Netto-inkomens medebepalend voor huurverhoging 1985 Voor fusie RSV geen cijfer over toekomst Rijn- Schelde te zien EEN KUKJE IN DE SIEBELCOLLECTIE Nieuwe zoetstof bestrijdt tandbederf Nieuw onderzoek in af faire-Valk Drie jaar geëist voor diefstal jachten Protest Winsemius tegen bezuiniging op bouw WERF VEROLME ZWAAR ONDERGEWAARDEERD Vissersboot uit Urk vindt gifvat Gif tank lek Kleinkinderen gastarbeiders automatisch Nederlander BINNENLAND CeidAcSotftant WOENSDAG 28 MAART 1984 PAGINA 9 UTRECHT Er bestaat een suikervervangend mid del dat niet alleen de tanden niet schaadt, maar zelfs helpt tandbederf te bestrijden. Het middel, xylitol, voorkomt cariës en werkt mogelijk zelfs genezend bij beginnende gaatjes. Tot die conclusie komt de Utrechtse dierenarts R. Havenaar in een proefschrift waarop hij over enige tijd promoveert tot doctor in de geneeskunde aan de Utrechtse universiteit. Uit proeven met ratten is gebleken dat xylitol, een plan taardig produkt dat uit houtafval gewonnen wordt, geen enkel gevaar oplevert voor het gebit maar juist werkzaam is tegen tandbederf. Hoe de stof precies werkt staat nog niet vast. Volgens Havenaar is xyli tol een ideaal zoetmiddel voor snoepgoed. Het is even zoet als suiker, het heeft geen bijsmaak en bij matig gebruik zijn er geen bijwerkingen. Xylitol heeft één nadeel: het is veel duurder dan andere zoetmiddelen, zoals sorbitol. Nieuwe Australische ambassadeur DEN HAAG Geoffrey Price wordt de nieuwe Au stralische ambassadeur in ons land. Hij zal naar ver wachting in mei naar ons land komen. Price werkt nu nog op de Australische ambassade in Washington, daarvoor werkte hij op het ministe rie van buitenlandse zaken, was hij hoge commissaris in Singapore en werkte hij op ambassades in Saigon, Parijs, Vientiane en Gene ve. Hij volgt in Nederland Jamres Cumes op die sinds 1980 ambassadeur in ons land is. Staatssecretaris dreigt Konsumenten Kontakt met intrekken subsidie DEN HAAG Staatssecretaris Van Zeil (Economische Zaken) heeft Konsumenten Kontakt (KK) gedreigd een subsidie van 200.000 gulden, die hij had verschaft ten bate van consumentenvoorlichting, in te trekken. Dit naar aanleiding van een tv- filpmje van KK over colportage. Volgens de bewindsman was het filmpje niet informa tief genoeg, was het onzorgvuldig opgezet waardoor derden onnodige schade werd aangedaan en was er een verkeerde sfeerte kening gebruikt. Volgens Van Zeil werden in het filmpje alle colporteurs over één kam geschoren en werden zij allen als sluipend gevaar voorgesteld. Bij herhaling van dit soort zaken zal de subsidie ingetrokken worden, aldus Van Zeil in een brief aan KK en de Kamer. DEN HAAG Er wordt een hernieuwd onder zoek ingesteld naar de betrokkenheid van de Ne derlandse kolonel H. Valk bij de staatsgreep van begin 1980 in Suriname, die leidde tot het regiem- Bouterse. Dit heeft minister De Ruiter (Defensie) toegezegd nadat de Tweede Kamer met overgrote meerder heid een motie van deze strekking had aangeno men die was ingediend door de VVD'er Weisglas. Enkel de PSP en de Centrumpartij waren tegen. De commissie-Pronk, die eerder een onderzoek instelde, zal worden verzocht een aantal aspecten van de zaak-Valk nader te bestuderen. Hierbij zal het vooral gaan om de vraag naar de frequentie en de inhoud van de contacten die kolonel Valk voorafgaande aan de staatsgreep heeft gehad met opstandige Surinaamse onderofficieren. Uniek cultuuronderwijs voor buitenlanders DEN HAAG De overgrote meerderheid van de Tweede Ka mer gaat ermee akkoord dat kin deren van buitenlanders op de la gere school wekelijks enkele les sen krijgen in hun eigen taal en cultuur. De Kamer stemt in met een wets ontwerp dat deze voor Europa unieke vorm van onderwijs moge lijk maakt. Het kabinet wil hier mee bereiken dat de buitenlandse kinderen aansluiting houden met de huiselijke sfeer en de cultuur in het land van herkomst. Tevens kan het onderwijs in de eigen taal Jaar cel voor nachtwaker van meisjesinrichting AMSTERDAM Het gerechtshof in Amsterdam heeft gisteren de 50-jari* ge M.A.B., nachtwaker in de meisje sinrichting de Lindenhorst te Zeist, veroordeeld tot twaalf maanden ge vangenisstraf. De helft van de straf is voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. De officier van justi tie had een jaar onvoorwaardelijk geëist. B. had in de nacht van 15 op 16 mei 1982 tijdens zijn dienst zoveel gedronken, dat hij niet meer in staat was hulp te bieden toen er in de oude villa brand uitbrak. Twee men sen, een zeventienjarige pupil en een 27-jarige groepsleidster, kwamen daarbij om het leven. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Een meer derheid in de Tweede Ka mer vindt dat de huurver hoging volgend jaar niet alleen gebaseerd moet worden op de ontwikke ling van de bouw- eh ex ploitatiekosten zoals in het regeerakkoord staat aangegeven maar ook op de stijging of daling van de netto-inkomens. Het CDA gaf gisteren zijn steun aan de VVD-motie van die strekking. Het ziet er niet naar uit dat er spoedig een doorstromingsheffing wordt ingevoerd voor huurders die „te goedkoop" wonen. De VVD blijft daar zich daartegen verzetten, zo bleek gisteren in de Tweede Kamer. Aanvankelijk hadden de christen-democraten grote be zwaren tegen de VVD-wens om de maximale huurstijging voor '84 geheel te koppelen aan de inkomensontwikkeling. Het CDA gaf zijn steun pas na dat VVD-woordvoerder De Beer zijn motie had afgezwakt. Het CDA kon zich eveneens pas van VVD-steun verzeke ren, door in zijn motie, waarin gepleit wordt voor een gema tigder woonlastenbeleid, het woord „doorstromingsheffing" te schrappen dat volgens de li beralen neerkomt op een ordi naire huurbelasting. In de gis teren aangenomen CDA-motie wordt nu gevraagd om een on derzoek naar maatregelen om een betere verdeling van de woonruimte te bewerkstelli gen. Het CDA ziet een door stromingsheffing (een extra heffing voor degenen die in verhouding tot hun inkomen te goedkoop huren) als een mogelijkheid om meer goedko pe huurwoningen vrij te ma ken te maken voor de laagste inkomens. De PvdA-fractie kreeg geen meerderheid voor de motie, waarin wordt voorgesteld de huren de komende jaren met minder dan vier procent te la ten stijgen. PPR en de groep Scholten-Dijkman willen dat er zo snel mogelijk een huur belasting wordt ingevoerd, maar hun motie daarover werd gisteren verworpen. LEEUWARDEN Officier van justitie, mr J. Riemersma, heeft gisteren voor de rechtbank in Leeuwarden drie jaar gevangenis straf geëist tegen de 37-jarige elektrotechnicus H.W. uit Castri- cum, voor de diefstal van luxe motor- en zeiljachten met een gezamenlijke waarde van ongeveer 2,5 miljoen gulden. Vanaf 1978 had W. niet alleen in Nederlandse maar ook in Engelse, Deense, Belgische en Franse havensteden acht zeiljachten, drie motorboten, een speedboot en een rubberboot gestolen. Bij de diefstallen werd W. een enkele maal door zijn echtgenote gehol pen. De politie kwam W. op het spoor toen een oproep van een Britse booteigenaar in het ANWB-blad „De Waterkampioen" erin resulteerde dat diens gestolen boot op een scheepswerQe in Franeker werd teruggevonden. Uitspraak 10 april. DEN HAAG Na eerde re protesten van zijn colle ga ministers Deetman (Onderwijs) en Smit- Kroes (Verkeer en Water staat) en staatssecretaris Scherpenhuizen (Verkeer en Waterstaat) heeft ook minister Winsemius (Volkshuisvesting) zich te gen nieuwe bezuinigingen op zijn departement ver klaard. De bewindsman heeft dit ge daan in een brief aan zijn col-' lega Ruding (Financiën). Ru- ding stelde onlangs in het ka binet voor in 1985 tien miljard gulden te gaan bezuinigen. De „bouw" zou daarvan circa 275 miljoen gulden moeten dragen. Ruding heeft Winsemius laten weten de 275 miljoen gulden vrij te willen maken door: Be zuinigingen op de bouw van •scholen in het voortgezet on derwijs (20 miljoen), bezuini gingen op de woningen voor het leger (26 miljoen oplopend naar 57 miljoen), minder le ningen voor de bouw van wo ningwetwoningen (40 miljoen), afbouw van investeringen Oosterscheldewerken (50 mil joen oplopend naar 100 mil joen) en afbouw van isolatie subsidies (116 miljoen oplo pend naar 189 miljoen). Winsemius vreest nu dat al deze maatregelen leiden tot 2000 werklozen extra in de bouw bovenop de 150.000 al werkloze bouwvakkers. Bo vendien hebben de maatrege len nog allerlei indirecte effec ten die negatief zijn. (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG De finan ciële experts die in '70 en '71 de fusie tussen Rijn- Schelde en Verolme voor bereidden, hebben nooit cijfers van Rijn-Schelde ontvangen over de toe komst van het bedrijf. Er wafën alleen jaarversla gen over de jaren 1967- 1969. Van Verolme had den de experts alle cijfers. Dit heeft één der experts, drs. A. Pool, gisteren te genover de RSV-Kamer- commissie gezegd. Pool had de toekomstcij- fers van beide werven no dig om de winstgevenheid over komende jaren te kunnen vaststellen. Deze winstgevendheid zou een belangrijke rol bij de fusie moeten spelen. Daarnaast moesten gegevens boven water komen over de waarde van beide con cerns. „Van Rijn-Schelde zijn bij mij nimmer prognoses over de winsten in de toekomst op ta fel gekomen", aldus Pool. Hij zei dat er alleen enkele ge sprekken met de top van Rijn- Schelde waren. Daarin werd voorgesteld de winsten voor de toekomst te bepalen aan de Mediaslag DEN HAAG Binnen de Ka mercommissie die openbare verhoren houdt over hoe het RSV-concern heeft kunnen ontstaan, is een „mediaslag" ontbrand. Verschillende leden van de commissie komen voor de start van de eerste verhoren extra vroeg om in de buurt van commissievoorzitter Van Dijk te kunnen zitten; En waarom doen ze dat? Om meer op de tv te komen. De commissie heeft zich ook al moeten buigen over een klacht van het CD A-lid Van den Burg over een mede-commis sielid dat in een radio-inter view „uit de school had ge klapt" over de voortgang van de verhoren. Daarmee zou hij, aldus Van den Burg, een geldende com- missieregel dat contacten met de pers lopen via de voorzitter of de onder-voorzitters, heb ben geschonden. Betrokkene is op de vingers getikt. hand van de winsten uit de ja ren 1967-1969, verhoogd met de inflatie. „Dat werd op een kladje gezet", aldus Pool. Pool zei dat Rijn-Schelde het eigen vermogen uit winsten opbouwde en weinig inves teerde. Dit in tegenstelling tot Verolme die zelfs meer dan de winsten in het concern stopte. De financiële expert drs. A. Pool werd gisteren door de RSV-commissie ondervraagd. Hier maakt hij kennis met Marcel van Dam (PvdA). Ook wist Pool dat Rijn-Schel de verliezen leed op de bouw van containerschepen. Na de RSV-fusie bleek dat het Rijn- Schelde onderdeel RDM enor me verliezen leed. „Cijfermatig is nooit aange toond dat de winstgevendheid van Rijn-Schelde in de toe komst gelijk was aan die van Verolme. Ik had daar ook mijn twijfels over. Mijn conclusie was dat als er bij de fusie èen verhouding bepaald moest worden, die één op één moest zijn en zeker geen twee tot één voor Rijn Schelde. En dat nog bij een zeer zonnige toekomst voor Rijn-Schelde", aldus Pool. Omdat er echter in de com- missie-Winsemius grote twijfel bestond over de Verolme- prognoses werd besloten de winsten in de toekomst buiten beschouwing te laten. Pool: „Er is daarmee onrecht gedaan aan Verolme en de aandeel houders". Pool zei dat, toen eenmaal de toekomstige winsten geen rol meer speelden, een deel van de verliezen van Verolme naar Cornelis Verolme zelf gingen. Een fiscale compensa tie voor dat verlies en de ren ten die Verolme zelf over de schulden betaalde, kon RSV echter van de winsten voor belasting aftrekken. Winsten boven 20 miljoen gulden van RSV, jaarlijks verhoogd met 10 procent, gingen voor de helft naar Verolme zelf. Van den Brink, commissaris bij Rijn-Schelde en RSV, gaf toe dat de rendementen bij Rijn-Schelde de zwakke stee vormden. Daarnaast vroegen verliezen op de scheepsnieuw- bouw „aanzienlijke voorzie ningen". Hij ontkende echter dat Rijn-Schelde bewust ge tracht zou hebben de zaken fi nancieel mooier voor te stellen dan zij waren. De gehoorde zei dat Rijn- Schelde begin 1970 te zwak was om Verolme over te ne men in een fusie. Dit beeld veranderde toen Verolme eind 1970 orders met grote winsten kreeg. „Zonder die orders was RSV er nooit gekomen. Dan zou het zeker zijn misgelopen. Maar toen werd het een aan vaardbaar risico", aldus Van den Brink. De ex-topbankier verklaarde dat de banken bij de kredietverlening aan Ver olme geen enkel risico liepen. „Toen Verolme in de proble men kwam waren de banken volledig gedekt". DEN HAAG Een Urker vissersboot heeft gisteren on geveer driehonderd kilometer ten noord-noordwesten van Den Helder een vat opgëvist, waarin waarschijnlijk het zeer giftige landbouwgif dinoseb zit. Het vat is waarschijnlijk afkomstig van een Deense veerboot die medio januari in een zware storm zijn dekla ding, waaronder tachtig vaten dinoseb, verloor. Sindsdien zoeken de Deense en Neder landse marine naar de vaten, maar tot nu toe zonder resul taat. Bij de zoekactie werd door de Deense en Nederland se marine gebruikgemaakt van zeer verfijnde apparatuur en kleine onbemande onderzee- bootjes. Deskundigen schatten dat de vaten in ongeveer een jaar doorroesten. Als de vaten dan nog niet gevonden zijn, zal zich in de Noordzee een mi lieuramp van ongekende om vang voordoen, welke de vis- serijbelangen van alle Noord zeelanden een niet te overzie- ne schade zou toebrengen. •Ontsnapte arrestant meldt zich bij politie van Heerlen HEERLEN De laatste nog voortvluchtige arrestant van bureau van politie in Heerlen wist te ontsnappen, is weer in gerekend. De man, R.B. (25) uit Weert, meldde zich vrijwil lig op het hoofdbureau. B. was ingesloten omdat hij ervan wordt verdacht iemand met een mes te hebben gestoken bij een vechtpartij. De vier ande re arrestanten, allen uit Heer len, verbleven in een cel van het politiebureau omdat voor hen geen plaats is in het Huis van Bewaring in Maastricht (ADVERTENTIE) Gouden idee Geel- of wit gouden rivière- ring met 2 briljanten en naar keuze 3 saffieren, robijnen of smaragden van 450,- voor 298,- Iets kleiner van 300,- voor 198,- SIEBEL HEEFT ER MEER VAN Exclusieve gouden ring met twee briljanten en twee markies-geslepen diamanten (totaal 0.31 kar.) 1595,- Speelse gouden oorknoppen met cultivé oesterparels 75,- Sieraderie-prijs 59,- Geel- of wit gouden solitair oorknoppen in elk briljant gewicht van 129,- tot 16.000,- Afgebeeld paar (0.16 kar.) 450,- Hebt u nog geen gaatjes in de oren? Bij aankoop van een paar gouden oorknoppen doen wij dit gratis. Inclusief de bolletjes. Enkel, dubbel of in drievoud. Altijd in elkaar passend. Deze set ringen in drie kleuren goud 475,- Sieriijke gouden hanger met 5 loepzuivere briljanten (0.14 kar„ kleur wit) 775,- De prijzen van deze hangers zijn exclusief colliers. Gouden colliers in lengtes van 36 t/m 90 cm vanaf 69,- In zilver vanaf 7,- FRIEMELS Joke Smit Staatssecretaris Kappeyne van de Coppello van emancipatieza ken heeft gister middag een boek over de in 1981 overleden voor trekster van de emancipatiebe weging, Joke Smit, in ont vangst genomen. De overhandiging ging vergezeld van een kus van de voormalige staatssecretaris Hedi d'Ancona (links). (Van onze parlementaire re- daktie) DEN HAAG Staatsse cretaris Korte-Van Hemel (Justitie) is gisteren ge zwicht voor de wens van vrijwel de gehele Tweede Kamer, om hier geboren kleinkinderen van gastar beiders automatisch de Nederlandse nationaliteit te geven. Deze bepaling zal op voorstel van CDA en VVD worden opgeno men in de nieuwe wet op het Nederlanderschap, die op 1 januari 1985 in wer king zal treden. De in ons land geboren kinde ren van buitenlanders krijgen volgens het wetsontwerp een „optierecht" op het Nederlan derschap. Dit wil zeggen dat zij op 18-jarige leeftijd, als zij dat willen, de Nederlandse na tionaliteit kunnen krijgen door het afleggen van een eenvou dige verklaring. De staatsse cretaris bleef zich verzetten te gen het geven van een optie- recht aan de buitenlandse kin deren, die hier niet geboren, maar wel getogen zijn. Een voorstel daartoe van de PvdA wijst zij af. Meerderjarigen die Nederlan der worden (hetzij door natu ralisatie, hetzij na gebruikma king van het optierecht) die nen afstand te doen van hun oorspronkelijke nationaliteit Daardoor wordt het hebben van een dubbele nationaliteit voorkomen. Staatssecretaris Korte-Van Hemel toonde zich echter welwillend jegens een voorstel van D'66 om in zeer bijzondere gevallen toe te staan, dat iemand zijn oude nationaliteit ook behoudt In bepaalde gevallen is trouwens de dubbele nationaliteit niet te vermijden, omdat kinderen die worden geboren uit een Nederlandse vader of moeder, automatisch Nederlander wor den. In vele andere landen is dat ook zo. Dat heeft bijvoor beeld tot gevolg dat een kind van een Nederlandse moeder en een Franse vader zowel de Nederlandse als de Franse na tionaliteit zal bezitten- ROTTERDAM Door nog onbekende oorzaak is gisteren aan het eind van de middag in het Rotterdamse Botlekgebied een tank met 88.000 liter van het brandbare en giftige xy leen lekgeraakt. Volgens een woordvoerder van het Open baar Lichaam Rijnmond be staat er geen gevaar voor de bevolking, omdat het grootste gedeelte van de tankinhoud in de bodem is getrokken. In de loop van de avond werden de restanten xyleen uit de tank gepompt en is de tank ontgast. Het lek is volgens de politie vermoedelijk ontstaan als ge volg van roestvorming. Waar schijnlijk was de tank al gerui me tijd lek.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 9