MeicUe (Bowuvnt Economie veert op Invoerstop Suriname in Engeland weigert voorschot aan EG Buizenpost BON: kraamkamer klaar voor olifantje OOK 1984 EEN GOED JAAR VOOR AANDELEN Uitgave Westerpers, behorende tot Sijthoff Pers. Apothekersdijk 34,2312 DD Leiden, Postbus 112300 AA, tel.071-122244. Giro 103003 Bank:Amro-bank N.V. Leiden, Directeur-hoofdredacteur: LI.Hallewas. Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties: (excl.5% BTW) f 0,59 per mm, kleintjes f 0,41 per mm. Abonnementen: (incl.5% BTW) per maand f 21.02 (uitsl.aut.betaling),kwartaal f 63,07, jaar f 240,46. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur, zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel.071 -122248. Losse nummers f 1 C Donderdag 29 maart 1984, 75e jaargang no. 22848 Wisselend bewolkt en enkele buien, mogelijk met hagel. Temperatuur omstreeks zeven graden. Matige westenwind, in het waddengebied af en toe krachtige wind. Zon op: 7.10; onder: 20.10; hoog water Schev.: 3.05 en 15.11; laag w.: 11.10 en 23.25. 5ISJE (9) OVERVALLEN NEERGESTOKEN HAAG Twee jongens van ongeveer alf jaar oud hebben gistermiddag op het en Bij in Den Haag een 9-jarig meisje rvallen en vijfmaal met een mes gestoken, s door de GG en GD op het politiebureau enkele lichte verwondingen behandeld, jongens zijn nog voortvluchtig. Het meisje d rond kwart over vier door één van de jongens van achteren vastgegrepen, n zij weigerde haar ballettasje af te geven, alde ze hoe ze in haar arm en rug werd ge- ,en. Hierna liet zij het tasje los. Maar ze ;g het direct weer terug, toen de jongen het mes hierin niets waardevols aantrof, e knaap was gekleed in een blauw jack en ft blond haar. Ooggetuigen wordt ver it zich in verbinding te stellen met de af- ng jeugdzaken van de Haagse politie, tele- 10.26.10. Zware boetes voor oud-spelers FC Amsterdam AMSTERDAM De rechtbank in Amsterdam heeft vandaag veertien spelers en een trainer van de voorma lige voetbalclub FC Amsterdam veroordeeld tot boetes van 2000 tot 4000 gulden wegens belastingontduiking. Zes spelers werden daarnaast veroordeeld tot een maand voorwaardelijke gevangenisstraf wegens valsheid in ge schrifte. Tegen de vijftien waren boetes variërend van 3000 tot 19.000 gulden geëist. Degenen die niet meer dan 7500 gulden voor de belasting verzwegen hadden kregen 2000 gulden boete of een maand hechtenis. De spelers die tussen de 7500 en 15.000 gulden niet opgegeven hadden aan de fiscus kregen 3000 gulden boete of zes weken cel en degenen die meer dan 15.000 gulden verzwegen had den moeten 4000 gulden boete betalen of twee maanden gaan zitten. Bij de veroordeelde spelers zijn de Leidenaar Ton Kamphues (nu Telstar) en de Hagenaars André Wetzel (VCS) en Cees de Jong (Tonegido). Supporters Feyenoord slopen toegangspoort ROTTERDAM Boze supporters van Fey enoord hebben gisteravond hun woede ge koeld op de toegangspoort van het stadion. Na afloop van de bekerwedstrijd Feye- noord-Haarlem (1-1) drongen honderden jeugdigen op naar het veld om hun onge noegen te uiten over de leiding van scheidsrechter Mulder. De politie verdreef de relschoppers met honden tot buiten het stadion, waarna onmiddellijk de hekken werden gesloten. Binnen enkele minuten zagen de woedende fans, die de politie met stenen bekogelden, kans de hoofdpoort te slopen waarna zij weer het terrein voor het stadion opstroomden. De politie, die zich aanvankelijk had teruggetrokken voerde opnieuw een charge uit en verdreef de rel schoppers met de wapenstok en auto's. Ploeg zegt visverkopende „hengelaars" de wacht aan ROTTERDAM Staatssecretaris Ploeg van Land bouw en Visserij heeft „hengelaars" die grote hoe veelheden vis vangen en verhandelen en daardoor de beroepsvisserij beconcurreren, de wacht aange zegd. Bij de opening van de vissportbeurs Visma '84 in de Rotterdamse Ahoy' gisteravond, zei hij na te zullen gaan of de wet kan worden aangepast. Dan kunnen opsporingsambtenaren direct optreden tegen „hengelaars", zoals Ploeg deze „sportvissers" het liefst betitelt. Het is volgens de staatssecretaris niet noodzakelijk dat sportvissers gevangen vis terugzet ten. „Indien de vergunningsvoorwaarden het top- staan, is er niets tegen meenemen voor eigen con sumptie," zo zei hij. Anders wordt het naar zijn me ning als hengelaars, zowel in het binnenwater als op zee, niet voor de sport maar voor eigen gewin vissen en daarbij niet schromen echte sportvissers te verja gen of met sleepnetten te gaan vissen. Ontvoerders Heineken worden voorlopig niet uitgeleverd PARIJS De twee verdachten van de ontvoering van Freddie Heineken willen niet meer aan Nederland worden uitgeleverd. Ze hebben dat gisteren gezegd voor een Parijse rechter. Een uitleg voor hun plotselin ge verandering van houding hebben de 26-jarige Cor van H. en de 25-jarige W.H., beiden uit Amsterdam, niet gegeven. Het is echter duidelijk, dat hun adsvocaat mr. Moszkowicz daarmee heeft kunnen voorkomen dat beiden in Nederland tevens kunnen worden vervolgd voor eventuele andere misdrijven die zij hebben ge pleegd. Bovendien is een gelijke berechting van alle verdachten van de ontvoering in Nederland vrijwel on mogelijk geworden. Het tweetal dat ruim vier weken geleden in Parijs is aangehouden, moet nu in april op nieuw voor de vierde keer voor de Franse rech ter verschijnen. Deze moet nu nagaan of hij de twee te gen hun zin aan Nederland kan uitleveren. Die proce dure kan enige tijd duren. et „Dikhuidengebouw" van de Rotterdamse diergaarde Blijdorp is een kraamkamer in gereed- 1 gebracht voor de geboorte van een baby-olifantje. De aanstaande moeder is de 14-jarige ische) olifantenkoe Irma, die hier in houtskool wordt getekend door eren studente van de kuin- iademie. Het zou voor het eerst zijn dat in Nederland in een dierentuin een olifantenjong gebo- i worden. Wanneer precies de bevruchting heeft plaatsgevonden, is niet bekend. De draag- i een olifant varieert van 19 tot 23 maanden. Wervelstormen eisteren VS ^NSBORO De Ameri- nse staten Noord- en Zuid- rolina zijn vanmorgéh ge- :n door zware wervelstor- die aan ten minste 42 onen het leven hebben ge- Honderden personen zijn hd geraakt en een onbe- aantal personen wordt rrist. Tijdens de wervel- Hen werden windsnelhe- gemeten van 160 kilome- per uur. De eerste berich- maken melding van een orme materiële schade. PARAMARIBO/DEN HAAG De banken in Suriname mogen geen kredieten meer verstrek ken voor transacties met het buitenland. De minis ter van transport, handel en industrie, I. Fong Poen, heeft dit aan de banken laten weten. De maatregel komt feitelijk neer op een volledige importstop. Voornaamste "aanleiding tot deze maatregel is de slechte deviezenpositie van Suriname. De feitelijke importstop zal ernstige gevolgen hebben voor de economische situatie in Su riname. Zo zal Suriname geen essentiële goederen zoals olie, machine-onderdelen en medi cijnen meer kunnen importe ren. Het consumptiepakket in Suriname bestaat voor zeven tig procent uit import. In bankkringen in Paramaribo hoopt men dat een lening van het Internationale Monetaire Fonds (IMF) binnenkort nog enig soelaas kan bieden. Een dergelijke lening zou echter gepaard moeten gaan met zeer stringente versoberingsmaat regelen. Inwoners van de Zwitserse stad Zürich keken hun ogen uit, toen zij zagen dat deze twee auto's op het dak van een huis stonden „geparkeerd". Later hoorden zij dat vrienden van een jong echtpaar een grap hadden uitgehaald. De auto's werden omhoogetakeld toen de huwelijksinzegening in de kerk werd voltrokken. Onderzeeërs Russen vrijwel onkwetsbaar WASHINGTON De nieuwste kernaanvalson- derzeeërs van de Russen zijn binnen een paar maanden .vrijwel on kwetsbaar'. Zij worden on zichtbaar voor satellieten door ze onder te brengen in nieuwe onderzeese tun nels die een ondergrondse basis hebben. De .Was hington Times' van giste ren zei dit te hebben ver nomen van defensiedes kundigen. Aan het tunnel systeem in de zee bij Scan dinavië zou meer dan tien jaar zijn gebouwd. Van vier buizen zou er al een operationeel zijn. De basis moet onder meer onder dak verschaffen voor de nieuwste Sovjet-onder zeeër die met 25.000 ton de grootste ter wereld is. LONDEN De Britse minister van buitenlandse zaken Sir Geoffrey Howe heeft gisteren geweigerd een voorschot van hon derd miljoen pond (425 miljoen gulden) over te maken aan de Europese Commissie in Brussel als bijdrage voor de maand april. De commissie had daarom gevraagd gezien het grote begrotingstekort waarmee de Europese Ge meenschap kampt. De betaling van het voorschot heeft Engeland nu afhankelijk miljard gulden) waarop Enge- De Europese landbouwcom- land over 1983 aanspraak missaris, de Deen Poul Dalsa- maakt. De Labourpartij heeft ger heeft voor het Europese geëist dat Engeland helemaal parlement in Straatsburg ge- geen betalingen meer doet aan zegd dat hij in het komende EG-partners hun landbouw- produktie te beperken. De Maastrichtse hoogleraar Pelk- mans relativeerde gisteren voor een gehoor van aanko- definitieve terugbetalingsrege ling. Minister Howe wilde daar niet van weten. De regu gemaakt van de terugbetaling liere contributiebetalingen zul de EG in afwachting van een weekeinde alsnog rekent op mende managers in Zeist de uit de gemeenschapskas van 450 miljoen pond (ongeveer 1,9 een akkoord tussen de ters van landbouw over de prijzen voor de landbouwpro ducten. Tot nu toe hebben de Ieren geweigerd toe te geven aan de druk van de andere de EG omdat volgens hem alleen de boeren bij de EG baat zouden hebben. Pagina 17: Lubbers introdu ceert no-nonsense politiek in Europa Biogas uit tuinbouwafval DELFT De vergisting van heeft geëxperimenteerd met Westlands tuinbouwafval le- een proefinstallatie om biogas vert een bijna onuitputtelijke te winnen uit organisch afval, gasbel van biogas op. Per jaar Volgens Zegwaard is er geen zou zo'n 365 miljoen kubieke betere manier denkbaar om meter gas kunnen worden ge- lastig organisch materiaal „om wonnen. Dit zegt de Delftse le vormen" tot nuttige pro firma Zegwaard die drie jaar dukten als biogas en kompost. En zo wordt het eneg systeem door het andere weggeconcurreerd. Zoals in Parijs, waar de beroemde „Pneu", de ondergrondse verdrongen is door een eind vorig jaar ingesteld communicatiemiddel de „Postéclaii", die veel sneller werkt dan de buizenpost. Maar hoe de techniek ook zijn best doet, de krant houdt stand. En zeg nou eens eerlijk, naar wie zou u anders dan naar de bezorger van de Leidae Courant. De Leidse Courant wil ik best 14 dagen proberen. Gratis en geheel vrijblijvend In een open envelop zonder postzegel opsturen naai: Leidse Courant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag. fl§*£etdóc (Soiwa/nt Grote winsten, grote telefoons, moet de gedachte geweest ^zijn achter dit enorme apparaat waarop een volwassen dame zo ontspannen poseert. Volgens Philips, dat afste vent op een winst van 1 miljard, werkt de telefoon echt. Philips mikt op nettowinst van 1 miljard EINDHOVEN Philips mikt voor dit jaar op een netto winst van 1 miljard gulden, bij een omzet van ruim 50 mil jard. Dit heeft president-directeur W. Dekker van Philips gezegd in een toelichting op de jaarcijfers. Vorig jaar zag het concern zijn nettowinst 49 procent stijgen tot 647 min. Volgens Dekker zijn er nog „plenty" mogelijkheden om dit resultaat te verbeteren. In het hele concern zijn stickers en posters verspreid met de tekst: „Op naar 50 miljard omzet, dan is het goed. De voorraden 10 procent omlaag, dan is het beter. Winst naar 1 miljard, dan is het best". Dekker noemde in een toelichting op de jaarcijfers de re sultaten in het laatste kwartaal „absoluut indicatief". De laatste drie maanden van het vorig jaar explodeerde de winst met liefst 177 procent tot 285 miljoen in vergelij king met dezelfde periode in 1982. Pag.16: „Concurrentieslag hifi loopt op z'n eind" DEN HAAG De eco nomische groei zit in een flink opgaande lijn. In de laatste raming waarmee het Kabinet en topambtenaren reke ning houden, wordt uit gegaan van een econo mische groei van twee a drie procent. Enkele maanden geleden re kende het Centraal Plan Bureau nog met een stijgingspercentage van 1,5 in 1984. Verschillende economische graadmeters wijzen op een snelle opvering van de Ne derlandse economie. Zo in vesteert het bedrijfsleven nu al bijna vier procent meer dan een jaar geleden. Inflatie en rentevoet blijven niettemin op een relatief laag peil. Volgens de laatste ramingen, houdt het Kabi net rekening met een toena me van het reëel beschik baar nationaal inkomen van 1 a 2 procent. Eén en ander zal voor de ruim 800.000 werklozen in ons land echter weinig soe- DEN HAAG Het afgelo pen jaar is voor de aande- lenbeleggers uitstekend ge weest en het is zeer waar schijnlijk dat 1984 een even goed resultaat zal brengen. de directeur beleggingsrese- arch van de Robeco Groep, dr. J.J. van Duijn, in de le denvergadering van de Vereniging Effectenbe scherming in Utrecht. Een Dit betoogde gistermiddag belegging van 1000 gul den in aandelen op 1 janua- even kan doorzetten, mits ri 1983 zou op 15 maart van de inflatie binnen de per- dit jaar een waarde hebben ken worden gehouden. „De gehad van 1.655 gulden, komende maanden zijn wat becijferde Van Duijn. Van dat betreft beslissend". Duijn verwacht dat de koersverbetering nog wel laas bieden, zo menen eco nomen van de Nederlandse Middenstands Bank. Deze bank publiceert in zijn jaar verslag een onderzoek waaruit blijkt dat geduren de vier jaar een produktie- groei van liefst 7 procent per jaar nodig is voor een halvering van de werkloos heid tot 400.000. De bank merkt hierbij op dat de pro- duktie van 1980 tot 1982 vier procent daalde en vorig jaar slechts een half procent is gestegen. Naarmate de economie ver der herstelt, wordt er wel veelvuldiger gepleit voor een matiging van het bezui nigingsbeleid van het Kabi net, om de economie een extra impuls te kunnen ge ven. Een forse economische groei betekent in elk geval op den duur een aanzienlij ke verlichting van de finan ciële problemen van het Kabinet. Huwelijksgrap

Leidse Courant | 1984 | | pagina 1