TAFEL Twijfel bij VVD aan representativiteit van Raad van Kerken HP WïïïïTl Op jongste dag plaats voor 300 in schuilkelders slechts .000 Nederlanders CeidacSowo/nt ftzidóeSou/iant kerk wereld Bijbelgenootschap vereffent schuld op 170e verjaardag DE TIJD IL dfllENE Veel liefs uit Moskou brieven Vn i lezers ACHTERGROND DONDERDAG 29 MAART 1984 PAGINA 2 De VVD betwijfelt of de Raad van Kerken namens de gelovigen spreekt. Verder vraagt de VVD zich af in hoeverre de kerken er goed aan doen een politiek stand punt in te nemen. Dit leidt onder meer tot polarisatie binnen de kerken, waarvan het conflict onder de rooms- -katholieke bisschoppen het bewijs is en tot verwarring bij veel gelovigen. Daarom zet de VVD vraagtekens bij het standpunt van de raad over kernwapens. Dit zei VVD-fractievoorzitter Nijpels gisteren in Den Haag na afloop van het gesprek tussen zijn fractie en de Raad van Kerken. Het gesprek, dat op verzoek van de raad plaats vond, heeft niet tot toenadering in de standpun ten tussen de VVD en de Raad van Kerken geleid. De VVD bestrijdt de opvatting van de raad, dat Nederland moet afzien van plaatsing van kernwapens. Zo'n eenzij dige opstelling binnen de NAVO zal het uiteindelijke doel, het voorkomen van oor log, niet dichterbij brengen, aldus Nijpels. De VVD verwijt de Raad van Kerken, dat in de brief aan kabinet en parlement, waarin de plaatsing van kruisraket ten wordt afgewezen, met „geen woord" gesproken wordt over de vrijheid en de mensenrechten, wat de doel stelling van de defensie is. Verder is de VVD van me ning, dat de kerken te opti mistisch denken over het te rugdringen van kernwapens. Zelfs al zouden alle kernwa pens vernietigd worden, dan blijft de kennis aanwezig. De recente uitspraken van de kerken over de kernwapens heeft niet geleid tot verschui ving van opvattingen binnen de VVD, aldus Nijpels. Beide fracties en de VVD-ministers hebben een zeer duidelijk standpunt over plaatsing. Nijpels hechtte weinig waar de aan de uitslag van de laat ste RVD-enquête waaruit blijkt dat 34 procent van de VVD-stemmers tegen de plaatsing is. „Dat ligt aan de vraagstelling. Mochten de kiezers met het standpunt van de VVD ontevreden zijn, dan merken we dat wel bij de verkiezingen van septem ber 1986 of zoveel eerder als het CDA dit wil." Bisschop Bar Bisschop R. Ph. Bar van Rot terdam heeft meteen een voorbehoud heeft gemaakt inzake het standpunt van de Raad van Kerken over de kruisraketten. Volgens de persdienst van het bisdom wilde de bisschop niet verder gaan dan de bisschoppelijke brief „Gerechtigheid en Vre de" en zou hij na afloop met een eigen verklaring komen. Bisschop H. C. A. Ernst van Breda, een van de katholieke vertegenwoordigers binnen de Raad van Kerken, laat desgevraagd weten, inder daad op de hoogte te zijn ge weest van het feit, dat collega Bar met „een eigen nuance rende verklaring" zou ko men. Alle andere bisschop pen waren akkoord met de tekst van de brief van de Raad van Kerken. Bisschop Ernst concludeert dan ook, dat bisschop Bar de enige is die voorbehoud blijft maken. Korte metten In 1983 hebben de Vati caanse musea met 1,86 mil joen bezoekers een record ge boekt: elf procent meer dan het jaar tevoren. De gebou wen zijn 311 dagen in 1983 open geweest en werden da gelijks door gemiddeld 6.000 mensen bezocht. De generaal-overste van de Salesianen van Don Bosco, Don Egidio Vigano, is giste ren op de 22ste jaarvergade ring van de congregatie te Rome in zijn functie herko zen voor zes jaar. De 63-jari- ge Vigano kwam in 1977 aan het hoofd van de orde te staan, die ongeveer 18.000 le den telt en ook in ons land is gevestigd, onder meer in Rijswijk. De leden houden zich, geheel in de geest van de stichter, de in 1934 heilig verklaarde Don Bosco uit Tu rijn, vooral met jeugdzorg en onderwijs bezig. De Raad van Kerken houdt op 2 april een extra vergade ring over het kernwapen- vraagstuk. Het is de bedoe ling dat dan een brief aan het kabinet wordt opgesteld waarin de plaatsing van kruisraketten wordt afgewe zen. Op de jongste vergade ring van de Raad van Ker ken hebben de rooms-katho- lieke kerk en de hervormde kerk om deze extra vergade ring gevraagd. Van vader tot eerwaarde vader Drieduizend mensen hebben in het sportpaleis van Caserta bij Napels de priesterwijding bijgewoond van de 68-jarige weduwnaar Giuseppe di Fico, vader van negen kinderen. Nadat zijn vrouw was gestor ven vier jaar geleden, vatte Di Fico, oud-leraar aan een mid delbare school, het plan op de priesterstudie te volgen, hetgeen door het herziene kerkelijk recht mogelijk wordt gemaakt. Tijdens zijn eerste plechtige heilige mis reikte hij de communie uit aan zes van zijn negen kinderen, met wie, onder anderen, hij hier op de foto te zien is. Hoewel de gezamenlijke bij belgenootschappen voor dit jaar ruim zeventig miljoen gulden zullen uitgeven aan het vertalen en verspreiden van de bijbel, zullen toch veel mensen teleurgesteld worden. Bijbelprojecten voor een bedrag van achttien mil joen gulden kunnen niet worden uitgevoerd. Dit ver telde dr. Ulrich Fick, alge meen secretaris van de We reldbond van Bijbelgenoot schappen gistermiddag op de jubileumbijeenkomst van het „Kritiek op IKON van gereformeerden vaak onrechtvaardig' De kritiek die uit gerefor meerde kring op de IKON wordt uitgeoefend, is vaak onrechtvaardig. De uitzen dingen dragen in het alge meen een „zeer duidelijk evangelisch merk". Verder zou de verbreking van de band met de IKON voor de Gereformeerde Kerken „noodlottig" zijn. Dit schrij ven de gereformeerde be stuursleden van de stichting „Interkerkelijke Omroep Ne derland" in hun rapport aan de synode, die van 9 tot 11 april vergadert. Zij hebben de afgelopen twee jaar tientallen brieven gekre gen, van classes, gemeenten en individuen. Op een enkele uitzondering werd hierin ne gatief gereageerd, hetzij op het hele programma-aanbod hetzij op bepaalde uitzendin gen. Bij herhaling werd de klacht geuit, dat men in de uitzendingen te weinig de kerk herkent; dat de heils boodschap te weinig over komt of dat er te veel zend tijd besteed wordt aan eenzij- dig-politiek belichte onder werpen. Deputaten wijzen er op, dat de IKON indertijd gekozen heeft voor meer dan enkel eredienst op radio of tv. Bo vendien werken in de IKON negen kerkgenootschappen samen, die het in tal van op zichten niet met elkaar eens zijn. Deputaten merken ver der op, dat ook in eigen kring verschillend wordt ge dacht over zaken als abortus, euthanasie, homofilie en kernwapens. 170 jaar oude Nederlands Bij belgenootschap. De bijeenkomst werd gehou den in de oude Engelse Kerk op het Amsterdams Begijn hof, waar op 23 maart 1814 enige notabelen bijeen kwa men om te praten over de oprichting van het Neder lands Bijbel Genootschap. Een vertegenwoordiger van het toen net tien jaar oude Britse Genootschap bood vijf honderd Engelse ponden als oprichtingskapitaal. Die oude schuld heeft het NBG nu eindelijk vereffend. Ds. Neville Cryer, directeur van het Brits Genootschap, ontving dat bedrag met het verzoek er een jong genoot schap mee te steunen. Hij deelde mee, dat het bedrag geschonken wordt aan het Surinaams Bijbelgenootschap, dat sinds kort op eigen benen staat. De bijbel is al jaren lang het meest vertaalde en verkochte boek ter wereld. In 1983, zo bleek uit de gisteren bekend gemaakte vertaal- en ver spreidingsstatistieken, heeft de bijbel weer tal van we reldrecords gebroken. Voor het eerst werden meer dan elf miljoen bijbels verspreid in een jaar. Voor het eerst kwam het NBG met Neder landse bijbels boven de 220.000 exemplaren. Voor het eerst kan althans een deel van de bijbel gelezen worden in 1785 talen. Maar, zo voegde dr. Ulrich Fick daaraan toe: „De bijbel genootschappen hebben de grenzen van hun mogelijkhe den bereikt. De vraag naar de bijbel in de eigen taal en voor een betaalbare prijs is veel sterker gegroeid dan de financiële armslag van de bij belgenootschappen. Elk jaar verschijnen meer vertalingen in eigentijdse taal. Maar er is meer behoefte aan bijbeluit leg dan ooit. Niet alleen in de landen overzee waar de boodschap van de bijbel nieuw en verbazingwekkend is, maar juist ook in de wes terse wereld waar de meer derheid van de bevolking van de bijbel vervreemd is. Gebakken schelvis met tomatensaus, gesmoorde taugé en rijst mokka vla Nodig; voor twee personen: 500 g schelvis, zout, 25 g margarine, uitje, knoflook, half blikje tomatenpuree, 1 dl water, peper, basili cum, laurierblad, ketjap: 1 prei, 1 lepel olie, 200 g taugé, zout, ketjap, suiker, selderij; 250 g droogkokende rijst, 4 l/t dl water, zout; Vt liter melk, 25 g maïze na, 30 g suiker, 2 theele pels oploskoffie, pakje vanillesuiker, 1 lepel ge malen kokos. Maak de schelvis schoon of laat dit doen, snijd hem in moten en zout die. Laat de margarine warm worden in de braadpan en bak de stuk ken vis daarin lichtbruin. Temper vervolgens het vuur sterk en leg de kleingesne den ui en hele teen knoflook naast de vis. Voeg vervol gens een mengseltje toe van tomatenpuree en water en doe er peper, basilicum en laurierblad bij. Sluit de pan en stoof de vis gaar in acht a tien minuten. Schep de vis in een schaal, maak de saus op smaak met zout en ketjap, haal er knoflook en laurier blad uit en schenk haar over de vis. Smoor de zeer kleingesneden prei vijf minuten in de olie. Was de taugé, haal er de groene dopjes uit en laat de groente uitlekken. Schep de taugé door de prei, voeg wei nig zout toe, sluit de pan weer en smoor de groenten nog drie minuten. Maak het mengsel op smaak af met zout, ketjap, suiker en fijnge knipte selderij. Zet de helft van de melk op. Meng maizena, suiker en iets koude melk. Schenk bij dit papje wat hete melk en doe het in de pan. laat de vla al roerende even koken. Voeg van het vuur oploskoffie, vanillesuiker en de rest kou de melk toe. Laat de vla koud worden. Strooi als gar nering de gemalen kokos over de vla. JEANNE De Tijd publiceert deze week een dossier over atoomschuil kelders of liever: het ontbre ken daarvan. „Voor niet meer dan 300.000 Nederlan ders is op de jongste dag plaats in een openbare schuilgelegenheid; wel graag zelf iets te eten meenemen en een pakje hansaplast". Kerk- rade bijvoorbeeld. „Staan wij genoteerd voor 8100 plaatsen? U maakt een grapje. Nee hoor, er is hier niets. Nul dus". Een ander artikel gaat over „de grote maskerade" van het CDA inzake de kruisraketten. „De kwestie is in CDA-gelederen hoog op gelopen, maar, zo vernemen we in CDA-kring, tussen te gen zijn en tegen stemmen zitten nog werelden van ver schil. Bijvoorbeeld het ver schil van de eigen politieke toekomst". Naar aanleiding van de op gang zijnde joods- christelijke dialoog een ge sprek met deken J. Keet van Amsterdam, voorzitter van de katholieke raad voor Is raël. „Wij hebben de joden nodig om onze eigen geloofs traditie te doorgronden. Dat lukt alleen als we aan hun voeten gaan zitten en naar hen luisteren. Het christen dom is al veel te lang en te luidruchtig aan het woord geweest. Nu zijn de joden aan de beurt. Na eeuwen". Met de Amerikaanse ethicus prof. Thomasma wordt gepraat over euthanasie. „Is het nog wel menselijk een kind twaalf jaar in een plastic om hulsel te laten leven? Nee, dat is verschrikkelijk, het moest niet mogen. Tenzij het om mijn eigen kind zou gaan. Waarmee ik wil aangeven, hoe moeilijk de ethiek is". In Elsevier acht de VVD- fractieleider in de senaat, dr. Zoutendijk, uitstel van de plaatsing van kruisraketten mogelijk, mits dit past in hun nieuwe NAVO-strategie. „Ik acht het wenselijk dat de re gering Lubbers een uiterste poging doet om binnen de NAVO te komen tot een nieuwe opening naar de Sov jet-Unie. Het zou mij verba zen als Lubbers achter de schermen aan zo'n initiatief werkte". Elders het nieuwtje Johan van Minnen in de Haagse Post: „We stellen te genwoordig niet meer ter discussie, dat socialisten met de Europese gemeen schap fundamenteel iets an ders willen dan een andere melkprijs. Als je dat nog wel doet, ben je lastig". dat burgemeester Van Thijn in Amsterdam geen atoom- schuilkëlders meer wil laten bouwen. „Ik wil de burgers niet de illusie geven dat ze in geval van een rechtstreekse kernaanval overlevingskan sen zouden hebben". Een an der artikel concludeert dat de Olympische Spelen liever niet naar Nederland moeten komen. „Een paar wereldste den elders zitten nog steeds met een gigantische olympi sche kater. Bij het afsluiten van de boeken een bedrag aan rood, waarmee nog gene raties drukkers opgezadeld zitten". Een interview voorts met filmster Al Pacino. „In dit vak bestaat geen geluk. Pas als het leven je geman geld heeft, maak je na hard werken kans om grote rollen met overtuiging te spelen". Het omslagartikel inventari seert de perikelen van Euro pa. doet. En niet wanneer het nog een theoretisch spel is. Ik wens toch even de tijd te ne men om alles af te wegen en rekening te houden met de brede context, die'vaak uit het gezicht verdwijnt". In dit verband ook een portret van het CDA-partijbestuur. Een niet met name genoemd lid daarvan: „Het bestuur is een volstrekt politiekloos geheel. Als er wordt gestemd, is het altijd ongeveer 5 voor, 8 te gen en 35 onthoudingen. Nee, niet alleen over de kernwa pens, maar overal over. Meestal gaat het zo, dat we Bert de Vries op bezoek krij gen. Die blikt wat rond, debi teert wat standpunten en dan hebben we het wel gehad. Een discussie over de kruis raketten is er nooit gehou den". Elders een gesprek met Greetje Lubbi van de Voe dingsbond FNV. „Dit kabinet is ontzettend slim bezig. Het probeert de indruk te wek ken, dat de werkenden bui ten schot kunnen blijven. Het houdt vast aan een verdeel- en heerspolitiek. Het is er prima in geslaagd een beeld te scheppen dat die bezuini gingen nodig zijn. Maar een korte werkstaking zou de re geringsplannen al van tafel kunnen vegen". Vooral in Hervormd Neder land veel aandacht voor het kruisrakettendilemma bin nen het CDA. Fractielid Bei- nema: „Mijn ervaring is dat, als je vlak voor de praktische besluitvorming staat, je ei genlijk pas goed weet wat je VWkJ HKHWLMID Vrij Nederland portretteert Roy Bottse, de man die pro beert het bewind Bouterse in Suriname omver te werpen. „Zou ik mij op last van de Nederlandse overheid ter be vrijding van mijn vaderland Suriname moeten beperken tot het publiceren van rood aangelopen artikelen in de Surinaamse weekkrant?" Ook blijft het blad spitten in de affaire Valk. De serie „Hoe Nederland wordt gere geerd" beschrijft ditmaal de strategie van de VVD jegens premier Lubbers. „Binnen net CDA moet op een aantal punten verdeeldheid ont staan. Die moet zo hoog oplo pen dat de VVD even kan toekijken, terwijl Lubbers als arbiter in eigen gelederen op- Jaap van Meekren in Vrij Nederland: „De AVRO als onafhankelijke omroep laadt de verdenking op zich rechts te zijn". treedt. Dat haalt wat van de glans van de eerste minister weg. Ed Nijpels beaamt: „Lubbers mag best vader des vaderlands worden, maar dan wel samen met Van Aar- denne". Televisiepresentator Jaap van Meekren zegt in een interview eindelijk open hartig wat hij van de komst van Wibo van de Linde naar de AVRO vindt. „Wibo heeft in al die jaren duidelijk ge maakt, dat Aktua een ru briek is, die rechts van het midden ligt. De AVRO daar entegen pretendeert in het midden te staan. De AVRO brengt haar eigen identiteit in gevaar en wordt ongeloof waardig als het geweten van rechts Nederland zo'n be langrijke functie krijgt. De AVRO als onafhankelijke omroep laadt de verdenking op zich, rechts te zijn". Een groot artikel ook over liefde in kindertehuizen. „De kin deren daar zijn gevoelsmatig verwaarloosd en hebben be hoefte aan warmte en licha melijk contact. Maar als je een kind knuffelt, sta je al met één been in de gevange- De Haagse Post schildert de ontluistering van de socialis tische Euro-parlementariër Johan van Minnen. „De par tij wil de kritische benade ring ten opzichte van Europa niet meer. We stellen tegen woordig niet meer ter discus sie dat socialisten met de ge meenschap fundamenteel iets anders willen dan een andere melkprijs. Als je dat nog wel doet, ben je lastig". Het om slagartikel is getiteld „Stem pelen nieuwe stijl" en belicht verschillende aspecten van de werkloosheid. „Ik vertrek voor een jaartje naar Afrika. Ik heb een kennis die voor mij iedere maand het werk- briefje van de sociale dienst invult. Hij doet dat ook voor vier anderen. De handteke ningen heeft hij goed geoe fend. Het geld wordt overge maakt naar rekeningen, waarvoor hij gemachtigd is, en zo stuurt hij het weer door, de hele wereld over". Een gesprek ten slotte met de socioloog Nico Wilterdink, die een onderzoek heeft ge daan naar privé-vermogens in Nederland. „Je zou voor zeker kunnen zeggen: wat er nu gebeurt, lijkt op wat er in de achttiende eeuw is ge beurd. Toen werden de rij ken ook rijker en de armen armer. Het was de tijd van het verval van de Republiek. De toplaag had meer moge lijkheden om het privé-ver- mogen op peil te houden dan In de Groene Amsterdammér een tweegesprek over kern wapens tussen Mient Jan Fa- ber van het IKV en de Fran se filosoof André Glucksman. Het standpunt van de eerste is bekend en onwrikbaar. De tweede echter: „Stel nu eens dat Hitier nucleaire wapens had gehad en de joden in Warschau ook. Zou jij dan te gen die joden in het ghetto hebben gezegd: nee, geen nu cleaire wapens, want dat is immoreel? Zou je hebben ge zegd: laat je maar liever om bouwen tot lampekappen, maar geen kernwapens?" Een ander artikel gaat over zure regen. „Wie ook in de verdere toekomst per auto naar het bos wil, zou beter moeten weten. Maar de auto lijkt als tweede belangrijkste oorzaak van verzuring buiten schot te blijven". Nog voordat de Amerikaanse minister van defensie, Wein berger, vandaag in ons land aankwam wist Nederland via een spraakzame woordvoerder in Washington al wat zijn boodschap was. Nederland moet de komende zomer besluiten inderdaad tot plaatsing van kruisraketten over te gaan, om- dat niet plaatsen voor de Sovjet-Unie een reden zal zijn nooit meer in Genève te gaan onderhandelen over ontwapening, Een Nederlands „nee" zou voor de Russen een signaal zijn, dat ook zonder onderhandelingen tussen Oost en West over wapenvermindering er in West-Europa minder kruisraket ten tegenover de Russen komen te staan. DAAR zit natuurlijk wel iets in, maar tegelijkertijd is die redenering wel erg simpel. Minister Van den Broek van Bui tenlandse Zaken prikte er dan ook direct doorheen. Vanuit, Brussel, waar hij op dat moment was in verband met de Ep- ropese perikelen met mevrouw Thatcher, liet Van den Broek weten, dat die stelling van Weinberger hem te ver ging. Hij voegde daar overigens aan toe, dat volgens hem een even tueel niet plaatsen door Nederland inderdaad geen positief resultaat kan hebben op de hervatting van de onderhande lingen tussen Oost en West. Dat laatste is voor een minister van het kabinet-Lubbers al een vergaande uitspraak. De leden van dat kabinet hebben immers met elkaar afgesproken, zich nu nog niet voor of te gen de plaatsing van kruisraketten uit te spreken, maar dat besluit te laten afhangen van het effect dat ervan verwacht kan worden op de bereidheid van Oost en West om te onder handelen. Een minister die op voorhand al zegt dat een Ne derlands besluit om niet te plaatsen een negatieve invloed kan hebben op hervatting van het ontwapeningsoverleg, houdt zich dus eigenlijk niet aan de afspraak van zijn eigen regeerakkoord: ons land wil tot het laatste moment alle mo gelijkheden openhouden om invloed uit te oefenen op de su permachten Amerika en Rusland. HOE prijzenswaardig het ook is, dat Van den Broek de on genuanceerde stelling van Weinberger afwijst, hij ging des ondanks met zijn uitspraak wat buiten zijn boekje. Zijn op merking komt niet ten goede aan zijn geloofwaardigheid en invloed als een van de belangrijkste vertolkers van het de fensiebeleid van het kabinet-Lubbers. De minister krijgt ech ter alle kans zich tijdens het verblijf van Weinberger in ons land te revancheren. De verwachting is gewettigd, dat hij dat, samen met premier Lubbers, ook zeker zal doen. VRIJWEL gelijktijdig met de boodschap van de Ameri kaanse minister Weinberger heeft de Russische ambassadeur in ons land, Beletski, in een toespraak in Nijmegen een rede nering ontvouwd, die nog aanzienlijk simpeler is. De Sovjet- Unie zal beloven Nederland nooit met atoomwapens aan te vallen wanneer ons land besluit geen kruisraketten te plaat sen. Het Nederlandse ministerie van buitenlandse zaken heeft de Russische ambassadeur terecht op de vingers getikt voor deze beïnvloeding van de publieke opinie in ons land, die overigens even brutaal als belachelijk is. Want het is na tuurlijk een illusie dat ons land bij een kernoorlog in Europa door de Russen gespaard zou worden. En zelfs indien tegen Nederland geen atoomwapens zouden worden gebruikt, dan ligt ons kleine landje te zeer ingebed in West-Europa om van de gevolgen van een atoomstrijd in de ons omringende lan den gevrijwaard te kunnen blijven. Ambassadeur Beletsk moet de intelligentie van de Nederlanders niet al te zeer on< derschatten. Brieven graag kort en duidelijk geschreven. De redactie behoudt zich het recht voor ingezon den stukken te bekorten Alternatief bedrog Wat bezielt adverteerders van kruidenierswaren, van schoe nen en van tal van andere za ken om in hun prijzen een on evenredig aantal cijfers 9 te verwerken? Vanillevla kost 0,99; een fles Bordeaux 3,99; 3 flessen wijn 9,99; een paar herenschoenen 199,95 en er wordt een auto aangeboden voor 9999,-. Waarom biedt men deze artikelen niet gewoon aan voor 1,— resp. 4,—, 10,—, 200,— en die auto voor 10.000,—. In een grote advertentie van een super markt werden, ter aanduiding van de prijzen in totaal 158 cij fers van 0 t/m 9 verwerkt, van die 158 cijfers waren er 84 een 9. Welke adverteerder begint nu eens met het doorbreken van dit goedkope bedrog? Slaat men de intelligentie van het publiek zó laag aan? Heus, men begrijpt heel goed, dat die negens alléén maar dienen om de consument zand in de te strooien. Bovendien, ronde cijfers besparen ook tijd; je zegt nu eenmaal vlugger twee honderd gulden dan honderd negenennegentig gulden vijf en negentig cent. Of niet soms? J.A. Tap, DEN HAAG. Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zater dags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. Maartse buien DE BILT (KNMI) Ons land bevindt zich morgen in een noordwestelijke stroming waarmee lucht wordt aange voerd, waarin vrij gemakke lijk buien kunnen ontstaan. Sommige daarvan kunnen vergezeld gaan van hagel. Tus sen de buien door is ook nu en dan wat zon te verwachten, maar desondanks zal het mor gen niet veel warmer worden dan een graad of zeven. De komende nacht daalt de temperatuur in het binnenland tot een waarde die maar net boven het vriespunt ligt. De noordwestelijke wind wordt veroorzaakt door de depressie die de afgelopen nacht met veel regen over ons land trok en die morgen boven Zuid- -Noorwegen aankomt. De wind is morgen merendeels matig en in het Waddengebied nu en dan krachtig. Weerrapporten van vanmorgen 07.00 uur. 15 8 0 n Eindhover Den Heldt Lh. R'darr Z.-Limburg regen 5 11 mm 4 15 mm 4 10 mm NEDERLANDSE HERVORM DE KERK Beroepen te Oosterland en Ou- werkerk: W.Vijfvinkel, zen dingspredikant te Oegstgeest. Aangenomen naar Ferwerd: G.J.van der Togt, kandidaat te Maarssen, die bedankte voor Oudenbosch en voor Zwam- merdam.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 2