Guido Pieters zet Ciske de Rat trefzeker terug in de jaren '30 "WAAR HAAL JE F.3500; VOOR EEN VANDAAN?" INEENS UITVAART Praat er eens over... met de Facultatieve Regisseur Guido Pieters (36): Ik ben allergisch voor film zonder h umor dagpuzzel KUNST C&idaeSotyuMoi WOENSDAG 28 MAART 1984 PAGINA 15' AMSTERDAM „Kin deren willen niet met me ispelen noemen me raar en razen me na de enige die me wat kan schelen die is er nooit, jdat is m'n pa M'n moe- jder kan me niet verdra gen nooit doe ik iets voor haar goed om [liefde hoef ik ook al niet jte vragen schelden is alles wat ze doet Geen wonder dat m'n pa is gaan varen ik mocht niet mee, ik ben te klein ik moet 't in m'n eentje klaren tot 'ie ooit weer terug zal zijn". Met een dijk van een stem, en met een dijk van een aanwe zigheid zingt Danny de Munk (14) de titelsong (en tevens de inhoud) van de film „Ciske de Rat", waarin hij de titelrol speelt. De jongste verfilming van het epos van Piet Bakker, onder regie van Guido Pieters, en geproduceerd door Matthijs van Heijningen, beleefde gis teravond in koninklijke aan wezigheid in Amsterdam de première. Deze week is de film in 37 theaters alom in den lande te zien. Anders dan Wolfgang Staudte in 1955 met Ciske deed hij haalde het verhaal naar de ja ren vijftig toe heeft Guido Pieters „rücksichtlos" Ciske de Rat teruggezet in de oorspron kelijke jaren dertig, de jaren van de crisis. En het moet ge zegd, dat de film daardoor aan inhoud heeft gewonnen. En ook anders dan Staudte, ver telt Pieters het verhaal zoals het gezien wordt door de ogen In het Amsterdamse City-theater, waar gisteravond de gala-première plaatsvond van de nieuwe Neder landse speelfilm „Ciske de Rat" raakte koningin Bea trix in gesprek met Linda van Dijck en Herman van Veen. van Ciske en niet door die van zijn onderwijzer Bruis. Crisistijd Het heeft hem heel wat moeite gekost. De Czaar Peterbuurt in Amsterdam moest geheel wor den teruggebracht in de arm zalige toestand die er in de cri sistijd moet hebben geheerst: één verzameling triestmaken- de ellende. Kostuums, ver voermiddelen, alles moest de sfeer van Ciskes tijd ademen. En ademt die dus ook. Daarom zou men met enige reserve „Ciske de Rat" een kostuum film kunnen noemen, ware het niet dat deze term beladen is met herinneringen aan rui sende gewaden uit de Gouden eeuw of een tv-spektakel als Willem van Oranje. Pieters heeft zijn opvatting dienaan gaande tot in de kleinste de tails met ijzeren consequentie weten door te voeren. Parallellen En het merkwaardige is dat de leuzen van destijds (toen geen spuitbussen maar witkalk) als „Fascisme is moord" en „Weg met de steunverlaging" nu weer op de muren staan Het schelden op Colijn en het verlangen naar een sterke man, zoals dat in de (film- )kroeg gebeurtZet er maar de naam Lubbers en de aan wezigheid van buitenlanders voor in de plaats en de parallel is getrokken. Het verhaal van Ciske de Rat is in alle eenvoud terug te' Danny de Munk als Ciske de Rat met zijn filmvader Peter Faber brengen tot dat van een Am sterdams schoffie met een zeer ruwe bolster, waarin een won- derblanke pit schuilt. Alle daarop terug te voeren. Mis- lingen wat te zwaar heeft aan streken die hij op school en schien kan men Guido Pieters gezet, maar dan mag niet ver buiten op straat uithaalt, zijn verwijten dat hij de tegenstel- geten worden dat Nederlands grootste toneelschrijver, Her man Heijermans, dat ook deed. Danny de Munk als Ciske (drie turven hoog maar toch inmiddels al veertien jaar) blijkt een gouden greep van regisseur Pieters te zijn. Hij is nadrukkelijk aanwezig op het witte doek, zelfs naast gere nommeerde acteurs/actrices als Herman van Veen, Rijk de Gooyer, Linda van Dijck en Willeke van Ammelrooy. En hij weet het Amsterdamse schoffie zo neer te zetten, dat bij de toeschouwer de lach en de traan beurtelings om voor rang strijden. Niet alleen verdient Pieters lof voor de manier waarop hij-de sfeer van de jaren dertig heeft weten op te roepen, maar ook voor de cast (in crisiskledi/lg) die hij bijeen heeft weten te garen. Herman van Veen is op en top de begrijpende onder wijzer, en Ciskes laatste hou vast. Rijk de Gooyer zet nu eens geen louche gangster neer maar een begrijpende re chercheur van de „ouwe stem pel". Linda van Dijck is een zeer overtuigende beheerster van een „wasch- en strijkin- richting" (en de nieuwe liefde van Ciskes vader Peter Faber) en Willem Nijholt maakt op grandioze wijze van „Oom Henri" de vriend van Ciskes moeder, een vileinige patser. Loeder Willeke van Ammelrooy is voor het oog een „loeder van een moeder", maar ze geeft toch haar rol een aantal accen ten mee waardoor duidelijk wordt dat zij ook maar een slachtoffer van haar omstan digheden is geworden. En dan Peter Faber: de momenten waarop hij in de film ver schijnt, is hij de stoere schip per, de man die regelrecht ge plukt zou kunnen zijn uit Jan de Hartogs „Hollands Glorie". Een van de omschrijvingen van Staudtes film uit 1955 luidde: „Aanvaardbare ont spanning". Pieters' Ciske van 1984 heeft véél meer. LEO VAN DER MEEL Geen probleem als u een verzekering bij de Facultatieve sluit Deze Koninklijke vereniging, zonder winstoogmerk, vergoedt de uitvaartkosten en rekent daarvoor een premie van slechts enkele guldens per maand. Bovendien wordt het verzekerd bedrag regelmatig aangepast aan kostenstijgingen. U moet rekenen dat een uitvaart op dit moment al gauw f3.500,-kost Stel het niet langer uit, stuur vandaag nog de bon op. Dan weet u snel alles, ook over de vele andere voordelen van het in de verzekering opgenomen lidmaatschap. Premie-voorbeelden Stel u bent 21 jaar, kiest voor een bedrag van f 3.500,- dan betaalt u éénmalig f 834,- of per maandf 3,83. Stel u bent 35 jaar, kiest voor een bedrag van f 3.500- dan betaalt u éénmalig f 1.063,- of per maandf 5,75. Stel u bent 53 jaar en u kiest voor een aanvulling van f 2.000 - op een bestaande verzekering dan betaalt u éénmalig f 941,- of per maandf7,58. Stel u bent 70 jaar en u kiest voor een bedrag van f 3.500- dan betaalt u éénmalig f 2.405,-; Zo is er voor iedereen i/m 90 jaar, een goede uitvaartkosten- veizekering. Kies voor zekerheid. Voor uzelf en uw eventuele gezin. Vul de bon in en u ontvangt alle informatie en vrij blijvende premie-berekening gebaseerd op uw persoonlijke gegevens. U kunt ook bellen, 070-520331, vragen naar de heer Ph. Nagtegeller of mevr. P.M. de Korver. Naam: Voorletters: Man/Vrouw: Adres: Telefoon: Postcode: Woonplaats: Leeftijd: Leeftijd(en) overige gezinsleden: Reeds verzekerd voor een bedrag van: Invullen, uitknippen en in envelop zonder postzegel sturen naar: De Facultatieve, Antwoordnummer 1394, 2500X| 's-Gravenhage. mms AMSTERDAM Voordat zijn jongste produkt „Ciske de Rat" aan de Nederlandse filmpers vertoond gaat worden, durft regisseur Guido Pieters rustig te bekennen dat het zweet hem in de handen staat. Hij zegt het niet met zoveel woor den, maar knijpt de handen enkele malen samen als ant woord op de vraag: Hoe voel je je nou Toch is Pieters geen onbeken de in de filmwereld. Hij maak te al Doctor Vlimmen, Kort Amerikaans, en Te gek om los te lopen. Alle drie films die als thema hebben: individu versus maatschappij. Hetzelfde thema dat terugkomt in film nummer vier: Ciske de Rat. Ook daarin moet 'n eenling het opnemen tegen de boze buitenwereld. Toevallig Helemaal niet toe vallig, zegt Guido Pieters, juist zoals iedere andere filmmaker heb ik een thematiek die me bijzonder aanspreekt. En dat is nou juist die waarover mijn films gaan. Pieters geeft kalm toe dat hij bij het maken van Ciske de Rat „alle commercië le registers heeft opengetrok ken". Een lach en een traan dus. „En waarom ook niet? Wat heb je aan een prachtige gemaakte film waarnaar geen hond komt kijken Bovendien ben ik allergisch voor een film zonder humor". Hij benadrukt nog eens dat hij een film louter ziet als enter tainment. „Ik probeer de men sen te onderhouden, ik wil niet dat ze, als ze om een film te zien een tientje hebben be taald, zich achteraf bekocht voelen". Pieters is Maastrichtenaar van origine, hetgeen (uiteraard) hoorbaar is aan de achte „G". Maar na verloop van tijd „Ik ben er in 1965 weggegaan", is hij (bijna) volbloed Amster dammer geworden. „Als ik drie dagen in Maastricht ben, moet ik gewoon weer weg. Vergeleken bij Amsterdam is Maastricht provincie". De verslaggever is bij de opna men van de film geweest. Een van de ontroerende scènes (toen) was die waarin Ciske de Rat zijn onderwijzer Bruis in de armen vliegt, als die hem in de tuchtschool komt opzoeken. Waarom is die scène eruit ge sneden Pieters: „We vonden achteraf dat er in de film al te veel omhelsd werd. En dié beelden waren net iets te veel van het goede". Guido Pieters heeft bewust geen „remake" willen ver vaardigen van de film van Staudte uit 1955. „Ik heb na de eerste drie versies die zich alle afspelen rond 1930, nog gepro beerd een scenario te schrijven van een 'Ciske anno 1983'. Het was niet mijn eigen idee, maar van andere mensen die bij het project waren betrokken. Maar toen was de algemene reactie: 'Ja, maar daarvoor hoeven we niet naar de bio-r scoop Vandaar dus deze „Ciske". Pieters: „Ik geloof dat het bij na mythologische verhaal vari een zoon die, zij het per onge-; luk, zijn moeder doodt, en zijn schulkd moet inlossen om ver der te kunnen leven, tijdloos en universeel is". LEO VAN DER MEEL Keukenbrandjes LEIDEN De brandweer moest gisteren twee keer in- actie komen om een keuken- brandje te blussen in wonin gen aan de Oranjestraat (17.00 uur) en aan de Maredijk (21.30). De laatste brand werd geblust door de Leiderdorpse brandweer omdat de Leidse collega's druk in de weer wa ren met een schoorsteenbrand je in Zoeterwoude en een brand in de vuilverbranding waar een grote hoop vuil smeulde. Het keukenbrandje in de Oranjestraat ontstond doordat de vlam in de par vloog en in het huis aan de Maredijk stond de keuker plotseling in lichterlaaie, nadai de bewoonster een keteltje wa ter had opgezet. Woning gekraakt LEIDEN Een groep van zes personen heeft in het afgelo pen weekeinde een huis aan de Jan van Houtkade (24 en 24a) gekraakt. De 34-jarige ei genaar heeft bij de politie aan gifte van vernieling van twee toegangsdeuren gedaan. De politie is overigens niet van plan in te grijpen. Het pand is niet goed geschikt voor bewo ning. FIGUURPUZZEL Horizontaal: 1 bedekte hatelijke opmerking; 6 vistuig; 7 koude en droge noordwestenwind in Z.Ó.-Frankrijk; 8 kleur. Verticaal: 2 plezierreizigster; 3 eendrachtig; 4 vloeibaar en kleurloos bestanddeel van bloed; 5 heimelijk. OPLOSSING

Leidse Courant | 1984 | | pagina 15