Amor doet Italiaanse ontvoerder de das om Herrenberg boos over niet vervolgen Surinamers Lubbers introduceert no- nonsense politiek Europa Nederland dient resolutie'in over strijdgassen Parijse buizenpost ter ziele Berlijnse woonwijk staat op tankgracht België plaatst raketten indien akkoord ontbreekt ITENLAND Ceidóe Souta/nt DONDERDAG 29 MAART 1984 PAGINA 17. ritse diplomaat Athene vermoord 'THENE De cultureel atta- van de Britse ambassade in riekenland, Kenneth Whitty, gisteren in het centrum van thene vermoord. Een mede- erkster van de diplomaat erd ernstig gewond. De dader jn te voet ontkomen. Een on- ikende jonge man schoot van irte afstand op Whitty door ;t raam van zijn auto. De -jarige cultureel attaché over- ;d ter plaatse. In landen van t Midden-Oosten zijn er de tste tijd verscheidene dreige- mten geuit tegen de Britse SPD veroordeelt scherp reünie van oud-Ss'ers (Van onze correspondent Gerard Kessels) BONN Afgevaardigden van de sociaal-democratische SPD hebben in het Westduitse parlement de bijeen komst van ex-SS'ers in Oberaula scherp veroordeeld. De sociaal-democraten zeiden dat door dit soort bijeen komsten „de rol van de SS bij de oorlogsmisdaden en de nazi-terreur wordt ontkend, hoewel het tribunaal van Neurenberg de SS bestempeld heeft als een misda dige organisatie". De Westduitse Joodse Studentenunie organiseert zaterdag in Oberaula een protestdemonstra tie tegen de bijeenkomst van oud-nazi's. Aan de protest demonstratie wordt deelgenomen door de Duitse vak beweging, de Jonge Socialisten, de Groenen, de Bond van Anti-fascisten en de Vereniging van Slachtoffers van het Nazi-regime. Gevangenisbezetting in Lima eist 19 doden LIMA Bij een gevangenisbezetting in de Peruaanse hoofdstad Lima zijn in de nacht van dinsdag op woensdag 19 personen om het leven gekomen en 35 gewond geraakt. Dit heeft de Peruaan se televisie woensdag bekendgemaakt. Een woordvoerder van de politie deel de mee dat 17 gevangenen werden ge dood tijdens de bestorming van de El Sexto-gevangenis. Een achttal gevange nen hield het gevangeniscomplex bezet en had 15 medegevangenen en perso neelsleden gegijzeld. De bezetters had den om hun eisen, een vrije aftocht en twee vluchtauto's, kracht bij te zetten een gevangenisbeambte en een geïnter neerde bendeleider gedood. Een vrouw, die door gevangenen van de El Sexto- gevangenis in Lima was gegijzeld, wordt onder be geleiding van een politieman naar een ziekenhuis overgebracht. „Yorkshire Ripper" in inrichting LONDEN Peter Sutcliffe, de Britse vrouwenmoordenaar die als de „Yorkshire Ripper" de misdaadgeschiedenis is in gegaan, is van een gevangenis overgebracht naar een psychi atrisch ziekenhuis.. Hiertoe is besloten wegens de achteruit gaan van zijn geestvermogens. Toen de Yorkshire Ripper in mei 1981 werd veroordeeld, verwierp de jury het argument van de verdediging, dat Sut cliffe ontoerekeningsvatbaar zou zijn. „Laat uw felrode nagellak thuis PORTSMOUTH Peter Ball, de eer ste man die zich aanmeldde voor de verplegingsatdeling van de Britse mari ne, zag uit naar zijn nieuwe carrière, tot hij zijn eerste orders ontving. In de brief van de marine werd hem meege deeld dat hij bij zijn aanmelding vijf beha's moest meebrengen. Lichte op maak zou worden toegestaan maar „Laat uw felrode nagellak wel thuis". „Ik zag mij al in een heel vreemde rol aan de poort", aldus de 19-jarige Ball, die toen hij contact opnam met de ma rine te horen kreeg, dat men hem bij vergissing de kledingvoorschriften voor vrouwelijk personeel had toege stuurd. staking in Londen gevolg van een 24-uursstaking bij het openbaar vervoer in nden moesten gisteren honderdduizenden mensen met een ei- jen vervoermiddel op weg. Het stadsverkeer was de gehele dag n de war vanwege de enorme hoeveelheid auto's, die lange files veroorzaakten. Vele inwoners van de Britse hoofdstad hadden ieze problemen blijkbaar voorzien, want zij-gingen gewoon te roet naar hun werk. 5e staking vormde een onderdeel van een serie acties tegen de (lannnen van de regering-Thatcher om het bestuur in Londen te ïentraliseren, waarbij enkele gemeenten zouden worden opgehe- 'en. (Van onze correspondent Cees Manders) ROME In Italië worden veel mensen gekidnapt. Maar slechts weinigen raken daarbij verliefd op hun ontvoerders. Gaby Maerth, dochter van een rijke in Noord-Italië woonach tige Schot, werd in mei 1982 ontvoerd. Tegen betaling van 10 miljoen gulden zou haar va der haar weer franco en onge deerd thuis bezorgd kunnen krijgen. Vijf maanden lang. duurden de onderhandelingen tussen de familie en de kid nappers. Al die tijd bracht de 18-jarige (en volgens bekenden van de familie erg mooie) Gaby door in het „hol" van de ontvoerders, voordat ze uitein delijk werd vrijgelaten. Die vijf maanden zullen Gaby en haar ontvoerders niet gauw vergeten. De rest van Italië trouwens evenmin. Want het unieke geval heeft zich voor gedaan, dat de gevangene en haar bewaker verliefd op el kaar raakten. Het was zeker geen liefde op het eerste gezicht. Gaby werd na haar ontvoering ergens in een bergdorpje in een soort houten kist gestopt. Ze lag ge ketend op een bed, dat niet verschoond werd. Haar enige gezelschap bestond uit spinnen en kakkerlakken. Een keer per dag kwam haar persoonlij ke bewaker, de 42-jarige Ro berto, wat eten brengen. Dat was ook de enige gelegenheid waarbij haar boeien werden Dat duurde zo'n drie maanden. Roberto sprak eerst niet met zijn gevangene en deed bij binnenkomst het licht uit, om met herkend te kunnen wor den. Het verhaal (dat overi gens in de Italiaanse rechtsza len breed is uitgesponnen) vermeldt niet wie het eerste verliefd is geworden. Een van de versies wil, dat Roberto in eens door menselijkheid werd bevangen en medelijden kreeg met dat „vieze en stinkende" meisje, dat al zo lang ongewas sen en vastgeketend op dat le dikant had gelegen. Hoe het ook zij, er ontstond "iets moois tussen de twee en het gevangenisregime werd navenant versoepeld. Roberto nam zijn masker af en bleek slechts een hopeloos verliefde stuntel in het misdaadvak. Gaby kreeg niet meer de ket ting aangelegd, mocht in' haar hut rondlopen, zich wassen en toilet maken. Haar geliefde bracht zelfs geschenken voor haar mee. De laatste twee maanden van Gaby's gevan genschap werden dus zelfs nog gezellig, de omstandigheden in aanmerking genomen. Op zekere dag kwam Roberto met gebakjes aanzetten. Maar in zijn verliefdheid vergat hij de kassabon van de doos te verwijderen. Gaby zag die bon en prentte het adres in haar geheugen. Toen haar vader enkele weken later de losprijs had betaald en Gaby ergens langs de weg werd afgezet, kon zij de politie precies de naam van de bakkerij vermel den waarvandaan Roberto het gebak had betrokken. Voor de politie was het daarna een koud kunstje de hele bende op te rollen. Deze week stond de bende van Roberto hij had de nodige helpers terecht op beschul diging van de kidnapping. Ook Gaby was present, maar heeft niet één keer naar haar gekooide ex-minnaar gekeken. Voor haar is de relatie verle den tijd. Tegen iedereen die haar haar kortstondige relatie met Roberto kwalijk neemt zegt ze: „Niemand kan zich voorstellen wat het is om maandenlang vastgeketend te liggen, zonder iemand om mee te kunnen praten, zonder wa ter om je te wassen. Drie maanden in dat ongedierte. .Op een gegeven moment raak je ten prooi aan wanhoop, en dan grijp je elk sprankje menselijk heid aan dat je kunt ontdek ken. Roberto was aardig en menselijk tegen me, en ik raakte op hem verliefd. Dat mag ik toch zelf uitmaken?" De liefde is dus over, Gaby te rug op school en Roberto voor achttien jaar achter de tralies verdwenen. Volgens de rech ter was hij de menselijkste van de hele bende, en dat mocht best beloond worden. PARIJS Onttroond door telefoon en telex verdwijnt eind van deze maand in Parijse het unieke transportsys teem van de „Pneu", de buizenpost tussen de postkanto ren, die sinds 1867 vooral geheime geliefden grote dien sten heeft bewezen. Het ondergrondse buizennet zorgt er op het ogenblik nog voor, dat een boodschap binnen twee uur op de juiste bestemming is. Behalve de voort schrijdende techniek hebben ook de Parijzenaars zelf aan het verval van de Pneu bijgedragen. In 1973 wer den nog 2,7 miljoen boodschappen verstuurd, in 1982 waren dat er nog maar 648.000. (Van onze correspondent Gerard Kessels) ÜONN Ongeveer hon- lerd huizen in een zuide- ïjke woonwijk van West- Berlijn blijken te staan plaatsen bevinden. Dat is op een vijftien kilometer bleken bij de bestudering van lange tankgracht uit de oude. Engelse luchtopnamen Tweede Wereldoorlog. uit de laatste weken van de Tweede Wereldoorlog. In het Vermoed wordt dat zich in de gebied van de tankgracht zijn tankgracht mumtieopslag- bij bouwwerkzaamheden al - meerdere malen explosieven gevonden. Het stadsbestuur van West-Berlijn onderzoekt of de huizen op de tankgracht afgebroken dienen te worden. Gedurende dat onderzoek zijn de huurders elders onderge bracht. DEN HAAG De Surinaamse ambassadeur in ons land, Henk Herrenberg, heeft bij de Nederlandse autoriteiten geprotesteerd tegen het niet vervolgen van de zestien mannen, die door Frans Guyana zijn uitgewezen op verdenking van het voorbereiden van een staatsgreep in Suriname. Het ministerie van buitenland se zaken heeft ambassadeur Herrenberg geantwoord dat de justi tie onafhankelijk is. Wel wordt nog onderzocht, wat zich vorige week precies in Frans Guyana heeft afgespeeld. Nadat eergisteren acht leden van de groep vanuit de Nederland se Antillen op Schiphol waren aangekomen, arriveerden van morgen nog zeven mannen. Alle vijftien hebben de luchthaven na de gebruikelijk controles ongehinderd kunnen verlaten. Een lid van de groep is in Curasao achtergebleven. (Van onze correspondent) 5RUSSEL Voorop ge- Iteld mag worden dat En gelsen en Ieren een niet [eringe schuld dragen aan iet mislukken van het (verleg in de Europese gemeenschap. Dat de ^ritten het recht hebben |m èen groter aandeel uit le kas van de Gemeen- ch^p, zodat hun netto-be- aling aan de EG er wat Iragelijker uitziet, staat (uiten kijf. Maar dat zij de rekensommetjes van de EG-partners weigeren in overweging te nemen en blijven vasthouden aan hun uitkomst van optellen en aftrekken, verstoort niet alleen de financiële balans van de EG, maar dreigt de Gemeenschap rechtsstreeks in de af grond te storten. Toch "mag ook de rol van Ne derland niet onbesproken blij ven. Tijdens de top in Brussel van vorige week bleek pre mier Lubbers een onverzoen lijk onderhandelaar. Wat be treft de Britten had hij voor zichzelf een streep gezet: de onderhandelingen mochten, zo had hij zich voorgenomen, eni ge ruimte hebben, maar op het moment dat het bedrag over Lubbers' schreef ging, staakte hij alle medewerking. Hij wenste niet te buigen voor wat hij zag als chantage van de Britten. In het verlengde daar van opereerde minister Braks van Landbouw ook op het scherp van de snede. Bij alle compromissen die op tafel kwamen om de Ieren, met eni ge winst op zuivelgebied, weer in het gareel te krijgen, bleef Braks op zijn standpunt. De Ieren mogen niet verder ko men dan hun productie, die zij in 1983 hadden, 5,27 miljoen ton zuivel, vond hij. Alles wat er overheen ging zou het over schot aan zuivel, de kostenver- slindende factor binnen de EG-begroting, dusdanig doen toenemen dat aan bezuinigin gen niet meer te denken viel. Nee dus. Ook minister Hans van den Broek van Buitenlandse Za ken liet op de spoedvergade ring van afgelopen dinsdag zijn tanden zien. Onderhande len met de Britten tot het ui terste, dat wel, maar de grens was getrokken. Van den Broek moest niets hebben van een salami-tactiek, waarbij de worst plakje voor plakje aan de Britten geserveerd dreigde te worden. Van alle tien on derhandelaars bleek Van den Broek tegenover zijn Britse collega het hardste standpunt in te nemen. Potverteren is er niet meer bij in de Gemeen schap, dat is duidelijk. Maar daar waar andere lidstaten soms voorzichtig bereid waren dan maar het ene gat met het andere te vullen omwille van de eenheid binnen de Ge meenschap, toonden de Neder landse vertegenwoordigers de" afgelopen weken geen enkele bereidheid de bezuinigingspo- litiek geweld aan te doen. Vaak tot grote verbazing van de ministers van andere lidsta ten. 'Alles op een rij zettend blijven Ieren en Britten de hoofdschuldigen van het feit dat Europa niet marcheert zo als het zou moeten, maar het heeft er alle schijn van dat het kabinet-Lubbers zijn no non- sense-politiek ook buiten de eigen grenzen in praktijk brengt. Politie Sri Lanka schiet op burgers COLOMBO Een militaire patrouille heeft in de stad Jaffna, in het noorden van Sri Lanka, het vuur geopend op een groep burgers. Daarbij zijn zeven mensen gedood. Volgens officiële verklaringen werd de leger-patrouille overvallen door Tamil-terroristen, waar na de politie het vuur beant woordde. Een deel van de Ta mils op Sri Lanka eist onaf hankelijkheid voor het noor delijke deel van het eiland, waar de meeste Tamils wonen. De Tamils vormen 18 procent van de in totaal 15 miljoen be woners van Sri Lanka, het vroegere Ceylon. Vorig jaar was het eiland toneel van bloedige onlusten, waarbij vooral in de hoofdstad Colom bo honderden Tamils werden gedood. Israëliërs in juli naar de stembus JERUZALEM De vervroeg de parlementsverkiezingen in Israël zullen op 23 juli worden gehouden. Hierover hebben de leider van de oppositievoeren- de Arbeiderspartij, Peres, en premier Shamir overeenstem ming bereikt. De kiescommis sie van de Knesset (parlement) moet formeel nog haar toe stemming geven aan de ver kiezingsdatum, die een com promis is tussen de standpun ten van oppositie en regering. riment met een zogenaamde knielbus in Nieuwegein. Deze bussen zijn door een verlaagde vloer beter toegankelijk voor gehandicapten en bejaarden dan de gebruiikelijke bussen. Voor mensen in een rolstoel zijn ze echter niet toeganke lijk. De kosten van de kniel- DEN HAAG Minister Smit- bus zijn gelijk aan die van een Kroes (Verkeer en Waterstaat) normale stadsbus; er kunnen heeft toegestemd in een expe- alleen iets minder mensen in. Experiment met knielbus in Nieuwegein (ADVERTENTIE)- Nederland. A alten/A chterhoek. 6-pers. bungalow voor wie van ntst en ontspanning houdt. Per bungalow per nacht v.a. Hs 89,- Ls Denemarken. Maak uw eigen 5-17 daagse auto rond reis. Half- pension in Deense Kro's. P.p.v.a. 437- BOEK BU DE ANWB. DAT VOORKOMT VERRASSINGEN. België. PetitHan/Ardennen. 4-pers. bungalows in bosrijk, heuvelachtig terrein. Per bungalow 'YA per nacht v.a. Hs 99,- Ls ZXjr Hongariie. Maak uw eigen 6-21 daagse autorondreis. Half- pension in hotels. Per persoon vanaf 422 Duitsland. Wittlich/Moezel. Rustig gelegen hotel. Direct aan bosrand. Mooi uitzicht. Half pension. A A P.p. p.n.v.a. Hs 47,- Ls Spanje. Autorondreizen met lo gies en half pension in Paradores. 19 of24 dagen. P.p.v.a. Hs 1692,-Ls |^4 Frankrijk. A ime/Hautes A Ipes. 4-pers. appartementen met uit zicht op de Mont Blanc. Per appanement CO p.n.v.a. Hs 76.- Ls Joegoslavië. A utorondreis 16 dgn, verlenging mogelijk. HaIJ'pension in goede hotels. P.p.v.a. Hs 1373,-Ls Oostenrijk. Bizau/Vorarlbetg. Centraal, rustig gelegen Gasthof Goede wandelmogelijkheden. Hal/pension. O A P.p.p.n.v.a. Hs 42.- Ls DjLJ* Groot Britannië. Vijf verschillende automndreizen. Logies/ontbijt of haf/pension. Prijzen v.a. Engelse havens. HHH P.p.v.a. Hs 908,- Ls ANWB-Leiden, Stationsweg 2, tel. 071-146241. UW AUTOVAKANTIE IS BELANGRIJK GENOKP OM M TE BOEKEN BU HET REISBUREAU VAN DE ANWB (Hs Hoogseizoen. Ls Laagscizocn) 4036a SUSKE EN WISKE HET DELTA-DUEL nm ill hruip idir nitl mttr onder] 1 hoor1 flij niet ftiitn BRUSSEL België zal overgaan tot het stationeren van Amerikaanse kruisra ketten als er geen overeen-' komst wordt bereikt tussen de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie over beperking van de kernwapens voor de middellange afstand in Euro pa. Dat heeft de Belgische minister van buitenlandse zaken, Leo Tindemans, giste ren verklaard tijdens een de bat in de Belgische senaat. Auto sneeuwvrij Op een parkeerterrein in het centrum van Rome, een plaats In de Amerikaanse staat New York, komt onder een grote sneeuwhoop langzaam maar zeker een „verdwenen auto" vandaan. In de afgelopen winter werd de staat New York een aantal malen getroffen door hevige sneeuwstormen, waardoor de auto ondergesneeuwd raakte. Toen sneeuw schuivers later de parkeerplaats sneeuwvrij maakten, werd de auto nog eens extra ondergestopt. De afgelopen week is de temperatuur in Rome echter ver boven nul gestegen, zo dat de ruim twee meter hoge sneeuwhoop langzaam wegs melt. Het is overigens nog niet bekend of de diep-gevroren auto weer gebruikt zal kunnen worden. NEW YORK Nederland heeft in de Veiligheidsraad een ont werpresolutie ingediend waarin het gebruik in de Golf-oorlog krachtig wordt veroordeeld, daarnaast worden de oorlogvoeren de partijen opnieuw verzocht een vreedzame oplossing te vinden voor hun conflict. Het Nederlandse initiatief wordt gesteund door Engeland en Australië. De Veiligheidsraad zou zich van daag ook bezig houden met de conclusies van het rapport van de VN-commissie die na onderzoek heeft vastgesteld dat in de Golfoorlog mosterdgas en zenuwgas zijn gebruikt. Het rapport is, zoals verwacht, verworpen door Irak. Irak vindt dat de VN zich heeft geleend voor een propagandatruc van Iran, dat alle aan sporingen de oorlog met Irak te beëindigen tot nu toe naast zich neer heeft gelegd. Paus Johannes Paulus II heeft het gebruik van chemische wa pens in de oorlog tussen Iran en Irak scherp veroordeeld, zo meldt onze correspondent in Rome. Sprekend aan het slot van zijn wekelijkse generale audiëntie met de gelovigen in het Vati- caan, wees hij op „het gezaghebbende onderzoek dat is inge steld" in een kennelijke verwijzing naar de VN-rapportage.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 17