Halcion- slachtoffers eisen schade vergoeding Let as maandag op de "Nieuwe kijk op Sparen!' Rabobank S3 Kabinet zet extra rem op gastarbeid bk morfine >iuitgemaakt bij \edicijnenroof kit magazijnen Minister stapt af van eis dat Damen Wilton „redt Concertgebouw Amsterdam niet dicht tijdens renovatie Midden school brengt geen extra kosten mee BINNENLAND CcicLc Somant DONDERDAG 29 MAART 1984 PAGINA 13 j/ergevlogen indrukwekkende zee- Ind is gisteren met negen brtgenoten vanuit Ontario frgevlogen (per vliegtuig) \r Nederland, waar hij bin- Skort in het recreatiepark bkse Bergen te bezichtigen [zijn in het kader van een ucatieve demonstratie. De [nd mocht overigens pas na nodige problemen door de liane, omdat hij evenals de pere vogels onder de wet schermde Diersoorten valt. pfvogel-trainer Paul Bevan Scs) toont de arend, die ove- ens luistert naar de naam [rgareth, met veel voldoe- aan stewardess Karin de Volwasseneneducatie met beperkt pakket ZWOLLE Bij volwassenene ducatie gericht op volwasse nen in een achterstandpositie, zoals analfabeten en migran ten zal de nadruk komen te liggen op vooral drie zaken: taal, rekenen en sociale vaar digheid. Huishoudelijke voor lichting (voeding, omgaan met geld e.d.) en beroepsoriëntatie zullen geen verplicht vak wor den, aldus plannen van minis ter Deetman, gisteren bekend gemaakt op een studiebijeen komst in Zwolle. Deetman streeft ernaar de volwassene neducatie op 1 augustus 1985 van start te laten gaan. „Jongeren moeten beroepsleiding kunnen volgen" DEN HAAG Om hen betere kansen op de arbeidsmarkt te geven moeten alle jongeren die een beroepsopleiding wil len volgen daartoe de kans krijgen. Overheid, werkge vers, werknemers én onder wijs hebben samen de verant woordelijkheid om passende voorzieningen voor beroepsop leidingen voor deze jongeren te treffen. Deze mening geeft het „Open Overleg" in zijn ontwerp-eindrapport over de voorstellen van de commissie Wagner over het beroepson derwijs. Akkoord over export gevaarlijke stoffen goed voor Derde Wereld NOORDWIJKERHOUT De deelne mers aan de VN-conferentie over poten tieel gevaarlijke chemische stoffen, die deze week in Noordwijkerhout wordt ge houden, zijn het er in principe over eens dat er een regeling moet komen over de export van chemicaliën die in eigen land •verboden zijn of waarvoor sterke beper kende bepalingen gelden. De ongelimi teerde uitvoer van bestrijdingsmiddelen, die met name in minder ontwikkelde lan den een gevaar voor de volksgezondheid en het milieu opleveren, zou men zo aan banden kunnen gaan leggen. Tijdens de bijeenkomst van de milieuorga nisatie van de Verenigde Naties, UNEP (United Nations Environmental Program), is voorgesteld dat de exporterende landen technische steun moeten verlenen aan, ontwikkelingslanden. Dan zouden die zelf kunnen beslissen of zij de in de produktie- landen verboden of aan beperkingen on derhevige stoffen in eigen land willen toestaan of niet. Door onoordeelkundig gebruik van chemische bestrijdingsmidde len doen zich met name in de Derde We reld jaarlijks 500.000 vergiftigingsgevallen voor. Enkele duizenden mensen overlij den daardoor. IN HAAG Behalve medische apparatuur zijn uit Ir zogeheten Mibo-magazijnen in ons land ook morfi- rampullen (2.600 stuks) en 1.200 palfiumtabletten n verdovend middel) gestolen. Een en ander blijkt een voorlopige inventarisatie van de diefstal uit de pots. Vier antimilitairistische organisaties hebben [teren de verantwoordelijkheid voor de inbraken op eist. organisaties (vrouwen tegen militairisme, onkruit, basisgroep en het militairisme en de actiegroep SS oorlog aan de codes) jjben verklaard dat ze de medicijnen beschikbaar willen stel- jj aan bevrijdingsbewegingen in de Derde Wereld. De niet be- "jakte depots, zouden bedoeld zijn „om ons vertrouwd te ma- k p met het idee van een oorlog", zo motiveren de organisaties Pjinbraken. irtbraken werden in de nacht van maandag op dinsdag ge- jegd in het Zuidhollandse Numansdorp, Ommen (Overijssel), ',[l (Gelderland) en Hoogwoud (Noord Holland). De actie in igwoud mislukte; hier kon de politie vijf verdachten aanhou- die in een busje wilden vluchten. Ook in Numansdorp wer- de actievoerders betrapt maar hier konden ze ontkomen, :nwel met achterlating van medicijnen en apparatuur, ministerie van WVC heeft totaal 22 Mibo-magazijnen in ons l, De apparatuur en geneesmiddelen in de magazijnen wor- ,gebruikt bij vredescalamiteiten en voor behandeling van htoffers in geval van oorlog. Volgens een woordvoerder van (ministerie van WVC is voor tenminste 100.000 gulden ont- geld en goede raad 'tamer wil betere regeling oor bewoners gifwijk tN HAAG De Tweede Kamer wil dat minister Winsemius jilieu) met betere financiële regelingen komt voor huurders door bodemverontreiniging gedwongen worden te verhui- Dat bleek gisteren tijdens een vergadering van de Kamer- imissie voor Milieubeheer met de minister over de bodem- Lvuiling in de Dordtse Merwedepolder en de Zellingwijk in juderak. PvdA en D'66 drongen er in moties bij de minister op haast te maken met een nieuwe regeling. De regeringsfrac- CDA en VVD vonden het nog te vroeg om moties in te die- Zij willen eerst de evaluatie afwachten van de Interimwet fclemsanering. HEMELS ioH! j HÖeeW 2E DSnjtóODK Ulsé deer Af&miM* ARNHEM Het grootste geneesmiddelenproces dat ons land ooit heeft ge kend, wordt vandaag in Arnhem gehouden. Min stens 40 Nederlanders die zich ernstig voelen bena deeld door gebruik van het slaapmiddel Halcion eisen schadevergoeding van de fabrikant Upjohn. Zij liepen, volgens de aan klacht, „zeer ernstig psy chisch leed en fysieke schade" op. De kwestie loopt al sinds 1979. Meer dan 600 gebruikers zei den grote klachten te hebben gekregen na het slikken van Halcion. Ze hadden het middel gebruikt nadat de reclame had gezegd dat het goed en veilig zou zijn. De Haagse psychiater C. van der Knoeff liet echter in het Nederlands Tijdschrift Voor Geneeskunde weten (1979) dat hij een grote toeloop van Halcion-gebruikers naar zijn praktijk constateerde. Hij meende ernstige psychische problemen te kunnen vaststel len zoals „dronkenschap", ge heugenverlies, zelfmoordnei gingen, pogingen daartoe en hallucinaties. Zodra het ge bruik van Halcion werd ge stopt, traden deze psychische problemen niet meer op. Na zijn meldingen kwam er een stroom van klachten op gang en zeker nadat. Avro's Televizier er aandacht aan had besteed. Het gevolg was dat het slaapmiddel (voorlopig) uit de markt werd genomen. De geneesmiddelencommissie liet weten dat de reclame voor Halcion onverantwoord was geweest. De fabrikant weiger de zijn voorlichting aan te pas sen of de bijsluiter van een be trouwbaarder tekst te voor zien. Hij stelde dat de publici teit een „over-reactie" tot ge volg had gehad en hij begon een beroepsprocedure voor de Raad van State. Die behande ling is nog steeds niet afge- rond. Intussen gingen voor- en te genstanders zich in de strijd mengen. Hun meningen liepen sterk uiteen. De fabrikant schoof de schuld door naar de (huis)artsen. Die zouden het middel op onoordeelkundige wijze hebben voorgeschreven en te weinig controle hebben uitgeoefend. Psychiater Van der Knoeff sprak enkele jaren later van het „Halcion-syn- droom" gezien de ernst van de psychische klachten. „Ik kan er maar niet over uit dat ik, net als de rest van de medici, tientallen jaren in de „gewel dige werking" van het middel ben getrapt". Eerste boom Gezeten in de ca bine van een graafmachine heeft prins Claus gisteren in Oost- zaan het sein ge geven voor het begin van de Na tionale Boom feestdag. In het recreatiegebied Het Twiske groef de prins een gat, plantte er de eer ste boom en schepte vervol gens met twee leerlingen van een school het gat weer dicht. In Het Twiske gin gen vervolgens zeshonderd kin deren aan de slag. Op het eind van de dag ston den er driedui zend bomen en struiken. Pag. 5: Massale aanplant in Leid- se regio (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Buitenlanders zullen minder snel toe stemming krijgen om in Nederland te komen werken. Bij het beoordelen van een aanvrage voor een werk vergunning zal voortaan het werkgelegenheidsbelang van Nederland gaan meetellen. Staatssecretaris Kappcijne van de Coppello kondigt dat aan in een evaluatieverslag over de wet buitenlandse werknemers, dat zij naar de Tweede Kamer heeft gestuurd. Bedrijven die meer dan enkele werknemers uit het buitenland willen aantrekken moeten daar voortaan ook melding van gaan maken. Staatssecretaris Kappcijne kan niet aangeven in hoeverre het restrictieve toelatingsbeleid dat het kabinet ten aanzien van bui tenlanders voert kwantitatief gezien tot een beperking van het aantal buitenlanders heeft geleid. Uit vorig jaar verrichte tellin gen blijkt dat er 546.500 vreemdelingen in Nederland aanwezig waren, van wie 141.000 uit de andere lidstaten van de Europese Gemeenschap. Turken vormen de grootste groep buitenlanders met 152.000. Marokkanen staan met 100.000 op de tweede plaats. Het aantal werkloze vreemdelingen dat stond ingeschreven be droeg op 31 december vorig jaar 64.149. (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG Minister Van Aardenne (Economi sche Zaken) houdt, onder druk van de Kamer, niet langer keihard vast aan de overname van Wilton Fijenoord door Damen Shipyards, Als blijkt dat de werf ook ge red kan worden als de ge meente Schiedam de grond van het bedrijf voor 40 miljoen koopt, om ze daarna voor een zacht prijsje weer aan de werf te verhuren, is de minister be reid een deelname in die mo gelijke „redding" van de werf te bezien. Die deelname zal echter alleen mogelijk zijn als blijkt dat de werf een goed toekomstperspectief heeft. Dit heeft de minister gisteren gezegd in de de Kamer. Van Aardenne wilde de Kamer commissie voor economische zaken niet garanderen dat hij, als Schiedam de werf redt, ook bereid is 80 miljoen gulden in Wilton te steken. Bij overname door Damen heeft de minister zich daar wél toe bereid ver klaard. De bewindsman houdt z'n be zwaren tegen de redding van de werf door Schiedam. Zo zal de aankoop van grond door de gemeente en de daarop vol gende verhuur het eigen ver mogen van de werf niet ver hogen. Bovendien moet de werf direct 65 van de 80 mil joen gulden aflossen. RSV is daarbij de financier. Ook wees de minister erop dat de Schiedamse opzet nog goed gekeurd moet worden door de provincie en de beheerders van het Gemeentefonds waar uit gemeenten uitkeringen krijgen van het rijk. Over dat fonds gaan de ministers van binnenlandse zaken en finan ciën. Als zij „nee" zeggen zal Van Aardenne zich daarbij neerleggen. De minister hoopt dat er snel duidelijkheid over Wilton komt nu het beroep tegen de Staat over de export van vier onderzeeboten voor Taiwan door de werf verloren werd. Hij betichtte de directie van Wilton ervan de mogelijkheid dat Damen de werf overneemt te hebben geblokkeerd. De Wilton-mensen hebben gewei gerd gegevens over de nieuw- bouwafdeling over te leggen aan Damen. Deze kan daar door geen bod op de werf uit brengen. De minister stelde ook dat de Wilton-directie de cijfers van Damen om de werf weer ren dabel te krijgen (922 ontsla gen) tot nu toe niet als onjuist heeft kunnen bestempelen. Van Aardenne zei zich ook te kunnen voorstellen dat Da men meedoet met Schiedam, en de overheid, om Wilton overeind te houden. RPF kritisch over aankoop van emancipatie-boek DEN HAAG RPF-fractievoorzitter Meindert Leerling heeft gisteren zeer kritisch gereageerd op het voornemen van staatsse cretaris Kappeyne van de Copello (Emancipatiezaken) om een groot aantal exemplaren van het dinsdag verschenen boekje „Er is een land waar vrouwen wonen" op staatskosten te bestellen en te verspreiden onder haar collega's en ambtenaren. Leerling vraagt de staatssecretaris om hoeveel exemplaren het gaat en welk bedrag daarmee is gemoeid. Ook wil hij weten welk alge meen belang met de voorgenomen aankoop wordt gediend. Als in het boek de emancipatie-problematiek niet op evenwichtige wijze is benaderd, dan is het volgens Leerling denkbaar en ge wenst dat ook andere literatuur op staatskosten wordt verspreid. Het Beterschap: zorghuis moet alternatief zijn voor thuiszorg UTRECHT Omdat het niet te verwachten is dat zelfzorg, thuiszorg en bu renhulp zich spontaan zul len ontwikkelen nu dat de overheid financieel van pas komt, moet daarvoor een professioneel alterna tief komen in -de vorm van zorghuizen. Dat idee oppert de verpleegkundi- genbond Het Beterschap in de nota „Zorgen in ei gen beheer". De bond presenteerde het plan vanmiddag in Den Haag. Zorghuizen zijn kleinschalige inrichtingen in woonwijken, waar ouderen die langdurig verzorgd moeten worden, zie ke kinderen van werkende ouders en mensen die kort verpleegd moeten worden na bijvoorbeeld een ziekenhuisop name, terecht kunnen. Een dergelijke voorziening, be doeld voor mensen die nu naar het ziekenhuis moeten omdat er thuis niemand is om voor ze te zorgen, voorziet niet alleen in een behoefte, maar bespaart ook dure ziekenhuisbedden, zo betoogt Het Beterschap. Bovendien zou een netwerk van zorghuizen een groot aan tal banen opleveren voor ver pleegkundigen, die nu vaak direct na hun opleiding op straat komen te staan. De ex ploitatiekosten van een zorg huis voor vijftien zieken be dragen volgens Het Beterschap een half miljoen gulden per jaar, hetgeen neerkomt op een verpleegprijs van ruim 90 gul den per dag. Een ziekenhuis bed kan tot 400 gulden per dag kosten. (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG Een nieuw stelsel van voortge zet onderwijs hoeft niet meer te kosten dan het huidige. In het gunstigste geval kan een nieuwe stelsel zelfs een half mil jard gulden goedkoper zijn; in het ongunstigste geval stijgen de kosten van het voortgezet onder wijs (9 miljard) met 900 miljoen gulden. Gaat men uit van een gemiddelde dan nemen de kosten met zo'n 140 miljoen toe. Dit concludeert een werk groep van ambtenaren van de ministeries van onderwijs en van financiën in een rapport dat door minister Deetman gisteren naar de Tweede Ka mer is gezonden. De werk groep, die in oktober '82 aan het werk toog, had als op dracht te onderzoeken wat de financiële gevolgen zouden zijn van een nieuw stelsel van voortgezet onderwijs (samen met de invoering van de mid denschool). De werkgroep doet geen uitspraken over de abso lute kosten van een dergelijk stelsel, maar heeft wel een aantal „varianten" op een rij tje gezet. De werkgroep gaat uit van een gemiddelde schoolgrootte van 413 leerlin gen. De personeelskosten vormen in de berekeningen de grootste onzekerheidsfactor (van 550 miljoen minder tot 670 miljoen meer dan de huidige kosten). Die kosten hangen weer nauw samen met de klassegrootte: een verlaging van de groeps grootte betekent immers meer leerkrachten. De omvang van de scholen speelt een rol bij de omvang van de totale huisves tingskosten: grote scholenge meenschappen zijn goedkoper dan kleinere scholen. AMSTERDAM Het Concertgebouw in Amsterdam behoeft niet dicht tijdens de renovatiewerkzaamheden die uiterlijk juli 1985 zullen beginnen. Dit heeft de di rectie van het Concertgebouw in tegenstelling tot eer dere mededelingen gisteren bekend gemaakt op grond van een uitvoerig onderzoek in de afgelopen maanden. In dat onderzoek gold als voorwaarde dat de akoestiek van de Grote en Kleine Zaal niet mag worden aange tast. Het is gebleken dat de nu ontwikkelde construc tie-methode dermate beproefd en betrouwbaar is dat zonder problemen aan de eisen (het open blijven en het niet aantasten van de akoestiek) kan worden vol daan, aldus de directie. In oktober vorig jaar liet de Concertgebouwdirectie weten dat het gebouw met ingang van juli 1985 veertien maanden dicht zou gaan in verband met een dringende renovatie. De fundering was zo slecht dat langer uitstel van renovatie niet verantwoord was. Ook de bestaande voorzieningen zijn niet meer van deze tijd, liet de directie toen weten. Deventer bibliotheek voldoende beveiligd DEVENTER De directeur van de Deventer Atheneum bibliotheek J.C. Bedaux acht de beveiliging van de collec tie boeken dermate goed, dat een „kostbare" verzekering tegen diefstal niet nodig wordt geacht. De omvangrijke diefstal van oude gravures uit de bibliotheek, zoals eerder gemeld, vormt dan ook geen aanleiding in de bestaande situatie ingrijpende veranderingen aan te brengen, aldus Bedaux. Volgens Bedaux zijn de magazijnen van de biblio theek, waar de boeken worden opgeslagen, afdoende be veiligd'. Verder zijn op de boeken strips aangebracht die een alarminstallatie in werking zetten, wanneer men de boeken uit het gebouw wil meenemen. Bedaux geeft ove rigens toe dat tegen diefstal van bladzijden of prenten uit de boeken, zoals dat in de afgelopen twee jaar bij de athe neum-bibliotheek is gebeurd geen afdoende beveiliging bestaat.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 13