„Fusie RSV was roverij in't groot Nederlandse hulp aan Zuid- Amerika staat op de tocht Studentenstops nodig bij tien studierichtingen Van Dam beste tv-commentator U heeft geen idee, wat u aan f cnhr,r^ ideeën opdoet prf 1&gnd - INNENLAND/BUITENLAND CeidaeSouAtmt DONDERDAG 29 MAART 1984 PAGINA 15 Irie Sovjetsoldaten willen i Zwitserland blijven liJSRN Van de drie in Zwitserland ge alterneerde Sovjetsoldaten, die in mei ,iaar huis zouden gaan, willen er twee in itivitserland blijven. Dat heeft een Zwit- <jrse regeringswoordvoerder gisteren ver jaard. J Zwitserland zitten in totaal negen Sov- jsoldaten vast, die door het Afghaanse zijn gevangen genomen en vervol- ns onder toezicht van het Internationale bde Kruis in Zwitserse interneringkam- zijn opgenomen. In een door hen zelf ^dertekende verklaring staat dat de sol- na twee jaar naar de Sovjet-Unie uilen terugkeren. Maar de Zwitserse mi- jtser van buitenlandse zaken, Aubert, left gezegd dat zij niet tegen hun zin |ar de Sovjet-Unie zullen worden terug- ituurd. DEN HAAG Er zijn voor het komende studie-1 jaar studentenstops nodig voor tien studierichtingen, één meer dan vorig jaar. Nieuw is die voor techni sche bedrijfskunde aan de technische hogescholen in Eindhoven en Enschede. Voor drie studies worden nog plaatsingscommissies nodig geacht. Achttien plaatsingscommissies moe ten worden opgeheven omdat ze geen bestaansre den meer hebben. De Academische Raad beslist IwU KRIJGEN ALLE MEDEWERKING" RSV-commissie Van Dijk: Het loopt goed morgen over de aanvragen voor studentenstops. Tot dan kunnen er nog veranderingen worden aangebracht in de cij fers die de belangstelling en de capaciteit weergeven. Duidelijk is wel dat zich op 24 januari voor het nieuwe studiejaar 1172 eerstejaars minder hadden aan gemeld dan een jaar geleden toen er 34.345 stonden geboekt. Een numerus fixus wordt nodig geoordeeld voor theaterweten schappen. Om 115 plaatsen moeten 292 gegadigden loten. Voor informatica is plaats voor 1080 eerstejaars, terwijl er zich 1203 voor hebben opgegeven. De Academische Raad zou kunnen besluiten te volstaan met een plaatsingscommissie. Technische bedrijfskunde (Eindhoven en Enschede) kan 430 eerstejaars plaatsen. Er zijn 498 aanmeldingen. Voor indus trieel ontwerpen (Delft) zijn er 509 gegadigden voor 160 plaat sen. Bedrijfskunde, te studeren in Groningen en Rotterdam, telt 430 gegadigden voor 300 plaatsen, waarvan de Erasmus- universiteit er maar honderd kan hebben. Voor gezondheidswetenschap pen in Maastricht, algemene gezondheidszorg in Rotterdam en tandheelkunde in vier ste den, is de belangstelling min der dan de opleidingscapaciteit. Studentenstops zijn evenwel nodig, gezien de overschotten aan gegadigden voor (dierge neeskunde. In Maastricht zou den 250 eerstejaars kunnen be ginnen (nu 171 gegadigden), in Rotterdam zijn er 65 belang stellenden voor 75 plaatsen. Bij geneeskunde is het niet dui delijk of rekening moet wor den gehouden met inkrimping van de capaciteit. Daar komt nog bij, dat vier faculteiten een experimentele studierichting hebben gevraagd. Een numerus fixus blijft evenwel nódig: er 3101 gegadigden voor ten hoog ste 1980 plaatsen. De belang stelling voor diergeneeskunde is bijna vijf keer zo groot als de opleidingscapaciteit die 175 be loopt. Plaatsingscommissies worden de Academische Raad aanbevo len voor Engels, rechten en economie. Voor Engels wordt de belangstelling geraamd op 796 (166 meer dan de mogelijk heden). Er is grote belangstel ling voor de nieuwe studierich; ting Europese studies en ver taalwetenschappen in Amster dam. Rechten trekt 910 eerstejaars meer dan de capaciteit van 6.186. De belangstelling voor economie blijft achter bij de ca paciteit. De belangstelling voor de Vrije Universiteit in Am sterdam en voor Maastricht is wel boven de mogelijkheden. DEN HAAG Het kamerlid Marcel van Dam (PvdA) heeft mr. G.B.J. Hilterman met neuslengte verslagen in een Nipo-enquete over de vraag, wie men de beste politieke commentator op de tv vindt. Van Dam kreeg 14 procent van alle stem men, Hilterman 13. Daarna kwamen Jaap van Meekren (5 procent) en „Boebie" Brugsma (2 pro cent). Verder werden nog genoemd Ad Langebent, Koos Postema, Henk Neuman, Eef Peereboom, Cees Zorgdrager en Ton Planken. De waardering voor een commentator houdt verband met inko men en politieke voorkeur. Van Dam haalde zijn stemmen vooral weg bij Pvd A'ers en scoorde hoog bij de laagste inkomens, Hilterman vindt zijn aan hang vooral bij CDA- en VVD-kiezers en bij de hogere inkomensgroep. «§EN HAAG „Hé, dag. goed hè met de ver- Nou, sterkte er erder maar mee". De preker beent na een kor- handdruk weg. De oorzitter van de Kamer- pmmissie die een onder- pek doet naar het RSV- irama, de CDA'er Cees Jan Dijk, kijkt hem, zwij- |end, maar tevreden, na. in korte ontmoeting na an- irhalve week verhoren door commissie, die aangeeft dat r duidelijk belangstelling Dor bestaat. En dat de resul- iten zeker niet tegenvallen, terhoren die het sluitstuk leten gaan vormen van een (.-lementaire enquête. Een [quête die zich tot voor kort ijwel in het verborgene af- peelde. .Direct na de installatie van Ie commissie op 24 maart 1983 lebben wij ons teruggetrok ken om te bezinnen op onze lakopdracht. Wat direct in et oog sprong was dat in de pdracht twee hoofdelementen ^ten. Een onderzoek naar het iSV-concern zelf en een on- erzoek naar de rol van de verheid daarbij", aldus Van [ijk. Ue eerste vraag waar wij oor kwamen te staan was: (aar halen wij onze informa- :e vandaan. Waar beginnen re, hoe moeten wij de zaak anpakken. Het allereerste rat wij nodig hadden was goe- e hulp, zowel van het be drijfsleven als aan van de |verheid. Wij hadden een vlie tende start. Binnen een maand haden wij twee teams van deskundigen bijeen". „Aanvliegen" „Die deskundigen kwamen als het ware zelf aanvliegen. Di rect nadat de Kamercommissie zich geïnstalleerd had klopten organisatiebureaus aan om het onderzoek bij RSV te mogen doen. De Kamercommissie maakte hierna een selectie. „Zij mochten niet bij RSV be trokken zijn geweest, moesten kunnen leveren wat wij wil den en de kwaliteit moest ver zekerd zijn. Nou, ik heb acht jaar voor de Wereldbank ge werkt en heb dus ook ervaring met die bureaus. Ik werkte ook zelf wel eens voor hen bij ontwikkelingsprojecten". Uit de aanbiedingen werden vijf mensen door de commissie uitverkoren afkomstig van een accountantsbureau, een advo catenkantoor en een organisa tie-adviseursbureau. „Wij heb ben contact gelegd met de be- windvóerders en de Raad van Bestuur bij RSV en hen laten weten dat wij gingen starten en snel informatie wilden. Verslagen van zittingen van de Raad van Bestuur, de Raad van Commissarissen, accoun tantsrapporten, jaarverslagen, sociale rappporten. En wij wil den dat onze mensen met hun mensen konden praten", ver haalt Van Dijk. „In mei 1983 is het team van deskundigen met volle inzet gaan werken. Wekelijks kre gen wij daar rapport van. In de zomer kwamen de eerste deelrapporten binnen en eind november het eindrapport. Dat waren vier dikke delen waarin de hele zaak in vogel vlucht werd behandeld, en twintig delen over zaken als de RSV-werkmaatschappijen, de ROS-affaire (Rotterdamse Offshore- en Scheepsbouw- combinatie, waar later veel geld bij moest) en het kolen- graversproject, dat een forse strop werd". „In lange voorgesprekken hebben we duidelijk gemaakt wat wij wilden. Wat onze inte resse had. We zeiden: „Kamt u het uit en bij twijfel besluiten wij. Er is niet veel overbodige ballast uit gekomen. Wel von den wij dat bepaalde zaken on derbelicht waren. De deskun digen hebben dus een vervol gopdracht gekregen. Daar is men nu mee klaar". Overheid Naast de team van deskundi gen dat RSV onderzocht wer den mensen gezocht voor het deel „overheid" in het RSV- drama. Van Dijk daarover: „Wij zochten bestuursdeskun- digen, mensen met politiek in zicht, mensen die iets wisten van de overheidsfinanciën, van het steunbeleid aan bedrij ven, en juristen. Wij hebben verschillende wegen bewan deld". „Via de universiteiten, maar daar waren geen mensen vrij te maken, en in eigen kring. Wij vonden Donner op het mi nisterie van justitie en Gerrit- se bij het Instituut voor onder zoek van overheidsuitgaven. Dat heeft een goede naam. Ook vonden wij Saskia Stuive ling (ex-staatssecretaris van binnenlandse zaken), die er tijd voor had en het erg graag deed". De voorzitter van de parlementaire RSV-commissie. de CDA'er Cees van Dijk: „Ik had verwacht dat een aantal mensen bij de verhoren zeer terughoudend zou zijn, maar dat valt reuze mee". „Voor de overheidsinformatie vroegen wij ons af wie erbij betrokken was. We hebben premier Lubbers gevraagd vanaf 1965 verslagen van de ministerraad te krijgen over RSV. Ook hebben wij de mi nisteries van economische za ken, financiën, defensie, socia le zaken en verkeer en water staat benaderd met de vraag: „Kunt u alle dossiers geven die direct of indirect betrek king hebben op RSV, zodat wij ons erin kunnen verdiepen. We hebben alle medewerking gehad. Op EZ vond men het een goede kans de eigen dos siers eens te ordenen". „Een stroom van stukken kwam toen binnen. Onder lei ding van Stuiveling is het voorsorteren en indikken be gonnen. Anders was het voor de commissie niet te behappen. Sorteren en samenvatten van af juli, augustus 1983. Het werd een vervolgverhaal. Er werd steeds meer aangeleverd en dat gebeurt nog steeds". Met de informatie van over- heidszijde en van de kant van RSV kon de commissie gaan vergelijken. Konden de zaken van twee kanten belicht wor den. Uit dat proces bleek snel welke informatie ontbrak en welke zaken niet klopten, al dus Van Dijk. „Daaruit groei de een beeld wie er een rol speelde in het drama. Wie een hoofdrol vervulde en wie een adviserende rol.i Toen heben wij ook gezegd: „met die en die willen wij zeker praten". Die zijn er nauw bij betrokken geweest". Ramp Met deze „uitverkorenen" hield de commissie eerst „ver kennende" gesprekken. „Het was een ramp geworden als die mensen bij verrasing ver hoord waren. Die waren in de grootste verlegenheid geko men. De serie informele ge sprekken gaf ons een beter en dieper inzicht en heeft geleid tot de vraag om meer informa tie. Toen is ook de lijst met te horen mensen opgesteld". „Met die verhoren zijn wij nu voor de eerste periode tussen 1965 en 1971 bezig. De lijst voor de tweede periode is bij na klaar. Voor de derde perio de, 1978 tot nu, zal het wat langer duren. Dat is erg ge compliceerd". Ter voorberei ding van alle verhoren ont vangen de commissieleden nog eens een informatiemap van de deskundigen als geheugen- „Het gaat goed met het onder zoek", aldus Van Dijk over de werkwijze tot nu toe. „Wij proberen de verhoren chrono logisch op te bouwen. Ik stel de vragen maar geef de andere leden alle ruimte om vragen te stellen". „We hebben ons als commissie na de eerste week wel bezon nen: Kan het zo wel. Een paar keer was de tijd vol. 2Vi Uur verhoor is ook erg lang. Maar we hebben de reservedag. Grosso modo valt het niet te gen. Ik had verwacht dat som migen bij de verhoren zeer te rughoudend zouden zijn, maar wij krijgen alle medewer king". CAREL GOSELING IOFSTRA: REGERINGSWAARNEMER MOLKENBOER TRAD BIJ VEROLME OP ALS „DICTATOR" (/an onze parlementaire re dactie) JEN HAAG De in 1970 oor de overheid benoem- regeringswaarnemer |ij Verolme, Molkenboer, ok directeur-generaal in- justrie op het ministerie' jan economische zaken, fad binnen Verolme op lis een „dictator in ander mans bedrijf". laarbij bestond bij de Raad pn Commissarissen van Ver- |me de indruk dat Molken- Der in opdracht van toenma- ge minister Nelissen (Econo- lische Zaken) veel meer dan ;n simpele „waarnemer" bij et bedrijf moest zijn. >it heeft ex-minister van fi- anciën prof. Hofstra, door de verheid in 1970 na het ver rek van Cornelis Verolme, enoemd in de Raad van Com- lissarissen bij Verolme, giste ren gezegd voor de RSV-Ka mercommissie. „Molkenboer was aanwezig bij vergaderingen van de Raad van Commissarissen alsof hij commissaris was. Hij voerde het hoogste woord. Zijn positie is mij nooit duidelijk gewor den. Of hij uitvoerder was van een opdracht, of de gangmaker van de- fusie waarbij hij zijn ei gen mening uitvoerde". „Ik heb de indruk dat het het laatste was. Hij had meer ruimte van de minister dan al leen waarnemer zijn. Het kan best zijn dat hij de fusie heeft doorgedrukt in de veronder stelling dat de minister het toch wel zou goedkeuren", al dus Hofstra. Verolme was aan handen en voeten gebonden. Dit werd erg duidelijk toen de overheid Verolme verbood zich in de marine- en ketelbouw te bege ven. Al eerder was toezicht op scheepsbouworders ingesteld. „Dat was onbehoorlijk, een on redelijke belemmering. In plaats van hulp te geven om zo veel mogelijk te redden ver bood men ons orders". De oud-Verolmeman betitelde de fusie-RSV als „roverij in het groot". „Ik was tegen de fusie. Een goed geheel als Ver olme werd in de chaos van Rijn-Schelde gebracht. Verol me bracht orders voor 400 mil joen gulden in RSV. Rijn- Schelde niets. Verolme had bovendien een winstmogelijk heden. Rijn-Schelde, met ge flatteerde balansen en verou derde spullen, niet. Verolme heeft hen voor een aantal ja ren gered". Hofstra stelde dat Verolme- man Schwencke na 26 uur vergaderen in een black-out voor' de fusie had getekend. Dit verhaal werd echter ont kend door de voorzitter van de commissie Winsemius, Winse- mius, de vader van de huidige minister van VROM. Hij zei gisteren dat die vergadering ondermeer zo lang duurde om dat de betrokkenen naar de voetbalwedstrijd Benfica-PSV op tv zaten te kijken. Winsemius erkende dat Mol kenboer het machtigste lid van zijn commissie was omdat hij de geldkranen van de over heid vertegenwoordigde. De fusie kwam, naarmate Verol me meer orders binnenhaalde en sterker werd, steeds dich terbij. Omdat Nelissen het zelfstandig doorgaan van Ver olme blokkeerde, was alleen een fusie mogelijk, aldus Win semius. „Ik zou Verolme toen zelfstandig hebben gelaten". Dat Rijn-Schelde bij de fusie 66 procent van de aandelen kreeg en Verolme 33 procent was een wens van Rijn-Schel de die in de commissie zonder meer werd geaccepteerd. Ook al omdat financiële gegevens over Rijn-Schelde ontbraken. Afgesproken correcties op die verhouding binnen RSV na gebleken verliezen van Rijn- Schelde werden niet doorge voerd. Dr. A. Winsemius, vader van de huidige minister van volkshuisvesting, werd gisteren verhoord door de parle mentaire RSV-commissie. Winsemius was voorzitter van de commissie die in '70/'71 een onderzoek instelde naar het beheer van het Verolme-concern. NO VIB- SECRETARIS SJEF THEUNIS: DEN HAAG „Het zou goed zijn als leden van het huidige kabinet meer contact zouden onderhouden met landen in Latijns-Amerika. Zij zouden ontdekken dat voortzetting van de ontwikkelingshulp heel zinvol is. Als je de armoede in Latijns-Amerika eenmaal hebt ge zien, ben je ervan overtuigd dat die verschrikkelijke ellende nooit uit het oog verloren mag worden. Het schrappen van een continent uit het ontwikkelings hulp-programma betekent een verschraling van de contacten tussen Nederland en de ontwikkelingslan den. Dat zou funest zijn". Sjef Theunis, algemeen secrëtaris van de Novib, is bezorgd over de nieuwe vorm, waarin de regering-Lubbers de ontwikkelins- ghulp wil gaan gieten. Hij vreest dat ruime aandacht besteed zal worden aan de belangen voor de Nederlandse bedrijven bij het verlenen van ontwikkelingshulp. Tijdens een recente reis door een aantal Latijnsamerikaanse landen heeft Theunis geconsta teerd dat Nederlandse ontwikelingswerkers bang zijn, dat de hulp aan Latijns-Amerika zelfs helemaal zal worden beëindigd. Herijkingsnota Op het ministerie van ontwikkelingssamenwerking is men mo menteel bezig met het opstellen van de zogenaamde Herijkings nota, die volgens een woordvoerder van Ontwikkelingssamen werking begin mei in de Kamer behandeld zal gaan worden. In een voorlopige versie van de Herijkingsnota zou staan, dat de stimulering van het bedrijfsleven en van het platteland de twee kernthema's moeten vormen van het Nederlandse ontwikke lingsbeleid. Per land zou moeten worden bekeken welke sector van het bedrijfsleven of welke regio voor de hulp in aanmer king komt. Theunis is het hiermee volstrekt oneens. „De belan gen van de Nederlandse export mogen niet de overhand krijgen in de ontwikkelingshulp. Deze moet gericht blijven op de belan gen van de mensen in het betreffende land". Hij laat weten dat de Novib in de komende weken zal aandringen op een soort na tionale bezinning, waarbij voortzetting van de ontwikkelings hulp aan Latijns-Amerika centraal zal staan. Dictaturen in defensief Gedurende zijn reis door Latijns-Amerika is Theunis gesterkt in zijn opvatting, dat het verstrekken van ontwikkelingshulp nu belangrijker is dan ooit. „Het besef dat de dictaturen in het de fensief zitten is wijd verbreid in Latijns-Amerika. De overgang van een militaire junta naar een burgerregering in Argentinië en Peru zijn duidelijke voorbeelden hiervan. Daarnaast is het afgelopen jaar ook in Chili een protestbeweging op gang geko men, die weliswaar nog niet de macht van het regime-Pinochet heeft aangetast, maar al wel heeft aangetoond dat dit bewind zich in toenemende mate in een politiek isolement bevindt. Zelfs in conservatieve kringen in Chili wordt steeds duidelijker on derkend, dat Pinochet het land naar een economisch faillisse ment leidt". „In Brazilië is een liberaliseringsproces in gang gezet, dat wei eens tot een definitieve ommekeer in het land kan leiden. De I'aren van de brute dictatuur zijn voorbij". Maar, voegt Theunis lier aan toe: „In de Braziliaanse legertop heerst bezorgdheid over deze gang van zaken. De generaals stellen zich de laatste tijd geregeld de vraag of de liberalisering niet te ver gaat. Hun bezorgdheid is niet in laatste instantie ingegeven door de vor ming van een burgerregering in Argentinië, waar hooggeplaat ste militairen nu worden beschuldigd van martelpraktijken die tijdens de militaire dictatuur zijn begaan. Braziliaanse generaals vrezen dat zij bij voortgaande liberalisering eveneens verant woordelijk gesteld zullen worden voor martelpraktijken en schending van de mensenrechten". Angst voor staatsgreep „Bij vele Brazilianen is de angst dan ook levensgroot dat het le ger opnieuw de macht zal grijpen. Zelf heb ik echter de indruk dat deze angst meer van psychologische aard is. Het is namelijk zeer twijfelachtig of het leger nog wel zo'n sterke invloed heeft. De liberalisering is al te ver gevordert om de klok zomaar weer terug te draaien", aldus Theunis. „De militaire junta heeft een enorme economische chaos achter gelaten. Wat dat voor gevolgen heeft voor de bevolking, heb ik onder gezien in de sloppenwijken van Sao Paulo en Rio de Ja neiro. De ellende is daar enorm. De criminaliteit is er onrustba rend toegenomen, wat weer een hard politie-optreden in de hand heeft gewerkt. Het is niet zo verwonderlijk, dat er de laat ste tijd al enkele malen spontane hongeropstandjes zijn uitgebro ken, waarbij supermarkten werden leeggeroofd". Theunis benadrukt de noodzaak om tot een snel mogelijke op lossing van de meest nijpende problemen de sterk toegeno men armoede en grote werkloosheid te komen. „Maar daar over ben ik niet optimistisch. Noch de regering-Figueredo noch de oppositiepartijen beschikken over een duidelijk plan om de dringende economische problemen aan te pakken. Mede daarom is voortzetting van de Nederlandse ontwikkelingshulp een ver eiste", aldus Theunis. RICK KERSJES BUITENHEER (ADVERTENTIE) De Huishoudbeurs zit er vol mee! ,Cu centrum &rr* n +Boetie*** V,*. i v°0i e'^n e\k fomuA dan ooit. Op lal van gebieden vindt u er internationale 1 1 demonstraties, produklcn, ideeën en shows. F"hi. 1 bi 1 1 (tV~ Lc—r j\ Alleszins de moeite waard om er eens een 1 H 1 BB 11111 rr t,f j lekkerdaeie vooruit te trekken. J 1 LT 1 B T ÉT I m ^1 6t/m15april Amsterdam RAI M 9| 1 I If^h! Dagelijks san 10-17 uur en 19-22 uur. Zaterdag cn zondag 10-17 uur. *1 1 V?k Trein-Toegang-biljelten bij NS-stations l 1 j! LL L j

Leidse Courant | 1984 | | pagina 15