lechtszaak tegen neonazi's in aal van Auschwitz-processen Irak: Super Etendards vernietigen marinedoelen ZUID-AFRIKA HEEFT GEHEIM NETWERK VAN BEDRIJVEN OM SANCTIES TE OMZEILEN Compromis over Britse bijdrage was bijna bereikt Buitenlanders domineren Parijse modeshows Franse politie helpt Baskisch doodseskader Sekou Touré was een leedogenloze dictator Surinamers op Schiphol PARIJS De Duitse ontwerper Karl Lagerfeld, voorheen werkend onder de naam van het modehuis Chanel, presen teerde gisteren in Parijs zijn eerste confectiekledingcollec- tie voor het winterseizoen. Opvallend was een uit twee de len bestaand Afrikaans aandoend avondtoilet, waarvan het jasje met gouddraad was afgewerkt (rechtsonder). Een andere in Parijs werkzame buitenlandse ontwerper, de Japanner Kenzo, bewees zijn flair in ontwerpen die door de Parijse modewereld volledig als Frans zijn geaccepteerd. Hij toonde na zijn vroegere buitensporige ontwerpen nu creaties, die goed aansluiten bij het huidige modebeeld en waarvan het succes in boutiques verzekerd lijkt (rechts- en linksboven) De Franse ontwerper Francois Girbaud toonde onder meer een buitenissige overall van glanskatoen. angenis. ïuiriee was het enige Frans-Afrikaanse land at in 1958 iet het Franse aanbod accepteerde om opgenoren te wor- en binnen een Franse gemenebes! Sekou Torn zei in die jd dat Guinee de voorkeur gaf an armoede oven rijk lommen in slavernij. Zijn woordet werden bewariteid en ïu is Guinee een van 's werelds 25^rmste lande, ondanks Ie aanwezigheid van belangrijce grondstoien, zoals >auxiet. De landbouw bleef een lelangrijke eonomische ctiviteit, maar ondanks de vruétbare bodei was het n 1980 het enige land in het|ebied van \^st-Afrika lat voedselrantsoenering had. BAGDAD/LONDEN Irak heeft gisteravond .bekendge maakt dat zijn Super Eten- dard^gevechtsbommenwerpers twee „grote marinedoelen" tot zinken hebben gebracht. De aanval zou ten zuidoosten van Kharq, het belangrijkste olie- laadstation van Iran, hebben plaatsgevonden. In Londen is gisteravond door een woordvoerder van de ver zekeringsmaatschappij LLoyds bekend gemaakt, dat een met olie geladen Griekse tanker is getroffen door een Iraakse ra ket. Volgens de woordvoerder heeft het Griekse ministerie van koopvaardij andere sche pen in het gebied verzocht ra dio-contact te blijven onder houden met de getroffen tan ker. Irak kreeg een half jaar gele den van Frankrijk vijf ge vechtsvliegtuigen van het type Super Etendard in „bruik leen". Ze zijn uitgerust met de gevreesde exocet-raketten. Het is de eerste keer dat Bagdad heeft gemeld de Franse wa pens ook daadwerkelijk te hebben ingezet in de oorlog te gen Iran. Teheran heeft her haaldelijk gedreigd met slui ting van de Straat van Hor- moez, als Irak de Super Eten dard toestellen inzet tegen doelen in de Perziche Golf. JITENHEER LONDEN Zuid-Afrika be schikt over een wijdvertakt netwerk van bedrijven, waar op het kan terugvallen in ge val van wereldwijde economi sche sancties. Dit meldt het Britse dagblad The Guardian. Volgens The Guardian heeft Zuid-Afrika, onder meer in Europa, in het geheim trans portbedrijven. agenturén en reisorganisaties opgekocht. Uiteindelijke doel van deze ge compliceerde operatie is dat overal ter wereld goederen ge kocht, vervoerd en geleverd kunnen worden, zonder dat buitenstaanders in staat zijn plaats van herkomst of be stemming te achterhalen. Als dekmantel zijn in Londen, Edinburgh, Jersey, de Baha ma's, Panama en ook Neder land papieren bedrijven -opge richt. i Intensief speurwerk van een Guardian-medewerker heeft duidelijk gemaakt dat het net werk eigendom is van het Zuidafrikaanse regime. De touwtjes zijn in handen van Zuidafrikanen die hoge func ties bekleden bij het transport bedrijf Freight Services of South-Africa. In de jaren zes tig was dit bedrijf, dat wordt gecondoleerd en beschermd door de Zuidafrikaanse rege ring, verantwoordelijk voor de oliebevoorrading van Rhode- sië, dat was getroffen door een olie-embargo. Gebruikmakend van de toen opgedane ervaring heeft Freight Services een ei gen internationale organisatie opgericht, voor het geval ook Zuid-Afrika getroffen wordt door sancties. Op die manier wil het regime in Pretoria bereiken dat het ten allen tijde motoren, com puters, communicatiemiddelen en andere verfijnde appara tuur uit het Westen kan be trekken. Op dezelfde manier kan Pretoria ook eigen goede ren exporteren naar Derde Wereldlanden die, als ze zou den weten dat de goederen af komstig waren uit Zuid-Afri ka, nooit tot aankoop zouden besluiten. (Vervolg van de voorpagina) BRUSSEL Op de mislukte top in Brussel waren de negen en Groot-Brittannië elkaar be gin vorige week bij het loven en bieden genaderd tot op een gat na van 625 miljoen gulden. De Britten vroegen aan het slot van de Top circa 3,1 mil jard, gulden terug, terwijl de negen iets minder dan 2,5 mil jard gulden wilden geven. Dat gat werd gisteren eerder groter dan kleiner, voorname lijk doordat de Britten nu meenden op meer te kunnen rekenen voor de komende twee jaar dan tijdens de Top van Brussel in de bedoeling lag van de overige negen lid staten. Zelfs toen de negen nog bereid bleken stukje voor beetje een deel van het aan vankelijke verschil 250 mil joen op 625 miljoen gulden voor hun rekening te nemen, bleven de Britten volharden in hun starre houding. „De wijze waarop ze dat de den", aldus van Eekelen, „was zo bot, dat de stemming uiter mate negatief werd". De Duit se minister van Buitenlandse Zaken Genscher waarschuwde de Britten in ongekend scher pe bewoordingen: „U kunt", zei hij tegen zijn Britse collega Howe tijdens de vergadering, „er niet op rekenen dat we doorgaan met onderhandelen. Ik ging vandaag mee met een bod aan u, dat ik niet zal her halen. Op een dergelijk voor stel hoeft u niet meer te reke nen". Ook minister Van den Broek zei: „We zullen niet meer met concessies aanko men. Het is nu aan de Britten om ons tegemoet te komen. Ik moet constateren dat van Brit se zijde tegenover onze bereid heid niets gestaan heeft en dat is net iets te weinig. Ik laat me niet gebruiken voor een sala- mi-taktiek". Later zei hij: „Ik had het gevoel dat we bezig waren met een salami-taktiek, waarbij de Britten op hun ge mak de plakjes incasseerden". Op de vraag welke politiek de Britten met hun stugge hou ding bedrijven zei Van den Broek: „De Britse regering heeft zolang publiekelijk vol gehouden dat hun eis een rechtvaardige was, dat zij niet willen bekennen dat er sprake is van illusies. Het wordt nu tijd dat ze erkennen dat hun eisen illusies zijn. Wij zijn het zat". Het gevaar is niet denkbeeldig dat de Britse regering, zoals zij tiidens de top al dreigde, nu ernst zal maken met het blok keren van haar contributie aan de EEG. Als dat gebeurt, zal de Europese Commissie, die in feite de hoeder is van het Verdrag van Rome, naar het Europese Hof kunnen stappen. In het uiterste geval zouden door de EG gefinan- cieerde projecten in Groot- -Brittannië gestaakt kunnen worden. Na afloop van de vergadering voor ministers van Buiten landse Zaken bleek ook grote zorg over het feit dat de minis ters van Landbouw evenmin tot een akkoord waren geko men. „Dat kan", aldus minis ter Van den Broek, „zeer ern stige financiële consequenties voor de Gemeenschap hebben. De produktie zal, als men geen quota vast kan stellen, zo groeien, dat we geen pakhui zen meer' kunnen vinden om de boel op te slaan. Bovendien raken de financiële middelen uitgeput. De bodem van de kast is in zicht. Het kan niet anders of de rekening zal uit eindelijk naar de hoofdsteden gestuurd worden. Als dat ge beurt kun je beter vragen of de laatste Europeaan het licht uit wil doen". £cidóc Sou/tant Hart wint in Connecticut HARTFORD Senator Gary Hart heeft de voorverkiezingen voor de Democratische presidentsnominatie in Connecticut met een grote voor sprong op zijn rivalen gewonnen. Connecticut, een kleine staat, stuurt in juli 52 afgevaardigden naar de Democratische conventie. Toen alle stemmen waren geteld had Hart 53 procent behaald, Mon- dale 29 en Jackson 12 procent. In afgevaardigden naar de conventie betekende dat 33 voor Hart, 18 voor Mondale en een voor Jackson. Tot dusver heeft Hart in totaal 428 afgevaardigden achter zich verza meld, Mondale heeft er 698. PARIJS Functionarissen van het ministerie van binnenlandse zaken en de binnenlandse veiligheids dienst in Frankrijk zijn er zeker van dat „een of meer" Franse politieagenten voor een Baskisch doodseskader hebben gewerkt. Dit meldt deze week het doorgaans goed ingelichte Franse weekblad Le Canard Erichainé. Met het doodseskader wordt de rechtse extremisti sche beweging GAL bedoeld, die voor het eerst van zich deed spreken in het najaar van 1983. De GAL heeft zich verantwoordelijk gesteld voor de moord op zes in Frankrijk wonende ballingen uit Spaans- -Baskenland. Het ministerie van binnenlandse zaken in Parijs was niet voor commentaar bereikbaar. WOENSDAG 28 MAART 1984 PAGINA 11 Als rechtbank-president Frie- drich Lehr door blijft vragen, wordt duidelijk waar voor het ANS de grens ligt. Hoewel he lemaal niet vies van geweld, zijn schietwapens voorlopig althans taboe in de neo-na- zistische scène. Het ANS wilde evenmin betrokken worden bij aanslagen op joodse synago gen. Sachse: „Als het in ande re steden gebeurde zeiden we: dat is prima gedaan. Maar Kuhnen was bang dat als het ANS dat zou doen de organisa tie meteen verboden zou wor den". Dat verbod is er inmiddels toch gekomen. De christen-de mocratische minister van bin nenlandse zaken, Zimmer- mann, heeft de groepering in december vorig jaar verboden. Bij een aantal van de 300 le den is door de politie huiszoe king gedaan. Daarbij zijn sta pels belastend materiaal in be slag genomen. Steeds jonger Tot dan toe had de justitie de neo-nazi's laten begaan. Toen Zimmermann het ANS einde lijk aanpakte, oogstte hij ap plaus, maar er was ook veel kritiek. Verbieden lost niets op, argumenteerden de tegen standers. Nieuwe neo-nazisti- sche organisaties worden im mers meteen weer onder een andere naam opgericht. Uit grote delen van de Bonds republiek komen berichten over een groeiende toeloop naar de rechts-extremisten. En bijna overal worden de neo- -nazi's steeds jonger. In Ham burg ligt de gemiddelde leef tijd onder de 20 jaar. Het grote potentieel van zich vervelende werklozen, skinheads en rel- zoekende voetbalfans biedt een vruchtbare akker voor de neo-nazistische gedachten van Kuhnen en Marx. Kroongetuige Sachse kwam bij de neo-nazi's terecht, zoals vele anderen. Hij had in de ge vangenis gezeten en wist niet wat hij moest gaan doen. De naam Marx kende hij uit de pers. Sachse maakte een goede indruk op Marx en hij werd al snel chef van de Sicherheits- dienst, die de hogere functio narissen van het ANS in het neo-nazistische bolwerk Frankfort moest „bescher men". In opdracht van Marx ging hij ook dossiers bijhouden van ANS-leden. Sachse deed zijn werk kennelijk wat al te grondig. Hij verzamelde ook gegevens over Marx. Toen die daar lucht van kreeg, was het gedaan met de snelle carrière van de tuinier in de neo-nazis tische beweging. Een groep neo-nazi's onder an- voering van Marx drong zijn flat binnen om de dossiers op te halen. Sachse werd stevig aangepakt. Hij werd onder worpen aan een hardhandig verhoor. Later werd hij in het bad gezet en zo vaak met zijn hoofd onder water geduwd dat hij bijna verdronk. Vervolgens werd hij geblinddoekt in een volkswagenbusje gegooid. De neo-nazi's reden met hun slachtoffer naar het bos. Daar kreeg hij „een laatste sigaret". Sachse: „Ik dacht echt dat ze me de keel af zouden snijden". Sachse werd door de neo-na zi's in het bos achtergelaten. Urenlang dwaalde hij ver dwaasd rond. Toen slaagde hij erin de politie te alarmeren. Lage rang Na het proces tegen Marx en zijn kameraden, komt straks Führer Kuhnen aan de beurt. Sachse zal dan ook wel weer als getuige worden opgeroe pen. Een merkwaardige rol speelt deze Sachse trouwens. Hij is een van de fanatiekste neo-nazi's en hij had een lijst opgesteld van kameraden die hem niet bevielen en die „ge dood" moesten worden. Als een particulier aanhangsel van het ANS richtte Sachse een eigen Wehrsportgruppe Totenkopf op, genoemd naar de beruchte SS-divisie. Zelf was hij daarin Scharfuhrer, een rang die te vergelijken is met sergeant. Als de rechter vraagt waarom hij zo'n lage rang had, zegt Sachse: „Ik wil de geen hoge rang, omdat ik in de beweging eigenlijk nog niets gepresteerd had". ÉONAKRY De regering van Gijinee heeft ea officiële [ouwperiode van 40 dagen afgekondigd voor resident S kou Touré, die maandagnacht in;de VS is ovrleden na en hartoperatie. De begrafenis zal vrijdag piasvinden. lekou Touré, die 62 jaar is geworden, was prudent van iuinee sinds het in 1958 onafhankelijk werd tin Frank- ijk. Hij keerde zich af van Frankrijk en richtt zich aan-., [ankelijk op de Sovjet-Unie. Algauw wijzigde Ij zijn poli- leke koers en concentreerde zich ap de Verenjde Staten, let optreden van Sekou Touré oogte in het be/n veel be- ondering bij met name de militarte Afrikanei'die even- ïns tegen koloniale overheersing streden. H ontpopte jich echter als een meedogenloze dictator. ~e als „olifant" bekend staande T»uré verniette meqdo- mloos tegenstanders, hetgeen herhaaldelijk le|de tot be- huldigingen van organisaties vcór mensenrc.hten. Het 'olk van Guinee werd zwaar oncerdrukt en i geva'nge- issen werd op grote schaal gemarteld. Ongever een/mil- >en landgenoten leven in ballingschap en 1! ministers /erden opgehangen, doodgeschoten of stierverin de ge- gelopen". Na de gebruikelijke formaliteiten bij de Koninklijke Marechaussee te hebben ver vuld, waren de Surinamers vrij om de luchthaven te verlaten. Morgen worden de overige acht leden van de groep op Schiphol verwacht. Sroot-Brittannië is het ■ren op diverse plaat tot botsingen geko- i tussen actievoeren- riijnwerkers en de po- Op de foto een itpartij tussen boze iwerkers en de politie r het hoofdkantoor de Nationale Kolen- I (de mijn-werkgever), de vechtpartijen lie- zeker acht mensen iiondingen op en wer- twintig mijnwerkers gehouden. (an onze correspondent Gerard Kessels) tNKFURT Met het van de slimste van de kijkt Arnd-Heinz x de rechtszaal in. De arige tooit zich met de „Gauleiter". Zijn ird is wet in de gou- i Hessen, Rijnland- ts en Saarland. Marx de tweede man in tslands belangrijkste -nazistische organisa- het Aktionsfront Na- aler Sozialisten (ANS). Frankfurter rechtszaal rin hij zich met zeven ïeraden moet verant- irden voor afpersing, handeling en rechts- licale propaganda is end in Duitsland. Hier den de grote Ausc- tz-processen gehou- r eens de oude nazi's za ntten nu de jonge. Voqr Is Auschwitz een sprookje geallieerden. De 28-ja- IMichael Kuhnen is hun De acht neo-nazi's in Frankfurter; rechtszaal hem onvoorwaardélij- gezworen „tot in de De nieuwe.orde in sïknd en de wereld, waar' nen en Marx van dromen, [en exacte kopie van het rampzalige Derde Rijc. Ook de organisatie van het ANS met zijn Führer, Gauleitr, Wehr- sportgruppen en zijreigen in terne Sicherheitsdiast is een pure imitatie van le Hitler- -partij. Kroongetuige „Het, ANS is geleel opge bouwd volgens ht Führer- -prinjcipe. Kuhnen eslist alles en alis hij er niet is Iarx", ver telt de 21-jarige tuiaer Andre as Sachse. Hoewel elf een ge dreven ieo-nazi zit Sachse niet in debeklaagdenbank. Hij is de kromgetuige van de offi cier van jistitie. Sachse vertelt vrijuit hce het er 'binnen het ANS aan tóe gaat. Het blijft niet bij het uitdelen van rechts- extremistische' pam fletten. ,Wij hadden het plan om een Turkse winkel in brand testeken. Ook een rode boekhandel stond op het lijstje. Marx hid gezegd: die moet weg. Di aanslagen moesten uitgevoifd worden als hij weg was, zedat hij nietverdacht zou wo£len". BTIAGO In Chili is het gisteren op de dag vh nationaal lest tegen de dictatuur van generaal Pinochet imerschillen- |teden tot felle botsingen gekomen tussen de polie en beto- Van officiële zijde is bekend gemaakt dat in e Chileense dstad Santiago drie burgers zijn gedood. In de sad Concep- viel één dode. Zeker honderd burgers zijn gearesteerd. vel er door de Chileense oppositie geen stakig was afge- Igd, lag het openbare leven vrijwel stil. Veel iensen hiel- un kinderen thuis-van school en bleven zelf ok thuis. Het ibaar vervoer viel grotendeels stil en'de meestevinkels ble- jgesloten. Met kreten als „Leve het ver zet" en „Weg met de dictator" maakten acht van de zestien Surinamers die vanuit Frans Guyana zouden hebben gepro beerd een staatsgreep in Suri name te plegen, gistermiddag hun opwachting op Schiphol. De acht arriveerden vanuit Cu rasao, waar zij afgelopen za terdag door de autoriteiten van Frans Guyana naar toe waren gestuurd. In een korte verklaring zei G. Tjon Akiet, lid van de Raad voor de Bevrijding van Surina me (tweede van links op de foto), dat „de strijd niet is af- UïTENLAND jnwerkers- jtest Geboeide neo-nazi's oor de rechtbank in Pankfort. Rechts Arn d-Heinz Marx, Gauleier in Zuid-Duitsland. tionaal protest tegen Chileeise Statuur eist vier doden

Leidse Courant | 1984 | | pagina 11