet de eerste paal de grond in voor het zoge naamde Kantorenhuis aan de Schipholweg. Ruim een jaair later zal het gebouw worden opgeleverd, ten minste, als er zoveel be langstelling is als de eige naar ervan zegt te ver wachten. De behoefte is onder meer onderzocht door een steekproef te houden. Mocht medio mei blijken, dat de belangstel ling toch tegenvalt dan 'gaat de bouw van het 'Kantorenhuis alsnog niet door. Het Kantorenhuis zou het eerste kantoor zijn dat in het kader van de bebouwing van het Schuttersveld en de strook grond langs de spoor dijk daadwerkelijk tot stand komt. Het gebouw moet naast het nieuwe postkantoor komen. Het Kantorenhuis wil kleine ondernemers een oppervlakte aanbieden, die aansluit bij hun wensen. Daartoe zal volgens de plan nen een gebouw worden neergezet, dat als een verza melgebouw onderdak biedt aan verschillende admini stratieve organisaties en be drijven. Totaal is 5.000 vier kante meter beschikbaar in het gebouw dat vijf verdie pingen moet gaan tellen. Als minimale oppervlakte is 65 vierkante meter te huur. Door de flexibiliteit van scheidingswanden en combi naties van meer units zou zo'n beetje elke klant tevre den gesteld kunnen worden. Het project is speciaal be doeld voor kleinere en mid delgrote kantoren. De bouwkosten bedragen on geveer 12 miljoen gulden. Het kantoor zal worden ge bouwd in opdracht van Kan torenhuis N.V. in Amstel veen. Volgens directeur C. Deerenberg is er in Leiden grote behoefte aan kantoor ruimte van een beperkte op pervlakte op een goed be reikbare plaats. ,,In de bin nenstad is men vaak slecht bereikbaar en er zijn par keerproblemen. Ook speelt een belangrijke rol dat pan den in de binnenstad soms niet geschikt zijn juist te klein of net te groot, terwijl veranderingen niet mogelijk zijn terwijl in het Kanto renhuis variabele oppervlak ten worden aangeboden". Ook volgens E. Keijser, het hoofd van de gemeente afde ling economie is de behoefte aan het Kantorenhuis onmis kenbaar: „In Leiden staan helaas nauwelijks kantoren leeg, want net zoals op de woningmarkt is een bepaalde leegstand voor een goed functioneren van die markt noodzakelijk. Het Kantoren huis zou een welkome aan vulling op het Leidse kanto renaanbod zijn". Scholierencen trum Het scholierencentrum het Breehuys aan de Breestraat 19 gaat deze weck weer open. Ter gelegenheid hiervan treedt zaterdag 31 maart de swingende new wave band „Putain, Putain" op. Deze avond is speciaal voor de schooljeugd tot ongeveer 20 jaar. De toegangsprijs be draagt voor leden drie gulden en niet-leden betalen vier gulden. De zaal is om acht uur open en de swing avond is om twaalf uur afgelopen. Filmochtend Het Leids Volkshuis, afdeling Vrouwenwerk, houdt woensdagochtend 4 april weer haar maandelijke filmoch tend voor vrouwen. Dit keer wordt de film Wie als meisje geboren is, wordt toch nooit een jongetje". De filmvoorstel ling begint om tien uur. Belangstellenden kunnen echter al om half tien terecht voor een kopje koffie. Na de film, die gaat over het oude idee dat meisjes veel minder dan jon gens hun eigen levensloop kunnen bepalen, zal een vrouw spreken die een opleiding heeft gevolgd voor een van oudsher typisch mannenberoep. Toegangsprijs is een gul den. Dansen Leerlingen van de Leidse school voor Danskunst tre den woensdag 4 april op in het LAK-theater aan de Cleveringaplaats. Het programma voor de pauze wordt uitgevoerd door leerlingen van Lucette Bletz. Zij voeren klassiek ballet uit, geïnspireerd op het sprookje „De Nachtegaal" van Andersen. Het deel na de pauze wordt verzorgd door leerlingen van Alexan dra van der Hilst met modern en jazzballet. Tekenfilms In het K&O-gebouw aan de Oude Vest 45 wordt woensdag 4 april een serie komische tekenfilms gedraaid met onder meer Laurel en Hardy. De voorstelling begint om half drie en een kaartje kost een gulden. Bremer Freiheit De Stichting Kunst/Werk is verantwoordelijk voor 'Bremer Freiheit' dat op zaterdag 7 april in het LAK- Theater wordt opgevoerd. Het is een toneelstuk van de als toneelschrijver ondergewaardeerde Rainer Werner Fassbinder. Fassbinder kreeg van het Bremer Theater het historische gegeven te bewerken van de weduwe Geesche Gottfried, die in korte tijd ruim dertig fami lieleden vergiftigde en na een langdurig proces werd onthoofd. Haar mogelijke motieven hebben de gemoe deren toen nog lang beziggehouden. Fassbinder is in zijn bewerking van dit gegeven niet uitgegaan van het criminele aspect, maar zag in Geesche Gottfried een vroege voorvechtster van de emancipatie. In de eerste uitvoering van dit stuk in Nederland spelen mee: Huib Broos, Cor van Rijn, Cocki Boons tra, Ad Fernhout en Bartho Braat. De voorstelling begint om half negen. Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr. 071- 122248 en uw krant wordt nog dezelf de avond nabezorgd. NIEUWE LIBERALE STUDENTENFRACTIE PLA: die getuigen van inzicht". Via deze krasse taal, gesproken op de vergadering van maandag 26 maart, maakte de raad voor het eerst kennis met een nieuwe studentenfractie. Het was de PLA, d£ Progressieve Liberale Alliantie, die ge bruik maakte van het agenda punt „vrije discussie" om zich te presenteren. De PLA doet mee aan de komende verkie- gramma te lezen dat de PLA geen politieke uitspraken wil doen in de raad. Het komt nog wel eens voor dat de raad een motie in stemming brengt over bijvoorbeeld schendin gen van mensenrechten, meestal waar een lid van een universiteit bij betrokken is. De PLA kondigt aan in deze gevallen zich consequent van stemming te onthouden. „Dat wil niet zeggen dat we erte gen zijn, maar we vinden dit gewoon een zaak van het par lement", aldus Kleywegt. Meer effect verwacht hij van het onderhouden van contac ten met net name universitei- LEIDEN „De huidige stu- 79 procent uit studenten be- de PLA voor onderwijs en on- dentenfracties in de universi- staat", aldus Passenier. derzoeksverbeteringen zal ij- teitsraad missen elke reali- jeden Van PLA proberen veren. „Onderwijs moet zo- teitszin. Wat de raad nodig ook bet gemjs aan structuur, veel mogelijk in kleine groe- heeft zijn actieve elementen, dat de 0Verige fracties in de pen worden gegeven". En do- universiteitsraad volgens hen centen moeten cursussen di- ten uit Oosteuropa: „Door het hebben, op te vangen. Zij wil- dactiek gaan volgen. In het uitwisselen van culturele vi- len op alle niveaus, van vak- programma staat tevens dat sjes kunnen we wellicht bij groep tot faculteit, binnen de de PLA tegen het instellen dragen aan de ontspanning universiteit vertegenwoordi- van studentenstops is. Maar tussen oost en west". Wat gingen opbouwen, zodat zij op de PLA-leden Passenier en dichterbij huis, de universi- centraal niveau altijd weten Kleywegt hadden toch graag teitsraad zelf, kan er ook het wat er elders gaande is. Dit gezien dat de universiteits- een en ander veranderen, zo vraagt echter inzet van veel raad maandag had besloten vinden de twee PLA-leden. mensen. Voorlopig is er om voor informatica een stu- „De vergaderingen kunnen slechts een kern van acht dentstop in te stellen. Lijst- veel efficiënter verlopen Nu tl mensen actief en heeft men trekker Gerard Kleywegt: „In is het zo dat er op op het laat- zingen voor de studentleden de wetenschap dat vrijwel alle principe zijn wij als liberalen ste moment nog allerlei in de universiteitsraad Half overige raadsfracties groot ge- voor een grote keuzemogelijk- amendementen worden inge- inni ,Q hPi^nH *if vnnr brek hebben aan actieve le- heid van de student. Maar in diend, gewoon omdat men te den. dit geval is het duidelijk dat weinig heeft doorgesproken de bemanning bij de studie- de daarvoor bestemde com- Stlldentenstop richting informatica een te missies. Nee, die raadsverga- juni is bekend wie de elf voor Leidse studenten beschikbare raadszetels zal mogen bezet ten. In totaal zijn er veertig zetels in de raad. De PLA mikt op twee zetels, maar zal daarvoor strijd moe ten leveren met de zittende studentenfracties van de Leidse Studentenbond (LSb), de Centrum Groepering Lei den (CGL) en individuele le den van de Progressieve Par tij (PP). PLA-voorzitter Ar- noud Passenier schat dat zo'n 25 procent van alle Leidse studenten zich „liberaal" noemt. Of die ook allemaal op de PLA zullen stemmen be twijfelt hij. „We moeten het opnemen tegen de traditione le partijen en bovendien komt hoogstens de helft van de stu denten op bij de verkiezingen. Maar aan de andere kant zijn wij de eerste partij met een li berale visie. Dat betekent dat -m wij ruimte zullen laten voor i verschillende visies. De enige beperking die we stellen is- dat plannen realistisch, dus haalbaar moeten zijn. Daarbij willen wc zo eerlijk mogelijk politiek bedrijven". In Amsterdam doet de libera le jongerenvereniging JOVD mee aan de universitaire ver kiezingen. Bij de Leidse JOVD ontbreekt een dergelijk initiatief wegens te weinig menskracht, zo is te lezen in het universitaire weekblad Mare. De PLA voelt wel voor medewerking van de zijde van de JOVD, die „toch voor grote stroom eerstejaars niet dering van maandag duurde Maar, een partijprogramma aankan. Dit zal ten koste gaan wei beej erg lang", aldus de ligt reeds ter tafel en is rond- var) de "Uldlge onderwijs- en verzuchting van het mogelijk gedeeld aan de aanwezigen op onderzoekstaken van de me- de raadsvergadering van 26 de^veijkfr? maart. Daarin is te lezen dat Tot slot 18 m het partijpro- aanstaande raadslid Kley wegt. MARILOU DEN OUTER Arnoud Passenier (rechts op de foto) en Gerard Kleywegt: „De PLA is tegen elke politieke uit spraak door de universiteitsraad. Politiek is een zaak van het parlement". DEN HAAG/LEIDEN Een 49-jarige taxichauf feur uit- Leiden, die on danks een voorwaardelij ke ontzegging toch dron ken achter het stuur was gaan zitten, heeft van de Haagse politierechter mr. J.J. Abspoel een rijverbod van een jaar opgelegd ge kregen. Daarnaast wacht de Leidenaar twee weken gevangenisstraf. Deze straf stond, na een eerdere veroordeling, nog als stok achter de deur. In de avonduren van 23fluli 1983 reed de Leidenaar al slingerend van Hoogmade naar Leiden. Bij het Enge- lendaal in Leiderdorp reed hij door het rode licht. Korte tijd later werd de beschonke- ne door de politie aangehou den. De bloedproef wees uit dat de man 2,05 promile alco hol in zijn .bloed had. Al eerder in 1983 was de taxichauffeur wegens dron ken rijden veroordeeld tot een boete van 1000 gulden, twee weken voorwaardelijke gevangenisstraf en een jaar voorwaardelijke ontzegging. De politierechter spaarde hem destijd omwille van zijn beroep. ,„En nu staat u hier weer, ik vind dat ik u een juiste straf moet opleggen en niet moet gaan handel drij ven door u inplaats van een ontzegging, een hoge geld boete en een forse straf op te leggen. U bent echt te ver gegaan", aldus de rechter. De officier van justitie, mr. H. Klein Breteler, had om uit voering van de voorwaarde lijke straffen gevraagd. De rechter besliste conform. Voor het nieuwe feit werd de taxichauffeur nog eens gestraft met 3 weken voor waardelijke gevangenisstraf en 18 maanden ontzegging ook voorwaardelijk. Het vonnis van de politierechter betekent vermoedelijk dat de Leidenaar op straat komt te staan.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 3